9 Ik heb nog niet veel te eisen Foreholte stoot PSV hardhandig uit beker SpooTTV t ieten geschokt na onthullingen Voorhouters in kwartfinale na zege: 18-9 Sponsors Oranje niet blij met invoering elubkaart Wielrenner Hans Daams morgen in Omloop Het Volk VRIJDAG 3 MAART 1989 SPORT PAGINA 17 Johnsons coach pakt verder uit TORONTO (Reuter) - Naarmate het Canadese doping-onderzoek in Toronto vordert, stijgt de onrust in de sportwereld. Ben John sons coach Charlie Francis trekt de beerput alsmaar verder open na woensdag al voor de nodige commotie te hebben gezorgd. Bij het vier uur lange verhoor van gisteren zei de 40-jarige Francis ronduit, dat Johnsons lijfarts Dr. Mario (Jamie) Astaphan de at leet tussen 1984 en '86 anabole steroiden had toegediend. Dat zou onder meer zijn gebeurd tijdens een trainingsstage, die Astaphan in het najaar van 1986 op het eiland St. Kitts hield. de kuur Bij zijn definitieve terugkeer uit Toronto naar het Caraïbische ei land zou Astaphan een voorraadje doping hebben achtergelaten. Francis had toen zelf de spuit ter hand genomen en Johnson drie maal per week een injectie toege diend. Het ging ditmaal om een ei gen middel van Astaphan, dat deze furazabol noemde. „Johnson kreeg drie weken lang drie injecties per week, vervolgens drie weken twee 'Roda JC kan beter knokploeg op gaan richten' MAASTRICHT (ANP) - De Bul-j g gaarse pers adviseert Roda JCfc I een knokploeg op te richten. Del j communistische partijkrant 'Ra-8 I botnichesko Delo' laat Sredets -I 1 trainer Penev zeggen: „Als wel 2 hadden geweten dat het zo hardl jj werd, hadden we beter de judo-I J zaal in kunnen gaan." In de kop» jj van het bericht werden de Lim-j f burgers vergeleken met! I stierevechters. Roda JC verza-l 3 melde in het Europese treffen I met Sredets (2-1 voor de Bulga-I c ren) niet minder dan negen gelei io kaarten, waarbij Suvrijn twee-I fc maal betrokken was, dus konn fi vertrekken. jj De - veelal commerciële - be-j; 1 langen van de Limburgers in So-I fia waren enorm. Bij een ruime! B nederlaag van Roda zou stadion! I Kaalheide over twee weken gro-3 l te lege plekken hebben opgele-8 jj verd. De club, die toch al een du-^ re huishouding heeft, zou dan* l nagenoeg niets aan het Europese l c avontuur overhouden. De eerste" twee ronden, met ondermeer dejj 5 verre reis naar de Sovjetunie, le-jj verden een totale winst van on-H geveer een ton op. Dat de op tv f uitgezonden vertoning van Roda 3 het positieve imago van het Ne-Is l, derlandse voetbal gekrenkt heeft, lijkt Roda weinig te deren, ii AZC: Petrovic via rechter in het water ALPHEN AAN DEN RIJN - AZC spant hoogstwaarschijnlijk een kort geding aan tegen de KNZB. De Alphense poloclub wil zo snel mogelijk de Joegoslaaf Petrovic speelgerechtigd krijgen, maar de bond is niet van plan haast te ma ken met de beslissing om al dan niet toestemming te verlenen. AZC wil proberen om via de rechter Pe trovic zo snel mogelijk in het water te krijgen. Lukt dat niet, dan wordt de KNZB de rekening gepresen teerd van alle gemaakte kosten plus van het feit dat één van de sponsors afhaakt. AZC, »dat inmiddels jurist Eric Vilé in de arm heeft genomen, heeft Petrovic na maandenlange onderhandelingen eindelijk in huis. Namens de vereniging haalde reserve-doelman André de Jeu de Joegoslaaf afgelopen woensdag op in Belgrado. Gisteravond deed Pe trovic mee in een oefenduel bij AZPC. De international van Parti- zan beschikt inmiddels over de door zijn eigen bond verplicht ge stelde amateurverklaring en heeft ook al een contract bij AZC gete kend. De dag dat Petrovic naar Neder land werd gehaald (ook rond de jaarwisseling was hij hier al korte tijd), ontving AZC een brief van de KNZB, waarin de bond aankondig de verdere medewerking aan de transfer te staken 'omdat het alle maal te lang duurde'. Bij AZC is be kend dat met name in de waterpo- locommissie van de KNZB tegen standers zitten van de komst van Petrovic uit het oogpunt van com petitie-vervalsing. Ook hebben en kele hoofdklasse-verenigingen bij de bond schriftelijk bezwaar geuit tegen de transfer van de Joego slaaf. AZC won het oefenduel gister avond met 10-5 (vijf perioden). VOETBAL - KV Mechelen heeft doelman Michel Preud'homme vastgelegd voor nog eens vier sei zoenen. De club en de doelman van het nationale elftal, die tot het ein de van het volgend seizoen aan KV Mechelen gebonden was, bereik ten een overeenkomst tot 1994. VOETBAL - Oud-international Viv Anderson van Manchester Uni ted is door de Football Association berispt. Anderson had in rijn auto biografie geschreven dat hij niet zou aarzelen een zogenaamde pro fessionele overtreding te maken, als het in het belang van zijn elftal zou zijn. Anderson werd tevens veroordeeld tot betaling van de kosten van het onderzoek. Wereldrecord Johnson versloeg bij de wereld kampioenschappen in Rome op 30 augustus 1987 Carl Lewis. Hij ves- tigde een nieuw wereldrecord: 9,83 seconden. Zowel Johnson als As taphan hebben tot dusverre ont kend ooit met anabolen-doping van doen te hebben gehad. Francis, die zichzelf kenschetste als een soort vader-figuur voor Ben Johnson, vertelde de jury eerder al, dat zijn pupil in 1981 begon met dianabol, dat evenals furazabol en stanozolol op de lijst van verboden middelen staat. Stanozolol was de substantie, die tijdens de Spelen van Seoul in Johnsons urine werd gevonden als gevolg waarvan hem de gouden medaille op de 100 me ter werd ontnomen. Francis getuigde dat Johnson begon met het nemen van vijf mili- gram dianabol. Evenals zijn team genoten Desai Williams en Tony Sharpe zou hij dagelijks hebben gebruikt tot twintig dagen voor de belangrijke wedstrijden om niet te worden betrapt. Groeihormonen In de loop van de jaren zou Johnson zijn overgegaan van dianabol op stanozolol, omdat dit moeilijker was aan te tonen. In 1983 zouden Johnson, Sharpe en de eveneens tot de „stal" van Fran cis behorende sprintster Angella Issajenko hebben geëxperimen teerd met groeihormonen. Het ge bruik van deze aan lijken onttrok ken stof kon destijds niet worden aangetoond en werd pas in 1986 op de dopinglijst gezet. „Sharpe han teerde bij Angella de injectie-spuit. Zijzelf deed het bij Ben (Johnson) en Tony (Sharpe)." Uit Boedapest, waar hij zich voorbereidt op de wereldkam pioenschappen indoor-atletiek, ontkende Desai Williams heftig spierversterkende anabolen te hebben gebruikt. De 26-jarige Wil liams werd zesde op de 100 meter in Seoul en wil in Boedapest op de VOORHOUT - Foreholte hoort thuis in de eredivisie van het nationale zaalhandbal. Dat werd gis teravond zonder enige twijfel duidelijk na de met 18-9 gewonnen bekerwedstrijd tegen eredivisio- nist PSV. De Eindhovense ploeg kon door bikkelhard verdedigen (in het bijzonder op de Voorhout- se vedetten Christine Knigge en Marjan Bult) slechts tot diep in de eerste helft de illusie koesteren de kwartfinale van het bekertoernooi te halen. Ben Johnsons coach Charlie Francis gebruikt een aanwijsstok en een grafiek om aan te tonen in welke hoeveelheid de anabolen werden ge bruikt. (foto AP) 60 meter uitkomen. Andere Cana dese atleten reageerden geschokt op de onthullingen van Francis. Ze vrezen voor de goede naam van de sport in hun vaderland. „Het is ver schrikkelijk", aldus middenaf- standloper Dave Reid. „Dit gaat volkomen fout. En het is nog maar het begin." Topsport Volgens Francis liet hij Johnson de „feiten van het leven" zien, toen hij hem adviseerde anabole steroiden te gebruiken. „Het was een kwestie van wel of niet aan topsport doen. Hij kon zijn startblok op dezelfde lijn zetten als zijn internationale ri valen of een meter achter hen." Francis wist op dat moment (1981) waarover hij sprak. Volgens zijn eigen verklaring was sprintster Issajenko al twee jaar eerder be gonnen anabole steroiden te ge bruiken zonder dat zij er ooit na deel van ondervond. Issajenko, die bij de Olympische Spelen van 1984 een zilveren medaille won op de 4x100 meter estafette, is nog steeds in het bezit van de beste wereldtijd op de 50 meter indoor. Francis, die er vermoeid uitzag, noemde gisteren nog twee atleten, die bij zijn weten steroiden zouden hebben gebruikt: MarkMcKoy, die in 1987 derde stond op de seizoen ranglijst van de 110 meter horden en verspringer Tracie Smith. McKoy werd vierde bij de Olympi sche Spelen van 1984. Toen zij in het najaar van 1987 bij hem kwa men trainen, kregen ze dezelfde steroide behandeling als Johnson. Francis verklaarde dat zijn pupil len met het gebruik van furazabol tot maart, april 1988 zijn doorge gaan. Johnson zou er niet mee zijn ingenomen, dat de anabolen-groep werd uitgebreid. „Hij was erg be zorgd," aldus Francis.,, Hij vond dat de cirkel van insiders (die wis ten van het gebruik van steroiden) te groot was geworden." Ben Johnson zelf is nog altijd niet opgeroepen om te worden ge hoord. Hij was onbereikbaar voof commentaar. Zijn advocaat Edward Futerman herhaalde nog eens de instructie van de voorzitter van de onderzoekscommissie, die aan de betrokken partijen heeft ge vraagd zich te onthouden van com mentaar, zolang de zaak loopt. De 4-2 defensie van Foreholte gaf weinig kansen weg maar dat nam niet weg dat de PSV-aanvalsters wel mogelijkheden kregen om doeltreffend uit te halen. Er kwa men ook schoten die doelpunten zouden hebben opgeleverd tegen de doorsnee keepsters maar niet bij Anita Seur, die met armen en benen het complete werk afleverde van een topzaalhandbalkeepster. Gisteravond stopte zij zoveel dat zelfs de Eindhovense topper, de in ternational Christa Thorsen, er moedeloos van werd. Alleen uit strafworpen kon zij scoren. Straf- worpen werden in de eerste helft ook voor Foreholte dat toch met enige schroom begon, de hoofd route naar het doel. De pupillen van Kecskeméthy mochten er vijf nemen, PSV twee. Marjan Bult miste de eerste strafworp maar Christine Knigge schoot viermaal zo hard in dat de PSV-keepster de bal waarschijnlijk niet eens zal hebben gezien. Ellen Warmerdam tekende in de eerste helft voor de fraaiste Foreholte-treffer, een lobje uit een hele kleine hoek die de ver steende PSV-keepster over zich heen zag gaan, 1-1. De rust ging in met een 7-4 voorsprong voor Fore holte. De 4-2 defensie van de ploeg uit Voorhout ging na de treffer van Christine Knigge uit een vrije worp, 6-4, offensiever spelen en PSV kroop in haar schulp. De rust leverde Foreholte een 7-4 voor sprong op. Het leek niet voldoende voor een ontspannen kijken naar de tweede helft. Maar net als tegen VZV afgelopen zondag in de gewo ne competitie was de tweede helft volledig voor Foreholte. PSV mocht dan commentaar leveren op de arbitrage van de heren Duyn- dam en Helleman maar dat was ab soluut niet terecht. Foreholte kreeg zes strafworpen en PSV drie. Dat was ook in overeenstemming met de gecreëerde kansen die om zeep werden geholpen. Foreholte speel de in de tweede helft gewoon een klasse sterker en de score had mis schien voor PSV nog beschamen der afmetingen kunnen krijgen als Kecskeméthy niet bij de stand 16-5 zijn toppers Christine Knigge en Marjan Bult naar de kant had ge haald zodat nota bene met een nu merieke minderheid van Foreholte alleen Ellen Warmerdam en Maijan Mens als geroutineerde eerste divi sionisten in het veld stonden. Mo nique Gijsman, Conny van der Werf, Elly van Leeuwen en Lydy Vink gaven PSV toen nog handen vol werk. Via 18-8 werd het tenslot te 18-9. Foreholte had zijn visite kaartje voor de eredivisie afgege ven. Duidelijker kon het niet. FRANK BONTE ZEIST (GPD) De sponsors van het Nederlands elftal zijn tegen de invoering van de KNVB-clubkaart. Met name de koppeling van de kaart aan het entreebiljet voor de WK-kwalificatiewedstrijd Neder- land-Westduitsland is de geld schieters in het verkeerde keelgat geschoten. In een brief aan het bestuur be taald voetbal van de KNVB mel den hoofdsponsor Philips en zeven co-sponsors dat zij niet van plan zijn de kosten daarvan (25 gulden) voor hun relaties te betalen. De KNVB zal de brief ter sprake brengen in het bondsbestuur, maar lijkt vooralsnog niet van plan een uitzondering voor de sponsors te maken. De bond spreekt van 'gelij ke monniken, gelijke kappen'. Wat voor supporters geldt, gaat ook voor KNVB-officials en sponsors op. De voetbalbond heeft inmiddels 12.000 aanvragen voor de kaart bin nen. Het streven is 50.000 Oranje- suporters te registreren. Schapers naar derde ronde van Tafeltenniswinst Nancy-toernooi in Joegoslavië DJAKOVO (AFP) - Het Neder lands tafeltennisteam heeft giste ren de uitwedstrijd tegen Joegosla vië te Djakovo voor de Europese superliga met 4-3 gewonnen. Paul Haldan droeg het meest bij tot de Nederlandse overwinning. Hij won in het enkelspel zijn partijen tegen Kalinic en Lupulesku en met Dan ny Heister ook het dubbelspel. Het was de enige zege van de winnaar van de Europese jeugd toptwaalf, die vier keer achter de tafel kwam. Met Gerdie Keen ver loor Heister namelijk ook het ge mengd dubbel. Mirjam Kloppen burg bracht het vierde punt binnen in haar enkelspel tegen Fazlic. HAMONT-ACHEL (GPD) - Niet dat de hellingen en ste nen in Oost- en Westvlaanderen voor hem een onbeschre ven blad zijn, maar Hans Daams is ze gisteren toch nog even gaan verkennen. Zo'n 120 km over kasseien, beton en asfalt van de Omloop Het Volk, morgen voor de 44e maal de Belgische ouverture van het profwielerseizoen. „Een jaar geleden, of twee dagen ervóór nog over de Kwaremont waar denk je dat je de meeste mo raal van krijgt?" Hans Daams hoeft de 'kicks' aan het begin van zijn vijfde profjaar niet diep te zoeken. Dinsdag keer de hij met vier overwinningen te rug van de Ronde van de Ameri- ka's; twee etappes, eindwinnaar van het Venezuela-deel, plus de 'overall'-winst. Hij verdubbelde zijn totale profscore bijna; hij staat nu 9x1. 'Amerika' heette een 'inrij- koers' voor Roche, LeMond, Del- gado, Herrera en Parra, maar Daams reed er na een goeie proloog (6e) en winst in rit 1 meteen voor de eindzege. Het was zijn klassements-pre- mière. Tot dan toe meestal onder weg om voor anderen te controle ren tot kilometerpaal 150, 200; nu met Theunisse, Alcala en anderen in zijn dienst. „Dat is een heel ande re gewaarwording. Dan merk je in eens hoe zwaar het is, de druk voor een kopman". Kritiek PDM-ploegleider ter plekke Piet van der Kruijs: „De laatste dag in Venezuela had hij het behoorlijk kritiek. Bloedheet, zwart voor zijn ogen. Maar zijn voornaamste con current, Gaggioli, had het net zo zitten. De jongens hebben toen in de finale als in een ploegentijdrit een gat dichtgereden; bleef Hans toch aan de leiding". Hans Daams is een typisch 'Jan Gisbers-produkt'. Opgegroeid op een steenworp van Eindhoven, in Valkenswaard, kreeg hij op z'n achtste een eerste racefiets. Com munie-cadeautje. Vader was jeugd-, leider bij TWC De Kempen, kwam vlot af met een licentie, en als 11-ja- rige reed Daams al wedstrijdjes te gen bij voorbeeld Eric Vanderaer- den, die de grens over kwam om te doen wat in België toen niet kon: koersen in de jongste jeugdcatego- De scouting van Gisbers bracht hem in de amateurploegen van Jan van Erp en Jo van Aerle, en in zijn laatste amateurjaar reed Daams een verdienstelijke Vredeskoers (12e) en sloot hij af op de weg van Olympisch Los Angeles (opgever). Hij was rijp voor de profs. Twee jaar Kwantum Hallen, nu drie jaar PDM. Hatelijk Hans Daams is niet meteen het slag renner, waar 'het buitenland' danig van onder de indruk raakt. Je ziet hem met zijn 1.85 m moeilijk over het hoofd, maar na zijn ritzege in de Dauphiné 1987 noteerde l'Equipe eerder hatelijk: 'On ne peut pas di re qu'il présente tous les canons de la beauté masculine'. Vrij vertaald Daams was ook niet bepaald moeders mooiste. Alsof Dauphiné- ritjes slechts zijn voorbehouden aan kandidaat-Misters Universe. Toen vernam je niettemin nog van hem, einde mei. Maar vorig jaar was dat over. Van zijn genera tie begonnen wel Van Poppel, Pie- ters, Hermans steeds beter te pres teren, maar voor Daams dreigde het doek te vallen. „Het waren de weken rond LeMond; zou-ie wel, of zou-ie niet? En ik maar thuiszitten. Daar begon ik van te balen, en heb ik besloten weg te gaan". Verhuizing De consequentie was: opnieuw geen Tour de France. „En buiten de Tour is buiten het oog van de rest. Een wielerseizoen zonder Tour is maar een half wielersei- Daams, na een kortstondige ver huizing naar Hoogerheide terug in zijn vertrouwde omgeving, net aan de Belgische kant van Valkens waard, in Hammont-Achel: „Ik heb overal en altijd meegespurt voor de nevenklassementen. Truien ge wonnen in de Catalaanse Week en Romandië. Die ervaring kwam me nu goed uit. Want in zo'n klasse ment werd de Ronde van Amerika zo ongeveer beslist". De Omloop Het Volk zal niet al te veel commotie in zich dragen, mag je verwachten. En wellicht is het meteorologisch ook minder onaan genaam dan woensdag in 's-Hee- renberg (die Daams liet schieten, voor herstel koos van zijn 'jetlag'). NANCY (AFP) - Michiel Schapers heeft gisteren de derde ronde be reikt van het indoortoemooi van Nancy. Hij versloeg de Fransman Guillaume Raoux met 6-3, 7-5. In Nancy is een prijzengeld beschik baar van 130.000 dollar. Het was de eerste keer. dat Scha pers de negentien-jarige Fransman tegenover zich trof. De Rotterdam mer behield steeds zijn service en forceerde twee doorbraken: in de tweede game van de eerste set en bij 5-5 in de tweede. Schapers tegenstander in de hal ve finales is hoogstwaarschijnlijk de uit Haiti afkomstige Agenor. Vorig jaar, toen hetzelfde toer nooi in Metz werd gehouden, be reikte Schapers de finale. Hij ver loor daarin van de Zweed Svens- son. De toen verdiende punten zijn inmiddels van zijn totaal afgetrok ken, waardoor Schapers is gezakt naar een plaats rond de tachtig van de wereldranglijst. „Als ik het goed doe, kan ik alleen maar stijgen," al dus Schapers. VOETBAL - Mark Hateley, de En gelse spits van Monaco, is gisteren aan zijn enkel geopereerd. Hij zal volgens de club zeker twee maan den uitgeschakeld zijn. Hateley liep zijn blessure woensdag op in een botsing met Zoran Simovic, de Joegoslavische doelman van Gala- tasaray, dat de wedstrijd met 1-0 IJSHOCKEY - De Canadese ijs hockeyer Bob Probert van de Det roit Red Wings is gisteren door de Amerikaanse douane gearresteerd. Bij terugkeer in de Verenigde Sta ten bleek hij veertien gram cocaïne bij zich te hebben. Probert (23) heeft vijf keer een ontwennings kuur voor alcohol gedaan, zijn ver eniging heeft hem dit seizoen her haalde geschorst. De aanvaller heeft slechts 25 wedstrijden ge speeld en liep 106 strafminuten op. BOKSEN - Middengewicht Zwe- zerijnen heeft de halve finales be reikt van een internationaal boks- toernooi in Sofia. Zwezerijnen won op punten van de Bulgaar Todor- ov. Weiter Egmond verloor door opgave van Pole (DDR). SKI - De Finse schansspringer Matti Nykaenen heeft bij het WK in Lahti zijn slechte reputatie weer eens alle eer aangedaan. Volgens de Finse dagbladen heeft de drie voudig Olympisch kampioen, die tegenviel in Lahti, aardig huis ge houden op zijn hotelkamer. Nykae nen sloopte de televisie en liet ook weinig over van de badkamer. Vijfendertig graden in Venezuela, twintig in Miami, en nu rond de vijf in Gent - maar in de profwieler sport groeien geen kasplantjes. Kleding Daams: „Een heel verschil? Je spieren vinden het niet leuk, maar je hoeft niet zes uur stil te staan, hè. Je bewéégt. En met die moderne kleding is het kou lijden tegen woordig wel te verdragen. Ik koers met Zweedse hemden, die nat wor den, maar geen vocht doorlaten. Blijft je huid droog. Komen uit het langlaufen, worden ook veel in de cross gebruikt". Bovendien is er sinds eind febru ari een vuurtje in hem gaan bran den, dat hij zo lang mogelijk wil voeden. Zijn ambities lijken terug. „Ik weet dat wedstrijden als Het Volk me liggen, dat ik meer kan dan alleen de eerste 150 km knech ten, dat ik ook een rol in de finale kan spelen als ik me ervóór niet volledig afdraai. Maar ik heb on danks Amerika nog niet veel te ei sen. Het voornaamste is, dat ik me dit jaar zolang in de topcompetities handhaaf, dat ik nu eens eindelijk die Tour afdwing". „Het klinkt misschien gek", be sluit Van der Kruijs, „maar op het niveau-Daams moet je je vooral weten waar te maken in de boeren- strontkoersen. De kopmannen AV Holland kiest nieuwe voorzitter LEIDEN - AV Holland heeft een nieuwe voorzitter. Gisteravond ko zen de leden van de Leidse atletiek vereniging Cor Brandwijk als op volger van Peter Geirnaert, die de voorzittershamer drie jaar lang hanteerde. Brandwijk is geen on bekende in de Leidse sportwereld. Voor hij twee jaar geleden bij Hol land kwam was hij al actief in de korfbal- en voetbalwereld. VRIJDAG 17.30-18.00 BBC 2: Tennis Legends: ve teranen-toernooi aan de Costa Brava. 18.00-18.30 BBC 2: Worldcup Bowls. 18.30-19.10 BBC 2: WK Indoor Atletiek, vanuit Boedapest. 18.00-01.30 SKY: Eurosport: diverse re portages. zowel rechtstreeks als opgeno- 18.30-18.55 Ned 2: Sport. 22.40-23.30 Ned 1: Brandpunt: met o.a. beelden van een betaald-voetbalwed strijd. 22.45-23.35 BRT 2: Samenvatting WK Indoor Atletiek Boedapest. 22.50-23.20 Did 2: Die SportReportage: verslagen van o.a. de Westduitse kam pioenschappen ijshockey (eerste halve finale). 22.50-23.20 Ned 3: Studio Sport: met verslag van de WK Indoor Atletiek in j Boedapest. 23.00-00.00 TV 5 Sports loisirs. 01.40-04.00 Did 1:ARD-Sport extra: fina- j Ie World Cup Tennis in Dallas.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17