EXTRA Mag ik dan boos zijn V Drs. Hein Hooykaas, directeur Shell Nederland: Vijftig grootste gemeenten overwegen verregaande stap om Zuidafrika te boycotten ZATERDAG 4 MAART 1989 PAGINA 21 President-directeur drs. Hein Hooykaas van Shell Nederland besteedt op het ogenblik onge veer eenderde van zijn tijd aan de volgens hem "onbegrijpelijke hetze" waardoor zijn bedrijf we gens Zuidafrika wordt getroffen. "Ik krijg er geen slapeloze nachten van, maar het is uiterst onaangenaam. Shell voert in Zuidafrika als een van de weinige bedrijven een zeer sociaal beleid, maar toch krijgen we klap na klap. Ik denk wel vaak: waarom wij? Shell Nederland heeft zelf geen enke le link met Zuidafrika. En we zijn fali- kant tegen apartheid. Dat dragen we overal uit". Hij zegt zich daarmee niet te distan tiëren van het beleid van het totale concern, dat de vestiging in Zuidafri ka open houdt. "Ik heb grote achting voor wat we met z'n allen hebben uit gekozen als beleidslijn, ook in slecht weer.Het is zo makkelijk om de ba kens te verzetten en dan te zeggen: we gaan weg, dan zal iedereen wel weer voor ons zijn. Dat vind ik me een stuk opportunisme". "We gaan daar niet weg, omdat we daar de verantwoordelijkheid hebben voor 4000 werknemers en we weten donders goed hoe het gaat met bedrij ven die zijn weggegaan. Wij zijn aan zienlijk progressiever en vriendelij ker voor onze werknemers dan elders in het Zuidafrikaanse bedrijfsleven. We hanteren hoogstaande normen, die ver liggen boven wat in Zuidafrika in het algemeen gebruikelijk is. Des ondanks worden met de regelmaat van de klok slangen bij onze pompen doorgesneden en als het maar even kan stelt men ons in een kwaad dag licht. Mag ik dan boos zijn?". Onverstandig Het is zijn vaste overtuiging dat nie mand er iets mee opschiet wanneer Shell en andere Westerse bedrijven - het land verlaten. "Alleen in Neder land heeft men het over niets anders dan wegwezen. Een gemeente als Den Haag, die een voorkeursbeleid wil voeren voor bedrijven die niets met Zuidafrika te maken hebben, handelt juist onverstandig". Is onverstandig handelen dan maar meteen een reden om Den Haag te dreigen de stad met 48 Shell-vesti- gingen, waaronder het hoofdkantoor, te verlaten? Hooykaas: "We hebben een brief geschreven waarin we met geen woord over vertrekken spreken en nergens mee dreigen. Kijk, in Den Haag heeft een werkgroep een rap port geschreven waarin wordt gecon stateerd dat het belang van een anti- apartheidsbeleid boven dat van het werkgelegenheidsbeleid moet wor den gesteld. Toen hebben wij ge schreven dat het onverstandig van Den Haag is om op alle bedrijven, die iets met Zuidafrika van doen hebben, een ontmoedigingsbeleid te gaan toe passen. Den Haag bewijst zich daar mee ook een slechte dienst. Als ik een van die bedrijven was die in het rap port werden genoemd, en ik zou voor de afweging staan waar ik een nieuw kantoor zou vestigen, dan zou ik zo'n beleid bij de keuze wel mee laten we gen. Voor een gemeente die zich ver der probeert te profileren als een stad, waar het internationale bedrijfsleven graag zou zitten, is dat zeer onbegrij pelijk". - Toch is het wat vreemd: u schrijft Den Haag een brief op poten naar aanleiding van nog slechts een rap port van een werkgroep, terwijl kort daarvoor in Nijmegen een echt raads besluit werd genomen om de banden met Shell te verbreken en u daarop niet reageerde? Hooykaas: "Dat waren ook twee ge heel verschillende zaken. In Nijme gen ging het om een louter commer ciële kwestie. Besloten was slechts een contract niet aan Shell te gunnen. Een andere leverancier was gewoon goedkoper. Dat is de enige reden". Opleiding - Shell kant zich in woorden (en ad vertenties) altijd tegen apartheid, maar wat daden betreft neemt Shell een bijzondere positie in Zuidafrika in door strategische (olie)produkten te leveren aan bijvoorbeeld legeren poli tie. Daarmee wordt het apartheidsre gime toch 'gesmeerd'? Hooykaas: "Zowel over de verko pen als de aankopen van de Shell in Zuidafrika mogen we geen medede lingen doen. Ik kan niet zeggen of Shell aan de overheid verkoopt en zo ja wat, want ik weet het niet". Hooykaas: "Het grote probleem was en is dat zwarte jongeren niet vol doende voor die posten worden opge leid. Daarom haalt Shell Nederland zwarte jongeren hier naar Nederland om ze een opleiding te geven. Boven dien heeft Shell Zuidafrika aangekon digd dat in 1992 twintig percent van het management uit niet-blanken zal bestaan. We zijn dus met constructie ve oplossingen bezig. Wat wij doen is ver boven het gemiddelde. We leve ren een uitstekende bijdrage aan een langdurig proces. Het is daarom Het laatste nieuws van het vaderlandse anti-apartheidsfront is dat de vijftig grootste gemeenten van ons land overwegen hun vaak zeer begrotelijke aankopen voortaan alleen nog te doen bij bedrijven die géén banden met Zuidafrika hebben. In 1987 al besloten Emmen, Ooststellingerwerf en Hoogezand- Sappemeer computers van Olivetti te weren vanwege de betrokkenheid van dat bedrijf bij Zuidafrika, maar nu lijkt het voorkeursbeleid als algemene, gemeentelijke gedragslijn te zijn geboren. Shell heeft al woedend gereageerd ("een heilloze stap"). Maar de steden, met de doorgaans zo oppassende residentie voorop, zijn vast van plan hun opmerkelijke actie voort te zetten. Zij weten zich in gezelschap van New York, Boston en Berkeley in Amerika, die alleen brandschone benzine in hun stadstanks stoppen. Het commentaar van een verbitterde president van Shell Nederland: "We hebben voor iets gekozen dat veel ellende oplevert, maar we zijn geen opportunisten". door Rien Robijns en Hans Hofmann schandelijk dat we zo aangevallen en gepakt worden". Shell wordt niet alleen in Neder land gepakt. In Amerika beginnen ook steden zoals Boston hun orders te rug te trekken, prominente persoon lijkheden roepen daar op om Shell- creditcards in te leveren, zelfs de We reldraad van Kerken neemt het op te gen Shell. Shell isoleert zich steeds meer. Hooykaas: "Maar men gaat niet naar Zuidafrika toe. Het is verdomde makkelijk om elkaar na te bouwen. Die apartheid, ik blijf het herhalen, is een afschuwelijk systeem, maar weg gaan lost niks op. Misschien hebben we voor iets gekozen dat ons alleen maar ellende oplevert, maar dat is geen reden om opportunistisch te worden". Druk Hoe dan ook, de druk van de samenle ving op de 54 Nederlandse multina tionals met belangen in Zuidafrika, in het bijzonder op Shell als de belang rijkste van allemaal in het land van de Apartheid, lijkt dit jaar aanzienlijk toe te nemen. Kerken, vakbonden, uni versiteiten en andere groeperingen gaan onverminderd door met hun ac ties en met het beramen van allerlei plannen, zoals de blokkade van het Shell Laboratorium in Amsterdam door het comité 'Shell uit Zuidafrika'. Maar nieuw is dat nu ook de 50 grootste gemeenten van ons land samen vijf miljoen inwoners zich aaneengesloten hebben om met de hun ten dienste staande middelen on dersteuning te geven aan het verzet tegen de Apartheid. Eén van die mid delen is het 'voorkeursbeleid', en dat treft de multinationals recht in het hart, meer nog dan in hun portemon nee. Daarom staan de betrokken be drijven, Shell voorop, momenteel op hun achterste benen. Wat is het voorkeursbeleid? In een resolutie, die op de eerste ledenverga dering van de aangesloten gemeenten officieel 'Lagere Overheden Tegen Apartheid' geheten, kortweg LOTA in november te Wageningen werd aangenomen, wordt dat begrip in drie punten gedefinieerd. LOTA adviseert de lagere overheden in Nederland, al- dus de resolutie, (1) "geen produkten - uit Zuidafrika aan te kopen, daarente gen wel zo veel mogelijk produkten uit de landen daaromheen; (2) het be drijfsleven aan te moedigen de econo mische relaties met Zuidafrika af te breken en (3) het bedrijfsleven daar toe mede te stimuleren door bij voor keur bij die bedrijven produkten te kopen, die geen economische relaties met Zuidafrika hebben". De Lagere-Overheden club intro duceerde daarmee een geheel nieuwe gemeentelijke gedragslijn. Maar er gebeurde meer. Terwijl dit opmerke lijke LOTA-advies de gemeentelijke gemoederen, voorlopig nog binnens kamers, danig bezig hield en vroede vaderen van Alkmaar tot Zaanstad en van Beerta tot Wormer zich met hun juridische medewerkers over de aan bevelingen bogen, zorgde de residen tie voor heftige opschudding. Plons De Werkgroep Anti-Apartheid 's-Gra- venhage (WAAG) - ingesteld door het college van b w kwam name lijk, óók in die nadagen van '88, met een voorstel op de proppen dat de LO- TA-resolutie in breedte en omvang weliswaar verre overtrof, maar dat in directheid geen millimeter van haar voorkeursbeleid afweek. De plons in de Hofvijver was daarom zó hevig om dat het hier geen algemene suggestie vanuit Wageningen betrof, maar een regelrecht uitgelokt en daardoor wel haast dwingend advies aan het ge meentebestuur van 's lands admini stratieve hoofdstad. Wat schrijven Herman Bode, onaf hankelijk voorzitter van de WAAG, en Drs. Hein Hooykaaspresident-directeur van Shell Nederland: "Ik heb grote achting voor wat we met z'n allen hebben uitgekozen als beleids lijnook in slecht weer". Het Shell-gebouw in Kaapstad. zijn progressieve werkgroep-collega's in hun 82 pagina's teUende rapport? Zij geven het college van b w ern stig in overweging er bij de regering op aan te dringen het luchtvaartver drag met Zuidafrika op te zeggen, dus geen KLM-dienst meer op Johannes burg, en sporen het college aan de boycot van Zuidafrikaanse bedrijven in Den Haag versterkt voort te zetten. Maar het ingrijpendste advies in de lange reeks van aanbevelingen is ook bij de WAAG het voorkeursbeleid. "De gemeente Den Haag", aldus houdt de werkgroep haar opdracht geefster voor, "spreekt uit dat zij bij voorkeur slechts goederen en dien sten betrekt bij bedrijven zonder be langen in Zuidafrika. Voor wat betreft het aanbieden van goederen en dien sten door de gemeente aan bedrijven wordt dezelfde beleidslijn gevolgd. De gemeente geeft dit vorm door daarvan gewag te maken bij de aan vraag van offertes aan bedrijven en door het aanleggen van een lijst van bedrijven met belangen in Zuidafri ka". De werkgroep besluit deze alinea met de strenge woorden: "Indien het college in voorkomende gevallen niet aan dit voorkeursbeleid denkt te kun nen voldoen, wordt de gemeenteraad van de inhoud en de redenen van dit besluit op de hoogte gesteld". Gevoelig Even verderop in het rapport gaat de WAAG wat dieper in op "bedrijven die actief zijn in de olie- en brand stofsector". Bode en de zijnen advise ren hier het college het gemeentelijk standpunt ferm uit te dragen, bijvoor beeld op de jaarlijkse aandeelhou dersvergadering van dergelijke on dernemingen, en de relatie met deze firma's tot een minimum te beperken. Letterlijk vervolgen zij: "Bedrijven die actief zijn in deze sector verdienen bijzondere aandacht. Het is een voor Zuidafrika gevoelige sector.(...) De ge meente zal creatief de mogelijkheden moeten benutten deze bedrijven er van te overtuigen dat ze zich uit Zuid afrika dienen terug te trekken". Hoewel het WAAG-advies een ver trouwelijk karakter droeg en pas vol gende week door de gemeenteraad zal worden behandeld, vond het natuur lijk in een oogwenk zijn weg door de lommerrijke Haagse dreven en van daar naar de 48 Shell-bedrijven die deze gastvrije stad rijk is. Het duurde vervolgens evenmin erg lang voordat drs. Hein Hooykaas, president-direc teur van Shell Nederland, het blauwe boekje met de taalkunstige titel 'Kies Voor Voorkeur' op zijn bureau aan trof. Hij aarzelde geen moment en schreef een beleefde, doch aan duide lijkheid niets te wensen overlatende brief aan het 'Geacht College', waarin hij dit linkse gezelschap, overigens onder aanvoering van een CDA-bur- gemeester, ernstig ontraadde "de heilloze stap te nemen om de conclu sies van de Werkgroep Anti-Apart heid 's-Gravenhage tot uitgangspunt van beleid te maken". Nauwelijks subtiel te noemen was ook de passage die de heer Hooykaas aan de WAAG zelf wijdde. "De ge meente heeft advies gevraagd aan een werkgroep die blijkens haar samen stelling en actievoering niet represen tatief geacht kan worden voor de geestelijke stromingen binnen de ge meente of binnen ons land", zo merk te hij bitter op. "De samenstelling van de werkgroep tekent zich dan ook op voorspelbare wijze af in de beleids aanbevelingen waartoe de werkgroep komt". De brief van de Shell-directeur ein digde met de onverholen waarschu wing dat "introductie van zulk een ontmoedigingsbeleid ernstige conse quenties zal hebben voor de relatie van de betrokken bedrijven en de ge meente 's-Gravenhage". Allerminst bedrukt zegt WAAG-voor- zitter Herman Bode, eertijds vice- voorzitter van de FNV, in zijn door zonwoning in De Meern: "Als hij daarmee bedoelt dat SheU haar juridi sche hoofdkantoor en al haar andere vestigingen uit Den Haag zal terug trekken als de gemeente ons advies volgt, vind ik dat grote nonsens. Bij de vraag waar je je hoofdkantoor zult neerzetten, speelt toch geen rol of je misschien een order van die gemeen te zal krijgen! Dan zijn er wel andere, grotere belangen in het geding. Maar ik denk dat de heren wat zenuwachtig worden". De vakbondsman-in-ruste, die nog een drukke dagtaak heeft om al zijn adviseurschappen bij te sloffen, is de heer Hooykaas overigens zeer dank baar voor diens boze brief. "Want nu is de blik van heel Nederland er op ge richt. Men zal de ontwikkeling met spanning blijven volgen. Nee, ik ben niet ongelukkig met de reactie van Shell. En wat ons advies aan de ge meente Den Haag betreft: wij hebben met onze aanbevelingen inhoud gege ven aan dat wat Den Haag al eerder in principe heeft.uitgesproken, namelijk een ontmoedigingsbeleid ten aanzien van Zuidafrika. Ik ga er dus zonder meer van uit dat dit advies zal worden overgenomen". Dat is ook de mening van Jaap Huurman, socialistisch raadslid van Den Haag en secretaris van het vier koppige dagelijks bestuur van LOTA, waarin PvdA en CDA gelijkelijk zijn vertegenwoordigd. "Ik verwacht in derdaad dat de raad van Den Haag het WAAG-advies zal aanvaarden, maar ik verwacht tevens dat de raad met de uitvoering ervan zal wachten totdat ook Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en alle andere LOTA-leden zo ver zijn. Wij hebben een LOTA-werkgroep in gesteld die zich momenteel nog eens extra en heel diepgaand over een wa terdichte juridische formulering van het voorkeursbeleid beraadt en die in maart advies zal uitbrengen. Als dat advies door het bestuur van LOTA wordt aanvaard, gaat het naar alle le den toe en kan het worden uitge voerd". Niet principieel Huurman: "Dat is ook wat LOTA Den Haag aanraadt: wacht op de andere gemeenten zodat we gezamenlijk kunnen optrekken, want in het sa menspel schuilt de kracht van het voorkeursbeleid. Zo loop je ook het minste risico dat je door een hogere overheid wordt teruggefloten, zoals Hilversum is overkomen. Maar die jongens hebben het ook wel héél erg onhandig aangepakt. Hilversum heeft Shell eerst offerte gevraagd voor de levering van brandstoffen en smeer middelen aan de gemeente en die of ferte vervolgens om Zuidafrikaanse redenen terzijde gelegd. Dat is geen voorkeursbeleid. Dat is een boycot". De enige gemeenten die tot nu toe daadwerkelijk een bedrijf met Zuid afrikaanse belangen hebben gepas seerd bij het aangaan van een nieuw contract, zijn Nijmegen en Heerlen. Erg principieel waren hun overwegin gen trouwens niet. Tot grote opluch ting van de colleges kon men er name lijk in beide gevallen op strikt zakelij ke gronden onderuit. De woordvoerder van Nijmegen komt daar rond voor uit. "Inderdaad hebben we sinds kort een andere leve rancier voor onze olie- en benzinepro- dukten. We hadden grote problemen met het feit dat Shell onze leverancier was omdat we tegelijkertijd als anti- apartheidsstad steun verleenden aan de actie Shell smeer 'm. Daar zijn we nu van af. Er is een nieuwe inschrij ving geweest waarbij en dat is een uitermate gelukkige bijkomstigheid een ander bedrijf als laagste uit de bus kwam. Dat was zeer welkom, dat zal duidelijk zijn". Burgemeester Piet van Zeil van Heerlen, in zijn tijd als staatssecreta ris van economische zaken niet direct befaamd vanwege een radicaal-pro gressieve instelling, hangt nog even de vooruitstrevende bestuurder uit voordat ook hü, zij het schoorvoe tend, moet toegeven dat het lot hem een lastige afweging bespaarde. "Toen vorig jaar het contract met Shell ten behoeve van ons gemeente lijk wagenpark afliep, stonden wij voor de vraag: gaan we opnieuw met Shell in zee, ja of nee. Wij hebben er een open inschrijving van gemaakt en alle offertes met elkaar vergeleken. De conclusie van ons beraad is ge weest dat wij met een andere onder neming dan Shell zijn doorgegaan. De onderneming met wie wij nu een con tract hebben gesloten was, wat de as pecten van de leveringsvoorwaarden betreft, duidelijk meer aanspreek baar. Zo voeren wij ons beleid". Slordig Het contract bedraagt vier ton per jaar en is gegund aan de firma l'Ortey in Hoensbroek, die in Texaco-artikelen doet. Het slordige, aan Heerlen blijk baar onbekende, feit doet zich echter voor dat ook Texaco allerminst brandschoon is. Het Amerikaanse be drijf heeft een belang van vijftig per cent in de Caltex Petroleum Corpora tion, die in Zuidafrika en Namibië ac tief is. Niet iedereen weet kennelijk dat je alleen met Q8 en Fina vandaag de dag nog 'zuiver' kunt stoken. Hoe warm de voorkeurssoep uitein- 'delijk gegeten zal zorden, zal de toe komst uitwijzen. Shell zal vurig ho pen dat het meevalt, maar als het aan de gemeenten ligt, zal het een lange, hete zomer worden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21