LEIDSCH DAGBLAD Acties van grafici na afwijzing EEN PRIMA BESLUIT! Huursubsidie aan banden HISWA 'Kinderen in Iraq zwaar mishandeld' Proef met autolicht overdag Werkgevers: geen concessies Lerby: belastingaanslag van 1,5 miljoen gulden Duizenden Afghaanse militairen lopen over' Bas Paauwe (77) overleden LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Dinsdag 28 februari 1989 OPGERICHT 1 MAART 1E No. 38870 Prijs fl. 1,25 DEN HAAG (GPD) - In Dordrecht zal een proef worden ge nomen met het voeren van verlich ting overdag. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat wil, als de proef slaagt, de automobilist verplichten overdag met lichten aan te rijden. De minister heeft afgezien van haar eerdere plan om automobilis ten overdag met groot licht te laten rijden. Zij heeft nu gekozen voor een verlichting zwaarder dan de parkeerlichten en lichter dan de dimlichten. Voor de proef zullen speciale autolampen worden ont wikkeld. Dit plan maakt deel uit van het streven om het aantal verkeersdo den en gewonden in het jaar 2000 met 25 procent terug te dringen. In het jaar 2010 moet het aantal doden en gewonden 40 procent lager lig gen. De minister zegt dat haar grote zorg is een geraamde verkeerstoe name met 30 procent. Toch wil ze haar strijd tegen de verkeersonvei ligheid voortzetten door het ge bruik van alcohol terug te dringen, vermindering van snelheden - vooral op wegen waar maar 80 kilo meter per uur gereden mag wor den, het dragen van verkeersgor- dels (ook op de achterbank) en het dragen van helmen. Uit onderzoeken is gebleken, dat de acties die de afgelopen jaren zijn gevoerd, succes hebben opgele verd. Ook blijkt dat het aantal ver keersdoden en gewonden onder jongeren is gedaald, maar onder ouderen is gestegen. Zij beveelt ou deren aan cursussen te gaan volgen om henzelf daardoor meer zeker heid in het drukker wordende ver keer te geven. Smit-Kroes wil bovendien een proef met snelheidsbeperkers, die op 100 vrachtwagens zullen wor den ingebouwd. Verder gaat zij mogelijkheden bekijken om vrachtwagens verder te beveiligen. Man licht bank voor miljoen op AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie heeft een man gear resteerd die ervan wordt verdacht een bank voor meer dan een mil joen gulden te hebben opgelicht. De 40-jarige oplichter liep vorige week een boekhandel binnen met de mededeling dat hij van het hoofdkantoor kwam. Vanuit deze winkel belde hij naar de bank van de boekhandel en liet bedragen van 625.000 en 585.875 gulden op zijn eigen reke ning overmaken. Het bankperso neel kreeg geen argwaan, want toen zij de overboeking telefonisch verifieerden, beantwoordde de ver dachte zelf de telefoon. „Toen de man bij zijn eigen bank ontdekte dat er al ruim een half miljoen gulden was gestort wilde hij 4 ton opnemen. Het personeel vertrouwde de pas begonnen za kenman niet en sloeg alarm. TEEN GS GERRITSEN ONWEL WASSENAAR - De bekende oud verzetsstrijder Hans Teengs Gerrit sen werd gistermorgen bij een her- -denking voor Franse marinecom mando's bij de Wassenaarse Slag onwel. Volgeyis luitenant ter zee, W. Ge neste, leek het net of Gerritsen voor dat staatssecretaris Van Houwe- lingen een krans bij het monument zou leggen werd bevangen door de ijzige koude. "Hij stond vooraan toen iemand zag dat hij wankel de". De 81-jarige ex-verzetsman werd naar het ziekenhuis Sint Antonius- hove in Leidschendam overge bracht. Daar is hij opgenomen op de afdeling hartbewaking waar hij nog steeds verblijft. Het ziekenhuis wil geen mededelingen doen over zijn toestand. Op de foto wordt Hans Teengs Gerritsen (met bolhoed) weggeleid door oud-verzetsman Bib van Lan- schot, terwijl op de voorgrond Was senaars burgemeester Schoute toe kijkt. AMSTELVEEN (GPD/ANP) - De grafische werkgevers zijn niet bereid de grafische bonden verder tegemoet te ko men wat betreft de vervroegde uittreding en aanvulling van sociale uitkeringen. Zij hebben dat vanmiddag bekend gemaakt in reactie op de ultimatum van de grafische bon den van FNV en CNV. Ook FIOD-onderzoek bij amateurs EINDHOVEN (GPD) Soren Lerby moet alsnog anderhalf miljoen gulden afdragen aan de belasting. De PSV'er blijkt in zijn Ajax-periode (1978- 1983) inkomsten voor de fiscus verzwegen te hebben, waar voor hij nu door de belasting dienst is aangeslagen. De an derhalf miljoen bestaat voor de helft uit een boete. Volgens het voetbalmaand blad 'Elf' is de vordering een gevolg van het onderzoek dat de FIOD vorig jaar instelde naar een vermeend zwart geldcircuit bij Ajax. De Am sterdammers hebben daar voor inmiddels een voorlopi ge aanslag van 9,4 miljoen gulden ontvangen. PSV heeft Lerby geadvi seerd bij het vinden van enke le juridische adviseurs. De landskampioen, die morgen avond voor de Europa Cup I in actie komt tegen Real Madrid, heeft de gang van zaken rond zijn middenvelder inmiddels bevestigd. Manager Kees Ploegsma vanochtend: „Ik weet dat Sören al enkele we ken geleden met een forse na vordering van de fiscus is ge confronteerd. Maar om welk bedrag het gaat, is mij niet duidelijk. Vervelend voor hem ja, maar ook vervelend voor ons nu dat bericht vlak voor de wedstrijd tegen Real Madrid is uitgelekt. Dit drukt toch een stempel op dat duel". De FIOD heeft aangekon digd nu ook andere 'grote transfers' aan een nader on derzoek te zullen onderwer pen. Hierbij richt de aandacht zich vooral op de zogenaamde hand- en tekengelden die spe lers als Gullit, Van Basten, Rijkaard (naar AC Milan) en Ronald Koeman (Barcelona) ontvingen. De FIOD is van mening dat de bedragen die daarmee gemoeid zijn, nog al tijd onderworpen zijn aan het Nederlandse belastingrecht. Bovendien zal de FIOD bin nenkort met een onderzoek naar zwart geldbetalingen in het amateurvoetbal starten. Men heeft het vermoeden dat hier een illegaal circuit van zo'n 100 miljoen gulden be staat. Heenna: geen lage inkomens meer in dure woningen DEN HAAG (GPD) Staats secretaris Heerma (volks huisvesting) wil de verstrek king van huursubsidies boven de 250 gulden per maand aan banden leggen. Gemeentebe sturen mogen vanaf april al leen een dure woning toewij zen aan mensen met een laag inkomen, als er geen goedko pere voorhanden is. Daarmee volgt Heerma het advies op van -een commissie die hij in 1987 in het leven heeft geroepen om een eind te maken aan de groei van de huursubsidie. Die steeg van ruim 330 miljoen in 1975 tot 1,5 mil jard verleden jaar. In het gisteren gepubliceerde rapport schrijft de commissie dat Heerma gemeenten en verhuur ders moet aanpakken als ze al te ge makkelijk dure huurwoningen toe wijzen aan de lage inkomensgroe pen- Huursubsidies boven de 250 gulden per maand vormen bijna 30 procent van de uitgaven. Uit aanvullend onderzoek van de Technische Universiteit Delft blijkt dat de uitgaven nog verder dreigen op te lopen door het groei ende aantal alleenstaanden. Samen met werklozen en bejaarden doen zij het vaakst een beroep op de re geling. Huursubsidies komen ove rigens wel terecht bij de mensen voor wie ze bestemd zijn, de lage inkomensgroepen. Ernstige zorgen hebben de on derzoekers over het afnemend aan tal beschikbare goedkope huurwo ningen. Vooral omdat volgens on derzoeker Conijn van de TU Delft het aantal mensen toeneemt dat ge zien het inkomen is aangewezen op goedkopere woningen. Stimuleren De commissie vindt daarom dat mensen met een hqger inkomen moeten worden gestimuleerd goedkopere woningen te verlaten. Bijvoorbeeld door bij nieuwbouw meer rekening te houden met hun woonwensen. In een eerste reactie zei staatssecrectaris Heerma dit ad vies te zullen opvolgen. Over gedwongen doorstroming van de hogere inkomensgroepen naar duurdere woningen, zoals Heerma bepleit, heeft de commis sie formeel geen oordeel. Maar in direct werd Heerma te verstaan ge geven dat hij daar beter van af kan zien. Daarover was de commissie, waarin huurders, woningbouwver enigingen en gemeenten zitting hebben, eensgezind. Het verstrekken van huursubsi die staat overigens niet ter discus sie. „Wij beogen de regeling ro buust en minder kwetsbaar te ma ken", aldus commissievoorzitter Priemus. Ook Heerma noemde de huursubsidie een onmisbaar in strument om goed en betaalbaar voorzitter M. Handgraaf mogelijk te maken voor de werkgeversverbond KVGO De bonden hadden de bedrijven tot twaalf uur vanmiddag de tijd gegeven hun "volstrekt onvol doende eindbod" voor de nieuwe cao bij te stellen, onder het dreige ment van stakingen en werkonder brekingen. De bonden beraadden zich vanmiddag nog op eventuele acties. De actiebereidheid bij grafi ci is volgens de FNV-bond Druk en Papier bijzonder groot. Tachtig procent van de werknemers is be reid het werk neer te leggen, zo blijkt uit de peilingen die de bond gisteren onder de leden heeft ge houden. Vanmorgen waren er al kantine bijeenkomsten waar bondsbe- stuurders tekst en uitleg gaven over de stand van zaken. Dat was onder andere het geval bij speciaal- drukkerij NDB in Leiden, Samson Sijthoff in Alphen aan den Rijn (educatieve boeken), Sijthoff Pers in Rijswijk, Wegener in Houten (Utrechts Nieuwsblad), Nieuws blad van het Noorden in Gronin gen en de Provinciale Zeeuwse Courant in Vlissingen. De Haagsche Courant en Het Bin nenhof (evenals het kopblad de Leidse Courant) zullen vandaag aanzienlijk later dan anders bij de abonnees in de bus vallen. Het drukken is met zeker twee en een half uur vertraagd. De laatste kranten zullen rond 20.00 worden bezorgd. Oorzaak is een vergadering van de grafici bij het Sijthoff-concern in Rijswijk. jaar (het KVGO wil 5 jaar). Niet helemaal uitgesloten wordt overigens dat de grote bedrijven de bonden wel verder tegemoet willen komen om een herhaling van fi nanciële rampen als van afgelopen weekeinde te voorkomen. De di rectie van de Perscombinatie (Volkskrant, Trouw, Parool) zegt een verlies van een miljoen gulden geleden te hebben, de Provinciale Zeeuwse Courant een ton. De Ne derlandse Dagblad Pers (NDP) riep vandaag een buitengewone le denvergadering uit Recordtemperatuur gemiddeld 5,6 graden Warmste winter ooit waargenomen DE BILT (GPD) - Nederland heeft de warmste winter sinds de officiële re gistratie van weergegevens bij het KNMI (ruim 150 jaar) achter de rug. De gemiddelde temperatuur tussen 1 december en vandaag de weerkundi ge winter bedraagt 5,6 graden en dat is 0,1 graad warmer dan de re- cordwinter van 1974/1975. Winters met gemiddelde temperaturen van 5 graden of meer zijn vrij zeldzaam. De zon scheen liefst 31 uur meer dan in een gemiddelde winter. De maand december was met 12 uren (normaal 40 uur) echter erg somber, maar dat beeld veranderde in positieve zin in januari en februari. In de eerste maand van het nieuwe jaar werden 76 uren zon geregistreerd tegen normaal 43 uur. Februari (tot en met zondag jl.) deed het ook prima met liefst 89 uren zon tegen 65 uur normaal. Van een sombere winter is dus al leen in december sprake geweest. Wat de neerslag betreft valt vooral een droge maand januari op. Er viel in die periode slechts 23 mm neerslag tegen normaal 59 mm. December was met 77 mm natter dan normaal (69 mm) en februari (tot en met zondag jl.) weer droger dan normaal (41 mm tegen 53 mm). De werkgevers doen een drin gend beroep op de bonden om op basis van het laatste bod de onder handelingen te hervatten. Volgens het lagere inkomensgroepen. Feyenoorder speelde 31 maal in Oranje ROTTERDAM (ANP) - Bas Paau we, oud-aanvoerder van het Neder lands voetbalelftal van vlak voor en na de oorlog, is gisteren op 77-ja- rige leeftijd in een verzorgingshuis in Hoogvliet overleden. Paauwe was een van de trouwste Feyenoorders. Met die club werd hij driemaal landskampioen: in 1936, 1938 en 1940. Paauwe, die werd geboren op 14 oktober 1911, stond te boek als zeer goed voetbal ler, moeilijk te passeren, maar als halfspeler behept met de neiging tot .pingelen'. De Feyenoorder debuteerde in 1932 tegen Ierland (0-2) in het Ne- Regen en sneeuw Veel bewolking. Af en toe regen, mo gelijk ook natte sneeuw. Minimum temperatuur rond 2 graden. Middag- temperatuur ongeveer 6 graden. Wind uit zuidwest tot west, vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer hard tot stprmachtig. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Enkele dagen met wat zon, maar vooral op vrijdag ook regen. Middagtcmpcratuur rond 8 gra- Woensdag 1 maart zon op: 07.26 uur, zon onder: 18.19 uur; maan op: 03.40 uur, maan onder: 10.12 Waterstanden te Katwijk hoog water: 08.12 en 20.58 uur; laag water: 04.06 en 16.31 uur. derlands elftal. Hij viel toen in voor zijn broer Jaap. Pas tweeënhalf jaar later kreeg Bas Paauwe een nieuwe kans in Oranje. In de perio de tussen 4 november 1934 en 23 oktober 1938 werkte hij 22 inter landwedstrijden af. Bas Paauwe was een van de wei nige internationals, die na de oor log opnieuw werd geselecteerd. In totaal kwam hij tot 31' caps. Zijn af- scheidswedstrijd was de befaamde confrontatie met Engeland in Hud- dersfield, waar Oranje met 2-8 ver loor. Na zijn afscheid als actiel voetballer werd Paauwe trainer, ondermeer bij Wageningen, VW en Sittardia. Tot en met vorig sei zoen woonde hij nog de thuiswed strijden van Feyenoord bij. geen sprake van een ultimatum. "De bonden hebben alleen maar een briefje gestuurd waarin de le denraad is verzocht meer ruimte te geven", aldus Handgraaf. Het KVGO houdt vast aan het laatste bod waarop afgelopen vrij dag de cao-onderhandelingen vast liepen. Handgraaf zei op een pers conferentie in Amstelveen, dat de ledenraad van het KVGO in meer derheid bereid is het laatste bod (2 procent loonsverhoging, vut-rege- ling voor 60-jarigen met een uitke ring van 100 procent netto) te on dersteunen. Over enkele hoofdpunten voor een nieuwe cao voor de ongeveer 50.000 grafici zijn KVGO en bon den het al min of meer eens gewor den. Dat geldt onder meer voor de loonsverbetering van 2 procent en het verlagen van de vut-ïeeftijd met een volledige aanvulling op het salaris. De onderhandelingen liepen vorige week vrijdag vast op de geëiste aanvulling van de wao vanaf de leeftijd van 40 jaar (is nu 55 jaar) en het vastleggen van de vut-regeling voor de komende tien ISLAMABAD (Rtr) - Duizenden militairen van het Afghaanse rege ringsleger zijn overgelopen naar het verzet sinds de Sovjettroepen op 15 februari Afghanistan hebben verlaten. Dat hebben westerse di plomaten in de Pakistaanse hoofd stad Islamabad vanmorgen be kendgemaakt. De zegslieden konden niet ver tellen of er meer dan tienduizend militairen en militieleden zijn over- Minister Iran: alle dissidenten terechtgesteld BAYRUT/BAGHDAD (Rtr/AFP) Alle mensen die om politieke re denen in Iran in de gevangenissen zaten, zijn om het leven gebracht. Dat heeft de Iraanse minister van binnenlandse zaken, Ali Akbar Montashemi, gisteren verklaard in een vraaggesprek met het Arabi sche, in Parijs uitgegeven tijd schrift al-Mustakbal. Volgens de Verenigde Naties en Amnesty International zijn in Iran de afgelopen zes maanden zeker 1000 mensen geëxecuteerd. De Iraanse parlementsvoorzitter, Raf- sanjani, gaf eerder deze maand toe dat politieke gevangenen zijn ge dood maar noemde de aantallen executies in westerse berichten overdreven. Volgens de Iraanse verzetsbewe ging Mujaheddin Khalq zijn in Iran sinds augustus vorig jaar 12.000 dissidenten om het leven gebracht, De Mujaheddin Khalq maakten gisteren in Baghdad een nieuwe lijst openbaar met de namen van 1.634 sympathisanten die het afge lopen half jaar in Iran zouden zijn geëxecuteerd. gelopen, zoals de Afghaanse ver zetsgroep Jamiat-i-Islami al eerder berichtte. „Wij kunnen niet alle ge gevens nagaan, maar enkele dui zenden Afghaanse militairen zijn overgelopen naar het verzet en hebben wapens en tanks meegeno men", aldus een diplomaat. Een woordvoerder van Jamiat-i- Islami zei dat op 16 februari in de noordelijke provincies Badakshan en Takhar twee regimenten zijn ge lopen naar de verzetscoalitie onder leiding van commandant Ahmad Shah Massoud. Hierdoor vielen on der meer vijftien tanks, een aantal pantservoertuigen en tienduizend AK-47 automatische geweren in handen van het verzet. Het Afghaanse verzet heeft in het verleden herhaaldelijk gezegd dat militairen van het regeringsleger wilden overlopen, maar dat de mudjaheddin hen verzocht te blij ven totdat het verzet over voldoen de voedsel beschikte om hen te voeden. Lorenz overleden WENEN (DPA/ANP) - De Oos tenrijkse etholoog Konrad Lo renz, die in 1973 werd onder scheiden met de Nobelprijs voor fysiologie of geneeskunde, is gis teren thuis in Altenberg overle den. Familie van hem masakte dat vanmiddag in Wenen bekend. Lorenz is 85 jaar geworden. 25 FEBRUARI T/M 5 MAART geopend van 10-17 en 19-22 uur zaterdag en zondag 10-17 uur toegang fl. 15-, 's avonds fl. 10- Gratis pendeldienst: volg IdrJ borden RAI lij AMSTERDAM I Verkeer in problemen DRIEBERGEN (ANP) - Het ver keer op de grote doorgaande pro vinciale wegen in Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeeland, Westelijk- Brabant, Flevoland en rond Am sterdam ondervond vandaag hin der van het boerenprotest. De trek kers, die richting Den Haag trok ken zorgde voor vertragingen en opstoppingen. De boeren blokkeerden ook de Zeelandroute nabij de Grevelin- gendam. (zie ook pagina 7: boerenprotest) 20 PAGINA'S LONDEN (AP) - In Iraq worden tieners, kleuters en zelfs baby's door de veilig heidsdienst gemarteld, misbruikt, gevangen gezet en vermoord. Dit staat in een rapport van de mensen rechtenorganisatie Amnes ty International dat van daag werd gepubliceerd. Volgens Amnesty moe ten politieke tegenstanders een hoge prijs voor hun ac tiviteiten betalen, "soms zelfs met het leven van hun kinderen". Een vroegere politieke gevangene vertel de hoe zijn familie voor zijn ogen werd mishandeld: "Mijn 73-jarige moeder, mijn 3 zussen en 3 broers, die 5 kinderen tussen de 5 en 13 jaar oud hebben, wer den gearresteerd en voor me neergezet. Toen sloegen ze hen onder de voeten." Volgens hem worden kinderen vaak in een cel naast die van hun moeder gezet. Baby's mogen dan niet worden gevoed om hun ouders tot bekentenis sen te dwingen. "Ik zag een 5 maanden oude baby in een cel om melk schreeu wen," zo verklaarde de ex- gevangene. Amnesty meldde in haar rapport ook dat schoolkin deren in de rij werden gezet en 'in het openbaar' werden geëxecuteerd. Ook werden tijdens demonstraties men sen doodgeschoten, aldus de organisatie. Soms wer den jongeren vermoord, omdat zij ervan werden verdacht aanhangers te zijn van de verboden Kurdis- taanse Democratische Par tij. In 1986 werden volgens Amnesty 15 middelbare scholieren en studenten doodgeschoten ter vergel ding van een moordaanslag op de gouverneur van Abril. Deze aanslag zou zijn uitgevoerd door Kurden. In de gevangenissen wor den kinderen volgens Am nesty op afschuwelijke wij ze stelselmatig gemarteld. Ze worden geslagen met een zweep, seksueel mis bruikt en krijgen elektri sche schokken toegediend om zo informatie los te krij gen over familieleden. Amnesty heeft er bij de Iraakse overheid inmiddels op aangedrongen deze on menselijke praktijken te staken en heeft de Mensen rechtencommissie van de VN, die nu in Genève ver gadert, gevraagd de zaak kritisch te bestuderen. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! per maand* 24,45 Qper kwartaal 72,40 per halfjaar 144.80 per |i 275,70 Opsturen naar: Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1