Boekje over het recht van alledag Voedingsmiddelen als onderwijsproject Vierde regionale stripdag in Leiden Officier van justitie en leraar schrijven speciaal voor jongeren Toernooi om LD-cup nadert ontknoping PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Paul de Tombe telef. 071 - 161442/161412 LEIDEN - Voor de vierde keer wordt aanstaande zondag de re gionale stripdag in Leiden ge houden. Tussen 10.30 en 16.00 uur kunnen stripliefhebbers te recht in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade om hun verza meling uit te breiden of gewoon om een kijkje te nemen. De stripdag is georganiseerd door 't Spoortje en de Leidse Strip Shop. Ze hebben dit evene ment op poten gezet om teke naars en standhouders in contact te brengen met het Leidse pu bliek. "We vinden het leuk, ge zellig en we ontmoeten veel men sen". zegt Willem van Dijk, eige naar van de Leidse Strip Shop. Tijdens de stripdag bieden particulieren hun waar aan. Op de beurs staan standhouders met hun boeken, waaronder natuur lijk populaire strips als 'Storm', 'Joop Klepzeiker', 'De Familie Doorzon' en 'Yoko Tsuno'. Maar er is ook een gespecialiseerd aan bod, zoals stripboeken met origi nele platen er in of andere zeldza me exemplaren. Op de beurs zijn zowel nieuwe als tweedehands boeken verkrijgbaar en de prij zen variëren tussen van 1 tot 400 gulden. Behalve ruim 15.000 stripboe ken zijn er ook zeefdrukken, kaarten, posters, en dergelijke te koop. Er worden stripboeken ge veild om 13.30 uur; voor de te kenfilmliefhebbers is er een vi deovoorstelling en er zijn tien striptekenaars aanwezig om al bums te signeren. Een van deze tekenaars is Pe ter de Smet, ontwerper van on der meer "De Generaal'. 'Joris P.K.'. 'Lodewijk' en 'Morgenster ALKMAAR/KOEDIJK (GPD) - Voorkomen is beter dan genezen. Dat geldt niet alleen in medische kwesties, maar ook in juridische. Met dat doel voor ogen hebben Frank Visser, in het dagelijks leven officier van justitie in Alkmaar, en Hans Emmerik, leraar aan een lbo-school, een boekje geschreven en in ei gen beheer uitgegeven. Het werkje dat verschijnt onder de titel 'Mij pak je niet...' is vanaf maandag te koop. door Theo Haerkens De Nederlander heeft er over het algemeen vrede mee dat hij niets weet van recht. Dat is iets voor mensen die daarvoor hebben doorgeleerd, zo heet het. Visser en Emmerik zijn het daar vol strekt niet mee eens en willen in hun boekje duidelijk maken dat het nuttig is iets te weten van ju ridische zaken en procedures. Dat kan veel onheil voorkomen. De auteurs willen vooral jonge ren van vijftien, zestien jaar dui delijk maken d'at het recht hen ook aan gaat. "Neem het huwelijksrecht. Jongeren die gaan samenwonen, hebben vaak geen idee wat het verschil is met trouwen. Het gaat ons niet om de ethische aspec ten, maar om de juridische kant van de zaak. Meestal gaat dat bij samenwonen wel goed, tot er ru zie komt. Het gebeurt maar al te vaak dat een van beiden dan plat zak op straat komt te staan. Het is natuurlijk niet het eerste waar je aan denkt als je wilt gaan samen wonen. Maar het is wel goed om dat in je achterhoofd te hebben, voordat je je spaarcentjes aan je vriendje geeft". Hetzelfde geldt voor gewelds- en vermogensdelicten: jongeren moeten weten wat hen boven het hoofd hangt als ze zich daaraan schuldig maken. Visser gelooft niet dat hen dat onmiddellijk weerhoudt van misstappen, maar toch. "Een groot rechtsge leerde heeft me eens verteld dat zijn vrouw altijd riep: 'pas op daar komt gelazer van', als hij zich boos maakte en onbezonnen stappen wilde doen". Het liefst ziet hij dat het boekje een dergelijke functie gaat ver vullen: een waarschuwend stem metje dat onheil afwendt. Aller lei aspecten van het recht komen aan de orde in de twintig hoofd stukken die titels dragen als 'Vechten', 'Ongewenste Seks', 'Mag de politie alles' en 'Stelen en Helen'. Jongeren Hoewel Visser en Emmerik het boekje vooral hebben geschre ven voor jongeren, denken ze niet dat jongeren nu meteen naar de boekwinkel zullen hollen om het aan te schaffen. De prijs van 35 gulden is daar ook niet naar. De auteurs en uitgevers hopen dat leraren in het voortgezet on derwijs en jongerenwerkers het boekje kopen en onder de aan dacht brengen van hun pupillen. De Alkmaarse officier van jus titie gelooft niet dat de jeugd van tegenwoordig zoveel slechter is dan vrpeger. maar jongeren ko- De strijd om de Leidsch Dag- blad-cup voor C-junioren komt in een beslissende fase. Als de velden het toelaten, worden za terdagmiddag om 12.00 uur de halve finales afgewerkt. In Leiderdorp ontvangt RCL de Cl van UVS, in Katwijk binden Quick Boys en Rijnsburgse Boys de strijd aan. Ook Kits is er bij. want de winnaars van deze wedstrijden gaan uitmaken wie de hoofd prijs in de wacht sleept. Afge zien van een aardig bedrag voor de clubkas betekent dat het bijwonen van een wedstrijd van het Nederands elftal. Zoals het er nu naar uitziet wordt dat de wedstrijd Nederland-Rus- land, de 'revanche' van de fina le om het Europees kampioen schap van afgelopen zomer. Frank Visser (r) en Hans Emmerik Vroeger ging het om appeltjes fatten, tegenwoordig wordt een telefooncel vernield". (foto gpd)) men nu wel sneller met politie en justitie in aanraking. "Vroeger ging het om appeltjes jatten en tegenwoordig wordt er een tele fooncel vernield". Als het kat- tekwaad toen slecht afliep, lie pen de jongelui een klap op, of een boze boer vuurde een schot hagel af. Nu staat de politie on middellijk op de stoep". Het recht maakt geen deel uit van de realiteit van jongeren, be halve als ze al eens op het politie bureau gezeten hebben of bij de kinderrechter zijn voorgeleid. In die gevallen blijkt het gezond verstand snel de overhand te krijgen. Ook meisjes hebben in dit opzicht vaak een goede in vloed op hun vriendje, signaleert Visser. "Jongens vinden het nog wel een spannend om een avond je stappen af te sluiten met een vechtpartijtje en dan de nacht door te brengen in een cel op het politiebureau. Meisjes hebben meestal een ander idee over de toekomst". Daarmee wil echter niet ge zegd zijn dat meisjes braver zijn dan jongens, zij maken zich schuldig aan andere delicten, winkeldiefstallen zijn favoriet. Inbreken en vechten doen meis jes zelden, en vroeger al hele maal niet. "Meisjes zijn geniepig en jongens klieren", vat Visser samen. Uit zijn eigen praktijk herinnert hij zich nog een dubbe le moord, gepleegd door twee nen knapten het vuile werk op en de vrouw was in juridische ter men niet meer dan zijdelings be trokken. Maar menselijk gezien lag dat wel anders. Het is niet voor het eerst dat de officier van justitie een boek schrijft en in eigen beheer uit geeft. Eerder schreef hij 'De ver dachte Zakenman', een bundel over fraude. Aanleiding hiervoor was zijn ontdekking dat veel za kenlieden nauwelijks weten dat gerommel hele nare gevolgen kan hebben. "Ik hoop niet dat hij het nodig heeft, maar de moder ne ondernemer dient toch iets te weten van strafrecht. Zelfs op de avond-heao waar ik les geef, we ten de meesten niet wat het ver schil is tussen het ontwijken van de belastingen en het onduiken ervan. Toch is dat van belang, want anders staat op een kwade dag de Fiod op de stoep". In het algemeen vindt Visser dat de kennis van het recht bij de burger minimaal is. Als er op school al wat aan gedaan wordt, is het aan staatsrecht, de werking van de Eerste en Tweede Kamer. en Durendel'. Van zijn bekend ste stripfiguur 'De Generaal' zijn inmiddels twaalf albums ver schenen in binnen- en buiten land. In 1985 ontving Peter de Smet de Stripschapsprijs, de be langrijkste prijs op het gebied van stripalbums in Nederland. Rob van Zanten Een andere bekende tekenaar die op de stripdag boeken sig neert, is Rob van Zanten. Hij te kent strips in realistische stijl. Drie albums zijn van zijn hand verschenen, waarvan 'De ballade van Michael Stoner' de meeste waardering kreeg in de Neder landse stripwereld. Korte verha len van Rob van Zanten verschij nen geregeld in het maandblad 'Wordt vervolgd'. Speciaal voor deze stripdag hééft Rob van Zan ten een etiket ontworpen voor een fles wijn. Van de wijn wor den zondag vijftig te koop aange boden. Het Haagse stripblad Strip- tuur komt naar 't Spoortje met zijn complete team van teke naars, bestaande uit: Dick Heins, John Erkelens, Eric Ophem, Jan Capel, Leo Roodbol, Ruudt Brouwer, Guus Calicher en Mark van Herpen. Organisator Willem van Dijk verwacht 350 tot 500 bezoekers van alle leeftijden. Opvallend ge noeg is het grootste deel van de kopers van strips ouder dan der tig jaar. "Dat komt doordat de mensen van die leeftijd in de ja ren vijftig jong waren", zegt or ganisator Van Dijk. "Veel kinde ren mochten in die tijd geen strips lezen van hun ouders, om dat dat zogenaamd slecht was. ACHTERGROND Er komt voorlopig geen groot scheeps bevolkingsonderzoek naar de verspreiding van de ge vreesde dodelijke ziekte aids in Nederland. Onverwacht snel besloot staatssecretaris Dees (volksgezondheid) deze week een advies van de Gezond heidsraad in die richting niet over te nemen. Over een poosje misschien, maar nu niet, zo stelde hij- De speciale aidscommissie van de Gezondheidsraad, een club vooraanstaande deskundi gen die de regering regelmatig advies geeft over het beleid voor de volksgezondheid, vond zo'n onderzoek nodig. Want het is nog altijd onduidelijk hoe veel met aids besmette mensen (seropositieven) er nu eigenlijk Voeding en haar achtergron den worden een steeds be langrijker onderwerp in het onderwijs. In vele takken van het onderwijs worden lessen gegeven over ons dagelijkse voedsel, over gezond eten en over de wijze waarop voe dingsmiddelen tot stand ko men. door Pieter Harcksen Op de Nationale Onderwijs Ten toonstelling (NOT), die tot en met 4 maart wordt gehouden in de Utrechtse Jaarbeurs, komt Het Kleine Loo een onderwijs tijdschrift over land- en tuin- bouw met zeven lesprojecten waarin voeding een belangrijke rol speelt. "Wij vinden het belangrijk", zegt Ronald Bos van de Stichting Public Relations Land- en Tuin bouw, de uitgeefster van de pro jecten, "dat de leerlingen uit de bovenbouw van het basisonder wijs en de onderbouw van het voortgezet onderwijs weet heb- honderden scholen vorig jaa ben van de manier waarop ons dagelijks voedsel wordt gepro duceerd. Wanneer je later be wust met voeding bezig bent, is het bovendien leuk wanneer je vroeger in praktijk bij boeren en tuinders hebt kunnen zien welke zorg zij aan onze produkten be steden". 'Groep in de Groente' is de titel van een omvangrijk onderwijs programma, waaraan door het gehele land telers van volle- grondsgroente meedoen. Zij tre- dep op als gastbedrijf, waarop de klas met de docent enkele malen per seizoen op bezoek komt om wat te leren over groente. "Het is geenszins de bedoe ling", vervolgt Bos, die de coör dinatie van de projecten heeft, "dat we tuinders van de leerlin gen maken of perfecte koks. We willen dat ze inzicht en begrip krijgen voor de sector die er voor zorgt dat we dagelijks te eten hebben. Er ontstaat een band tussen zo'n groenteteler en de leerlingen en in de klas wordt het •hele project 'nabehandeld' en uitgewerkt. 'Groep in de Groente' is het vervolg op 'Klas in de boom gaard', waaraan honderden scho len vorig jaar meededen". Zaden Aansluitend op Groep in de Groente komt er een project van Het Kleine Loo uit over zaden. De leerlingen kunnen dezelfde groente opkweken en oogsten als zij in de praktijk tijdens Groep in de Groente hebben be handeld. Dit voorjaar wordt het pakket 'Zaaigoed in de Klas' op aan vraag verstuurd aan het Neder landse onderwijs. Alle projecten van Het Kleine Loo zijn gratis. "We willen geen drempels op werpen", aldus Ronald Bos, "want het onderwijs heeft niet veel financiële middelen tot z'n beschikking. Dank zij subsidies, en sponsors kunnen wij deze voorlichtingsprojecten koste loos aanbieden". Ook de glastuinbouw, waarin veel van onze groentesoorten worden geteeld, wordt niet over geslagen. Het Kleine Loo geeft een bouwpakket uit van een 'kijkkas', waarin de inrichting van een modern glasgroentebe drijf kap worden aangebracht. Tevens wordt op de grote onder wijstentoonstelling de tiende schoolwandplaat van Het Kleine Loo gepresenteerd, waarop het gehele trsgect 'Van de plant tot de klant' in een beeldverhaal wordt behandeld. Deze wand plaat laat zien welke reis een Ne derlandse tomaat moet afleggen alvorens hij bij de consument te recht komt. WOENSDAG 1 MAART 1989 'De Generaal', het bekendste stripfiguur van Peter de Smet, die gedu rende de regionale stripdag boeken signeert. Daarom kopen ze die boeken nu. Het is een soort reactie op hun jeugd". De toegang tot 't Spoortje be draagt zondag twee gulden, kin deren tot twaalf jaar betalen een gulden. Voor iedere bezoeker ligt, zolang de voorraad strekt, een stripposter klaar. Geen ongevraagd bloedonderzoek de raad. In ziekenhuizen hoort een bloedonderzoek voor iede re patiënt tot de standaardpro cedure. Van die buisjes pikken we er tien- of twintigduizend uit, we halen de naamsetiket- ten eraf en testen het op aids, aldus het plan. Zo kunnen de onderzoekers wel uitzoeken hoeveel seropositieve mensen er zijn, maar niet wie dat zijn. Er zit echter wel een hele grote 'maar' aan het onderzoek. En dat is dat het onderzoek niet vrijwillig is. De mensen wier bloed wordt getest, wordt niet om hun toestemming gevraagd. En dat is eigenlijk in strijd met de grondwet. Daarin staat dat het lichaam je onaantastbare eigendom is. Dat wil zeggen dat niemand er iets mee mag doen zonder jouw toestemming. Zoals een aids-test op je bloed doen als je daar geen toestem ming voor hebt gegeven. De vraag is dan: weegt de aantasting van dat recht op te gen het krijgen van een duide lijker zicht op de verspreiding van aids. Ja, zegt de Gezond heidsraad. Nee, zegt Dees. De Gezondheisraad heeft daar boos op gereageerd en hoopt nu dat de Tweede Kamer Dees zal terugfluiten en alsnog toe stemming geeft voor het onder zoek. SJAAK SMAKMAN in Nederland rondlopen. Pas als je dat weet, kun je maatre gelen nemen voor de opvang van toekomstige aids-patiën- ten, vindt de Gezondheidsraad. Het virus kan jaren in het bloed zitten voordat de drager of draagster werkelijk ziek wordt. In sommige gevallen wordt de drager of draagster helemaal nooit ziek, maar in verreweg de meeste gevallen breekt het virus na verloop van tijd door. Het virus breekt dan onherroepelijk het afweersys teem van het lichaam tegen al lerlei ziekten langzaam af. Via de buitenlucht, eten en drinken en kleine wondjes krijgen we constant allerlei ziektekiemen binnen. Het afweersysteem spoort ze op en maakt ze on schadelijk. zo dat we niet ziek worden of zorgt ervoor dat we er in elk geval niet dood aan gaan. Als het afweersysteem niet werkt, kan zelfs een on schuldige verkoudheid uitein delijk de dood betekenen. Om dat er nog steeds geen genees middel tegen aids is gevonden, betekent de ziekte op lange termijn altijd de dood. Om te weten te komen hoe veel mensen het virus hebben, wil de Gezondheidsraad het bloed van enige tienduizenden mensen jaarlijks onderzoeken. Dat kan heel eenvoudig, vindt

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19