8?5 Meevaller 'verzacht' probleem van Deetman Alléén deze week: Etos Babydoekjes, 1?8 2« s«3?5 jrr Besparing van 134 miljoen in onderwijs Rabobank had goed jaar ondanks geringe spaarzin Boeldiandel luidt noodldok Godslastering doosa50stuks295 (max. 3 per klant, maar op=op) Chateau de la Boutignane A.C.Corbières V&D's wijn van de maand Een volle rode Franse wijn. Per fles van 750 ml. Perssinaas appels Voor het maken van een heerlijk sapje bij het ontbijt. Boordevol vita mines. Per net van ca. 2 kilo Frima Italiaanse maaltijden Diepvries Lasagna Verdi, tortellini of tagliatelle Angelo. Per pak VROOMS DREESM ANN Magere runder- braadlapjes Ook prima te verwerken in vele buiten landse gerechten. Per 500 gram Bonduelle groente- conserven Keuze uit 19 soorten. 0.a. Extra fijne dop erwten, tuinbonen of Macedoine.de legumes. Blikje 210 ml. 3 stuks IsllJIJI jJII 3lin:»iMEmiaw»KW,iia DEN HAAG (GPD) Minister Deetman (onderwijs) heeft in de laatste weken van vorig jaar een meevaller kunnen boeken van 134,6 miljoen gulden. Minister Ruding (financiën) heeft dit de Kamer gisteren laten weten in een nota over het verloop van de begroting 1988. De meevaller is vooral ontstaan door lagere uitgaven op het depar tement van Deetman. Het cijfer kan nog wijzigen, aldus Ruding, aan de hand van een nadere analy se die op Onderwijs wordt gemaakt over meevallers bij de perso neelsuitgaven. De meevaller bete kent dat het financiële probleem waarmee Deetman eind 1988 nog binnen zijn begroting zat, aanzien lijk is verkleind. Kort voor de kerstvakantie bleek dat Deetman een tegenvaller op zijn begroting had van 330,3 mil joen gulden. Het kabinet besloot toen dat hele bedrag ten laste van het financieringstekort te brengen onder de voorwaarde dat Deetman het binnen vijfjaar zou terugbeta len: 66 miljoen gulden per jaar. Nu blijkt het financiële gat op de begroting van Onderwijs geen 330,3, maar 195,7 miljoen gulden te zijn. Daarmee wordt het probleem voor Deetman om het bedrag bin nen vijf jaar terug te belaten via nieuwe bezuinigingen aanmerke lijk geringer. De lagere uitgaven op Onderwijs zijn vooral ontstaan door lagere personele uitgaven in het alge meen en lager beroepsonderwijs, geringere kosten voor het speciaal onderwijs, mindere nabetalingen aan beroeps- en volwassenenon derwijs en beperktere uitgaven voor boventallige leerkrachten in het basisonderwijs. Ook bij de in komsten kende Deetman een mee valler. De mogelijkheid om studie leningen met korting vervroegd af te lossen leverde vorig jaar 50,6 mil joen gulden meer op dan de ge dachte 263 miljoen. Deze meevaller werd echter meer dan teniet ge daan door een tegenvaller bij de re guliere aflossing van studielenin gen van 52,9 miljoen gulden. In zijn nota merkt Ruding echter op dat deze tragere aflossing van reguliere studieleningen in komende jaren tot hogere inkomsten zal leiden. Ze moeten immers eens afgelost wor den. UTRECHT (ANP/GPD) - De Ra bobank heeft een goed jaar achter de rug. Ondanks een ruim 50 mil joen hogere toevoeging aan de stroppenpot steeg de nëttowinst van van 692 tot 778 miljoen gulden. Ook de kredietverlening steeg fors. Eind vorig jaar had de Rabobank voor 106,5 miljard gulden aan le ningen uitstaan tegen 99,3 miljard eind 1987. Aan het agrarische be drijfsleven leende de voormalige Boerenleenbank een recordbedrag van 6,1 miljard. Rabo-topman Wijffels zei giste ren bij de presentatie van de jaar cijfers tevreden te zijn over 'het evenwicht in de ontwikkeling van activiteiten en resultaten'. Wel con stateerde hij dat er minder is ge spaard, terwijl de Rabo een van de banken is die zijn middelen vooral uit tegoeden van kleine spaarders haalt. Omdat de lasten met slechts met 4 procent stegen, groeide de bruto winst met meer dan 12 procent van 1478 miljoen naar 1670 miljoen. Na een hogere toevoeging aan de stroppenpot VAR (525 miljoen te gen 477 miljoen in 1987) nam de nettowinst toe met ruim 12 procent van 692 miljoen tot 778 miljoen. De groei van de kredietverlening tot ruim 23 miljard kwam tot stand door meer een toename van lenin gen aan kleine en middelgrote be drijven in de handel, industrie en dienstverlening met 8 procent, bij agrarische bedrijven met 6 procent en bij particulieren met 7 procent, met name voor hypotheken. Wijffels heeft herhaaldelijk ge waarschuwd voor een kapitaal- vlucht naar het buitenland door de wettelijke verplichting aan banken om spaartegoeden van hun klanten desgevraagd op te geven aan de fis cus. De groei van de spaartegoeden is inderdaad achtergebleven, maar Wijffels constateerde ook dat de ergste schok voorbij is. De onrust ebt langzaam weg, en het afgelo pen jaar heeft een voorzichtig her stel van de groei te zien gegeven. Eind vorig jaar beschikte de Rabo bank over 66,2 miljard spaargeld, 1,9 miljard meer dan in 1987. De Rabo verwacht voor 1989 dat de kredietverlening even hard zal groeien als vorig jaar en dat er dui delijk meer geld van de spaarders binnen zal komen. Als de rente geen rare dingen gaat doen, ver wacht Wijffels dat zijn bank het ko mende jaar meer winst zal maken. Belastingopbrengst Het rijk heeft in 1988 een bedrag van ruim 118 miljard aan belastin gen ontvangen. Dat is bijna 5,4 mil jard ofwel 4,8 procent meer dan het jaar ervoor. Ten opzichte van de miljoenennota 1989 was er een te genvaller van 38 miljoen. De rijks uitgaven een kleine vier miljard gulden hoger zijn uitgevallen dan eind 1987 in de Miljoenennota voor 1988 was voorspeld. Dit heeft het ministerie van financiën bekend gemaakt. In de extra belastingontvangsten van vorig jaar is een daling van de vennootschapsbelasting uit de gas- sector begrepen van 950 miljoen. Deze was vooral het gevolg van de lagere olieprijzen en het gerin gere afzetvolume. Afgezien van de ze ontwikkeling was er dus een ho gere belastingopbrengst van 6,3 miljard in 1988. behalve voor de boekhandel. Schrijvers krijgen beurzen, stipen dia, aanmoedigingsprijzen en leen- rechtvergbedingen,. Bibliotheken worden bijna geheel uit de collec tieve middelen gefinancierd. Uit gevers genieten produktiesubsl- dies, reprogelden, leenrechtver goedingen en vergoedingen voor teksten. Voor de boekhandel is er slechts een minimaal beschermde positie als gevolg van door de overheid toegestane collectieve verticale prijsbinding voor boeken. DEN HAAG (ANP) - De boekhan del maakt nagenoeg geen winst. De afgelopen acht jaar zijn er per saldo 225 boekhandels verdwenen. De Nederlandse Boekverkopersbond (NBB) heeft daarom gisteren poli tieke aandacht voor deze zorgwek kende situatie gevraagd. De boekverkopers verwachten dat parlement en minister Brink man de boekhandel enig concreet perspectief kunnen bieden. De NBB constateert dat voor alle par tijen rond het boekbedrijf over heidsmiddelen beschikbaar zijn, Lezers schrijven Een voorpagina-artikel van uw dagblad dd 10 februari is gewijd aan het voornemen van onze pre mier en zijn minister van justitie te doen onderzoeken of Rushdies boek 'The Satanic Verses' smade lijke godslastering zou kunnen be vatten. Dit naar aanleiding van ge voelens van gekwetstheid, ver woord door een woordvoerder van het Moslim Informatie Centrum, die zei te spreken namens 80 tot 90 procent van de moslims in Neder land. Het feit dat 80 a 90 procent van de een kwart miljoen in Nederland verblijvende moslims kennis heb ben genomen van een boek dat nog niet in de Nederlandse vertaling verschenen is, is een opmerkelijk staaltje van belezenheid onder de ze merendeels uit gastarbeiders be staande categorie ingezetenen. Het is echter zeer de vraag of deze plot selinge leesgierigheid onder gast arbeiders aanleiding moet zijn de ontwikkelingen in het Nederlands strafrecht zo'n vijftig jaar terug te draaien. Het wetsartikel dat smadelijke godslastering strafbaar stelt is af komstig van één der kabinetten- Colijn en voorbereid door zijn toenmalige minister van justitie, Donner. Het is zeer onwaarschijn lijk dat deze steil-Calvinistische be windslieden daarmee strafbaar stelling beoogden van lastering van andere goden dan hun enig wa re God. Dat godslasteringsartikel is voor het laatst in stelling gebracht in de zestiger jaren bij het zg. ezelspro ces tegen de auteur G.K. van het Reve, die in een van zijn gedichten god beschreef als een wollig ezels veulen, niet afkerig van zijn sodo- mitische avances. Van het Reve werd vrijgesproken, de uitspraak in hoogste instantie bevestigd en daarmee is het wetsartikel verwor den tot een dode letter. Sindsdien is ons land overspoeld door publie ke godslasteringen in de littera tuur, theater en wetenschap. God de vader en de zoon traden regelmatig op als komisch duo in Maarten Biesheuvels korte verha len. Freek de Jonge gebruikt het kruisigingsverhaal voor zijn meest cynische grollen. Het toneelstuk 'Het liefdesconcilie' verhaalt hoe god een deal maakt met de duivel die voor hem de syfilis uitvindt als middel om 's mensens seksuele losbandigheid in te dammen en in ruil daarvoor persvrijheid voor zijn ideeën bedingt. Dat toneelstuk is in Nederland probleemloos in druk verschenen en op de planken gebracht. De door het Monty Pythonteam gepro duceerde twee uur durende serie- geschakelde godslastering 'Life of Brian' is zonder probleem in de Ne derlandse bioscopen vertoond. De orthodoxe christelijke min derheden in Nederland hebben de ze stroom van godslastering moe ten overleven zonder de steun of sympathie van overheid of straf rechter. Zelfs als onderzoek zou uitwijzen dat Rushdies boek naar orthodox-moslimse opvatting de god van de islam lastert, so what? Gaan de gevoeligheden van de orthodoxe moslims onze overheid meer ter harte dan de gevoelighe den van de orthodoxe christenen? Moet Allah positief gediscrimi neerd worden tegenover Jaweh? Of is onze regering misschien uit opportunistisch politieke motie ven begonnen een doods wetsarti kel oneigenlijk te reanimeren. Onze CDA/WD-coalitie beziet in hoeverre zij tegemoet kan ko men aan Khomeinis boekverbran ders en moordenaars: een niet eer der vertoond staaltje van weerzin wekkend onderwerpingsgedrag. Het is alsof anno 1938 Colijn pu bliekelijk overweegt of niet ook Nederland de jodenster zal invoe- K. Maas Mozartstraat 43 Leiden (door de redactie bekort) Gijzeling De gijzeling in Utrecht naar aanlei ding van een echtscheiding is een triest voorbeeld van discriminatie. Bij een omgangsregeling voor de kinderen wordt alleen naar de moeder geluisterd door de kinder rechter en kinderbescherming. De moeder kan van alles verzinnen om een omgangsregeling te torpede ren. Zij wordt geloofd en naar het verhaal van de vader wordt nauwe lijks geluisterd. Volgens de rechter praat de moe der vanuit het standpunt van de kinderen en alleen zij heeft het bes te met de kinderen voor. Naar de kinderen wordt niet geluisterd, want zij zijn te emotioneel na een echtscheiding, althans volgens de rechter. Ook wanneer kinderen geestelijk kapot gaan omdat zij hun vader niet of nauwelijks zien, wordt er niet naar hen geluisterd. Bovengenoemde ervaringen van ondergetekende gaan in een 'zwartboek' dat op 3 maart wordt aangeboden aan de staatssecretaris van justitie. J.J. Louwrier, Hoge woerd 87, Leiden Etos verwent e mama Bij Etos word je pas echt verwend Alphen a/d Rijn, De Aarhof 49, Gouda, Markt 58, Katwijk aan Zee, Badstraat 7. Leiden, Donkersteeg 11, Leidschendam, Jasmijnhof 5, Oegstgeest, Lange Voortplein 18 - 20, Sassenheim, Hoofdstraat 256, Voorschoten, Schoolstraat 46. Wassenaar, Langstraat 115 -117.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 6