'Piepschuim bakjes moeten slagerij uit' Marinemensen knappen straaljager op Gedwongen ontslagen Bols voor bonden onbespreekbaar VRIJDAG 3 MAART 1989 REGIO PAGINA 16 Actie van twee Katwijkers tegen schadelijke CFK's KATWIJK Twee Katwijkers, T. Verhoog en het PvdA-raadslid R.E. Haasnoot-van Duin, zijn een actie begonnen tegen het gebruik van piepschuim bakjes bij de slagerijen in het kustdorp. Volgens de actievoerders is het piepschuim erg schadelijk voor het milieu en zijn er goede alternatieven voorhanden om het vlees in te verpakken. Verhoog en Haas- noot-Van Duin hebben inmiddels alle Katwijkse slagers gevraagd de piepschuim bakjes te vervangen door kartonnen bakjes en vetvrij papier. Aanleiding voor de actie was een radioprogramma waarin werd ge wezen op het gevaar van CFK's, die ervoor verantwoordelijk zijn dat de ozonlaag rond de aarde wordt afge-. broken. "In dat programma vertel de een professor dat spuitbussen, koelkasten en piepschuim de grootste verspreiders van CFK's zijn", aldus mevrouw Haasnoot- Van Duin. "Bijna iedereen weet dat CFK's schadelijk zijn en dat ze in spuitbussen en koelvloeistof zit ten. Maar dat piepschuim even schadelijk is, weten slechts weini gen". De Katwijkse actievoerders on derstrepen het grote gevaar dat het De Katwijkers R.E. Haasnoot-Van Duin en T. Verhoog willen dat slagers de vleeswaren niet meer verpakken in bakjes van piepschuim. "Piep schuim bakjes zijn net zo schadelijk voor het milieu als spuitbussen en koelkasten", menen de Katwijkse actievoerders. (foto Dick Hogewoning) NIEUW-VENNEP - Het personeel van Bols in Nieuw-Vennep heeft kalm gereageerd op het verlies van 235 banen bij het bedrijf en bij de Ge distilleerd en Wijngroep Nederland BV (Heineken). „Het speelt al een tijdje. Mensen hebben zo iets van: we zien wel", aldus Arie de Groot, voor zitter van de Centrale Ondernemingsraad. De vakbonden willen meer in formatie van de directies van Bols en Heineken. De Groot heeft de indruk dat de klap bij de Gedistilleerd en Wijngroep harder is aangekomen. Daar had het personeel toch een minder grote, of helemaal geen sanering verwacht. De mensen van Bols daarentegen wis ten al een tijd dat de verkoop van gedistilleerd steeds minder werd en dat dat ooit eens consequenties moest hebben. Maar noch de ondernemingsraden noch de betrokken vakbonden wil len op dit moment hun goed- of afkeuring over het directiebesluit uitspre ken. „We beschikken over te weinig informatie. We moeten gewoon meer weten van Bols en Heineken om tot een afgeronde reactie te kunnen ko men", verklaart Peter de Jong, districtsbestuurder van het CNV. Eén ding is voor de bonden echter absoluut onbespreekbaar: gedwon gen ontslagen. Ook de directies van de twee ondernemingen willen geen gedwongen ontslagen, maar sluiten het ook niet voor de volle honderd procent uit. Voor het wegsaneren van de 235 banen via VUT-regelingen en natuurlijk verloop wordt twee jaar uitgetrokken, Bols-woordvoerder M. Strumphler: „Of we dat halen weten we niet." Volgens Henk Koning, districtsbestuurder van het FNV, zijn er vol doende mogelijkheden om gedwongen ontslagen te vermijden. „Als we al akkoord gaan met het banenverlies, dat weten we nog niet, dan zijn ge dwongen ontslagen niet nodig." Koning wijst daarbij op de sanering die bij Bols al een jaar aan de gang is. Bij dit bedrijf moeten honderd banen verdwijnen, daarvan zijn er reeds 60 weg. Dat is gebeurd via verlaging van de VUT-leeftijd, het verlenen van assistentie aan personeelsleden bij het zoeken naar nieuwe banen en het niet opvullen van vacatures. Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Leeuwen, Verhage. Groeneveld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: J.A. Verhage/C. Maris, tel: 218661, Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: M.A. van Schie, tel: 177100, Rijnsburgerweg 163. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: dr. Vlasveld, tel: 149298. zo 8 uur tot 24 uur: dr. Vlasveld, tel: 149298. Groep 3 - Pleiter, Smit. Lely. W. de Bruyne, J. de Bruyne. Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: M.E. v.d. Muysenbergh, tel: 132877, de Sittertaan 18. zo 8 uur tot 24 uur: J.H. Pleiter, tel: 131337, Fruinlaan 11. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr. Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Hom, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: R.E.& J.G. Zaaijer. tel: 316008, R.G.Geerlingspad 11. zo 8 uur tot 24 uur: F. Lahr, tel: 120347, Zoe- terwoudse Singel 11. Groep 5 - Jasperse, Wiersma. Crul. Kooyman, De Jong. Pnnce, Reinders. D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: HJ. Prince, tel: 761754, Vondellaan 58. zo 8 uur tot 24 uur: H. Wiersma, tel: 310420, Haagweg 60. Waarnemingsregeling Homeopatische art sen: I. Cowan, Levendaal 87, tel: 146337; C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: F. Kemme. tel: 893139. spreekuur: Florijn 10, tel: 891000; zo: dr. Crobach. tel. 213964, tel: 895525, spreekuur: Peppelschans K14, spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: G.A. v.d. Steen hoven, Regentesselaan 45, tel: 177461. Voorschoten za: L. Prescott, Bachlaan 1, tel: 2356; zo: F. Koopmans. Churchillweg 19, tel: 6352. Warmond Praktijk Hoornweg/Sleeboom. Prof. Aalberse- laan 2, Voorhout, tel: 02522-30697. Wassenaar za: J. Huls, tel: 13027; zo: M.F. v.d. Feem, tel: 18309, Hofcampweg 65. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend dienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 3/3 tot vr. 10/3 door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, Leiden, tel: 071-120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel: 071-174161; Apotheek Meidoom, Voorstraat 59, Voorscho ten. tel: 01717-3350; Apotheek Langstraat, Langstraat 65, Wasse naar, tel: 11350. TANDARTSEN De weekenddienst voor Lelden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: Th.F.M. Peerdeman, Kiekendiefhorst 16, Lei den, tel: 071-213122, spreekuur Voor patiënten v gebruik van CFK's met zich mee brengt. "Onze ozonlaag is al voor een belangrijk deel aangetast. En wanneer we nu stoppen met het ge bruik van CFK's, duurt het nog 75 jaar voordat die troep uit de damp kring is", aldus de actievoerders. Bereidheid Mevrouw Haasnoot-Van Duin meent dat er bij de Katwijkse be volking een grote bereidheid is om wat voor het milieu te doen. Ze woont zelf tegenover een glasbak en ziet dagelijks dat bijzonder veel mensen daar hun glaswerk in gooi en. "Mensen willen doorgaans wel, als ze maar weten hoe". Toch stuitte de Katwijkse nogal eens op onbegrip wanneer ze de slager vroeg het piepschuim bakje weg te laten en het vlees los in een zaKje mee te geven. "Zo zei men bij een supermarkt dat los meegeven niet mocht van de Warenwet. Ik heb dat nagevraagd en dat is niet waar, maar dat konden die winkel meisjes ook niet weten", aldus Haasnoot-Van Duin. Inmiddels hebben de actievoer ders de Katwijkse slagers een brief geschreven met de vraag het piep schuim te vervangen door karton nen bakjes en vetvrij papier, die voor winkelier en consument een bruikbaar alternatief zijn. "Overi gens gebruiken niet alle slagers piepschuim bakjes", weten de ac tievoerders, "Er zijn er ook die hard plastic bakjes gebruikep. Die zijn veel minder schadelijk". Over twee weken willen de actie voerders de slagerijen opnieuw be naderen om vast te stellen of er aan hun omroep gehoor wordt gege- Bord bederft landschap ALPHEN AAN DEN RIJN - Landschapsbederf. Daarvan is volgens de provincie Zuid-Holland sprake aan de Nieuwkoopseweg in Aarlanderveen, waar H. Luyben een boerderij heeft. Om voorbijgangers duide lijk te maken dat bij zijn bedrijf ook kaas te koop is, heeft hij zeven jaar geleden een bord op een dam tussen twee iveilanden gezet. "Nooit heeft er iemand wat van gezegd. Tot de provincie in 1987 moeilijk begon te doen. Ze wilden geen vergunning geven", aldus de veehou der. Tegen de beschikking van de provincie heeft Luyben verscheidene malen bezwaar ingediend. Volgende week wordt de zaak behandeld door de provinciale AROB-commissie. "Ik weet niet of dat nog wel door gaat", aldus Luyben. "Ik zet het bord waarschijnlijk voor het huis, dan krijg ik volgens een ambtenaar wèl een vergunning". Het duurt volgens Luyben nog wel twee, drie' voordat de 'verhuizing' kan plaatshebben, omdat hij bezig is met het aanbrengen van een be schoeiing. "En anders staat dat bord in de weg". In eer ste instantie voelde hij weinig voor verplaatsing van het bord omdat het dan minder goed is te zien vanaf de weg. "Maar ik heb nu toch al een heleboel vaste klan ten". Dat hij nu wel bereid is tot verplaatsing heeft Luy ben ook verteld tegen de ambténaar die een kijkje kwam nemen en zelfs foto's maakte van het bord: "Vol gens die man mocht het bord nog zeker wel een half jaar blijven staan". Luyben hoopt in elk geval dat deze 'rare zaak' snel in der minne wordt geschikt. "Ik snap niet dat ze zo moeilijk doen. Ik vind het zelf wel een leuk bord, met al die kleuren". (foto Ben de Bruyn) Extra mensen politie tegen vele inbrakei NIEUWKOOP - De groep Nieuw koop van de rijkspolitie gaat de ko mende weken twee extra mede werkers inzetten om het aantal in braken binnen de gemeente tegen te gaan. "Het aantal inbraken in Nieuwkoop, zowel in auto's als in woonhuizen, rijst de pan uit", zegt voorlichter van de politie, M. van Deventer. "Het is niet beperkt tot bepaalde wijken, er wordt ingebro ken van de Koninginnebuurt tot de Rietlanden. Natuurlijk slagen wij er in af en toe een schuldige in de kraag te grijpen en daardoor weer een serie inbraken op te lossen, maar dat is niet voldoende". Van Deventer stelt dat deze klei ne criminaliteit binnen de gemeen te het grootste probleem van de po litie is. Alphense politie zoekt oplichter ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie is op zoek naar een ongeveer 30-jarige man die heeft geprobeerd een bejaarde die woont aan de Buitendorpstraat in Zwammerdam, op te lichten. On der het mom dat de bejaarde 'bij de opening van een winkel een prijs had gewonnen', werd hem voor 2.200 gulden een kamerbreed tapijt aangeboden en een tafelkleed van 250 in plaats van 500 gulden. De Dammenaar ging echter niet op het 'aanbod' in en waarschuwde de politie. Bij navraag bij andere maand of bejaarde bewoners is de politie ge bleken dat de oplichter in de Bui tendorpstraat verder geen pogin gen heeft ondernomen om zijn waar te slijten. INBRAAK - In een privéclub aan de Leidsestraat in Hillegom is gis teren ingebroken waarbij grote schade is veroorzaakt. De daders zijn, na het openbreken van een raam, de privéclub binnengedron gen en hebben vernielingen en wa terschade aangebracht. De schade wordt door de politie geschat op zo'n 50.000 gulden. i 13.00 wijk' heeft tandarts G.J.H. de Minjer spreek uur van 11-12 uur. Simon Vestdijklaan 28, 2343 KV Oegstgeest. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Oude fotoverkenner na jaren Griekse dienst terug in ons land VALKENBURG - Peter Baeten is er nu nóg van onder de indruk: "Ik kan nog steeds niet begrijpen dat die Grie ken nog met die straaljager durfden vliegen. Het ding is 35 jaar oud, eigenlijk hele maal op en wordt bij wijzé van spreken met touwtjes en plakband bijelkaar gehou den. Toch vlogen ze er rustig mee van Griekenland naar de vliegbasis Volkel. Onvoor stelbaar. Ik neem mijn petje af voor die knapen". door Kees van Kuilenburg Sergeant Baeten praat met ont zag over zijn Griekse collega's die het oveijarige fotover- kenninsgvliegtuig Republic RF- 84F Thunderflash naar Neder land vlogen. De bejaarde straal jager komt hiervandaan: het toe stel werd in 1963 aan Grieken land verkocht, omdat het inmid- dels verouderde fotoverken ningsvliegtuig door de NAVO was vervangen door de Starfigh- ter. Inmiddels is ook de Starfïgh- ter vervangen: het toestel heeft plaats gemaakt voor een nieuwer type: de bekende F-16. Tot vorig jaar waren de twee in dertijd aan de Grieken verkochte straaljagers nog volledig opera tioneel: de Griekse luchtmaacht vloog er geregeld mee. Vorig jaar zomer schonken de Grieken een van de twee Thunderflashes aan de Nederlandse luchtmacht. Het toestel is bestemd voor het Mili taire Luchtvaart Museum in Soesterberg. Het cadeau werd dankbaar door het luchtvaartmuseum in ontvangst genomen, omdat het museum nog niet beschikte over een dergelijk exemplaar. Jaren lang zijn er pogingen in het werk gesteld om een Thunderflash aan te kopen of te ruilen voor een an der historisch militair vliegtuig, maar die pogingen bleven zon der resultaat. Het foto-verkenningsvliegtuig P-5 zoals de naam officieel luid de, werd in 1955 door de fabriek in Nederland afgeleverd. Voor Peter Baeten bij het toestel dat op dit moment in een van de hangers wordt opgeknapt. Deze zomer is de Thunderflash te zien in het het luchtvaartmuseum in Soesterberg. die tijd was het een zeer geavan ceerd fotoverkenningsvliegtuig, dat in ongeveer drie uur heel Ne derland in beeld kon brengen. Dat is nu overigens in een veel kortere tijd mogelijk. Na aan komst in ons land werd het toe stel bij de toenmalige vliegtuig fabriek Avio Diepen op het vlieg veld Ypenburg in een hangar ge stald: het werd niet operationeel. 'Gekannibaliseerd' De verkenner werd destijds zoals het in militaire kringen nog steeds wordt genoemd 'gekanni baliseerd'. Van het toestel wer den, wanneer dat noodzakelijk was, onderdelen gesloopt die werden gebruikt voor andere straaljagers van hetzelfde type, die wel in actieve dienst waren genomen. Avio Diepen sprak echter zelf van een 'sloopvlieg- tuig'. In 1959 werd het toestel alsnog operationeel het verving een toestel dat was neegestort en werd daarna gebruikt tot eind 1962. De Thunderflash P-5 werd toegevoegd aan het squadron 306 op de basis Volkel. Daarna werd het toestel samen met een andere Thunderflash verkocht aan de Griekse luchtmacht. Vijftien an dere Nederlandse straaljagers werden doorverkocht aan NAVO-partner Turkije. Nadat het toestel na al die ja ren vorig jaar november weer te rugkeerde in Nederland, is de Thunderflash voor een deel ont manteld. Zo werd de motor er uitgehaald en werd het toestel met een zogeheten dieplader overgebracht naar het vlieg kamp Valkenburg om te worden opgeknapt. "Er zijn bij de lucht macht geen vliegers meer die er mee kunnen vliegen. Bovendien zou niemand er zijn ingestapt om ermee de lucht in te gaan. Dat zou levensgevaarlijk geweest ziin", aldus Baeten. "Je moet niet vergeten dat het toestel maar 50 vlieguren over had van het maximale aantal dat er voor de Thunderflash stond. Trouwens we hebben begrepen dat de laatste tocht via Italië en West-Duitsland niet geheel zon der problemen verliep". Trainingsobject In Valkenburg krijgt het toestel een zeer uitgebreide opknap beurt. "Beschouw het maar als een trainingsobject", zegt Bae ten die als PR-man van het vlieg kamp bij de restauratie van de straaljager is betrokken. "Kna pen die net van de technische school komen leren op dit toestel hoe zij bij het spuiten van vlieg tuigen te werk moeten gaan. Het spuiten van een vliegtuig is enorm belangrijk. De verf mag er niet te dik op zitten, anders wordt het toestel te zwaar. Maar te weinig verf is ook niet goed. Je moet er een beetje gevoel voor hebben. Vandaar dat het een goede zaak is dat die jongens dat gevoel op deze manier kunnen opdoen". Voor de Thunderflash wordt verf gebruikt die niet ge schikt meer is voor de huidige generatie vliegtuigen. Overigens is het wel de bedoe ling dat het vliegtuig wordt ge spoten in de oude camouflage- kleuren uit het verleden. Hoe het er precies moet gaan uitzien is op dit moment volstrekt nog niet duidelijk. "Via het luchtvaart museum speuren we naarstig naar tekeningen uit die tijd", al dus Baeten. "We hebben ze nog niet gevonden, maar blijven speuren. Desnoods richten we ons tot de fabriek". Bij het opknappen van de Thunderflash gaat het alleen om. het uiterlijk. Het is niet de bedoe ling dat het vliegtuig straks de lucht weer in gaat. Wel 'worden de fotocamera's na het opspuiten van de camouflagekleuren weer in het toestel aangebracht. "Je moet duidelijk kunnen zien dat het een fotoverkenner is ge weest", merkt Baeten op. Het is niet het eerste toestel dat op Valkenburg wordt gerestau reerd. Eerder al werden bijvoor beeld een Seahawk voor het Aviodome, een Neptune en een Catalina-vliegboot voor Soester berg en een Mitchell-bommen- werper voor het oorlogsmuseum in Overloon opgeknapt. "Daar naast heben we ook nog een Fok ker D-7, die in de Eerste-Wereld- oorlog werd 'gebruikt, opge knapt. Dat was een leuke klus, vooral als je dat afzet tegen wat er nu in de lucht zit", zegt sergeant Baeten. "Door het opknappen van die oude toestellen dragen we als Koninklijke Marine een steentje bij aan het conserveren van een stukje luchtvaartge schiedenis en dat is best wat in spanning waard". Soesterberg Het is de bedoeling dat het toe stel in juni wordt overgebracht naar het luchtvaartmuseum in Soesterberg. Tot voor een aantal jaren was het een luchtmacht museum, maar nu is in het muse um informatie te krijgen over de historie van de gehele Neder landse militaire luchtvaart. "We zorgen er dus nu ook samen voor", zegt Peter Baeten. "En met het opknappen van de toe stellen die door het museum worden opgekocht of worden ge schonken dragen we net als an dere onderdelen ons steentje bij aan de instandhoudung en uit breiding van de collectie". De museum-collectie is onder gebracht in twee voormalige fa briekshallen. Er staan inmiddels 24 vliegtuigen opgesteld. VRIJDAG 3 MAART Lelden voorstelling: 'Spoken', familie drama van Ibsen, met o.a. Ellen Vogel, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. open podium Folkclub Horua. Waaggebouw, opgeven via tel: 01717-2726, ol ter plekke voor de aanvang om 21.00 uur. bingo-avond met loterij, buurt huis Matilo, Zaanstraat, aanvang 20.00 uur. dansavond met lile-muziek van de Rolandos. aanvang 20.15 uur in buurthuis Winnie Mandela. voorstelling: 'Een bruid in de morgen' van Hugo Claus, door Toneelgroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro-theater. Leiderdorp klaverjassen supportersvereni ging RCL, aanvang 20.00 uur in het clubgebouw De Bloemerd. ZATERDAG 4 MAART Lelden 'Sleutelstad Wandeltocht', over diverse afstanden, start van 9.00 14.00 uur bij de IJshal, Vondek muziekmarathon Collegium Musicum, van 9.00 tot 21.00 uur in het Waaggebouw. postzegelbeurs I.V. Philatelica in de kantine van het Visser 't Hooft-lyceum, Kagerstraat van 10.00 tot 16.30 uur. kindervoorstelling: 'Raponsje', door kindertheater Ploef, aanvang 14.00 uur in de Leidse Schouw burg. moderne en traditionele Ko reaanse dans door Cho Won- Kyung, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. ruilbeurs Ruilvereniging Ko- ningskerk, van 10.00 tot 16.00 uur in buurthuis 't Spoortje, Bernhard- kade. concert in de Meesterserie door het Residentie Orkest olv GOnter Herbig met Garrick Ohls- son, piano, aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. cabaretvoorstelling: 'Kiezen of Deelder', van Jules Deelder, 20.15 uur, Leidse Schouwburg. 'Nacht der vertelling' met o.a. Peter van der Linden, Willem de Ridder, Vemon February en Ar- non Grunberg, aanvang 21.00 uur in de Burchtsociéteit. optreden 'El Son', aanvang 20.00 uur in Droomfabriek, Oude Singel. voorstelling van Rieks Swarte met: 'Het Tapijt', aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater, Cleve- ringaplaats. Leiderdorp bingo-avond bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur, clubgebouw, Beukenschans. cabaretvoorstelling Marijke Boon: 'Een jurk met rozen', aan vang 20.15 uur in de Muzenhof. optreden Philip Paar Kwartet bij jazzclub De Wagenschuur, aan vang 21.30 uur in De Hollandsche Tuyn, Hoofdstraat. Usae herdenkingsprogramma: 'Ho mage aan de legendarische Glenn Miller', aanvang 10.00 uur in Artopa, Grevelingstraat. Hongaarse dag met optreden van o.a. Andreï Serban, aanvang 20.00 uur in De Nachtegaal van Lisse. groep De Nieuwe Snaar' uit Bel gië, aanvana 20.30 uur in 't Groot Profijt, Boerhaveplein. ZONDAG 5 MAART Leiden 'Sleutelstad Wandeltocht', over diverse afstanden, van 9.00 tot 14.00 uur bij de IJshal, Vondel- Leidse Hout, verzamelen 14.00 uur bij het Theehuis. 9 archeologisch spreekuur Rijks museum van Oudheden, van 13.00 tot 16.00 uur. concert Capella Utrecht (koor en orgel) in de Waalse Kerk, Bree- straat, aanvang 19.00 uur. lentefeest Pink Puppies mmv de Leidse popgroep The Black Outs, aanvang 19.30 uur in De Kroon, Langegracht 65. Lisse Hongaarse dag met optreden van o.a. Casnic, van 10.30 tot 12.30 uur in De Nachtegaal van Lisse.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16