Toekomst van Europa dertig keer op de buis INGEN Tweede abonnee- kanaal op televisie «mra» Jos Brink-produktie over jappenkamp? Kijkje in de keuken van Carré Dronken olifanten Een slapend echtpaar is vermor zeld toen zeven wilde olifanten woensdagnacht in een Nepalees dorp tekeer gingen nadat de die ren zich tegoed hadden gedaan aan een kruik alcoholhoudende drank. De olifanten vernielden nog verscheidene huizen en een graan-opslagplaats, voordat in woners met fakkels ze uit het dorp Barachhetra in het district Sunsari konden verdrijven. In een naburig dorp vernielden de olifanten toen gewassen, een brug en enkele huizen. Resten burcht Bij opgravingen op een bouwter rein achter het vroegere Gene- raalshuis aan het Vrijthof in Maastricht heeft de Gemeentelij ke Dienst voor Archeologie een verrassende vondst gedaan. Zoe kend naar resten van het 13de- eeuwse Witte Vrouwenklooster hebben de archeologen een twee meter dikke muur over een leng te van 25 meter op een diepte van 4,5 meter blootgelegd. Stadsarcheoloog T. Panhuy- sen is er volgens de gemeente van overtuigd hiermee een over blijfsel te hebben ontdekt van een indrukwekkende burcht uit de 9de eeuw. De opvolgers van Karei de Grote, de hertogen van Lotharingen, zouden die rond het jaar 1000 na Christus hebben gebouwd. Van Maastricht wilden zij de hoofdstad van hun rijk maken. De muur^loopt parallel met de onder het Vrijthof gelegen Ro meinse weg. Drama Vele Zuidkoreanen hebben geld en andere blijken van medeleven gestuurd naar een gezin van wie vier jonge dochters gif hadden ingenomen om de financiële De Fransman Patrick Marsli uit Scaer toont het ontwerp van zijn huis dat achter hem is op gebouwd. Het revolutionaire ontwerp is geheel van hout, heeft een oppervlakte van 330 vierkante meter en is voorzien van een draaibaar plateau zo dat de stand van de zon kan worden gevolgd. (foto AP) nood van hun ouders te verlich ten. De politie zei dat de vier meis jes, in leeftijd variërend van 6 tot 13 jaar, rattengif hadden geslikt om hun ouders te verlossen van de last om voor hen te zorgen. Het jongste kind overleed maan dag, kort nadat de moeder de be wusteloze lichaampjes had ont dekt. Haar drie zusjes verblijven in ernstige toestand in een zie kenhuis. De Koreaanse pers levert in commentaren kritiek geleverd op het gebrek aan zorg voor de jongeren en de armen. VRIJDAG 3 MAART 1989, Morgen eerste deel HILVERSUM (GPD) - Over driejaar moet het dan eindelijk gebeuren: de landen van de Europese Gemeenschap 'integreren' in 1992. Op vrijwel alle gebieden - sociaal, econo misch, cultureel, milieu - stemmen de lidstaten het beleid op elkaar af. De media heb ben al ruim aandacht besteed aan wat De Gebeurtenis van de Eeuw lijkt te moeten wor den. Ook Feduco komt met zijn bijdrage: dertig televisieprogramma's van elk vijftig minuten over heden, verleden en toekomst van de EG. Wim Hogenkamp. (archieffot Moord op zanger Wim Hogenkamp zit muurvast HILVERSUM De politie heeft nog weinig of geen aan knopingspunten in de moord op zanger/cabaretier Wim Hogenkamp. De Amsterdam se artiest, die in '79 nog een Edison kreeg, werd op 5 fe bruari omstreeks het middag uur dood in zijn woning aan getroffen door zijn moeder. De politie sluit al wel vrijwel zeker uit dat de aan (in het laatste stadium van) aids lij dende Hogenkamp zelfmoord heeft gepleegd. Aldus een po litiewoordvoerder gister avond in het tv-programma 'Opsporing Verzocht', dat aandacht aan de moordzaak wijdde. In 'Opsporing Verzocht' werd de kijkers gevraagd wie r op die 5e februari tussen elf ur en half twee iemand de woning van Hogenkamp de Nicolaas Maasstraat heeft zien in- of uitkomen. Ook is de politie naarstig op zoek naar een ongeveer 25-jarige En gelsman, Simon, die vorig jaar veel contact met Wim Hogen-- kamp heeft gehad. De politie sluit niet hele maal uit dat de zanger/caba retier om het leven is ge bracht door iemand die via hem met het aids-virus is be smet. Overigens wist Hogen kamp zelf pas sinds november dat hij aan de dodelijke ziekte leed. De eenwording in 1992 is niet de enige reden voor Feduco om de uitgebreide documentaire-serie uit te zenden. 'Europa Komt!' is ook bedoeld om de kijkers beter geïnformeerd het stemhokje te laten betreden, wanneer zij in ju ni dit jaar hun keuze moeten be palen in de Europese verkiezin gen. Het is daarom niet verwon derlijk dat het ministerie van WVC extra zendtijd en geld ter beschikking stelde. De doelstel lingen van Feduco en WVC gaan op die manier prima hand in hand: de kijker weet na afloop van de serie (hopelijk) eindelijk waar Brussel en Straatsburg zich mee bezighouden, en het is een mogelijkheid om de EG af te spiegelen als 'het kloppende en bruisende (liefst liberaal/conser vatieve) hart' van Europa. De titel doet wat dat betreft het ergste vermoeden. 'Europa Komt!' klinkt eerder als een goedkope slogan op een pro EG- brochure dan als de samenvat ting van een kritische analyse over doelstellingen en resultaten van het samenwerkingsverband. Toch zou het te simpel zijn om de documentaire-reeks met de kwa lificatie 'partijdig' af te doen. Sterker, 'Europa Komt!' is een leerzame televisie-serie, die vrij wel alle kanten van het Europese beleid kritisch belicht. Vragen, waarbij de EG er niet zo roos kleurig vanaf komt, worden niet geschuwd. Energie, milieu, onderwijs, het Europarlement, het Hof van Jus titie, de vrouw in Europa en de visserij vormen een kleine greep uit de in totaal vijftien onderwer pen. De documentaires die op za terdag worden uitgezonden, worden de volgende dag gevolgd door een discussieprogramma over hetzelfde onderwerp. De se rie is een samenwerkingsver band tussen de AVRO, KRO, VARA, RVU, waarbij Feduco het geheel coördineert. De geschiedenis en de (verwe zenlijkte) idealen staan morgen centraal in het eerste deel van 'Europa Komt!'. Omdat het wat moeilijk napraten is over de ge realiseerde doelstellingen wordt zondag de 'De burger in de markt' behandeld. Hierin wordt geprobeerd een antwoord te vin den op de vraag of Europa er al leen is voor het bedrijfsleven of dat het de burger ook iets kan bieden. (Zaterdag Nederland 3, 14.00 uur, zondag Nederland 3, 14.00 uur) Sandra terug met 'Showmasters' HILVERSUM - Sandra Ree- mer gaat, voor de NCRV, van af oktober acht nieuwe afle veringen van het programma 'Showmasters' presenteren. Net als eind vorig jaar krijgt nieuw talent daarin de gele genheid zich als 'tv-showmas- ter' te manifesteren. Voor de eerste serie 'Show masters' dienden zich vorig jaar ruim 1300 kandidaten aan. Daaruit werden 21 aspi- rant-showmasters geselec teerd die in zeven afleverin gen werden getest op hun kennis en kunnen op amuse- mentsgebied. Winnaar van 'Showmasters 1988' werd Lei- denaar Jan ten Hoopen (42) die vanaf 11 maart zes weken lang het NCRV-programma 'Eerlijk zeggen' zal presente- HILVERSUM - De KRO gaat ook de nog twee resterende af leveringen uitzenden van 'Fawlty Towers' ('Hotel op stelten'). De beide delen van de ze Britse serie uit de jaren ze ventig van en met John Cleese en Connie Booth waren nog niet eerder in Nederland te zien, omdat bij de KRO het ge voel leefde dat het onderwerp van beide afleveringen hier wellicht te gevoelig lag. De KRO zond vorige week maandag de laatste aflevering uit van de tien delen, die al eer der in de periode 1976/'80 en in 1984 waren te zien. De twee res terende delen worden nu na el kaar op vrijdag 17 maart uitge zonden. Het gaat om de verha len 'Het lijk' ('The kipper and the korps') en 'De Duitsers' ('The Germans'). Volgens ken ners behoren die twee tot de meest hilarische afleveringen, aldus de KRO. In 'Het lijk' brengt Basil Fawlty, eigenaar van hotel 'Fawlty Towers', één van de gasten een ontbijt op bed, maar tot zijn schrik zit deze rechtop dood in bed. Tegen de regels voor dergelijke gevallen in, wil hij zo snel mogelijk de kamer toch ruim hebben omdat hij voor de komende nacht aan an dere gasten is verhuurd. In 'De Duitsers' krijgt het ho tel gasten uit Duitsland. Basil bezweert zijn personeel vooral niet over de oorlog te praten, maar zodra deze mensen bin nen zijn is het onderwerp niet van de lucht. 'Fawlty Towers' werd ge schreven door John Cleese en zijn toenmalige vrouw Connie Booth, die in de serie de rol van Polly speelt. Het idee voor de serie ontstond toen ze voor op namen van 'Monty Pythons Flying Circus' ooit in een hotel logeerden dat werd bestuurd door een narrige eigenaar. De BBC heeft de serie diver se malen met succes herhaald en ook in Nederland is de derde heruitzending niet slecht beke ken. Na FilmNet WOERDEN (GPD) - Esselte Abonnee TV. de maatschappij die FilmNet exploiteert, heeft plannen om nog dit jaar in Ne derland een tweede abonnee-tv- kanaal te starten. Het nieuwe ka naal draagt voorlopig de naam TV-Plus en zal voornamelijk amusementsprogramma's (se ries, lichte documentaires en films) brengen. Hoeveel uur TV- Plus per dag zal uitzenden en hoe hoog het abonnementsgeld Alternatieve Elfstedentocht op het scherm HILVERSUM (GPD) - De komen de dagen besteedt de Tros extra aandacht aan de Alternatieve Elfstedentocht die op 11 maart wordt gereden in het Finse Kuo- pio. Voor de wedstrijd, over 200 kilometer, verschijnen zo'n 2000 deelnemers aan de start. Onder hen: Evert van Benthem, Jan Roelof Kruithof, Yp Kramer, Ro bert Vunderink, Jan Eise Krom kamp en Rein Jonker. In de Tros Sport-uitzendingen van vanavond en volgende week vrijdag (Nederland 2,18.30 uur) zijn voorbeschouwingen op de wedstrijd te zien. Een uitgebreid verslag van de 'tocht' is te zien in de Tros Sport Special op dinsdag 14 maart (Nederland 2, 23.05 uur). De Tros Radio brengt recht streeks reportageflitsen op 11 maart via Radio 1. De finish wordt rond 13.00 uur verwacht. Verslaggevers voor de radio zijn Andy Houtkamp en Tom Blom. Voor de televisie verslaan Walter Tiemessen en Margriet Zegers de Alternatieve Elfstedentocht HILVERSUM (GPD) - Het Hil- versumse film- en videobedrijf Belbo Produkties is in een ver regaand stadium van overleg met Jos Brink over het maken van een dramaproduktie over het leven en overleven in een Jappenkamp tijdens de Twee de Wereldoorlog. Deze maand hoopt Belbo uitsluitsel te krij gen van Brink. De AVRO zou, volgens Belbo, interesse heb ben voor de tv-film. J. Rins van Belbo-produk- ties: „We hebben Jos Brink in derdaad benaderd om het script voor deze televisiefilm te schrijven. Wij hebben zelf al veel research gedaan en dat materiaal bestudeert Jos Brink nu. Wij hebben aan Jos Brink gedacht omdat is gebleken dat hij gevoelige onderwerpen op een zeer integere en eenvoudi ge manier aan de orde kan stel len. Dat bleek overduidelijk toen hij een toneelstuk over aids had geschreven". De woordvoerder van Belbo produkties meent echter dat de voorbereidingen voor de tv- produkties nog in een veel te vroeg stadium verkeren om er werkelijk veel over te kunnen zeggen. „Wij zijn in onderhan deling met Brink voor het script en met Monique van der Ven voor de hoofdrol. Wellicht pakt het allemaal heel anders uit. Verder kan ik zeggen daf we zelf een sobere opzet in ge dachten hebben. We zullen al les in de studio filmen zodat het geen dure produktie wordt. Een directe aanleiding voor het onderwerp is er niet voor ons. Wij vinden alleen dat de trage die van de Jappenkampen nog bij te veel mensen onbekend is en daarom zien wij het nut van zo'n tv-film wel in." Jos Brink was zelf voor com mentaar niet bereikbaar, maar zijn manager zegt van niets te weten. „Wij hebben het er in ie der geval niet over gehad, maar dat komt wellicht omdat alles nog in zo'n prematuur stadium is". wordt is op dit moment nog niet bekend. Volgens Hans Klap, adjunct directeur van FilmNet, worden op dit moment verkennende ge sprekken gevoerd met de Neder landse kabelexploitanten. „In te genstelling tot FilmNet, dat te zien is in de Benelux en de Scan dinavische landen, zal TV-Plus zich alleen op Nederland rich ten," aldus Klap. Via TV-Plus, aldus Klap, kun nen ook films worden uitgezon den die FilmNet niet kan pro grammeren. „FilmNet zendt uit in zes landen. Als een distribu teur met één van die landen een exclusief kontrakt heeft voor een bepaalde film kan FilmNet hem niet programmeren. TV-Plus zou dat wel kunnen." Proef Het komend weekend zal Film- Net via de kabelnetten van Am sterdam, Hilversum en Almere ongecondeerd worden doorge geven. Het Commissariaat voor de Media heeft daarvoor toe stemming verleend. Als de proef een positief resul taat heeft zal FilmNet aan het Commissariaat de toestemming vragen om ook in andere ge meenten tijdelijk ongecodeerd uit te kunnen zenden. AMSTERDAM - Het fameuze theater Carré in Amsterdam zet voortaan ook achterdeur wijdopen. Voortaan is het mo gelijk om letterlijk achter de coulissen te kijken. Speciaal voor de rondleidingen heeft een aantal 'vrienden van Car ré' heeft zich laten omscholen tot gids. Tweemaal per week, op zaterdag- en op woensdag middag vanaf drie uur, wor den nieuwsgierigen ruim een uur lang rondgevoerd langs de orkestbak, de doekenzolder en de nog altijd als zodanig dienstdoende stallen. Via de kleedkamergang gaat het richting artiestenfoyer en na tuurlijk over het toneel, waar men de zaal eens van een heel andere kant kan bekijken. Het 'Rondje Carré' licht ook het doek op van de rijke histo rie van het theater en zijn be spelers. Ook wordt gekeken naar de technische kanten én naar alledaagse zaken als het reserveren van een kaartje. Belangstellenden voor een rondleiding kunnen voor een rijksdaalder een kaartje ko pen aan de kassa. HAHA p/e cactus LUKT OP KtfP- ZeiKBPI VB REGERING VRAAGT ZICH AF OF ER GEEN KRITERIUM VOOR HEROENPOOP MOET WORPEN INGEVOERP PAT IS NOU TYPISCH een stom poor- j SNEE MOPEL. A zobk je MOT?!!

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 22