Jubilerende Keukenhof gaat 23 maart open 'De kinderen mogen niet worden gestraft' Veertig-jarige bolbloemenexpositie opent dit jaar erg vroeg de poorten Lugters woedend op basisschool De Torenvalk Erkenning Rijnoord verlengd Onrust bij vestiging Bols in Nieuw-Vennep Omzet Flora 25% hoger PAGINA 16 WOENSDAG 1 MAART 1989 dan betekent dat vanzelf dat we wat uitbreidingen of vernieuwin gen een pas op de plaats moeten maken. We springen niet verder dan onze polsstok lang is". Bij het beheer en onderhoud van Keukenhof worden ook de soms eeuwenoude bomen niet vergeten. Volgens tuinarchitect Koster is het bomenbestand op dit moment in optimale conditie. Er is een aantal bomen bijgeplant. Het onderhoud van de bomen wordt overigens niet door Keukenhof-medewerkers verzorgd, maar is in handen van specialisten. Wat de werkzaamheden in De Keukenof betreft, wordt er ook op dit moment nog veel handwerk verricht. Bijvoorbeeld bij het plan ten van de bollen. Voor een deel is dat het gevolg van de vaak inge wikkelde ontwerpen van de hand van Henk Koster, maar ook mag het produkt niet worden aangetast. "We krijgen het beste materiaal aangeleverd van de déelnemers, dus moet je er alles aan doen om een optimaal resultaat te verkrij gen", merkt Koster op. Planten Dat planten in Keukenhof is eigen lijk een verhaal apart. In verban*^ met de vroege Pasen gaat de expo sitie eerder open dan gebruikelijk. "Je moet de eerste bezoekers een mooie tuin laten zien, maar ook de laatsten. Vandaar dat we bijvoor beeld in veel perken wel drie ver schillende soorten hebben geplant, zodat we in de weken dat we open zijn in die perken drie keer bloeien de bloemen hebben", legt Koster uit. Overigens heeft de mechanise ring de laatste jaren toch haar intre de gedaan in de bloementuin. Zo wordt ongeveer 50 procent van het spitten en het rooien van de bollen door machines gedaan. "Dat moet ook wel, want al dat handwerk is vrij kostbaar en dan moetje op een gegeven moment toch de appara tuur in huis halen", geeft Koster aan. In de afgelopen jaren is er veel gedaan om bezoekers naar Lisse te krygen. Vooral de Bond van Bloembollenhandelaren en oud- Hobaho-directeur Theo Zwetsloot hebben daarbij veel ideëen aange dragen", zegt Guldemond. "Zo kenden we indertijd de zogenaam de provinciedagen. Provincies kre gen in die tijd de kans om zich in Keukenhof te manifesteren. Com pleet met attracties zoals bijvoor beeld kleiduivenschieten en ven- delzwaaien. En daar was best wel belangstelling voor, zowel Van de zijde van de provincies als van het publiek". Hobby Volgens Guldemond en Koster is het succes van Keukenhof voor een belangrijk deel te danken aan het enthousiasme van een groot aantal mensen. "Zo hebben we een grootaantal commissies, die volko men zelfstandig werken. We heb ben de terreincommissie, de ver- keerscommisie, pers en propagan da, de gebouwencommissie en de financiële commissie. Dat wordt al lemaal gerund door mensen uit het vak die van Keukenhof hun hobby hebben gemaakt. Sommigen doen dit werk al een flink aantal jaren". In de afgelopen 40 jaar is de bloe mentuin flink uitgebreid. Zo is tien jaar geleden een begin gemaakt met ce zogeheten binnenparades. Het begon met de lelieparade, nu staan er inmiddels vijf van dergelij ke aparte exposities op het pro gramma. Daarvan is de lelieshow de grootste expositie te wereld. "Een expositie die tonnen zou moetai kosten, maar dank zij de in zenders die voor niets hun materi aal terbeschikking stellen, kunnen we die laten zien", merkt Koster op. In die 40 jaar zijn er ook tal van wilde ideeën rond De Keukenhof geopperd. Zoals lanceerde voorzit ter N.C. Hofman van de Koninklij ke Maatschappij voor Tuinbouw en Plaitkunde enkele jaren gele den het idee om een permanente exposiie van de Nederlandse sier teelt ii te richten. Hofman dacht eraan de Floriade en de Westfriese Flora tveneens in Lisse onder te brengei; een Keukenhof waar het gehelejaar door wat te beleven zou zijn. Volgsns Koster en Guldemond deed het plan van Hofman echter afbreuc aan de voorjaarsgedachte van Keukenhof. "De grond is min der geschikt voor zomerbeplanting en de rele beuken is het park ver dragen geen planten". Daarnaast wees <ok graaf Van Lynden het plan vsn de hand. De eigenaar van het landgoed vond een grote expo sitie pir jaar wel voldoende. (vervolg van pagina 1) LEIMUIDEN - De 6-jarige Arie Lugters dreigt het kind van de rekening te worden. Zijn moeder bracht hem gistermorgen naar basisschool De Torenvalk in Leimuiden omdat ze vond dat er wat moest gebeuren. "Het kan zo niet langer, mijn kinderen moeten naar school". Arie kwam na een paar minuten echter huilend weer naar buiten. Het kind wist blijkbaar ook niet meer wat hij met de situatie aan moest. Zijn broertje Willem (8) die goed kan leren, is volgens zijn moe der overspannen bij familie onder gebracht. Op de komst van Lugters zelf naar De Torenv.alk was door nie mand gerekend, maar echt verba zing wekte dat niet. Al eerder bleek dat bij hem de emoties hoog kun nen oplaaien. Hij uit zich dan door middel van bedreigingen en soms door gooi- en smijtwerk. Ook gis termorgen kwam hy witheet aan gelopen, terwijl zijn vrouw hem op afstand al probeerde te kalmeren. Anoniem Toch is het niet helemaal duidelijk waarom Lugters zich gisteren bij De Torenvalk liet zien. Op aandrin gen van zijn vrouw en een goede vriendin van de familie was hij thuis gebleven. Toen hij even later toch verscheen was hij in alle sta ten. "Ik kreeg een anoniem tele foontje, waardoor ik ontzettend kwaad werd. Een vrouw beschul digde me van alles en nog wat en ze zei bovendien dat ik te scheiterig was om zelf naar school te komen". Aanvankelijk dreigde hij een biels door de ruiten van De Toren valk te gooien, maar de vader ALPHEN AAN DEN RIJN - Het ministerie van WVC heeft de erkenning van ziekenhuis Rijnoord in Alphen verlengd tot 15 maart. In een brief die het bestuur gisteren heeft ontvangen, staat volgens voorzitter A. Bernt- sen dat het ministerie de maatregelen goedkeurt die de afgelopen weken zijn genomen. De afspraken moeten alleen nog worden 'geformaliseerd': "Dat wil zeggen dat de verschillende geledingen van het ziekenhuis zich door middel van het plaatsen vafi handtekeningen verbinden aan afspra ken die zijn geïnaakt". WVC heeft twee weken geleden geëist dat maatre gelen zouden worden genomen, omdat anders de erkenning - en dus ook de geldstroom - zou worden beëindigd. Berntsen verwacht geen problemen bij het ondertekenen van de af spraken, ondanks het feit dat het bestuur de afgelopen maanden constant in de clinch heeft gelegen met de ondernemingsraad (OR) en met de me dische staf. "We hebben de afspraken gemaakt, ik hoop dat iedereen nu ook zijn handtekening zet". H. Joha liet vanochtend weten dat dat wat betreft de ondernemings raad wel het geval zal zijn. De medische staf staat daar anders tegenover, aldus H. Hornstra-Limburg. kwam tijdig tot inkeer. Het 'enige' dat toch sneuvelde was de ruit van de voordeur, toen hij daar een trap tegen gaf 'omdat de bel het niet deed'. Arie zat op dat moment eni ge minuten in de schoolbankjes. Zijn moeder had hem 'gewoon' naar binnen gebracht. Pistool Lugters, die later aanbood de ka potte ruit te vergoeden, moest zijn woede kwijt. Zijn vrouw wist hem tot bedaren te brengen maar de aanwezigen hielden hun hart vast voor zijn volgende stap. Zijn vrouw ging intussen naar binnen om met Torenvalk-directeur A. Brandsma te overleggen. Veel leverde dat ge sprek volgens haar niet op. Ook Arie kwam toen weer naar buiten. Enige tijd later volgde een ver hitte discussie met de politie. "Ik gooi die hele school plat, als het moet. Ik kan beter met een pistool omgaan dan jullie", aldus een ra zende Lugters. Het lukte de agen ten hem te kalmeren. Politiebureau Lugters is gisteravond in voorlo pige hechtenis genomen. Hij is door de politie verhoord over de vernielingen die hij aanrichtte bij De Torenvalk en de aanklacht van bedreiging van wethouder B. van Puffelen. Lugters' echtgenote vindt het te-, recht dat haar man naar het bureau moest om zich te verantwoorden voor de gesneuvelde schoolruit, maar het was volgens haar geen op zet. "Als mijn man zich niet ge draagt moet hij worden gestraft en niet de kinderen. Wat hebben Arie en Willem met hun vader te maken. We hebben inmiddels bij zeven scholen aangeklopt, maar de kin deren waren er niet welkom. Het enige dat dan nog rest is De Toren valk". LISSE Tien jaar en daarna zou het weer afgelopen zijn. Dat was in 1949 de toekomstverwachting van de bolbloe menexpositie Keukenhof in Lisse. "Ook bij het contract over de huur van het stuk bos met graaf Van Lynden was men daarvan uitgegaan. Na die tien jaar zou het landgoed weer worden vrijgemaakt", schetst Otto Guldemond de, oprichting van De Keukenhof. Guldemond stond niet echt aan de wieg van de inmiddels bijna 40-ja- rige bloemexpositie, maar trad een jaar na de opening toe tot de raad van beheer. "Je kunt wel zeggen dat die verwachtingen in positieve zin zijn gelogenstraft. Dat is toch schitterend?" merkt hij op. door Kees van Kuilenburg De bloembollenkwekers D.W. Lefeber, F. Belle en K. Grullemans kwamen kort na de oorlog met het idee om een speciale showtuin voor bolbloemen aan te leggen in de streek. "Zij wilden hun relaties iets meer laten zien, dan wat in hun eigen tuin stond. Dat was het ei genlijk. Niets meer of minder. Een tuin puur voor het 'vak'. Ze hadden helemaal de bedoeling niet om er een toeristische attractie van te ma ken. Dat is eigenlijk vanzelf ge gaan", zegt Guldemond. Overigens opent De Keukenhof de poorten dit jaar al op 23 maart. Dat is in ver gelijking met andere jaren erg vroeg. Dat is bewust gedaan, want in het daarop volgende weekeinde is het Pasen en traditiegetrouw brengen velen dan een bezoek aan de vooijaarstuin. "Het publiek kwam min of meer vanzelf. Pas later is men bewust re clame gaan maken voor de bloe mentuin, toen het een attractie van de eerste orde bleek te zijn". Gul demond is tweede voorzitter van de raad van beheer van Keukenhof en maakt teven8 deel deel uit van de verkeerscommissie. De Keukenhof was niet de eerste buitenexpositie van bolbloemen in ons land. Voor de oorlog werd op een aantal plaatsen in ons land jaar lijks de zogenaamde Flora gehou den. "Maar dat was niet te vergelij ken met De Keukenhof die in het najaar van 1948 in Lisse werd opge zet". Ook de tuin van Treslong was meer dan moeite waard, zo herin nert Guldemond zich. Het eerste waar de initiatief groep zich destijds over boog, was de keuze van de mogebjke locatie. Een niet zo'n eenvoudige opgave. Uiteindelijk werd gekozen voor het tot de bezittingen van de graaf Van Lynden behorende landgoed Zandvliet. "Bij toeval eigenlijk", merkt Guldemond op. "Tijdens een klein brandje op het landgoed stonden de toenmalige Lissese burgemeester Lambooy en Ho- baho-directeur Theo Zwetsloot over het idee van de drie kwekers te praten en kwam spontaan het idee op dat Zandvliet wellicht een goede plek voor de expositie zou zijn". Het landgoed Zandvliet was in 1857 opnieuw ingericht. Daarvoor was een zogenaamd basisplan ge maakt door de bekende tuinarchi tecten vader J.D. en zoon L.F. Zo- cher. Zij ontwierpen voor de bewo ners een in die tijd in ons land zeer geliefde zogenaamde Engelse tuin. Bij de invulling later van het Keu kenhof-plan is bewust het plan van Zocher niet aangetast. "Bij de aan leg van de huidige Keukenhof is re kening gehouden met het werk dat Zocher had gedaan", vertelt de hui dige tuinarchitect van de Lissese bloementuin, Henk Koster, die sinds 1968 aan de Keukenhof ver bonden is. Garanties De aanleg van Keukenhof ging echter niet zomaar. Landgoedeige naar graaf Van Lynden eistte ga ranties van de organisatie. Zo moest het park op een correcte wij ze worden onderhouden en ook stelde hij voorwaarden aan de in vulling van het plan. "Het moest al lemaal niet te wild worden", weet Guldemond. "Daarnaast wilde hij als het plan onverhoopt niet door zou gaan, dat de opstallen die zou den worden gebouwd weer werden opgeruimd. Redelijke wensen, want de natuur gaat de graaf aan het hart". Ook de gemeente Lisse zag wel wat in het plan van de bloembol- Daarna kon men in het najaar van 1949 aan het werk. Een hele klus, herinnert Guldemond zich. Het bos was sterk verwilderd en dë 35 deelnemende kwekers aan de eer ste expositie moesten zelf in het na jaar van 1948 aan het werk om hun plekje bosgrond te ontginnen en in te richten. Ook het onderhoud ge durende de openingsperiode kwam voor hun rekening. Dit alles onder leiding en toezicht van de eerste tuinarchitect 'van Keuken hof, W. van der Lee uit Benne- broek. Van der Lee verzorgde de inrichting van en ontwerpen voor de bloementuin. In dat eerste jaar werd ongeveer een derde van de huidige ruimte in gebruik genomen, in een cirkel rond de inmiddels in alle delen van de wereld bekende Keukenhof-vij ver. Evenals nu het geval is, was ook in dat eerste jaar de belangstel ling van de kwekers enorm. "Het vak zag direct het belang van de tuin in", zegt Guldemond. "Er moest zelfs een wachtlijst worden opgesteld". Niets nieuws trou wens, want 40 jaar later is die wachtlijst met ruim 100 inzenders er nog steeds. Stichting Ongeveer tien jaar lang hebben de deelnemers zelf hun inzending op (Vervolg van pagina 1) NIEUW-VENNEP De samenwerking tussen de wijn- en gedistilleerd afdelingen van Bols en Heineken werd al eind vorig jaar bekend ge maakt. Met name in de Bols-vestiging in Nieuw- Vennep is onrust ontstaan omdat men bevreesd is voor gedwongen ontslagen. De garantie dat niemand gedwongen ontslag krijgt werd ook gisteren niet door de directies gegeven. Aan de hand van een intern onderzoek bij de twee bedrijven zijn de gevolgen nu enigszins in kaart gebracht. Van het totaal van bijna 700 ar beidsplaatsen zal de komende twee jaar meer dan een derde verdwijnen. Dat gebeurt aan de hand van een sociaal plan met als inzet dat er de komende twee jaar geen gedwongen ontslagen zullen vallen. De directie denkt dit te bereiken door het natuurlijk verloop onder het perso neel, een regeling om op 57-jarige leeftijd al te stoppen met werken en het overplaatsen van personeel binnen Bols en Heineken. Als de ope ratie niet slaagt, dan zal het resterende perso neel alsnog worden ontslagen. De directies wijzen erop dat in de oorspron kelijke toekomstplannen van de afzonderlijke ondernemingen reeds een belangrijke afname van het aantal arbeidsplaatsen was voorzien. De bonden zeggen ook nu nog over onvol doende gegevens te beschikken om een behoor lijk oordeel te kunnen vellen over het samen gaan. Zij zullen (an ook om aanvullende infor matie vragen, zt heeft districtsbestuurder H. Koning van de Industriebond FNV gezegd. De bonden zullen zeh in ieder geval verzetten te gen gedwongen ontslag van 235 van de 700 werknemers in <e komende twee jaar. Wat dat betreft zijn zij hit volgens Koning eens met de ondernemingsraien van de twee bedrijven. Onderzoek van de afgelopen maanden heeft blijkens de bekendmaking aan het licht ge bracht dat de nieuwe onderneming niet alle produktievestighgen kan handhaven. Bols en Heineken willen daarom de hele produktie ge leidelijk aan onderbrengen in Nieuw-Vennep en Zoetermeer. Arie Lugters even terug in het schoolgebouw. (foto Wim Dijkman) Keukenhof verzorgd. Daarna nam een stichting het beheer van de tuin over en ook de inrichting en onderhoud werd door personeel van Keukenhof ter hand genomen. Dat dat kon was voor een groot deel te danken aan de enorme be langstelling van het publiek. Dank zij de inkomsten kon er personeel worden aangetrokken. Al in het eerste jaar passeerden ruim 200.000 bezoekers de toegangshekken. "Dat aantal overtrof de stoutste verwachtingen", merkt Gulde mond op. "Daarna is het bezoe kersaantal voortdurend omhoog gegaan. Nu zitten we de laatste ja ren zo rond de 850.000 belangstel lenden". "Loopt het een jaar wat minder, RIJNSBURG - De omzet van de bloemenveiling Flora in Rijnsburg is in de eerste twee maanden van dit jaar met bijna 25 procent geste gen. Gsteren werd de omzetgrens van 10 miljoen gulden al doorbro ken, t<rwijl dat vorig jaar pas op 15 maarthet geval was. De forse om zetstijging heeft ook het veilingbe- stuur/errast. Vorens woordvoerder Piet Kralt is de omzet zo hoog als gevolg van d» goede prijsvorming. "Voor alle Uoemen en planten worden goedé prijzen betaald. Ook de tul pen scoren hoog, terwijl de prijzen van tilpen vorig jaar juist laag wa ren. Uiteraard helpt het zachte weer/an deze winter daaraan mee. Voord in Duitsland zijn de laatste maaiden goede zaken gedaan. Daanaast is de aanvoer opnieuw gestegen en is het assortiment ver der \erbreed met meer planten en gerbra's". Lisserbroeltse (49) omgekomen LISSE De 49-jarige C. Braam üit Lisstrbroek is gistermiddag om het jeven gekomen bij een ver- keenongeval op de kruising Gla- dioleistraat/Kanaalstraat/Oranje- laanin Lisse. De vrouw reed op haar.fiets op de Kanaalstraat en wild» de kruising recht oversteken. Zij verd echter geschept door een rechsafslaande vrachtwagen, be- stuud door een 35-jarige man uit Bakteveen. De vrouw was op slag afdelingsvergadering D'66 in café Querelle, Julianastraat 32, aanvang 20.00 uur. Koudekerk informatiebijeenkomst over werkochtenden in de natuurtuin bij het Hofstedepark, aanvang 20.00 uur in café Oe Hoek. Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen. Gerestraat 20. tel: 121554. voorstelling: 'Waschtag' (Duitstalig), door het Wolfgang Borchert Theater uit Münster, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Fox en Coyote in de goot', door FACT, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater. Cle- veringaplaats. het Jeugdjournaal, aanvang 19.00 thema-avond over langdurige werkloosheid in gebouw nabij, Lauraplein, aanvang 20.00 uur. concert Debussy Trio in de Oudshoornse Kerk, aanvang 20.15 uur. Lelden lunchconcert Marieke Keser (viool) en Peter van Dijk (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Ka pelzaal K&O, Oude Vest. inloop-spreekuur PvdA, van 19.00 tot 21.00 uur in Het Gulden Vlies, Breestraat. voorstelling: 'Het Naaikamer- '20.15 i burg. voorstelling: 'Fox en coyote in de goot, door Fact, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater, Cleve- rlngaplaats. voorstelling: 'Mama, kijk zon der handen', door Toneelgroep Litteris Sacrum, 20.30 uur in het Microtheater, Oude Vest. introductie-avond Leidse Werkgroep Homoseksualiteit en Lesbische Vrouwen Leiden, aan vang 20.00 uur, Langegracht 65. Leiderdorp luisteren en meezingen met het jongerenkoor Leiderdorp olv Jos Schohaus, aanvang 20.00 uur in de Dorpskerk, Hoofdstraat. klaverjassen en sjoelen bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur, club gebouw, Splinterlaan. klaverjassen en rummikub De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in Frerikshof, Winkelhof. thema-avond over verschillen de basisschoolvormen met inlei ding "Welke school kiest u voor uw kind', aanvang 20.00 uur in Sjel- ter, Heemraadlaan. Oegstgeest zwemacliviteiten voor mensen met CARA, onder leiding van een fysiolherapeut, van 13.45 tot 14.30 en van 14.30 tot 15.15 uur in zwembad Poelmeer. Ter Aar leden-jaarvergadering cultuur historische vereniging Ter Aar. aanvang 20.00 uur in de Aeres- teijnschool, Langeraar. Voorschoten open huis Gevert Deynoot- school, Schoolstraat, van 18.30 tot 20.30 uur. VRIJDAG 3 MAART Alphen bingo in Buurthuis Westerha ven, Emmalaan 45, aanvangj 20.00 uur. viering wereldgebedsdag in Rijnzate (19.30 uur), Driehoorne, De Bron en de Goede Herderkerk (20.00 uur). Nederlands kampioenschap Latijns Amerikaans dansen voor professionals in Avifauna, aan vang 20.00 uur. Ladiesnight in jongerencen trum Stek, Dorpsstraat, aanvang 21.00 uur. Leiden koffieochtend voor vrouwen (en kinderen tot 4 jaar), van 9.30 tot 11.30 uur in buurtcentrum Dijk 33. Apolhekersdijk. voorstelling: 'Spoken', familie drama van Ibsen, met o.a. Ellen Vogel, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. open podium Folkclub Horus, Waaggebouw, opgeven via tel: 01717-2726, of ter plekke voor de aanvang cm 21.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16