Motivatie ligt in alles wat groeit en bloeit Bouw appartementen in hart van Oegstgeest S\H KABELKRANT ONTBIJT Voorschoten blijft 'parel aan de Vliet' Leiderdorpse Volvo-dealer Reys failliet Plan voor bouw luxe woningen Aloysiuscomplex van de baan Oplossing parkeerproblemen Oudenhofschool Tijdelijk extra wethouder in Warmond aangesteld Zwemmers onwel door losgeprongen koppeling PAGINA 14 REGIO LEIDEN VRIJDAG 3 MAART 1989 VOORSCHOTEN - Als htt aan de commissie openbare werken in Voorschoten ligt, blijft deze ge meente 'de parel aan de Vliet'. Tij dens een bijeenkomst gisteravond in het Baljuwhuis bleek eens te meer hoe trots de forensenplaats op de groenvoorzieningen in de ge meente is. Een onderzoek van de Heijdemij toonde onlangs aan dat Voorscho ten 20 tot 30 procent meer groen heeft dan vergelijkbare gemeen ten. Van bezuinigingen op dit ge bied wil men niet weten. Voorscho ten wil een woonomgevig van hoge kwaliteit bieden. Aan het groen wordt niet getornd. Het gemeentelijke beleid is al ja ren van dergelijke strekking. De zitting van gisteravond ademde ook die sfeer uit. De Heijdemij be veelt ook verhoging van het budget aan voor groenvoorzieningen met 100.000 gulden voor het onder houd. Burgemeester en wethou ders stellen voor in vijfjaar naar die verhoging toe te groeien. De com missie kon zich daarin vinden. Een poging om de kosten te drukken, is het afstoten van groenstroken. Particulieren wordt daarmee de mogelijkheid geboden stukken groen rond woningcom plexen te kopen en te onderhou den. Die mogelijkheid bestaat al enige tijd. maar er is tot op heden weinig ruchtbaarheid aan gegeven. Wethouder Visser zegde gister avond toe een en ander meer te pro- Automobilisten op de bon bij snelheidscontrole WARMOND - Bij een snelheids controle op de Herenweg in War mond zijn gisteren 67 automobilis ten op de bon geslingerd. In totaal passeerden 387 auto's de meetap paratuur. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 88 kilometer per uur. Op de Herenweg mag slechts 50 ki lometer per uur worden gereden. moten. Als met het privatiseren van de grond manuren op de afde ling beplantingen vrijkomen, wordt personeel ingezet in de nieu we wijk Starrenburg waar nog het nodige 'groen' moet komen. LEIDERDORP De sinds janu ari in Leiderdorp gevestigde Vol vo-dealer Reys is failliet. Dat wordt bevestigd mr. A.J.M. van der Pluijm uit Leiden, dite is aan gesteld als curator. Volgens Van der Pluijm hebben banken en Volvo het vertrouwen ijl Reys opgezegd tijdens de verhuizings operatie van de Leidse Hoge Rijndijk naar de Leiderdorpse Rietschans. Reys wordt een zwak finan cieel management verweten en de vermogenspositie bleek "veel zwakker dan verwacht". De ver huizing zelf heeft daar niets mee te maken. Over schulden kan de curator nog niets meedelen. Het zou hoofdzakelijk om de bank en enkele crediteuren gaan. Praatte Volvo voor het faillissement over een samenwerking tussen Reys en een nieuwe dealer, nu is beslo ten dat de nieuwe dealer het be drijf overneemt mét de twaalf personeelsleden. 'De curator wilde vanmorgen niet meedelen wie de nieuwe dealer wordt. Wel is het de be doeling dat deze snel aan de 'slag gaat. Tot dat moment krijgt het personeel overbruggingsgelden. De vaste klanten van het auto mobielbedrijf werden vanmor gen schriftelijk op de hoogte ge steld door Volvo. Tot de tijd dat de nieuwe Volvo-dealer zich in het pand van Reys vestigt, wor den klanten verwezen naar dea lers in de directe omgeving. Directeur Reys was vanmor gen niet voor commentaar be reikbaar. Complex op Ciirium-terreiii niet hoger dan 14 meter Een schetsontwerp van het door de raad besproken appartementenge bouw op het Curium-terrein, compleet met kapje. (tekening pri OEGSTGEEST - Doordat een parkeerkelder dieper wordt aangelegd, zal het ap partementencomplex op het Curium-terrein aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest niet hoger wor den dan 14 meter. Dit bleek gisteravond tijdens een raadsvergadering. Alleen oppositiepartij D66 verzette zich tegen de genoemde hoogte van het vijf verdie pingen tellende gebouw. Vier verdiepingen is het Eigenlijk begrijpt architect Van r de partij die morrend akkoord Egmond niet goed bewo- ZOETERWOUDE - De bouw van zes woningen op de plaats van het vroegere Aloysiuscomplex in Zoe- terwoude gaat zeer waarschijnlijk niet door. Het is de aannemer, Heembouw bv, niet gelukt om ook maar één woning (van vier ton) te verkopen. L. van der Meer, bewoner van de molen aan de Zuidbuurtseweg, heeft inmiddels met toestemming i met hulp tieklokaal. Met enige aanpassingen is het mogelijk vier woningen in het schoolgebouw te realiseren, terwijl er nog drie achter het ge bouw zijn gepland. In het gymnastieklokaal is ruim te voor enkele ateliers. Er komen geen tuinen, maar wel parkeer plaatsen op de binnenplaats. De woningen zullen niet al te duur worden omdat zij als casco worden opgeleverd. Andere prijsbesparin- architect L. Bosman een alternatief gen ontstaan door het gebruik plan ontwikkeld. Van der Meer wil in zijn plan gebruik maken van de bestaande school en het gymnas- bestaande muren en funderingen, j Er zijn geen sloopkosten en er is geen verplichting extra parkeer plaatsen aan te leggen. In het huidi ge plan is dat wel het geval. Boven dien wordt een stuk grond aan de gemeente voor 37.000 gulden te- rugverkocht. De gemeente legt op dit stuk mogelijk parkeerplaasten aan om het tekort in de wijk te kun nen opvangen. Tijdens de vergadering van de commissie openbare werken gis teravond waren de eerste reacties positief. De commissieleden wil den zich nog niet definitief uitspre ken omdat zij eerst de financiële gevolgen voor de gemeente op een rijtje willen hebben. gegaan was met een vorig bouw plan onder het motto 'beter iets dan niets'. "De projectontwikke laar blijft vragen of het een verdie pinkje meer mag zijn. Maar eens houdt het op", sprak D66-raadlid M. Poelmans. Andere raadsleden dachten daar anders over en vol gens het CDA drijft het schrappen van een bouwlaag de prijs op van de overgebleven appartementen. De fractie noemde dat een "onge wenste ontwikkeling". Omwonenden zijn blij dat er geen bomen hoeven te wijken. Toch blijven ook zij hun bedenkin- ,gen houden tegen de hoogte van de zogeheten 'Residence Alexander'. B en W stelden gisteravond vast dat het gebouw alleen een 1,5 me ter hoog kapje krijgt wanneer het daardoor mooier oogt. In een pers bericht staat dat de twee penthou ses op de bovenste verdiepingen worden voorzien van een kapcon structie. "Deze kapconstructie past zeer goed in de omgeving", vinden CETC projectontwikkeling en ar chitect H. van Egmond. Slanker Volgens de twee is het nieuwe bouwplan 'slanker' dan een oor spronkelijk plan, dat na mislukte verkooppogingen werd aangepast. Van verdere veranderingen wil de architect niet weten: "Dat zou de architectuur in sterke mate aantas ten. Het gebouw past, wat bouw massa en hoogte betreft, goed in de omgeving als overgang tussen de Oraniewijk en de Eusebiuskerk". WARMOND - In de maanden dat Warmond wacht op een nieuwe burgemeester, zal wethouder me vrouw C.E. Dalhuizen het burge meesterschap waarnemen. Over de vervanging van Dalhuisen hebben de drie Warmondse gemeente raadsfracties (WD, Progressief Warmond en CDA) dinsdagavond een informele bespreking. Tevens praten zij dan over de in stelling van een vertrouwenscom missie die de commissaris van de koningin adviseert over de benoe ming van de nieuwe burgemeester. Donderdagavond wordt over beide zaken beslist tijdens de raadsver gadering. Is het gebruikelijk dat college- en oppositiepartijen zit ting nemen in een vertrouwens commissie, nieuw is het dat de op positiepartij VVD de mogelijkheid krijgt een tijdelijk wethouder te le veren. Volgens gemeentesecretaris I.J. Lautenbach kan het heel zinnig zijn om juist in deze burgemeester- loze periode een afspiegelingscol lege te hebben. Een dergelijk colle ge van burgemeester en wethou ders kan de extra last opvangen die gemeentebestuur en apparaat heb ben en kan in alle gezamenlijkheid lijnen voor de toekomst uitzetten. Zo wordt van B en W verwacht dat zij binnen enkele weken een con- cept-proefielschets opstellen, waar de nieuwe burgemeester aan moet voldoen. Nadat fracties hun goed keuring hebben gegeven aan deze profielschets, kan die richting s S. Patijn. Wanneer dat zal gebeuren is nog onbekend. Duidelijk is wel dat de ze Patijn op 12 april, om 19.30 uur, een openbare hoorzitting bijwoont in het Warmondse gemeentehuis. Hij moet tegen die tijd een goede keus kunnen maken omdat de sol licitatietermijn op 18 maart sluit. OEGSTGEEST - Om de overlast voor omwonenden van de Oegst- geester Oudenhof-Bokkesprong- school binnen de perken te hou den, wordt bezoekers van de Cen trale Opleiding voor Ziekenverzor genden verzocht aan kant van de Hofbrouckerlaan te parkeren. Ook onderzoekt de gemeente of aan de ze kant van de school, bij de aan te bouwen vleugel, een entree kan ko- Dit bleek gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering. Vol gens wethouder A. Kohlbeck kun nen de kinderen 'informeel blijven spelen' bij het gebouw, maar biedt ook het nabije Mierennest-terrein mogelijkheden. Tijdens de zomer vakantie wordt begonnen met de aanbouw van de vleugel. Veront ruste ouders hebben tevergeefs ge probeerd de bouw een half jaar uit te stellen, maar volgens de ge meente zit de opleiding voor zie kenverzorgenden zozeer in het nauw dat dat problemen zou ople- Een deel van de aankomende zie kenverzorgers staat per 1 augustus op straat. Of de leerlingen van de Oudenhof-Bokkesprongschool met ingang van 1 december hun in trek kunnen nemen in de Spring- plankschool hangt af van de nieuwbouw van de Haaswijk- school, waar Springplank en Joris de Witteschool naartoe gaan. On danks het feit dat er aanbesteding moet komen, houdt wethouder mevrouw T.L. Blom vol dat alles nog steeds volgens 'tijds- Opening Boschfluiters vanwege nekkramp tijdelijk uitgesteld VOORSCHOTEN - Op advies van de Basisgezondheidsdienst (BGD) Zuid-Holland-noord gaat de feeste lijke opening van de peuterspeel zaal de Boschfluiters in Voorscho ten morgen niet door. Dit in ver band met de in de regio heersende nekkramp. Onlangs is bij een inwo ner van Voorschoten deze ziekte geconstateerd. De BGD adviseerde al eerder in een informatiefolder aan verenigingen en instellingen om activiteiten waarbij grote groe pen jongeren aanwezig zijn voorlo pig even uit te stellen. De officiële opening is nu vastgesteld op 22 april. 5 zich blijven verzetten tegen de "stedebouwkundige en architecto nische verrijking van de buurt". Het verloren niemandsland wordt een harmonieus geheel zonder al te veel bovengronds autoverkeer. De eenmansfractie van de PPR kreeg gisteravond van wethouder A. Kohlbeck de verzekering dat de bronbemaling voor de parkeerkel der niet ten koste gaat van de bo men. Bovendien beloofde de be stuurder omwonenden een infor matief gesprek met de projectont wikkelaar. LEIDERDORP - Een losgespron gen koppeling van een doseerauto- maat is er de oorzaak geweest dat een twintigtal mensen woensdag middag onwel is geworden in zwembad De Does in Leiderdorp. Een nader onderzoek heeft dat gis teren uitgewezen, aldus bedrijfslei der Timmermans van het zwem bad. Normaal wordt het chloorgehal- te van het water een paar keer per dag automatisch gecontroleerd. Omdat de apparatuur het woens dag liet afweten, bleef de machine doorpompen en liep een hoeveel heid zoutzuur in de kelderruimte. Aangezien daarvanuit ook de luchtverversing wordt geregeld, kwamen er zoutzuurdampen bo ven een van de recreatiebadjes te hangen. De ongeveer 20 kinderen die daar zwommen en het zwembad personeel zelf kregen daardoor ademhalingsmoeilijkheden en een geïrriteerde huid en ogen. Het re- creatiebad van De Does werd daar om voor de rest van de dag geslo ten. Volgens Timmermans ging het om een "simpele storing, die in middels is opgelost. De apparatuur is natuurlijk helemaal nieuw, en dan zijn er wel eens aanloopmoei lijkheden. Dat neemt niet weg dat dit nooit had mogen gebeuren. We betreuren het ten zeerste dat een aantal mensen er last van heeft on dervonden". Oud-wethouder Wassenaar overleden WASSENAAR - De Wassenaarse oud-wethouder J. Hazenberg is on langs op 85-jarige leeftijd overle den. Van 1945 tot 1949 was de oud verzetsman wethouder en van 1958 tot 1961 deed hij dienst als loco burgemeester, tussentijds was hij 'gewoon' raadslid. In 1961 vertrok Hazenberg naar Veenendaal, waar hij tot zijn pensioen in 1968 burge meester was. Dat Wassenaar zich nu de groene oase van de Randstad mag noemen heeft de gemeente voor een groot deel te danken aan de doctor in de rechtsgeleerdheid, advocaat en procureur. Agrarische school in Oegstgeest bestaat veertig jaar OEGSTGEEST - De tijd dat het landbouwschooltje aan de Boerhaavelaan in Leiden slechts eenmaal per week werd bezocht door boerenzoons en waar de directeur tevens de enige leraar, conciërge en tuinman was, is ver te zoeken. De Lagere Agrarische School (LAS), sinds 1975 gehuisvest aan de Lange Voort in Oegstgeest, staat namelijk aan de vooravond van het veertigjarig bestaan. vakken als wiskunde, natuur kunde, scheikunde en vreemde talen". Behalve de dagopleiding biedt de LAS ook opleidingen binnen het leerlingenstelsel zoals groen- verzorger (een dag per week) en verschillende andere cursussen voor vakman en hobbyist. Met name voor de cursussen, waar voor de LAS is aangesloten bij door Nel Schenk Directeur M.G. Kneppers: "De agrarische school is vandaag de dag een veel betere benaming omdat we ons zeker niet alleen tot de landbouwaspecten beper ken. Zo wordt er nu ook les gege ven in aanleg en onderhoud van tuinen, bloementeelt, bloem schikken en -binden, levensmid delentechnologie en veeteelt, /dierverzorging. Bovendien is het niet altijd ge zegd dat met een LAS-diploma op zak automatisch binnen deze sector een baan wordt gevonden. Menig leerling stroomt door naar de MTS en het MDGO (gezond- heidsonderwijs). Zo waren er op de reünie zelfs drie ingenieurs vertegenwoordigd die na deze school een opleiding in Wagenin- gen volgden". Afgezien van nog een enkele boerenzoon en -dochter komen de leerlingen van de LAS nu uit alle categorieën en lagen van de bevolking. Kneppers: "Een LAS-leerling kenmerkt zich ove rigens wel door de motivatie die hij vindt in alles wat leeft, groeit en bloeit. En hoewel deze kinde ren in het algemeen praktijkge richt zijn, ontkomen zij niet aan Agrarisch cursuscomité Bloembollenstreek, loopt het storm. Voor de cursus vaste planten bijvoorbeeld waren er 72 aanmeldingen waarvan er uitein delijk maar twintig konden wor den geplaatst. De LAS, die organisatorisch onder het ministerie van land bouw valt, heeft een duidelijke streekfunctie. De leerlingen ko men uit alle windstreken, waar onder zelfs Haarlem en Den Haag. De school telt inmiddels zo'n 500 leerlingen, 40 (parttime) leerkrachten, 23 lokalen en 3 kas- Impuls Ondanks de grote belangstelling die tegenwoordig voor de LAS bestaat, is het niet altijd even goed gegaan met het agrarische onderwijs. Begin jaren zestig was er maatschappelijk nog wei nig belangstelling. Bovendien werd door de groei van de bevol king veel grond in Zuid-Holland Directeur M.G. Kneppers van de Agrarische School i bouwaspecten". opgeëist voor woningbouw en wegen. De komst van het indivi duele onderwijs, en nieuwe vak ken zoals tuinbouw, levensmid delentechnologie en aandacht voor de verzorgende sector, ga ven aan het eind van de jaren zes tig een nieuwe impuls aan de agrarische school. De LAS is niet de enige school in zijn soort binnen de regio. Zo is er een middelbare agrarische school in Lisse, een katholieke agrarisch/technische school in Hillegom en een christelijke tuinbouwschool in Rijnsburg. Op het moment wordt er op de ministeries van zowel onderwijs als landbouw hard gewerkt aan hervormingen binnen het totale onderwijs. Hoewel Kneppers hierin graag wil meedoen en meedenken, hoopt hij dat zijn LAS toch een centrum zal blij ven waarin de jonge leerling, de aankomende vakman, maar ook Instituten De door het ministerie opgeleg de normen houden in dat er voor het middelbare onderwijs min stens 400 leerlingen moeten zijn opgegeven. Terwijl dit voor een LAS op 120 is gesteld, zijn er voor het cursuswerk minstens tachtig leerlingen vereist. Voor puur het lagere agrarische onder wijs hoeft Kneppers zich niet be dreigd te voelen omdat de norm in Oegstgeest ruim wordt over schreden. Toch staat er voor de verschil lende scholen een samensmel ting voor de deur. Minister Braks heeft gezegd dat dit voor 1 augus tus 1990 moet zijn gerealiseerd. Het is de bedoeling van de minis ter dat de agrarische scholen uit groeien tot opleidings- en ser vice-instituten waar het nodige onderzoek kan worden verricht, maar waarvanuit ook voorlich ting kan worden verstrekt. Erg soepel lopen de gesprekken hier over nog niet omdat vooral de Rijnsburgse school de christelij ke signatuur wil behouden. Toch wil het rijk dat de institu ten ontstaan nog voor de Europe se eenwording in 1992. Aan de leerkrachten zijn al programma's uitgedeeld om op deze ontwikke lingen te kunnen inspelen. On derwijsvakorganisaties bekijken nu ook al in hoeverre de diplo ma's gelijk kunnen worden be oordeeld. Manifestatie Vandaag en zaterdag zal het veertigjarig bestaan van de LAS worden gevierd met een mani festatie waaraan 35 bedrijven en instellingen hun medewerking verlenen. De relatie tussen on derwijs en bedrijfsleven zal daar bij centraal staan. Zaterdag kan bovendien iedereen tussen 's morgens tien uur en 's middags vier uur een bezoekje brengen aan de kraampjes en adviezen in winnen over zaken als tuinin richting, planten, gereedschap pen en grondonderzoek. A.s. zaterdag herleven de tijden van de ouder wetse uitverkoop. Een verkoopperiode die meestal begint met een paar opmerkelijke stunt aanbiedingen. B.v. een schitterende staande schemerlamp voor zegge en schrijve 1 cent! Of een werphengel tegen inlevering van een diep gevroren kabeljauw van minstens 1 kilo! 4 Maart start de Kabelkrant Ontbijtshow met een minstens zo opmerkelijke aanbieding van een klasse ondernemer! Wie en wat, dat houden we nog even geheim. Als u ook nieuwsgierig bent, kijk dan tussen 8.00 tot 12.00 uur naar de Kabel krant Ontbijtshow! Misschien dat u dan ook een sprintje trekt naar de genoemde zaak. De aanbie ding liegt er in elk geval niet om! Maar haast is wel geboden, want wie het eerst de kleine tegen prestatie kan leveren, gaat er met de superaan bieding vandoor! Veel succes.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14