Kamer wil geen lagere huursubsidie Cultureel erfgoed in de Nederland stuurt missie naar Tsjechoslowakije wegens Havel 'Verkoop jagers aan Turkije opschorten' Spellingstrijd woedt al eeuwen Kamer voor hoger huurwaardeforfait KLM inspecteert Jumbo's na ongeluk op Honolulu Direkte fabrieksverkoop met kortingen tot meer dan 50%! WOENSDAG 1 MAART 1989 PvdA vreest gettovorming DEN HAAG (GPD) Een kamermeerderheid van WD en PvdA heeft zware kritiek op het voornemen van staatsse cretaris Heerma (volkshuisvesting) om de huursubsidie aan banden te leggen. Heerma wil huisbazen verbieden woningen toe te wijzen aan huurders die méér dan 250 gul den huursubsidie per maand nodig hebben om de huur te kunnen betalen. De bewindsman wil dat alleen toestaan als er geen goedkoper alternatief voorhanden is en als het gemeentebestuur haar fiat geeft. DEN HAAG (ANP) - Nederland zal een ambtelijke missie naar Praag zenden om te spreken over wat het beschouwt als Tsjechoslo- waakse schendingen van de aanbe velingen van de Slotakte van Hel sinki. Dit gebeurt op grond van de procedure die Nederland tegen Tsjechoslowakije heeft aangespan nen wegens de veroordeling van de toneelschrijver Vaclav Havel en anderen, die in het openbaar de dood van Jan Palach wilden her denken. De Tsjechoslowaakse regering, aldus een woordvoerder van Bui tenlandse Zaken, is graag bereid tot besprekingen. Er wordt nog ge zocht naar een datum, maar Neder land verwacht dat de besprekingen op vrij korte termijn, waarschijn lijk na 8 of 9 maart, zullen begin- nen. Het is nog niet duidelijk of mi nister Van den Broek (buitenland se zaken) de kwestie Havel met zijn Tsjechoslowaakse collega zal be spreken, wanneer zij begin volgen de week in Wenen het begin van de conferenties over vermindering van de strategische bewapening in Europa, en verdergaande vertrou wenwekkende maatregelen bijwo nen. Van den Broek heeft de arres tatie van Havel al met zijn collega besproken, toen zij op 17 januari in Wenen waren voor het slot van de vervolgbijeenkomst van de Confe rentie over veiligheid en samen werking in Europa. Deze conferentie besloot tot een nieuwe procedure voor het aan de kaak stellen van schendingen van de aanbevelingen die in de diverse Volgens het PvdA-kamerlid De Pree kunnen de lagere-inkomens- groepen straks geen kant meer op. De Pree: „Heerma's voorstel heeft betrekking op alle woningwetwo ningen die pakweg de laatste 10 jaar zijn gebouwd. Die woningen kosten nu eenmaal een slordige 600 gulden per maand, en mensen met een minimuminkomen hebben dan al snel recht op meer dan 250 gulden huursubsidie. Het kan toch niet zo zijn dat lagere inkomens groepen straks niet meer in wonin gen kunnen die juist voor hèn ge bouwd zijn?". Ook leidt Heerma's voorstel volgens De Pree geheid tot het schrikbeeld waarbij de lage inkomensgroepen in dezelfde strar ten en wijken komen te wonen. De WD onderschrijft de inten tie van staatssecretaris Heerma om te voorkomen dat verhuurders du re woningen slijten aan lagere in komensgroepen. „Soms lijkt het er zelfs op dat verhuurders bij voor keur dure woningen toewijzen aan aan lagere-inkomensgroepen, om leegstand te voorkomen", aldus de WD'er De Beer. „Maar die 250 gulden grens als valbijl hanteren lijkt mij een slecht idee. Als iemand recht heeft op 260 huursubsidie per maand dan zou hij de mogelijkheid moeten krijgen dat tientje verschil uit eigen zak bij te betalen", aldus het liberale ka merlid. Voor gettovorming is De Beer niet bevreesd. „De een heeft nu eenmaal meer voor een aardige wo ning over dan de ander", aldus het kamerlid. Dat is ook de opvatting van het CDA-kamerlid Wolters: „Het is werkelijk onzin te denken dat heel Nederland op de schop gaat en gedwongen wordt te ver huizen". De PvdA verwacht niet dat de 250 gulden grens tot aanzienlijke besparingen leidt. De Pree: „Groei kernen als Purmerend zijn volge bouwd met eenvoudige woning wetwoningen die behoorlijk duur zijn. In die gevallen zullen gemeen tebesturen al snel toestemming ge ven de 250 gulden grens te over schrijden, omdat het niet anders kan". DEN HAAG Om het vertroebelde contact met en het zicht op het Nederlandse onderwijs weer wat te verhelde ren, lapte de actiewerkgroep Bassisscholen Haagse Beemden Breda gisteren de ramen van de Tweede Kamer. De actie was een protest tegen de vele bezuinigingsmaatregelen die de afgelopen tijd op het onderwijs zijn afgeko men en die volgens de actievoerders een bedreiging voor de kwaliteit ervan vormen. (foto anp> DEN HAAG (ANP) - De linkse op positie wil dat de Nederlandse re gering Turkije duidelijk maakt dat zij zich grote zorgen maakt over de schendingen van de mensenrech ten. Bij de behandeling van de be groting van het ministerie van bui tenlandse zaken suggereerden PvdA, D66 en PSP gisteren om de levering - tegen een vriendenprijs - van verouderde Nederlandse NF-5 vliegtuigen aan de Turkse lucht macht eventueel op te schorten. Nederland, aldus Ter Beek (PvdA), heeft de zogenoemde sta- tenklacht tegen Turkije voor het Europese Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg ingetrok ken, en daarmee Turkije het voor deel van de twijfel gegeven. Gezien het rapport van Amnesty Interna tional over de zeer talrijke gevallen van marteling in Turkse politiebu reaus en gevangenissen, is het de vraag of Turkije dit voordeel van de twijfel nu nog verdient. Een dui delijk signaal van de bezorgdheid zou het opschorten van de vooort- gaande levering van NF-5 vliegtui gen zijn. Het waren deze toestellen die op nieuwjaarsdag door twee vredesactivisten werden bescha digd uit protest tegen de schendin gen van de mensenrechten in Tur- kije. Eisma (D66) vroeg minister Van den Broek de kans dat NF-5 vlieg tuigen tegen de eigen (Koerdische) bevolking worden gebruikt, af te wegen tegen de NAVO-afspraak om armere bondgenoten te steu nen. Van Es (PSP) drong aan op het stopzetten van militaire steun. Ze wil dat zorgvuldig wordt nagegaan DEN HAAG (GPD) - De overheid moet onderzoeken of aan oud-In- diëgangers zonder overheidspen- sioen een eenmalige uitkering kan worden verstrekt. Tevens moet worden bekeken of oud-militairen ook na hun 65ste een invaliditeits pensioen of een verhoging daarvan hoe Turkije het pas getekende drag tegen folteren in de praktijk kunnen aanvragen, brengt. „De Turkse werkelijkheid s nog ver verwijderd van wat Dit schrijft Vertrouwensman verdrag wordt gezegd". Nederland Oud-militairen Indiëgangers Van op moeten aandringen dat der Mei advies aan staatsse- Ankara inspectie toelaat in de kam- cretaris Van Houwelingen (defen- Vertrouwensman wil uitkering Indiëgangers vies, omdat dé financiële conse quenties niet duidelijk zijn. Op de begroting van zijn departement is daarvoor geen geld gereserveerd. Bovendien moet met het ministe rie van WVC worden overlegd en krijgen de belangenorganisaties de kans op de voorstellen te reageren. Volgens Van der Mei dienen oud-militairen die in de periode tussen 1945 en 1950 naar het toen malig Nederlands-Indië zijn uitge zonden, een aanspreekpunt te krij gen. Het ministerie van defensie dient regelmatig te overleggen met de veteranenorganisaties. Dat maakt volgens Van der Mei duide lijk dat de overheid de problemen van oud-militairen erkent, terwijl de minister de ontwikkeling van de problematiek op de voet kan vol gen. Schrijvers en uitgevers verzetten zich tegen wijziging spelling Janmaat Janmaat en zijn extreem-rechtse geestverwanten krijgen geen toe stemming om op 29 maart in Leer dam en Kedichem een demonstra tieve herdenking te houden van de rellen rond de bijeenkomst van de j Centrumdemocraten driejaar gele den. Bij de vechtpartijen werd Jan maats secretaresse ernstig ge- I wond. Burgemeester Corporaal heeft gisteren besloten de demon stratie te verbieden vanwege de te verwachten ongeregeldheden. Gevangenissen Het huis van bewaring in Assen Igaat mogelijk in december van dit jaar dicht. Ook de gevangenis in Winschoten staat op de nominatie gesloten te worden, zo heeft de I dienstcommissie de Asser gevan genis gisteren gezegd. Het ministe rie van justitie doet geen medede lingen. De vaste kamercommissie van justitie vergadert op 9 maart over de sluiting van zes kleinere huizen van bewaring en gevange nissen in Nederland. Asielzoekers Het aantal asielzoekers in ons land is in 1988 gedaald tot 7486, onge veer de helft van de 13.460 uit 1987. De meesten kwamen uit Polen, So malië. Sri Lanka en Zaire. Rond de 800 werden erkend als vluchteling, terwijl 726 mensen op humanitaire gronden in ons land mochten blijven. AMSTERDAM - De Nederlandse schrijvers en uitgevers zitten aller minst te wachten op een andere spelling van de Nederlandse taal. Eensgezind verzetten zij zich tegen de voorstellen die de Taalunie gis teren publiek gemaakt heeft. Zij vinden dat met het veranderen van de spelling de relatie met het verle den doorgesneden wordt, evenals die met andere talen. Bovendien bestaat het gevaar dat waardevol li terair werk terzijde gelegd wordt, enkel omdat de spelling verouderd door Theo Haerkens De schrijver Harry Mulisch is fel tegen. „Straks is iedereen gewend aan het nieuwe woordbeeld en dan kan niemand meer lezen wat er voor die tijd geschreven is". Dege nen die de spelling willen verande ren zijn volgens hem 'dommer dan de Duitsers, de Engelsen of de Fransen. Die doen dat toch ook niet? Zij houden hun taal in ere'. De Britten veranderen nooit wat. Als zij zouden doen wat de Taal unie wil, wordt 'to know' iets als 'to no'. Wij hebben nauwelijks meer van die woorden, alleen in 'erwt' is de 'w' bewaard gebleven. Mulisch gelooft niet in het argument dat het voor de jeugd gemakkelijker wordt zich de spellingsregels eigen te ma ken als die eenvoudiger '"orden en consequenter. „Een andere spel ling is alleen maar makkelijker voor de onderwijzers. Taal is niet logisch. Kinderen moeten de spel ling maar gewoon leren zoals die nu is, net als wiskunde en reke- Uitgever Theo Sontrop van de Ar beiderspers en Maarten Asscher van Meulenhoff scharen zich aan de zijde van de literator. „Absoluut rampzalig", noemt Asscher de plannen. „Boeken die wat de in houd betreft nog zeer levend kun nen zijn, doen alleen al door het taalgebruik gedateerd aan". Als voorbeeld noemt hij het werk van de Franse schrijver Emile Zola dat nu nog heel leesbaar is. De oor spronkelijke teksten van zijn tijd genoot Couperus daarentegen doen verouderd aan door het ge bruik van de naamvals-n, de dub bele 'oo' en 'sch' op plaatsen waar wij nu een 'o' of een 's' gebruiken. Sontrop noemt iedere vorm van ingrijpen uit den boze. „Wij zijn een van die landen in Europa die voortdurend aan de spelling mor relen". Dat ligt voor hem op het- ROTTERDAM (GPD) De strijd over de Nederlandse spelling is niet van vandaag of gisteren. Sporen van vroegere spellingwijzen oude re mensen schrijven menschen duiden erop dat eenmaal aangeleer de spellingwijzen erg taai zijn en een mensenleven mee kunnen. De nieuwste voorstellen van de Taalunie komen na jarenlange rust op het spellingfront. De Nederlandse Taalunie is sedert september 1980 de enige bevoegde instantie, die zich mag bezig houden met ver anderingen van de spelling (die in feite gedurende twee eeuwen maar twee keer veranderde). De eerste officiële spelling, opgesteld door Siegenbeek, dateert van 1805. Het duurde tot 1863 voor De Vries en Te Winkel met een, overi gens niet ingrijpende, verandering kwamen. De spelling-Marchant (1934) bracht meer wijzigingen met zich mee. Marchant liep vooruit öp de officiële regeling in het Belgische Spellingbesluit van 1946 en de Nederlandse Spellingwet van 1947, die nader is uitgewerkt in de Woordenlijst van 1954, het Groene Boekje. Dit boekje maakte destijds zoveel kritiek los, dat er weer een nieuw moest komen. De commissie Pé-Wesseling zette zich aan deze taak en kwam in 1969 met eindvoorstellen plus een vereenvoudiging van de werkwoordsspelling die de eeuwige problemen met 'stam plus t' uit de weg zou moeten ruimen. Maar deze voorstellen deden de strijd om de Nederlandse spelling in nog voller hevigheid oplaaien. Uitvoerig werden voor- en nadelen van bepaalde spellingen beschreven en be sproken. Nederland en België konden het er niet met elkaar over eens worden, en schoven de kwestie door naar het later opgerichte Neder lands-Vlaams instituut voor de Nederlandse taal. In 1980 was het de Taalunie die een uitgebreid onderzoek startte naar de mogelijkheden van taalvernieuwing. Uit dat onderzoek, dat gisteren werd gepubliceerd, blijkt onder meer dat de meeste mensen een woord spellen zoals ze de spelling ervan in hun geheugen hebben opgeslagen en niet zoals ze die uit regels moeten afleiden. zelfde vlak als het afschaffen van de verplichting in het voortgezet onderwijs Frans, Duits en Engels te leren. Tot secuurder taalgebruik leidt de operatie volgens hem zeker niet. Auteurs wordt juist een be langrijk instrument ontnomen om zich zo nauwkeurig mogelijk uit te drukken. Het is pure taalverar- Met Mulisch vindt Sontrop het on zin de spelling aan te passen aan mensen die niet in staat zijn de nu geldende regels onder de knie te krijgen. „Het is, veel belangrijker rekening te houden met de dragers van de cultuur dan met mensen die hoogstens een keertje een bestel ling noteren voor de bakker". Het voorstel om woorden van buiten landse herkomst, zoals 'cadeau' te vereenvoudigen tot 'kado' kan in hun ogen geen genade vinden. Mu lisch gelooft niet dat kinderen daar iets mee opschieten. Als ze later Frans leren, ontkomen ze er niet aan de oorspronkelijke spelling te leren en dat is dubbel werk. Kinderboekenschrijver Jan Ter louw is het daar mee eens. Hij vindt het eerder een verlies dat mensen die geen Frans leren niet verder ko men dan 'kado* als de vereenvoudi gingsplannen doorgaan. Net als de uitgevers willen de schrijvers de relatie met het verleden bewaren. „Met het veranderen van de spel ling snijd je je af van de eigen tradi tie en daarmee raak je je identiteit kwijt", meent Mulisch. Hij wijst er op dat die het toch al zwaar te ver duren krijgt in het Europa van 1992. De taal is de basis van het cul tureel besef. „Daarjuist op dit mo ment verandering in aanbrengen is wel het allerslechtste wat je kunt doen". Terlouw deelt die mening. Hij spreekt van het verlies van ons cul tureel erfgoed en vindt het noodza kelijk in de spelling te laten zien dat veel van onze taal afkomstig is uit het Grieks en Latijn. „In de Scandinavische landen is die rela tie zoek. Die landen zijn duidelijk te ver gegaan". Toch stelt Terlouw zich aanzien lijk rekkelijker op dan Mulisch. „Bij een woord ais 'spellingwed- strijd' zoek je je suf naar een ant woord op de vraag waarom hier geen verbindings-s nodig is". Evenmin heeft Terlouw er princi pieel bezwaar tegen om het dilem ma rond de verbindings-n in 'boe kenkast' en 'kippenhok' definitief de wereld uit te helpen. „Maar de spelling moet niet te vaak aange past worden. Eens in de zeventig jaar is meer dan genoeg, dan heeft iedere generatie er hoogstens één keer last van". CVSE-slotdocumenten zijn vervat. Als - in de eerste fase - het land waartegen de procedure aanhangig is gemaakt geen inlichtingen ver strekt, volgt een verzoek om bilate raal overleg. Indien dit niets oplevert, worden de andere CVSE-partners - de an dere Europese landen behalve Al banië, plus de VS en Canada - inge licht, en kan de kwestie aan de orde komen in een speciale werkgroep van de conferentie over de mense lijke dimensie die eind mei in Pa rijs begint. In de eerste fase heeft Tsjechos lowakije geen inlichtingen ver strekt, maar ook niet gereageerd in de zin dat Nederland zich niet met interne aanlegenheden behoort te bemoeien. In tegenstelling tot Roe menië, aldus de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, hebben de Tsjechoslowaakse autoriteiten la ten weten dat zij alle aspecten van de slotdocumenten van CVSE-con- ferenties - van Helsinki, Madrid en Wenen - aanvaarden. Roemenië heeft in Wenen een nadrukkelijk voorbehoud gemaakt ten aanzien van bepaalde aanbeve lingen van de slotverklaring van Wenen. DEN HAAG (ANP) - Staatssecre- je de huiseigenaren taris Heerma (volkshuisvesting) eigen doos", kan bij zijn streven het huurwaar deforfait te verhogen, rekenen op steun van PvdA en CDA. Fractie woordvoerders van beide partijen hebben dat gisteren gezegd. De WD heeft nog geen standpunt. Volkshuisvestingswoordvoer der Wolters van het CDA zou het toejuichen als in het verkiezings programma van zijn partij wordt opgenomen dat het huurwaarde- forfait moet worden verhoogd. Daardoor wordt het mogelijk de 6 procent overdrachtsbelasting bij het kopen van een huis te vermin deren of af te schaffen. Wolters is het eens met zijn partijgenoot Heerma dat hierdoor de doorstro ming in de koopsector wordt be vorderd. Per 1 januari gaat het huurwaar deforfait (het deel van de waarde van het huis waarover inkomsten belasting moet worden betaald) overigens al omhoog van 1,3 naar 1,8 procent. Dit in het kader van de operatie-Oort. PvdA-fractiespecialist De Pree steunt het voornemen van Heerma eveneens. Hij wijst er op dat een betere doorstroming ook de ver keersdruk kan verlichten, als men sen dichter bij hun werk gaan wo nen. De Pree voelt er daarom voor de mate waarin overdrachtsbelas ting moet worden betaald te laten afhangen van de keuze van de woonplek. Iemand die dicht bij zijn werk gaat wonen zou minder hoeven te betalen dan iemand die verder van zijn werk vandaan gaat wonen. WD-woordvoerder De Beer twijfelt nog aan het nut van de maatregel. „Als je de overdrachts belasting vermindert en het huur waardeforfait verhoogt, presenteer Rente-aftrek Een PvdA-werkgroep die het volkshuisvestingshoofdstuk van het verkiezingsprogramma voor bereidt, wil ook de fiscale aftrek van hypotheekrente aanpakken, omdat die vooral de hoogste inko mens bevoordeelt. De werkgroep zou de rente-aftrek willen beper ken tot de eerste schijf van het plan-Oort. Volgens Wolters kan hiervan wat het CDA betreft geen sprake zijn. „Er is over dit onderwerp wel eens gesproken in het kader van verdere lastenverlichting na 1990. Om dio te financieren zouden opnieuw af trekposten moeten worden ge schrapt. Maar ik zou het betreuren als in ons verkiezingsprogramma de hypotheekrente-aftrek wordt aangetast. Ik heb ook geen enkele aanleiding te denken dat dat ge beurt". WD-woordvoerder De Beer is mordicus tegen het aanpakken van de rente-aftrek. Volgens hem zou die maatregel het rijk ook nauwe lijks extra geld opleveren. Hij wijst erop dat tegenover de inkomsten derving die de rente-aftrek voor de overheid betekent ook opbreng sten staan in de vorm van de belas ting die hypotheekverstrekkers over de door hen ontvangen rente moetep betalen. Daarnaast vreest De Beer dat het teniet doen van de hypotheekren te-aftrek de doodsteek betekent voor de duurdere woningbouw. Dat zou zeker 5000 arbeidsplaatsen in de bouw kosten. „En die duurde re woningen geven nu juist nog wat kleur en fleur aan de bestemmings plannen". Evenmin als de uitgevers ziet Mu lisch uit naar een herziene versie van de Woordenlijst Nederlandse Taal, het groene boekje. Dit werkje is voor schrijvers en uitgevers de toetssteen die in geval van twijfel het laatste woord heeft. „Het werkt prima en er is rust. Waarom zou je dat gaan veranderen?", vraagt Mu lisch zich af. Bij het opstellen van zijn sugges ties om de spelling te vereenvoudi gen heeft de Taalunie-werkgroep de correcte uitspraak van het Ne derlands als uitgangspunt geno men. Sontrop ziet daar geen red ding. De tijd dat schrijvers hun linksheid moesten tonen door woorden als 'historisch' te laten eindigen op 'ies', zijn wat hem be treft definitief voorbij. „Moet je dan 'eksplwataatsie' schrijven of 'eksplwataasie'? En is er voor de zachte 'g' soms een nieuw letterte ken op komst?". SCHIPHOL/LONDEN (ANP/Rtr) - De KLM heeft gisteren samen met de Rijksluchtvaartdienst de vrachtdeuren van vier van haar 19 Boeing 747-vliegtuigen aan een ex tra inspectie onderworpen. Daarbij zijn geen mankementen of onregel matigheden aan het licht gekomen. Tot deze inspectie werd besloten na het ongeval met een Boeing 747 van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij United Airlines van afgelopen vrijdag. Na de start vanuit Honolulu ontstond een gat in de romp waaruit negen mensen naar buiten werden gezogen. De romp scheurde open toen het toe stel een vrachtluik verloor. Boeing blijkt dit weekeinde alle gebruikers van Jumobjets geadvi seerd te hebben de vergrendeling van de vrachtluiken te testen. Vol gens de KLM heeft de Amerikaan se rijksluchtvaartdienst FAA in 1987 alle gebruikers opdracht gege ven de vergrendeling van alle types Boeing 747 aan extra inspecties te onderwerpen en bepaalde onder delen door nieuwe, van een ander materiaal, te vervangen binnen vijftien maanden. Bij 15 van de 19 KLM-Jumbo's is dat inmiddels ge beurd, zodat er maar vier inspec ties nodig waren. Bij de laatste vier zal dit in maart en april gebeuren. De KLM-woordvoerder, noch de woordvoerder van Boeing, wilde zeggen wat de achtergrond van de FAA-opdracht van 1987 is geweest. Dit soort opdrachten is vrijwel al tijd het gevolg van ervaringen van gebruikers of van uitkomsten van onderzoek van de fabrikant. Boeing 747's hebben aan iedere zij de van de romp een luik dat toe gang geeft tot het vrachtcomparti ment. De Amerikaanse vliegtuigbou wer kondigde gisteren nieuwe on- derhoudsmaatregelen af om de vei ligheid te vergroten van veroude rende toestellen. Bij de 737 moeten de klinknagels aan de romp na 75.000 vluchten vervangen worden en niet meer alleen gecontroleerd. Deze aanbeveling, die veel verder gaat dan de bestaande praktijk, gaat de luchtvaartmaatschappijen miljoenen guldens kosten. Aan de voorstellen is driejaar on derzoek voorafgegaan naar de on- derhoudsmethoden. Ze komen op een moment dat velen zich zorgen maken over de veiligheid van vliegtuigen als gevolg van een aan tal ongelukken waarbij Boeing's betrokken waren. ADVERTENTIE De Sola fabriek te Zeist levert rechtstreeks van fabriek naar konsument voor ongekend lage fabrieksprijzen. Omdat niet iedereen in de gelegenheid is om zelf naar Zeist te komen. Komplete cassettes Kookpannen Dupiokookpannen: tot 70% korting Een komplete set 6 dig Sola kookset is er al voor 225,- ZiNerwit edefetaai Provence Constance Constance Odessa Prelude Céline Perle Classique Provence adviesprijs 105 dig. fl. 1175,- 40 dig. 409.- 105 dig. 60 dig. 105 dig. 135 dig. 60 dig. 12 pers. 135 dig. 9 pers. 1475.- 1650.- 1165,- 1530.- SPECIALE VERKOOPDAGEN: aktlepras Donderdag 2 maart A. 587,50 Vrijdag 3 maart 239,- Zaterdag 4 maart 607,50 399,- 737,50 11.00- 21.00 u 11.00-16.30 u 11.00 -16.00 u Zwaar verzilverd (basis 100) model Hollands Glad 6 pers. 40 dig. model Haagsch Lolje 9 pers. 105 dig.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3