Actualiteit voor gezelligheid Kerk moet ook weten waar vraag naar Doopsgezinden voorbij dieptepunt Geloof van de koude grond ZATERDAG 4 MAART 1989 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 15 Zeker geestelijk gespro ken zijn de doopsgezinde gemeenten in ons land het dieptepunt gepasseerd, zo is de indruk van de kroniek schrijver L. Laurense in het pas verschenen Doopsge zind Jaarboekje. "Een ver dere getalsmatige achteruit gang zal voorlopig alleen nog een gevolg zijn van de ongunstige leeftijdsop bouw". Er zijn nu 137 doopsgezinde ge meenten in Nederland. Ze hebben samen 17.280 leden. Dat is 531 min- der dan een jaar daarvoor, een da ling van 3 procent. Dat voorbije dieptepunt concludeert Laurense uit de aantallen kerkgangers en de deelneming aan diverse activitei ten. "De tientjesleden en de afha kers in verband met het IKV (Inter kerkelijk Vredesberaad) zullen nu wel zowat allemaal vertrokken zijn". Het aantal (volwassen) dopelin gen bleef aan de bescheiden kant: 49. Sommigen van traden toe tot kleine gemeenten waar sinds jaren geen doopdienst meer was gehou den. Daarnaast werden 36 over komsten uit andere kerkgenoot schappen gemeld. Voorzover de gemeenten ook getallen van 'be langstellenden' opgaven, waren dat er 2500. De getallen catechisanten, zon dagsschoolkinderen en leden van jeugd- en jongerenclubs zijn wat de leeftijdsvermelding betreft te on duidelijk om tot conclusies te ko men. "Maar zeker is, dat van 14 jaar af niemand meer komt omdat het nu eenmaal hóórt of omdat hij (zij) gestuurd wordt. Of in de komende jaren uit die groepen ook dopelin gen zullen voortkomen, zal mede afhangen van de kwaliteit van le ven in de gemeenten". Besluiten De tijd van 'gezelligheid' op de ge meente-avonden is voorgoed voor bij, denkt Laurense. "Geen alge mene culturele onderwerpen meer, geen reis- en vakantieverslagen, maar werkvergaderingen, die tot acties of besluiten leiden. Discus sie-bijeenkomsten met gebruikma king van moderne technieken en communicatie en overdracht van informatie. Kringen en cursussen over de gemeente en haar zijn in de wereld. Actuele zaken dus". Liturgie-groepen bereiden ere diensten voor en er circuleren no ta's over toekomstig beleid en de steeds terugkerende vraag naar de eigen doopsgezinde identiteit. Kro niekschrijver: "Men is allerwegen op zoek naar vormen van persoon lijke en gezamenlijke spirituali teit". Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot Vanuit een nu al vier jaar du rende ervaring is de remon strantse predikant dr. E. P. Met ering (Oegstgeest) gaarne bereid een ieder voor te rekenen hoe men bijvoorbeeld als alleenstaande van een minimum-uitkering "niet alleen heel behoorlijk kan leven, maar zelfs kan overhou den". "Het werd tijd dat enkele be windslieden ingingen tegen het kerkelijk protest tegen de groei ende armoede in Nederland", schrijft Meijering in een ingezon den stuk in 'Trouw'. "Als kerke lijke commissies moeten nagaan of het regeringsbeleid inzake de minima aanvaardbaar is, dan staat het resultaat van dat onder zoek van tevoren vast: men moet het regeringsbeleid wel afwijzen, anders kan men zichzelf beter opheffen. Christenen worden niet geloofwaardig als zij zelf een maandelijks bedrag besteden dat ver boven de minima uitgaat, en vervolgens de regering be schuldigen omdat zij met haar onrechtvaardige inkomenspoli tiek dit mogelijk maakt". In plaats van voortdurend plannen te publiceren hoe een ander beleid kan worden ge voerd plannen waarvoor men verder geen enkele verantwoor delijkheid hoeft te dragen zou den de kerken, volgens Meij ering, de discussie over het be leid beter aan het democratisch gekozen parlement kunnen over laten en zich moeten concentre ren op de vraag hoe mensen-in- nood buiten het systeem om ge holpen kunnen worden. Wel op een manier die niets met liefda digheid te maken heeft en dus niet tot dankbaarheid verplicht en afhankelijk maakt. "Het voor deel daarvan zou zijn dat het 'kerkelijkspreken* eindelijk eens meer kost dan het papier waarop het gedrukt wordt". Armoede Armoede in Nederland? De doopsgezinde Ype van der Laan uit Drachten, nauw betrokken bij maatschappelijk activerings- werk in Friesland, heeft zelf on dervonden wat het is terecht te komen in die 'neerwaartse spi raal'. t De zaak waar hij werkte ging failliet. De kater van het zomaar afgedankt worden werd hij de baas door (onbetaald) ander werk te zoeken. Hij was op een leeftijd dat hij niet meer de finan ciële zorg voor zijn kinderen had. "Maar toen ging de tv kapot en kwamen er andere tegenvallers", vertelt hij in het Algemeen Doopsgezind Weekblad. "De in komsten gingen achteruit en het spaargeld moest steeds meer worden aangesproken". Dankzij zijn leeftijd, waardoor vrij gun stige regelingen op hem van toe passing waren, stopte die achter- uitang op een voor hem alleszins aanvaardbaar niveau. "Natuurlijk zijn er mensen die het redden met heel weinig geld. Maar er hoeft niet dat te gebeu ren of men komt in de proble men. Bijvoorbeeld: de wasma chine gaat stuk, een gezinslid krijgt een ongeluk en de verzeke ring blijkt onvoldoende. Dan gaat het mis en kan men zich met de beste wil van de wereld niet langer staande,houden". Ons land kent nu al vele daklor zen. Ype van der Laan: "Vlak daarboven balanceert een grote groep mensen voortdurend op de grens: haal ik het of haal ik het niet deze maand? Dat is zeer ver ontrustend. De moeilijkheid is dat dit overal wordt ontkend. Daardoor ontstaat een schuldge voel bij betrokkenen, zo van: dan kan ik zeker niet met m'n geld omgaan. En dat wordt prompt bevestigd. Hoe vaak hoor je niet zeggen: ze hebben een gat in hun hand. Maar dat is een methode om niet met het probleem bezig te hoeven zijn. Ontken het en het bestaat niet. Het komt de poli tiek goed uit, dat de arme kant van Nederland zo'n vaag gebied De doopsgezinde Van der Laan droomt van een kerk "die waarlijk opstaat, die zich weer opstelt naast armen en verdruk ten, die het niet verkroppen kan dat mensen als overbodig of als een last voor de samenleving worden gezien, die zich niet lan ger vereenzelvigt met het heer sende systeem, die de jongeren weer tegenkomt omdat het een taak van kerk en jongeren is om gistingsprocessen in de samenle ving tot stand te brengen, kortom een kerk die weer bijbels Verrijkend Het is voor de religieuze zuster Ida van Roosmalen uit het Gro ningse Tölbert een weldaad "om bij mensen van andere kerken zo veel overeenkomst te mogen ont dekken". "Dat werkt zo verrij kend". In het Tijdschrift voor Reli gieuzen verhaalt zij hoe haar pas tor onlangs een eucharistievie ring mocht houden in de gerefor meerde kerk in Roden (Drenthe). "Onze parochiekerk staat in Ro den en daar zijn we zeer actief op oecumenisch terrein. Eens in de zes weken worden diensten ge houden in eikaars kerk. Ook zijn er oecumenische leerhuizen en gespreksgroepen. Voor het twee de jaar is men in Roden bezig met oecumenische jongerenca techese". De oecumene is voor zuster Van Roosmalen een uitdaging en opdracht. "We hebben elkaar zo ontzettend veel te bieden. Trou wens, hier in het noorden kun je niet om de oecumene heen". Het felle verwijt van de middel eeuwse mens was: de kerk heeft macht over de dood heen, ver wijst mensen naar de hel die God zelf de hemel zou binnenhalen. Redacteur H. Beex wijdt zijn hoofdartikel in 'De Roerom' van deze maand alternatief blad voor de parochies in het Bossche bisdom met als doel "de gang erin te houden" aan die tradi tionele macht van de kerk. "Natuurlijk heeft de kerk nooit echt de pretentie gehad macht te hebben over het hiernamaals, maar ze heeft zich wel eeuwen lang gedragen alsof. De genade middelen die zij aanbood om de hemel te bereiken, waren tege lijk de sleutels om de hemel ge sloten te houden. "Zo kwam het tenminste bij de gelovigen over. En dat is eigenlijk heel triest, want het is heel onevangelisch". "Pas na het concilie is die doem doorbroken, niet door het concilie, maar door de mensen zelf, in ons land althans, toen ze opeens onafgesproken en in gro te solidariteit in kerkelijke sta king gingen en niet meer kwa men biechten. Voor het eerst is nu een kerk ontstaan die geen macht meer heeft over mensen en moet leren met die nieuwe, voor haar juist zeer gunstige situ atie om te gaan". Privé J. H. Velema uit Nunspeet, en kele keren voorzitter van de syno de van de Christelijke Gerefor meerde Kerken, zou de kerkleden wie het woord 'God' eigenlijk niets meer zegt, niet graag de kost geven. In het kerkblad 'De Wekker': "Ze zien niet in, welk verschil het maakt of ze nu wel of niet gelo ven. De kerk waaruit ik stam, zo zeggen ze, is best een aardige club, maar nu het woord 'God' me niets meer zegt, zegt ook de kerk me niets meer. Dat is de kern van de zaak". Velema was in een publikatie het woord 'ont-geloven' tegenge komen. "We leven in een wereld waar het geloof in God niets meer betekent en waar voor God geen plaats meer is. Willen men sen nog geloven, laten ze hun gang gaan, maar dan wel privé alstublieft. We hebben nu zo'n 2000 jaren gezucht onder de knoet van het christendom, nu wordt het toch tijd dat de gelovi gen in de hoeken worden terug gedrukt waar wij vroeger genoe gen mee moesten nemen. Dat is de instelling van honderdduizen den, ook of juist in ons land. Die mentaliteit is duidelijk te signa leren door ieder die nauwlettend leest, luistert en kijkt naar wat via de media wordt opgedist". De kerk anno 1989 moet in taal en vorm, gewoonte en gebruik natuurlijk niet honderd jaar ach terlopen en zo een kloof jnaken tussen de zondag en het leven in de week. Velema: "Dat gebeurt helaas nog. Maar laten we niet denken dat we met allerlei ver nieuwingen die vaak niet op zichzelf staan - het kerkelijk le ven weer kunnen doen bloeien en dat met een nieuw verfje het kerkhuis weer enige tientallen jaren mee kan". Veronica "De jeugd wordt tegenwoordig groot in een Veronica-cultuur", concludeert de Utrechtse gerefor meerde predikant Harry Wierda, die onderzoek deed naar de rela tie tussen kerk en jongeren. "In die cultuur lijkt het vooral te gaan om genot en lustbevredi ging". Toch zou Wierda niet graag zien dat de kerk zich van die cul tuur afwendde. Hij noemt als voorbeeld de kerk in de DDR. "Die wil kerk zijn in het socialis me. Niet vóór, niet tegen, maar erin". Waar de Utrechtse predi kant voor pleit is "om zich niet bij voorbaat af te zetten tegen die moderne cultuur waarvan Vero nica een exponent is". "Je laat daardoor alle jongeren in de steek die in die wereld groot wor den. En die wereld is ook onze wereld". Wat Wierda bij Veronica ziet, vindt hij echt niet allemaal slecht. "In een programma als 'Het Zwarte Gat' over paranor male verschijnselen gaat het ook om levensvragen". "Als kerk heb je iets te bieden. Maar je moet ook weten waar vraag naar is". Wierda's centrum-gemeente in de Domstad wil 'markt-gericht' denken. Die markt bestaat voor al uit studerende en werkende jongeren. "De kerk moet niet bang zijn om, evenals de mid denstand, haar eigen produkten in de etalage te leggen". Leugen Hervormd Benthuizen kreeg op 19 juli 1838 een nieuwe dominee in de persoon van de bekende L. G. C. Ledeboer, een man die later met de Hervormde Kerk zou bre ken en de grondslag zou leggen voor de huidige Gereformeerde Gemeenten (in de volksmond 'zwarte-kousenkerk'). Op een zondagmorgen zat Le deboer in zijn eigen Benthuizer kerk eens onder het gehoor van de gastdominee J. Simons uit Dordrecht. Diens preek wekte bij hem geen stichting, maar bo ze verontwaardiging, hetgeen hij na afloop duidelijk liet merken. "Die man", zei Ledeboer in de middagdienst tot zijn gemeente, "heeft vanmorgen de leugen ver kondigd". "Hij is een vijand ge bleken van het leven der gena de". Van toen af zo beschrijft J. Schipper uit Veenendaal de per soon van Ledeboer in het blad 'De Saambinder' van de Gerefor meerde Gemeenten brandde in hem 'een heilig vuur voor de zuivere waarheid'. "Van heinde en ver kwamen mensen naar hem luisteren, niet omdat hij zo'n geweldige voordracht had, maar omdat hij zijn hoorders wist te leiden naar de binnenka mer van hun hart. Ondanks zijn voortreffelijke opleiding drukte Ledeboer zich zowel mondeling als schriftelijk niet al te best uit. Dat interesseerde hem weinig. We mogen hoge achting hebben voor zijn vroomheid". Toch was hij behalve een be genadigd ook een wonderlijk predikant. Schipper: "Toen hij wat later een groot huis kocht met een mooi stuk land erom heen, zei iemand tegen hem: do minee, wat hebt u er toch een kostelijk stuk grond bij gekocht. Waarop Ledeboer antwoordde: Voor ene kus van Jezus' mond geef ik al die zwarte grond". Een uitdrukking die onder zijn volge lingen tot op vandaag nog wordt gehoord. Grondige afkeer had de Bent huizer dominee van het vrije kerklied (gezangen). Eens smeet hij het toenmalige gezangenboek met krachtig gebaar de kerk in. Hij begroef het zelfs op het kerk hof. De psalmen van Datheen voerde hij weer in, hoewel ze al in 1773 waren vervangen. Schipper besluit met een uitspraak van Ledeboer: "Het Sion Gods heeft aan de psalmen genoeg. Wie de gezangen toch zingt, geeft zich over aan geestelijke hoererij". ROME - Als de paus in Rome een parochiekerk bezoekt, gebeurt er altij wel wat leuks. Zo ook deze week. Twee jonge ballerina's vermaakten her met hun dansjes. (foto ai In de kerkgeschiedenis zijn ge makkelijk perioden aan te wyzen waarin het met de verdraagzaam heid maar pover was gesteld. Soms hadden de groepen die dat christe lijk principe probeerden voor te le ven het zwaar te verduren. Het kostte dan vele jaren voordat de heersende 'klasse' zich liet vermur wen tot humaner gedrag. Het heeft er veel van dat we op nieuw in zo'n moeilijke periode zijn beland. Het lijkt nogal tegen strijdig: aan de ene kant een losla ten van vroegere vormen en nor men, ook op geloofsgebied, aan de andere kant een steeds strakker aanhalen van de teugels om nog te redden wat te redden valt. De span ning tussen die polen wordt alleen maar groter. Gevolg is dat kerken die door de jaren heen een toonbeeld van har monisch samenleven zijn geweest, uiteenvallen in georganiseerde groepen die, naarmate hun onder linge afstand toeneemt, elkaar steeds minder kunnen en willen horen. In het abc dat bij die 'interne verzuiling' wordt gehanteerd, ko men verdachtmaking en wantrou wen vóór aandacht en begrip. Er is langzamerhand geen kerk meer die de spanning tussen klas siek en hedendaags geloof niet aan den lijve ondervindt. Kwesties overal. Met de beschuldigende vin ger naar de een of de ander wordt natuurlijk niets opgelost. Het re sultaat daarvan is dat verhoudin gen nog meer verkillen en de uit tocht openlijk of geruisloos ver sneld verder gaat. Zo er nog sprake is van aanwas, dan komt die alleen van meer geboorten. Een voorbeeld van verkilling lever den deze dagen vier zeer rechtzini- ge dominees uit Rotterdam en om geving die krachtens kerkordelijke regels moesten beoordelen of de motivatie van een jongeman tot dit ambt wel diep genoeg zat. Ze von den van niet en verhinderden zo dat een kerk in Middelburg hem zou beroepen. Met hun onderzoek op dc geestelijke ontleedtafel maakten zij even uit dat het 'geloof van door God zelf tot het ambt ge roepen te zijn' bij deze jongeman beneden de maat was. Het wachten is nu op de uitspraak van een syno de. Gevolg: onzekerheid, verbijste ring en verbittering bij alle andere betrokkenen. Stad en regio Mid delburg protesteren. Een gematigd collega van de vier ondervragers roept in een open brief vertwijfeld: "Is dit nu de kerk waarvan ik 55 jaar lid ben en straks 30 jaar predi kant? Pastoraat van de koude grond! Waar is de gezindheid van Jezus, die met ontferming bewo gen was?" Het voorbeeld is met vele aan te vullen. Wel te verklaren, omdat de tweedracht tussen de geesten niet beperkt blijft tot het louter per soonlijke, maar zich uitzaait naar de geloofspraktijk in politiek, maatschappij, ethiek en zoveel Het wordt tijd dat gelovigen het be grip 'verdraagzaamheid' weer le ren spellen en toepassen, althans willen ze elkaar niet voorgoed ver liezen. Geloof laat zich niet vangen in schema's of voeden door dwang. Het wil oprecht en vrij beleefd wor den in en bij de tijd. Dat is zijn rele vantie. Het spanningsveld tussen geloof vroeger en nu kan alleen vrucht baar zijn als bepaalde visies niet zó tot waarheid worden gemaakt dat er geen ruimte meer is voor iets an ders. Vreemd eigenlijk dat mensen die van binnenuit weet hebben van het menselijk onvolkomene, in zaken van geloof en leven zo onwrikbaar op hun stuk kunnen staan. Daar zou veeleer bescheidenheid bij passen. Om zelf overeind te blijven heb je de ander toch nodig. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk zie Oude Vestkerk en Marekerk; Marekerk 9.45 dr. Meijers, 12 studentenekklesia, 5 ds. Abma, Gouda; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Schouten; Oecumenische geloofsgemeen schap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 pas toor v. Well, 11.15 mgr. Bar, R.dam, vormsel viering; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. De Mey-Meulendijk; Bevrijdingsk. (Montgomery- str.) 10 ds. Rietveld. 5 ds. Schouten; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Möhring-Wilterdink, Voorburg. Waalse kerk jBreestr.) 10.30 ds. Ribs. 7 nam. concert; 'Stevenshof' (rk kerk Haagse Schouw) 11 kand. mevr. K. v.d. Broe- ke. Acad. Ziekenhuis 9 rk dienst. 10.15 ds. v. Beinum. ha. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Vroegindeweij, Katwijk aan Zee. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Pe trak. (Surinamese zie Bethl.kerk; Oude Vest 10 ds. Alblas; Maranathak. zie hen/, gem.; Be vrijdingsk. zie herv gem., bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Nauta, Merenwijk zie herv. gemeente Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. Houtman, 5 ds. Simpelaar. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (zie onder Leiderdorp). Geref. Gem in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Ge'm, (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Öoopsgez.-Remonstr, Gem. (Lok- horstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Vos-Wie- gand. Baptistengemeente (aula 'Nieuwer- oord", Rijnsburgerweg 124) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 evang. A. P. v.d. Sande. Evangeliecen- trum-Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lam mermarkt) zo. 10 en wo. 8 evang. J. Zijlstra, vr. 8 jeugd-gospelavond. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eikerbout, ha. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten ('De Ontmoe ting'. Noordho'land V scholeni elke zat. 10 tot 11 bijbelstudie. 11 tot 12 predikalie Chris telijke Wetenschap (Steensch 6)10 30 Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L Dagen (Brahmsl.) 9 30.10.30 en 11 20. Oud-Kath. K (Zoeterw.singel) 10 Rooms-Kath. K. Haag- weg zat. 7. zo 10.30; Herensingel zat 7, zo. 9.30 en 11Rijndijk (Stevenshof) zal. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 10.30 en 12.15; Meren wijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwou- de). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Wijngaar den, N.-Vennep. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Oriel. 7 ds. Schilt. Geref. Kerk 10 ds. v. Wijn gaarden, 6.30 ds. Elderman, Bodegraven. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. A. Bijkerk. Rk Kerk zat. 7. zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RUN: Herv. Gem. Ad- ventskerk" 10 ds. Jonkman. 6.30 ds. 't Hooft; Kruiskerk 10 hr. J. Goedhart; Opstandings- kerk 10 ds. H. J. Visch. zendingsdienst. 5 ds. Jonkman, jeugddienst, gebouw 'Nabij' 10 ds. 't Hooft; G. Herderkerk 10 ds. Nieuwenhuis; De Bron 9.15 ds. Taselaar, 10.30 dr. Wig mans, 6.30 ds. Nieuwenhuis; Ashram (Mars diep) 10 ds. Baane, Nieuwveen; Driehoorne 7 nam. pastoor J. J. de Graaff; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. v. 't Hof, Wou- brugge. Geref. Kerk Mar.kerk 10 en 6.30 ds. Wilschut, Salv.kerk 10 ds. Boer, 5 zie Opst- .kerk. Geref. K. Vrijg. (school Bospark. Beatrixl. 4)^.30 en 5 ds. Room, ha. Ned. Ge ref. Kerk (school Willemstr.) 10.30 ds. Muller, Heerenveen, 4.30 ds. Janssens. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 evang. E. Poppe, 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 drs. J. v. Barne- veld, 6.30 ds. M. v.d. Vlugt. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. A. v.d. Hoorn. Pinkstergem. 'Het Licht' (Morgen- stersch. Briljantstr. 1) 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emma- laan) 10 hr. J. Vermeij (Alphen). Leger des'H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) 10 streekdienst in Zw- dam Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30 (oecum. viering, ds. Bogers en pastor Velthuyse)); Piusk. zat. 7. zo 9 en 10.30: De Bron zat 7. zo 9 en 11 BENTHUIZEN: Herv Gem. 9.30 kand. P. C. Zorge, 6 ds. Boer. Geref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoeksteen'. Schweitzerstr.-Bemhardstr.) 10 dienst. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10.30 ds. T. Poot, Woerden, 6.30 ds. v.d. Hoef; Salv.kerk 10 ds. Schipaanboord, Wadd.veen, 6.30 ds. Groenendijk, Scheve- ningen; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 kand. Zorge. Geref. Kerk 9 ds. El derman (in Dorpskerk), 6.30 ds. De Goede (in rk kerk). Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac, wo. 10. 2.30 en 7 ds. Bac, bid dag. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol. 6.30 ds. Ter Bals. Alphen; De Stek 9.30 ds. G. de Jong. Geref. Kerk 9.30 mr. Vreugdenhil, Koudekerk, jeugddienst. 5 ds. G. de Jong. Volle Evang.gemeente 'Bethel' (Burg. Colijnstr. 83) 9.30. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9. 30 ds. Om- mering, Alphen. 6.30 kand. C. Haasnoot. Lis- se. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Huisman. Rk Kerk: dorp zat. 7. zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 10.30; Rijndijk zo 9. HILLEGOM. Herv. Gem. zie geref. kerk. Ge ref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Verbeek, 5 ds. Rothfusz en pastor J. Wanink, oecum. vesper. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Langevelde. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7,. zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boonstra. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 kand. J. Drost. Lei den. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. De Graaf. 6 ds. Sloof; Ontm- .kerk 010 ds. Sloof, 6.30 ds. De Graaf. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Kat wijk aan Zee Geref. Kerk 9.30 ds. v. Bree- voort. 5 ds. Kersten. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. Marinevliegkamp Valkenburg 10.30 oecum. dienst, ds. J. A. v. Selms en pater F. Walters. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Visser. 6 ds. Schuurman; O. Kerk 10 ds. Sjollema. 6 ds. Volk; Ichthusk. 10 ds. Drieber gen. 6 ds. Vroegindeweij; Pniëlk. 9.30 ds. Volk, 6 ds. Sjollema; Maranathakerk (Rijnsoe- ver) 10 ds. Christ, 6 ds. Hovius. Overduin 2.15 ds. A. Baas. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Westera-Franke, ha. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. Mink, Arnemuiden, 5 ds. Koster; Triumfa- tork. 10 ds. Koster, 5 ds. v. Breevoort. Geref. K. Vrijg. 8.45 en 3.30 ds. Heida, ha. Ned. Ge ref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 kand. C. P. Kleingeld, 7 ds. W. Janse. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesd.enst. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Am- bachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser, ha, ma. 8.15 bijbelstudie. Soefi-beweging Universel Murad Hassil (einde Zuid-Boulevard) 4 nam. univer sele eredienst. KOUDEKERK AAN DEN RUN: Herv. Gem. 10 ds. J. Quak, Berkel. 7 zie geref. kerk. Ge ref. Kerk 10 stagiaire mevr. L. Tamminga, A.dam, 7 ds. Mak, Heemstede, gez. j'èugd- dienst. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Zendingszondag Dorpsk. 9 ds. v.d. Born, 10.30 ds. Knorlh, 6.30 ds. Stegeman; Schep- pingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman. Leythenro- de 10 ds. De Leeuw. Elis -ziekenhuis 9.30 ds. Brommet, 10.45 hoogmis. Geref. Gemeente Leiden eo (kerkgeb. Hoofdstr. 73) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Gilhuis, Leusden, 7 ds. Gesink, Noordwijk. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gel der; Pauluskerk 10 dienst. 7 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Boswijk, ha. Geref. K. Vrijg. (Prinsessestr. 1) 10 en 4.30 ds. M J Arntzen. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 (ge- comb. met chr. geref. kerk) en 7 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 ds. Vos. 4.30 ds. v Dijken. Ge ref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evangeliege meente (Heereweg 52a) 9.45 hr A v.d. Laak. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7. zo 10 en 11.30; Poelpolder zat 7. zo. 10.30. Mariakerk zat 7. zo. 9 en 10.15; Engelbew. zat. 7. zo. 10.30. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 Qeugddienst) ds. Wegerif. Geref Kerk 9.30 mevr. ds. v.d. Weg. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. A. v. Heteren. Remonstr. Gem. streekdienst in Zw.dam. Evang. gem. (ver.ge- bouw 'De Rank', Regthuysplein) 12 nam. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Klüsener, Breukelen, 6.30 ds. Molenaar, Puttershoek. Geref. Kerk 9.30 hr. L. Broek, O.geest. 7 ds. Den Heeten, Hoofddorp. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Ten Voorde. Geref. Kerk 9.30 dienst. 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 kand. G. Bijkerk. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geuze, 7 ds. Smit, Hilversum. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 hr. M. Schreuder. 7 ds. Christ, Katwijk aan Zee. NOORDWIJK Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. Den Hoed. Sliedrecht. 7 ds. Scholte; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg; De Rank (Golfbaan) 10 kand. L. Burger, Wadd.veen. Zie ook Buurtkerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Scholte, 5 ds. v.d. Lee; Vinkenl. (Bin nen) 10 ds. Elgersma. Kapel W. v.d. Bergh- stichting 11 ds. Slofstra. "Sole Mio' 9 ds. El gersma. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) geen dienst. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11 NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Meij, gezinsdienst; De Zilk 10 ds. P. Sierat, O.geest. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- .kerk geen dienst; Pauluskerk 10 ds. Da Cos ta; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10 ds. Kooman, maaltijddienst. 7 hr. W. Schot. Geref. Kerk 10 ds. Plomp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schil derschool) 9.30 en 5 ds. H. Scholte, Harder wijk. ha. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 (morgendienst in Groene Kerk) en 4 ds. K. Muller. Heerenveen. Van w.jckersiooth 4 nam. ds. H. Rijksen. ha. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.cen trum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7. zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 hr. N. Stam, Nieuwkoop. Geref. K. 9.30 en 5 ds. Zijl. Remonstr. Gem. 10 dr. Meijering, O.geest. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 10.30; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Hoeven, 7 hr. J. Knoester, Scheveningen. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. A. v. Heteren. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 vicaris C. Haasnoot, 5 ds. Wagter; Bet- helkerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk Petra- kerk 9.30 en 5 ds. Terpstra; Immanuelkerk 8.45,10.30 en 5 ds. Snel; Maranathakerk 9.30 en 5 ds. Cziria. Heilig Avondmaal. Geref. Kerk Vrijg 10 en 5.15 ds. Grutter, ha. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 hr. S. Ouwehand. Katwijk, ha. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Vollebregt, 7 ds. Biewinga. Geref. Kerk 10 ds. Bras, 7 zie hen/, gemeente. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Hogenbirk. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10.30 mevr. M. Driessen. Rk Kerk zat 7. zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, 6.30 ds. A. Sterrenburg, Rijsoord. Geref. Kerk 9.30 ds. De Reus, 6.30 ds. Zijl. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Vermeu len, 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Geref. Kerk 9.30 hr. W. Volker, Vreeland. 6.30 ds. Veenstra, Leiden. Geref. K. Vnjg. 10.30 en 5.30 ds. Hei- da. ha. Vliegkamp Valkenburg zie Katwijk aan den Rijn. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkgemeen schap 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Schaap. 7 ds. De Zwart; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zwart. Hen/ evang. op geref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A van Leeuwenhoekkade) 9.30 ds. G. H. v. Kooten, 4.30 ds. Kunz. Wadd veen Hulp en Heil-kerk ('Schakenbos', Leidschendam) 10 zangdienst, ds. Vertieule. Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10.15 en 4.30 ds. Boxman, ha. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hoof laan 3) 10.15 angli caanse dienst. Aula-basisgemeenschap Voorschoten (in Ds. Fortgensschool) 10.30 agapè-viering. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Vroegindewey. Voorlhuizen. 5 ds. Goossen; Hoeksteen 9.30 ds. J. v.d. Meiden. Ble.sw.jk. 6.30 ds. Schipaanboord; Bethelk. 9.30 ds. Goossen. 5 ds. v.d. End. Huizen; Rehoboth- school 9.30 ds. A den Hartog. Leusden; Imm- kerk 10 ds D. Nicolai. 5 ds. v. Houwelingen. Geref. Kerk Kruisk. 10.15 en 5 ds. De Moor; Ontm.kerk 9.30 ds. Roggeveen. Heemstede. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 en 2.45 ds. Hoogendoorn. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want WARMOND: Herv. Gem. 10 dr. M. B. Blom. O.geest. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 11 WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra. 4.30 kand. v. Dis; Kievietk. ('Sa men op weg') 10 ds. J. Visser; Messiask. 10 ds. v.d. Woude, gez. dienst; Dorpscentrum 9.30 ds, V. 't Hof, Woubrugge. Geref. Kerk Zijl laan 7 nam. ds. v.d. Woude, zie ook Messias- kerk. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Fockema Andreae. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 dr. Haitsma, Boskoop, 6.30 ds. Ouwendijk, Alphen. Geref. Kerk 9 30 ds. Aalders. 6.30 ds. v.d. Kooi, Lei- muiden. Ned. Prot. Bond (De Wijk. Schoolstr. 20) 10.30 ds. A. J. v.d. Poel. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 kand. J. v.d. Kamp, Beverwijk. Geref. Kerk 9.30 hr. J. P. Karstens. Leiden, 7 hr M. Schreuder. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolt- haus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30 en zo. 9.30; Chr. Dienaark. zo. 10; Meerburgkerk H. Rijn dijk zat. 7. zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Groe nendijk. Scheveningen. 6 30 ds. Taselaar. Al phen. Geref. Kerk 10 ds. Verdoorn, Wadd.veen, 6.30 dr. Fernhout, Alphen. Re monstr. Gem. 10 ds. Thieme-Tiesing, Bos koop, streekdienst. Hooge Burch 11 ds. J. Delhaas.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15