Britten willen niet overleggen met Iran Kohl is 'klap van Berlijn' nog lang niet te boven Tumult rond Republikeinen in parlement West-Berlijn Eerst moet dreigement Khomeini van tafel Botha wil in april weer aan de slag als president Prominente Albanezen in Kosovo aangehouden Rellen in Venezuela houden aan VRIJDAG 3 MAART 1989 PAGINA 5 LONDEN (GPD/AP/AFP) - Groot-Brittannië heeft een telefonisch aanbod van Iran om in Genève te onderhandelen over het Rushdie-conflict afgewezen. Iraanse autoriteiten stellen dat er niet door hen maar door de Britse regering is gebeld. Maar de Britten houden vol dat zij tot driemaal toe zijn benaderd door de deze week vertrokken zaakgelastigde Basti en dat ze hem te verstaan hebben gegeven dat er niet onderhandeld kan worden zo lang het dreigement van de ayatollah tegen de schrijver Salman Rushdie en anderen van KAAPSTAD (Rtr) - De zieke Zuid- afrikaanse president P.W. Botha heeft gisteren in zijn eerste verkla ring sinds hij in januari een hart aanval had, vervroegde algemene verkiezingen uitgesloten. Hij zei van plan te zijn in april weer aan' het werk te gaan. De 73-jarige Botha kwam over naar Kaapstad voor overleg met ministers en de fungerend presi dent, Chris Heunis. „Ik heb hen op de hoogte gesteld dat, rekening houdend met de vooruitgang die ik met mijn gezondheid maak, ik van plan ben de week na Pasen terug te keren vanuit mijn buitenverblijf. Dan zal ik mijn functie als presi dent weer op mij nemén", aldus Botha in een geschreven verkla ring. Botha zei zich na zijn terugkeer met belangrijke kwesties als de kracht is. Volgens het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Iraan se diplomaat Basti voorgesteld om in Genève, waar het vorig jaar in tensief over betere betrekkingen tussen Groot-Brittannië ën Iran werd onderhandeld, opnieuw bij elkaar te komen. Maar na. koorts achtig overleg op hoog niveau be sloot minister van buitenlandse za ken Howe het aanbod af te wijzen. Het Iraanse parlement heeft dinsdag besloten om over een week de diplomatieke betrekkin gen met Groot-Brittannië te ver breken als Londen blijft weigeren zijn standpunt te herzien over het controversiële boek Duivelsver zen, dat de moslims godslasterlijk vinden.. Overigens verklaarde minister Howe dat hij ervan is doordrongen Terugkeer naar Vietnam groep vluchtelingen HANOI (Rtr) - Voor het eerst is een groep Vietnamese bootvluchtelin gen vrijwillig van Hongkong terug gekeerd naar Vietnam. Sommige verklaarden gisteren bij aankomst in Hanoi blij te zijn met de terug keer maar andere keken bezorgd. De groep van 75 Vietnamezen werd op het vliegveld van Hanoi opge vangen door Vietnamese functio narissen en westerse diplomaten. De repatriëring vond plaats op ba sis van een akkoord tussen Hong kong, Groot-Brittannië, Vietnam en het Hoge Commissariaat voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties. Aan de 25.000 bootvluchte lingen in kampen in Hongkong en de 25.0000 die zijn verspreid over andere Aziatische landen is vrijwil lige terugkeer aangeboden onder bescherming van het Hoge com missariaat van de VN. De teruggekeerde vluchtelingen worden enkele dagen opgevangen in een kamp van het Hoge Com missariaat voor ze naar huis terug gaan. Het Hoge commissariaat zal hun situatie „voor zo lang als mo gelijk" in het oog houden, verklaar de een westerse diplomaat. Vietna mese functionarissen zeiden dat de teruggekeerden niet zullen worden lastig gevallen of gestraft. Buitenland kort Onzichtbaar De eerste testvlucht van het nieu we Amerikaanse 'onzichtbare' kruisvluchtwapen AGM-129/A is succesvol verlopen. Dit heeft de Amerikaanse luchtmachtgeneraal Jan Martinsën verklaard. Bij de AGM-129/A wordt gebruik ge maakt van materialen en technie ken die de ermee uitgeruste vlieg tuigen en raketten onzichtbaar ma ken voor radarsystemen. Gratie Koning Hasan II van Marokko heeft gratie verleend aan bijna 1.000 mensen die verblijven in de gevangenissen van zijn land. Radio Rabat meldde dat in totaal 997 ge vangenen worden vrijgelaten. Daarnaast krijgen 146 anderen ver korting van hun straftijd en moe ten 44 voortijdig vrijgelatenen een boete betalen. Er werd geen uitleg gegeven over de reden van het ko ninklijk besluit. Uitsterving Ongeveer duizend van de 9.000 vo gelsoorten in de wereld worden met uitsterven bedreigd. De in Groot-Brittannie gevestigde Inter nationale Raad voor Vogelbescher ming heeft deze waarschuwing ge uit op een tentoonstelling over be dreigde vogels in het Sheffield. De gevaren die de bedreigde vogels te duchten hebben zijn ontbossing en drooglegging van moerasgebied, lucht- en bodemvervuiling, jacht en niet op de laatste plaats de com merciële vogelhandel. Desertie Een Amerikaanse soldaat die toe gang had tot geheime documenten, is volgens het Amerikaanse minis terie van defensie in Washington mogelijk gedeserteerd van zijn eenheid in de plaats Fulda in de Westduitse deelstaat Hessen en naar de DDR vertrokken. Een woordvoerder van het Pentagon deelde mee d^t de 21-jarige Mi chael Peri sinds 21 februari wordt vermist. Foute lozing Door een fout bij het Westduitse chemiebedrijf BASF is zo'n 200 ki lo natronloog met fosfaten in de Rijn bij Ludwigshafen terechtge komen. De natronloog is door een verkeerde schakeling via het koel watersysteem in de rivier geloosd. Volgens het ministerie van milieu zaken is er, gezien de vrij geringe hoeveelheid waar het om gaat, geen gevaar voor het milieu. nationale veiligheid, grondwetsvoorstellen en mogelij ke verkiezingsdata te zullen gaan berig houden. Waarnemers wezen erop dat Botha's aankondiging fei telijk uitsluit dat de president ver vroegde verkiezingen zal houden, zoals veel leden van zijn blanke Na- sionale Party wensen. De rege ringspartij beschikt over 133 van de 178 zetels in het parlement. De verklaring heeft geenszins de onrust weggenomen binnen de Na sionale Party over vragen als hoe lang Botha nog aan de macht wil blijven, of hij zich dit jaar weer ver kiesbaar zal stellen en of hij de macht zal overdragen aan Frederik de Klerk. De Klerk werd vorige maand gekozen tot leider van de Nasionale Party nadat Botha het voorzitterschap opgaf. De partij schaarde zich snel voltallig achter De Klerk, die heeft beloofd raciale hervormingen door te voeren. Hoge kabinetsfunctionarissen hadden graag vóór juni vervroegde verkiezingen gezien met De Klerk als kandidaat om de onrust binnen de concurrerende rechtse Conser vatieve partij uit te buiten. De we kenlange stilte rond Botha veroor zaakte bijna een openlijke opstand van parlementsleden en de basis van de partij wegens de afwezig heid van de president. Toen vorige week een conservatief parlements lid tijdens een debat vroeg wie het beleid nu maakt, riepen afgevaar digden van de Nasionale Party: „De Klerk„De Klerk". De 52-jarige De Klerk woonde woensdag een politieke bijeen komst bij in de stad Nigel, waarbij hij door een ex-minister werd aan gekondigd met: „Zuidafrika wil dat F.W. De Klerk president wordt". Er volgde een ovatie van de rond 500 aanwezige leden van de Nasionale Party. dat de moslims diep zijn gekwetst door het boek. "Wij kunnen begrij pen waarom het boek wordt bekri tiseerd. Wij houden het recht op vrije meningsuiting niet overeind omdat wij het boek waarderen of het ermee eens zijn. De Britse rege ring en de Britse burgers hebben geen enkele affectie voor het boek. Het boek is ook grof over ons. Het vergelijkt Groot-Brittannië met Hitler-Duitsland. Wij vinden dat net zo min plezierig als de moslims de aanvallen die in het boek wor den gedaan op hun geloof. Wij steu nen het boek niet. Wat wij steunen is het recht van mensen om zich vrijuit te spreken", aldus Howe. De populaire nieuwspresentator van het Britse televisiestation „Channel Four" Peter Sissons heeft politiebescherming gekregen nadat hij met de dood was be dreigd door de „Wachters van de Islamitische Revolutie". Dit heeft het Britse persbureau „Press Asso ciation" gemeld. Het persbureau meldde een telefoontje te hebben gekregen van iemand die namens de „Wachters" verklaarde dat Sis sons „moet betalen voor zijn grof heid jegens ayatollah Khomeini" tijdens een vraaggesprek op 18 fe bruari over de zaak-Rushdie met de Iraanse zaakgelastigde in Lon den, Mohammad Basti. In het ge sprek vroeg Sissons onder meer: „Begrijpt U dat wij het niet be schaafd vinden om mensen te do- dep vanwege hun opvattingen?" De VN-Veiligheidsraad heeft be sloten om zich in de controverse rond Rushdie van een oordeel te onthouden. De reden daarvan is dat de raad Iran niet voor het hoofd wil stoten waardoor de kans be staat, dat het juist op gang geko men vredesoverleg tussen Iran en Iraq weer in het slop zou raken. De Sovjet-ambassadeur in de Verenigde Staten, Doebinin, heeft gezegd dat zijn land wil helpen het tumult rond Rushdie tot bedaren te brengen. Tijdens een persconfe rentie in Washington zei de Sovjet ambassadeur dat de kwestie rond Rushdie en zijn boek een mensen- rechtenaangelegenheid is en dat deze rechten gerespecteerd dienen te worden. Hij onthield zich echter van een openlijke veroordeling van Khomeini's oproep tot moord. Demonstranten het stadsparlement. BERLIJN (AP) - De eerste zitting van het nieuwe stadsparlement van West-Berlijn is gisteren ge paard gegaan met tumult rond de ultra-rechtse Republikeinen. De 17 afgevaardigden van de linkse Al ternatieve Lijst verlieten en bloc de zaal voordat de fractievoorzitter van de Republikeinen Bernhard Anders het woord voerde. Vele so ciaal-democratische SPD'ers en ook enkele christen-democrati sche CDU-afgevaardigden verlie- 'Fout optreden bij eiercrisis Brits kabinet' LONDEN (GPD) - Aan de grote Britse eiercrisis hebben velen schuld, zij het de één meer dan de ander. Dit is de conclusie van een parlementaire commissie in een rapport, dat vooral voor de. betrokken ministers in de rege- ring-Thatcher pijnlijk uitvalt. De grootste kritiek betreft de we gens de eiercrisis afgetreden staatssecretaris van gezondheid Edwina Currie, die volgens de parlementaire commissie ten on rechte grote opschudding ver oorzaakte met de alarmerende verklaring dat de gehele Britse eierproduktie is geïnfecteerd met salmonella-bacteriën. Na dien weigerde zij hardnekkig haar onjuiste opmerking, die niet alleen de eierindustrie, maar door compensatie ook de schat kist vele miljoenen heeft gekost, in te trekken. december van het vorig jaar werd het begin van grote onrust en verwarring in de voedselconsumptie van Groot- Brittannië. En opgejaagd door al lerlei tegenstrijdige verklaringen over salmonella- en listeria-ver- giftiging is het de gemiddelde Brit nog steeds niet duidelijk wat hij nu wel of niet veilig kan eten. Aan de kiem van deze ondui delijkheid liggen Edwina Cur- rie's ongefundeerde uitspraken over 's lands geïnfecteerde eier produktie. En vervolgens de to taal verkeerde beoordeling van de Verantwoordelijke ministers van gezondheid en landbouw, respectievelijk Kenneth Clarke en John MacGregor. Hun wordt verweten niet tijdig te hebben in gegrepen om de onjuiste verkla ring van staatssecretaris Currie te corrigeren. tijdens diens rede de zaal. Verscheidene betogers wer den van de publieke tribune ver wijderd. In elf van de twaalf deelraden van de stad deden de Republikei nen hun intrede. Al voor de consti tuerende vergadering hadden voor het raadhuis Schöneberg enkele honderden mensen met de leus „nazi's raus" tegen de intocht van de Republikeinen geprotesteerd. Tegen de avond trokken ongeveer 1000 mensen in een protest-op- tocht naar het raadhuis in de wijk Kreuzberg. In Neukolln was het raadhuis door de politie voor het publiek afgesloten; daar zou de vergadering worden geopend door het oudste raadslid, de 66-jarige Republikein Gerhard Olboeter. Tot voorzittér koos het stadspar lement gisteren CDU-penning- meester Jürgen Wollrabe. Demis sionair burgemeester Eberhard Diepgen kondigde aan de CDU-op- positie te willen aanvoeren. De door hem geleide Senaat zal aan blijven tótdat er een nieuw bestuur is gevormd van de SPD met de AL. De Republikeinen behaalden bij de verkiezingen op 29 januari 11 ze tels in het stadsparlement met een campagne gericht tegen buiten landse arbeiders en asielzoekers. De CDU verloor haar coalitiepart ner de liberale FDP die de kies drempel van 5 procent niet haalde. Het ziet er nu naar uit dat de SPD een bestuur zal vormen met de AL. CDU en SPD hebben elk 55 zetels in het stadsparlement en de Alter natieven 17. Een coalitie van SPD en AL is zeer omstreden, al zegt de AL-lei- ding de radikale eisen uit het verle den te hebben afgezworen of afge zwakt. Republikeinen-leider An ders betoogde dat de rood-groene politiek tot uiting komt in „straat terreur" en „bedreiging van eerza me burgers". Letterlijk zei hij over SPD en AL: „Als men hun de rood groene jassen uittrekt, zullen zeer snel de bruine hemden tevoor schijn komen." PRISTINA/BELGRADO (Rtr/D- PA/AFP) - De Joegoslavische auto riteiten hebben gisteren drie pro minente Albanezen, onder wie de voormalige partijleider in'de auto nome provincie Kosovo, Azem Vlasi, gevangen genomen. Dat heb ben de Joegoslavische autoriteiten bekendgemaakt. De autoriteiten zeiden dat nog meer arrestaties van Albanezen zullen volgen. Met Vlasi werden ook de direc teur van de mijnbouwonderne- ming Trepca, Aziz Abrasi, en de di recteur van de mijn Stari Trg.'Bur- han Kavaja, gearresteerd. In de mijn Stari Trg hadden Al banese mijnwerkers een acht da gen durende hongerstaking gehou den. De actie van de mijnwerkers leidde tot het aftreden van drie pro- Servische leiders in Kosovo, onder de partijleider Rahman Mori- Vlasi, die op veel Serviërs werkt als „een rode lap op een stier", was recentelijk op wens van de deelre publiek Servië uit het Centraal Co mité van de Bond van Joegoslavi sche Communisten gezet. De Ser- beschouwen Vlasi als een van de initiatiefnemers van het Albane se verzet tegen de pogingen van Servië om zijn invloed in Kosovo te vergroten. De drie Albanezen zullen aan de onderzoeksrechter worden voorge leid. Volgens Radio Belgrado wor den de arrestanten beschuldigd van deelname aan het organiseren van etnische Albanese demonstra ties en stakingen in november vo rig jaar en vorige week. De radio meldde gisteren tevens dat meer dan tien personen die kaderfunc ties, bekleden in het openbare le ven en de economie zijn gearres teerd. Geruchten als zou de voormalige Albanese partijfunctionaris Hod- scha naar Albanië zijn gevlucht zijn. tegengesproken. De radio meldde dat Hodscha recentelijk nog gezien is in de Pristina, de hoofdstad van Kosovo. De arrestaties in Kosovo volgden na oproepen van onder anderen de Servische partijleider, Slobodan Milosevic, om degenen die de Al banese massa's „voor hun nationa listische en seperatistische doel einden hebben misleid" gevangen te nemen. Over de positie van de drie pro- Servische leiders in Kosovo, die deze week aftraden, bestaat nog onduidelijkheid. Het Centraal Co mité van de Bond van Communis ten in Kosovo verklaarde in de nacht van woensdag op donderdag dat het aftreden van drie leiders on der dwang is geschied en derhalve niet geldt. Het Albanese ministerie van bui tenlandse zaken in Tirana heeft Joegoslavië opgeroepen geen ge weld te gebruiken in Kosovo. De woordvoerder van het departe ment van buitenlandse zaken in Belgrado, Ivo Vajgl, bekritiseerde de dubbelhartige houding van het buurland Albanië ten opzichte van de kwestie Kosovo. Joegoslavië had Albanië woensdag ervan be schuldigd te zijn betrokken bij de stakingen in Kosovo. Albanië heeft deze beschuldiging gisteren met kracht van de hand gewezen. HONGERDOOD - Zo'n 20.000 Ugandezen die in het noorden van hun land zijn gevlucht voor het ge weld van het regeringsleger drei gen van de honger om te komen. Volgens geestelijke leiders van de katholieke kerk in het midden- Afrikaanse land dreigt een regel rechte ramp onder de vluchtelin gen als niet snel hulp wordt gebo den. De noodsituatie in het noor den is ontstaan door het offensief dat het regeringsleger daar de afge lopen maanden heeft gevoerd te gen verzetsgroepen. CARACAS (AP) - In de arbeiders- en sloppenwijken van de Venezo laanse hoofdstad Caracas is het gis teren opnieuw tot omvangrijke rel len tegen de door de regering door gevoerde prijsverhogingen geko men. De ongeregeldheden hebben tot nu toe aan naar schatting 300 mensen het leven gekost. Presi dent Carlos Andres Perez slaakte een noodkreet aan het IMF en an dere internationale geldschieters, die hem een strak bezuinigingsbe leid hebben opgelegd, dat hij de be volking niet in de hand kan houden als zij geen soepeler voorwaarden gaan hanteren bij de aflossing van de Venezolaanse staatsschuld. Zijn waarschuwing sorteerde snel effect want gisteren zegde het IMF Venezuela een lening toe van 4,3 miljard dollar. De lening wordt over drie jaar uitgesmeerd. De Ve nezolaanse ministerraad besloot gisteren in een spoedzitting tot een algemene salarisverhoging, de eer ste in twee jaar. BONN Indien er nu verkiezin gen zouden worden gehouden in de Bondsrepubliek, dan zou de conservatief-liberale coalitie van kanselier Helmut Kohl .de meer derheid kwijt raken en werd de SPD de grootste partij. De sociaal democraten zouden echter net te weinig winst boeken voor een rege ring met de Groenen. De rechts-ra- dicale Republikeinen van de oud- door Hans Hoogendijk SS-er Franz Schönhuber zouden de kiesdrempel voor de Bondsdag niet halen. De CDU/CSU zou op 38 procent komen, het laagste percen tage sinds het bureau Emnid 30 jaar geleden begon met de peilin gen. Boven het Bonner Adenauer- huis, de partij centrale van de CDU, is de stormbal gehesen. Helmut Kohl wil de rechts-radicalen de wind uit de zeilen nemen, maar een. concept is nog niet duidelijk ge worden. Na West-Berlijn, waar de Repu blikeinen met 7,5 procent van de stemmen een even grote als onver wachte zege boekten, is dé rust in het christen-democratische kamp verstoord. De economie mag dan floreren, de aanhangers morren en hun kritiek richt zich steeds ster ker op de man die dacht vanuit een fauteuil de algemene verkiezingen van 1990 te winnen: Helmut Kohl. Nog weet de kanselier van geen wijken en is zijn parool 'ogen dicht en verder'. De kiezers zullen tijdig merken welke zegeningen zijn ze venjarig bewind hen heeft ge bracht, verwacht hij. En zoals gebruikelijk in het Bon ner wereldje wordt al weer gespe culeerd over een mogelijke opvol ger. Steeds vaker duikt de naam op van Lothar Spath, de minister-pre sident van Baden-Württemberg. Hij is de enige CDU-politicus die in zijn deelstaat geen verkiezingsne derlaag hoefde te slikken om de doodeenvoudige reden dat hij een campagne tegen Bonn voerde. De klap van Berlijn, de vrees voor verder stemmenverlies aan ui terst rechts, de voortdurende nega tieve opiniepeilingen en de serie politieke blunders van het kabinet, hebben ineens duidelijk gemaakt dat Kohl kwetsbaar is geworden. „Wij", zei Spath, en hij doelde op Kohl, „werken aan hervormingen die niemand begrijpt. We analyse ren met veel verbaal geweld een misstand. Dan delen we mee dat we 50 procent van de noodzakelij ke middelen voor een oplossing bijdragen. Geven daar slechts de helft van uit en zijn dan verbluft dat we alleen maar ontevredenheid oogsten". De kanselier hoorde alles aan en gaf daarna toe dat er „gewel dige tekorten bestaan bij de pre sentatie van het regeringsbeleid". Dat was alles en dus voor de Beierse CSU en Kohls eigen rech- Helmuth Kohl. tervleugel veel te weinig. De op mars van Schönhuber mag dan de CDU nebben geschokt, de nawer king in Beieren, waar de Republi keinen hun politieke basis hebben, is nog veel groter. De CSU vreest het verlies van de absolute meer derheid in de Vrijstaat en probeert de Republikeinen met felle tirades rechts in te halen. Verscherping van de abortuswetgeving, aanpak asielzoekers, regels voor 'Aussied- 'ler' uit het Oostblok, alles moet strenger en de CDU dient te vol gen. Het is als in het verleden: de staart wil met de hond zwaaien. Onder wijlen Franz Josef Strauss had dit een ritueel karakter. Zijn daverende toespraken uit Mün- chen, zijn onverholen kritiek op Kohl en zijn betweterige opmer kingen droegen niet alleen bij tot een hogere amusmentswaarde van de politiek, belangrijker waren de bewuste of onbewuste nevenwer kingen. Een over het hele land verspreid, rechts van de CDU staand, kie zerspotentieel werd door Strauss aan de christen-democraten ge bonden. Hij zei wat zij dachten, maar deed in de praktijk veelal het tegenovergestelde. Zijn, met gedeelde macht uitge ruste, opvolgers Waigel en Streibl hebben noch zijn acteertalent noch zijn invloed. In zoverre zit Kohl met moeilijke partners aan een ta fel. Zijn Beierse coalitiegenoten moeten hun eigen aanhang door zettingsvermogen tonen. Met een rechtsradicale concurrent in de nek voert dat al snel tot overdre ven, vooral populistische eisen. De Beieren willen zich profileren. Maar daardoor geven ze de coalitie partner FDP van Lambsdorff en Genscher de gelegenheid zich op te werpen als de ware hoeder van li berale tradities. De CSU van Strei bl en Waigel lijkt in dat opzicht de rol van Strauss te hebben overge nomen: hoe harder Strauss tegen Genscher tekeer ging, des te zeker der was het dat de FDP weer over de kiesdrempel van vyt procent kwam. Rood-Groen Voor de grote volkspartij CDU blijft niet veel meer over dan te be middelen tussen beide kempha nen. Helmut Kohl probeert die on dankbare rol te spelen, maar hij weet dat je zo geen verkiezingen wint. Zijn secretaris-generaal Hei- ner Geissler, wiens positie er na het debacle van Berlijn ook niet stevi ger op is geworden, heeft voor de vlucht naar voren gekozen. De par tijstrateeg wil de aandacht van de eigen problemen afleiden en meent in datzelfde Berlijn de oplossing te hebben gevonden. In de gedeelde stad duidt alles op een coalitie tus sen de SPD en de Groenen. Heiner Geisslers parool: „We moeten de Bondsrepubliek behoeden voor de rood-groene chaos". Kohl heeft zich er onmiddellijk bij aan gesloten. In een brief aan SPD-voorzitter Hans Jochen Vogel maakte hij zich „ernstig bezorgd over het voornemen van de SPD samen met de links-radicale Groe nen een coalitie te vormen. Een rood-groene coalitie houdt onbere kenbare risico's in voor de stad, die als geen andere op politieke stabili teit is aangewezen. De SPD heeft de historische les van ons volk ver geten dat democratische partijen zich onder geen enkele omstandig heid mogen verbinden met radica le groeperingen". Vogel wees deze kritiek uiter aard direct van de hand, maar een feit is dat de sociaal-democraten helemaal niet zo gelukkig zijn met nijdelijke gedwon- i West-Berlijn. Zij i opleving van de een rood-groene het bijna gen huwelijk discussie meerderheid in heel Duitsland en juist die discussie kostte de partij bij de vorige verkiezingen veel stemmen. Mocht de CDU met de leus „Wij of de rood-groene chaos" de verkiezingen ingaan, dan staat het land een zeer onfrisse campag ne te wachten. Waarnemend SPD- voorzitter en minister-president van het Saarland, Oskar Lafontai- ne, sluit niet uit dat zijn partij zal antwoorden met de waarschuwing voor de „zwart-bruine chaos". Van Helmut Kohl wordt leider schap gevraagd, maar dat is niet zijn sterkste kant, zoals Strauss keer op keer vaststelde. Misschien denkt Kohl in een sentimentele bui wel eens aan Franz Josef Strauss, want de regelmatige scheldpartij en uit München waren heel wat minder bedreigend dan de proble men die zijn ontstaan nu de Beier er niet meer is.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5