"Een psychiater mag nooit iemand ontoerekeningsvatbaar verklaren' Labour put moed uit tanend gezag Thatcher Interview Vierdaagse vuurproef Amerikaanse bisschoppen inVaticaan PAGINA 2 WOENSDAG 1 MAART 1989 AMSTERDAM Ontoerekeningsvatbaarheid is een term die in geen enkel handboek over psychiatrie voorkomt. Toch bedienen psychiaters zich maar al te graag van deze term bij rapportage over mensen die tijdens een - al dan niet tijdelijke - psychische stoornis een misdrijf hebben begaan. En daarmee gaat de psychiater op de stoel van de rechter zitten. „Hij mag natuurlijk best een mening hebben over de vraag of iemand zijn misdrijf aange rekend moet worden, maar die telt niet zwaarder dan die van jouw of mij", zegt Charles Haffmans. Hij is verbonden aan de afdeling strafrecht van de Universiteit van Amsterdam en een advocatenkantoor, en promoveerde vorige week op een proefschrift over de be rechting van psychisch gestoorde delinquenten. Volgens Haffmans is de rol van de psychiater in het strafrecht veel te ver doorgeschoten. Vooral omdat de rechter vaak niet goed weet wat hij met een psychisch 'gestoorde delinquent aan moet: "Het gaat vaak om moeizame delicten met een moeizame dader, en vaak heeft de rechter er ook nog niet eens echt interesse voor. Dan komt de psy chiater opdraven en die vertelt ver volgens hoe het zit met de toereke ningsvatbaarheid en welke straf de verdachte moet krijgen. Voor de rechter is dat natuurlijk wel ge makkelijk. Maar het betekent wel dat hij zijn verantwoordelijkheid als rechter in wezen los laat". door Sjaak Smakman Een psychiater zou, aldus Haff mans, geen andere rol mogen ver vullen dan iedere andere deskundi ge die wordt ingeschakeld om hel derheid over een bepaald misdrijf te verschaffen. Haffmans: ,,Als er sprake is van een psychische stoor nis. dan is het voor een rechter na tuurlijk erg interessant om te we ten wat daarvan de gevolgen kun nen zijn voor iemands functione ren in het algemeen, en wat dat be tekende voor het handelen van de ze speciale persoon in dit speciale geval. Het is om te kunnen oorde len zelfs noodzakelijk om te Kun nen begrijpen wat er eigenlijk is ge beurd. De psychiater kan dat ver tellen vanuit zijn specifieke des kundigheid". „Maar een psychiater kan nooit zeggen dat een verdachte niet toe rekeningsvatbaar is. Dat is een nor matief oordeel. Het is geen me disch oordeel maar een maatschap pelijke term en düs een wettelijk oordeel dat aan de rechter is voor behouden. Alleen de rechter kan op grond van de informatie van de psychiater beslissen of en in hoe verre iemand zijn daad kan worden toegerekend, toerekeningsvatbaar is. Het enige dat de psychiater kan - en mag - zeggen is of iemand op het moment van zijn daad gestoord was of niet". Schuld Maar los van de gemakzucht van de rechter en de gretigheid van de psychiater (,,de psychiatrie heeft het nu eenmaal in zich om verant woordelijkheden over te nemen") ligt er het probleem dat het Neder landse strafrecht eigenlijk niet goed raad weet met de psychisch gestoorde misdadiger. Het Neder landse strafrecht, legt Haffmans uit, is een schuldstrafrecht. Dat be tekent dat alleen straf kan worden gegeven als de verdachte zijn daad kan worden aangerekend en dat er zonder schuld geen straf mag wor den gegeven. "Een boom laat ook niet met opzet zijn bladen vallen", aldus Haffmans. Als het nu zou gaan om twee mo gelijkheden - toerekeningsvatbaar of niet - is het verhaal nog niet zo moeilijk. Wie niet gestoord is krijgt het volle pond, verzachtende om standigheden daargelaten, en wie ernstig gestoord is wordt niet ver oordeeld. Voor die mensen resteer de van oudsher de opsluiting in een psychiatrische inrichting. Niet als straf, maar als beveiliging voor de samenleving. Maar deze 'afrekening' met psy chisch gestoorde misdadigers ging op den duur knagen, vooral waar het ging om zware misdaden die voor veel beroering zorgden. Daar om werd een glijdende schaal inge voerd met termen als 'verminderd' en 'sterk verminderd' toereke ningsvatbaar. Dat opende de mo gelijkheid om iemand toch een (kortere) celstraf te geven. Om te vens de samenleving afdoende te beschermen, werd de tbr (terbe schikkingstelling van de regering) ingevoerd als aanvullende maatre gel, tegenwoordig ots (ondertoe zichtstelling) geheten. Gruwelijk Over tbr bestaan, vindt Haffmans, merkwaardige misvattingen: „Veel mensen denken dat je eigen lijk goed weg komt als je tbr krijgt in plaats van celstraf en dat de psy chiater dan eigenlijk voor de dader werkt. Feitelijk is het echter zo dat je met celstraf beter af bent dan met tbr, niet zozeer in de duur maar wel in de zwaarte. Tien jaar cel lijkt me heel heavy, maar je kunt er mee leven. Je kunt je leven in de gevan genis op een bepaalde manier in richten en met een zekere discipli ne kunt je het wel bolwerken. Tbr is over het algemeen wel korter, maar de sociale omgeving waar je in verkeert is veel moeilijker. Niet alleen door je mede-gevangenen, die gestoord zijn, maar ook omdat er mensen dag en nacht aan je kop staan te zeuren dat je dit moet en dat je dat moet. Je wordt constant van binnen binnenstebuiten ge keerd". „Daar komt nog bij dat je in een permanente onzekerheid leeft, en dat is pas echt gruwelijk. Je weet sowieso nooit of en wanneer je er uit komt. Je weet nooit wat die mensen, de verplegers en de psy chiaters, over je denken en wat ze in hun vergaderingen over je te berde brengen. Je weet dat je ge drag dag en nacht wordt geobser veerd, maar je weet niet wét je moet doen. Als je roept: lieve psy chiater, dan heb je geen idee of dat nou goed of slecht is". „Van een aantal inrichtingen denk ik: daar zou ik binnen een paar jaar wel uit draaien. Maar in bijvoorbeeld de Van der Hoeven- kliniek is het klimaat zo gruwelijk, dat als ik niet gek was. het daar wel zou worden. Bij de Mesdagkliniek gaan ze ervan uit dat tbr een bevei ligingsmaatregel is, en datje delin quenten niet kun dwingen mee te werken. Bij de Van der Hoeven-kli niek zien ze tbr als een behande- Charles Haffmans: „De paradox is dat mensen die minder schuldig zijn, zwaarder wordt gestraft Strafjurist Haffmans promoveert op berechting psychisch gestoorden lingsmaatregel en vinden ze dat je de zieke patiënt moet behandelen, al is het tegen de klippen op. Er is daar ook een enorme sociale dwang, gedetineerden worden daar door afdelingsgenoten gese pareerd (naar een isoleercel ge bracht, red.). In gevangenissen is altijd al een subcultuursysteem, maar dat wordt natuurlijk nog veel gevaarlijker wanneer je medebe woners mogelijkheden geeft om macht uit te oefenen. Dan krijg je automatisch een hiërarchie van ba zen en knechten". Conclusie: „De paradox is eigen lijk dat mensen die minder toere keningsvatbaar zijn en dus minder straf toegerekend zou moeten wor den, in feite vaak zwaarder worden gestraft". „Nee, dat denk ik niet. Voor wie het ondergaat, is het een hele harde sanctie. Maar het is humaan in die zin dat als een straf niet kan wor den opgelegd, je toch voor de sa menleving een beveiligingsmaat regel treft. Die heeft daar recht op. Maar tbr mag geen afrekening zijn. Een voorwaarde voor tbr is dat er zo hard mogelijk wordt gewerkt om de tbr zo kort mogelijk te laten duren - dat is een morele verplich ting voor de samenleving. En je ziet dat dat ook wel gebeurt. De gemid delde duur van tbr is 4,5 jaar". Ferdi E. Twee gevallen zijn de laatste tijd in het nieuws geweest. Het meest re cent was het ontslag van rechtsver volging voor een echtpaar uit Velp dat zijn zoontje doodde omdat de ouders dachten dat het kind beze ten was door de duivel. Volgens een psychiatrisch rapport waren de ouders niet toerekeningsvatbaar op het moment dat ze hun zoontje op gruwelijke wijze doodden. „De rechter heeft gezegd: ik kan hen dit LONDEN - Komt er eindelijk weer eens wat leven in de politieke brouwerij van Groot-Brittannië? De tekenen wijzen erop, nu in een hele reeks van opiniepeilingen La bour zijn forse achterstand op de Conservatieven heeft weggewerkt en duidelijk profiteert van een pe riode die voor premier Margareth Thatcher en haar conservatieve re gering niet erg gelukkig is. door Haye Thomas Nog altijd tast de gemiddelde Brit in het duister over wat hij nu wel of niet veilig kan eten. Hij maakt zich duidelijk zorgen over de onveranderd hoge rentevoet en is in het algemeen niet erg ingeno men met het vaste voornemen van de overheid om 's lands gezond heidszorg structureel te verande ren en de nationale watervoorzie ning te privatiseren. Premier Thatcher heeft de natie voorgehouden dat de angst voor salmonella en listeria het best kan worden voorkomen door het ge zond verstand te gebruiken en weer terug te keren tot de meer hy giënische en vooral meer verstan dige aanpak van vroeger bij moe der thuis in de keuken. Ondertus sen echter bleven haar ministers de verwarring opvoeren met tegen strijdige verklaringen over wat nu wel of niet een juist beeld van voed selvergiftiging in Groot-Brittannië Minister van financiën Nigel Lawson heeft verder laten door schemeren dat er vanwege de infla- tiebestrijding voorlopig van een la gere rentevoet geen sprake kan zijn. Met als gevolg dat de hypo theek voor velen een hoge en zware belasting zal blijven. Voeg daarbij de impopulaire plannen voor 's lands gezondheids voorziening en de waterprivatise ring en de oppositie heeft plotse ling bruikbare thermiek om het de Conservatieven in de politieke are na van Westminster behoorlijk moeilijk te maken. Er is een tijd ge weest dat de Tories zich om derge lijke mogelijkheden voor de oppo sitie niet bekommerden, omdat de ze te verdeeld was en gewoon het juiste leiderschap miste om de re- Margaret Thatcher. (foto anp> gering in het algemeen, en premier Thatcher in het bijzonder, werke lijk aan te pakken. Na drie daverende verkie zingsnederlagen was er ook wel de gelijk sprake van een diepe malaise bij Labour. En over het onderlinge gekrakeel in de uiteengevallen alli antie van liberalen, sociaal-demo craten en de volgelingen van dr. David Owen, wenste geen Tory zich druk te maken. Maar inmiddels is duidelijk ge worden dat Neil Kinnock een bete re greep heeft gekregen op de partij in al haar geledingen. En nu met veel meer zelfvertrouwen kans ziet om in de vocale duels met Thatcher in het Lagerhuis de premier onder druk te zetten. Ondanks het feit dat de Tories in het Lagerhuis 357 van de in totaal 650 zetels bezetten; één minder door de plotselinge dood van hun parlementaire veteraars Sir Raymond Gower. Dat betekent op korte termijn opnieuw een tussentijdse verkie zing en wel in het marginale kies district van Vale of Glamorgan in Wales, waar Sir Raymond een meerderheid van 6500 stemmen had. Vele daarvan waren persoon lijke voorkeurstemmen en niet bij voorbaat zekerheden voor een nieuwe Conservatieve kandidaat. En dus houdt men nu al rekening met een buitengewoon fel gevecht om de vrijgekomen Lagerhuiszetel van Vale of Glamorgan. De huidige opiniepeilingen dra gen ook bij tot die verwachting. La bour, dat voor het eerst sinds de verkiezingen van 1983 in zo'n opi nieonderzoek weer eens 42 procent van de stemmen kreeg toegeme ten, zit in de lift. Ook Neil Kinnock zelf maakt onmiskenbare vorderin gen. Zijn politieke slagvaardigheid in het parlement is toegenomen. Zijn vragen aan de premier zijn korter en scherper geworden. Deze groeiende allure kan Neil Kinnock trouwens heel goed ge bruiken. Want hij weet dat er bin nen de partij nog heel wat moeilij ke klippen te omzeilen zijn alvo rens er eensgezindheid bestaat over een programma dat voor de gemiddelde Britse kiezer aan vaardbaar is. Met name het gevoeli ge punt van een atoomvrije defen sie, dat volgens velen Labour bij de vorige verkiezingen de nek heeft gebroken, zullen de beleidsvor mers van de partij nog vele hoofd brekens kosten. Maar er is nu in ieder geval weer enige hoop. En die zal ongetwijfeld omslaan in een golf van optimisme als Labour erin slaagt om in Vale of Glamorgan te winnen en eindelijk een gat te slaan in het niet aflatende verkiezingssucces van Margareth Thatcher. feit niet toerekenen en dan houdt vervolgens het strafrecht op. En omdat er geen kans op herhaling is volgens de psychiaters, zijn er geen aanvullende maatregelen als tbr nodig. Maar ik denk wel dat het no dig is dat de rechter hier een hele duidelijke motivering geeft en uit legt hoe hij tot die beslissing is ge komen. Want straffen doe je alleen voor de samenleving, en voor nie mand anders. Als je niet straft, moet je de samenleving uitleggen waarom niet". En dan Ferdi E., de man die Ger- rit-Jan Heijn ontvoerde en dood schoot. Hij werd sterk verminderd toerekeningsvatbaar verklaard maar kreeg toch 20 jaar cel en tbr. En dat, vindt Haffmans, is absurd. „De rechters hebben blijkbaar ge dacht dat wanneer ze hem ook maar iets van schuld konden toere kenen, dat ze dan ook de strafregis ters vol konden opentrekken. Af te lezen uit de celstraf van 20 jaar is de daad hem volledig toegerekend. Je kunt hem dan niet ook nog eens tbr geven, wat er juist op duidt dat zijn daad hem niet volledig wordt toe gerekend. Levenslang en tbr, dat kan niet, dan geef je geen straf meer naar mate van de schuld. Ik denk daarnaast dat de reactie van de samenleving nooit zwaarder kan zijn dan wat iemand de samen leving heeft aangedaan. Dat is een bovengrens, en die is hier over schreden". In zijn proefschrift houdt Haff mans een pleidooi voor een andere 'opvang' van delinquenten. Hij vindt dat iedereen die wordt opge pakt voor een vergrijp waar een maximumstraf van meer dan vier jaar op staat en in voorlopige hech tenis wordt genomen, bezoek moet krijgen van de districtspyschiater. Die moet dan bekijken of de man of vrouw mogelijk psychisch ge stoord is en of er nader onderzoek moet worden gedaan. Alleen zo kan worden voorkomen dat tbr een toevalstreffer is. Feit is, stelt hij, dat gewone gevangenissen in toe nemende mate worden bevolkt door psychisch gestoorden. Minis ter Korthals Altes (justitie) houdt het op 3 procent, een onderzoeks commissie kwam tot 10 procent. Is zijn gedachte reeël? Haffmans: „Het is niet realistisch bij het huidi ge aantal mensen in voorlopige hechtenis. Maar dat is ook veel te groot. Je moet in feite als criteria voor voorlopige hechtenis nemen of de kans op herhaling aanwezig is of dat de verdachte vlucht. En dan praat ik dus over de grote jongens met veel geld, en niet over de vraag of je de man niet in Amsterdam kunt vinden. Dan is het te verwe zenlijken". - Maar is dat realistisch in het huidige strafklimaat? Tast dat niet het gevoel van veiligheid van veel „Die voorlopige hechtenissen zijn, samen met de hogere gevan genisstraffen, een zwaktebod. Het is wel de meest simpele reactie van een justitie die vindt dat ze de cri minaliteit niet meer op een rede lijk, maatschappelijk aanvaard baar niveau kan houden. De hoog te van een straf maakt weinig uit. „En wat dat gevoel van onveilig heid betreft: wat we nodig hebben is een minister met een rustige, ver lichte geest die de zaak niet steeds aanscherpt, maar kan relativeren. Ik geloof zelf dat het allemaal nogal meevalt met de criminaliteit. Maar wat horen we? Korthals Altes roept alleen maar dat het allemaal nog veel erger is. En de media voegen er het hunne nog eens aan toe. Neem zo'n zaak als Oude Pekela. In plaats van de zaak te relativeren, gaat Korthals Altes er persoonlijk naar toe en maakt het er alleen maar ernstiger mee. Dan denkt ie dereen: de minister gaat er heen, dan zal het allemaal wel waar zijn. En als je dan praat over een gevoel van veiligheid: de minister vraagt alleen maar om meer geld voor ge vangenissen, niet voor de politie. Terwijl de burger voor zijn gevoel van veiligheid toch veel meer heeft aan extra politie op straat". (C. Haffmans, dc berechting van dc psychisch gestoorde delinquent. Uit geverij Gouda Quint, 55,00) De Amerikaanse bisschoppen hebben meer dan twee jaar moe ten wachten, maar volgende week woensdag begint dan ein delijk de conferentie met leiders van het Vaticaan over de proble men in hun kerk. De pau.s heeft de evangelisatie van de Verenigde Staten en de rol van de bisschop pen als verkondigers van het ge loof tot hoofdonderwerpen van de gesprekken gemaakt. De bis schoppen echter willen vooral de gespannen verhoudingen met het Vaticaan proberen te verbeteren. Dan moeten ook allerlei kerkelij ke en ethische kwesties op tafel komen. Aan de conferentie, die vier da gen zal duren, nemen 35 van de ruim 300 residerende bisschop pen deel. De paus treedt als voor zitter op. Er zijn tien onderwer pen vastgesteld, die elk door een voorzitter van een curie-afdeling en een Amerikaanse bisschop worden ingeleid, waarna de deel nemers erover discussiëren. De positieve ervaringen van de Braziliaanse bisschoppen stimu leerden hun Amerikaanse colle ga's om ook zo'n ontmoeting met het Vaticaan aan te vragen. Di recte aanleiding waren de maat regelen tegen aartsbisschop Ray mond Hunthausen van Seattle, die door de kerkleiding werd be schuldigd van afwijkende opvat tingen over echtscheiding en ho moseksualiteit. Hij moest zijn verantwoordelijkheid op het ge bied van seksuele kwesties en de priesteropleidiong afstaan aan een hulpbisschop, maar werd la ter in zijn rechten hersteld. De Amerikaanse bisschoppen voel den zich in deze affaire door het Vaticaan gepasseerd. Macht De Amerikanen zijn afkerig van Rome's toenemende macht. Met grote meerderheid verwierpen de bisschoppen vorig jaar een Vaticaans document waarin de nadruk wordt gelegd op de on dergeschiktheid van de bis schoppenconferenties aan het Vaticaan. Volgens de Amerika nen was dit stuk ongeschikt voor discussie over de taken van de bisschoppenconferenties. Het Vaticaan heeft lange tijd de boot afgehouden, maar vorig jaar november kon de voorzitter van de Amerikaanse bisschop penconferentie, aartsbisschop John May, toch meedelen dat het had ingestemd met een 'top'. De paus omschreef de komende conferentie als een 'broederlijke ontmoeting'. Curie. Deze week wordt de hervorming van de curie het rk kerkbestuur in Rome offi cieel van kracht. Dat betekent onder meer aanzienlijke machts vergroting voor de invloedrijke congregatie voor de geloofsleer en haar president, de Duitse kar dinaal Joseph Ratzinger. Niet alleen zullen alle Vati caanse instanties belangrijke do cumenten vóór publikatie aan de congregatie moeten voorleggen, maar ook is zij voortaan bevoegd voor alle zaken die met de zede- leer van de kerk verband hou den. Verwacht wordt dat de con gregatie voor de eenheid, der christenen (onder leiding van de Nederlandse kardinaal Wille- brands) en die voor het gesprek met niet-christelijke godsdien sten strikt in de pas gaan lopen van Ratzingers raad. Eén van de tien congregaties vervalt. Die voor de eredienst en voor de sacramenten worden sa mengevoegd. Overigens is de hervorming van het centrale be stuursapparaat veel minder om vangrijk dan sommigen hadden verwacht. Het gaat grotendeels om correcties van de grote her vorming die paus Paulus VI in 1967 doorvoerde. Jongerenkoor Leiderdorp. Het Leiderdorps Jongerenkoor onder leiding van Jos Schohaus verzorgt morgen avond, donderdag 2 maart, om 8 uur een optreden in de Dorps kerk aan de Hoofdstraat. Het heeft een aantal liederen ingestu deerd uit de bundel 'Land van Belofte'. Deze door het geloof ge ïnspireerde liederen gaan over thema's als vrede, milieu, man vrouw-relatie en strijd tegen uit buiting en onderdrukking. De aanwezigen, die zullen wor den uitgen<- ugd mee te zingen, krijgen van de componist een korte toelichting. De bijeen komst duurt anderhalf uur. Moker. In de radio-uitzen ding van Moker (Media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek) van morgenavond, donderdag 2 maart, 7 uur tot half 8, wordt gesproken over de bete kenis van de Christen-Vrouwen bond (NCVB) en het Katholiek Vrouwen-Gilde (KVG) voor de vrouw. Aan het woord komen le den uit de afdelingen Rijnsburg en Noordwijkerhout. (Afstem men op FM 105.7 en via de kabel ook op FM 88.1). Leiden. De werkgroep 'Pas torale zorg' van de oecumenische geloofsgemeenschap in de Me- renwijk zoekt contact met jonge ren tussen 18 en 24 om te praten over 'dienstplicht en geweten'. Voor jongeren van deze leeftijd organiseert de werkgroep een se rie avonden die begint op woens dag 29 maart om 8 uur in het ker kelijk centrum 'De Regenboog'. De gesprekken gaan over de fensie, geweld, geweten, geweld loosheid, geloof en ook over ver wachtingen, angst en twijfel waar toekomstige dienstplichti gen mee te maken kunnen krij gen. Ook meisjes zijn welkom. Voor verdere inlichtingen en op gave kunnen belangstellenden contact opnemen met Edo El- stak, telefoon 210235, of Dick Rij ken, telefoon 216606. Leiden. Dit jaar wordt de jaarlijkse Stille Omgang naar Amsterdam gehouden in de nacht van 11 op 12 maart. Deel nemers uit Leiden kunnen zich opgeven op donderdag 9 maart tussen 7 en 8 uur in de Romanus- zaal achter de Hartebrugkerk aan de Mare. Belangstellenden uit Hazerswoude, Katwijk, Rijnsburg, Voorhout, Oegstgeest en Warmond kunnen zich opge ven bij de plaatselijke besturen. Hindoes. De Haagse werk groep 'Hindoeisme' houdt op vier woensdagavonden 'ge- spreksontmoetingen' voor hin does en niet-hindoes: 8 en 15 amaart en 5 en 12 april, steeds van 8 tot 10 uur. Plaats: het wijk en dienstencentrum 'Transvaal' aan de Scheepersstraat 54 in Den Haag. De avonden staan open voor iedereen. Voor nadere in lichtingen: initiatiefnemer Jan Buikema, 070-466004. Concert. Zondagavond 5 maart om 7 uur geeft de 'Capella Utrecht' een uitvoering (van ruim een uur) in de Waalse kerk aan de Breestraat in Leiden, met medewerking van strijkorkest en clavecimbel. Op het program ma staat onder meer de Bach- cantate BWV 37. De toegang is gratis, maar bij het uitgaan is er een collecte. (Voor verdere inlichtingen over de zondagse concerten in de Waalse kerk: E. N. van Bruggen, Breestraat 64, 2311 CS Leiden, 071-134139). Rustdag Zondag. De kleine christelijke partijen in de Utrechtse Provin ciale Staten hebben Gedeputeer de Staten, het dagelijks bestuur van de provincie, gevraagd om een uitspraak over de zondag als christelijke feest- en rustdag, dit naar aanleiding van de winter- triathlon komende zondag. De fracties van SGP en GPV/RPF beschouwen dit evenement als 'onnodige inbreuk op de Dag des Heeren'. Zij vragen GS er alles aan te doen om de triathlon vol gend jaar op een doordeweekse dag te laten houden. Hervormde Kerk: aangeno men de benoeming tot vicaris in Den Haag ('Samen op weg') kan didaat mevrouw M. R. Limburg- Klokke aldaar. Gereformeerde Kerken: beroepen te Klundert kandidaat G. M. van der Linden Wilnis, te Stiens D. Visser Wage- ningen (laatstelijk zendingspre dikant). Een handtekeningenactie in het dorp Sint Laurens op Wal cheren maakte duidelijk, dat on geveer 80 van de 600 hervormde kerkleden tegen de komst zijn van een homofiel predikant. De ze is inmiddels beroepen, maar heeft nog geen besluit genomen. De bezwaarden kregen met hun protest geen gelijk, noch van de kerkeraad, noch van de pro vinciale geschillencommissie van de kerk. Zij hebben al aange kondigd ergens anders te zullen gaan kerken als de predikant het beroep aanneemt.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2