EIDEN Erica betaalt geen erfpacht voor hotel 'Het wordt hier dus een soort boerenschuur' mm Aandeelhouders Brill dreigen vertrouwen in raad van commissarissen op te zeggen 'Meer contact tussen de scholen over computers' Bejaarde uit water 'gered' LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 3 MAART 1989 Gemeente 'schenkt' projectontwikkelaar twee ton LEIDEN - Project-ontwik kelaar Erica Beheer hoeft de eerste vijf jaar geen erf pacht te betalen voor het nieuw te bouwen hotel op het Schuttersveld. De ge meente is met deze regeling akkoord gegaan om de bouw van het hotel moge lijk te maken. De 'schen king' kost de gemeente on geveer 2 tot 2,5 ton. Dit bleek gisteren tijdens een vergadering van de raads commissie voor financiën. De gemeente hoopt al enkele jaren, dat er een hotel op het Schutters veld wordt verwezenlijkt. Ze denkt Constantijn: Pfeiffer LEIDEN Prins Constantijn heeft zijn studie-activitëiten te ruggeschroefd. De jongste zoon van Koningin Beatrix en Prins Claus, heeft dé ziekte van Pfeif fer. Constantijn is dit jaar be gonnen met een rechtenstudie in Leiden. De 19-jarige prins woont in een pand aan de Doe lengracht. Hij verblijft nu tij- deijk in Den Haag. Pfeiffer is een besmettelijke ziekte die wordt veroorzaakt door een virus. In het begin heeft de patiënt vaak hevige koorts, opgezette klieren en is hij altijd moe. De lengte van de ziekte verschilt per patiënt, maar de moeheid kan soms wel langer dan een jaar duren. Het is nog volstrekt onduidelijk in welke gradatie de ziekte zich bij de prins voordoet. dat dit een gunstig effect heeft op de bouw van kantoren daar, en in de toekomst in het stationsgebied. Eerdere pogingen om een hotel van de grond te krijgen mislukten echter, omdat beleggers niet waren geïnteresseerd. Grondzaken-ambtenaar W. van der Hoeven betoogde gisteren dat hotels de eerste vijf jaar ns verlies lijden. Doordat gedurende die beginperiode geen erfpacht hoeft te worden afge dragen, waardoor de kosten voor de exploitant lager worden, is het project volgens Van der Hoeven aantrekkelijker geworden. Hij meent trouwens dat de regeling niet uitzonderlijk is. "Er zijn ge meenten die de grond voor de helft van de prijs aan hotels beschikbaar stellen". Na de eerste vijf jaar moet pro ject-ontwikkelaar Erica iets meer erfpacht betalen dan gebruikelijk is. Die verhoging maakt het 'ver lies' dat de gemeente in het begin heeft geleden niet goed. Wethou der Bordewijk (financiën) ver klaarde gisteren dat de gemeente daar niet zo veel moeite mee heeft, gezien het belang dat ze hecht aan de komst van het hotel. Van der Hoeven meldde nog dat Erica aanvankelijk een heel andere regeling voor ogen had. De project ontwikkelaar wilde dat Leiden een belang nam in het hotel. "De ge meente vond dit geen goede oplos sing. Als het hotel niet zou blijken te draaien, zou Leiden financiële ri sico's lopen. Die risico's zijn er nu niet". Overigens heeft Erica nu het recht gekregen om het hotel, mocht het project mislukken, om te bouwen tot een kantoor. De 'schenking' moet ze dan via een boetebedrag op de erfpacht aan de gemeente terugbetalen. Wethou der Bordewijk stelde gisteren, na vragen van commissieleden, dat de regeling wat hem betreft een een malige is. LEIDEN De eerste dag van de inzameling van chemisch afval met de 'chemocar' is een groot succes geworden. Op de vijf standplaatsen in Leiden haalde de wagen maar liefst duizend kilo afval op. Volgens de voorlichter van de gemeentereiniging, M. Tol, werden er hij de chemocar achterbakken van auto's uitgeladen met oude verfblik- de rest ken. Ook brachten veel mensen lege batterijen. (foto jan Holvast) verzamelen. Politie treedt op tegen overlast Suiïnamestraat LEIDEN De politie heet gister middag rond twaalf uur in de Suri- namestraat een eind gemaakt aan ernstige overlast, veroorzaakt door een 50-jarige man die in totaal tien kilo kabel met een koperkern aan het afbranden was. Uit de buurt waren telefoontjes gekomen van mensen die klaagden over damp en rook die op de keel sloeg. Volgens de politie is het materiaal schade lijk voor mens en milieu. De man heeft proces-verbaal gekregen we gens overtreding van de milieuwet. De man heeft tegenover de poli tie verklaard dat hij de kabels voor een gulden per kilo heeft gekocht van een handelaar in lompen en metalen. Deze zou het koper ver volgens terugkopen voor vier gul den per kilo. De politie bekijkt of ze iets tegen de handelaar kan onder nemen, aangezien hier mogelijk van een vorm van uitlokking spra- Een Leidenaar die gisteren aan het eind van de middag vanuit zijn boot olie in de brede sloot achter het Jac Urlusplantoen stond te scheppen, kwam er met een waar schuwing vanaf. Hij heeft beloofd de olie in jerrycans te Videorecorder gestolen bij apotheek LEIDEN - Uit de apotheek aan de Rosmolen in de Merenwijk is in de nacht van dinsdag op woensdag een videorecorder, 300 gulden en een aantal valium- en libriumta- bletten gestolen. De inbraak had plaats via een raam waaruit de ruit was verwijderd. LEIDEN - De aandeelhouders van uitgeverij Brill dreigen het vertrou wen in de raad van commissarissen óp te zeggen wanneer deze geen opening van zaken geeft over het conflict dat heeft geleid tot het ver trek van algemeen directeur dr. W. Backhuys. Begin april heeft een nieuwe aandeelhoudersvergade ring plaats waarin deze kwestie aan de orde komt. Gistermiddag werd op een aan deelhoudersvergadering in 'De Doelen' duidelijk dat het vertrou wen van de aandeelhouders in de raad van commissarissen tot een minimum is geslonken. Rederï daarvan is het slechte bedrijfsre sultaat van de drukkerij en boek handel die in 1987 een verlies van ruim acht ton leed. De jaarcijfers over 1988 zijn nog niet bekend. Naar aanleiding van het slechte resultaat en meningsgeschillen in de raad van commissarissen trad de toenmalige president-commis saris prof. dr. E. Van der Beugel af. Enkele weken geleden verliet alge meen, directeur Backhuys het be drijf nadat de Amsterdamse orga nisatiedeskundige C. de Koning in het najaar van 1988 rapport had op gemaakt over het functioneren van het bedrijf. Wat precies de reden van het ver trek van Backhuys was, is niet dui delijk en daarom vroegen de aan deelhouders de raad van commis sarissen gisteren om openbaarma king van het rapport. President commissaris mr. R. De Bok was daartoe echter niet bereid zolang Bakhüys daarvoor geen toestem ming heeft gegeven. Wel onthulde hij dat in het rapport een vertrou wenscrisis tussen de directeur en zijn personeel aan de orde komt.1 De Haarlemse aandeelhouder A. van Traa zwaaide gistermiddag al met een motie van wantrouwen te- Man aangehouden na achtervolging LEIDEN De politie heeft afgelo pen nacht na een korte achtervol ging op de Haagse Schouwweg een 26-jarige automobilist uit Valken burg aangehouden wegens rijden onder invloed. De man had boven dien te hard gereden, was twee keer door een rood verkeerslicht gegaan en had een stopteken van de politie genegeerd. Hij heeft een rijverbod opgelegd gekregen en is na verhoor heengezonden. Surveillerende agenten zagen rond half twee op het Stationsplein de Valkenburger met grote snel heid richting Plesmanlaan rijden. Daarbij negeerde hij twee rode ver keerslichten. De agenten seinden collega's in die bij het benzinesta tion op de Plesmanlaan een alco holcontrole hielden. Deze gaven de Valkenburger toen die met hoge snelheid kwam aanrijden, een stopteken. De man negeerde het teken en reed met het gaspedaal nog verder ingedrukt richting Haagse Schouwweg. Na een korte achter volging werd hij daar door de poli tie tot stoppen gedwongen. Hij bleek onder invloed van alco hol, wat de man tevens als reden opgaf waarom hij er bij het zien van de politie-auto op het Stationsplein met zo'n snelheid vandoor was ge gaan. Bij de alcoholcontrole kregen nog drie automobilisten een rijver bod opgelegd: een 30-jarige Leide naar, een 32-jarige Voorschotenaar en een 28-jarige man uit Leiden. gen de raad die echter formeel niet aan de orde kon komen omdat de kwestie niet geagendeerd stond. Van Traa be schuldigde de raad van commissa rissen van 'vergaand amateuris me'. Volgens Van Traa gaat het om een groepje 'incompetente heren die onderling vrolijk ruzie maken maar niet in staat zijn voor het be drijfsbelang op te komen'. "Het wordt hoog tijd dat het be drijf wordt verlost van deze ama teurs. Als dit zo doorgaat eindigen we in een faillissement", aldus Van Traa die op korte termijn klaarheid in de zaak wil krijgen. Het handhaven van zijn motie van wantrouwen - die door de aan deelhouders voldoende lijkt te worden ondersteund - is afhanke lijk van de openbaarmaking van het rapport, van De Koning. Wan neer de inhoud van het rapport daartoe aanleiding geeft, hand haaft Van Traa zijn motie van wan trouwen. "Dat betekent dan ver moedelijk einde oefening voor de raad van commissarissen", aldus de Haarlemse advocaat en procu- De volgende aandeelhouders vergadering wordt vermoedelijk vastgesteld op 5 of 6 april. LEIDEN - Wethouder Van Dongen (onderwijs) wil proberen om scho len meer met elkaar in contact te la ten komen om kennis over compu ters en informatica uit te wisselen. Ze zei dit gisteren tijdens de offi ciële ingebruikname van het infor- Personeel universiteitsbibliotheek ongerust over blinderen van glazen koepels LEIDEN - Het lekt er al vijfjaar. Een jubileum. Vanaf de opleve ring in 1984 wordt naarstig ge- zócht naar afdoende en vooral betaalbare oplossingen voor het lekkende dak van de universi teitsbibliotheek. Een laatste plan om de twee glazen koepels dicht te maken, werd gisterochtend plots opgeschort. Om de lichtin val in de bibliotheek enigszins te behouden, zouden per koepel vier gaten van ieder een vierkan te meter worden gemaakt. De operatie zou in twee jaar moeten zijn volbracht. De kosten zijn nog niet bekend. Nu worden eerst proeven ge nomen met een kunststof deklaagje over het kunstglas. Dit jaar hoopt het universiteitsbe stuur in ieder geval één van de twee koepels waterdicht te krij gen zodat de plastic emmertjes waarin het regenwater wordt op gevangen, kunnen worden weg gehaald. Het is niet het eerste plan voor het waterdicht maken van de koepels. Anderhalf jaar geleden werd geopperd het kunstglas (lexaan) te vervangen door echt glas. Kosten 1 miljoen gulden, het plan ging niet door. Enkele maanden terug haalde de aan kondiging dat de naden van de koepels opnieuw gekit zouden worden de plaatselijke pers. Twee weken geleden echter diende het bestuur van dé uni versiteit een plan in bij de ge meente om de koepels water dicht te maken door ze te blinde- Boerenschuur Het plan om de koepels dicht te maken, heeft de nodige protes ten opgeroepen bij de medêwer- kers van de universiteit die door de gemeentelijke advertentie werden ingelicht. "Het wordt hier. dus een soort boeren schuur", constateert prof. J. Ob- berna boos. Hij is werkzaam in de UB als conservator Westerse handschriften. "Het dicht maken van de koe pels tast het wezen van het ge bouw aan. De essentie wordt er op deze manier uitgehaald. Sa men met de lichtdoorlatende binnengangen zorgen de koepels voor een bijzonder fraaie lichtval in het gebouw. Het is onvoorstel baar. Een goeie oplossing is ze ker te duur diis dan vernietig je maar iets", vervolgt Obbema. Fijntjes laat hij weten dat het ge bouw enkele jaren geleden zo bijzonder werd geacht dat het werd voorgedragen voor de Eu ropese Architectuurprijs. Drs. R. Eekhout is coördinator van de studiezaalbeheerders in de bibliotheek en vice-voorzitter van de dienstcommissie. Ook hij heeft esthetische problemen met het blinderingsplan. "Het ge bouw is ontworpen rond de licht koepels. Als de architect nog zou hebben geleefd, zou hij een stok je voor dit plan hebben gesto ken", zegt Eekhout: "Bovendien heeft het personeel geen in spraak gehad. We moesten het in de gemeenteadvertentie lezen. Terwijl dit soort zaken toch heel duidelijk tot de competentie van de dienstcommissie behoort". Kunststof "De aanvraag bij de gemeente is voorlopig ingetrokken", spreekt A. Gerritsen, hoofd van de afde ling meteriële en bouwvoorzie- ningen van de universiteit, het verlossende woord: "We probe de Witte Singel. De twee glazen koepels i i het gebouw k Zuyderduin) ren eerst een andere oplossing 'uit waarbij een kunsstoflaagje over het kunstglas wordt aange bracht. Als dat lukt kunnen we ons de 3000 guldén legeskosten voor een bouwvergunning bij de gemeente besparen,- dan valt het gewoon onder het onderhoud". "Dat kunststof laagje kun je niet zien en houdt het licht niet tegen. De esthetica van het ge bouw wordt dus niet aangetast", zegt Gerritsen die zelf het blinde ren van de koepels ook niet mooi zegt te vinden. "Dat betekent ook dat allerlei procedures waar schijnlijk niet nodig zijn". Gerrit sen doelt op mogelijke bezwaren van de welstandcommissie, de rijksbouwmeester en zelfs de erf genamen van de architect indien die menen dat zijn ontwerp on aanvaardbaar wordt veranderd. Gerritsen vindt overigens dat er voldoende mogelijkheid tot inspraak is geboden. "Het plan is uitvoerig met de bibliothecaris besproken. Hoe dat intern dan verder wordt behandeld, weet ik natuurlijk niet". Bibliothecaris Van Gent was gistermiddag ove rigens niet bereikbaar voor com mentaar. Ontwerpfout Oorzaak van de lekkages is het verschil in krimp en uitzet tus sen het kunstglas en de metalen sponningen waarin het is gevat. Hierdoor ontstaan kieren waar door het hemelwater zijn weg vindt. De verzameling van oude boeken en geschriften in de UB loopt overigens geen gevaar om dat 'het er slechts drupt in de gangen', zoals een voorlichter eerder liet weten. Probleem voor de universiteit is dat de kosten van het water dicht maken van de koepels nogal hoog dreigen uit te vallen en niet verhaald kunnen worden. "Het gaat niet om een duidelijke bouwfout", zegt Gerritsen: "Noem het maar een ontwerp fout. We hebben al eens onder zocht of het mogelijk was de kos ten te verhalen maar dat bleek een onmogelijke zaak". Gerritsen hoopt nu dat de proef met het kunststoflaagje over de ramen slaagt. Mocht deze onverhoopt niet goed uitpakken, dan wordt onvermijdelijk het ou de plan om de ramen dicht te ma ken weer uit de kast gehaald. "Ik vind het zelf ook niet mooi", zegt Gerritsen: "We moeten echter kiezen tussen twee kwaden. Maar als iedereen nu werkelijk tegen is dan moeten die i tjes maar blijven staan". maticalokaal bij de scholenge meenschap Rhijnwyck. De wethouder haalde een onder zoek aan van de Technische Uni versiteit Twente. Daarin werd ge constateerd dat 70 procent van alle onderwijzers bij de invoering en het gebruik van computers te wei nig mogelijkheden ziet om zich in de mogelijkheden van de compu ters te verdiepen. Bovendien heb ben ze te weinig tijd om zelf lesma teriaal te maken. Van Dongen steklde hierbij dat de onderlinge contacten in het on derwijs veel te fragmentarisch zijn. De 'scheidslijn' tussen het open baar en bijzonder onderwijs ver sterkt dit bovendien. De wethou der nam zich daarom voor de con tacten op dit punt te verbeteren. Voorwaarde is wel, zo verklaarde ze, dat haar initiatieven worden ge steund door het onderwijs zelf. Het nieuwe informaticalokaal van de Rhijnwijck scholengemeen schap noemde Van Dongen een goede verbetering voor het compu- teronderwijs in Leiden. Ze juichde het bovendien toe dat tegelijkertijd wordt begonnen met de werving voor een nieuwe opleiding; die voor het praktijkdiploma informa tica. LEIDEN De politie heeft afgelo pen nacht rond half twee een 71-ja- rige Leidenaar op de Kaasmarkt uit het water 'gered'. De man had behoorlijk diep in het glaasje geke ken en was in een grote plas geval len. In de veronderstelling dat hij werkelijk in het water terecht was gekomen, probeerde hij zwem mend het hoofd boven water te houden. Gewaarschuwde agenten hebben de bejaarde geholpen en ter ontnuchtering meegenomen naar het bureau, waar hij de nacht heeft doorgebracht. JONGEN BEDREIGD - Een 13- jarige jongen uit Leiden is gister middag in de Plesmantunnel door een viertal jongens bedreigd. Eén van de jongens trok een mes om het slachtoffer te dwingen zijn fiets af te staan. Toen er onenigheid ont stond in het groepje kon de jongen er met zijn fiets vandoor gaan. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13