LEIDSCH DAGBLAD Computergeheimen gekraakt voor KGB Planbureau optimistisch over groei van economie EG wil wereldwijd verbod drijfgassen HISWA 28%S Groot spionageschandaal schokt Westduitsland Stakingen grafici nog van beperkte omvang LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Vrijdag 3 maart 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38873 Prijs fl. 1,25 HISWA BRUSSEL (GPD) - De EG-landen willen dat over 10 jaar in de hele wereld een einde is gemaakt aan de produktie en het gebruik van de voor het milieu schadelijke drijf- gassen in spuitbussen. Vooruitlo pend daarop willen de twaalf zelf al zo snel mogelijk komen tot een be perking van die stoffen met 85 pro cent ten opzichte van nu. De milieuministers van de EG namen daarover gisteren op initia tief van de Nederlandse minister Nijpels en diens Duitse collega een verklaring aan. Nijpels wil dat deze 'chloorfluorkoolwaterstoffen' (cfk's) in Nederland al in 1995 volle dig zijn uitgebannen. Nu al is de produktie ervan sterk beperkt. De cfk's komen behalve in de aandrijfgassen van veel spuitbus sen ook voor in het koelsysteem van koelkasten, in brandblusappa- raten, in schuimplastic (piep schuim) en in sommige oplosmid delen. De chemische industrie is al op grote schaal bezig alternatieven voor de cfk's te ontwikkelen. De cfk's worden beschouwd als hoofdoorzaak voor de aantasting van de ozonlaag, waardoor schade lijke zonnestralen makkelijker tot de aarde kunnen doordringen. Ook verergert dit het 'broeikaseffect'. waarvan 40 procent in de Europese Gemeenschap. Toch kostte het gisteren de nodi ge moeite om alle twaalf landen op een lijn te krijgen. Vooral Frank rijk, dat een grote cfk-produktie heeft, wilde zich aanvankelijk niet binden aan een uitbanning van de cfk's. Terwijl Engeland, Ierland en Portugal een vermindering met 85 procent al meer dan genoeg von den. Daardoor bleek het niet moge lijk nu al een datum af te spreken waarop de beperking tot 85 pro cent een feit moet zijn. Overigens zal altijd een beperkte produktie van cfk's blijven bestaan, omdat die stoffen ook voor medische doeleinden moeten kunnen wor den gebruikt. Autokenteken krijgt 4 letters achter elkaar DEN HAAG (ANP) - Kente kenplaten van auto's krijgen binnenkort de nieuwe combi natie van twee letters-twee letters-twee cijfers. De hui dige combinatie van letters- cijfers-letters is bijna op. Volgens de Rijksdienst voor het wegverkeer kunnen met de nieuwe combinatie 8 mil joen auto's op kenteken wor den gezet. Dat betekent dat de dienst tot ruim na het jaar 2000 vooruit kan. De huidige combinatie dateert uit 1978. Er zullen geen klinkers worden gebruikt om te voor komen dat er schutting- of scheldwoorden op de kente kenplaten verschijnen. Dat kan met vier letters gemakke lijk. Verzoeken om een speciaal kenteken worden niet langer gehonoreerd. Nederlandse Chinezen konden tot voor kort op verzoek een kenteken krijgen zonder een 4 erin. Dat cijfer is voor veel Chinezen een symbool van ongeluk en dood. Een lid van het konink lijk huis vroeg ooit ook om een speciaal kenteken met zijn initialen, maar moest genoe gen nemen met een AA-num- UTRECHT (ANP) - De stakingen in de grafische industrie beperken zich vandaag, naar het zich vroeg in de middag liet aanzien, tot de Frie se Pers in Leeuwarden (onder meer Leeuwarder Courant) en de fotozetterij Steenbergen (18 werk nemers) in Groningen. Stakingen zijn verder reeds aangezegd bij Henkes Senefelder in Purmerend, Van der Loeff in Enschede (onder meer Dagblad Tubantia), drukkerij Smeets in Weert (Europese editie van Time) en de Salland Offset- Drukkerij. De aankondiging van de stakin gen bij de geselecteerde bedrijven was een gevolg van een weigering van de directies om een protocol te ondertekenen dat door de grafi sche bonden was aangeboden. Vol gens dat protocol zouden de bedrij ven akkoord moeten gaan met een uitkering aan de werknemers van 6 procent van de lonen: 2 procent rechtstreeks en 4 procent voor na der in te vullen werkgelegenheids- bevorderende maatregelen. Wolters Noordhoff in Gronin gen, Krips Repro in Meppel, Roto gravure in Etten-Leur, Vink in Axel, de Provinciale Zeeuwse Cou rant in Vlissingen, Sijthoff Pers in Rijswijk en Hofstad Druktechnie ken in Zoetermeer krijgen de aan zegging dat er binnenkort wordt gestaakt. Bij vier andere bedrijven, Lijnco Kettingformulieren in Groningen, Wegener in Apeldoorn, Salland Ro tatie in Deventer en de Haagse Drukkerij wordt vandaag de actie bereidheid gepeild. De grafici van het Nieuwsblad van het Noorden vergaderen maandag over eventue le stakingen. Ook in Westduitsland rommelt het in de grafische sector. Ruim 21.000 werknemers staakten giste ren uit protest tegen plannen om het werken op zaterdag uit te brei den. Volgens de bond Druck und Papier werd er in 215 bedrijven niet gewerkt. Daardoor kwamen talrijke kranten, zoals de Frankfur ter Allgemeine, niet uit of alleen met een noodeditie. BONN (GPD) De Westduitse contraspionage heeft een bende opgerold die gedurende drie jaar geheime Ameri kaanse en Europese computers heeft gekraakt. De infor matie is voor tonnen aan de Sovjetrussische geheime dienst KGB geleverd. Nelli Cooman (lolo anp> Nelli Cooman is snelste in series BUDAPEST - Nelli Cooman heeft vanmorgen in het sportpa leis in Budapest de eerste stap gezet op de weg, die vrijdag nog moet leiden naar prolongatie van de wereldtitel indoor op de 60 meter. De vijfvoudige Europese indoorkampioene en houdster van het wereldrecord (7,00) won de eerste van de 5 series van de 60 meter in 7,17 seconden. Zij bleef daarmee slechts 0,02 sec. verwij derd van haar beste seizoentijd van 7,15 seconden. Cooman ondervond geen hin der van de dijbeenblesure. Van middag en -avond worden de hal ve finales en de eindstrijd van de 60 meter vrouwen gelopen. 25 FEBRUARI T/M 5 MAART geopend van 10-17 en 19-22 uur zaterdag en zondag 10-17 uur toegang fl. 15.-. 's avonds II. 10- gwm Gratis pendeldienst: volg IjTCl borden B RAI (é3 AMSTERDAM tt Vrij zacht Vannacht plaatselijk mist. Overdag af en toe zon, in de avond toenemende bewolking maar waarschijnlijk nog droog. Minimumtemperatuur onge veer 4 graden. Middagtemperatuur rond 10 graden. Wind west tot zuid west, overwegend matig, vannacht landinwaarts weinig wind. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Zondag en maandag zacht met af en toe zon, daarna af en toe wat regen met iets lagere tempe raturen. Zaterdag 4 maart zon op: 07.20 uur, zon onder: 18.25 uur: maan op: 06.07 uur, maan onder: 13.46 Waterstanden te Katwijk hoog water: 00.18 en 12.49 uur; laag water: 07.35 en 21.06 uur. De Westduitse tv, die het schan daal gisteravond i onthulde, om schreef de affaire als het grootste spionageschandaal sinds de ont maskering van de DDR-spion Guil- laume. Dat leidde tot de val van de toenmalige kanselier Willy Brandt. De gebroken codes verschaften de krakers toegang tot beveiligde rekencomputers in het Amerikaan se Pentagon, in het centrale SDI- wapenlaboratorium en in het ra ketonderzoekscentrum van de NA SA. Verder werden Moskou elek tronische sleutels voor computer centra van de Westeuropese ruim tevaart- en kernenergielaboratoria geleverd. De Westduitse computerspion nen drongen ook door tot het hei ligste der heiligen van de grote Westeuropese elektronicacon cerns, die bezig zijn met de ontwik keling van de modernste micro chips. Volgens de Westduitse tv-zender NDR werden onder meer de codes van Philips, het Franse Thompson, SEL en Loewe Opta gekraakt. Ver der bestelde de KGB geheime in dustriële codes, die het Oostblok absoluut nodig heeft om de techno logische kloof met het Westen niet groter te laten worden. De directeur van de Westduitse BVD, Boeden, sprak van een nieu we vorm van spionage. „We heb ben altijd met een dergelijke po ging rekening gehouden, maar dit zou een revolutionaire verandering betekenen". In West-Berlijn en Hannover werden gisteren bij invallen in ver scheidene huizen grote hoeveelhe den bewijsmateriaal in beslag ge nomen. Drie verdachten werden gearresteerd. De centrale van de bende was gevestigd in een huis in Hannover dat vlak voor de inval in allerijl was ontruimd. Vanuit dit huis drongen drie Westduitse com puterkrakers via de telefoonlei ding door tot de belangrijkste wes terse militaire en wetenschappelij ke computers. Ze zouden in opdracht van twee KGB-agenten hebben gehandeld. Met home-computers verzamelden de krakers uiterst gevoelige gege vens. Die werden via de Westber- lijnse metro naar Oost-Berlijn ge bracht waar ze in een voor buiten landers gebouwd flatgebouw pal aan de Muur door de KGB in ont vangst werden genomen. Paniek na brand: zeker 25 doden NEW DELHI (AP) - In de stad Jamshedpur in India heeft een fel le brand tot enorme paniek geleid en het leven gekost aan zeker 25 mensen. De brand brak uit in een tent, waar mensen waren samenge pakt voor een feest ter ere van de - oprichter van een van India's grootste industriebedrijven. Vol gens het persbureau UNI vonden zeker 25 mensen, onder wie vrou wen en kinderen, de dood en vielen er 50 zwaar gewonden. De oorzaak van de brand is nog niet definitief vastgesteld. De politie zei echter te vermoeden dat kortsluiting de brand had veroorzaakt. OV-kaart ambtenaren DEN HAAG (ANP) - Op het minis terie van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieubeheer be staat het plan alle 3.000 ambtena ren die komen te werken in het nieuwe gebouw van het ministerie een gratis openbaar vervoerkaart te geven. De nieuwbouw naast het Centraal Station in Den Haag is in 1992 klaar. Een ambtelijke werkgroep heeft NS verzocht uit te rekenen wat het plan kost. Valse biljetten van 250 gulden HAARLEM (ANP) - In Haarlem zijn deze week vijf valse biljet ten van 250 gulden opgedoken. Volgens de politie zijn deze bil jetten dinsdag en woensdag verspreid in het centrum en de buitenwijk Schalkwijk. Twee valse briefjes van 250 gulden zijn bij een bank aange troffen en drie in de kassa van winkelbedrijven. Bovendien zou een man tweemaal hebben geprobeerd met een valse 'vuurtoren' te betalen, maar dit werd door het winkelpersoneel tijdig opgemerkt. De man maakte zich daarop snel uit de voeten. Volgens een woordvoerder van de Haarlemse politie is het nepgeld gemakkelijk te onder scheiden van echte bankbiljet ten. De valse briefjes zijn glad der, de verf laat op sommige plaatsen los en er is geen water merk aanwezig. DEN HAAG (GPD) - Het gaat goed met de economie. Er is dit jaar een groei van 3,5 procent, een half pro cent meer dan waarop werd gere kend. Ook voor volgend jaar wordt een verdere stijging van de groei Dit blijkt uit eerste voorlopige berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB) voor het eind deze maand te verschijnen Cen traal Economisch Plan 1989. Het voorlopige stuk circuleert bij top ambtenaren en op de meest betrok ken ministeries. Volgens het Planbureau leidt de hogere economische groei tot een hogere produktie in de bedrijven. Dit jaar neemt die met een kleine 4 procent toe, volgend jaar met ruim 3 procent. Het nationaal inkomen (het bedrag dat wij allemaal samen verdienen) stijgt in 1989 en in 1990 met 3 procent. Door de aanhoudende groei zal het financieringstekort van de overheid volgend jaar op 4,8 pro cent kunnen uitkomen. Tot nu toe mikt het kabinet op 5,25 procent. Een verschil van een kleine 2 mil jard gulden. De gunstige gang van zaken heeft ook effecten op de koop kracht. Dit jaar gaat de werknemer er gemiddeld 3,5 procent op voor uit, voor 1990 wordt die vooruit gang nu geraamd op 4,5 procent. Voor de laagste inkomens is er mi nimaal koopkrachtbehoud. Het beeld wordt nog versterkt door reeds in het beleid opgenomen da lingen van premies en belastingen. Door een hogere koopkracht is er tevens een voortgaande stijging van de consumptieve bestedingen mogelijk (tussen 3 en 3,5 procent). De verdere groei betekent even eens een verdere daling van de werkloosheid. Dit jaar is die daling 15.000, in 1990 nog eens 10.000. Het aantal banen stijgt dit jaar met 100.000 terwijl voor volgend jaar met een groei van 80.000 moet wor den gerekend. I Adidas TENNISSCHOEN met versterkt 1 contrefort. 2 kleuren PU-zool. Inlegzool met I kleur lichtgrijs 1 Maten 36 - 46 I Adviesprijs 79.95 alléén vandaag BRISTOL in LEIDEN Langegracht 5 (naast Digros) tel. 071-226154 Donderdag koopavond I Het Planbureau heeft bij de nieu we berekeningen nog geen reke ning gehouden met de effecten van loonsverhogingen zoals die in re cent afgesloten cao's zijn opgeno men. Kenyaanse leger doodt tientallen 'dieven' Uganda NAIROBI (AFP) - Het Kenyaanse leger heeft gisteren in het district Pokot, west-Kenya, 72 Ugandezen gedood die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan veediefstal. De Kenyaanse minister van buiten landse zaken Robert Ouko heeft dit vanmorgen gezegd. Bij de twee uur durende gevech ten rond de stad Alale kwam één Kenyaanse officier om het leven. Ouko vertelde dat een legerpa trouille op 16 kilometer van de Ugandees-Kenyaanse grens op 300 a 400 goed bewapende en deels ge- uniformeerde veedieven stuitte. De patrouille vroeg onmiddellijk om versterking maar werd aange vallen voordat deze arriveerde. Tenslotte slaagden de soldaten erin de veedieven te verdrijven. Dit grensincident is niet het eer ste tussen beide landen. Nadat in december 1987 15 Ugandezen wer den gedood bij Busia organiseerde de enige politieke partij van Ke nya, de KANU, talrijke anti-Ugan- dese demonstraties in Nairobi. De grens is ook al enkele keren voor een bepaalde tyd gesloten geweest. ALKEMADE - Een 35 ton zware kraanwagen belandde gisteren aan het begin van de avond op de Alkemadélaan in Oude Wetering in de sloot. De wagen reed in de richting van de Haarlemmermeer en raakte met het rechter voorwiel in de berm. De 50-jarige bestuurder uit Hoofddorp kon de kraanwa gen niet onder controle houden en reed met een snelheid van zo'n 45 kilometer van de weg af. Hij kwam met de schrik vrij De kraanwageh kwam op de kop in de sloot terecht en moest eruit worden getakeld vanaf de lager gelegen Burgemeester Peeklaan. De takelwerkzaam heden duurden tot diep in de nacht. De Alkemadese politie moest geregeld nieuwsgierige toe schouwers, die op de Alkemade- laan stonden, verzoeken om door te rijden. (foto Holvast) Kabinet neemt volgende week beslissing over commerciële tv DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil volgende week knopen door hakken rond de komst van com merciële tv in ons land. De minis tersploeg wil echter zelf geen in houdelijk standpunt innemen en alleen voorwaarden dicteren. De keuze voor of tegen commerciële tv wordt teruggeschoven naar de initiatiefnemers. Deze lijn is vandaag binnen de ministersploeg in het wekelijkse kabinetsberaad vastgelegd. Het komt er op neer dat het kabinet al leen een verduidelijking zal geven van de passages in het regeerak koord over de voorwaarden waar onder commerciële tv eventueel kan worden toegestaan. De initia tiefnemers voor de invoering van commerciële tv (AVRO, TROS, Ve ronica, Perscombinatie, Telegraaf en VNU) moeten dan zelf maar zien of zij onder die condities hun plan nen doorzetten. Zoals bekend, zijn CDA en WD zeer verdeeld over de toelating van commerciële tv in ons land en de voorwaarden waaronder dat even tueel zou moeten. Zwart-wit ge steld wil het CDA het huidige om roepbestel zoveel mogelijk be schermen terwijl de WD commer ciële tv en omroep wil toestaan. Over de nu gekozen lijn - nadere uitleg van het regeerakkoord - is overeenstemming bereikt tussen premier Lubbers, minister Brink man (WVC), minister De Korte (economische zaken), de fractielei ders van CDA en WD. De Vries en Voorhoeve en hun mediaspecialis- ten in de fracties. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis in de bus! per maand* 24.45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpl (i.v.m. bezorging) Opsturen naar: Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1