ÉS DEZE AANBIEDING IS OP ZICH AL KIJKPLEZIER. X^aflwave 2590,- 1695,- Horeca biedt gast met vegetarische wensen te weinig KIJKEN ZONDER KOSTEN 00K ALS U GEEN T.V. IN WILT RUILEN, IS HET TOCH DE MOEITE WAARD OM LANGS TE KOMEN! HET BESTE KOOPJE BIJ ALLWAVE. UUh- Nieuw muziekfestival met grote sterren mum—m1'li—m a t =i=i>i :i 11 1 VEGETARISCH GEZIEN Sherry wil af van kleurloos imago Andere eieren Behalve het inmiddels uitge breide assortiment aan kippe- eieren (gewoon ei, scharrelei, viergranenei, maïsei, volko- renei, viergranenscharrelei, biologisch-dynamisch ei en het groengekleurde ei), ko men we het legsel tegen van de gans. de eend. de kwartel, de parelhoender of dat van niet-gecultiveerd gevogelte zoals de kievit. De horeca heeft veel gedaan voor de introductie van het kwarteleitje. In prestigieuze eetlokalen brengt men bij wij ze van amusegueule (verras- sinkje van de chef) een gebak ken kwartelspiegeleitje met bij voorbeeld wat zalmeitjes en een takje dille of een ge kookt eitje van dit vogeltje met een sausje op een grote zilveren lepel. Anders is dat met eende- of ganze-eieren. Vroeger vond je die nog wel op de markt en bij de poelier, maar tegenwoor dig moet je een speurtocht houden naar zo'n ei. Bij het Produktschap voor Pluimvee en Eieren zegt men dat de een- de- en ganze-eieren nauwe lijks nog voor consumptie in de handel zijn. De eieren die worden geproduceerd, wor den uitgebroed en de kuikens die daaruit komen, worden grootgebracht voor de slacht. Legeenden, zoals de Camp bell, zijn nagenoeg verdwe nen. De eieren, door deze hoog op de poten lopende vo gels, gingen destijds hoofdza kelijk naar de beschuitfabrie ken. Eende-eieren die nog in de handel zijn, moeten zijn voor zien van een stempel. Daarop staat 'eende-ei, 10 minuten ko ken'. Dit laatste is van belang omdat men ziek kan worden van een te rauw eende-ei. Om déze reden mag een eende-ei niet worden gebakken als spiegelei en ook roereieren of omeletten worden afgeraden. "Fazanteneitjes", zegt se cretaris J. P. K. Bekebrede van de vereniging van fazan tenfokkers, "zijn erg lekker, maar het legsel gebruiken we eigenlijk alleen voor de fok van deze vogels. Bovendien legt een fazantehen er in haar leven maar veertig, dus dat houdt niet over". Met een Allwave service-abonnement kunt u vijf jaar lang onbezorgd t.v. kijken! Alle kosten van een eventuele repara tie (incl. materiaal en arbeidsloon) zijn gedekt. Voor een service-abonne ment betaalt u: voor 1 jaar f 140.-. voor2jaarf 270,-, voor 3 jaar f 400,-. Neemt u een abonnement van 3 jaar dan krijgt u het vierde jaar van ons gratis. Tel daarbij het eerste jaar volle dige garantie op en u kijkt 5 jaar lang probleemloos t.v. voor maar f 400,-1 PHILIPS CD-582 Compact Disc Speler. Digitale indicatie 99 nrs Totale en verstreken tijd. Programme ren van 20 nrs. Shuffle play. Afspeel mogelijkheid 8 cm CD single's. Nex track, previous track play, repeal Aansluiting voor hoofdtelefoon. I.F afst.bed. LEIDEN, HAARLEMMERSTRAAT 113. VELE FINANCIERINGSMOGELIJKHEDEN SHARP VC-A105 VHS-Video- Recorder. HQ-beeldkwaliteit. 60 voor keuzezenders. Timer 8 programma's, 1 jaar. Video Search system. S-kana- lentuner voor kabel TV. Scartaan- sluiting. I.R. f !099r \JxJU, Als u de SONY KV-21 XS TD en de SHARP VC-A 105 als set koopt betaalt u slechts 2590,- en u krijgt er gratis een scartkabel bij, voor een nog betere beeldopname en -weergave. NORMAAL lj)85r NU 1895,- AF INRUIL OUDE KTV 200," U BETAALT WOENSDAG 1 MAART 1989 SONY KV-21 XS TD 54 cm Kleuren Televisie. Black Trinitron beeldbuis. Flat square. 30 voorkeuze stations. Stereo 2 x 10 watt hifi weer gave. Teletekst met geheugenpa gina's. On screen display Scart-aan- sluiting. IR. afst.bed. UTRECHT (GPD) - Er komt een nieuw muziekfestival in Neder land. Het moet een jaarlijks weer kerend evenement worden, niet al leen in ons land, maar ook in vele andere landen. Het is de bedoeling, „dat het de smaak van het publiek weerspiegelt" en het moet bestaan uit diverse concerten met 'lichte' muziek en - wellicht in de toekomst - een enkel uit de klassieke sector, aldus de organisator. Het festival heet Benson Hed ges Music Festival en wordt geor ganiseerd door een music compa ny met dezelfde naam. Deze is, zo stelt de company, „geheel auto noom en dus ook niet afhankelijk van de gelijknamige sigarettenfa- briek". Deze financiert het geheel overigens wel. Programma Het programma van het festival ziet er als volgt uit. Het begint op 21 april in het Muziekcentrum Vre- denburg te Utrecht met Spring Blues '89. Daaraan doen mee de Fenton Robinson Chicago Blues Band, Irma Thomas The Profes sionals en George Porte's New Or leans All Stars met diverse solis ten. Diezelfde dag zal in het Concert gebouw te Amsterdam het Sonny Rollins Kwintet optreden. Rollins is een beroemd jazzsaxofonist en speelt vele stijlen, van calypso tot country western, van ballads tot rhythm blues. Miguel Espin uit Spanje heeft het Flamenco Festival samenge steld, het festivalonderdeel dat op zaterdag 22 april in het Muziekcen trum te Utrecht zal plaatsvinden. Medewerking hieraan wordt onder anderen verleend door Manuel Mairena, Carmen Linares, Chano Lobato, Paco Taranto en Naranjito de Triana, allen zang, en de gitaris ten Victor Monje 'Serranito', Ge- rardo Nunez, Milagros Mengibar, Javier Baron Manoio Franco en Paco Cortes. In het Congresgebouw in Den Haag komt maandag 24 april En- gelbert Humperdinck. Hij zal twee maal optreden, het eerste concert begint om 19.30 uur, het tweede om 22.30 uur. Labi Siffre zal 24 april een con cert geven in theater Carré in Am sterdam. Deze Engelse zanger zet zich vooral in voor de strijd tegen de apartheid in Zuid-Afrika. Zijn nummer So strong wijst daar on der meer op. De zanger Chris de Burgh zal op 25 april een concert verzorgen in Ahoy te Rotterdam. Deze musicus is vooral beroemd geworden door zijn hit The Lady in Red. Het festival wordt vrijdag 28 april in het Congresgebouw in Den Haag besloten door de Lée Ri- tenour Group. Ritenour is gitarist, componist, arrangeur, producer, synthesizer pionier en computer programmeur. Van zijn muziek zegt hij, dat hij daarin rock-, jazz-, Braziliaanse en klassieke elemen ten samenbrengt. Klassiek Graag hadden de festivalorganisa toren dit jaar al een klassiek num mer in dit festival gehad, maar, zo vertelden zij dinsdag bij de presen tatie: „Het bleek niet mogelijk bin nen een tijdsbestek van één jaar ie mand van topniveau te contracte ren, omdat deze musici hun agen da's over vele jaren vooruit gevuld hebben." Maar volgend jaar zal het wel lukken, zo neemt de company De toegangsprijzen zullen 'nor maal' zijn. Restaurants moeten meer aandacht besteden aan gasten die vegetarisch willen eten. Zij kunnen dat doen door meer gevarieerde vegetarische menu's aan te bieden en meer aandacht te besteden aan de samenstelling en de bereiding van deze gerechten. Ook zouden de keuzemogelijkheden van vegetarische menu's uitgebreid moeten worden. Hier zou al in de koksopleidingen aandacht aan besteed kunnen worden. Voorts doen restaurants er verstandig aan de organisatie van de keuken aan te passen aan de vegetarische gerechten. Dat zijn de belangrijkste conclu sies en aanbevelingen die te lezen zijn in het onderzoeksrapport 'Ve getarische wensen in de horeca, voldoende gehonoreerd?'. Jean- nette de Gunst schreef het verslag door Anne-Marie Risse als afstudeerscriptie aan de Hoge school te Nijmegen, afdeling Voe ding en Diëtiek. In opdracht van het Bedrijfschap Horeca deed zij onderzoek naar de vegetarische n restaurantbezoekers en de manier waarop restaurants daaraan tegemoet kunnen komen. Naar aanleiding van haar bevin dingen geeft het bedrijfschap een folder uit om de instellingen in de horeca te informeren over mensen die vegetarisch willen eten. Bewust "Er is in het rapport bewust ge sproken over gasten met vegetari sche wensen en niet over vegetari ërs. Eén van de eerste dingen waar ik in mijn onderzoek tegenaan liep, was namelijk dat er onderscheid bestaat tussen die twee groepen. Er zijn ongeveer 100.000 vegetariërs in ons land, maar daarnaast is er een De mens is van oorsprong geen echte carnivoor (vleeseter). Onze voorouders waren voornamelijk vrucht- en groenteneters (vegetari ërs). Die geaardheid is tot op de dag van vandaag nog duidelijk aanwe zig. De Aziatische, Oosterse en Zuideuropese keukens bestaan grotendeels uit op groente geba seerde gerechten, Vlees speelt naar verhouding een maar kleine rol. Voor vegetarisch eten gelden versheid en kwaliteit als vuistre gels. Het aardige van vele zoge naamde 'vegetarische' recepten is dat ze feitelijk in niets verschillen met hoe groenten in het algemeen bereid worden. Bijzondere voorzie ningen zijn dus vrijwel nooit nodig. Wie echter vegetarische gasten te eten krijgt, doet er goed aan te in formeren of zij wel produkten zoals bijvoorbeeld boter, kaas en eieren toestaan. Wanneer dat inderdaad het geval is, garandeert dit recept voor 'verborgen bloemkool' een succesvol etentje: 6 grote witte- koolbladeren 5 minuten in kokend water leggen en goed laten uitlek ken. Een overnschaal goed invet ten en met 4 koolbladeren beleg gen. 1 grote ui pellen en snipperen, 250 g champignons in plakjes snij den (denk aan de eisnijder). Beide in wat olie fruiten, tot de champig nons geslonken zijn; voeg er ver volgens 1 eetlepel geknipte dille, 2 eetlepels gehakte peterselie en iets zout bij. 1 flinke bloemkool in roos jes beetgaar koken. Maak een dik ke saus van 3 eetlepels boter, 3 eet lepels meel en ong. 2,5 dl melk, en voeg hier 15 ontpitte en gesneden groep van niet-principiële vegetari ërs, waarvan de omvang niet be kend is. Deze mensen willen ge woon regelmatig vegetarisch eten". De motieven daarvoor lopen uit een. "Sommigen vinden vlees niet lekker, anderen willen gezonder le ven, willen minder gebruik maken van dierlijke produkten, of hebben een afkeer van de bio-industrie. Van deze groep zijn de wensen niet bekend, wèl echter de eisen die ge steld worden aan de vegetarische voeding", legt Jeannette de Gunst uit. Eisen Die eisen zijn dat er geen gebruik gemaakt mag worden van vlees of van produkten op vleesbasis. Daar wordt in restaurants nog wel eens de hand mee gelicht. Jeannette de Gunst: "Vaak moet de gast die in een restaurant vege tarisch wil eten, dit zelf vragen. Dergelijke gerechten staan name lijk vaak niet op de menukaart. Er is geen receptuur aanwezig, waar door vaak geïmproviseerd moet worden. De keuze blijft vaak be perkt tot simpele groente-, kaas- en eiergèrechten. De keuze van de produkten voot de bereiding van vegetarische gerechten is vaak wat minder zorgvuldig. Er wordt dan toch gebruik gemaakt van gelatine, dierlijke margarine en vleesbouil lon. Enerzijds komt dat doordat er geen andere produkten in voorraad zijn, anderzijds omdat men niet op de hoogte is van de eisen die aan vegetarische voeding gesteld wor den". groene olijven aan toe. 3 eieren los kloppen met 100 g geraspte Em- menthaler kaas; roer hier de bloemkoolroosjes doorheen, en giet de helft van deze massa in de belegde schotel. Leg daaroverheen de champignon-ui mix, vervolgens de rest van het bloemkoolmengsel. Als laatste gaan de resterende wit- tekoolbladeren op het geheel. De schotel in een voorverwarmde oven van 200 graden in 45 minuten gaar bakken. Vergeet niet, mocht dit gerecht wat machtig overkomen, dat hier géén vlees aan te pas komt... Toetjes zijn voor vegetariërs vrij wel nooit een probleem, want vruchten, (water)ijs, chocola en soms zelfs gebak zijn toegestaan. De tijd dat de prijs van de sherry per liter belangrijker was dan de kwaliteit van wat men dan dronk, wordt langzaam maar zeker verle den tijd. De Nederlandse consu ment is kritischer geworden. Kiest meer voor kwaliteit dan alcoholge halte. En ontdekt daarbij dat er ver rassend genoeg een brede variëteit aan smaken is. Smaken die verder gaan dan die Britse tradities van cream, dry, pale dry en extra dry. Die Engelsen mag men beschou- sherry-export. De belangrijkste handelshuizen hadden stuk voor stuk wel binding met het Verenigd Koninkrijk, of waren zelfs volledig eigendom. Het effect: de benamin- gen van de verschillende types sherry werden in het Engels uitge drukt. En toen de Spaanse export- managers zich dan ook in Neder land bekommerden om de stagne rende afzet, was het eerste pro bleem waar ze mee geconfronteerd werden, die absurde benaming. Loop als Spanjaard maar eens een supermarkt binnen en lees dan de etiketten. Medium, dry, pale dry, extra dry. Terwijl je van huis uit ge wend is aan de Creams, de Oloros- so's, een Amontillado, een Fino of een Manzanilla. Gonzales Byas is een van de eer ste grote sherry-huizen die voor de Nederlandse markt oorspronkelij ke benaming gaat doorvoeren. Wat in de supermarkt aangeduid wordt met medium is meestal een Amontillado, een droge, amber kleurige wijn met een opmerkelij ke hazelnootgeur. De dry, of pale dry sherry's zijn vooral de Fino's, strokleurig en met een pittige amandelachtige geur en smaak. De Nederlander blijkt vooral ge ïnteresseerd in de drogere sherry's, waarbij de Manzanilla, een beperkt houdbare, beendroge sherry met een soms licht ziltig aroma het summum moet zijn. Een sherry, die prima smaakt bij vis. De ver schillende fino's zijn heel geschikt als aperitief. En een echt mooie cre am past uitstekend bij een stukje kaas bij het dessert. Ook is er een houdbaarheidsaan duiding voor sherry op komst. Hoe droger de wijn, des te korter de houdbaarheid, is een gegeven. Die houdbaarheid zal binnen afzienba re tijd ook op de fles aangegeven worden. Om de ho- idee te geven wat er zo al mogelijk is zonder vlees werden tij dens de pre- senatie van de brochure diverse ge rechten zon der vlees ge serveerd. Er werd kri tisch geke ken en ge proefd. Mooii) Daarna is ze zelf de boer op gegaan. Zo heeft ze een aantal restaurants bezocht en heeft ze bij honderd an dere restaurants een telefonische enquête afgenomen. De reacties die ze daarbij tegenkwam liepen zeer uiteen. Van 'Alles is bij ons mogelijk, als de gast maar aangeeft wat hij wil', tot 'Vegetariërs? Het is net een besmettelijke ziekte: het worden er steeds meer'. Jeannette hoopt dat met haar on derzoek en de brochure bereikt wordt, dat vegetarisch eten meer als een gewone zaak beschouwd wordt. "Het is de bedoeling dat ve getarisch eten uit de sfeer gehaald wordt van mensen die op geitewol len sokken lopen en aan een win terpeen knabbelen. Als je met een groep mensen uit eten gaat, zitten er tegenwoordig al gauw een of twee tussen die liever vegetarisch eten". Zelf is ze niet principieel ve getarisch, „maar ik vind het wel lekkerder". Engelbert Humperdinck is één van de sterren die voor het muziekfestival in april naar Nederland komen. (foto ap)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21