Als die man opkomt, vibreert alles' Organisator Sinatra/Minelli/Davis-concerten Hans Breuldioven DRAAIBOEK IS CENTIMETERS DIK WOENSDAG 1 MAART 1989 PAGINA 24 Het drietal Sammy Davis jr., Liza Minel- li en Frank Si natra: in april in ons land... (foto pr) WASSENAAR - Het be looft het muzikale spekta kel van 1989 te worden, de twee concerten die Liza Minelli, Sammy Davis jr. maar vooral Frank Sinatra in april in ons land geven. De Wassenaarse platengi- gant Hans Breukhoven, mede-organisator van de (gala-)concerten op res pectievelijk 8 april in het Rotterdam (Ahoy) en 27 april in Amsterdam, twij felt er geen seconde aan. Hij heeft het concert der halve laten aankondigen onder wervende teksten als 'Uniek! Betoverend! Dit fascinerende hoogte punt op het gebied van en tertainment zal niemand willen missen'. En: 'Zo'n live-optreden van deze ge louterde artiesten, mét de legendarische Sinatra in hun midden, krijgt Neder land nooit meer binnen haar grenzen'. Een witte vleugel, een compleet ingerichte bar, een kordon veiligheidsmensen "en nog wat van die gebruikelijke zaken" staan op het verlanglijstje dat Sinatra naar ons land meebrengt. Breukhoven en consorten hebben inmiddels een centimeters dik draaiboek opgesteld. The Voice' arriveert op of rond die 8e april met zijn eigen vliegtuig. Hij komt na de landing rechtstreeks naar Ahoy. Breukhoven heeft niet de illusie Sinatra zelf de hand te kunnen schudden. "Wc hebben wel een afspraak staan om een borreltje te drinken, maar dat zal er wel niet van komen". Breukhoven over de man achter de levende legende: "Ik heb gehoord dat het een heel aimabel mens is. Hij is geen Michael Jackson, die gewoon niet kan praten". „Sinatra beslist ook alles nog zelf. Dat zou je niet geloven, voor zo'n man die een heel legertje mensen in dienst heeft, maar ik heb gemerkt dat hij wel degelijk zelf de knopen doorhakt, 't Is echt een zakenman hoor". Zo heeft Sinatra laten weten geen bezwaar te hebben tegen een eventuele tv-opname van het gebeuren. Daarvan kan volgens Breukhoven in Rotterdam evenwel geen sprake zijn. "Als je op zo'n dure plek zit en je wordt constant met een camera voor je neus geconfronteerd, word je doodziek. Dit concert moet klasse uitstralen. Maar voor wat Amsterdam betreft is het natuurlijk een ander verhaal. Frank Sinatra vindt het allemaal prima als hij er maar voor betaald krijgt". Ahoy kostendekkend zijn. Voor een tafel waaraan acht Sinatra- fans kunnen plaatsnemen moe ten bedragen van 13.500 tot 21.000 gulden (exclusief BTW) over de toonbank gaan. Er is ove rigens via herschikking van de plaatsen nog een beperkt aantal logeplaatsen vrijgekomen. De liefhebber dient zich te haasten. Wie het geld ervoor over heb ben? Mensen genoeg, weet Breukhoven. "De Nederlander is best bereid voor dit soort evene menten uit z'n dak te gaan. Bo vendien, als je kijkt watje er alle maal voor terugkrijgt, is het niet eens duur. Voor een logeplaats betaal je 1500 gulden, oké, maar daar krijg je dan wel een hele avond topentertainment voor. De best show on earth. Je hebt, behalve een supermaaltijd van maison De Boer, champagne en een feest, eigenlijk drie concer ten in één. Dan is het eigenlijk weer goedkoop". De meeste plaatsen zijn ver kocht aan bedrijven, die een groot deel van de kosten via de belasting terug kunnen verha len. Breukhoven verwacht dan ook dè zakelijke top in Rotter dam, plus wat Europese royalty. Namen noemen wil hij niet. "Ik denk dat die mensen dat niet op prijs zouden stellen. Ze hebben recht op hun privacy. Maar reken maar dat de veiligheidsmaatre gelen degelijk zullen zijn". Voor de RAI in Amsterdam kunnen veel mildere toegangs prijzen worden gehanteerd, om de doodeenvoudige reden dat er 13.000 mensen in kunnen tegen de 5000 van Ahoy. De Amster damse concertgangers krijgen niet de franje en luxe die het Rot terdamse gala kenmerken. de duurste plaatsen de Royal Gold Card. "Ze worden geduren de dit droomgala met exclusieve privileges omgeven. Ze krijgen een koninklijke behandeling die past bij een gala van dit for maat". Een paar voorbeelden: de Royal Gold Card-houders be schikken over een speciaal gere serveerde parkeerplaats. Er wacht hen een buffet met onder meer kaviaar en champagne. Eenmaal in de arena kunnen zij zich neervlijen in riante loges waar de champagne wederom rijkelijk vloeit en kaarsen voor romantische verlichting zorgen. Na het optreden is het partytime opdat het concert "een stukje ca chet met zich meekrijgt. Breuk hoven over dat onderdeel: "Ik heb steeds gedacht: als je in Rot terdam voor zoveel geld naar Si natra bent geweest, kun je niet in je smoking om twaalf uur 's nachts de straat weer op met het idee: ik kan nergens meer heen. Dus hebben we zelf een hele showparty georganiseerd en dat is heel mooi geworden". Liza Minelli en Sammy Davis zullen vrijwel zeker op de party rondlopen ("dat zijn echte party- gangers"), maar de kans dat Si natra himself er zijn gezicht zal laten zien, acht Breukhoven ui terst magertjes ("maar hij is ui teraard van harte welkom"). of er nog kaartjes voor dat be paalde concert of optreden zijn. Er zal nog wel twee jaar overheen gaan, maar dan moet elke winkel van ons een computertje hebben dat op een landelijke computer is aangesloten". „Toen hoorden we vorig jaar dat Frank Sinatra voor een tour nee naar Europa zou komen. Nou is Lou van Rees, die al jaren probeert Sinatra, te charteren, een bekende van ons. Ik heb er met hem over gesproken en vervolgens gebeurde er een half jaar niks. Mojo bleek bezig te zijn, dat lukte niet, Van Rees zelf achtte zich te oud om nog een Si natra-concert te organiseren en toen kwam plotseling een nieuw organisatiebureau op het scherm, La Bastille. Dat had net Charles Aznavour naar ons land gehaald en wat bleek: de mana ger van Aznavour was ook de manager van Sinatra in Europa. Wij zijn met La Bastille in con tact gekomen en hebben afge sproken dat zij de organisatie doen en wij de kaartverkoop van dit gala doen. Zo simpel is dat. Ach, het leven zit toch vol toeval ligheden?" drietal is al een jaar, met tussen pozen, onderweg. Minelli, Sina tra en Davis zijn nu in Japan, in maart volgt Australië en dan komt Europa aan de beurt. En 'het is niet mis hoor, alleen in' april al staan er veertien optre dens gepland". - Waar doet 'ie het nog voor „Ik denk toch voor de kick. In het begin, als jochie, haalde Sina tra pakweg 25 dollar per week op. En nu miljoenen. Hij is na tuurlijk een levende legende". Licht ironisch: "Ik denk dat Frankie in een jaar voor vijftig miljoen dollar aan recettes op haalt..." Geen klapper Zelf ontkent Breukhoven met het naar Nederland halen van 'Frankie, boy' een financiële klapper te maken. De avond in Rotterdam met alles d'r op en d'r aan kost een dikke vier miljoen ("We spelen net quitte"). Wat de Wassenaarder dan bezielt? Breukhoven: "Dat is weer een verhaal apart. Het komt erop neer dat we het doen voor de pr die we krijgen door de kaartver koop. Onze Free Record Shops worden te groot nu de cd steeds meer de plaats van de langspeel plaat gaat innemen. Je houdt ge woon ettelijke vierkante meters per zaak over omdat die cd veel minder ruimte vraagt, zo simpel is dat". „Dus hebben we naar alterna tieven lopen zoeken en dat me nen we gevonden te hebben in een ticket-box achtige situatie die je in het buitenland ook al hebt. Je kunt in de zaak aan zo'n ticket-box, bijvoorbeeld in Lei den, kaarten bestellen voor een optreden van, pakweg, André van Duin in Groningen. Ik geloof er heilig in dat dit systeem de toe komst heeft. Het voorkomt de vreselijk lange rijen die je nu soms bij VW's ziet. En via de computer zie je in één oogopslag door Miep de Graaft De zakenman gelooft er heilig in dat ook het kortgeleden aange kondigde tweede concert van het drietal in de RAI een stormloop op de kaartjes vanaf 6 maart te verkrijgen zal veroorzaken. Breukhoven met zijn Free Re cord Shops de grootste platen- handelaar van ons land nam zelf een voorproefje op de con certen in Nederland door recen telijk naar de States af te reizen. Met echtgenote Vanessa raakte hij in Detroit diep onder de in druk van hetgeen 'The Voice' op. 73-jarige leeftijd nog altijd te weeg kan brengen. "Ik heb nog nooit een mens meegemaakt met zo'n uitstraling als Sinatra. En dat zegt wat, want ik heb heel wat artiesten ontmoet". „Moet je je voorstellen dat je met 120.000 man in een voetbal stadion zit te wachten op wat er komen gaat. Dan komt hij op en dan... dan voel je iets trillen. Je krijgt kippevel over je hele lijf. Alles vibreert. Er volgt een tien minuten durende staande ovatie. En al die tijd staat die man er al leen nog maar, dan heeft 'ie nog niks gedaan". „En dan die stem....die is nog perfect. Plus dat Sinatra het vol ledig live doet. Je hoort het ver schil niet". Prijzen Relatief duizelingwekkende be dragen moeten er voor de duur ste kaartjes op tafel worden ge legd, wil althans het gebeuren in Alle kaarten voor het concert in Ahoy zijn fraudebestendig. De kaarten zijn door de be kende bankpapierdrukker Jo- han Enschede voorzien van een hologram. Verzekering Komen we bij het concert zelf. Vóór de pauze moeten Sammy Davis jr. en Liza Minelli het spits afbijten. Daarna komt het echte vuurwerk. Overigens zullen Mi nelli en Davis jr. ook na die pauze nog van zich laten horen. Het drietal wisselt elkaar af en zal er lustig op los improviseren. Breukhoven: "Sinatra is nu 73 en hij geeft een voor zijn leeftijd onvoorstelbaar wervelende show. Hij bewéégt. Die man is gewoon niet stuk te krijgen". - En blijkt The Voice dat onver hoopt vóór april toch te zijn, wat Volgens La Bastille-woord- voerder L. van der Helm is voor de fraudebestendige uit voering van de plaatsbewij zen gekozen uit vrees voor valse kaarten. "Rond elk con cert is tegenwoordig een cir cuit van valse kaarten", zegt hij. "En zeker bij een uniek concert als dit, waarvoor de toegangsprijzen erg hoog lig gen, kunnen we natuurlijk geen valse kaarten gebrui ken". dit soort Hans Breukhoven: 'De Nederlander is best bereid evenementen uit z'n dak te gaan...' Sprookjesachtig Het Ahoy zelf wordt die 8ste april omgetoverd tot "een sprookjes achtig Palace de entourage zal zelfs de ervaren Sinatra extra motiveren", zoals de omschrij ving in de luxueuze folder luidt. Dan is er voor de mensen met „Ik hoop niet dat dat gebeurt. Ja, statistisch gezien heb je an derhalf procent kans dat hij voor april overlijdt. Laten we er even niet van uitgaan, want de verze kering is een gigantisch pro bleem. Die is ook nog niet rond". Bang dat Sinatra niet komt op dagen, is Breukhoven aller minst. "Hij heeft een zeer goede reputatie wat dit betreft. Trou wens, de Nederlandse concerten zijn een onderdeel van een tour nee door de hele wereld. Het, tanTé Zou vJOujpdp ÖÉU? ezozvZN hééééni7 Hil PÉPOÉlT NATlJURUJK PAt H J HAAR ÉÉRST PRÉIOP HÉÊfT ÉN TOÉN.... oom POP ÉN IÉAVANP PÉPRÉI0ÉN. WAT 'N ONZIN... MENEZR FAN PA f Goklust Goklustige Spanjaarden hebben vorig jaar voor een recordbedrag van 3,1 biljoen peseta (55,8 mil jard gulden) verspeeld. Ruim de helft van dat bedrag is als muntjes van 25 peseta verdwe nen in de gokautomaten die overal staan opgesteld in bars en restaurants. Spanjaarden, met hun gemid delde inkomen van 14.460 gul den, vergokten in 1988 maar liefst 410 gulden per hoofd van de bevolking, 6 procent meer dan in het voorgaande jaar. Spanje wordt wat dat betreft al leen nog overtroffen door de Fili- pijnen. Andere gokspelen waar de Spanjaarden graag hun geld aan uitgeven, zijn bingo, de staatslo terij, de voetbaltoto, de blinden- loterij en de spelen in casino's. De blindenloterij wort georga niseerd door de stichting ONCE, die volgens het financiële dag blad Conco Dias op het ogenblik over een grotere geldreserve be schikt dan enige particuliere on derneming. Graffiti Het gemeentebestuur van War schau gaat speciale lokaties cre ëren waar graffiti-kunstenaars ongehinderd hun gang kunnen gaan of broedse politieke activis ten hun ei kwijt kunnen. De Warschause burgemeester hoopt dat door het scheppen van de vrijplaatsen het intensieve ge- kalk op openbare gebouwen zal afnemen. In Warschau is vrijwel geen gebouw te bekennen waar zich geen graffiti-artiesten op hebben gebotvierd en Polen geldt als een van de landen met de langste traditie van per verf kwast of spuitbus aanbrengen van politieke leuzen. Celmiljonair Een Japanner die 30 jaar in de dodencel gezeten heeft nadat hij ten onrechte schuldig geacht was agn de moord op een 6-jarig meisje, heeft bijna 2 miljoen gul den smartegeld ontvangen. Een regionale rechtbank in WAT NOU ..AIS HIJ ZICH /MAAR NIET VERBEELDT DAT HIJ IETS VOORSTELT DE PAUS KOMT DEZE ZOM6P OP BEZ06K ...SN PB LUTHBRS6 KBEK ZAL HÊM UITBRAARP HBEL VRI5NPBUJK ONTVANGEN Dieter Senft uit Frankfurt beweert dat hij de grootste fiets ter wereld bezit. Het reu ze-rijwiel is 6,25 meter-lang en de wielen hebben een diameter van 2,50 meter. Je moet geen hoogtevrees hebben om deze fiets te kunnen berijden want het zadel zit 3 meter boven de grond. (foto EPA) doodstraf opgelegd. Hij is de vierde Japanner die sinds 1983 op grond van een nieuw proces vrijkomt, na tien tallen jaren in de cel te hebben gezeten. Shizuoka (Centraal-Japan) ken de de 59-jarige Masao Akahori de maximale 150 gulden toe voor elk van de 12.668 dagen die hij vast heeft gezeten, zo meldt de plaatselijk^ pers. „Elke dag van de 35 jaar duur de uiterst lang en was zeer pijn lijk", zei Akahori nadat hij vorige maand vrijgelaten was na een nieuw proces. „Als ik eerlijk ben, gevoel ik diepe wrok en haat", zei hij tegen journalisten. Akahori werd in 1954 gearres teerd en bekende de moord na drie dagen verhoor door de poli tie. Pas in mei 1958 kreeg hij de r ZO LUK IK ESN ECHTS \M£X/CAANf ALS JEME NOU ESN SOM0ZERO JOEPIE:

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 24