Succes voor Likud bij verkiezingen 'Meisjes kunnen kiezen, jongens niet' Lage opkomst voor gemeenteraad Israël Verpleger Hess: 'Geen zelfdoding maar moord' Eis van acht jaar voor wurgmoord op veerboot 'Computerfraude beter aanpakken' Zwitsers bankgeheim op de tocht WOENSDAG 1 MAART 1989 BINNENLAND/BUITENLAND PAGINA 11 TEL AVIV - De gisteren in Israël gehouden burgemeesters- en gemeenteraadsverkiezin gen hebben een overwinning opgeleverd voor de Likud en de religieuze partijen. Likud- vertegenwoordigers spraken vanmorgen over een politieke aardverschuiving. De grote verliezer is de Arbeiderspartij. De Likud heeft voor het eerst de meerderheid veroverd in de gemeenteraden van Be'ersheba, Ashdod, Petach Tikva, Ramat Gan, Kiryat Yam en Ti berias. In Haifa, traditioneel een bolwerk van de Arbeiderspartij, is de situatie chaotisch. LONDEN (Rtr/AFP) - Rudolf Hess, de tweede man in nazi-Duits- land, heeft geen zelfmoord ge pleegd, maar is vermoord. Dit heeft de man die Hess gedurende diens laatste vijf levensjaren heeft ver pleegd gisteravond gezegd in een programma van de Britse omroep Ablallah Melaouhi verklaarde in 'Newsnight' dat Hess veel te zwak was om zichzelf om het leven te kunnen brengen. "Hess had ge wrichtsontsteking in zijn handen en kon niet eens zijn schoenveters vastmaken, laat staan zijn handen hoog genoeg optillen om zich te do den", aldus Melaouhi. "Ik wist pre cies wat hij wel en niet kon. Ik was dag en nacht bij hem. Het is alle maal onzin, ze hebben hem ver moord". De verpleger zei dat hij op 17 au gustus 1987 zo'n 40 minuten na Hess' dood diens cel bezocht in de Spandau-gevangenis in West-Ber- lijn. Volgens hem was het vertrek geheel overhoop gehaald en leek het er op alsof er was gevochten. Hij zei dat het lichaam van de oor logsmisdadiger bij het raam lag, maar voegde daaraan toe dat het elektriciteitssnoer waarmee hy zich zou hebben gedood gewoon met het ene uiteinde aan de lamp zat en aan de andere kant in het stopcontact zat. "Ik had het gevoel dat er iets niet in de haak was en dat ze niet wilden dat ik er achter kwam wat er was gebeurd", aldus de verpleger. Hij voegde daaraan toe dat er twee Amerikaanse militairen in de cel waren toen hij daar aankwam, wat volgens hem hoogst ongebruike lijk was. De Spandau-gevangenis ligt in de Britse sector van West-Berlijn en de dood van de enige gevange daarin sinds 1963 is alleen door de Britten bekendgemaakt en offi cieel bevestigd. Volgens de Britse militaire politie had de tweede man! van het Derde Rijk zich met een elektriciteitssnoer opgehangen aan de klink van een raam. In Newsnight was ook een vraag gesprek met de patholoog Wolfgang Spann die in opdracht van de familie van Hess een tweede lijkschouwing had gedaan. Spann zei dat verscheidene plekken in de hals en nek van Hess er op wezen dat diens keel was dichtgesnoerd, maar hij noemde het hoogst on waarschijnlijk dat Hess dat zelf zou hebben gedaan. "Met e nogelijk het steeds wegglijdt", zei hij. De advocaat van de familie van Hess, Seidl, voegde daaraan toe dat het bewuste snoer was verbrand zon der dat er ook maar een foto van was gemaakt. "En dat bevestigt mijn persoonlijke mening dat hij is vermoord", zei hij. Een woordvoerster van de Britse politie wilde in het BBC-program- ma slechts kwijt dat de autoriteiten een onderzoek hebben ingesteld naar de beschuldigingen dat Hess zou zijn vermoord. Verdere details daarover gaf zij echter niet. Vanmorgen was nog maar zestig procent van de stemmen geteld en de partijen beschuldigen elkaar van malversatie. Het is mogelijk dat de zittende burgemeester, Gu- rel, zijn ambt zal verliezen. Dé Li kud eist een nieuwe telling van de stemmen en de liberale Shinu'i- door Ad Bloemendaal partij, met een sterke kandidaat in Haifa, wil een nieuwe verkiezing. In de grootste steden van Israël zijn de zittende burgemeesters her kozen. In Tel Aviv behaalde Lahat, een liberaal Likud-lid, een ruime overwinning en in Jeruzalem zege vierde de 77-jarige Koliek onbe dreigd. Maar Kolleks lijst 'Een Je ruzalem', nauw verbonden met de Arbeiderspartij, behaalde maar twaalf van de dertig zetels en ver loor daarmee de meerderheid in de gemeenteraad. Dat betekent dat Koliek gedwongen is een coalitie te vormen met andere partijen. Het zwakke resultaat van 'Een Jeruzalem' was duidelijk het ge volg van een boycot van de verkie zingen in het arabische oostelijke deel van de stad. De arabische in woners van Jeruzalem bleven mas saal thuis, daarmee gevolg gevend aan een oproep van het Verenigde Sacharov: leger Sovjets schoot op eigen mensen BOSTON (AP) - De Russische ge leerde en mensenrechtenactivist Andrei Sacharov heeft vernomen dat het Sovjet-leger in Afghanistan vanuit helicopters zijn eigen solda ten onder vuur nam, om te voorko men dat ze gevangen werden geno men door het verzet. De in de Vere nigde Staten wonende schoonzoon van Sacharov, Jankelelvitsj, heeft dit gisteravond gezegd. Sacharov en zijn echtgenote Je- lena Bonner verblijven momenteel bij Jankelevitsj in Boston. Janke- levitsj zei dat Sacharov voor zijn beschuldiging geen harde bewij zen heeft, maar dat hij dergelijke berichten heeft gehoord en gelooft dat ze waar zijn. Sacharov heeft niet gezegd van wie hij de berich ten heeft vernomen, maar volgens Jankelevitsj is de geleerde niet de eerste of de enige die hiervan mel ding maakt. Hij ging niet in op ver zoeken om Sacharov zelf over deze kwestie vragen te stellen. De bevelhebber van het Rode Leger in Afghanistan, generaal Bo ris Gromov, heeft gisteren in de Rode Ster verklaard dat hij nooit heeft gezien dat Sovjet-soldaten el kaar onder vuur namen om te voor komen dat ze gevangen zouden worden genomen en' ondervraagd door het verzet. "Ik verklaar stellig dat zulke monsterlijke feiten zich niet hebben voorgedaan of zich hadden kunnen voordoen," aldus Gromov. Nationale Leiderschap van de Op stand. In het 85.000 inwoners tel lende arabische stadsdeel brachten maar 3000 mensen hun stem uit. Over het algemeen genomen was de opkomst gisteren laag. Niet meer dan de helft van de kiesge rechtigde Israëliërs heeft zijn stem uitgebracht. In Tel Aviv was het percentage 43 procent. Duidelijke uitzonderingen vormden de ultra orthodoxe joden en het arabische bevolkingsdeel in Israël, met een opkomst van 85 procent. Veel ara bische Israëliërs gingen naar de stembus om hun steun te geven aan nieuwe islamitische lijsten. Aangemoedigd door hun succes sen bij de parlementsverkiezingen van november trokken de religieu ze kiezers in grote aantallen naar de stembus. In het overwegend niet- religeuze Tel Aviv resulteerde dat in een vooruitgang van 10 procent naar 15 procent in de gemeente raad. Ook in Jeruzalem versterkten de religieuzen hun positie, zij het wat minder dan vervacht. In het algemeen kan worden ge zegd dat de Likud in de Israëlische gemeenteraden nogal onderverte genwoordigd was. De laatste plaat selijke verkiezingen dateren van bijna zes jaar geleden en sindsdien heeft zich een verrechtsing van het politieke beeld afgetekend. De Li- kud-leiding heeft in de afgelopen weken vast een voorschot geno men op de winst door te verklaren dat iedere extra zetel voor de partij steun betekent voor Shamirs visie op het vredesproces. Dat wil zeg gen een krachtig neen tegen een in ternationale vredesconferentie, te gen praten met de PLO en tegen het opgeven van bezet gebied. In de Arbeiderspartij heerst na de uitslagen van vannacht een nogal bedrukte stemming. Het kostte partijleider en minister van financiën Peres duidelijk moeite een optimistische toon aan te slaan. "De Likud," zei hij, "moet zich zorgen maken over de situatie in Jeruzalem, waar ze zwaar verlies heeft geleden. Ze zouden verder niet zo juichend moeten doen over Tel Aviv, want hun burgemeester daar is een echte vredesduif. Het is zijn persoonlijke overwinning. Ik wil dus voorzichtig zijn bij het be oordelen van deze verkiezingen naar politieke maatstaven". KABUL - De voedselschaarste in de Afghaanse hoofdstad Kabul neemt als gevolg van de belegering door het ver zet steeds ernstiger vormen aan. Soldaten zijn ingeschakeld om op bepaalde punten in de stad het voedsel zo eer lijk mogelijk te verdelen. (Foto ap DEN HAAG (GPD) - Een investe ring van ruim 86 miljoen gulden is noodzakelijk om politie en justitie slagvaardiger te laten optreden te gen computerfraude. De mogelijk heid tot afluisteren of onderschep pen van telecommunicatie ver dient hoge prioriteit. Dat concludeert een werkgroep onder voorzitterschap van voorma lig officier van justitie Van Dijken in een rapport aan de ministers Korthals Altes (justitie) en Van Dijk (binnenlandse zaken). De werkgroep werd in maart 1987 in gesteld om te onderzoeken welke gevolgen het verschijnsel compu tercriminaliteit heeft voor de op sporingspraktijk. Bij politie en justitie is de kennis over informatietechnieken niet voldoende en het technisch en juri disch instrumentarium schiet te kort. Materiaal en apparatuur ver gen volgens de werkgroep een in vestering van ongeveer 20 miljoen gulden, aanpassing van de pro grammatuur zo'n 56 miljoen. Om de kennis bij politie en justi tie te vergroten, is een opleidings programma nodig, meent de werk groep. Het verruimen van de afluis- termogelijkheden maakt een wets- aanpassing noodzakelijk. Die wets wijziging zal volgens de beide mi nisters op korte termijn door het kabinet worden behandeld en in gediend bij de Tweede Kamer. De werkgroep bepleit de lande lijke ondersteunende diensten, de Centrale Recherche en Informatie dienst (CRI) en het Gerechtelijk Laboratorium, toe te rusten voor de aanpak van criminaliteit waar bij informatietechniek een rol speelt. Op lokaal niveau zal de technische recherche ondersteu ning dienen te leveren. Ook daar voor is opleiding noodzakelijk. ROTTERDAM (ANP) - „De ver dachte is eigenlijk bang voor vrou wen en wil hen vernederen. Als ze iets doen wat hem niet bevalt wordt hij agressief en dan zitten zijn handen los. De maatschappij moet geruime tijd tegen hem be veiligd worden". Zo motiveerde of ficier van justitie Koning gisteren zijn eis van acht jaar met tbs en dwangverpleging tegen een 37-jari- ge Schiedammer die op 28 augus tus vorig jaar aan boord van de Ko ningin Beatrix (Harwich-Hoek van Holland) zijn 50-jarige vriendin om het leven zou hebben gebracht. De typering van de verdachte werd ontleend aan het rapport van het Pieter Baancentrum (PBC) in Utrecht. Illustratief in dit verband was het feit dat de man ook in het PBC had gedreigd een vrouwelijk maatschappelijk werker in elkaar te slaan. Haar aanpak van het on derzoek beviel hem niet. Het rapport noemde de man ten tijde van de moord enigszins ver minderd toerekeningsvatbaar. Aan de uiteindelijk fatale ruzie was een lange periode van problemen voor af gegaan. Al tenminste één keer eerder had de verdachte gepro beerd zijn vriendin te wurgen. Zij had daarvan uiteindelijk geen aan gifte willen doen bij de politie. Ook vier andere vrouwen, ex-echtgeno tes en ex-vriendinnen, zou hij zwaar hebben mishandeld. Zijn advocaat zag het gevaar voor de samenleving niet omdat hij alleen gevaarlijk was voor vrou- wen. Hij bepleitte geen gevange nisstraf maar alleen tbs en dwang verpleging. „Ik denk dat ik u niet goed begrijp", reageerde recht bankpresident Heyman. „Bedoelt u dat wanneer meneer ook een ge vaar was voor mannen, u wel ak koord zou gaan met gevangenis straf?". De raadsman antwoordde bevestigend. Overigens had de advocaat even daarvoor op technische gronden vrijspraak gevraagd. Volgens hem ontbrak in de dagvaarding de es sentiële passage dat de verdachte de riem die hij uiteindelijk om de hals van het slachtoffer had gebon- BERN/ZURICH (AP) - Vijf jaar nadat het Zwitserse volk bij refe rendum besliste dat aan het bank geheim niet mocht worden ge tornd, staat dit voor bankiers zo heilige goed weer op de tocht. Aan leiding is de 'Libanon-connectie': illegale drugsinkomsten werden via anonieme genummerde reke ningen bij Zwitsers banken 'gewit'. Bij de Zwitserse overheid is boos gereageerd op de halfslachtige houding van de Zwitserse banken bij het aanpakken van de georgani seerde misdaad. Uit opmerkingen van topmensen van de federale bankencommissie EBK en de cen trale bank SNB blijkt dat de over heid van de gelegenheid gebruik wil maken om niet alleen de geld- wasserij aan te pakken, maar en passant ook oude kwesties van het bankenbeleid voor eens en altijd willen oplossen. Of deze initiatieven zullen uit monden in een herziening van de bankenwet heeft alles te maken met een snel herstel van het ver trouwen in het nakomen door de banken van de vrijwillige 'zorgvul digheidsverplichting'. Het voor de bankwet verant woordelijke ministerie van financi ën heeft zich nog niet over een wetswijziging uitgesproken. Het verschuilt zich achter de uitspraak van de Bondsraad afgelopen de cember tijdens de debatten over de geldwasserij. Toen zei de Zwitserse regering dat een wetswijziging niet dringend was en wees op het ge vaar dat de bewegingsruimte van de Bankencommissie zou worden beperkt door een wetsherziening. Maar er moet aan de wet worden gesleuteld als die vrijwillige zorg vuldigheidafspraken van de ban ken hun doel niet zullen bereiken. De bankwereld toont zich vol vertrouwen in de toekomst. In haar laatste jaarverslag verwijst de Zwitserse bankiersvereniging naar een uitspraak van de toenmalige minister van justitie Kopp, die een herziening van de wet afwees. •lopig niet ter discussie", al dus het jaarverslag. Ze denken daar nog steeds zo over, ook al moest minister Kopp na een politiek schandaal eind vo rig de politieke arena verlaten. De bankiers menen dat de huidige wet in combinatie met de vrijwillige zorgvuldigheidsclausule voldoen de garanties biedt tegen crimineel misbruik van de Zwitserse bankwet. Eind april moet een werkgroep van het ministerie van politie en justitie de regering een ontwerp aanbieden van een geldwitwas-ar- tikel, maar de commissie zit te dub ben over de strafmaat. Als de rege ring niet wil dat het wetsartikel tot een 'papieren tijger' verwordt, moet er meer in komen dan alleen de bestraffing van opzettelijke geldwitwasserij, zo zeggen deskun digen bij de EBK en de centrale bank. Bijvoorbeeld de opheffing van het bankgeheim. den en waarmee hij haar aan het bed in de hut van de Koningin Beatrix had opgehangen, ook had aangetrokken. De officier vond dat minder rele vant. De verdachte had eerst ge probeerd het slachtoffer te wurgen. Geschrokken door het effect - zij gleed zomaar uit zijn handen, zo zei de verdachte - had hij geprobeerd haar weer tot leven te brengen, maar zo hardhandig dat haar hart een scheur opliep en haar lever ver brijzeld werd. „Het leek op iemand die in een deux-chevaux tussen twee vrachtwagens bekneld had gezeten", aldus de officier. Daarna was volgens de lezing van de Schie dammer zijn vriendin en begon te schelden en te schoppen. Daarop sloegen bij hem de stoppen door en hing hij haar op. Ook daar zette de officier vraag tekens bij. Hij vond het volstrekt onaannemelijk dat de vrouw na de reanimatie nog weer bij kennis was gekomen. Uit het sectierapport bleek dat alle drie de letsels (hals, hart en lever) elk afzonderlijk do delijk waren, hetgeen ook in de tenlastelegging werd gezegd. Eigenlijk is de Schiedammer vol gens het PBC nog steeds van me ning dat de vrouw hem tot zijn daad gedreven heeft, hetgeen hij ook zei tegen de rechtbank. Tij dens hun bezoek aan Engeland had zij hem voortdurend genegeerd en zelfs aan boord van de boot flirtte zij met andere mannen. Hij was van plan geweest een eind aan de rela tie te maken wanneer zij weer in Nederland waren. Maar waarom was hij dan zo kwaad geworden aan boord van de boot, zo wilde de rechter weten. „Zij hield zich niet aan de afspraak dat we samen din gen zouden doen", antwoordde de verdachte. Uitspraak 14 maart. DSMAgro wil 200 mensen kwijt HEERLEN (ANP) - Er staat een sanering bij de agrodivisie van DSM op stapel. Het is de bedoeling het aantal arbeidsplaatsen bij de kunstmestbedrijven in Geleen en IJmuiden met in totaal ruim 200 te verminderen. Met de personeels vermindering zal in de loop van dit jaar begonnen en eind 1990 moet de operatie zijn afgerond. Dit maakte DSM vandaag bekend. Naar verwachting kan de inkrim ping volledig plaatsvinden door het natuurlijk verloop niet aan te vullen en door interne herplaat sing. Ondernemingsraden en per soneel zyn over de plannen geïn formeerd. DSM Agro heeft de ontwikkeling van het bedrijfsresultaat vanaf 1986 in positieve richting weten om te buigen via een aanzienlijke fr ontversmalling en kostenvermin dering. Onderzoek naar sekseverschil in school- en werldoopbaan NIJMEGEN - „Meisjes presteren helemaal niet minder dan jongens, maar de meesten gaan na de basis school nog wel steeds een andere kant op. Geen vrolijke boodschap? Het is maar net hoe je het bekijkt". De ogen van socioloog Jo Diederen (49 jaar) beginnen te twinkelen. De maker van het proefschrift 'Meer of minder ongelijk', waarop hij van daag aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam promoveert, schept er duidelijk genoegen in om op de betrekkelijkheid der dingen te wij- door Annemiek van Oosten „Het is een kwestie van waarde ring. Ikzelf beoordeel loopbanen in typische 'vrouwenberoepen' niet negatief, maar kan er natuurlijk niet omheen dat het maatschappe lijk wel gebeurt. De ene carrière heeft nu eenmaal meer status dan de andere". De uitkomst van zijn onderzoek naar sekseverschil als een van de mogelijke oorzaken naast milieu en schoolprestatie voor de loop baan, is op het eerste gezicht mis schien niet zo verrassend. Zijn meest sprekende 'vondst' name lijk dat meisjes met goede school prestaties uit zogenoemde hogere milieus eerder voor een mannenbe roep kiezen en dat het seksever schil al op de lagere school een be langrijke rol speelt in het nemen van besluiten, kan echter in de toe komst van groot belang zijn. „De voorstanders van gelijke kansen voor mannen en vrouwen op de arbeidsmarkt kunnen er hun voordeel mee doen", klinkt het nuchter. „Mijn onderzoek kan een handje helpen bij het beantwoor den van de vraag of en hoe je meis jes moet stimuleren andere richtin gen te kiezen. Ik weet het antwoord daarop niet. Het is voor mij nog maar de vraag of je sommige meis jes de keuze tussen zorgen voor het gezin of een vervelende fabrieks- baan moet ontnemen". De vraag welke boodschap zijn proefschrift voor mensen met niet zo verschrikkelijk goed lerende kinderen zou kunnen bevatten, weet Jo Diederen ook niet een- twee-drie te beantwoorden. -„Ik kan ouders die hun kinderen een zo groot mogelijke keuze willen ge ven, alleen maar wijzen op het be lang van de prestatie op de basis school en op het feit dat jongens en meisjes al heel jong bepaalde voor keuren voor richtingen hebben. Je kunt de definitieve keuze min of meer uit stellen door een zo breed mogelijke vooropleiding". pende onderzoek naar de schooi en beroepsloopbaan van een gene ratie jongens en meisjes, dat wordt uitgevoerd door het Instituut voor Toegepaste Sociologie in Nijme gen, is afgedwaald van feiten naar meningen. Hij heeft uitgelegd hoe in twee vorige onderzoeksfasen de carrière-stappen van honderden jongens en meisjes die in 1965 de lagere school verlieten, is gevolgd en hoe nu een volgende fase over de loopbaan tussen het 25e en 35e jaar in kaart wordt gebracht. De hoeveelheid gegevens over deze generatie, de schoolprestaties en het milieu, waren voor Jo Diederen reden om op eigen houtje nader te onderzoeken-in hoeverre seksever schillen de gemaakte keuzes heb ben beinvloed. De vraag over welke generatie we het eigenlijk hebben, stemt hem even tot nadenken en dan be gint hij voorzichtig te formuleren: „We hebben het over mannen en vrouwen die in '52 of '53 zijn gebo ren en die nu midden dertig zijn en ongeveer het hoogtepunt van hun beroepsloopbaan hebben bereikt. Het zijn de kinderen van de lagere school uit de jaren '60. Mensen die in de jaren '70 volwassen zijn ge worden. De periode waarin de on gelijkheid tussen de seksen weer onderwerp van discussie is gewor den". „Het is een traditoneel opge groeide generatie. Het gaat om mensen die in verhouding tot hun ouders een betere opleiding heb ben gehad. Veel moeders van deze kinderen hebben alleen lagere school. Alleen al de leerplicht tot 15 jaar heeft ervoor gezorgd dat deze jongens en meisjes langer naar school zijn gegaan". De cijfers tonen volgens Jo Die- deren duidelijk aan dat meisjes niet minder presteren dan jongens. „De helft van deze generatie was met 17 jaar op de arbeidsmarkt. Ik heb het over jongens én meisjes", begint hij en haalt vervolgens de ene na de andere grafiek tevoor schijn om een indruk te geven hoe hij beschikbaar materiaal van on der en boven en van opzij heeft be keken en vergeleken. „Het sekseverschil blijkt al uit de beroepswens van kinderen tegen het einde van de lagere school. Het gaat op die leeftijd weliswaar nog om eert primitieve wens, maar dan is er al sprake van een zeker voor sorteren. De wensen kun je onder verdelen in negen arbeidssectoren en dan blijken veel meisjes bijvoor beeld al een duidelijke voorkeur voor de medisch/sociale of wel ver zorgende hoek te hebben". Hetzelfde verschijnsel doet zich voor tegen het einde van het voort gezet onderwijs, waar de wegen tussen veel jongens en veel meisjes zich niet zozeer scheiden als gevolg van verschillende leerprestaties maar als gevolg van een duidelijk andere voorkeur. "De seksuele on gelijkheid is groter naarmate de leerprestaties lager zijn", zegt Die- deren en draagt direct daarna de volgende verklaring aan. „Wat is kiezen?" begint hij vragenderwijs. „Meisjes kunnen ongeacht hun leerprestaties of milieu wel kiezen tussen een beroepsloopbaan of de verzorging van een gezin. Ik kijk er niet van op dat veel vrouwen de voorkeur geven aan een verzorgen de rol thuis boven een oninteres sante baan. Jongens hebben niets te kiezen. Zij worden geacht zich voor te bereiden op een beroep en te werken". De constatering dat meisjes met goede leerprestaties uit hogere milieus met het oog op een goede baan een andere beroepskeuze ma ken, komt inmiddels niet meer uit de lucht vallen en verklaart waar om veel van deze vrouwen wel in 'mannenberoepen' terechtkomen. „Deze generatie heeft overigens betrekkelijk weinig mensen met een universitaire opleiding opgele verd en dus zijn er sowieso al min der mensen in de hogere beroepen terechtgekomen. Het is ook zo dat vrijwel alle vrouwen die zijn blij ven werken in vergelijking met mannen, functies met een lagere De promovendus slaat zijn proef schrift op en produceert de volgen de cijfers: „Zeven procent van de mannen van deze generatie is in een hoger beroep terechtgekomen tegen twee procent van de vrou wen. Het verschil tussen de jon gens en meisjes met hoge school prestaties uit de hoge milieus is aanzienlijk minder, namelijk 13 procent mannen en 12 procent vrouwen in een hoger beroep. Dit laatste beeld is echter nog wat te rooskleurig, want 24 procent van de mannen uit deze groep heeft nog geen baan en daaruit mag je concluderen dat een aantal aan het studeren is en nog in een hoger be roep terecht zal komen. Ik schat dat we uiteindelijk op 20 procent mannen en 10 procent vrouwen met goede schoolprestaties uit goe de milieu's zullen uitkomen". De door hem gesignaleerde 'keu zevrijheid' van vrouwen vraagt om nadere toelichting. „Wij gaan deze volgende ronde, nu mensen dus tussen de 25 en 35 jaar oud zijn, ook informeren naar de burgerlijke staat. Het al dan niet getrouwd zijn kan natuurlijk ook van invloed zijn op de carrière van mensen. Ik sluit niet uit dat weer ander onderzoek best zou kunnen uitwijzen dat vrouwen wel willen werken, maar er niet in slagen om een betaalde baan te combineren met de verzor ging van kinderen".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11