Zelf sieraden maken met byoux maille Boeren zijn doe-het-zelvers bij uitstek Zuigen 'n makkie met stofcontact Lantaarn buiten schrikt dief af Duo-zaag: combinatie van cirkel- en kettingzaag Overleg tuinbouw-cao vast, acties dreigen Vrije dag verkeersleider levert tot 1450 gulden op De Korte: Hemwegcentrale op kolen VRIJDAG 3 MAART 1989 PAGINA 11 We zijn al jaren vertrouwd met al lerlei leidingsystemen in ons huis. Water aan- en afvoer, elektriciteit, centrale verwarming en intussen ook op grote schaal kabel-v. Intus sen blijven wij ons wat primtief be helpen met het periodiek stofvrij maken (en houden) van het huis. En toch is het centrale stofzuigsys- teem gebaseerd op hetzelfde prin cipe. Het centraal stofzuigstysteem is met een beetje vernuft en handig heid in te bouwen in een bestaande woning maar ideaal is dit niet. Het mooiste is het systeem al tijdens de bouw te intergreren. Dan zijn alle buizen (met een middellijn van 5 cm) overal onzichtbaar wegge werkt onder de vloeren, in de spou- Je hebt alleen te maken met een slang, stang en mondstuk. De slang koppel je in het stofcontact en au tomatisch slaat de motor van de er gens in huis gemonteerde stofop- vangketel aan. Deze kan bijvoor beeld in de kelder of de garage wor den geplaatst, waar zijn geluid niet doordringt tot de huiselijke ver trékken. De opvangketel kan in vergelijking met de 'klassieke' stof zuiger een veelvoud aan stof ver stouwen. De ketel leegmaken is dus in een gemiddeld huistype maar maar enkele malen per jaar nodig. Wat het gaat kosten hangt af van de grootte van het huis, van het aantal stofcontacten, het type ketel enz. Uitgaande van een modaal huis komt dat op 2000 tot 2500 gul den, als je het zelf aanlegt. Meer informatie ALF/Beam Ne derland, tel. 030-895344. Vanuit de eeuwenoude emailleertechniek Cloisonné zijn prachtige, moderne sieraden makkelijk zelf te maken. De basis van het sieraad is een metalen ondergrond met daarop figuurvormige vakjes, die begrensd worden door kleine opstaande metalen randjes. Die vakjes worden opgevuld met een twee-componenten koud- email: Salda Byoux Maille. De mengverhouding van de twee hars componenten is 1:1. Na goed mengen is de vloeistof dik en stroperig, en blijft als een 'vaste' druppel aan de punt van bij voorbeeld een satéstokje of stop naald hangen. Op deze manier kunt u de druppel makkelijk in het vakje laten glijden, waarna u hem meteen met de punt van het stokje verdeelt. Meestal zitten er na het mengen van de koud-email wat kleine luchtbelletjes in het meng sel: als u daar even met de vlam van een aansteker langs gaat, verdwij nen die vanzelf. De Byoux Maille moet zeker zes uur drogen voor u een eventueel tweede laagje op brengt en ongeveer 36 uur voor het helemaal uitharden van de hars. Heel afgewerkt en mooi staat het als u het hele sieraad nog een deklaagje kleurloze koud-email geeft. Byoux Maille is te koop in potjes van 20 gram, in zes dekkende kleu ren (rood, groen, geel, wit, zwart, blauw), in vier transparante kleu ren (barnsteen, robijnrood, blauw, groen), en in kleurloos en zilverpa relmoer. Een potje Maille kost 4,50, een potje harder 5,95 en de cloisonné sieraden variëren van 4,95 (oorbellen) tot 19,95 voor grotere stukken. De artikelen zijn te koop in iedere goedgesorteerde hobby- en handenarbeid winkel. Er worden ook speciale curcussen verzorgd, door heel Nederland, en op aanvraag ook voor clubs, buurt huizen, bezigheids-therapie enz. Voor inlichtingen daarover, en voor verkoopadressen bij u in de buurt, kunt u terecht bij Salda in Waddinxveen, tel: 01828-17935 of 19322. Voor het maken van de sieraden en andere luxe voorwerpen hebt u niet veel harsmateriaal nodig: en kele druppels per voorwerp zijn al voldoende. Houd daar duur reke ning mee bij het mengen. Alle kleu ren van de Byoux Maille zijn on derling goed te mengen en u kunt daarbij werkelijk prachtige tinten verkrijgen. Gebruik hiervoor klei ne plastic maatbekertjes met plas tic spateltjes. Om heel precies te zijn in het juist afrneten van de mengverhouding kunt u weg- werpspuitjes (ipjektoren) kopen. Veel materiaal heb je voor cloisonné niet nodig. Wanneer 's avonds onder- wachts gasten even aanwippen, is een automatisch aanfloepen de buitenlantaarn vriendelijk voor welkome mensen, maar tegelijkertijd een waarschu wing voor 'slecht volk'. Het "oog van de nacht' (night eye) is een nieuwe, fraai gesty- lerde buitenlamp die in het duister via de ingebouwde sen sor vanaf tien meter afstand de aanwezigheid van mensen regi streert en aarop onmiddellijk reageert door te gaan branden. Het licht blijft twee minuten branden, maar kan ook perma nent geschakeld worden, zodat de lantaarn eveneens als tuin- lamp gebruikt kan worden. Importeur is Berhold Elec- tromics in Boskoop, tel. 01727- 16707. De meest actieve doe-het-zelvers zijn ongetwijfeld de boeren: in het agrarisch bedrijf wordt heel wat af- geklust. In de meeste boerderijen is een perfect uitgeruste 'dhz-werk plaats' te vinden, die wat outillage betreft vaak de vergelijking met een professioneel constructiebe drijf kan doorstaan. De moderne boer heeft niet al leen verstand van het agrarische vak, hij is ook op diverse techni sche terreinen thuis. Op land bouwscholen is het onderricht in bijvoorbeeld metaalbewerking een belangrijk deel van de leerstof. Een tot nog toe ongekende combi natie van twee soorten zaagmachi nes was op de beurs Karwei een van de leukste verrassingen. De Duitse fabrikant Kress is er in ge slaagd om een 'huwelijk' tussen die twee tot stand te brengen: de duo- zaag. Als je de machine ontdoet van het cirkelzaagblad (dat standaard met hardmetalen tandpunten is uitgerust) kun je er het ketting zaag-zwaard, een afzonderlijk ac cessoire, op zetten. Het praktische nut van die com binatie is dat je met één machine hout en plaatmateriaal kunt zagen, maar ook boomstammetjes tot openhaardblokken formeren. Dat is trouwens nog niet alles. In de kettingzaagfunctie kan de duo- zaag ook heel forse balken, tot 20 centimeter dik, doorzagen. Daar aan zal een doe-het-zelver niet zo vaak behoefte hebben maar het unieke van dit systeem is datje de machine ook als 'verstek-ketting zaag' kunt gebruik in hout dat voor een cirkelzaag niet in één arbeids- gang bewerkbaar is. De verstelbaarheid van de ma chinezooi, tussen 45 en 90 graden, werkt behalve bij de cirkelzaag functie ook in de positie van ket tingzaag. Je moet er wel rekening mee houden dat de zaagsnede 6,5 mm breed is. De duo-zaag is met een be- schermbeugel beveiligd tegen te rugslag, wat vooral bij gebruik als kettingzaag een pluspunt is. Behal ve persoonlijke veiligheid is ook aan het milieu gedacht: de olie die de kettingzaag rond het zwaard smeert is van plantaardige origine en de afgewerkte olie die wegge gooid wordt is dus niet vervuilend. De machine heeft een fikse capaci teit: 900 Watt opgenomen vermo gen. Als cirkelzaag kan hij dan ook moeiteloos door 54 mm dik hout heen. De prijs is 579 gulden. Impor teur van Kress in Nederland is An- kor in Leidschendam, tel. 070- 209319. De duo-zaag van Kress, (foto gpd> De tijden zijn veranderd. Vroe ger ging je met een kapotte ploeg schaar naar de dorpssmid en de plaatselijke timmerman zette een nieuw dak op de stal. De boer van nü pakt zulke klussen nu veelal zelf aan. Uit pure noodzaak: als er op het land onder hoogspanning wordt gewerkt en er hapert plotse ling iets aan een werktuig, dan moet dat zo snel mogelijk worden verholpen. Vaak moeten reparaties 'te velde' worden uitgevoerd, om het tijdver lies zoveel mogelijk te beperken. Het moderne agrarische bedrijf be schikt dan veelal ook over mobiele gereedschappen, zoals bijvoor beeld koolzuurlasapparatuur en snoerloze machines. De boerenwerkplaats is een be drijfje op zich. De technische uit rusting is van hoog niveau en om vat de modernste hulpmiddelen. De motor uit de tractor takelen is geen probleem. Er is meestal ook een compressor van forse capaci teit aanwezig, waarmee allerlei persluchtgereedschappen aange dreven kunnen worden. Alles bij elkaar vergt dat een for se investering, die welbewust op het bedrijfsbudget ingecalculeerd wordt. De boer is een typische 'kwaliteitskoper'. Hij oriënteert zich op de markt van gereedschap pen en machines terdege en schaft zich materiaal aan dat minstens se- mi-, vaak zelfs volledig professio neel is. Eigenlijk kun je hem dan ook geen doe-het-zelver meer noemen, maar een 'vakman buiten eigen vak'. Voor de handel in technische apparatuur is hij dan ook een heel interessante klant. De zaken van de Boerenbond hebben zich de laatste jaren steeds meer gespecialiseerd op gereedschap dat specifiek op de agrarische sector is gericht. Op merkelijk is overigens dat ook 'ge wone' doe-het-zelvers de weg naar dit type zaken vinden. Daar ontmoeten boeren, burgers en buitenlui elkaar dus steeds va ker. De sfeer is er anders dan in de dhz-winkel om de hoek, omvang en kwaliteit van het assortiment liggen duidelijk boven het gemid delde. Dat de boer ondanks de proble men waarmee hij in deze tijd te ma ken heeft nog voort kan ploegen is dan ook in niet geringe mate te danken aan zijn zelfwerkzaamheid op technisch gebied. De boer is ook technisch een vakman. DEN HAAG (GPD) Na het weg vervoer, de bouw en de grafische industrie is nu ook een conflict uit gebroken over de cao voor de tuin bouw (16.000 werknemers). Al van daag beraden de Industrie- en Voe dingsbond CNV en de Voedings bond van de FNV zich met hun le den over eventuele (stakingsac ties. De onderhandelaars zijn gisteren na de derde gespreksronde uit el kaar gegaan zonder in de verste verte ook maar enig uitzicht op overeenstemming. De standpun ten van de werkgeversorganisaties en van de vakbeweging liggen zo ver uit elkaar dat de bonden geen heil zien in verder overleg. De Industrie- en Voedingsbond CNV was de onderhandelingen in gegaan met onder meer een voor stel voor een lagere vut-leeftijd (van 59 naar 58 jaar) en maatregelen die tot 2500 nieuwe arbeidsplaat sen opleveren. De vakbeweging wil loonsverhogingen met twee procent. De werkgeversorganisa ties KNBTB, NCBTB en Konink lijk Nederlands Landbouw Comité (KNLC) willen van een verlaging van de vut-leeftijd niet weten. Zij willen de jeugdlonen, zoals die in de cao staan, 15 tot 20 procent ver lagen. Bouw De ledenvertegenwoordiging vbondsraad) van de Bouw- en Houtbond FNV heeft gisteren in meerderheid ingestemd met het principe-akkoord over de nieuwe cao voor de bouwnijverheid (250.000 werknemers). De achter ban van de Hout- en Bouwbond CNV stemde eerder deze week in. De werkgeversorganisaties raad plegen de komende weken hun le den. Werkgevers en bonden be reikten vorige week vrijdag na drie maanden moeizaam onderhande len in beginsel overeenstemming over de cao 1989. SEATTLE (GPD/AP) - Ondanks de ongekende reeks incidenten en ongelukken met Boeings, groeit het orderboek van de Amerikaanse vliegtuigfabrikant tegen de stroom in. Dit jaar ontving Boeing al or ders voor 48 vliegtuigen met een to tale waarde van 5,3 miljard dollar. Op hetzelfde tijdstip vorig jaar een recordjaar had Boeing or ders voor 38 vliegtuigen met een to tale waarde van 1,74 miljard dollar. De luchtvaartmaatschappijen la ten zich blijkbaar niet afschrikken door de enorme negatieve publici teit die Boeing als sinds het begin van dit jaar krijgt. Vandaag maakt de vliegtuigbou wer opnieuw melding van een be langrijke order. De Amerikaanse Boeing boekt veel nieuwe orders International Lease Finance Cor poration (ILFC) bestelt zeven 757's vijf 767's. Met deze order j leasemaatschappijen van vliegtui gen ter wereld. De maatschappij bestelde vorig jaar maar liefst 124 vliegtuigen bij Boeing. Volgens deskundigen zal het de vliegtuigindustrie zwaar vallen om te voldoen aan de dringende be hoefte aan nieuwe toestellen. De industrie werkt al op de top van haar capaciteit, maar is sterk af hankelijk van de produktie door toeleveringsbedrijven. Aan som mige onderdelen is een groot te kort. Drie grote Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen Delta Airli nes, United Airlines en American Airlines hebben deze week inge stemd met het plan om ingrijpend onderhoud te verrichten aan alle Boeing-verkeersvliegtuigen die meer dan 13 jaar oud zijn. Het on derhoud, dat bestaat uit de vervan ging van onderdelen die aan slijta ge onderhevig zijn, kost ongeveer 600.000 dollar per vliegtuig. In to taal moeten meer dan 1300 vliegtui gen van het type 747, 737, en 727 worden behandeld. DEN HAAG (ANP) - Minister De Korte van economi sche zaken is niet bereid te bezien of de nieuwe elektri citeitscentrale aan de Hemweg in Amsterdam in plaats van op kolen op gas kan draaien. Het eenmaal genomen besluit voor een kolencentrale blijft rotsvast overeind bij hem, hoewel de gemeente Amsterdam onlangs 'om ging' van kolen naar gas. De Korte wordt in dit beleid door dik en dun gesteund door de rege- ringspartijen WD en CDA. De linkse fracties in de Tweede Kamer liepen giste ren opnieuw stuk op een 'nee' van de minister in hun pogingen via een motie alsnog ruimte te scheppen voor een gascentrale. Ze kregen daarbij steun van het GPV. De minister beroept zich op het elektriciteitsplan van de Samenwerkende Elektriciteits-Produktiebe- drijven (SEP) van twee jaar geleden. Daarin is sprake van drie poederkoolgestookte elektriciteitscentrales. In het nieuwe elektriciteitsplan zijn om milieuredenen twee centrales geschrapt, waaronder niet de Hemweg centrale. SCHIPHOL (ANP) - Verkeerslei ders op Schiphol krijgen in de voorstellen van het ministerie van verkeer en waterstaat mogelijk in de toekomst voor één verlofdag 500 tot 1450 gulden uitbetaald, afhan kelijk van hun rang. Minister Smit- Kroes wil zo een tijdelijke oplos sing voor het tekort aan personeel bij de luchtverkeersleiding tot stand brengen. Het tekort aan luchtverkeersleiders zorgde er on der meer voor dat de luchthaven Schiphol afgelopen zondagnacht enkele uren geen inkomend en ver trekkend verkeer kon verwerken. De vakbonden, die leden hebben onder het ondersteunend perso neel van de luchtverkeersbeveili ging (LVB) op Schiphol, zijn fel te gen deze regeling. Vertegenwoor digers van AbvaKabo, CFO en het Ambtenarencentrum vinden het niet eerlijk dat het technisch en ad ministratief personeel bij de lucht verkeersbeveiliging 165 gulden netto vangt voor een ingeleverde len de voorgestelde regelingen voor de verkeersleiders een bedrag van 4 tot 6 miljoen gulden per jaar vergen. Uit protest tegen de enorme ver schillen hebben gisteren de onder steunende diensten van technisch en administratief personeel het werk anderhalf uur neergelegd. Daar werken in totaal 500 man. De technische afdelingen verzorgen het gehele onderhoud van de ra- darapparatuur, de verkeerslei- dingsapparatuur en de navigatie- en communicatiehulpmiddelen. De LVB telt in totaal 725 medewer kers. SUDAN Premier Sadeq al-Mah di van Sudan weigert vooralsnog tegemoet te komen aan de eisen die hoge militairen hem hebben ge steld. De militairen willen dat Sa deq een nieuwe regering benoemt en hervormingen doorvoert. Woensdag overhandigden de mili tairen Sadeq en het staatshoofd, Ahmed al-Mirghani, een 'memo randum', waarop zij binnen een week een duidelijk antwoord wen sen. WARENMARKT En "De Poorter" hij bakte door... en kreeg nooit voorraad.... DE POORTER uw warmste bakker. Markten: zaterdags Stadhuis plein Leiden, Leiderdorp, Voorschoten, Oegstgeest. VAN NOORD'S DIERENVOEDING op al Uw Leidse markten. AD DE BOER DEKBEDDEN donsdekbedden, synth. dekbedden, dekbedover trekken, hoeslakens en moltons. OOK IN 2.20 EXTRA LANG Markten: dinsdag: Oegstgeest, donderdag: Leider dorp, woensdag en zaterdag: Leiden t.o. ingang Stadhuis. FRUITKRAAM V. GAMEREN- DE HOOG Fruit zonder gebreken verkopen wij alle weken. Pro beer, U komt zeker weer! WOONRUIMTE GEVRAAGD Student verpleegk. zoekt kamer in Leiden. Huur tot ƒ300.-. Tel. 01860-14997. Aangeboden: 5-kr. een gezinswoning Cap. ad IJssel, gevraagd 4 ka mer woning in de bollen/ kuststreek. Br. o.nr. 05586 bur. van blad. Zelfst. woonruimte ge zocht door werkende vrouw, in L/Oegstgeest 01718-13475 (na 18.00). T.h. gevr. in Leiden: ka mer door studente ge neeskunde. 071- 210041. WATERSPORT-VAARTUIGEN D. SEGAAR POLYESTER Glasmat, weefsel, hars, epoxyhars enz. Voor boot en goot. D. Segaar, 071-133874. Rijn en Schiekade 116B, Leiden. Bereikbaar via 5 Meilaan-Roosevelt- straat. Ruime parkeergelegenheid. T.k. 3 voorzeilen o.a. ge woon en stormfok -t- Ge nua resp. opperv. 51/2 - 3 en 7,7 m2 vr.pr. alle ƒ300,-. Tel. 071- 895331. T.k. zeilboot Vrijheid, met werktrailer 1700,-. B.b.m. Evinrude 4 pk. weinig gebruikt, 500,-. Tel. 01711-11154. I HORECA Aanbieding deze week: Lindeboom 17,95 per krat gratis glas! BIERWINKEL Hartesteeg 13. 2312 JW Leiden. Tel. 071-122813. Een beetje partij geef je BRANDERIJ Diverse mogelijkheden in twee zalen. Reserve ren: 071-133728. Vandaag eten we in de GAANDERIJ Open van dinsdag t/m zondag vanaf 17.00 uur. Reserveren: 071- 142158. Kan men eten in de BRANDERIJ? jawel en hoe!!! Woens dag t/m zondag vanaf 17.00 uur. Reserveren: 071-133728. (BROM-)RETSEN EN MOTOREN T.k. gevr. snorfiets. 071- 146029. Te koop Honda MT 5, mooi, snel, opgehoogd res. ond., bj. 1986, pr. n.o.t.k. Tel. 01717-5980. Wgns aanschaf auto t.k. bromfiets Peugeot 103 CRX helm, 2 jr. 4 mnd., 700,-. J. v. Slin gerland, Zoeterw. weg 130, tel. 764991. Te koop aangeb. Puch Maxi Special, incl. helm, 1 jr. oud ƒ1000,-. Tel. 071-764292. Wij bieden regelmatig aan 1 e klas 2e hands da mes, heren, kinder, race en tourfietsen met ga rantie en service. Bona parte Rijwielen, Boom- markt 8. tel.: 071- 124124. Dames- en herenfietsen te koop v.a. 70,-. Za terdag 10-4 Korte Mare Puch MV 50, 2 versn.. -+- helm 400,-. tel. 02522- 10327. Van woning tot prothese, Sleuteltjes dóen het in de krant. CARAVANS Uitst. caravans en vouw wagens. Ook voor on derhoud. Car. bedrijf Rijpwetering. Lid Bovag 01712-8031. Bij R.K. kerk. Theo Stet BV me sorteerde adres derland var vouwwagen ten. Komt u eens gezel lig vrijblijvend kijken in een van Nederlands mooiste showrooms. Daar staan 10-tallen wa gens uitgestald met di verse aanbiedingen. De ze kunt u onder het ge not van een kopje koffie eens overwegen. Onze campingshop heeft di verse koopjes, bijv. gas fles 6 kg gevuld 49,90. Slaapzakken 28,75 enz. Ons adres: Pascal- str. 16, industrieterrein, Heerhugowaard, tel. 02207-18088. Filiaal Steekterweg 78, Alphen aan den Rijn, tel. Ö1720- 93844/45. Zaterdag gro te show. Thans prachti ge caravanvoortenten tegen winterprijzen. Vrij dag koopavond. T.k. Paradiso 1976 in z.g.st. recent gek. Bovag, 4 pers. met voort. Pr. n.o.t.k. Tel. 079-310367. T.k. caravan constructie moet opgekn. worden t.e.a.b. Tel. 224375. WOONRUIMTE AANGEBODEN Centrum, grote kamer gebr. keuken wc, dou che en kl. kamer. Inl. 890831 Student - studente. T.h.a. kamer te Leiden. Tel. 071-170075. MEUBILAIR 40 3-zits banken t.k. fra me roestvrij staal, ko men uit rondvaartboot. Ideaal voor clublokaal, kantine, in de tuin etc. t.e.a.b. Rederij Triton, Rijnmond 137, Katwijk, tel. 01718-13228. T.k.a. 1-pers. scheeps- bed en 2 bureaus. Tel. 01718-21251. DIVERSEN GEVRAAGD T.k. gevr. 2e hands spul len voor rommelmarkt tevens zolderopruiming Tel. 071-312096. T.k. gevraagd: ZOMERHUISJE of comf. stacaravan aan water, liefst aan meer of plas met ligpl. voor boot. Brieven met omschrij ving, prijs etc. ond. nr. 42212 bvur.v.d.blad. KENNISMAKING Ingevolge de Regelen voor het Advertentiewe zen kan de Uitgever zon der opgave van redenen advertenties weigeren die In haar ogen niet voor plaatsing in aan merking komen. KEUKENS T.k. zeer mooie Hobby Prestige achterkeuken geh. compl. Theo Stet B.V. Tel. tot 18 uur. Tel. 01720-93844/45. Sleuteltjes kosten, ƒ3,10 per regel incl BTW. Telefonisch op gegeven worden al tijd min 3 regels in re kening gebracht, a contant min 2 regels U Kunt uw Sleuteltje telefonisch opgeven 8 00-17 30 uur Vvia onderstaand Sleutel tjesnummer. £KKamEKKKE

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11