'We willen het lustrum niet voor onszelf houden' STEEPS Geen politieke steun cultuurbeleid Kuijers actief in vriie lijd WOENSDAG 1 MAART 1989 LEIDEN Minerva viert 175-jarig bestaan onder meer met evenementen voor Leidse bevolking LEIDEN - Een meerderheid van de gemeenteraad voelt niets voor het plan van wethouder Kuijers (cul tuur) om de directie cultuur op het stadhuis in te krimpen. Gevreesd wordt dat de gemeente hierdoor al le mogelijkheden om een eigen cul tuurbeleid op te zetten, uit handen geeft. Alleen de WD- en vier leden van de PvdA-fractie steunen de wethouder. Een overgrote meerderheid van de gemeenteraad - tenminste 23 van de 39 raadsleden - vindt dat de gemeente zoveel mogelijk invloed op de Leidse cultuur moet krijgen. Daarvoor is een sterke beleidsafde ling cultuur op het stadhuis nood zaak, vinden de fracties van CDA, D66, Links Leiden en een meerder heid van de PvdA. De raadscommissie culturele za ken zal de wethouder vanavond ne gatief adviseren over zijn plan en kiezen voor het alternatief van de wethouders Van Dongen een De la Mar. Maandag komt de kwestie in de gemeenteraad aan de orde. Alle partijen vinden dat er in ieder geval snel een beslissing over de reorga nisatie moet worden genomen. Een belangrijke afweging voor een aantal fracties is dat binnen een aantal maanden een cultuurbe leid geformuleerd moet worden. Kuiers heeft beloofd hier voor de zomer een voorstel voor te doen. Het aan banden leggen van de be leidsmakers op het stadhuis, zou de mogelijkheden van een cultuur beleid ernstig beperken, vrezen de meeste raadsleden. Zoals de zaak er nu voorstaat moeten de gemeentelijke musea (De Valk en de Lakenhal) hun zelf standigheid inleveren en blijft de Schouwburg aan de gemeente ver bonden. Dat betekent echter niet dat de instellingen in hun beleid met handen en voeten vastzitten aan het stadhuis. Er moeten afspra ken gemaakt worden om een zéke re (artistieke) vrijheid van deze or ganisaties te garanderen, vinden de fracties. Daarbij mag verwacht worden dat de gemeente een voortrekkers rol krijgt toebedeeld bij het ont wikkelen van nieuwe plannen voor het culturele leven in Leiden. Over het voorstel van het CDA om ook de Stadsgehoorzaal onder directe verantwoordelijkheid van de ge meente te brengen, hebben de frac ties nog geen standpunt ingeno- Na een roerige discussie over het cultuurbeleid enkele maanden ge leden, dreigt Kuijers nu bakzeil te halen op een belangrijk beleidson derdeel. De wethouder weet zich overigens gesteund door een meer derheid van het college. Het is ech ter de minderheid van het college (de wethouders van Dongen en De la Mar) dat zich de steun van de raad heeft weten te verwerven. De twee wethouders schreven .enkele dagen geleden een brief aan de eigen fracties waarin de voorde len van hun eigen alternatief en de nadelen van het plan van Kuijers nog eens breed werden uitgeme ten. Onderdak De muziekvereniging De Burcht zoekt mensen die begeleiders van de muziek vereniging uit het Franse Jonzac gedu rende het weekeinde van 1 en 2 april on derdak willen verlenen. De muziekvere niging is in Leiden in het kader van een uitwisseling. De Burcht had aanvankelijk voldoende 'onderdak-adressen' gere geld. maar de Fransen tonen zo'n be langstelling voor de uitwisseling dat meer adressen nodig zijn. Mensen die één of meer Fransen onderdak willen verlenen, kunnen contact opnemen met Ben Limburg, Luchtmansplein 13 in Lei den, tel. 311995. Het bekakte toontje is er nog steeds en een dubbele naam wil ook nog wel in de leden lijst voorkomen. Maar ontgroend wordt er niet meer en een kostenverslindende mas kerade ter gelegenheid van een lustrum is ook verleden tijd. De term 'corps' mag niet meer in de mond worden genomen en de studentenweerbaarheid Pro Patria is "een clubje mensen dat inmiddels heel goed weet hoe ze zich hebben te gedragen" en los staat van de vereniging. Een gesprek met bestuur en lustrum commissie van Sociëteit Minerva doet bij na terugverlangen naar de tijden dat 'het' student nog van zich deed spreken, dat er aan de Breestraat veldslagen werden gele verd met wat toen neerbuigend het Leidse 'plebs' werd genoemd. De leden van de studentensociëteit distantiëren zich van de gloeiende centen die vanuit de koetsen naar het volk werden gegooid, zetten zich af tegen de herensociëteit die jarenlang in het bolwerk aan de Breestraat huisde en doen er alles aan om toch vooral voor ge wone, eigentijdse studenten te worden aangezien. "We willen ons niet buiten de maat schappij plaatsen, want we komen immers uit diezelfde maatschappij voort. We mo gen zes jaar op kosten van de gemeen schap studeren. Met het systeem van de basisbeurs is er voor niemand meer een belemmering om te studeren, dus komen hier vëël soorten mensen binnen en heb ben we leden uit alle lagen van de bevol king", aldus de voorzitter van de gezellig heidsvereniging, Pieter Manneke, die niet temin nog het Latijnse predikaat 'praeses collegii' voor zijn functie hanteert. LEIDEN Minerva bestaat dit jaar 175 jaar en de viering van dit 35ste lustrum zal, traditiegetrouw inmiddels, de Leidse bevolking niet ontgaan. "Het lustrum zal sa menvallen met de Leidse Laken- feesten en de eerste drie dagen or ganiseren we evenementen voor de Leidse bevolking", aldus Gerbert van Genderen Stort, belast met de externe betrekkingen van het lus trum. Die dagen zijn vooral be doeld om de studenten en de bevol king nader kennis met elkaar te la ten maken, want "We willen het lustrum niet voor onszelf houden". door Annemiek Ruygrok Op het programma staat een aan tal sportevenementen zoals een wielerronde, viswedstrijden en an dere sportiviteiten. In de sociëteit zelf zal 'iets' voor oudere Leidena- ren worden georganiseerd. Wat dat precies zal zijn, weet Wubby Luij- endijk, die de externe betrekkin gen van de totale vereniging voor haar rekening neemt, nog niet pre cies te-vertellen. Maar het zal voor namelijk in de sfeer van een gezel ligheidsmiddag liggen. Sinds 1971 is de sociëteit gemengd: in dat jaar kwamen de dames van de WSL (Vereeniging Vrouwelij ke Studenten Leiden) bij de man- nenclub. Sindsdien mag officieel niet meer van 'corps' worden ge sproken, omdat dit synoniem is voor een vereniging van louter mannen. Met de 'meisjes' erbij kan er geen toepasselijker evenement voor het lustrum worden bedacht dan een opvoering van de Broad way-musical 'Guys and Dolls'. Jannie Jansen, regisseuse van het Uitmarkt-spektakel 'O Fortu- na' is op het moment druk bezig met de casting voor de musical die zes keer in de Leidse Schouwburg zal worden opgevoerd. Intocht Maar Minerva' zou Minerva niet zijn, wanneer er geen intocht der reünisten zou worden gehouden: op zaterdag 8 juli zullen een paar duizend ex-Minervanen de lunch gebruiken op de kade van het Ra penburg, vervolgens aantreden in het Van der Werfpark alwaar de stoet zal worden opgesteld om naar de Pieterskerk te marcheren waar de officiële opening van het lus trum zal geschieden. Koningin Beatrix, moeder van twee leden van Minerva, is bij die officiële ope ning uitgenodigd, evenals Leidens burgemeester Goekoop en rector- magnificus Beenakker van de uni versiteit. Daarna, zo is de bedoeling, zal het gezelschap zich naar het feest terrein begeven. "Nee niet het Van der Werfpark", benadrukt de lus trumcommissie met lichte paniek in de stem. Want zijn de vorige twee lustra niet 'uit de klauw' ge gierd door de geluidsoverlast die de feestendè studenten in het voor de 'gemene' burgerij dagen lang af gesloten Van der Werfpark veroor zaakte? Regende het in de kranten geen ingezonden brieven van om wonenden, hield men geen handte keningacties om reservering van het park door 'die corpsballen die na zes jaar weer uit Leiden vertrek ken' te voorkomen? En waren al die acties niet vergeefs, omdat de liberale burgemeester Goekoop voet bij stuk hield en het park toch beschikbaar stelde? De schrik zit er inmiddels goed in. "We zullen het feest ergens in een buitenwijk moeten zien te or ganiseren, waar omwonenden wei nig last van ons hebben. Het is in derdaad moeilijk om een openbaar toegankelijke plaats af te sluiten om 3300 mensen te laten feestvie ren", zien de Minervanen ook nu wel in. Maar waar het feest kan worden gehouden is een tweede. Wellicht het terrein bij de Groen- oordhallen, zoals een ingezonden briefschrijver in 1984 al suggereer de? De commissie blijft het ant woord op die vraag vooralsnog schuldig. Een en ander zal in elk geval in overleg met gemeentebe stuur en politie moeten worden ge regeld. Ascot Werden in vroeger tijden bij derge lijke gelegenheden kostenverslin dende maskerades georganiseerd, anno 1989 houdt men het 'beschei den'. Al zal het dagje Duindigt op 12 juli, waarop paarden- en kame- lenraces zullen worden gadegesla gen door Ascot-achtig uitgedoste Waarschuwing De gemeente Utrecht gaat de be volking waarschuwen als er te veel uitlaatgassen in de stads lucht zit. U heeft daarover giste ren een bericht kunnen lezen in deze krant. Als er gevaar dreigt voor de volksgezondheid wordt de Utrechtse bevolking aangera den bepaalde straten in de stad te mijden. Uit onderzoek is name lijk gebleken dat de concentratie vuile lucht regelmatig te hoog is en problemen kan opleveren voor kinderen (een grotere kans op longziekten) of mensen die toch al met hun gezondheid tob ben (astmatici). Het lijkt ons sterk dat een te veel aan uitlaatgassen in de stadslucht alleen een Utrechts probleem is en de vuile lucht in Leidse straten met veel verkeer niet regelmatig de toelaatbare grens zou overschrijden. De af deling milieu van de gemeente verschaft ons opheldering. De grote gemeenten in ons land worden namelijk allen ver plicht onderzoek te doen naar verontreinigingen in de stads lucht. Voor de zomer worden de resultaten van het Leidse onder zoek bekend. Maar milieu-amb tenaar A. van den Berg, zegt niet te verwachten dat de vuile lucht in Leidse straten de norm te bo ven gaat. Kennelijk leven bij de afdeling verkeer andere vermoedens. Op de Nieuwe Rijn troffen wij een nieuw verkeersbord aan dat ge zonde fietsers - die dat ook willen blijven - adviseert een speciale route te volgen. De pijl wijst 'stad-uit'. Dat is een teken aan de wand. Leiden 1992 (I) 1992 Belooft een bijzonder jaar te worden. Als we de posfbus-51- spots op televisie of de praatjes van sommige politici mogen ge loven, bestaat Nederland na het opheffen van de grenzen in de Europese gemeenschap niet of nauwelijks meer en eten we straks allemaal 'bacon and eggs' bij het ontbijt en 's avonds 'sauerkraut mit wurst'. Toegegeven: het is best handig als straks de stekker van ons Ne derlandse scheerapparaat en van onze haardroger in Italië in het stopcontact past of als de accijns op een liter alcohol, die in Enge land 50 keer zo hoog is als in Griekenland, een klein beetje dichter bij elkaar komt te liggen. Maar wat merken we nu in Lei den van de Europese eenwor ding? Is onze gulden op de Leid: se markt nog wel een daalder waard als Europa straks één gro te markt vormt? En worden onze woningen straks gebouwd door Belgische bouwmeesters? Wie zal het zeggen. Secretaris Broeksma van de Leidse Kamer van Koophandel waarschuwt dat het regionale be drijfsleven zich dient voor te be reiden op 1992. "Het opheffen van de grenzen en handelsbeper kingen betekent dat een grotere markt voor Nederlandse bedrij ven beschikbaar komt. Maar an dersom geldt dat buitenlandse bedrijven ook op de Nederlandse markt zullen gaan opereren. De gevolgen hiervan zullen voor het bedrijfsleven verschillend uit pakken. Het ene bedrijf zal door samenwerking te zoeken voor deel ondervinden. Het andere bedrijf kan door dat niet te doen nadeel ondervinden. Het zal dus van de bedrijven zelf afhangen of Europa '92 kansen dan wel be dreigingen met zich meebrengt". Broeksma ervaart dat het Leidse bedrijfsleven zich voor alsnog afwachtend opstelt. "Ie dereen weet dat 1992 er aan komt. Maar wat mij opvalt is dat maar weinig ondernemers zich realiseren wat er echt aan de hand is. Men laat het allemaal een beetje over zich heenkomen. Met de preciese consequenties houdt men zich nog niet zo erg bezig". Volgens Broeksma is in de hui dige situatie een duidelijke rol weggelegd voor organisaties in het bedrijfsleven en de Kamer van Koophandel om bedrijven voor te lichten over wat komen gaat als straks alle barrières tus sen de EG-landen wegvallen. "Bijvoorbeeld over internationa le samenwerking, subsidiemoge lijkheden en veranderingen die op komst zijn in de invoerrech ten". De Kamer van Koophandel heeft sinds kort een specialist in dienst om de bedrijven van ad vies te dienen. Op 13 april wordt op initiatief van de Kamer van Koophandel in samenwerking met een aantal ondernemersor ganisaties een speciale bijeen komst georganiseerd over zaken waarmee het regionale bedrijfs leven straks wordt geconfron teerd. "Er valt nog heel wat werk te doen", verzekert Broeksma Leiden 1992 (2) Volgens de Leidse wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) zul len de gevolgen van Europese eenwording op het gemeentelijk beleid niet zo groot zijn. "Er be staat een Europees reglement dat voorschrijft om bouwprojec ten, waarvan de bouwsom een bepaald bedrag te boven gaat, Europees moeten worden aanbe steed. Dit betekent dat grote pro jecten ook buiten Nederland be kend gemaakt moeten worden om Europese bouwondernemin gen gelegenheid te geven daarop in te schrijven". Concurrentie dus voor de Leidse bouwondernemers. Maar de EG-bepaling is niet nieuw. Het Witte-Singelcomplex van de rijksuniversiteit werd een aantal jaren geleden al door het Duitse aannemingsbedrijf Strabag ge bouwd omdat een soortgelijke bepaling bestond. Strabag had voor een lager aannemingsbe drag ingeschreven dan de Hol landse Betonmij. (HBM) en Bre- derode. Het Duitse bedrijf ging dus overeenkomstig de Europe- studenten, nauwelijks onderdoen voor die tijd van toen. De volgende dag is de 'buiten dag': de verenigingsleden zullen zich dan buiten de stadswallen be geven voor een snufje natuur. On getwijfeld zal de dag met de nodige alcoholica worden overgoten. De verwachting van de lustrum-com missie is tenminste dat men daarna 'dood' zal zijn. Dat is dan mooi meegenomen, want op 14 juli staat de feestvierders nog een afsluitend galabal te wachten. Waar is nog niet duidelijk, maar de ervaring leert dat iedereen in pakweg een et maal zodanig is gerecupereerd, dat met volle teugen van dit slotfestijn kan worden genoten. In 1814 richtten enkele 'bloemen der natie' de eerste studentensocië teit van het land, Minerva, op. Aan vankelijk gevestigd in een pand aan Breestraat 121 (de 'twee kolom men'), verhuisde men naar het Ra penburg, waar de Japan-kenner Von Siebold de benedenverdie ping van zijn huis beschikbaar stel de. In 1844 toog men naar de Bree straat op de huidige plek. Daartoe werden twee panden aangekocht en verbouwd tot een ware sociëteit. In december 1959 ging het gebouw echter in vlammen op. Enkele ja ren later verrees het huidige, door velen als afzichtelijk beschouwde, onderkomen, dat overigens wel te gen een .stootje kan. Was de 'soos' vroeger het decor voor roemruchte braspartijen tus sen de 'Leienaaren' en het corps, tegenwoordig is er nauwelijks meer sprake van botsingen tussen studenten en burgerij. Op Taptoe avond, vroeger dè gelegenheid voor Leidse opgeschoten jongens om te trachten deze burcht te ne men, is de soos uit voorzorg herme- Leidse onderzoeker krijgt studiereis LEIDEN - De Leidse onderzoeker drs. W. J. Buma heeft een studiereis aangeboden gekregen van de Ko ninklijke ShellGroep. Buma maakt deel uit van een groep van tien we tenschappers die een bedrag van 10.000 voor een reis in ontvangst mochten nemen van de oliemaat schappij. Het doel van de studiereis is de ontvangers in staat te stellen ken nis te maken met onderzoekers in hun vakgebied door het bezoeken van wetenschappelijke bijeenkom sten, universiteiten en onderzoeks instellingen in West-Europa of Noord-Amerika. Slachtafval wordt uitgestort over de hoofden van de 'kennismakers' van de jaren tachtig. tisch afgesloten. Binnen kringen van Minerva denkt men er overi gens over om gewoon weer open te gaan op die avond, omdat naar men hoopt, de agressie van de Leide- naars tegenover de studenten is af genomen. Groenen Zoals gezegd: de ontgroeningstijd is er niet meer. Toch zal menig Lei- denaar met enig heimwee terug denken aan die kaalgeschoren 'foe- ten' met hun uitgegroeide pakken en zwarte strikjes om hun jongens- nek. Als na een uitputtingsslag van enkele weken de uiteindelijke ont groeningsavond was aangebroken, werden de broekjes door de heren ouderejaars ingewijd in de genueg- ten van het student-zijn. Menigeen werd op die avond voor het eerst echt dronken. Er is een historisch verhaal van een hospita die in haar nachtelijke rust werd verstoord toen het groentje door een oudere jaars naar zijn 'kast' (studentenka mer) werd gebracht, alwaar zijn maag omdraaide. "Is er hier nog een brok pispot', schalde de oude rejaars bekakt door het stille huis. En de hospita, bevreesd voor de onsmakelijke gevplgen, bracht in nachtgewaad met gezwinde spoed het noodzakelijke attribuut naar het meelij kwekkende studentje. Tegenwoordig heten de groenen nullen en zij maken kennis met Mi nerva in wat de tegenwoordige be stuursleden KMT (kennismakings- tijd) noemen. Dat deze periode niet zo héél veel verschilt met de vroe gere ontgroeningstijd bleek nog vorig jaar toen de nullen in bootjes door het Rapenburg werden ge jaagd en vanaf de bruggen met slachtafval werden bekogeld. On smakelijk en wanstaltig, was de re actie van menig toeschouwer. "Ach, zelf zien ze dit als het hoogte punt van hun kennismakingstijd", Intocht van de reünisten in 1939. is het luchtige commentaar van Wubby Luijendijk. Het 'zuur' doen tegen aankomen de studenten hoort er, net als vroe ger tijdens de ontgroening, nu een maal bij, vindt ook Pieter Manne ke. "In een vereniging zoek je een bepaalde geborgenheid. Maar die moet je zélf veroveren. Het is niet de bedoeling dat je in een gespréid bed komt. Je moet binnen de vere niging een eigen plaatsje zien te verschaffen. Je begint als een brug klasser en je moet inzien dat alles hier zelf op touw wordt gezet. Daar om moet je jezelf inspannen, ook al omdat dit zo'n grote vereniging is". (archieffoto) Geen uitzonderingspositie dus meer voor 'het student', die door twee- fasenstructuur en studiefi nanciering wordt geplaagd. Voor het 35ste lustrum zetten zo'n 300 a 350 leden van Minerva zich in om er iets groots van te maken. Maar na die euforie wachten de studieboe- ,ken, de collegebanken en de tenta mens. Om met Carina Hilders, voorzitter, nu ja praeses dan, van de lustrumcommissie te spreken: "Na juli moeten we als een idioot alles gaan inhalen". Want eeuwige studenten zijn, dankzij minister Deetman, wellicht voorgoed verle den tijd. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Dat fietsen gezond is, wisten we wel. Maar dat sommige fietsroutes alleen voor gezonde fietsers zijn, is hélemaal nieuw. Kennelijk is de ge meente Leiden ook begonnen de bevolking te adviseren straten met te veel uitlaatgassen te mijden. (foto Loek zuyderduin) se richtlijnen, met de miljoenen- klus strijken. Het spél wordt natuurlijk niet altijd zo eerlijk gespeeld. Tesse laar: "In de praktijk is het moge lijk het aannemingsbedrag on der de norm te laten zakken door onderdelen (installaties) apart aan te besteden. En ook is het mogelijk grote bouwprojecten, van pakweg 400 woningen, in tweeën te splitsen". Wij dachten het al: in wethou der Tesselaar schuilt geen Euro peaan van formaat. De wethou der verklaart onomwonden dat hij er niet voor zou terugschrik ken de genoemde trucs toe te passen als de Leidse werkgele genheid er mee gediend zou zijn. Voor velen ongetwijfeld een hele geruststelling dat het Leidse hemd nog altijd nader is dan de Europese rok. hun nek zijn (archieffoto) Die groentjes met hun kaalgeschoren koppen en strikje uit het Leidse straatbeeld verdwenen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15