071-161488 071-143480 01720-73933 m rpj Politie treedt strenger op tegen sluipverkeer Gemeentelijke advertentie inzet politieke rel Faxnummers Leidsch Dagblad Kombinatie lÊË Burgemeester Schoute voelt zich in zijn integriteit aangetast REDAKTIE ADVERTENTIE-AFD. ALPHENS DAGBLAD VOORSCHOTEN - Het wordt hoog tijd dat de folkloristische dans uit de sfeer van de 'geite wollen spkken' wordt gehaald. De beste manier om dat te be reiken is kinderen kennis te la ten maken met deze vorm van dansen. Zeker nu de dans in het algemeen op het moment in populariteit toeneemt". Yvonne Knijnenburg is sinds enige tijd bezig het folkoristische dansen te introduceren op Voorschotense basisscholen. Het gaat daarbij om een initiatief dat ook in Oegstgeest al loopt en dat wordt gepromoot door de Stichting Folklore Ensem ble Tarantella (FETA). "De vergelijking met het volks dansen moeten we maar eens ver geten", vindt Knijnenburg. "Dat vooroordeel moet juist worden doorbroken. De folkloristische dans kan wedijveren met elke an dere vorm van dansen, zelfs met het klassieke ballet". Knijnenburg heeft Voorschoten heel bewust gekozen als werkter rein omdat in deze gemeente veel gezinnen met jonge kinderen wo nen. Het is haar bedoeling deze kinderen op een heel andere wijze dan gebruikelijk iets over dansen bij te brengen. Sinds kort geeft zij een tiental Voorschotense kinderen les in het folkloristisch dansen. "Dat is ei genlijk alleen maar verantwoord wanneer les wordt gegeven door hiervoor opgeleide docenten. Zelf volgde ik de dansacademie in Rot terdam. Mijn grote bezwaar tegen het ouderwetse volksdansen is dat amateurs daarbij altijd als hobbyis ten bezig zijn geweest". Spannend "Met name de techniek en de hou ding zijn heel belangrijk", zegt Knijnenburg. De essentie van het volksdansen is dat het in vele lan den spontaan ontstaat. Zoals in Ne derland de echte volksdans eigen lijk de polonaise is die tijdens brui loften en partijen spontaan ont staat. Bij het stileren van een der gelijke dans zal die spannend wor den en steeds meer op theaterdans gaan lijken". Het is niet de bedoeling dat de tien kinderen die Knijnenburg nu onder haar hoede heeft, zich gaan voorbereiden op een groots optre den. "Daar komt nog veel te veel voor kijken. Het gaat er meer om de kinderen de sfeer van de folkloris tische dans bij te brengen, waarbij zij zichzelf aanpassen en niet klak keloos alles nadoen wat hun wordt voorgedaan". Helaas is er nog weinig belang stelling van de kant van de jon gens. "Maar ja, dat zijn we gewend. Meisjes hebben van begin af aan de gewoonte zich bezig te houden met balspelen en touwtje springen, ter wijl jongens liever voetballen. Dat betekent wel een duidelijke achter stand op het gebied van ritme en muziek", verzucht de danslerares. "En als hier niet wordt ingegrepen zal die achterstand alleen maar toe nemen naarmate de jeugd ouder wordt". Knijnenburg houdt zich niet al leen bezig met Nederlandse dan sen. "We gaan tot ver over de gren zen van Europa. Met uitzondering van de Aziatische dansen kun je wel stellen dat het gaat om alle danssoorten van de wereld". Eisen Een van de belangrijkste eisen die zij stelt is dat kinderen die les van haar krijgen, in gepaste kleding ko men. "Het is een dansles, dus een trainingspak of balletpakje en vooral goed schoeisel zijn op hun plaats. Je neemt naar een tennisles toch ook een racket en een bal mee. Nee, je moet niet denken dat we hier alleen maar komen om een uurtje te hupsen". 'Power system' voor rolstoelen WARMOND - Het Warmondse be drijf Rolcontrol brengt een sys teem op de markt dat van een han- daangredreven rolstoel met enkele handelingen een.elektronische rol stoel maakt. Het zogeheten 'power system' bestaat uit een motorge deelte, een bedieningspaneel en enkele bevestigingsfittings. Het weegt 11,5 kilo, minder lichtgewicht rolstoel. De motor heeft twee onder houdsvrije accu's die de rolstoel een snelheid van 16 kilometer per uur kunnen geven. Basis vormen de bevestigingsfittings; de motor wordt daarin geklikt en geeft een directe aandrijving op de rolstoel- wielen. Via een joystick-paneel op de armleuning kan de motor wor den bediend. Handbediening blijft altijd mo gelijk en wanneer de gebruikers de rolstoel willen inklappen moeten ze alleen de motor even verwijde ren. En rolstoel met power system biedt daardoor meer mogelijkhe den dan een gewone elektronische rolstoel. De kosten zijn lager. Vol gens de fabrikant vormen puur- elektronische rolstoelen voor velen "een onoverkomelijke financiële barrière". Hij heeft het dan ook Automobilisten in Zoeterwoude op de bon bied. Om sluipverkeer doorbraak op rolstoelge- geplaatst. ige tijd geleden al verbodsborden (foto Wim Dijkman) ZOETERWOUDE - De po litie van Zoeterwoude gaat strenger optreden tegen het sluipverkeer in deze ge meente. Afgelopen woens dag werd op de parallelweg van de Europaweg daartoe reeds een verkeerscontrole gehouden. Het is de bedoe ling dat de komende weken vaker wordt opgetreden te- ,gen automobilisten die de drukte willen omzeilen. Om het sluipverkeer tegen te gaan werden enige tijd geleden al ver bodsborden geplaatst bij de Euro paweg, ter hoogte van de Vrouwen- weg, en nabij het gemeentehuis. De verkeersmaatregelen houden in dat automobilisten tijdens de spitsuren geen gebruik mogen ma ken van de route tussen het raad huis en de Europaweg. Dat verbod geldt in de ochtend spits voor verkeer in de richfing van Leiden en in de avondspits in de richting Stompwijk. Steeds meer automobilisten lappen de maatregel echter aan hun laars. Voor de politie was dat deze week aanleiding om in te grijpen. In to taal werden 30 automobilisten op de bon geslingerd. Een woordvoerder van de politie Zoeterwoude onderschrijft dat de verkeerdrukte op de Provinciale- weg tussen Leiden en Stompwijk nog steeds toeneemt. "Het is hier tijdens de spitsuren gigantisch druk. De weg is kennelijk niet meer berekend op zoveel verkeer", stelt de zegsman van de politie vast. Busbaan De drukte beperkt zich overigens niet alleen tot op Zoeterwouds grondgebied. In Leiden, op de Eu ropaweg, is tijdens de spitsuren WASSENAAR - De discus sies rond de gemeentelijke advertentie in Wassenaar zijn zo hoog opgelopen dat burge meester P.H. Schoute zich in zijn integriteit voelt aange tast. Een kritisch CDA ver leidde hem deze week tot bit tere verwijten in een raads commissie en donderdag verscheen een nieuwe aanval in het Wassenaars Nieuws blad, dat dit jaar de wekelijk se gemeenterubriek misliep. door Paul van der Kooij Een anonieme briefschrijver heeft het in de gepasseerde krant over 'De Schoute tot Wassenaar', 'een luguber spel', 'de vlag der dictatuur' en een 'brallend colle ge dat de strop wacht'. "Een der gelijk misselijkmakend verhaal vraagt om stilzwijgen", zegt Schoute, die voorlichting in zijn portefeuille heeft en persoonlijk voorstelde om in 1989 af te zien van de traditionele, jaarlijkse wissel tussen de oudste twee huis-aan-huisbladen: de Wassen aarder en het Wassenaars Nieuwsblad. "Uiterst verwerpe lijk en hoogst ongelukkig om je zo te buiten te gaan", reageert voorlichter W. Issendonck. Het is deze, op Schoute toegespitste, gossip die de burgemeester zo ir riteert en fel deed uithalen naar het CDA. Het CDA is de partij van raads lid C. Olyslagers, de man die zijn hoofdredacteurschap van het Wassenaars Nieuwsblad (WN) in ruilde voor een freelancerschap toen de WD over de 'dubbel functie' viel. Het CDA is'ook de partij van mensen als A. Bonten bal die als 'onafhankelijk recla medeskundige' voor het Wasse naars Nieuwsblad pleitte in een brief aan B en W. Bontenbal cite rend zei het CDA dat WN beter wordt gelezen en vroeg de fractie zich af of de gemeente objectieve criteria had om de wisselwerking om zeep te helpen. Verspreiding Volgens Schoute gaat het het he le gemeentebestuur - dus ook de CDA-wethouder - om de ver spreiding. "Burgers, vooral in de buitengebieden, klaagden dat het Wassenaars Nieuwsblad niet werd bezorgd. Anderen lazen het niet omdat het in de bulk van re clames wérd meegegeven", al dus de burgemeester. "In het verleden zou ons dat misschien niet zo gestoord hebben, maar de laatste jaren zijn we duidelijk kritischer geworden. We voeren een bewust voorlichtingsbeleid en willen dat ons werk zo goed mogelijk worden gelezen. Het moet niet ongelezen in de prul lenmand verdwijnen". Op 14 december hoorde de hoofdredacteur/uitgever/eige naar H. Veltkamp van een recla mebureau dat zijn nieuwsblad dit jaar niet hoefde te rekenen op 20 tot 30.000 gulden van de ge meente. Als in een roes schreef hij een pittige brief. Waarom hadden B en W het slechte nieuws niet zelf gebracht? Ging het om geld? Was er getost in het college? Op 9 januari schreven B en W hem over hun 'objectieve criteria' en klom de uitgever we derom in de pen. Het college was misleid over de verspreiding en moest de be volking eens vragen welk blad ze het liefst leest, meldde hij ver ontwaardigd. Ook zette hij vraag tekens bij het draagvlak van de beslissing. In zijn krant versche nen, ingezonden brieven van duistere personen als 'Loer- zoom'. Volgens Veltkamp plaatst hij alle niet-discriminerende brieven en kon hij dergelijke zie- lespinsels niet tegenhouden. Volgens de voorlichter is de hoofdredacteur verantwoorde lijk voor briefschrijvers die hun naam niet bekendmaken en is hij het die er kopjes boven zet als 'De begane zonde'. "Je weet ook dat wanneer je een tegengedicht schrijft, daar geen plaats voor is", zegt Issendonck. Knieën Zijn gemeentebestuur denkt geen moment aan dergelijke te- gengedichten en voelt niets voor de CDA-suggestie om de uitge ver uit te leggen hoe hij voortaan aan de eisen kan voldoen. "Ik ga niet op mijn knieën naar hem toe na alles wat hij geschreven en ge zegd heeft", spreekt Schoute. "Persvrijheid is oké. Maar af en toe zeg ik: je kunt de boom in". Bovendien zou de verspreiding, ondanks alle verontwaardiging, niet beter zijn geworden dit jaar. De WD kwam uiteindelijk met een compromis in de com missie. In het najaar, ruim voor het nieuwe jaar, bekijkt de ge meente of de verspreiding wat gelijker op gaat en de advertentie toch weer kan rouleren. De poli tieke partijen willen op die ma nier het WN enigszins te vriend houden; de uitgever verwacht er weinig van. Gesprekken met de PTT leerden hem dat een post- verspreiding alleen op dinsdag en vrijdag kan en die dagen be vallen hem niet. Het verspreiden buiten de bulk zou moeilijk lig gen en eigenlijk niet noodzake lijk zijn. "Zelfs de gemeentegids wordt in een bulk verspreid", weet Veltkamp. "En wanneer mensen de krant niet krijgen, hadden ze mij wel gebeld. En niet de gemeente". Volgens het gezicht van het nieuwsblad heeft de gemeente hem gepasseerd omdat ze zijn blad te kritisch vindt. Hij heeft het over een "bijzonder vreemde gang van zaken" en "een onei genlijk soort pressie". Heroïsch springt hij voor zijn kritische me dewerkers in de bres en ver klaart hij dat hij niet inbindt ten einde in 1990 weer te mogen sco- Terwijl de twee oude kranten zich druk maken om de adver tentie, hebben zich drie andere uitgaven op de Wassenaarse markt gestort. Mogen zij in het najaar meedingen of moeten ook zij aan bepaalde criteria vol doen? Het belooft een hete herfst te worden. lebben de democratische rechten gel Baardoor moet het Wassenaars Nieutf nkomsten waarvan het blad zich i r die moet het nu node missen. Zij spelen een luguber spel, doch betreuren hopelijk nog eens zuur wat zij hebben uitgehaald in dat macabere i De vlag van de democratie is gevallen, de dictatuur waait in top. JMaar indien zij blijven brallen rwacht hen aan het eind van de periode... de strop.^ naan, gij collegianten uw schreden terug. s veelvuldig sprake van fi levorming. Deze week werd be kend dat vanwege die drukte op de Provincialeweg er reeds volgend jaar voorzieningen worden getrof fen voor het openbaar vervoer. Óp de Europaweg (tussen de rijksweg A4 en het Lammenschansplein) zal een speciale busbaan verschijnen. Onderzocht wordt nog of ook voorzieningen voor de bus kunnen worden getroffen langs de burge meester Detmersweg in Zoeter woude. Daartoe zal volgens een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland mogelijk de daar ge legen parallelweg worden ge bruikt. "En mogelijk ontstaat er dan ook wat meer ruimte voor de automobilist", aldus de zegsman van de provincie. Concrete plan nen om tot een verbreding van de weg over te gaan om behalve de bussen ook het overige het verkeer vlotter te laten doorstromen, zijn er overigens nog niet. Voorwaardelijke straf voor Oegstgeestenaar DEN HAAG/OEGSTGEEST - Een 49-jarige Oegstgeestenaar is giste ren door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot een geheel voorwaar delijke gevangenisstraf van zes maanden. De man werd schuldig bevonden aari het stichten van brand in zijn eigen woning. Tegen de man werd gisteren door de offi cier van justitie acht maanden cel geëist, eveneens geheel voorwaar delijk. De man wordt al dertig jaar re gelmatig opgenomen en behan deld voor drepressies zonder dat het ooit tot echte problemen leid de. Maar in augustus 1987 liep het helemaal fout, zo bleek gisteren tij dens de zitting. Problemen in de liefde en ruzie met zyn psychiater en met een vriendin zorgde ervoor dat de man in grote psychische nood kwam. Omdat hy dacht dat iedereen op hem uit was, stak hij in een woede aanval zijn eigen gordijnen in de brand. Een buurvrouw die aan de overkant haar auto stond schoon te spuiten, kon voorkomen dat het huis echt in de brand vloog. Uit een psychiatrisch rapport bleek dat de man sterk verminderd toereke ningsvatbaar was toen hij de brand stichtte. Voor de officier van justi tie was dat de reden om een geheel voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden te eisen. Behan deling vond de officier, evenals de psychiater onnodig. De rechtbank, die onmiddellijk uitspraak deed, besloot de voorwaardelijke celstraf te beperken tot zes maanden, zoals de advocaat had bepleit. Yvonne Knijnenburg met leerlingen van Voorschotense basisscholen aan het werk in het 'bondsgebouw' aan de Leidseweg. "De folkoristische dans kan wedijveren met elke andere vorm van dansen". (foto Hoiva

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11