Katwijkse lokale omroep via ether 'Een fusie biedt voldoende garantie' Directeur Gruijters ziet perspectief voor Rijnoorcl Valkenburgers willen geen woonerf ALPHENS ONDERONSJE ZATERDAG 4 MAART 1989 PAGINA 13 ALPHEN AAN DEN RIJN - Drs. J. Gruijters is de man die zich heeft gestoken in het Alp- hense wespennest dat Rijnoord heet. De afgelopen week is hij als vertegenwoordiger van het Didamse organisatie-adviesbu reau Draaisma - Gruijters begon nen met zijn werk als interim manager in het ziekenhuis dat een roerige tijd achter de rug heeft en een spannende toe komst tegemoet gaat. De 50-jari- ge bedrijfseconoom wil zich niet uitlaten over de vele conflicten die zich hebben afgespeeld in het verre en nabije verleden. "Ik ben hier te kort om er een oordeel over te hebben. Bovendien heb ik noch de mogelijkheid, noch de wens en de tijd om ver achteruit te kijken. Ik kijk liever vooruit" door Janet van Dijk Gruijters kende het Alphense ziekenhuis overigens al. Ruim een jaar geleden verrichtte zijn bureau een onderzoek naar de organisatorische problemen die toen speelden. De studie leidde volgens hem tot een minder ster ke binding tussen Rijnoord en Oudshoorn en ook tot het ver trek van directeur J. Sissingh. "Waar het om gaat", zegt hij over zijn huidige taak, "is de con tinuïteit van de klinische zorg in Alphen. Voor de bevolking moet dit ziekenhuis een functie blij ven vervullen. Het is ondenkbaar dat in een gemeente met 60.000 inwoners geen klinische voorzie ning zal zijn". Een fusie met het Sint Elisabeth Ziekenhuis in Lei derdorp (EZL) biedt daarvoor voldoende garantie, is zijn me ning. De nieuwe interim-manager van Rijnoord richt zich op de toe komst, maar dat wil niet zeggen dat het verleden hem onberoerd laat. Bedachtzaam zegt hij: "Uit gebreid heb ik erover nagedacht of ik deze opdracht zou aanne men. Bekeken of we er iets mee konden, of er perspectieven wa ren. Als ik helemaal geen toe komstmogelijkheden had ge zien, dan had ik het waarschijn lijk niet gedaan". Afgezien van alle problemen die te maken hebben met de ver lenging van de erkenning van het ziekenhuis en de plannen tot fusie met het Sint Elisabeth Zie kenhuis in Leiderdorp (EZL), heeft Gruijters ook te maken met een medische staf die onomwon den te kennen heeft gegeven het niet eens te zijn met zijn benoe ming. De ondernemingsraad (OR) heeft zich onthouden van advies. Dat laatste wordt door Gruijters als positief beoordeeld: "De OR stond er in eerste instan tie afwijzend tegenover, in twee de instantie heeft de raad geen gebruik gemaakt van het advies recht. Dat is op zich logisbh, want de tijd die de raad daar voor had was gewoon te kort. Het be stuur moest echter beslissingen nemen, omdat het ministerie dat eiste. Door af te zien van het ad viesrecht heeft de OR het be stuur in de gelegenheid gesteld tot de benoeming over te gaan". Te licht Over de medische staf zegt hij: "Het conflict met het bestuur was er. Dat kon, denk ik, door geen enkele interim-manager worden opgelost". De specialis ten eisten dat de ontslagen for mateur W. de Greve weer zou worden aangenomen. "Voor het bestuur was er geen weg terug, heb ik begrepen", is het enige dat Gruijters daar over wil zeggen. Feit is dat de specialisten van Rijnoord hem niet wilden heb ben en dat dat opvallend is: "Ik kan me geen situatie herinneren dat de medische staf echt tegen de benoeming was. Maar wij hebben als bureau in ons vaan del staan dat we ook crisis-mana gement doen. Dan kun je niet verwachten dat we zeggen: hé, dit gaat op een crisis lijken, dat doen we maar niet". Interim-manager J. Gruijters krijgt uitleg op de vernieuwde afdeling hartbewaking in Rijnoord: "Een klein ziekenhuis kent beperkingen als het gaat om intensieve zorg (foto Ben de BruUn) Inmiddels heeft Gruijters zich 'geïntroduceerd' bij alle specia listen, zoals hij zelf zegt. Ook zijn er enkele gesprekken geweest met het bestuur van de medische staf. Dat overleg heeft hem niet somber gestemd, zo blijkt uit zijn woorden. "De medische staf heeft in feite gezegd: we zullen trachten met deze interim-mana ger tot een goede communicatie te komen". Dat dat niet van harte gaat. beseft Gruijters terdege: "Ze vinden me te licht". Hij benadrukt dat het belang rijk is dat de relatie verbetert tus sen specialisten enerzijds en be stuur en directie anderzijds. "Bij het fusieproces heb je de specia listen nodig. De opzet van het medisch functieplan is de basis, de kern van de fusie. Als we het daarover eens worden, dan denk ik dat de rest ook wel gaat". Bij het maken van dat plan wor den twee discussiestukken ge bruikt, die de komende week door zowel het Leiderdorpse als het Alphense ziekenhuis worden voorbereid. De voormalige for mateur De Greve heeft in januari een plan het licht doen zien waar in is verwoord welke functies het Alphense ziekenhuis moet krij gen. "De specialisten van Rijnoord waren heel positief over dit plan. Ik kan er mee leven en medisch adviseur S/urmond ook", zo zegt Gruijters. De afgelopen weken heeft het medisch stafbestuur van Rijnoord verschillende malen hardop de vrees geuit dat het Alphense ziekenhuis door het bestuur wordt 'overgeleverd' aan het Sint Elisabeth Ziekenhuis. Alphen móet fuseren met een grotere instelling om te kunnen blijven bestaan en kan dus geen eisen stellen, is de gedachte daar achter. "Een te sombere kijk", denkt Gruijters. "Alphen be houdt een basisvoorziening met een klinische functie. De polikli niek wordt veel uitgebreider dan nu het geval is en ook de dagver- pleging wordt uitgebreid", ver wacht hij. En, om zijn woorden kracht bij te zetten: "Daar over bestaat geen verschil van me ning met Leiderdorp". Aan de andere kant ziet hij ook duidelijk beperkingen voor Al phen. "In zijn algemeenheid kun je stellen dat een groter zieken huis meer voorzieningen heeft, dat.daar meer ingewikkelde din gen kunnen worden gedaan. De voorzieningen in een ziekenhuis van de omvang van Rijnoord, zijn per definitie beperkt. Niet al le specialismen kunnen hier vol ledig worden uitgeoefend. Om de locatie Alphen levensvatbaar te houden is een zekere taakver deling nodig". Hartbewaking De nieuwe directeur wil niet na der ingaan op de vraag hoe Rijnoord er dan precies komt uit te zien. "Daar op kan ik niet voor uitlopen". Ook de vraag of hij denkt dat de onlangs vernieuw de afdeling voor hartbewaking en intensieve zorg in de huidige vorm blijft gehandhaafd, wil hij niet beantwoorden. "Een klein ziekenhuis kent beperkingen als het gaat om intensieve zorg. Je moet geen dingen doen die je je eigenlijk niet kunt veroorloven", zegt hij diplomatiek. Om er even later aan toe te voegen dat 'opge nomen patiënten met wie iets acuuts gebeurt, hier moeten kun nen worden opgevangen'. "Maar de vraag is of ze dan hier tot hun ontslag moeten kunnen blijven, of dat er een goede eerste opvang moet zijn maar dat ze la ter voor verdere intensieve zorg naar Leiderdorp moeten worden vervoerd. Dat komt allemaal aan de orde in het medisch functie plan". Het ministerie van WVC heeft bepaald dat de fusie uiterlijk 31 maart in grote lijnen rond moet zijn. De erkenning van het zie kenhuis is afgelopen dinsdag verlengd tot 15 maart, maar het is de bedoeling dat Gruijters tot na deze data aanblijft. De interim manager heeft met het bestuur van Rijnoord 'in principe afge sproken' dat hij blijft tot 1 sep tember. "Die datum hebben we zelf gekozen, omdat wij als bu reau nooit aanbiedingen met een open einde aannemen". Oud zeer De afspraak getuigt in elk geval van optimisme over het voortbe staan van het Alphense streek ziekenhuis. "Ja", beaamt Gruij ters, "we zullen er hard aan wer ken om de aanvullende vragen die het ministerie heeft gesteld zo goed mogelijk te beantwoor den zodat de erkenning weer kan worden verlengd". Het ministerie wil dat een aan tal maatregelen ter verbetering van de kwaliteit wordt 'geforma liseerd', maar de medische staf heeft al verklaard niet bereid te zijn alle afspraken te bezegelen met handtekeningen. "Er staat nogal wat op het spel", zegt Gruijters. "Als de specialisten het niet doen, ontstaat een nieu we situatie, waarover we dan het ministerie moeten rapporteren. Ik weet niet wat het antwoord van WVC dan zal zijn. Het hoeft allemaal niet zo'n probleem te zijn, maar ik denk dat er nog heel veel oud zeer zit bij de specialis ten. Dat zal wel meespelen, ook in de gesprekken die ik heb met de medische staf'. KATWIJK - De radioprogramma's van de Vereniging Lokale Omroep Katwijk (VLOK) worden vanaf 25 maart via de ether uit gezonden. Op die datum neemt de VLOK officieel de zender in gebruik. De bijbehorende zendmast wordt maandag geplaatst op het flatgebouw op de hoek van de Zeeweg en de Karei Doorman - laan. De kosten van de zender en de mast, die bij elkaar zo'n 10.000 gulden bedragen, worden betaald door een sponsor. De Katwijkse lokale omroep gaat vanaf 25 maart uitzenden op de fre quentie 106.4 Mhz. De VLOK heeft dè radiozender op dit moment al gebruiksklaar staan, maar moet nog wachten totdat de zender gekeurd is door de Radio Controle Dienst en de zendmachti ging binnen is. De lokale omroep verwacht volgens woordvoerder W.H. Polet komende week de zend machtiging te zullen ontvangen. "Op dit moment ligt de machtiging nog bij de PTT in Groningen, maar die verwachten we één dezer dagen te ontvangen". In de komende week zullen ook de zender en de bijbehorende mast gekeurd worden. Volgens Polet zijn hiermee geen problemen meer te verwachten, zodat de zender het volgend weekend al in gebruik kan worden genomen. "Maar je weet het maar nooit", aldus Polet. "Van daar dat we veiligheidshalve 25 maart aanhouden als datum vopr de officiële ingebruikneming van de zender". De ongeveer tienduizend gulden kostende zenderinstallatie is be taald door een sponsor. "De naam van het bedrijf mogen we op dit moment nog niet bekend maken, dat doen we op 25 maart. Maar het is een groot bedrijf met een vestii ging in Katwijk", verklapt Polet al vast. De sponsor meldde zich toen de lokale omroep in 't Heen bedrijven aanzocht die mee wilden betalen aan de zendermast. "Aanvankelijk wilden we de mast per strekkende meter verkopen. Dat ging heel goed, maar toen kwam dit bedrijf met de mededeling dat ze iets groot6 wilden betalen". Actief De VLOK is sinds drie jaar in het kustdorp actief. De lokale omroep verzorgt twee uur televisie per maand, 14 uur radio per week en 24 uur kabelkrant per week. Om de programma's te kunnen maken en te kunnen uitzenden kan de VLOK een beroep doen op ongeveer 75 medewerkers. In de afgelopen ja ren heeft de Katwijkse lokale om roep een flinke ledenwinst ge boekt. Eind vorig jaar schreef de VLOK officiéél het 2000-ste lid in. Ondanks dit grote ledenaantal is de financiële toekomst van de VLOK allerminst zeker. De om roep kreeg destijds een startsubsi die die eind dit jaar afloopt. In 1990 moet de vereniging naar andere geldgevers omzien. Volgens W.H. Polet illustreert het feit dat de zen derinstallatie gesponsord is, dat de VLOK daar hard mee bezig is. "Een probleem is dat we wel in kranten en in advertenties mogen zeggen wie ons sponsort, maar niet in onze eigen uitzendingen. Het ziet er ook niet naar uit dat deze re geling de komende jaren gaat ver anderen", stelt de woordvoerder van de lokale omroep vast. De lokale omroep zoekt op dit moment vooral hulp bij het be drijfsleven. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 6 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer,. Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: J.A. Verhage/C. Maris, tel: 218661, Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: M.A. - 177100, Rijnsburgerweg 163. i Schie. tel: Groep 2 - Nering Bögel. Van Gent. Taytet- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis. Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: dr. Vlasveld, tel: 149298. zo 8 uur tot 24 uur: dr. Vlasveld, tel: 149298. Groep 3 - Pleiter. Smit. Lely. W. de Bruyne. J. de Bruyne. Stolk, Jurgens. Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: M.E. v.d. Muysenbergh, tel: 132877, de Sitterlaan 18. zo 8 uur tot 24 uur: J.H. Pleiter, tel: 131337, Fruinlaan 11. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, Van der Waar<jt, J.G. Zaayer en R E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: R.E.& J.G. Zaaijer, tel: 316008, R.G.Geerlingspad 11. zo 8 uur tot 24 uur: F. Lahr, tel: 120347, Zoe- terwoudse Singel 11. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: Medische Diensten za 8 uur tot zo 8 uur: H.J. Prince, tel: 761754, Vondellaan 58. zo 8 uur tot 24 uur: H. Wiersma, tel: 310420, Haagweg 60. Waarnemingsregeling Homeopatische art sen: I. Cowan, Levendaal 87, tel: 146337; C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: F. Kemrne, tel: 893139, spreekuur: Florijn APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 3/3 tot vr. 10/3 door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, Leiden, tel: 071-120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel: 071-174161; Apotheek Meidoorn, Voorstraat 59, Voorscho ten, tel: 01717-3350; Apotheek Langstraat, Langstraat 65, Wasse naar, tel: 11350. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: Th.F.M. Peerdeman. Kiekendiefhorst 16. Lei den. tel: 071-213122, spreekuur om 13.00 Voor patiënten van tandartsenpraktijk 'Haas- wijk' heeft tandarts G.J.H. de Minjer spreek uur van 11-12 uur. Simon Vestdijklaan 28, 2343 KV Oegstgeest. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. 10. tel: 891000; zo: dr. Crobach, tel. 213964, tel: 895525, spreekuur: Peppelschans K14, spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) Voorschoten za: L. Prescott, Bachlaan 1tel: 2356; Koopmans, Churchillweg 19. tel: 6352. laan 2. Voorhout, tel: 02522-30697. Wassenaar za: J. Huls. tel: 13027; zo: M.F. v.d. Feem. tel: 18309, Hofcampweg 65. Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend dienst waarneemt. WIJKVERPLEGING ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Nederlands kampioenschap Latin American dansen voor professio nals draaide gisteravond in Avifauna uit op een (bijna) Alp hens onderonsje. De hier sinds drie jaar woonachtige Engelsman Peter Townsend (28) won met partner Iris Zwijsen (17) de nationale titel. Het duo nam die over van Wil van Roessel, leraar aan de school van de in Alphen gevestigde oud-kam pioen Ruud Vermey. Van Roessel moest gisteravond samen met Mo nique van Opstal genoegen nemen met de tweede plaats. Het kampioenschap betekent voor Townsend en Zwijsen dat ze Nederland mogen vertegenwoordi gen bij de Europese titelstrijd, die in oktober in Engeland wordt ge houden en vervolgens nog bij het WK in november in Slagharen. De bij de titel behorende bokaal kre gen de winnaars uitgereikt door wethouder G. Brussen-Leerdam. Townsend ontmoette zijn part ner pas augustus vorig jaar. Ze be sloten direct professional te wor den. Ze deden aan drie wedstrijden VALKENBURG - De bewoners van de Burgemeester Lotsystraat in Valkenburg zijn tegen het plan van de gemeente, om van hun straat een woonerf te maken. Dat bleek gisteravond tijdens een hoorzitting over het voorstel van het college. In april wordt in de Lotsystraat en de Marinus Poststraat begonnen met het vernieuwen van het riool. Daar door ontstaat de mogelijkheid om de straat als woonerf in te richten. Burgemeester en wethouders zijn van plan beide straten na de rioleringswerkzaamheden in te richten als woonerf, waarbij de trottoirs overgaan in de rijbaan, maar voetgangers voorrang heb ben en auto's niet harder dan 30 ki lometer per uur mogen rijden. De bewoners van de Burgemeester Lotsystraat lieten gisteravond we ten niets voor een woonerf te voe len. Zij willen liever een 'gewone straat' houden met een verhoogd trottoir. Halverwege de straat moet volgens hen dan wel een 'knik' in de rijbaan worden aangebracht om de snelheid van het verkeer te rem men. Een woordvoerder van de ge meente verklaarde vanmorgen dat de wensen van de bewoners de ge meente hebben verrast. Het college en de raadscommissie voor verkeer hadden zich eerder al uitgesproken voor de aanleg van een woonerf, omdat daarmee de veiligheid voor voetgangers en spelende kinderen wordt vergroot. Nu de bewoners geen heil zien in een woonerf, zal de gemeente zich opnieuw over de plannen buigen. Cursus terminale mee en wonnen alle. Gisteravond was nummer vier. Het was overigens voor het eerst dat het Latin-kampioenschap af zonderlijk van het ballroom-dan- sen werd gehouden. Tien paren showden voor het oog van een bui tenlandse jury, waarin vier oud wereldkampioenen 'zitting hadden, de chacha, samba, rumba, paso do ble en de jive. Vanavond wordt in Avifauna het kampioenschap voor amateurs gehouden. (foto Ben de Bruljn) thuishulp WOUBRUGGE - Wanneer daar voor voldoende belangstelling be staat, begint de Stichting Neder landse Hospice Beweging een cur sus terminale thuiszorg bestemd voor mensen uit Woubrugge en naaste omgeving. Initiatiefnemers C. Poldervaart-Maat en P. Leliveld van deze beweging willen via deze training vrijwilligers opleiden om, ongeneeslijk zieken die in eigen omgeving wensen te sterven, in hun laatste levensfase thuis te be geleiden. "We hebben er alle ver trouwen in dat het lukt. Het is el ders in het land al gebleken dat er grote belangstelling voor bestaat, aldus Poldervaart. Omdat het van het grootste be lang is op een verantwoorde ma nier hulp te geven, worden vooraf gaande aan de cursus eerst ge sprekken gevoerd met de kandida ten. ZATERDAG 4 MAART Leiden 'Sleutelstad Wandeltocht'. diverse afstanden, start van 9.00 en 14.00 uur bij de Ushal. Vondel laan, inschrijven tel: 070-948402 Musicum, van 9.00 tot 21.00 u het Waaggebouw. postzegelbeurs I.V. Philatelica in de kantine van het Visser 't Hooft-lyceum, Kagerstraat van 10.00 tot 16.30 uur. kindervoorstelling: 'Raponsje', door kindertheater Ploef, aanvang 14.00 uur in de Leidse Schouw burg. moderne en traditionele Ko reaanse dans door Cho Won- Kyung, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. ruilbeurs Ruilvereniging Ko- ningskerk, van 10.00 tot 16.00 uur in buurthuis 't Spoortje. Bernhard* door het Residentie Orkest olv Günter Herbig met Garrick Ohls- son, piano, aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. cabaretvoorstelling: 'Kiezen of Schouwburg. 'Nacht der'vertelling' met o.a. Peter van der Linden, Willem de Ridder, Vernon February en Ar- non Grunberg, aanvang 21.00 uur in de Burchtsociëteit. optreden 'El Son', aanvang 20.00 uur in Droomfabriek, Oude Singel. voorstelling van Rieks Swarte met: 'Het Tapijt', aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater. Cleve- ringaplaats. Leiderdorp bingo-avond bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur, clubgebouw, Beukenschans. cabaretvoorstelling Manjke Boon: 'Een jurk met rozen', aan vang 20.15 uur in de Muzenhof. optreden Philip Paar Kwartet bij jazzclub De Wagenschuur, aan vang 21.30 uur in De Hollandsche Tuyn, Hoofdstraat. Usse herdenkingsprogramma: 'Ho mage aan de legendarische Glenn Miller', aanvang 10.00 uur in Artopa, Grevelingstraat. Hongaarse dag met optreden van o.a. Andrei Serban, aanvang 20.00 uur in De Nachtegaal van Lisse. Oegstgeest optreden muzikale Theater groep 'De Nieuwe Snaar' uit Bel gië, aanvang 20.30 uur in 't Groot Profijt, Boerhaveplein. ZONDAG 5 MAART Leiden 'Sleutelstad Wandeltocht', over lentewandeling IVN door de Leidse Hout, verzamelen om 14.00 uur bij het Theehuis. archeologisch spreekuur Rijks museum van Oudheden, van 13.00 tot 16.00 uur. kindervoorstelling: Weg van door Studio Peer, aanvang concert Capella Utrecht (koor en orgel) in de Waalse Kerk, Bree- straat, aanvang 19.00 uur. lentefeest Pink Puppies mmv de Leidse popgroep The Black Outs, aanvang 19.30 uur in De Kroon. Langegracht 65. Usse Hongaarse dag met optreden van o.a. Casnic, van 10.30 tot 12.30 uur in De Nachtegaal van Lisse. Zoeterwoude halfvastenconcert door de St. Jansfanfare met de Süsser Wal-d Musikanten. 12.15 uur in het Mu ziekcentrum, Schenkëlweg. MAANDAG 6 MAART Leiden voorlichtingsavond Diabetes vereniging over diabetes en sport, aanvang 20.00 uur in de aula van gebouw 50, AZL (eerste etage ou de poortgebouw). toneelvoorstelling van Hugo Voorschoten serie lezingen Voorschotense Vrouwenraad 'De vrouw en het recht', 4de lezing: 'Soc. zekerheid van vrouwen', door mr. R. Holt- maat, 20.00 uur. C.M.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13