LEIDSCH DAGBLAD Milieuplan dreigt te stranden UNANIEM BESLUIT! Topberaad CDA/WD biedt Deetman nog geen uitkomst HISWA Klacht van zwemmers iii De Does Evenhuis legt gebruik van Makro-pasje aan banden Duizend auteurs achter publikatie boek Rushdie Premier Lubbers wil uitstel tot na verkiezingen Brussel stelt besluit schone auto weer uit Miljoenenorder voor Tokheim PTT-AUTOTELEFOON Straatverbod voor Lugters Josephine van Gasteren (72) overleden LEIDSCH/ALPHEHS DAGBLAD Donderdag 2 maart 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38872 Prijs fl. 1,25 Doseerautomaat chloor defect LEIDERDORP - Het recreatiebad van zwembad De Does in Leider dorp is gisteravond gesloten ge weest nadat de zwemmers 's mid dags problemen hadden gekregen met de ademhaling en pijnlijke ogen en keel. Gisteravond werd het zwembadwater gezuiverd, zodat het zwembad vanochtend weer normaal kon worden geopend. Volgens bedrijfsleider Timmer mans van De Does weigerde de do seerautomaat die het chloorgehalte van het water op peil houdt, gister middag dienst. Gevolg was dat er boven een van de recreatiebadjes een kwalijke damp kwam te han gen die de klachten veroorzaakte. Voor de leiding was dit reden het zwembad vanaf zeven uur te slui ten. Volgens Timmermans heeft maar een klein deel van de vierhon derd bezoekers gistermiddag last gehad, "hoewel elke klacht er na tuurlijk een teveel is". In totaal kreeg het zwembad twintig klach ten van zwemmers binnen. Wat daarmee zal gebeuren wist Tim mermans vanochtend nog niet. "Maar je zou je kunnen voorstellen dat we die mensen een vrijkaartje geven om te komen zien hoe mooi ons zwembad ook kan zijn". Volgens een van de ouders, me vrouw Van Bavel uit Leiden, kwam haar zoontje gistermiddag thuis met een opgezet rood gezicht en helemaal onder de uitslag. Een vriendje had moeten overgeven en beide kinderen klaagden over keel pijn en hoofdpijn. Ook vanochtend waren deze klachten nog niet weg. Volgens de moeder stond het schuim gisteren op het zwemwa ter. "Desondanks werd niet veel meer gedaan dan de kinderen snel onder de douche sturen". Timmer mans: "Veel meer konden we ook niet doen. In deze gevallen is het enige advies dat we kunnen geven niet in de ogen te wrijven en flink te spoelen met schoon water". DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Evenhuis gaat de Makro aan pakken wegens overtreding van de winkelsluitingswet. De Economi sche Controle Dienst (ECD) zal proces-verbaal opmaken als buiten de voor detailhandel geldende win keltijden goederen worden ver kocht. De staatssecretaris van economi sche zaken maakte dit vanochtend bekend, tijdens een bijeenkomst van de vaste kamercommissie voor het midden- en kleinbedrijf. Met de Makro is jarenlang overlegd over de vraag of het bedrijf als groothan del, met een eigen pasjessysteem, zich niet aan de normale winkeltij den diende té houden. Nu het con cern zelf heeft toegegeven allang detailhandel te bedrijven, ziet Evenhuis de kans schoon het bin nen het gareel te dwingen. Een eensgezinde kamercommis sie, die geen goed woord over had voor het feit dat 'Jan en alleman over een pasje beschikt' en zijn in kopen bij het bedrijf kan doen, be groette dit besluit met instemming. Van Erp (WD) noemde het succes van de Makro 'het succes van de leugen'. "Frustrerend voor andere ondernemers, het bedrijf gaat te werk met een brutaliteit die abso luut onaanvaardbaar is", aldus dit kamerlid. Evenhuis kondigde aan ook bij de verlening van vergunningen voor de vestiging van nieuwe Ma- kro's op te zullen treden. De Kamer eist voorts dat Makro haar prijzen inclusief btw aankondigt en niet, zoals nu het geval is, apart. BELEDIGING - Het hof in Leeuwarden heeft vanmorgen een gevangenisstraf van 4 maanden ge ëist tegen de evangeliste Jenny Goeree-Manschot (51) uit Zwolle wegens het verspreiden van uitla tingen die voor joden beledigend en kwetsend zijn. Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele bui en. Minimumtemperatuur omstreeks 5 graden, middagtemperatuur onge veer 10 graden. Matige wind, ruimend van zuid naar noordwest. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: half tot zwaar be wolkt. Vanaf zondag mogelijk regen. Middagtemperatuur ongeveer 10 gra- Vrijdag 3 maart n op: 07.22 uur, zon onder: 18.23 uur; tan op: 05.31 uur, maan onder: 12.20 Grote financiële problemen bij onderwijs DEN HAAG (GPD) - Politiek top beraad onder leiding van premier Lubbers heeft nog geen uitkomst geboden voor de financiële proble men waarin minister Deetman (on derwijs) verkeert. De bewindsman is in grote financiële problemen ge komen, nu het overleg met de ban ken over de privatisering van de studieleningen is vastgelopen. Hij dacht met deze operatie ruim 200 miljoen gulden te besparen. Minister Ruding (financiën) wei gert vooralsnog zijn collega van on derwijs bij te springen. Hij vindt dat ook andere financiële proble men bij onderwijs tegelijkertijd aan de orde moeten komen. Deet man heeft bijvoorbeeld nog tegen vallers (200 miljoen dit jaar en 300 a 400 miljoen volgend jaar) te ver wachten door een onvoorzien grote Kerkrat Deetman vindt dat deze tekorten door Ruding moeten worden opge vangen omdat ze grotendeels het gevolg zijn van het succes van het overheidsbeleid om meer jongeren een opleiding te laten volgen. Dat kost nu eenmaal meer geld, zo re deneert hij. "En de minister van onderwijs is zo arm als een kerk rat", zei hij gisteren. Hij wil zijn collega's niet met zijn problemen belasten, omdat dan het tekort over alle departementen zou worden omgeslagen. Dan moet Deetman zelf toch weer meebeta len aan zijn eigen tekorten. Zoals verwacht voelt Ruding niets voor Deetmans voorstellen. Aan het topberaad in 'het toren tje' van premier Lubbers namen ook vice-premier De Korte, de frac tievoorzitters De Vries (CDA) en Voorhoeve (WD) en de onderwijs* specialisten van de fracties Lan- sink en Franssen deel. Een ingewijde omschreef Deet mans situatie na afloop van het be raad als "politiek en inhoudelijk buitengewoon moeilijk". Afge sproken is eerst het door de PvdA aangevraagde debat over het func tioneren van de minister, vanmid dag in de Tweede Kamer, af te wachten. Volgens de oppositie kan de mi nister niet worden gehandhaafd, omdat hij in de praktijk niet meer kan steunen op het vertrouwen van een kamermeerderheid. De PvdA wijst daarbij met name op de toe nemende kritiek van WD-zijde. 30 PAGINA'S LONDEN (AFP/AP) - Onge veer 1.000 schrijvers over de hele wereld hebben verklaard dat zij mede verantwoorde lijk zijn voor de uitgave van het omstreden boek 'De Dui velsverzen' van de Britse schrijver Salman Rushdie. De verklaring werd uitgegeven in Londen en in tien landen gratis geplaatst in kranten. De ondertekenaars zeggen op basis van het recht op vrij heid van meningsuiting dat is vastgelegd in de Verklaring van de Rechten van de Mens, ook verantwoordelijk te zijn voor de publikatie. "We zijn verantwoordelijk ongeacht de vraag of we de inhoud on derschrijven". Onder de ondertekenaars zijn de Amerikaanse schrij vers Saul Bellow en Arthur Miller, de Mexicaan Carlos Fuentes, de Russische schrij ver en dichter Joseph Brods- ky. en de Zuidafrikaanse schrijfster Nadine Gordimer. De populaire Britse tv-pre- sentator Peter Sissons heeft gisteravond politiebescher ming gekregen nadat hij met de dood was bedreigd door de „Wachters van de Islami tische Revolutie". "Sissons moet betalen voor het beledigen van ayatollah Khomeini tijdens een vraag gesprek over de zaak-Rushdie met de Iraanse zaakgelastig de Basti, zo werd in een tele foontje gemeld. De Franse zangeres Véroni- que Sanson heeft het nummer „Allah" van haar repertoire genomen, nadat zij, haar mu sici en de directie van het Olympia-theater in Parijs met bomaanslagen waren be dreigd. Haar show ging dins dag in première. (pagina 5: Iraanse krant voor breuk met Bonn LA VICTORIA - Colombia voert op het ogenblik een grote operatie uit te gen de drugshandel. In La Victoria werd werd een laboratorium ontdekt waar een grote hoeveelheid chemicaliën en apparatuur voor de produktie van drugs werd gevonden. Twee Argentijnen en 20 Colombianen werden gearresteerd en ruim 1200 kilo cocaïne in beslag genomen. den. 06.27 en 19.26 u BRUSSEL (ANP/GPD) - De Eu ropese Commissie heeft een be sluit over het verder opschorten van de Nederlandse subsidies op de aanschaf van schone auto's op nieuw uitgesteld. Een woordvoer der in Brussel zei gisteren dat de Commissie meer tijd nodig heeft om haar onderzoek af te ronden naar de vraag of de Nederlandse re geling in strijd is met de EG-regels voor overheidssteun. Een aantal andere regeringen en de Europese organisatie van auto fabrikanten hebben op het laatste moment op de plannen gereageerd. De Commissie wil hun zienswijze nog bij de besluitvorming betrek ken. De beslissing valt mogelijk over een week. Het verbod om de premies uit te keren blijft nu van kracht, tenzij het Europese Hof van Justitie op korte termijn zou bepalen dat de Europese Commissie buiten haar boekje is gegaan. Minister Nijpels (milieu) heeft een geding aange spannen dit hof tegen de schorsen de werking van het EG-onderzoek. Meer winst Shell DEN HAAG (ANP) - De netto winst van de Koninklijke/Shell Groep is vorig jaar met vier pro cent gestegen tot 2,9 miljard pond sterling. Dat heeft het Neder lands-Britse olieconcern van-, daag bekendgemaakt. Het resultaat in het vierde kwartaal 1988 viel wat tegen doordat veel geld opzij is gelegd voor bodemsanering in de Rocky Mountains in het westen van de Verenigde Staten. Verder lever den opsporing en winning minder op door de daling van de ruwe- olieprijzen en als gevolg van de (ook in'88) zachte winter in West- Europa. Nijpels wilde kopers van kleine wagens die voldoen aan de strenge Amerikaanse milieunormen al vanaf januari dit jaar een belasting voordeel van 1700 gulden geven. Nu krijgen ze slechts 850 gulden. Bij de Europese Commissie wordt steeds meer betwijfeld of de plannen wel aangepakt kunnen worden met een beroep op het con- currentie-artikel. De verantwoor delijke EG-commissaris Leon Brit tan zou inmiddels tot de overtui ging zijn gekomen dat de regeling niet in strijd is met de verdragsbe palingen inzake overheidssteun. Wellicht maakt een beroep op het artikel over vrije handel wel een kans. 25 FEBRUARI T/M 5 MAART geopend van 10-17 en 19-22 uur zaterdag en zondag 10-17 uur toegang fl. 15,-, 's avonds fl. 10,- I Gratis pendeldienst: volg borden Q RAI AMSTERDAM WTiai Trein Toegangbiljetten bij NS-stations (HÜ 01720-34611 DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers wil vóór de verkie zingen van 1990 geen besluiten meer nemen over het uit trekken van extra miljarden voor het milieubeleid in de ko mende 10 jaar. Het huidige kabinet kan zich volgens hem beter beperken tot de begroting voor volgend jaar. LEIDERDORP - Tokheim bv in Leiderdorp, fabrikant van benzinepom pen heeft een mijoenenorder gekregen van de China Petroleum Corpora tion. De opdracht van de staatsoliemaatschappij uit Taiwan heeft een ge zamenlijke waarde van twaalf miljoen gulden. Volgens Tokheim gaat het om de grootste order uit de geschiedenis van de benzinepompen-industrie. In totaal zal het bedrijf 1300 elektronische pompen leveren, die binnen zes maanden in Taiwan moeten worden be zorgd. Het gaat om pompen met een 'meerslangensysteem', zodat ze ver schillende produkten tegelijk kunnen leveren. Volgens de heer E. Danser, verkoopdirecteur van Tokheim, is het suc ces te danken aan een gericht en consequent marketingbeleid en een con currerende prijs, mogelijk gemaakt door een ver doorgevoerde, doelmati ge fabricage. Tokheim exporteert behalve naar Azië ook naar Afrika, het Midden-Oosten en de thuismarkt Europa. VOOR 89,= P. MND. DIREKT BESCHIKBAAR Lubbers lanceerde dit voorstel vo rige week in kleine kring. Hij hoopt zo een eind te maken aan de impas se in de onderhandelingen over het milieubeleid tot het jaar 2000. Het kabinet kan het niet eens worden over het Nationaal Milieubeleids plan (NMP) van minister Nijpels. Nijpels heeft de presentatie in middels met een maand moeten opschuiven, maar gevreesd wordt voor verder uitstel. Binnen het ka binet bestaat nog geen spoor van overeenstemming over de milieu maatregelen die nodig zijn en over de financiering van dat pakket. Nijpels ontmoet vooral verzet van minister Ruding (financiën) en van zijn partijgenoot vice-premier De Korte (economische zaken). De Korte heeft ongeveer een maand geleden geprobeerd achter de schermen een akkoord te sluiten met de minister Braks (landbouw) en Smit-Kroes (verkeer) over een veel minder vergaand en een goed koper alternatief. Zij meenden dat voor de bestrij ding van de verzuring de komende jaren een half miljard per jaar extra nodig is, terwijl Nijpels 3,5 miljard had becijferd. Volgens Economi sche Zaken kan ons land nauwe lijks wat doen aan het zuiniger ge bruik van grondstoffen en aan het 'broeikas-effect'. Daarvoor zijn in ternationale afspraken nodig. Binnen het kabinet circuleren nu de volgende maatregelen, die een plaatsje moeten krijgen in het NMP: - een subsidie van 25 procent voor milieu-investeringen op boeren bedrijven; - een subsidie van 35 procent (on geveer 330 miljoen) in de opzet van een grootschalige mestver werking; DEN HAAG/LEIMUIDEN - De Leimuidenaar L. Lugters wordt bij verstek veroordeeld tot een straat verbod voor het schoolplein van basisschool De Torenvalk. Hoewel het officiële vonnis nog moet wor den uitgesproken, heeft de presi dent van de Haagse rechtbank, M. Wijnholt, meegedeeld dat tege moet zal worden gekomen aan de ze eis van de gemeente Leimuiden in het kort geding tegen Lugters. Bovendien mag hij zich tussen acht uur 's ochtends en zes uur 's middags niet vertonen op de Kas- tanjelaan in Leimuiden. Op elke overtreding staat een dwangsom van 1000 gulden. Mocht dat geen effect hebben dan kan worden overgegaan tot gijzeling. De Leimuidenaar wordt bij ver stek veroordeeld, omdat hij van ochtend weigerde voor de recht bank te verschijnen. Honderden dode dolfijnen op kust RENNES (Rtr) - Aan de Atlanti sche kust van Frankrijk zijn deze week meer dan 500 dode dolfijnen aangespoeld. De dolfijnen zijn het slachtoffer geworden van de ver vuiling, zo heeft de plaatsvervan gend directeur van het Oceanogra- fisch museum van Rochèlle, Anne Collet, gezegd. Collet en andere deskundigen wijten de sterfte aan zogenaamde pcb's in het zeewater. - intensivering van het openbaar vervoer (zoals uitbreiding van het stadsgewestelijk openbaar ver voer) gekoppeld aan het duurder maken van het auto rijden, om op die manier het gebruik van de personenauto met nog eens 5 a 10 procent te verminderen; - versnelling van investeringen in fietspaden, vaarwegen, goede- renvoer over het spoor; - verhoging van de elektriciteits prijs met 0,2 cent per kilowatt uur om vermindering van de uit stoft van onder andere stikstof door centrales te betalen; - 120 miljoen voor het schoonma ken van de bodems 1 Tien hoogleraren: 'Onherstelbare aantasting van milieu dreigt' WAGENINGEN - Als er niet snel beschermende maatrege len worden getroffen, wordt het milieu onherstelbaar aangetast. Die waarschuwing hebben tien hoogleraren van de Land bouwuniversiteit in Wagenin- gen schriftelijk aan minister president Lubbers gestuurd. "Met grote bezorgdheid vol gen wij de verdergaande ach teruitgang van het milieu op verschillende terreinen, zowel mondiaal, continentaal als na tionaal", aldus de hoogleraren. De boodschap is mede ge richt aan de Franse premier Rochard en mevrouw Brundt- land, de eerste minister van Noorwegen. De drie premiers zijn initiatiefnemers voor een milieuconferentie op 11 maart in het Vredespaleis in Den Haag. "De maatregelen, die geno men worden om het getij te ke ren, zijn veelal onvoldoende. Door de traagheid, waarmee de politieke besluitvorming zowel nationaal als internationaal plaats heeft, komen ze vaak veel te laat", aldus de tien. AMSTELVEEN (ANP) - De actrice Josephine van Gasteren is gister middag op 72-jarige leeftijd in haar woning in Amstelveen overleden. Haar laatste rol in het toneelstuk Farewell Sister George heeft de ac trice vorig jaar december wegens ziekte moeten beëindigen. Josephine van Gasteren was een dochter van de acteur Louis van Gasteren en de zangeres Elise Ménagé Challa. Haar debuut maak te ze bij Saalborn als Lien Pot in 'De andere wereld' van Szekely- Lulofs in 1935. Tot 1942 bleef ze acteren. In de ja ren vlak na de oorlog hield ze zich vooral bezig met het schrijven van reisverhalen voor kranten en tijd schriften. In 1947 maakte ze haar rentree in een cabaretproduktie met Wim lbo en Max Tailleur. Een jaar later sloot ze zich voor één sei zoen aan bjj het gezelschap van Jo- han Kaart. Tien jaar lang woonde de actrice vervolgens in het buitenland door haar tweede huwelijk met een groot-industrieel. Zij was eerst kor te tijd gehuwd met Fons Radema kers. In Griekenland raakte ze ge fascineerd door de Griekse trage die. Dit kwam ook tot uiting door haar medewerking aan de Teleac- serie '2500 jaar Griekse Tragedie'. Ze bleef schrijven maar ging ook weer acteren met name in de vrije sector. (pagina 25: 'Liever in de dierenhemel) NEKKRAMP - Sinds 1 januari zijn in ons land 131 gevallen van hersenvliesontsteking (nekkramp) geconstateerd. Veertien patiënten zijn inmiddels overleden. Bij de af deling Infectieziekten van de Ge neeskundige Inspectie voor de Volksgezondheid in Den Haag be staat de indruk dat het aantal pa tiënten vrij gelijkmatig over het land is verdeeld. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! per maand» 24.45 per kwartaal 72.40 per halljaar 144.80 Q per jaar 275,70 alleen via automatische betaling) Opsturen naar: Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1