TAD LEIDEN Gemeente lokt proces uit tegen 'Twee jaar de tijd voor beslissing' LEIDSCH DAGBLAD Ontdelddng van AZL biedt grotere kans op donornier Weer twee gevallen van nekkramp m S WOENSDAG 1 MAART 1989 'Maatregel dupeert moeilijk lerende kinderen' LEIDEN - De gemeente Leiden laat een proces te gen zich aanspannen door de ouders van een leerling die speciaal onderwijs moet volgen. Met dit proces hoopt de gemeente een van de pijnlijkste bezuinigingen op het speciaal onderwijs ongedaan te maken. Het proces dient mogelijk in april of begin mei. De ou ders van het kind krijgen van de gemeente alle juridi sche steun die ze nodig heb ben. Met het proefproces wil de ge meente de Raad van State een uit spraak ontlokken over de zoge noemde 'bevriezing' van het aantal leerlingen in het speciaal onder wijs. Door deze maatregel dreigen in Leiden, maar ook op tal van an dere plaatsen in dit land, schrijnen de toestanden te ontstaan. Kinde ren die speciaal onderwijs nodig hebben, kunnen dit niet volgen omdat de scholen overvol zijn. "Die leerlingen kunnen echter ook niet op de normale basisscho len terecht. Daardoor is de kans groot dat een aantal kinderen bin nenkort helemaal geen onderwijs meer krijgt", zegt Pedro Peters, hoofd van de directie onderwijs van de gemeente Leiden. "En dat is pchrijnend. Vooral omdat het hier om een heel kwetsbare groep gaat". Verdwenen De 'bevriezing' is vorig jaar zomer afgekondigd door staatssecretaris Ginjaar-Maas van onderwijs. De TAS GESTOLEN - Een 19-jarige Leidse vrouw is gisteren op de hoek Schipholweg/Oegstgeester- weg van haar tas met daarin een bril bestolen. Zij stond te wachten voor het stoplicht toen er een brommer naast haar stopte. Op het moment dat zij wilde optrekken, rukte de duopassagier op de brom mer de tas onder de snelbinders van de fiets vandaan. staatssecretaris deed dit om de groei van het aantal leerlingen in het speciaal onderwijs - onderwijs voor moeilijk lerende kinderen - een halt toe te roepen. Daarmee hoopt ze uiteindelijk ook de hoge kosten voor deze vorm van onder wijs te verminderen. "Op zichzelf is het niet slecht om die groei te beteugelen", meent Pe ters. "Ook het onderwijs zelf vindt het beter om moeilijk lerende kin deren zo lang mogelijk op de nor male basisscholen te houden. Maar dan moeten de basisscholen daar voor wel de mogelijkheden heb ben. Door de voortgaande bezuini gingen op het onderwijs, zijn die mogelijkheden verdwenen". De maatregel van Ginjaar-Maas houdt in dat speciale scholen na 1990 nog slechts een aantal onder wijzers in dienst mogen hebben dat is afgestemd op het leerlingen tal in januari 1987. Tot 1990 mogen de 'scholen, bij wijze van over gangsmaatregel, hun huidige aan tal docenten houden. Onderwijzers die vertrekken kunnen echter niet meer worden vervangen. Het probleem is nu dat het aantal kinderen dat doorverwezen wordt naar het speciaal onderwijs, nog al tijd groeit. De scholen hebben deze leerlingen, zo goed en zo kwaad als het kon, nog geplaatst. Inmiddels zijn de scholen in Leiden, en in de wijde regio daar omheen, echter overvol. Grondwet "Voor de gemeente doemt nu nog een tweede probleeihop", zegt Pe ters. "Bijzondere scholen (scholen met een katholieke of protestantse signatuur, red.) mogen leerlingen weigeren. Het openbaar onderwijs mag dat in principe niet. De ge meente is volgens de Grondwet en de Wet voor het speciaal onderwijs verplicht om te zorgen voor vol doende openbaar onderwijs. We kunnen echter niet door blijven gaan met het plaatsen van leerlin gen op de Leidse speciale scho len". Onderwijs-wethouder Van Don gen kondigde eind vorig jaar al aan dat de gemeente overwoog de kwestie maar aan de rechter voor te leggen. "Het punt is echter dat de LEIDEN (ANP) - Nierpatiënten voor wie heel moeilijk „passencle" donornieren te vinden zijn, hebben een aanzienlijk grotere kans gekre gen op een geslaagde transplanta tie dankzij een ontdekking op het AZL in Leiden. Bij zestig van deze patiënten is daar met succes een andere nier ingeplant die tot voor kort vanwege een afwijkende weef seltypering als niet geschikt zou zijn beschouwd. Bij transplantaties gaat het erom donororganen te vinden die niet als „vreemd" door het lichaam wor den afgestoten. Daarvoor zijn orga nen nodig met weefselgroepen of HLA-antigenen die zoveel moge lijk overeenkomen met die van de patiënt en die het immuunstelsel als „eigen" herkent. Prof. dr. J.J. van Rood, interna tionaal bekend als pionier op het gebied van de weefseltypering, en dr. F. Claas hebben volgens een pu- blikatie in Elsevier ontdekt dat ook andere organen geschikt zijn voor transplantatie. Het gaat om do- Soons hoogleraar notarieel recht LEIDEN - Mr. A.L.M. Soons (59) is benoemd tot hoogleraar in het no tarieel recht aan de Leidse univer siteit. Hij is notarieel hoogleraar aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Soons was eerder werkzaam als kandidaat-notaris en notaris. Verduistering bij Van Gend Loos LEIDEN Van Gend Loos aan de Haagweg heeft aangifte gedaan van verduistering van een onbe kend geldbedrag door een uitzend kracht. Deze was als schoonmaker in dienst en had geld gekregen om wat schoonmaakspullen te kopen. De man heeft zich eqhter niet meer laten zien. gemeente zelf geen proces kan aan spannen. Juridisch gezien is ze na melijk geen belanghebbende", stelt Peters. Om toch een uitspraak aan de rechter te ontlokken, heeft het college nu, in overleg met de ouders, geweigerd een kind te plaatsen op de Dr. Van Voorthuij- senschool. Dat is een school moeilijk lerende kinderen. Peters: "De ouders gaan nu in beroep bij de Raad van State. Wij hopen dat de Raad van State ons ongelijk geeft, ons dus dwingt het kind alsnog toe te laten. Daarmee zijn wij in principe gedwongen alle kinderen toe te laten. Omdat de scholen echter stampvol zitten, zal de overheid moefen ingrijpen. Ze zal dan zijn gedwongen, hopen wij, om de bevriezing ongedaan te ma ken". Aanvankelijk streefde de ge meente ernaar het proefproces - een zogeheten voorlopige voorzie ning bij de Raad van State - af te wikkelen voordat in de vaste Ka mercommissie voor onderwijs zou worden gedebateerd over de maat regelen in het speciaal onderwijs. Dat debat heeft op 13 maart plaats. De procedure voor de Raad van State zal naar verwachting echter zo'n vier tot vijf weken duren. "Dat is jammer, maar we konden niet anders. De voorbereidingen voor de procedure namen veel meer tijd in beslag dan we van te voren hadden verwacht. Die voor bereidingen duurden juist zo lang omdat we alles zeer zorgvuldig moesten doen. We mogen natuur lijk niet het risico lopen dat de zaak mislukt doordat we een vormfout hebben gemaakt". Tijdens de voorbereidingen heeft de gemeente zelfs gepro beerd de leerling in kwestie - een jongen van wie de gemeente de naam op dit moment nog niet be kend wil maken - te plaatsen op scholen ver buiten de Leidse regio. "We hebben het geprobeerd bij scholen in Hoofddorp, Zoetermeer en in Den Haag. Maar alles zat vol". Inbraak bij viswinkel aan Herenstraat LEIDEN - Bij een inbraak in een viswinkel op de hoek Herenstraat- /Leliestraat zijn in de nacht van maandag op dinsdag een bedrag van 2500 gulden en enkele sloffen sigaretten gestolen. Het geld ver dween uit een doos en uit de kassa- la. De la werd overigens dinsdag morgen door de winkeleigenaar te ruggevonden in de Leliestraat. De dieven kwamen de winkel binnen door een raam te forceren. Meisje (18) ernstig gewond bij aanrijding LEIDEN - Bij een aanrijding op de Churchillaan is een 18-jarig meisje uit Benthuizen gisteren ge wond geraakt. Zij is met letsel aan rug, arm en hand overgebracht naar het Diaconessenhuis. De vrouw reed rond half twee op haar brommer over de Churchill- laan in de richting van de Valerius- straat. Uit tegenovergestelde rich ting kwam een 19-jarige Leidse vrouw op een fiets, die daar niet mocht rijden. De Benthuizense reed bij de kruising met de Corne- lus Schuytlaan door het rode ver keerslicht, waarna beide verkeers- overtreedsters tegen elkaar bots ten. Fiets en brommer liepen forse schade op. LEIDEN - De belangstelling voor de drie ontwerpen voor het nieuwe NS-station en omgeving begint op gang te komen. Bezoekers van de tentoonstelling in het Gulden Vlies aan de Breestraat kunnen aanmerkingen op de plan nen op een formulier invullen. Die worden vergaard en zullen na afloop van de tentoonstelling worden bekeken. De expositie duurt nog tot en met 25 maart en is op werkdagen geopend van 13.00 tot 17.30 uur. De tentoonstel ling is ook op donderdagavond tot 21.00 uur geopend en op zaterdagmiddag van 13.00 tot 16.00 uur. (foto Jan Holvast) Eis van ouders en vriendin in kort geding over ingevroren sperma PEN HAAG/LEIDEN - Het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL) moet de ouders en de Hazerswoud- se vriendin van een vorig jaar over leden 20-jarige Leidenaar twee jaar de tijd geven, zodat zij de gelegen heid krijgen om te beslissen wat er met zijn ingevroren sperma moet gebeuren. De ouders en de vrien din eisten gisteren in een kort ge ding voor de Haagse rechtbankpre sident mr. M. Wijnholt dat het AZL een besluit het sperma te vernieti gen, niet uitvoert. Bij de man werd eind 1987 kan ker geconstateerd. Een operatie volgde, maar dat bleek niet afdoen de. Chemotherapie - een behande- ling die celdodend werkt - was noodzakelijk, maar daarbij be stond de kans dat de man on vruchtbaar zou worden. Om in der gelijke gevallen de patiënten de mogelijkheid te geven later toch een gezin te stichten, wordt door het ziekenhuis aangeboden het sperma in te vriezen. De Leidenaar ging op zo'n aanbod in. Kroonprins slaagt voor eerste studiejaar nororganen met HLA-antigenen die overeenkomen met die van de moeder maar die de patiënt niet van haar heeft geërfd. De Leidse onderzoekers vermoe den dat de foetus via de bloedcircu latie in contact komt met de niet van zijn moeder geërfde antigenen en dat het immuunsysteem die dan toch als „eigen" gaat beschouwen.N In hoeverre deze ontdekking de kans op het vinden van een pas send donororgaan vergroot, ver schilt per patiënt. De mate waarin de verschillende HLA-antigenen voorkomen, varieert nogal. Beenmerg „Als je moeder bij voorbeeld een antigen heeft dat bij 50 procent van de bevolking voorkomt, wordt die kans misschien wel tien keer zo groot", aldus Claas. „Als het een antigen is dat maar twee of drie procent van de donoren heeft, schiet je er niet zoveel mee op". Volgens hem zullen er altijd pro- bleempatiënten blijven omdat hun moeder een heel bijzondere HLA- typering heeft. Verschillende patiënten in de Leidse onderzoeksgroep konden binnen een paar weken al een do nornier krijgen. Waarschijnlijk hebben zij minder medicijnen no dig om afstoting te voorkomen dan wanneer ze een minder „passende" nier hadden gekregen, zodat ze ook minder kans lopen op allerlei infec tieziekten. De ontdekking is gedaan tijdens een door de Nierstichting gesubsi dieerd programma voor patiënten die in hun bloed afweerstoffen hebben tegen bijna alle vreemde HLA-antigenen. De onderzoekers willen nu na gaan of hun vinding ook bruikbaar is voor de transplantatie van ande re organen en beenmerg. Vooral voor beenmergtransplantaties zou dat van groot belang zijn. „HLA-in- dentiek" gaat bij beenmerg het beste en bij de huidige kleine ge zinnen is het niet altijd gemakke lijk om familieleden te vinden die als donor kunnen optreden. LEIDEN Prins Willem Alexander heeft gistermiddag zijn propadeuse-bul in ontvangst genomen. Dat is het diploma voor het behalen van het eerste studiejaar. De prins kreeg de bul uit handen van drs. G.J. Meijer, de groepsdocent die hem gedurende het eerste jaar begeleidde. De gebeurtenis vond plaats op de subfaculteit der ge schiedenis aan de Cleveringaplaats. Willem Alexander begint binnenkort aan de doctor aal-fase. (foto Een gynaecoloog bezocht hem op 31 december 1987 en legde de procedure uit. Bovendien gaf hij hem een formulier waarin een en ander werd vastgelegd. Op dat for mulier schreef hij dat zijn ouders en vriendin het recht kregen over het zaad te beschikken, mocht hij overlijden. Het formulier leverde hij op 13 januari in bij de analist die zich bezighield met de invriezings- proceduure van zijn sperma. Complicaties De chemotherapie had succes: een groot deel van de kankercellen werd gedood. Alleen waren er nog uitzaaiingen in buik en long. Die werden op 3 mei operatief verwij derd, maar er traden complicaties op. Uiteindelijk overleed de Leide naar ruim ëen week later. Naar het overlijden loopt overigens een on derzoek door de FONA-commissie van het AZL, een commissie die fouten, ongevallen en bijna onge vallen onderzoekt. Halverwege de maand juni vroe gen de ouders schriftelijk het sper ma te bewaren. Ze wilden weten of de vriendin van de jongen kunst matig kon worden geïnsemineerd. Als de vriendin niet wilde, dan wis ten de ouders nog wel een kinder loos echtpaar in de familie, zo ci teerde de advocaat van het AZL, mr. H. Utermark, de brief. In juni adviseerde de c Medische Ethiek van het AZL het sperma te vernietigen. Later schaarde zich ook de directie van het ziekenhuis zich achter dat standpunt. En ook professor E. van Hall, hoofd van de afdeling gynae cologie en voortplanting, kwam tot deze conclusie. Hij schreef aan de ouders dat het sperma binnen en kele weken zou worden vernietigd. Daarop spanden de ouders en de vriendin het kort geding aan. Overeenkomst De discussie tijdens het kort ge ding spitste zich toe op de vraag of er tussen het AZL en de Leidenaar overeenkomst tot stand LEIDEN - Er zijn de laatste dagen weer twee gevallen van nekkramp aangemeld bij de Basisgezond heidsdienst in Leiden. Het gaat om een tweeënhalf-jarig meisje uit Voorschoten en een 23-jarige jon gen uit Sassenheim. Beiden zijn behandeld met medicijnen en on dergaan nazorg bij het AZL. Het tweetal is zo goed als genezen. Volgens Van der Grijp van de Basisgezondheidsdienst komen er nog dagelijks een zeer grote hoe veelheid telefoontjes binnen van verontruste ouders. Bovendien wordt de dienst overstelpt met vra gen over de besmettelijke ziekte van scholen, discotheken en sport verenigingen. De onrust wordt on der meer veroorzaakt doordat in deze regio in korte tijd drie kinde ren aan hersenvliesontsteking overleden. "Wij hadden gedacht dat de top inmiddels was bereikt, maar dat is niet het geval", zegt Van der Grijp, die de gevallen van nekkramp regi streert. "Het begint nu zelfs wel vervelend te worden. Ook als je de landelijke ontwikkelingen ziet, moeten we concluderen dat het einde nog niet in zicht is". Opvallend is volgens Van der Grijp dat naast ouders nu ook in stellingen die gebeurtenissen orga niseren waar veel kinderen bijeen komen, advies van de Basisge zondheidsdienst willen hebben. Voetbalverenigingen uit Noord- wijk hebben bijvoorbeeld gezame- lijk een kamp georganiseerd, maar overwegen dit op advies van Van der Grijp af te blazen. ®ek.omen- Mr- Th- R°y. de raadsman van de ouders en de vriendin, betoogde dat er een over eenkomst "na rijp beraad" was ge sloten. Hij stelde dat de gynaeco loog en de Leidenaar gelijktijdig het papier hadden ondertekend. Het besluit het sperma te vernieti gen is met die overeenkomst in strijd. Van Roy betoogde verder dat het AZL niet het recht heeft deze "Zo'n kamp schept omstandig heden die de kans op overdraging van het nekkramp virus of bacterie zeer vergroten. Die jongens slapen met z'n allen op een slaapzaal. Na het voetballen wordt het 's avonds keet schoppen en van slapen komt niet veel. Ze raken oververmoeid juist dan zijn kinderen het -eenkomst eenzijdig te wijzigen, meest bevattelijk voor nekkramp. Vandaar dat wij zeggen dat vereni gingen dergelijke evenementen be ter kunnen afgelasten", aldus Van der Grijp. Het informatie-bulletin dat vori ge week op Leidse scholen is ver spreid, wordt op dit moment ook op scholen in de regio rondge deeld. Van der Grijp verwacht dat dit weer een nieuwe hausse aan te lefoontjes zal opleveren. Mensen die informatie willen hebben, kun nen daarvoor terecht bij Van der Grijp en Gijsman, die elke werk dag van 8.30 tot 10.30 uur bij de Ba sisgezondheidsdienst onder tele foonnummer 071-146341 bereik baar zijn. Bovendien verweet Van Roy het AZL dat het veel te lang heeft ge wacht met reageren. Terwijl de overeenkomst al op 13 januari 1988 door de Leidenaar ondertekend werd ingeleverd, heeft het zieken huis pas in december laten weten dat het sperma zou worden vernie tigd. Volgens Van Roy heeft het AZL daarmee het vertrouwen ge wekt dat de kunstmatige bevruch ting mogelijk was. Overigens zei Van Roy dat de vriendin nog niet heeft besloten of ze een poging wil doen zwanger te worden met het sperma van haar vriend. "Het zou best zo kunnen zijn dat de eisers tot de slotsom ko men af te zien van kunstmatige in seminatie. Maar ze moeten wel de gelegenheid krijgen zich daarover te beraden terwijl ze worden bege leid door deskundigen", aldus Van Roy, die daarom vasthield aan zijn eis dat het sperma nog zeker twee jaar wordt bewaard door het AZL. Kopie Mr. Utermark, de advocaat van het AZL, bestreed dat er een overeen komst was gesloten. Volgens hem diende het formulier slechts om aan te geven dat een arts de Leide naar volledig had geïnformeerd, voordat hij een beslissing nam over het laten invriezen van zijn sperma. Om zijn 'stelling te onderbouwen benadrukte Utermark dat de Lei denaar zelf geen kopie van het pa pier had gekregen: "Als er van een overeenkomst sprake is, hebben beide partijen een afschrift". Bovendien, zo stelde de advo caat, had de gynaecoloog die de zaak met de Leidenaar besprak al op 31 december 1987 het formulier ondertekend. De man zelf zou daarna pas de zinsnede "Indien u overlijdt, Wordt uw sperma vernie tigd" hebben doorgestreept en de mededeling dat zijn ouders en vriendin het recht kregen over het zaad te beschikken hebben toege voegd. Het formulier zou daarna aan een analist ("Een onderge schikte", aldus .Utermark) zijn overhandigd die het ongelezen in het dossier van de Leidenaar stop te. Utermark betoogde verder dat het beleid van het AZL in overeen stemming is met het standpunt van de ministers van justitie en volks gezondheid, dat is neergelegd in de voorlopige nota 'kunstmatige be vruchting en draagmoederschap'. De advocaat van het AZL zei ver der dat het hoogst onwaarschijn lijk zou zijn dat de gynaecoloog, hoofd van de afdeling voortplan ting, op eigen houtje akkoord zou zijn gegaan met een dergelijke overeenkomst. Zeker omdat deze zo afwijkt van de bestaande regels binnen het ziekenhuis. Medische ethiek Behalve het juridische verweer ging Utermark ook nog omstandig in op het advies van de commissie medische ethiek van het AZL. De commissie schreef dat het invrie zen van sperma slechts tot doel mag hebben tot bevruchting over te gaan als er sprake is van gene zing, of van een ziektevrije periode van aanmerkelijke duur". Boven dien, zo meent de commissie, kan het sperma niet aan een familielid ter beschikking worden gesteld. Verder is de commissie geen voor stander van het gebruiken van de sperma voor het bevruchten van de vriendin na overlijden van haar vriend, "omdat op de vriendin emotionele druk kan worden uitge oefend om eert zwangerschap tot stand te brengen". Utermark merkte verder op dat kunstmatige inseminatie in dit ge val uitgesloten is. Volgens hem zou dat in strijd zijn met de regels. De artsen die de inseminatie zouden uitvoeren, riskeren zelfs tuchtrech telijke maatregelen, meende de ad vocaat. Uitspraak op 9 maart. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD L E I D E STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13