'Faculteit moet zich richten op opleidingen en onderwijs' 0[rG au au ttSDcnritBirnB C EEC IT3333DXD3] AZL doet mee aan proef met kwaliteitskeurmerk 6000 gulden buitgemaakt 'Concurrentiepositie ziekenfondsen dreigt aanzienlijk te verslechteren' VRIJDAG 3 MAART 1989 llEIDEN LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis Leiden heeft vandaag met vier andere ziekenhuizen in ons land een overeenkomst getekend voor een proef met een kwaliteitskeurmerk voor ziekenhuizen. Elk ziekenhuis moet het keurmerk aanvragen by een onafhankelijk certificatie-instituut. De vijf ziekenhuizen zijn de vier academische ziekenhuizen in Leiden, Rotterdam en Amsterdam (VU en AMC) en het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag. Zij zullen tevens bekijken hoe zij organisatorische en techni sche verbeteringen in hun ziekenhuis aan kunnen brengen. Zo zou het onderhoud van apparatuur en het voorlichten van patiënten meer aan dacht moeten krijgen. Nadat is vastgesteld wat er verbeterd kan worden, stellen de ziekenhuizen een handboek op met aanwijzingen voor die ver beteringen. Het onafhankelijke instituut zal het naleven van de kwali teitsnormen controleren. Sinds de publicatie van het rapport-Dekker in 1987 wordt de controle op de gezondheidszorg steeds groter. Dit gebeurt onder meer door verze keraars die hun kosten zo laag mogelijk willen houden en door gebruikers van de gezondheidszorg die steeds kritischer worden. Of de patiënten van de keurmerkziekenhuizen ook met klachten by het nieuw op te richten onafhankelijke instituut terecht kunnen is nog onbekend. Patiënten kunnen nu met hun klachten op medisch gebied naar de In spectie van de Volksgezondheid. Maar deze houdt zich niet bezig met de organisatie van een ziekenhuis. Dit is dan ook het belangrijkste punt dat verandert met de komst van het keurmerk. Ook de Landelijke Vereniging van Gezondheidscentra (LVG) heeft de ze week voor de bij haar aangesloten centra kwaliteitsnormen vastgelegd. In de ongeveer 120 by het LVG aangesloten gezondheidscentra werken diverse hulpverleners samen onder één dak. De uitgangspunten van de diverse centra voor hulpverlening en samenwerking zijn nu omschreven in kwaliteitskenmerken. Daarin staat ook wat de patiënt van zo'n cen trum kan verwachten. Leidse politie gaat milieuvervuiling strenger aanpakken LEIDEN De Leidse politie zal in de toekomst strenger optreden te gen milieuvervuiling. Volgens po litiewoordvoerder Dick Graveland hebben sinds vorige week binnen het korps in totaal elf mensen een speciale deskundigheidsbevorde- rende cursus gevolgd aan het Poli tie Studiecentrum in Epe. Zy we ten het nodige over milieuvervui ling af en over de manier waarop hiertegen moet worden opgetre den. Dat aantal van elf maakt het mogelijk dat deze problematiek be ter kan worden aangepakt. Videomaribella I Ze is de nieuwe ster aan het Leid se firmament, de nieuwe rivale in de strijd om de opvolging van de Zangeres Zonder Naam, haar naam schiet als een komeet om hoog binnen het Leids artiesten wereldje: Videomaribella. Achter die welluidende naam gaat de Leidse mevrouw Ria Wennekers schuil. Haar optre dens in Leidse zalen en etablisse menten hebben al velen verrast doen staan, een enkeling zelfs verbijsterd. Volgens sommigen is zij de nieuwe Piaf, tenger, ver legen, maar niet van haar stuk te brengen en natuurlijk gezegend met een bijzonder stemgeluid. Anderen vatten samen dat Vi deomaribella met geen pen is te beschrijven. Wij doen een po ging... "Het is mijn eerste interview", bekent Ria Wennekers (41) als zij ons ontvangt in haar gezellige flat aan de Leidse Bachstraat. Omringd door pluche en porse leinen beesten voelt ze zich hele maal op haar gemak. "Ik ben een ontzettende dierenliefhebster", steekt ze meteen van wal. Hon den, katten, ze zijn Ria Wenne kers allemaal even lief. Maar de zeehondentrui die ze draagt, de zeehondenoorbellen en zeehon denketting verraden dat deze dieren een heel bijzonder plekje in haar hart hebben. Aan de wand hangt temidden van ons vroegere koningspaar en andere artiesten een fraai portret van de Zangeres zonder Naam. Net zo beroemd worden als deze 'koningin van het levenslied' is de geheime wens van Ria Wen nekers. "Zover is het nog lang niet", beseft ze. Maar Videomari bella lijkt hard op weg andere troonpretendenten naar de kroon te steken. De televisiekast is te klein geworden om alle prij zen die Ria de afgelopen jaren in de wacht heeft gesleept een plek je te geven. Playbackwedstrij- den, soundmixwedstrijden, Ria Wennekers, wint ze aan Öe lopen de band, lijkt het wel. Ze stond in de finales van tal van talenten jachten, in de voorrondes van Vara's Songfestival, Veronica's Pats-Boem-Show, noem maar op... Tijdens optredens weet Ria haar publiek keer op keer in ver voering te brengen. Wij zagen haar in een overvolle Leidse Stadsgehoorzaal. Het werd een enorm succes. Maar Videomari bella is al tot ver over de gemeen tegrens bekend. De komende tijd staan optredens op stapel in Rotterdam, Berkel-Roderijs en Amsterdam. Ria regelt al haar zaakjes zelf. "Als ze voor mij bel len schrijf ik het meteen op en ga ik er met de bus naar toe. Eigen vervoer heb ik helaas niet". De Leidse zangeres toont zich verlegen onder alle belangstel ling voor haar persoon. Hoe het komt dat ze zoveel succes boekt, begrijpt ze nauwelijks. "Ik krijg veel reacties van het publiek. "Maar dan ben ik zo confuus dat ik later niet meer weet wat ze ge zegd hebben", vertelt ze met een aandoenlijke glimlach. Videomaribella (2) Ria Wennekers werd vier jaar ge leden ontdekt door de manager van die andere talentvolle Leidse artieste, Wies Cavé. "Joh", zei hij tegen mij, "je moet meedoen aan de Leidato soundmix-wed strijd". Ria volgde zijn raad op, zong een liedje maar raakte van de zenuwen haar tekst kwijt. "Voor die tijd playbackte ik al leen maar, liedjes van Corrie van Gorp en Tineke Schouten. Dat doe ik nu niet meer. Alleen nog op verzoek". Na haar eerste optreden heeft Ria Wennekers de smaak te pak ken gekregen en nu zingt ze de sterren van de hemel. Op haar re pertoire staan onder meer 'Gold- finger' van Shirley Bassey, 'Only You' van The Platters, 'Stand by your Man' van Tammy Wynette en 'Only Love' van Nana Mous- kouri. Het zingen in een buiten- landse taal gaat haar goed af, maar het liefst zingt Ria Wenne kers toch in het Nederlands. "Geen liefdesliedjes", zegt ze la chend. "'Kom in mijn armen', dat gaat my niet zo goed af. Ik zing het liefst over dieren. 'Zee hondenbaby's' van de Zangeres zonder Naam' en 'Stop met dat Geweld' zijn haar favorieten. "Bij elkaar heb ik nu negen nummers", vertelt Ria. "En ik heb drie nieuwe liedjes in voor bereiding. Eén van de nieuwe nummers, op de melodie van 'Een beetje vrede', gaat over mensen die als ze op vakantie gaan hun huisdier in de steek la ten. Daar kan ik gewoon niet te gen", ontpopt Ria zich weer als fervent dierenliefhebster. "Dat mensen hun hond aan èen boom vastbinden, vind ik zo verschrik kelijk. Als ik het zou zien zijn ze nog niet jarig, oeh". Hoe komt Ria aan zo'n liedje? "Ik hoorde het op de radio", ver telt ze. "Toen dacht ik: snotver dikkie, da's een mooi nummer, dat neem ik ook op in mijn reper toire. Gelukkig had ik myn cas setterecorder op scherp staan en kon ik het opnemen". Ze laat ons de tekst lezen. Het is mooi. In de keuken geeft de fluitke tel een concert weg. Ria schenkt thee voor ons in. Ze vertelt ver der over het nieuwe repertoire dat in de maak is. Voor één van haar nieuwe liedjes heeft ze zelf een tekst geschreven die recht uit het hart komt. "Het gaat over de overleden hond van mijn vriendin. Dat was zo'n lief beest je. In dat liedje breng ik een ode aan hem, op de muziek van 'Die Lorelei'. Ik ben nog met mijn zangpedagoge bezig er de laatste hand aan te leggen. Misschien dat er nog een paar woorden by of af moeten". "We zitten nog vaak aan ons lieve beessie te denken. Dempsie is voor de kerst overleden. Dus u begrijpt wel dat we heel nare kerstdagen gehad hebben". Om Ria's hals hangt een medaillon met een plukje haar van het dier. "Ik ben ook een trui aan het brei en met z'n kop er op". Ze laat ons trots het resultaat zien. "Het is een vrij moeilijk patroon. Mijn vriendin is hem ook aan het brei en, dus hebben we straks dezelf de trui". Videomaribella zal straks ze ker in haar hondentrui op het po dium te bewonderen zijn. "Maar ik heb natuurlijk ook mijn lange japon, en m'n leren pak nog. Geen echt leer hoor. Ten eerste is dat veel te duur en ten tweede komt dat van dieren af'. Ze treedt ook graag op in haar zee hondentrui. "Daar is ook een nieuwe van in de maak, met twee zoekers gedwongen worden colle ge te geven aan studenten. "Zo'n man wordt lastig gevallen om te vertellen over dingen die hem mis schien geen zier interesseren. Ik stel voor om de beste onderzoekers aan het hoofd te stellen van een in stituut en hem bijzonder hoogle raar te maken. Zo kan hij de kennis overdragen die werkelijk voor de studenten een verrijking bete kent". Sinds 1981 is Beukers werkzaam bij de sectie geschiedenis van de geneeskunde. Hij volgt daar van daag prof. dr. A.M. Luyendijk-Els- hout op als hoogleraar die de ge schiedenis van de Leidse genees kundige faculteit onderzoekt. "Hierdoor ga je zien hoe dingen in de loop der jaren zijn gegroeid. Uit een analyse van de geschiedenis kan blijken waaruit de huidige pro blemen bestaan". Sylvius Beukers ziet de situatie in de 17de eeuw vreemdgenoeg als een ideaal. "Toen was in Leiden de zeer ver maarde geneeskundige Sylvius werkzaam. Leiden bezat in die tijd een vooraanstaande en unieke po sitie. Naast een anatomisch theater had de universiteit ook twaalf 'on- derwijs-bedden' in het Caecilia Gasthuis. De patiënten lagen daar voor de studenten en niet anders- Dr. H. Beukers, hoogleraar geschiedenis van de geneeskunde: LEIDEN - De geneeskundige faculteit zou zich in eerste plaats moeten gaan richten op het geven van onderwijs en het opleiden van medici. Het ge neeskundig onderzoek zou daarentegen voornamelijk moeten plaats vinden bij zelf standige instellingen. Door de vermenging van onderzoek en onderwijs is in de loop der tijd een ingewikkeld en zeer moei lijk bestuurbaar geheel zoals het academisch ziekenhuis ontstaan. door Meindert van der Kaay Dit meent dr. H. Beukers die van daag hoogleraar wordt in de ge schiedenis van de geneeskunde aan de Leidse universiteit. Het wordt volgens hem tijd dat er een herbezinning komt op gebied van de gezondheidszorg. Wat organisa tiestructuur betreft moeten we te rug naar de 17de eeuw, toen stu denten werden opgeleid tot arts en het onderzoek elders verricht werd. Nu komt het volgens Beukers re gelmatig voor dat eminente onder- om. In de zomer waren die bedden dan ook leeg". In elk geval kregen studenten ge legenheid praktijkervaring op te doen, in plaats van het vak uit de boeken te leren. Het geven van on derwijs stond in die periode voor op. Zo deed Sylvius zijn onderzoek in zijn eigen huis aan het Rapen burg en voerden de studenten hun proeven uit op hun kamers. Het la boratorium van de universiteit was er louter voor demonstratie. Vervolgens miste Leiden een verschijnsel dat in het buitenland veelvuldig optrad. In Parijs ver scheen bij voorbeeld een giganti sche kliniek met honderden bed den die beschikbaar was voor het onderwijs. Langzaam aan kreeg men in de gaten dat er heel veel verschillende ziekten waren en dat het aantal van twaalf bedden niet voldoende was. Pas vanaf de Fran se tijd (1815) kreeg Leiden een wat grotere kliniek. Het jaar 1865 is voor academi sche ziekenhuizen een belangrijk jaar geweest. Eigenlijk met gevol gen tot op de dag van vandaag, zo meent Beuker. In dat jaar kwam de liberaal Thorbecke met een wet die bepaalde dat er een opleiding moest komen tot één type genees heer, die we arts gingen noemen. Het examen ging vanaf dat mo ment ook alle vakken omvatten. LEIDEN Het gebouw van Pica en Basis aan de Schipholweg is gisteren officieel in gebruik genomen. Het was de bedoeling dat minister Deetman de officiële openingshandeling zou verrichten. Hij werd echter vervangen door zijn hoogste ambtenaar. Op de foto de voorzitter van de stichting Basis, Prof. dr. J. Vinken, die de genodig den in de Pieterskerk toespreekt. Links op de foto het gebouw van de stichtingen die zich bezig houden met auto matisering. (foto Jan Holvast) Daar zat ook het vak fysiologie bij, dat ervan uitgaat dat alles experi menteel bewezen moet worden. Al le studenten raakten op die manier in het laboratorium verzeild. Vanaf dat moment verschoof volgens Beuker langzamerhand het accent van onderwijs naar onderzoek. Het Academisch Ziekenhuis kreeg zo geheten 'armenbedden' en ging ge leidelijk een grotere rol spelen in de gezondheidszorg. "Na de Tweede Wereldoorlog hebben we een academisch zieken huis gekregen waarbij het accent ligt op het bieden van gezond heidszorg van hoog niveau. Ik vind dat we ons moeten afvragen of we een academisch ziekenhuis - waar v/e artsen opleiden - nodig hebben waar echte topzorg wordt geleverd. We hebben nu eigenlijk de omge keerde situatie van de 17de eeuw. Dat komt doordat in de vorige eeuw is gekozen voor een koppe ling van onderwijs en onderzoek. Het wordt tijd dat we daar eens op terug komen", stelt Beuker. Een goed voorbeeld van een in stelling waarbij onderzoek wordt verricht vindt hij het TNO. Dat is een zelfstandig lichaam dat primair tot doel heeft onderzoek te verrich ten. "Dat is toch veel efficiënter? De kennis van de onderzoekers kun je op de universiteit krijgen door die mensen af en toe college te laten geven of ze bijzonder hoogle raar te maken". Door het onderzoek voorname lijk ergens anders te laten plaats vinden, kan de medische faculteit kleiner en beter bestuurbaar wor den. "Het komt minder in het strakke keurslijf te zitten van een grote organisatie. Nu ontbreek het aan flexibiliteit. Medische ontdek kingen waar het AZL zich op kan beroemen, zijn in de meeste geval len afkomstig van buitenstaanders. Conclusie: trek vaker buitenstaan ders aan, zodat er fris bloed in de faculteit komt". Slachthuis Op dit ogenblik worden er studen ten aan de Leidse medische facul teit opgeleid als gezondheidswe tenschappers. Zij houden zich uit sluitend bezig met onderzoek op medisch gebied. Daarvan vindt Beukers dat die net zo goed naar de wis- en natuurkunde faculteit zou kunnen verhuizen. "Dat is funda menteel onderzoek en dat verschilt weinig van vakken zoals scheikun de en biologie. Er zijn steden die gezondheidswetenschappen bij een andere faculteit hebben onder gebracht". Beukers erkent dat zyn idee niet helemaal nieuw is. De nobelprijs- winnaar Einthoven beweerde vol gens hem regelmatig dat de facul teit ook andere mensen zou moe ten binnenhalen. Leiden kent twee van die voorbeelden. Eén daarvan was directeur De Jong van het Leidse slachthuis die weliswaar van origine veearts was, maar ook een bacterioloog en parasitoloog Dr. H. Beuker: "Eminente onderzoekers worden lastig gevallen om on derwijs te geven over dingen die ze misschien geen zier interesseren". (foto Jan Holvast) van formaat was. "Die hebben ze bijzonder hoogleraar gemaakt en hij werd de grondlegger van de af deling parasitologie", weet Beu kers. De theoriën van Beukers lijken in de praktijk moeilijk haalbaar. Dat erkent de nieuwbakken hoog leraar ook. "Ik ben geen politicus. Het is natuurlijk een politieke af weging die moet worden gemaakt. Ik begrijp heus wel dat veranderin gen op deze schaal moeizaam ver lopen. Met dit verhaal wil ik alleen mensen opmerkzaam maken over de structuur van de medische fa culteiten en academische zieken huizen. Die is nu eenmaal proble matisch, zeker in tijden van bezui nigingen". LEIDEN Bij een inbraak in het pand van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren is in de nacht van woensdag op donderdag een geldbedrag van ruim 6000 gulden gestolen. Voorts verdwenen vijf pondspakken koffie. Het hele ge bouw is doorzocht. Het geld lag in een afgesloten kast, waarvan de sleutel in een sleutelkastje zat. Ook andere afgesloten kasten en laden werden doorzocht. De dieven kwa men het pand binnen door een raam te forceren. Een bedrag van ruim 1000 gul den en voor eenzelfde bedrag aan waardebonnen zijn in de nacht van 26 op 27 februari ontvreemd uit de secretariaatsruimte van de Leidse Werkgroep Homosekualiteit aan de Langegracht. Vermoedelijk is een valse sleutel gebruikt. Leidse aannemer verdacht van belastingfraude LEIDEN/DEN HAAG - Een 41-jari- ge aannemer uit Leiden is vorige week in zijn woning aangehouden omdat hij ervan wordt verdacht te- samen met een 57-jarige Haagse collega de belastingen te hebben opgelicht voor een bedrag van cir ca twee miljoen gulden. Het tweetal bezat twee aanne mingsbedrijven in Ghana en in Den Haag. Via het moederbedrijf in Ghana werd zwart werk verricht voor bedrijven en particulieren in Nederland. De zaak kwam aan het rollen toen de Ghanese overheid informatie vroeg over de in dat land gevestigde bv. Toen bleek dat het bedrijf geen werk verrichtte in dat land. Het tweetal zit nog vast. LEIDEN - De nieuwe opzet voor de verzekering van ziektekosten kan op sommige punten ongunstig uit pakken voor de consument en voor de huidige ziekenfondsen. Een aantal voorzieningen zou wel eens onbetaalbaar of onverzekerbaar kunnen worden. En de ziekenfond sen dreigen door het nieuwe stelsel in een aanmerkelijk slechtere con currentiepositie terecht te komen dan de particuliere verzekeraars. Dat verklaarde J. Kool, directeur het regionale ziekenfonds Zuid-Holland Noord. Het nieuwe stelsel, gebaseerd op de ideeën van de commissie Dek ker, behelst onder meer een basis verzekering waarin ongeveer 85 procent van alle gezondheidszorg voorzieningen worden onderge bracht. Voor de overige voorzienin gen moet de consument een zoge noemde aanvullende verzekering afsluiten. Voorts verdwijnt het ver schil tussen ziekenfondsen en par ticuliere ziektekostenverzekeraars. Beide zullen in de toekomst alle soorten verzekeringen moeten aan bieden. Kool stelde gisteren dat hij zeker geen tegenstander is van het nieu we stelsel. Het bergt echter wel en kele grote risico's in zich. Zo is het volgens Kool maar zeer de vraag of mensen, als ze nog gezond zijn, zich aanvullend zullen verzekeren. Als een groot aantal mensen be sluit dit inderdaad niet te doen, zul len de premies flink stijgen. De kosten moeten dan immers over minder verzekerden worden uitge smeerd. Mensen die zo'n aanvullende verzekering juist wel nodig hebben - omdat ze zijn aangewezen op be paalde medische voorzieningen - kunnen daardoor in de problemen komen. De premies kunnen zo hoog worden, dat ze die niet meer kunnen betalen, betoogde Kool. Hij sloot zelfs niet uit dat sommige medische verrichtingen in de toe komst niet meer te verzekeren zul len zijn. De RZLA-directeur liet zich gis teren pessimistisch uit over de con currentiepositie van de zieken fondsen. Als die straks moeten concurreren met de particuliere ziektekostenverzekeraars, zijn ze in het nadeel. De particuliere ver zekeraars beschikken namelyk over flinke financiële reserves, in totaal bijna drie miljard gulden. De ziekenfondsen hebben dergelijke reserves niet. Als alle ziektekostenverzeke raars straks gedwongen zyn een re serve aan te leggen, moeten de zie kenfondsen met aanmerkelijk ho gere premies gaan werken. Wordt er echter besloten dat er geen reser ves nodig zijn, dan kunnen de par ticuliere verzekeraars hun 'opge spaarde' geld gebruiken voor 'dump-premies'. In beide gevallen wordt de concurrentie-positie van de ziekenfondsen verslechterd, zo bleek uit de woorden van Kool. Die slechte positie is volgens hem ook een van de redenen dat ziekenfondsen massaal met elkaar fuseren. Hij voorziet dat die fusie golf in de toekomst nog groter wordt. Daarbij sloot hij 'spectacu laire' samenvoegingen tussen Ne derlandse maatschappijen en grote Europese verzekeraars, niet uit. Alphenaar (36) mishandeld aan Agaatlaan LEIDEN Een 36-jarige Alple- naar is gisteravond rond kwart voor tien in de woning van een fa milielid aan de Agaatlaan mishan deld door drie vooralsnog onbe kende jongeren. Hy is met onbe kend letsel overgebracht naar het AZL. De jongens belden bij het huis aan, zeiden namens de tante van de man te komen en sloegen en schopten hem vervolgens. Het slachtoffer heeft nog geen aangifte gedaan. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 De Leidse Ria Wennekers op deze artiestenfoto in haar 'leren' pak. Haar grootste wens is net zo beroemd te worden als de Zangeres zonder Naam. <pr foto) zeehondjes er op". Ria hoopt nog heel lang te zin gen. "Ik vind het heerlijk", ver telt ze. "Maar ik ben nog geen be roeps natuurlijk. Beroeps is als je platen maakt en op de televisie komt. Zover ben ik nog niet. Maar ik hoop wel dat het ooit een keer gebeurt. Dat is mijn grote wens. Ik heb eigenlijk twee grote bekent Ria. "Samen met mijn vriendin wil ik een keer naar het zeehondencentrum in Pieterburen en myn andere wens is om een keer op televisie te komen". Of de heren in Hilver sum gevoelig zijn voor de wens van Ria Wennekers weten wij niet. Maar van ons zou Videoma ribella zo een eigen show krijgen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15