Sovjets bereid tot bemiddelingspoging op gesprek in El Salvador Serven woedend over ontslag van partijleiders in Kosovo Bi KOOP EEN LOT, VERBETER HUN LOT. M Moskou wil breuk Iran en EG lijmen Bush blijft tot bittere eind vechten voor Tówer Noodtoestand Venezuela na bloedige protesten Iraanse minister ontkent uitspraak over executies WOENSDAG 1 MAART 1989 BUITENLAND MOSKOU (AFP/DPA/Rtr) - De Sovjetrussische minister van buitenlandse zaken, Sje- vardnadze, heeft tijdens zijn bezoek aan Teheran met de Iraanse leiders gesproken over de affaire-Rushdie. Moskou heeft aangeboden naar een oplossing te helpen zoeken in de cri sis in de betrekkingen tussen Iran en de Europese Gemeenschap. Dit maakte de woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou, Gerasimov, gisteren be kend. "We hebben de indruk dat de Iraanse regering een uitweg zoekt voor deze zaak en dat de Russische regering een positieve rol kan spe len". Sjevardnadze, die het afgelo pen weekeinde in Teheran was, had eerst een anderhalf uur lang gesprek over de kwestie met zijn Iraanse collega, Velayati, en voorts een onderhoud van een half uur met parlementsvoorzitter Rafsan- jani. Op de vraag of hij de zaak heeft aangeroerd tegenover ayatollah Khomeini, die Rushdie vanwege zijn boek 'De Duivelsverzen' vogel vrij verklaarde, bleef Gerasimov het antwoord schuldig. Moskou's betrokkenheid houdt' verband met de 'onoverzichtelijke' Roald Dahl vindt Rushdie 'opportunist' LONDEN (AP) - Salman Rus hdie is een "gevaarlijke oppor tunist" die met opzet zijn boek 'The Satanic Verses' heeft op geklopt om er een bestseller van te maken. Dat weinig vlij ende oordeel stond dinsdag in een ingezonden brief in de Ti mes van Rushdie's collega-au teur Roald Dahl. Dahl schreef dat veel vakge noten Rushdie beschouwen als een held, "maar wat mij betreft is hij een gevaarlijke opportu nist. Het is duidelijk dat hij een diepgaande kennis heeft van de islamitische godsdienst en zijn aanhangers, en hij moet zich volledig bewust zijn geweest van de intense en gewelddadi ge gevoelens die zijn boek on der devote moslims zou opwek ken", zei Dahl. "Door een dergelijk sensatio- nalisme komt een willekeurig boek inderdaad aan de top van- de bestsellerlijst, maar ik vind dat een goedkope doen". van de kwestie bij het uitblijven van een redelijke oplossing, aldus Gerasimov, die eraan toevoegde dat Moskou 'bezorgd' is over de si tuatie en daarom alles in het werk wil stellen om het conflict bij te leg gen. Volgens de woordvoerder zal mi nister Sjevardnadze over zijn over leg in Iran morgen praten met zijn Spaanse collega, Ordonez, die naar Moskou komt. Spanje bekleedt op het ogenblik het EG-voorzitter- schap. Verder wil hij de zaak vol gende week in Wenen bespreken, waar hij is voor de CFE-besprekin- gen over conventionele wapenver mindering in Europa. Moskou heeft nog steeds geen of ficieel standpunt over de zaak-Rus- hdie, hoewel maandag een handje vol betogers voor de Iraanse am bassade in Moskou niets in de weg werd gelegd. De demonstranten veroordeelden het Iraanse dood vonnis en eisten vrijheid van crea tiviteit. Zij hekelden het uitblijven van een reactie van Moskou, niet wetende dat Sjevardnadze in Tehe ran de zaak wel heeft aangekaart. De door Londen uitgewezen Iraanse zaakgelastigde Basti, heeft dinsdagavond in een interview met de BBC gewaarschuwd voor 'de sastreuze' gevolgen als Groot-Brit- tannië zijn politieke standpunt in de affaire-Rushdie niet wijzigt. Hij wees erop dat Londen de wereld en het Midden-Oosten "in het bijzon der" in gevaar bracht. "Het is zeer ongelukkig dat uw regering de eerste is geweest die van deze kwestie een puur politie ke affaire heeft gemaakt", zei Basti aan boord van het vliegtuig dat hem naar Teheran bracht. Op de vraag of hij met die gevolgen duid de in de richting van de Britse gij zelaars in het Midden-Oosten zei de diplomaat dat hij daarop geen "on herroepelijk antwoord" kon geven. "U -weet dat de bevolking in het Midden-Oosten bijna geheel be staat uit moslims", zei hij. "En die zijn allemaal even getroffen door de houding die uw regering over deze zaak aanneemt en de uitspra ken die zij daarover doet". "Er is geen sprake van een drei ging zoals in uw land wordt gesug gereerd", zei Basti. "Er is sprake van een goddelijke opdracht uit de heilige schrift van de islam. WASHINGTON (GPD) - Presi dent Bush heeft gisteravond sa men met de Republikeinse leiders in de Senaat en John Tower een strategie uitgestippeld voor de strijd in de voltallige Senaat voor de benoeming van Tower als mi nister van defensie. Bush, die eer der op de dag in persoonlijke ge sprekken 12 Democratische sena toren voor de benoeming van To wer trachtte te winnen, liet er geen twijfel over bestaan dat hij de strijd in de Senaat tot het bittere eind zal uitvechten. De Republikeinse lei der in de Senaat Bob Dole liet door schemeren dat de stemming over de benoeming van Tower, die voor morgen op de agenda staat, wel licht tot volgende week zal worden uitgesteld. De belofte van John Tower om als minister van defensie geen druppel alcohol te zullen drinken lijkt de kansen van de voormalige senator om de meerderheid van de Senaat voor zich te winnen nega tief te hebben beinvloed. Een vrij algemene reactie in de Senaat op het dramatische gebaar van Tower is dat hij nu impliciet erkend heeft een alcoholprobleem te hebben. Opiniepeilingen in de Senaat wij zen er op dat de kansen van Tower buitengewoon gering zijn. Hij kan rekenen op de steun van 36 van de 45 Republikeinen; 7 Republikeinse senatoren aarzelen, terwijl een van hen, senator Larry Pressler uit Zuid Dakota te kennen heeft gege ven dat hij waarschijnlijk tegen zal stemmen. Twintig Democraten hebben laten weten dat zij tegen de benoeming van Tower zullen stem men. De rest is onbeslist. Slechts één Democratische senator. Den nis DeConcini van Arizona liet gis teren na een gesprek met de presi dent weten dat hij mogelijk voor Tower zal stemmen. Maar geen van de andere Democraten hebben tot dusver enige aanwijzing gegeven dat zij de benoeming van Tower zullen steunen. De controverse over de benoe ming van Tower is binnen enkele dagen van een discussie over ethiek en drankmisbruik uitge groeid tot een enorme machtsstrijd tussen de Senaat waar de Demo craten een meerderheid hebben, en de nieuwe Republikeinse presi dent. De vraag is niet langer of To wer als minister van defensie aan vaardbaar is, maar- zoals de Repu blikeinse senator Bob Dole het stelde- of de president het recht heeft zijn eigen man te kiezen, en of de Senaat vertrouwen heeft in het oordeel van de president. De Repu blikeinen hebben daarmee de To- wer-affaire tot een prestigezaak van Bush gemaakt. i zijn gonnen aan een intensieve lobby campagne. Maar politieke kenners in Washington wijzen er op dat het ook voor conservatieve Democra ten weinig aantrekkelijk is om zich door de president om te laten pra ten. In de eerste plaats heeft Bush aan het begin van zijn ambtsperio de heel weinig te bieden in ruil voor een stem voor Tower. Verder is met name de huwelijksmoraal van Tower slecht gevallen bij de conservatieve achterban. George Bush blijft de kandidatuur van To wer toch steunen. Velen geloven dat een verlies voor Bush in de nu onvermijdelijke confrontatie met de Senaat over de benoeming van Tower het prestige en de mahtspo- sitie van de president voor de rest van zijn ambtsperiode aanzienlijk zal verzwakken. Toch heeft de staf van Bush besloten dat de president tot het bittere einde voor zijn vriend John Tower moet vechten. Zij zijn tot de conclusie gekomen dat het voor het image van Bush beter is dat hij strijdend ten onder gaat, dan dat hij in dit stadium To wer laat vallen. Nobelprijswinnaar Lorenz overleden WENEN (Rtr/DPA/ANP) - "Wan neer je ganzen wilt begrijpen, moet je met ze leven". Zo karakteriseer de de maandag overleden Oosten rijkse dierkundige Konrad Lorenz (85) zijn werkwijze in zijn onder zoek naar het gedrag van de grau we ganzen. In 1973 ontving hij de Nobelprijs voor baanbrekende wetenschap pelijke artikelen en zijn boeken voor een breder publiek die in vele talen werden uitgegeven. De No belprijs voor fysiologie en genees kunde deelde hij met de in Neder land geboren N. Tinbergen en.de Oostenrijker K. von Frisch. BUDAPEST - „Verraden, we zijn verraden", schreeuwden honderd duizenden demonstranten gister avond voor het parlementsgebouw in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado. Het was een woedende reactie op de uitkomst van een vele uren lang spoedberaad van de Joe goslavische partijtop over het ge dwongen ontslag van drie Albane se partijleiders in de autonome provincie Kosovo. door Hans Geleijnse In de verklaring van het partij presidium (waarin afgevaardigden van de zes republieken en twee au tonome provincies) wordt name lijk niet ondubbelzinnig stelling genomen tegen het ontslag. De par tijtop in Kosovo besloot maandag avond tot het ontslag om de weg vrij te maken voor beëindiging van een al acht dagen durende onder grondse staking van 1300 Albanese mijnwerkers in Trepcar. De betogers in Belgrado gingen gisteravond pas uiteen nadat zij zeer kort waren toegesproken door de Servische partijleider Milose vic. Zijn woorden „U heeft hier aangetoond dat wij leiders die voor een Joegoslavische politiek strij den niet laten vallen" werden nog wel toegejuicht, maar de toevoe ging dat de partijtop het gedwon gen ontslag „verder zou onderzoe ken" bracht de handen niet op el kaar. Milosevic beloofde zijn aanhang overigens wel dat de lijst van orga nisatoren van Albanese demon straties in Kosovo nu spoedig zal worden gepubliceerd en de verant woordelijken gearresteerd. Na de Albanese demonstraties vorig jaar november in Pristina werd een der gelijke stap al aangekondigd. De betoging in Belgrado bracht op het hoogtepunt 's middags vol gens Radio Belgrado bijna een mil joen mensen op de been. Ook in Novi Sad (Vojvodina), Titograd (Montenegro) en Skopje (Macedo nië) gingen in totaal een half mil joen mensen de straat op om te pro testeren tegen het gedwongen ver trek van de drie Albanese politici. In Kosovo zetten achthonderd Servische en Montenegrijnse ar beiders in een zinkmijn bij het plaatsje Lepasovic hun actie tegen het gedwongen ontslag onvermin derd voort. Zij zijn maandagavond eveneens ondergronds in staking gegaan nadat de eis van hun Alba nese collega's in Trepcar was inge willigd. In Kosovo is de situatie explo sief: ooggetuigen melden tanks in de straten van de hoofdstad Pristi na en de aanwezigheid van oproer politie en militairen op strategi sche plaatsen in heel de provincie. Volgens deze verklaringen zouden gistermiddag tankcolonnes uit het aangrenzende Macedonië schillende plaatsen gedirigeerd. MEXICO (GPD) - In Venezuela zijn spontane protesten tegen eco nomische maatregelen uitgelopen op een kleine burgeroorlog. Tot in alle uithoeken van het land vonden gisteren voor de tweede dag ware veldslagen plaats tussen oproerpo litie en vooral jongeren. In sommi ge berichten wordt melding ge maakt van minstens 200 doden en meer dan 1000 gewonden. De regering van de sociaal-de mocraat Carlos Andres Perez heeft vannacht de noodtoestand afge kondigd. Er is een uitgaansverbod ingesteld van 8 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens. Alle persoonlijke rechten zijn opgeschort, inclusief de vrijheid van meningsuiting. Po litie en leger kunnen zonder ge rechtelijk bevel overgaan tot huis zoekingen en arrestaties. Tijdens het bekend maken van die drastische maatregelen - offi cieel is het woord noodtoestand niet gebruikt - gaf president Perez toe, dat er al 'tientallen' doden tij dens het volkse oproer zijn geval len. Hij riep de mensen op tot kalm te en het verdedigen van de demo cratie. In de hoofdstad Caracas bleef het, ondanks de avondklok, tot diep in de nacht onrustig. Vooral in en nabij de talloze sloppenwijken rond de hoofdstad werden voort durend schoten gehoord. Al de he le dag hadden sluipschutters solda ten, politiemannen en ook onschul dige voorbijgangers belaagd. Carlos Andres Perez had het van nacht zelf over een 'explosie' onder de omvangrijke arme sektoren bin nen de Venezolaanse samenleving. Maar hij verklaarde dat de regering op het ogenblik niet over de midde len beschikt om de noden van de armen te lenigen. En Perez verde digde zijn verregaande economi sche bezuinigingsprogramma, de oorzaak van alle oproer. De aangerichte ravage is enorm. Politie-bureau's, benzinestations, warenhuizen en supermarkten zijn in vlammen opgegaan. In alle grote steden zijn honderden winkels ge plunderd. In een poging om de rust te herstellen hebben vakbonden en werkgevers een algemene loons verhoging van bijna 100 gulden per maand aangekondigd. Voor de al lerlaagst betaalden betekent dat een verhoging van bijna 50 pro cent. De protesten braken maandag uit, na grote prijsverhogingen bij het openbare vervoer. Gistermor gen werden in de belangrijkste ste den militaire tanks en pantserwa gens op strategische punten ge plaatst. Maar dat mocht weinig ba ten. Na de eerste berichten van door de politie gedode demon stranten trokken er nog meer men sen woedend de straat op. Sinds de olieprijzen op de we reldmarkt in de jaren tachtig scherp zijn gedaald, is Venezuela langzaam maar zeker een sociaal kruitvat geworden. Bijna de helft van de arbeidsactieve bevolking is geheel of gedeeltelijk werkloos. De inflatie is de afgelopen jaren met de grootste moeite rond de 60 procent gehouden. Veertig procent van de 18 miljoen Venezolanen lijdt bijna dagelijks honger. Toch heeft Vene zuela nog altijd per hoofd het hoog ste gemiddelde inkomen van La- tijns-Amerika. Het probleem is dat al die rijkdom zeer onrechtvaardig is verdeeld. BURMA - De regering van Burma heeft vanmorgen bekendgemaakt dat er voor het eerst in 29 jaar ver kiezingen uitgeschreven zullen worden waaraan meer partijen mo gen meedoen. Dit heeft de Bur- maanse staatsradio gemeld in een uitzending die werd opgevangen in Bangkok. Veel Burmanen betwij felen of de verkiezingen democra tisch zullen zijn, zo hebben diplo maten vanuit Rangoon gezegd. NICOSIA (AP) - De Iraanse mi- Kosovo zijn nister van binnenlandse zaken, Mohtashemi, heeft gisteravond via het Iraanse persbureau IRNA zijn uitspraak ontkend dat sinds af gelopen zomer in Iran alle gevan gen zittende aanhangers van het gewapend verzet Mudjaheddin Khalq waren terechtgesteld. In het in Parijs gevestigde week blad Al-Mostaqbal was een inter view met de minister verschenen waarin hij zei: "Allen die gevangen werden genomen of zich'bij hen aansloten, werden geëxecuteerd. Volgens de vanuit Iraq opereren de Mudjaheddin Khalq (Heilige Strijders van het Volk) zijn in Iraanse gevangenissen honderden aanhangers terechtgesteld sinds Iran en Iraq afgelopen augustus een wapenstilstand sloten. Kort voor dat bestand van kracht werd, viel het Nationaal Bevrijdingsleger van de Mudjaheddin vanuit Iraq de provincie Bachtaran binnen. Die aanval kostte 1000 strijders het le- m Buitenland k ADVERTENTIE Zuidkorea De Zuidkoreaanse oproerpolitie heeft gisteren een groep dissiden ten tegengehouden die probeerden de Noordkoreaanse grens te berei ken om besprekingen te voeren met communistische functionaris sen over hereniging van het ver deelde schiereiland. België De kwaliteit van het leidingwater in België heeft ernstig te lijden van een toenemende vervuiling. Te vens op water in flessen is veel aan te merken. Ook in het noorden van Italië is het drinkwater vervuild. In de rivier de Adige zijn zoveel che micaliën geloosd, dat de bevolking van 24 plaatsen langs de rivier is 'verboden leidingwater te drinken. Avondklok De gemeenteraad van Washington heeft dinsdagavond besloten een avondklok in te stellen voor tie ners. Zo hoopt het gemeentebe stuur het gewelddadige drugspro bleem in de stad aan te kunnen pakken. Tieners beneden de 18 mo gen nu op vrijdag en zaterdag tus sen middernacht en 6 uur 's mor gens niet meer samenscholen op straathoeken, in parken of in ande re publieke gelegenheden. Op de andere dagen van de week geldt de avondklok van 11 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens. Suharto De Indonesische president Suhar to krijgt, samen met een Togolese organisatie, de Bevolkingsprijs 1989 die wordt toegekend door de Verenigde Naties. Suharto krijgt de prijs voor zijn rol in de promotie van de geboortebeperking van zijn land, aldus de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken Alatas. SAN SALVADOR - In El Sal vador is een voorlopige wapenstil stand begonnen. Zowel het Sal vadoraanse leger als de guerrilla heeft gisteren een eenzijdig staakt- het-vuren aangekondigd. Het gaat om een unieke gebeurtenis in de 9 jaar oude burgeroorlog, die al meer dan 70.000 levens heeft gekost. door Rob Sprenkels De Salvadoraanse guerrilla is be reid om in te gaan op de uitnodi ging van president Duarte om met .de regering en de politieke partijen te onderhandelen over deelname aan de dit jaar te houden verkiezin gen. De rebellen stellen voor om dit weekeinde in San Salvador rond de tafel te gaan zitten. Duarte had geopperd om de gesprekken in Gu atemala te voeren. Wel stellen de guerrilleros de no dige voorwaarden voor het ge sprek. Zo moet er bereidheid be staan om de officieel voor 19 maart aanstaande geplande verkiezingen eventueel uit te stellen tot septem ber. President Duarte had zondag 30 april als uiterlijke datum voor de stembusslag genoemd. Het Salvadoraanse leger kondig de gisteren een eenzijdige wapen stilstand aan ter ondersteuning van de vredesvoorstellen van Duarte. Tot 1 juni, het einde van de ambts termijn van Duarte, worden alle militaire operaties in het land ge staakt, aldus de officiële aankondi ging. Daarvoor hadden ook de rebel len bekendgemaakt, dat ze met on- middelijke ingang al hun offensie ve acties staken. Maar het staakt- het-vuren van de guerrilla is alleen bedoeld om de gesprekken moge lijk te maken. De guerrilleros wei gerden in te gaan op de door Duarte geëiste termijn tot 1 juni. Uitgelegd werd, dat er tijdens het overleg over een definitieve wa penstilstand moet worden onder handeld. De rebellen lieten weten, dat ze niet van plan zijn hun wapens in te leveren, voordat het tot een totale herstructurering komt van het re geringsleger. Dat zou van meer dan 50.000 man moeten worden terug gebracht tot 11.000 man. Verder ei sen de guerrilleros de ontbinding van de verschillende paramilitaire politie- apparaten. Maar de eisen van de guerrilla vormen niet de enige hindernis op weg naar vrede in El Salvador. Zo stelde president Duarte zondag dat alle mogelijke akkoorden met de guerrilla moeten worden goege- keurd door het parlement. De daar over een absolute meerderheid be schikkende ultra-rechtse ARENA- eventueel de verkiezingen uit te stellen tot 30 april. Een mogelijke oplossing is het door Duarte geopperde referen dum. Indien de grondwet een ob stakel blijkt op weg naar een defi nitief eind van de oorlog, zo stelde Duarte zondag, dan moet de abso lute autoriteit, het volk, over die kwestie beslissen. De guerrilla juichte dat idee gisteren toe, onder voorbehoud dat de vraagstelling aan de kiezers door alle betrokken partijen tezamen wordt opgesteld. Intussen heeft de top tussen Eu ropa en Midden-Amerika tastbare resultaten opgeleverd. De gezame- lijke slotverklaring juicht de recen te vredesvoorstellen van de Sal vadoraanse president Duarte aan de hem bestrijdende guerrilla toe. Ook is er een ambiteus economisch programma opgesteld, dat moet leiden tot een herstel van de Mid- denamerikaanse economische markt, een soort van regionale EG. Nicaragua is opgeroepen om de be loofde democratisering waar te ma ken. Uit naam van de Europese Ge meenschap, uitte de Spaanse mi nister van buitenlandse zaken, Or donez, tevredenheid over de 'poli tieke wil' van de vijf Middenameri- kaanse landen om tot vrede te ko men en een onderlinge economi sche samenwerking. Het compro mis van Europa, zo beloofde Ordo nez, beperkt zich niet alleen tot het stimuleren van het vredesproces, maar ook tot het steunen van die economische integratie. Meer geld, maar ook meer eisen. Ordonez maakte daarvan geen en kel geheim. "Indien een van de lan den de gemaakte beloftes niet na komt, moet het van de hulpverle ning worden uitgesloten", stelde de Spaanse minister, die daarmee met name op Nicaragua leek te doelen. Maar hij kondigde ook maatregelen aan tegen landen die de gemaakte afspraken over de economische integratie van de re gio proberen te ondermijnen. Zo'n 5 miljoen Afghanen zijn op de vlucht. Al jaren leven ze van dag tot dag. Niets hebben ze over, hooguit een sprankje hoop. Hulp is daarom hard nodig. De Willem en Mary Loterij wil zoveel mogelijk geld inzame len voor deze vluchtelingen. Het geld komt toe aan de Nederlandse 'Stichting Vluchteling'. Het 'Hoge Commissariaat der Vere nigde Naties voor Vluch telingen' ziet erop toe dat het geld goed terecht komt. Zelf maakt u kans Mil.'HMM PHIUPI g op een mooie prijs. Volvo. Philips, de Staats loterij. de Lotto, de ABN ...ze staan er voor. Loten f5.- zijn t/m 4 maart verkrijgbaar bij verkoopadressen van de Staatsloterij (de organisator van deze eenmalige loterij). En bij alle Grenswissel- én Postkantoren. Aarzel dus niet; koop loten. En vraag meteen even naar de folder waarin de prijzen staan vermeld en hoe u te weten kunt ko men of u tot de winnaars behoort. De trekking vindt plaats op maandag 13 maart. DE WILLEM EN MARY LOTERIJ. HULP VOOR DE AFGHAANSE VLUCHTELINGEN. Vergunningnummer

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5