Nieuwe kunst in 13- eeuwse kelder Ernst overheerst in komedie 'Naaikamertje', plezant en pikant Kinderboekenweeltgeschenli Exposities Concerten Leiden Den Haag Amsterdam Rotterdam VRIJDAG 3 MAART 1989 KUNST PAGINA 21 Lijstenmaker Caspar Bleijenberg (38) opent galerie in Breestraat Leiden heeft er een nieuwe galerie bij. Tegenover het stadhuis, onder de prachtige, diepe zaak van lijstenmaker Casper Bleijenberg bevindt zich een ruimte die nog het meest lijkt op een klein museum. Het is een ruime kelder met mooie booggewelven, kapiteeltjes een waterput en met smaakvolle plavuizen op de vloer. Ooit, in de dertiende eeuw, hebben de burggraven er nog vertoefd. Deze ruimte wil Bleijenberg gaan verhuren aan kunstenaars wier werk aan één eis dient te voldoen: het moet kwaliteit hebben. Zaterdag opent hij zijn galerie met een expositie van dertien nieuwe doeken van de Leidse schilder Willem van Scheijndel. Een gesprek met een bevlogen ondernemer. LEIDEN Casper Bleijenberg is familie van de Haagse schilder Ka rei Bleijenberg die behoorde tot de Haagsche School. In de grote ruim te die grenst aan zijn lijstenmakerij hangt een van de laatste werken van deze Karei. Geen weideland- schapje met sombere luchten, maar een modern schilderij in fris se kleuren en met een kubistische toets. Jury van het Theaterfestival schort werk op AMSTERDAM (ANP) - De jury van het Theaterfestival, dat dit jaar voor de derde keer en voor de twee de maal in Rotterdam wordt ge houden, heeft haar werkzaamhe den opgeschort. De jury is het er niet mee eens dat de leiding van het festival in handen komt van Drs Kees Botschuijver. Zij vindt het onjuist dat Bot schuijver, die dit jaar tot directeur van het Theaterfestival is be noemd, naast de zakelijke leiding ook de artistieke leiding en de eindverantwoordelijkheid in han den zal hebben. Dit heeft de Stich ting Theaterfestival gisteren laten weten. De jury is van mening dat alleen initiatiefnemer Arthur Sonnen van het festival, die al drie jaar direc teur is, de ervaring en kennis heeft om het Theaterfestival het vereiste inhoudelijke en kwalitatieve ni veau te geven. De stichting heeft intussen laten weten bij haar beslissing te blijven Botschuijver de leiding te geven van het Theaterfestival. Richard Roud overleden NIMES (GPD) - In een ziekenhuis in het Franse Nimes is de Ameri kaanse Filmjournalist Richard Roud overleden. Roud is 59 jaar ge worden. Richard Roud was in Nederland vooral bekend door zijn jaarlijkse aanwezigheid op het Filmfestival Rotterdam waar hij veel praat shows en persconferenties leidde. Voor de catalogus van het festival 1989 schreef hij nog de inleiding. Richard Roud richtte in 1963 het Filmfestival van New York op waar veel Europese films vertoond werden. In Londen organiseerde Roud het London Filmfestival en schreef hij bijdragen voor de voor- aanstaandste filmbladen. Ook schreef hij enkele standaardwer ken over Film die tot de beste in de wereld behoren. door Cees van Hoore Casper Bleijenberg heeft het vak van lijstenmaker geleerd van zijn vader. Hij begon met een zaak in Den Haag en zette later een tweede op aan de Hooigracht in Leiden. Toen het pand aan de Breestraat 113 vrijkwam, rees bij hem het plan de beide zaken samen te voegen en op dit ene adres verder te gaan. De buurt in waar zijn zaak in Den Haag was gevestigd, begon te verpaupe ren, en wilde hij de twee zaken kunnen samenvoegen, dan moest er naar een groter pand worden ge zocht. Enthousiast vertelt Bleijenberg over de spannende tijd die vooraf ging aan de koop van de nieuwe zaak. "Mijn vrouw en ik waren meteen stuk van dit mooie pand. Het is prachtig gelegen, zo tegen over het stadhuis, het heeft een ze kére grandeur. Nadat we de eerste aanbetaling hadden gedaan, zijn we de ruimte 's nachts wel met een zaklantaarn gaan bekijken. Er was nog geen licht. Toen ik die kelder zag, kreeg ik meteen het idee om daar een galerie in te gaan vestigen. Naast mijn vak als lijstenmaker heb ik altijd een grote belangstel ling gehad voor beeldende kunst. Al vanaf het begin ben ik doeken gaan kopen van jonge kunstenaars. Ik heb boven bijvoorbeeld nog een vroege Jan Cremer hangen". Het is de bedoeling dat de galerie tegen een vast bedrag wordt ver huurd aan kunstenaars. Daarbij houdt Bleijenberg zelf een oogje in het zeil wat betreft de kwaliteit. Slecht werk, zo zegt hij, komt er bij hem niet in. Hij hecht een hoge waarde aan vakmanschap. Aller eerst moet een schilderij er ver zorgd uitzien. Aan een 'richtingen strijd' wil de lijstenmaker niet mee doen. En ook is het niet zijn bedoe ling alleen maar grootheden bin nen te halen. "Of iemand nou wel een grote naam heeft of niet, daar kijk ik niet naar. Als hij maar goed werk levert. Mijn eigenlijke handel blijft toch het inlijsten van schilde rijen. Ik heb erg veel werk, vooral van particulieren". De lijst om een schilderij vindt Bleijenberg - hoe kan het ook an ders van cruciaal belang. "Een lijst kan een schilderij maken of bre ken. Je moet de lijst ook aanpassen aan de omgeving waarin het schil derij komt te hangen. Ik vind dat er door nog maar zeer weinig mensen echt goed wordt ingelijst. Ik werk zelf altijd nog met spijkertjes, bij mij komt er geen nietmachine in de werkplaats. Een ets of plaats met sellotape vastzetten op het passe- Lijstenmaker en galeriehouder Caspar Bleijenberg (links), samen met schilder Willem van Scheijndel, in de ex positieruimte: "De vrouw heeft vaak de beslissende stem bij het kopen van een schilderij". (foto wim Dijkman) partout is al helemaal uit den boze. Dan krijg je later van die vieze, bruine randen. Bovendien is de uit sparing in het passepartout erg be langrijk. Als je die te klein of te groot maakt, kun jè het gehele per spectief van een ets veranderen. Dat moetje aanvoelen. Een kenner zal ook gelijk zien als iets verkeerd is ingelijst". Het werk dat in de galerieruimte beneden wordt tentoongesteld zal als het zo uitkomt ook worden ver kocht door Bleijenberg. Kosten brengt hij daarvoor niet in reke ning bij de kunstenaar. In de bo- venruimte die grenst aan de lijsten makerij, is nog een galerie. Die ge bruikt Bleijenberg om er het werk op te hangen dat hij zelf wil verko pen in opdracht van klanten. Soms hangt hij er ook wel eens iets uit zijn eigen collectie. Zaterdag wordt de zaak ofFicieel geopend. Maar in werkelijkheid draait die al een tijdje. Zowel de lijstenmakerij als de verkoop van schilderijen loopt als een trein. In het opdringen van kunst aan de mensen ziet Bleijenberg weinig heil. "Als ze hier binnenkomen, ga ik niet in hun nek staan hijgen. De klant moet zelf maar kiezen wat hij mooi vindt. Hij mag het schilderij wat mij betreft eerst een week op zicht hebben. Als je niet met een doorgewinterde kunstkenner te maken hebt, met iemand die er fee ling voor heeft, lijkt me dat wel raadzaam. Vaak kan iemand een schilderij hiér wel erg mooi vinden, maar als het dan eenmaal bij hem thuis hangt, gaat hij er toch wat an ders over denken. De koper mag er van mij eerst even aan wennen". Bleijenberg zit al zo lang in het vak dat hij een aardig inzicht heeft gekregen in het koopgedrag van zijn klanten. "De vrouw heeft meestal de beslissende stem als het gaat om wel of niet kopen van een schilderij. Als hier een vrouw al leen komt en die zegt: 'Wat een mooi schilderij, dat wil ik wel heb ben, maar ik moet het eerst even met mijn man bespreken', kun je er vergif op innemen dat de koop doorgaat. Als er daarentegen een man samen met zijn vrouw in de zaak komt en die man een schilde rij wil hebben, is het vaak zo dat de vrouw zegt: 'Ach waarom nou Jan, zo'n schilderij, wat moet je daar nou mee? Kom, we denken er nog wel even over'. En dan gaat de koop meestal niet door". De schilder Willem van Scheijn del is de eerste exposant in de nieu we galerie van Bleijenberg. Hij vindt het een genot in de kelder te mogen exposeren. "Ja", zegt hij, "die prachtige ruimte daar bene den lokt me erg aan. Ik zie mijn dertien nieuwe doeken daar al han gen. Wat ik zo mooi vind is, dat de toeschouwer is er helemaal alleen is met het geëxposeerde werk. Er staat gelukkig geen groot bureau in die ruimte, waaraan een dame zit te telefoneren of de kijkers in de ga ten houdt. Kunst moet je in stilte en het liefst in eenzaamheid genie ten. Bovendien spreekt het me zeer aan dat ik exposeer bij een lijsten maker die met zoveel liefde spreekt over zijn vak. Ook ik hecht grote waarde aan de lijst. Kijk: je moet het zo zien. Er worden paper backs uitgegeven en gebonden boeken. De gebonden exemplaren zijn veel mooier, ze gaan ook langer mee. De lijst zou je de omslag, het bindwerk van een schilderij kun nen noemen. Een schilderij met een mooie lijst is als een gebonden boek". De dertien nieuwe doeken van Van Scheijndel zullen het met hun frisse kleuren goed doen in de wit te, monumentale expositieruimte. Het zijn intrigerende landschap pen met af en toe de contouren van mensen erin van wie niet geheel duidelijk is wat ze daar doen. Maar ze hebben biologeren de toeschou wer, die Figuren. Van Scheyndel heeft zich voor deze serie - hij werkt meestal een thema in een paar maanden uit - laten inspireren door de Massai-stam in Kenia, een land dat hij zeker nog eens wil be zoeken. De schilder houdt van het exotische. Zijn werk ademt iets on Nederlands. "Het is op mijn schilderijen altijd mooi weer", zegt hij als we in zijn atelier zijn. De doeken die hij een voor een langs de wanden zet zijn prachtig van kleur, vrolijk, maar op de een of andere manier hebben ze ook iets dreigends. De geheimzin nige menselijke gestalten in zijn landschappen lijken èerst naar de realiteit geschilderd en daarna on herkenbaar gemaakt, omzwach teld als mummies. Erg indrukwek kend is een blauw pyramide-achtig massief, met kolossale wanden van een angstaanjagende steilte. De verf die hij ervoor heeft gebruikt is prachtig van kleur en kwaliteit. Er is heel wat geld in gaan zitten. Som mige tubes kosten zestig gulden per stuk. Van Scheijndel klopt lief kozend tegen een van zijn doeken, alsof hij bij een deur aanklopt. "Niemand thuis", zegt hij glimla chend. De schilder is niet van subsidies afhankelijk. "Gelukkig niet", zegt hij, "want het cultuurbeleid van de gemeente Leiden is ronduit schan dalig. Dat er nu pas een cultuurno ta ligt, is toch een aanfluiting voor onze stad. Pas onlangs zijn ze in De Waag met een aankoopronde be gonnen. En die kunstenaars al die tijd maar doormodderen. Als Kuyers beeldend kunstenaar was, zou hij het niet lang hebben gered. Maar gelukkig kan ik mezelf be druipen". Zou de wethouder zich zaterdag middag, als Van Scheijndels ten toonstelling in Galerie Bleijenberg wordt geopend, nog even laat zien? En die andere buurman, de burge meester, heeft die al iets van zich laten horen? "Nee", zegt Caspar Bleijenberg, "maar dat komt mis schien nog wel. Want we zijn toch eigenlijk overburen". Hugo Claus in literaire week 'Mama, kijk. zonder handen!' van Hugo Claus door Litteris Sacrum. Regie: Kees Schutte. Gezien op 2 maart in het Microthe ater Imperium. LEIDEN De organisatoren van het Leids Literatuur Festival hadden er in eerste instantie goed aan gedaan 'Mama, kük, zonder handen!' als opening van het festival te kiezen. Niet alleen is dit uit 1959 daterende toneel stuk van de hand van de auteur van het boekenweekgeschenk, maar ook handelt deze komedie deels over mensen die rollen spe len, het toneel zelf dus. Zeer kort samengevat komt het verhaal op het volgende neer: een schatrijke oude man, Hippo- liet Baers, zijn pleegzoon Stefan en de huishoudster mevrouw Tristan staan aan de vooravond van Baers' veijaardag. De huis houdster wil Baers eigenlijk voor eigen bestwil uit de weg ruimen. Stefan, een would be-dichter krijgt dan bezoek van de echte "Hij staat in de Winkler Prins" dichter Rafael ten Harent en twee vrijgevochten jongeren, Jacky en Mol. Zij kennen Baers ieder in een andere gedaante en blijven logeren. De volgende dag lijkt Baers in derdaad te overlijden, maar hij staat uit de doden op, neemt een van zijn rollen aan en vraagt allen met hem op reis naar een para dijs te gaan. Stefan weigert. Sterke kant was gisteravond dat de auteurs allen voor hun rol geknipt leken. Elk vogeltje zingt zoals het gebekt is, was een ada gium dat Claus letterlijk in dit stuk waarmaakt. Baers (Bob Ha- geman) was krachtig en vitaal, Stefan (Hein Snijders) onzeker en mevrouw Tristan (Annelies Boschloo) dweperig. Ook de sexy Jacky (Saskia Hageman) en de platte, criminele Mol (John van den Berg) overtuigden met hun taalregisters. Meest tot de verbeelding sprekend was de dichtersFiguur Rafael (Joop Se- gaar) die de mooiste teksten in de mond kreeg gelegd. Claus nam hier de alcoholische, quasi-diep- zinnige dichter op de hak. Een zwakke kant blijft dat Claus in zijn lichtvoetige benade ring de ernstige kanten van de behandelde thematiek niet vol doende heeft kunnen doen ver geten. Ik denk niet dat het aan het spel gelegen heeft, dat subti liteiten in de tekst, enkele grove effecten en geluidsgrapjes alleen een flauwe glimlach op de ge zichten van de vijfenveertig toe schouwers teweeg brachten. De inleidende tekst in het program maboekje duidde ook al niet op een komedie. Slechts de korte rol van Tante (Dé Vermeulen) aan het slot deed enkele mensen achter mij bulderen, maar zjj za gen mogelijk hun échte tante. EMIEL FANGMANN 'Het Naaikamertje' van Georges Feydeau door Toneelgezelschap Ivonne Lex uit Ant werpen. Vertaling/bewerking: Oavid Cohn, Jean Poiret. Regie: Ivonne Lex. Decor/kos tuums: Andrei Ivaneanu. Gezien op 2 maart in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - Van de oorspronke lijke titel 'Tailleur pour dames' heeft men in de Nederlandse be werking 'Het Naaikamertje' ge maakt. De bijbetekenis van die titel is bewust bedoeld, want de personages in deze eerste avond vullende boulevardkomedie van Feydeau zijn op dit gehuurde rendez-vous-adresje heel wat van plan. Alleen, het komt er al lemaal niet van, omdat de over spelige dames en heren druk doende zijn om hun wantrouwi ge echtelieden om de tuin te lei den. Zo rollen ze van het ene in het andere misverstand, totdat uit eindelijk alles op zijn pootjes te rechtkomt, althans voor het oog van de familie en de kennissen. Het is vooral de kennelijk on vermoeibare Frans Maas die als de ontrouwe Moulineaux een hoog tempo in het spel houdt. De zwakke punten in sommige ac teerprestaties en in het stuk zelf zijn door dit pittige tempo min der storend. Het Vlaamse gezel schap onder leiding van Ivonne Lex maakt van deze komedie vol negentiende-ecuwse pikanterie dan ook een plezante voorstel ling. Om de salon van de familie Moulineaux in een mum van tijd in het naaikamertje te kunnen veranderen, is een inventief de cor ontworpen. Voor het daar voor vereiste changement heb ben regisseuse en vormgever een geestige oplossing gevonden. Het werd door een redelijk bezet te Leidse schouwburg met een 'open doekje' beloond. WIJNAND ZEILSTRA AMSTERDAM (ANP) - Naar het voorbeeld van het Boekenweekge schenk voor volwassenen zal er met ingang van de Kinderboeken week in oktober 1989 ook een Kin derboekenweekgeschenk komen. Dat wil zeggen dat bij aankoop van minimaal 19,50 gulden aan boeken in die periode de klant een kort ver haal van een Nederlandse schrijver van jeugdliteratuur zal krijgen. Dit heeft de Stichting Collectie ve Propaganda van het Nederland se Boek (CPNB), die het geschenk instelt, meegedeeld. Paul Biegel zal de auteur zijn van dit eerste Kinderboekenweekge schenk. Hij ontving onder meer de Staatsprijs voor kinder- en jeugd literatuur in 1979 en de Gouden Griffel voor het beste kinderboek in 1965 en 1972. De 35-ste Kinderboekenweek wordt gehouden van 4 tot en met 14 oktober. Het thema is: Kijk verder dan je neus lang is. Over uitvindin gen en ontdekkingen". KIJK-UIT Leiden Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steen straat. 'Oe Turkana. herders van Noord west Kenia', t/m 2/4; di. t/m za. 10-17 uur. zo. 13-17 uur. Pijksmuseum van Oudheden Rapenburg 28, 'Egyptische reisimpressies', schilderij en en tekeningen van Willem de Famars Testas. t/m 12/3; di. t/m za. 10-17 uur. zo. 13-17 uur. Stedelijk Museum Oe Lakenhal Oude Sin gel 28-32, tentoonstelling: 'Leidse Ateliers De jaren '80'. werk van o.a. Kees Buurman, Pieter en Thom Geraedts. Trees Klijn, Kri- kor Momdjian en vele anderen, t/m 5/3; di. t/m za. 10-17 uur, zo. 13-17 uur. Koninklijk Penningkabinet Rapenburg 28, 't Huys Benee - Nieuwe Rijn 3, permanente tentoonstelling van werk Leny Noyen, vr. 14-16 uur en za. en zo. van 12-16 uur. Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38, perma nente expositie; Vijf eeuwen mode in mini atuur, di. t/m za. 10-16 uur. Nutsspaarbanken - Doezastraat 35/37 en Oude Rijn 56. exposities van leden van de Grafiekwinkel Inkt. o.a. etsen, litho's en Expositieruimte 'Caecilia' - Caeciliastraat 18. Jacqueline Kars, acryl/olieverf; Martin van Dijk, etsen/olieverf; Amina Kleynen- berg, acryl/olieverf; Michel van Leeuwen, grafiek en Walter Rast, olieverf, tot 6/3; ie dere z n 13-17 u Signaal, Studio voor vormgeving - Groenesteeg 10, ontwerpers en vormge vers tonen diverse ontwerpen, tevens pre sentatiemappen, do. 12-21 uur, vr. 12-18 uur, za. 12-17 uur. Sociëteit Quintus Korte Mare 34. tentoon stelling van leden van Quintus in de vorm van schilderij, druk, foto, tekening of beeld. Kunststichting AZL Gebouw 1, Rijnsbur- gerweg 10, schilderijen en foto's van Hans Ansems, tot 19/3; dag. van 10-17 uur. Galerie Time is Art' Nieuwstraat.10, Peter de Ru met schilderijen en olieverf op lin nen, van 5/3 t/m 31 /3; woe t/m za van 14-18 Galerie Stelling - Burgsteeg 14, Gerard Venbrux met beelden en Martijn Last met postcards, wo t/m za 13.30-18 uur, zo 14- Holiday Inn Haagse Schouwweg (in de wandelgangen), Ans van der Horst-Barn- hoorn met olieverfschilderijen, t/m 14/3. Ars Pieterskerkgracht 9, werk van Elisa beth van den Akker, Tom Waakop Reijers, Franklin Julien Trip, Willem H. Janssen, Harry Kapsenberg en Montebrasso, tot 5/3; ma en do 10-12 uur, za en zo 13-16 Galerie Amber Hooglandsekerkgracht 8, verkooptentoonstelling Irma Roefs-de Wit, tevens expositie van Japanse kamerscher men en een aantal Sung-kommen, tot eind april; wo t/m zo 11-17 uur. Lak-galerie - Cleveringaplaats 1. krijtteke ningen op papier van Ingrid Remmers en etsen van Marjan Zult, tot 17/3. Fotogalrie 'De Kleine Klup' - Nieuwe Rijn 1, foto's van Bertien van Manen onder de titel 'Moonshine', het leven van de mountain people in Cumberland en West-Virginia, t/m 9/3; ma t/m za 10-22 uur. Scarlatti - Stille mare 4. 'Zes keer Thailand - Thailand off-road* reisfoto's van Willem Overtoom, tot 13/3. Restaurant 'De Koekop' - Lange Mare, ex positie beeldend kunstenaar Bernie Autse- ma, t/m 28/3. 'Galerietje' - Utrechtse Veer 28, schilderij en in diverse technieken van Ina de Ronde, 10-11-12 en 17-18-19 maart; vr 15-18 uur, za en zo 13-17 uur. Volksuniversiteit K&O/SKL Haze- windsteeg, 'Ontwerpen en Vomgeven'. 16 vrouwen exposeren, van 3/3 t/m 17/3; ma t/m vr 9-17 uur, za 9-12 uur. Art Centre 'Droomfabriek' Oude Singel 56, Foto-expositie van Laura Faber, tot eind maart. Alphen Centrum voor Natuurgeneeskunst Archeus - s Molenaarsweg 31Marianne Vetter met olieverf, gemengde technieken en aquarel, t/m 10/3; ma t/m do 10-18 uur, vr 10-21 uur. Querelle Julianastraat 32, Marianne Vet ter met monotypes, tot 17/3; za 13-03 uur, zo 14-02 uur. di t/m do 12-02 uur, vr 12-03 Leiderdorp werkvormen', t/m 10/3; dag. van 10-20 uur. Restaurant Elisabeth Ziekenhuis Simon Smitweg, Coby Wieringa-Bus met ge mengde technieken op papier, t/m 14/4; ma t/m vr 8-17.30 uur, za en zo 9-15 uur. Gemeentehuis Statendaalder. Leni Ven- ne met keramiek en Andrea Groen met et sen. t/m 17/3; ma t/m vr 9-17 uur, wo ook 18.30-20 uur. Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg Oude Vliet- weg 6, permanente tentoonstelling 'De an dere Middeleeuwen'; thema tentoonstel ling 'Nederland in Bedrijf - Handel in Rijns burg'. vr. 19-21 uur. za. 10-16 uur. Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis Voorstraat 12, expositie Tuin op zolder' van de Voorscho- tense Kunstkring, met o.a. aquqrellen van Sierk Schröder en grafiek van Yoka Voor- bach, t/m 27/3; dag. van 14-17 uur. Galerie Mercedes - Voorstraat 35b, Hugo Rodriquez met bronzen objecten en Joyce Ennik met polystyreendrukken, van 4/3 t/m 15/4; wot/m vr 13-17 uur. za 10-17 uur. 2e Paasdag 13-17 uur. Warmond Galerie De Pomp Dorpsstraat 38. Angela Wassenaar Cultureel Centrum "Warenar' Kerkstraat 65, tentoonstelling Zuid-Hollands Verzets museum 'Oorlog en water', ma t/m vr 9-16 Klassiek Het Residentie-Orkest verzorgt zaterdag avond het zevende meesterserie-concert voor K&O. De uitvoering, onder leiding van Günther Herbig, wordt gegeven in de Stadsgehoorzaal. Solist is de Amerikaanse Günther Herbig dirigeert zaterdag avond in de Leidse Stadsgehoorzaal het Residentie-Orkest. (foto pd Haydn, het Vierde Pianoconcert van Lud- wig van Beethoven en de Tweede Symfo nie van Johannes Brahms. De Oostduitse dirigent Günther Herbig is sinds vijf jaar in Amerika werkzaam (Detroit en Dallas). Sedert vorig jaar is hij ook artis tiek adviseur van het symfonie-orkest van Toronto. De Amerikaan Garrick Ohlsson heeft des tijds het Chopin-concours in Warschau ge- Sindsdien maakt hij tournees over Het Leids studentenkoor en -orkest Colle gium Musicum houdt zaterdag in de Waag een twaalf uur durend muziekfestival, dat wordt aangekondigd als een Zweeds lente feest. Er zal gedurende deze dag door ver schillende leden van de vereniging worden gemusiceerd. Het programma varieert van Dvorak, Brahms en Mendelssohn tot pop en country-music. Om 13.30 uur is er een gezamenlijk optreden van koor en orkest onder leiding van Jos Vermunt Het muzi kale lentefeest is voor iedereen toeganke lijk; men kan zich tegoed doen aan Zweed se hapjes en drankjes. Het feest duurt van 9.00 tot 21.00 uur. Het wekelijkse lunchconcert bij K&O wordt donderdagmiddag verzorgd door Ingrid van Veen (cello), Olivia Krenek (piano). Het tweetal zal werken vertolken van Chopin en Sjostakovitsj. Aanvang 12.45 uur. Pop Het is vanavond weer prijs in het LVC. Dan kunnen we hem weer bewonderen, de pop- dichter Rik van Boekei. Samen met de 'Mafketiers', twee slagwerkers, zal Rik voor swingende poëzie en wat dies meer zij. Aanvang 22.00 uur. spontaan uit hun mandje kronkelen, ten ge hore te brengen. Een nieuwe elpee ver schijnt in juni. In het LVC ongetwijfeld een voorproefje daarvan. Aanvang 22.00 uur. In de 'Droomfabriek' vanavond vanaf 21.30 swingen met de discjockey Victori Satori. Life-muziek wordt zaterdagavond in 'De Droomfabriek' gebracht door de groep 'El Son', r vang 2 In de Stadsgehoorzaal is op dinsdagavond 7 maart om 20.00 uur het podium voor de Amerikaanse Rockband 'Petra'. Deze band speelt reli-rock, waarvan "je sokken gaan afzakken', zo schrijft men in de bijslui ter. De leden van 'Petra' vinden van zich zelf dat 'Petra niet een gewone rockband is. die toevallig christelijke muziek speelt, maar dat ze Christenen zijn die in een rock band spelen". Leidse Schouwburg vr 3, 20.15 uur; familiedrama van Ibsen: 'Spoken', met o.a. Ellen Vogel, za 4. 14.00 uur; kindertheater Ploef met •Raponsje', voor 5 tot 10-jarigen. za 4. 20.15 uur; 'Kiezen of Deelder', thea terprogramma met Jules Deelder. ma 6, 20.15 uur; meuw toneelstuk van Hugo Claus: 'Gilles', met Jan DeCleir. di 7,20.15 uur; 'Dit verhaal', een nieuw pro gramma van de groep Purper, wo 8,14.30 uur; kindervoorstelling 'Brood je Boek', door de Stichting jeugdkomedie Amsterdam. do 9, 20.15 uur; Het Mechels Theater speelt: Thuis' van Hugo Claus. LAK-Theater vr 3.20.30 uur; dansvoorstelling van Truus Bronkhorst in: 'Lood', za 4, 20.30 uur; voorstelling Rieks Swarte in: 'Het Tapijt'. zo 5,15.00 uur; kindervoorstelling (5 tot 12 jaar): "Weg van waan' door Studio Peer. wo 8.20.30 uur; De Giftige Appel met: Va- lentijn'. do 9, 20.30 uur; 'Hamlet' gespeeld door Stichting Wereldpremières/Harrie Hage- Micro-theater vr 3, 20.30 uur; voorstelling: 'Een bruid in de morgen' van Hugo Claus, door Theater- Circustheater vr 3, za 4, wo 0, 20.15 uur; Hollandse Co- medie in: 'Mousetrap' van Agatha Christie, met o.a. Eric van Ingen en Francine Drees- ma 6.20.15 uur; Orkest Villa-Lobos otv Ma rio Brunello: Van Barok tot de 20ste eeuw'. DUgentia vr 3. za 4.20.15 uur; Brigitte Kaandorp met: 'Kouwe Drukte'. wo 8,20.15 uur; Het Nationale Toneel met 'Shirty Valentine', solotoneel met Anne-Wil Blankers, do 9.20.15 uur; optreden Muir Kwartet met werken van Schubert, Bartók en Brahms. Koninkljke Schouwburg vr 3, za 4. zo 5, do 9.18.00 uur; Het Natio nale Toneel: 'Nacht vlak voor de bossen'. vr3, za4,zo5,20.15uur, zo ook 14.00 uur; Het Nationale Toneel met: 'Alkestis'. met o.a. Joke Last, Gijs Schotten van Aschat. Gaston van Erven e.a. ma 6. di 7,20.15 uur; 'De verbroken code', met o.a. Willem Nijholt. Anita Menist, Diana Dobbelman en Kees Coolen. wo 6.20.15 uur; Théatre Loyal du Trac: 'La Cantatrice Chauve, Exercices Hollandais', do 9, 20.15 uur; 'Gilles' van Hugo Claus met Jan DeClair. Muziektheater vr 3.20.15 uur; Brabants Orkest olv Roland Kieft mmv David Golub (piano), werk van Pieper, Dvor&k en Sibelius, vr 3. za 4. zo 5. wo 0. do 9. 20.15 uur. zo ook 14.30 uur; Nederlands Dans Theater: 'Kaguyahime' van Kytian op muziek van Maki Ishii, mmv Katsuji Kondo: Kondo- slagwerk. Gagaku-ensemble en Circle Per cussion olv Michael de Roo. ma 6,20.15 uur; Nederlands Kamer Orkest olv Frans Brüggen mmv solisten en orkest Carré dag (beh ma) 20.15 uur, zo ook 14.00 uur; Musical: 'Bamum', met o.a. Mike Burs- Concertgebouw vr 3,20.15 uur; concert Orlando Kwartet met werk van Mozart en Brahms. za 4, 20.15 uur; Koninklijk Concertge bouw Orkest, mmv Jard van Nes (mezzo sopraan), werk van o.a. Zemlinsky. zo 5, 13.30 uur; Christelijke Oratorium vereniging Groot Noord mmv Nedertands Bach Orkest: "Mattheus Passion'. di 7, 20.15 uur; Nederlands Philharmo- nisch Orkest mmv Daniël Wayenberg en Louis van Dijk, werk van o.a. Gerswhin. Muziektheater vr 3, za 4.20.15 uur, zo 5.14.00 uur; Het Nationale Ballet met o.a. Corps/Niemands land. Nieuwe de la Mar Theater vr 3, za 4. 20.15 uur, zo 5. 14.00 uur; Theatergroep Purper met: 'Dit verhaal'. di 7, wo 8. do 9, 20.15 uur; Mary Dres- selhuys en Ton Lensink in: 'Een gelukkige hand'. Stadsschouwburg vr 3. za 4.20.15 uur. zo 5.14.00 uur; To- neelgroep Amsterdam met: 'Boeing, Boeing'. ma 6. di 7.20.15 uur; Het Nationale To neel met: 'Ritter, Dene, Voss'. wo 8,20.15 uur; Scapino Ballet in: 'Cop- pelia'. De Doelen vr 3. 20.15 uur; Rotterdams Philharmo- nisch Orkest olv Simon Rattle, met Gideon Kremer (viool), werken van Boulez, Sjostakowitsj en Mahler, di 7, wo 8, do 9,20.15 uur; Concert Rotter- dams Philharmonisch Orkest olv James Colon, mmv Emanuel Ax (piano), werk van Brahms. Rotterdamse Schouwburg vr 3, 20.15 uur; theatervoorstelling: 'Ge noeg gewacht', met Josef van den Berg. do 9. 20.15 uur; Het Nationale Ballet met een nieuwe balletvoorstelling. Luxor Theater vr 3. za 4. zo 5.20.15 uur; musical: 'Zeld zaam'. met o.a. Frits Lambrechts en Bill gedoorn, Sacco van der Made, Guus Ver- Theater Zuidplein vr 3, 20.15 uur; dansvoorstelling door Shusaku en het Dormu Dance Theatre: 'Al batros Aileron'. za 4. zo 5. 20.15 uur; 'Seth op naar 90'. soloprogramma van Seth Gaaikema. di 7, 14.00 en 20.15 uur; La Cantatrice Chauve/Exercises, door Theater du Trac uit Brussel. wo 8, 20.15 uur; 'Separation', voorstelling met Linda van Dijk en Kees Brusse.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21