5Alles vastleggen van taalóók scheldwoorden Gebruik drugs in Katwijk neemt toe PAGINA 14 REGIO DINSDAG 28 FEBRUARI 1989 Leidse Neerlandicus schrijft eerste sclieldwoordenboek in onze taal door Jan Westerlaken LEIDEN - Op de krakende deur die toegang tot zijn studeerkamer geeft hangt een zwarte poster. De spreuk - 'De taal is gansch ons volk' - maakt duidelijk waar dr. J. Heestermans zich mee bezighoudt: de Nederlandse taal. Heestermans, die werkzaam is bij het Instituut voor Nederlandse Lexicologie in Leiden, is onder meer hoofdredacteur van de 'Dikke Van Dale' en redacteur van het woordenboek 'Nederlandsche Taal'. Zijn jongste bezigheid: het samenstellen van een scheld woordenboek. den zijn een echte cultuur. Als een beledigende opmerking na een half jaar niet meer werkt, wordt er soms ter plekke iets anders verzonnen. Een voorbeeld van schelden? Ik heb een brief ontvangen van een oude Jordaner die verhaalt over de ruzie die een moeder met haar vijf tienjarige dochter op straat uit vocht. Het kind was in verwach ting. De moeder, aldus de brief, brulde de dochter op een gegeven moment toe dat ze hoopte dat haar kind een 'roodkoperen harsens zou krijgen zodat het jonge moedertje zich haar hele leven de pestpokken moest poetsen". Over de criteria waaraan een scheldwoord moet voldoen merkt Heestermans op: "Scheldwoorden moeten voor mij uit drie lettergre pen bestaan. Letters als de K, de P, de S en de G moeten daar bij voor keur in voorkomen. Omdat je die letters zo lekker gemeen kunt uit spreken. Ze hebben een duidelijke functie. Je moet iemand die woor den met de nodige vernijnigheid kunnen toebijten. Een woord als oliebol werkt nauwelijks want dat klinkt veel te lief." Niet volledig Heestermans beseft dat het eerste scheldwoordenboek dat op de markt komt niet volledig zal zijn. Zeker niet elk scheldwoord komt in aanmerking om in het boek te worden opgenomen, benadrukt hij. "Een scheldwoord moet aan dezelfde criteria voldoen als woor den die in de grote Van Dale staan. Anders gezegd, ze moeten van meer dan lokale betekenis zijn. Ik ben bereid om regionale scheld woorden die redelijk frequent voorkomen wel op te nemen. Het zal overigens niet gemakkelijk zijn daarvoor een grens te trekken." Schelden, het komt over de hele wereld voor. Maar we schelden niet allemaal op dezelfde manier. De Nederlander wil in zijn pakket scheldwoorden nogal eens gebruik maken van ziekten en geslachtsde len: boerelul, pestwijf of klerelijer zijn daarvan voorbeelden. In de landen om ons heen. vertelt Hees- Jawel, een boek vol scheldwoor den en verwensingen. Heester mans geeft de volgende verklaring voor de waarde die er aan moet worden toegekend en wat we er mee moeten: "Er is geen verzame ling van Nederlandse scheldwoor den. In ons omringende landen kent men zo'n woordenboek wel. Ik vind dat alles wat er in een taal leeft moet worden vastgelegd. Dus ook scheldwoorden. Bovendien verzamel ik tevens eeuwenoude scheldwoorden. Scheldwoorden die ik tegenkom bij mijn werk zaamheden voor het woordenboek •Nederlandsche taal: 1500-1921'. Als ik die verzameling heb, kan ik gaan kijken of we vroeger op de zelfde manier op elkaar scholden als nu. Een echt onderzoek ligt niet op mijn weg. Dat is iets wat antro pologen of sociologen moeten doen". Heestermans schat inmiddels de beschikking te hebben over rond de 3.500 scheldwoorden. Ze wor den hem uit alle delen van het land toegestuurd. Zodra hij er 4.000 heeft worden ze in boekvorm ge bundeld. Elke dag opnieuw brengt de postbesteller hem een stapeltje •brieven. Soms met een minimale aanwijzing zoals 'Aan de meneer van het scheldwoordenboek Lei den'. Geen punt overigens, want de PTT kent de bestemming van deze brieven. Beledigen Heestermans over wat schelden precies is en aan welke criteria het moet voldoen: "Schelden doe je om iemand te beledigen, omdat jij van mening bent dat die ander een afwijkend gedrag vertoont. Je lucht je eigen gemoed op die ma nier. Ik krijg nogal wat brieven van jonge mensen, scholieren. Wat ik bespeur is dat ze zo oorspronkelijk mogelijk willen zijn. Scheldwoor- termans, vormt men vaak scheld woorden waarin uitwerpselen voorkomen: shit, merde. De Neerlandicus zegt dat men in zuidelijke landen iemand niet rechtstreeks beledigt, maar via z'n moeder. Bijvoorbeeld hoerejong. "Johan Cruijff heeft aan den lijve ondervonden hoe gevoelig dat ligt. Toen hij nog in Barcelona voetbal de schold hij de scheidsrechter hiervoor uit en werd vervolgens uit het veld gezonden. Een Spanjaard voor zoiets uitmaken is het meest beledigende wat hem kan overko men. Juist in die zuidelijke landen staat de moeder op een voetstuk. Haar uitschelden wordt als iets ver schrikkelijks ervaren." Groenten De Grieken daarentegen maken scheldwoorden met groenten. "Maak je iemand uit voor kom kommer, nou, dan is het oppassen geblazen. Bij ons komt het ook wel eens voor dat men elkaar voor één of andere groentesoort uitscheldt. Wortel, rinzige aardappel of stuk andijvie ben ik al een paar keer te gengekomen. Af en toe gebruiken we dierennamen zoals ezel, rund of molepaard". Heestermans vertelt dat je soms ziet dat hele dorpen elkaar zwart maken. Ze schrijven spotversjes over elkaar. "Zo worden de inwo ners van Oirschot barbaren ge noemd en die van St. Willibrord messentrekkers. Waarom? Je moet dat zien als een soort bezwering. Iets waarvoor je angst hebt be zweer je door het krachtig te gaan benoemen. Ik denk dat je elke vorm van schelden ook op die ma nier moet bekijken". Schelden wordt dikwijls als ordi nair omschreven. "Ach", zegt Heestermans, "je moet op de één of andere manier toch je agressie kwijt. Vroeger zeiden we: 'schel den doet geen zeer, slaan wel'. Je hebt in Amerika stammen die niet vechten. Ze gaan tegenover elkaar staan en gaan dan op een heel me lodieuze manier tegen elkaar aan het schelden. Na een kwartiertje stoppen ze daarmee en is de agres sie over. Neem Polinesië. Om de paar maanden staan dorpsbewo ners tegenover elkaar, schelden el kaar de huid vol en vertrekken weer. Geen messen, geen pijl en boog. Alleen maar verbaal geweld. Hadden die voetbalsupporters in het Belgische Heizelstadion maar hetzelfde gedaan Afdeling Heestermans heeft' al wel een voor stelling over hoe het scheldwoor denboek er uit gaat zien, alleen nog geen definitief standpunt. "Som mige scheldwoorden kun je mis schien beschrijven, maar dat zal heel moeilijk zijn. Ik denk ook niet dat het boek alfabetisch wordt sa mengesteld, maar in afdelingen. Alles dat, om maar eens een voor beeld te noemen, met kloot begint of op hoer eindigt. Er zal zeker ook een afdeling groenten in voorko men. Zo kun je min of meer aange ven wat de betekenis zal zijn zon der op een bepaald gebrek van ie mand te wijzen. Onlangs had ik een jongen uit Wilnis aan de telefoon die me aardig kon vertellen welke betekenis er aan een aantal scheld woorden moest worden gegeven. Holtor, zei hij onder meer, is ie mand die een ander achterna loopt, omdat hij er zo graag bij wil horen." Heestermans vindt het moeilijk om te zeggen wat hij er zo aantrek kelijk aan vindt om een scheld woordenboek samen te stellen. "Ik heb de neiging me bezig te houden met de onderkant van de taal. Met de Van Dale doe ik dat al, maar scheldwoorden kunnen daar niet in worden ondergebracht, omdat de woordenboeken dan gewoon te dik worden. Zo houd ik me even eens bezig met dialect, ook de on derkant van de taal. Wat daar zo aantrekkelijk aan is, is moeilijk te zeggen. Waarom houd ik van zwemmen en niet van voetballen? In beide gevallen gaat het om een stukje taal dat zelden wordt bestu deerd." Toevallig Heestermans is wel toevallig met de scheldwoorden in aanraking ge komen. Hij had een verzameling van 400 stuks waarmee hij eigen lijk geen kant op kon. Voor de Van Dale waren ze niet geschikt, omdat ze niet genoeg in Nederland ver spreid waren. Toen het blad 'Onze Taal' een scheidnummer uitbracht en hij daarin een stukje over zijn plan schreef, kreeg Heestermans ongelooflijk veel reacties. Zelfs te levisierubrieken nodigden hem uit om zijn scheldwoordenboek nader te komen toelichten. Het leverde hem opnieuw een welkome golf van scheldreaoties op. Scheldt Heestermans zelf ook wel eens? "Zelden", lacht hij. "Ik ben heel onorigineel. Verder dan klootzak kom ik niet. En dat komt nog maar zelden voor. Ik zwem el ke dag en schrijf woordenboeken. Wellicht kan ik daarin mijn agres sie ontladen." Dr. Heestermans: "Zelf scheld ik zelden". Grotere kans op theehuis aan OfWegen Woubrugge DEN HAAG/WOU- BRUGGE - De kans dat er een theehuis bij de re creatieve voorzieningen aan de Ofwegen in Hoog- made komt, is toegeno men nu de belangrijkste adviseur van de Raad van State zich positief over het plan heeft uitgelaten. Banketbakker G. Jansen wil het theehuis realise ren maar de provincie Zuid-Holland ging niet akkoord met het plan. Bij de Raad van State werden gisteren de be zwaren tegen het bestem mingsplan Buitengebied van de gemeente Wou brugge behandeld. De plannen van het theehuis moeten in dit bestem mingsplan, dat de toe komstige inrichting van al het Woubrugse grond gebied regelt (exclusief de bebouwde kommen van Hoogmade en Wou brugge), een plaats krij gen. Banketbakker Jan sen pleitte gisteren bij de Raad van State voor rui mere bouwmogelijkhe den bij Ofwegen aan de Wijde Aa. Hij vindt dat er op deze plaats ("Waar we ook al in mijn jeugd zwommen") een horeca gelegenheid moet kun nen komen met een op pervlakte van vijftig vier kante meter. De adviseur van de Raad van State steunde het pleidooi van Jansen, omdat een klei ner theehuis economisch onhaalbaar zou zijn. De Woubrugse wethou der J. Haasbroek had met teleurstelling kennisge nomen van het advies aan de Raad van State. De ge meente vindt namelijk slechts beperkte recrea tiemogelijkheden aan vaardbaar en wordt daar in gesteund door de pro vincie Zuid-Holland. Een provinciale woord voerster benadrukte gis teren tijdens de zitting dat Zuid-Holland nog steeds kiest voor niet te ruime recreatie op deze plek. Er is vlakbij een na tuurgebied en bovendien is er te weinig parkeer ruimte. Uitbreiding is slechts mogelijk als een provinciaal fietspad wordt omgelegd. "Laat ik één ding duidelijk stel len: het fietspad omleg gen, dat doet de provincie niet. De provincie wil ak koord gaan met een surf- strandje, maar niet met horeca. Hooguit met een stalletje waar wat eet baars wordt verkocht". Overigens zijn ook bewo ners van Ofwegen tegen de bouw van een theehuis omdat zij parkeeroverlast vrezen. KATWIJK - Het gebruik van drugs in Katwijk neemt toe. Ook het aantal inbraken in wo ningen en bedrijven en het rij denonder invloed is het afgelo pen jaar toegenomen. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1988 van de gemeentepolitie Katwijk, dat gisteren werd ge presenteerd. De Katwijkse politie zegt uit on derzoek en binnengekomen infor matie te hebben vastgesteld dat het gebruik van en de handel in verdo vende middelen in de kustgemeen- te nog steeds toeneemt. Uit het feit dat er in 1988 maar één persoon in verband met drugs werd opgepakt mag niet worden afgeleid dat het met het drugsgebruik in het kust dorp wel meevalt, vindt de korpschef H. Roelevink van de Katwijkse politie. "Veel zaken kunnen we strafrechtelijk niet hard maken zodat ze niet in de sta tistieken terecht komen, maar we weten wel dat er sprake is van een toename van de handel en het ge bruik van harddrugs". Ojider de drugsgebruikers blijkt vooral cocaïne in trek. "Veel ge bruikers denken dat cocaïne niet verslavend is", aldus de korpschef.. "Maar in combinatie met alcohol is dat wel zo". Als verklaring voor het toene mende drugsgebruik stelt Roele vink vast dat de consumptie van verdovende middelen ook elders in het land toeneemt. "Katwijk ligt op steenworpafstand van de grote ste den, dus het is niet zo vreemd dat dergelijke zaken overwaaien. Bo vendien hebben we jarenlang ach ter gelopen bij de rest van het land. Katwijk heeft nu een cijfer dat ver gelijkbaar is met andere gemeen ten van deze omvang". Roelevink vindt het moeilijk om het aantal drugsverslaafden in Kat wijk te schatten. De schatting van zijn voorganger P.B.N. de Jong dat het kustdorp 500 verslaafden aan verdovende middelen heeft noemt hij overtrokken. "Maar ik denk dat wanneer je de verslaafden aan alco hol en harddrugs bij elkaar optelt de inderdaad aan zo'n vijfhonderd komt", rekent de korpschef voor. Het toegenomen drugsgebruik plaatst de Katwijkse politie voor alsnog niet voor grote problemen. "We hebben de know how in huis om ermee om te gaan. Katwijk be schikt weliswaar maar over één specialist, maar wanneer er iets aan de hand is werkt hij samen met het rechercheteam", aldus Roelevink. Ook het rijden onder invloed baart de Katwijkse politie nog steeds zorgen. De totaalcijfers laten welis waar een lichte daling zien van het aantal processen-verbaal (66 tegen 74 in 1987), maar hierbij is volgens korpschef Roelevink sprake van enige vertekening. "Dronken auto mobilisten maakten dit jaar vaker brokken. Bovendien constateer ik dat er bij controles tegenwoordig veel vaker sprake is van een pro millage van boven de één, vaak zelfs boven de twee. Vroeger zag je vaak 0,8 of 0,9; dat is nu veel min der. Je mag dus rustig spreken van een tendens naar meer alcoholge bruik in het verkeer", meent de Katwijkse korpschef. Coniferen gestolen BOSKOOP - Onbekenden hebben het afgelopen weekeinde 175 coni feren gestolen van een kwekerij aan het Zwarte Pad in Boskoop. Volgens de Boskoopse eigenaar zijn de boompjes totaal ongeveer duizend gulden waard. Van de da ders ontbreekt elk spoor. "Het probleem is dat vooral in deze tijd iedereen in Boskoop met een aanhangwagen rijdt om bomen te vervoeren. Een vreemdeling valt niet op", aldus een woordvoerder van de politie. Volgens hem ston den de gestolen coniferen klaar om te worden verkocht. Auto in brand ALKEMADE - Een 32-jarige auto mobilist uit Rijssenhout had gister middag dubbele pech in Roelo- farendsveen. Zijn motor sloeg af toen hij rond kwart voor vijf over de Alkemade- laan reed. De man probeerde op nieuw te starten, waarna de motor vermoedelijk door kortsluiting in brand vloog. De brandweer kon niet voorko men dat het motorcompartiment geheel uitbrandde. De man kwam met de schrik vrij; zijn voertuig is weggetakeld. ALPHEN AAN DEN RIJN - De in Alphen wonende En gelsman Peter Townsend is vrijdagavond één van de kanshebbers op het Nederlands kampioenschap Latin-Ameri can dansen, dat wordt gehouden in het Avifau na-restaurant in Alphen. Het is voor het eerst dat een derge lijk officieel kampioenschap hier plaatsheeft. Townsend kwam drie jaar geleden in Al phen wonen. Hij danst met Iris Zwijzen uit Oss. Een andere deelnemer is Wil van Roessel, die aan de school van Vermeij les geeft. Hij verde digt de titel, sa men met zijn partner Moni que van Opstal. (foto pr) Noordwijker fraudeert met bankpasje hospita NOORDWIJK - Een 22-jarige Noordwijker is gisteren aange houden op verdenking van valsheid in geschrifte. De man heeft met het bankpasje van zijn hospita ruim 2.500 gulden opgenomen. De man huurde in het najaar een kamer bij een 22-jarige in woonster van Noordwijk. In ja nuari is hij volgens de politie begonnen met het misbruiken van het bankpasje. Zeker tien maal haalde hij het pasje uit de woonkamer van de Noord wij k- se weg en nam bij de bank geld op. Steeds werd het pasje weer teruggelegd. De oplichting kwam aan het licht nadat de bankafschriften binnen kwa- Gisteren hield de politie de man aan. Tegenover de politie heeft hij bekend. De man is na verhoor heengezonden. Wal langs vliegkamp verlengd VALKEN- ■BURG - Op het vliegkamp Val kenburg wordt hard gewerkt om de wal langs de Wassenaar- seweg te verlen gen. Het eerste deel van de wal langs de weg is 20 jaar geleden aangelegd. Nu is men bezig om de wal ongeveer 100 meter lan ger te maken. Het puin dat ervoor wordt ge bruikt is onder meer afkomstig van afgebroken hangars. (toto Wim Dijkman) informatie-/ voorlichtingsbij eenkomst patiëntenvereniging Al phen over pijnbestrijding, aan vang 20.30 uur in De Bron, Trou- badourweg. Boskoop concert Zangvereniging Hosanna, Nederlands Hervormde Kerk, aanvang 20.00 uur. Leiden oeucumenisch avondgebed m de Oud-Katholieke Kerk. Zoeter- woudse SingeL van 19.00 tot 19.30 uur. contactavond Leidsche Vereni ging van Postzegelverzamelaars, 20.00 uur (zaal open om 19.00 uur), restaurant zwembad De Zijl. meidengroep (15 tot 20 jaar), 19.00-20.30 uur in 't Breehuys. ledenvergadering PPR met gastspreker over het gedeelte 'De vloer in de zorg' uit het discussie stuk 'Groen licht', aanvang 20.00 uur, Rapenburg 100. thema-avond Wereldwinkel Leiden over 'koffie' met videofilm: 'Een schrale troost', spreker Bert Beekman, aanvang 20.00 uur, LSE, Rapenburg 100. lezing Vereniging Oud-Leiden over 'De buitenplaatsen aan de Rijn', door mevr. M. Molthof. aan vang 20.15 uur in Stedelijk Muse um De Lakenhal. informatiebijeenkomst over de acties tegen Shell in Zuid-Afrika. aanvang 20.00 uur in buurthuis 'In den Vrolijcken Arke', Pieterskerk- choorsteeg. Leiderdorp informatie-avond Regionale Vogelwerkgroep: Vogels, hun nesten en nestelplaatsen, Milieu Educatief Centrum De Houtkamp, aanvang 19.30 uur. Noordwijk schrijver?avond met Margriet de Moor, aanvang 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Wetering kade. WOENSDAG 1 MAART Alphen afdelingsvergadering D'66 in Koudekerk informatiebijeenkomst over werkochtenden in de natuurtuin bij het Hofstedepark, aanvang 20.00 uur in café De Hoek. Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. voorstelling: 'Waschtag' (Duitstalig), door het Wolfgang Borchert Theater uit Munster, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Fox en Coyote in de goot', door FACT, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater, Cle- veringaplaats. Leiderdorp bridgen in het Bridgecentrum Leiderdorp, Bernhardstraat, aan vang 13.30 uur. Voorschoten kindervoorstelling (4 tot 10 jaar): Wie niet blauw is, is gezien', DONDERDAG 2 MAART •inloopavond in de Hobbitstee over communicatie-project met het Jeugdjournaal, aanvang 19.00 - - 18. thema-avond over langdurige werkloosheid in gebouw nabij. Lauraplein, aanvang 20.00 uur. concert Debussy- Trio in de Oudshoomse Kerk. aanvang 20.15 uur. Leiden lunchconcert Marieke Keser (viool) en Peter van Dijk (piano), 112.45 tot 13.30 uur in de Ka pelzaal K&O, Oude Vest. voorstelling: 'Het Naaikamer- tje', comedie van Feydeau, door het Vlaams Gezelschap, 20.15 lur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Fox en coyote in de goot, door Fact, 20.30 uur, Lak- Theater, Cleveringaplaats. voorstelling: 'Mama, kijk zon der handen', door Toneelgroep Litteris Sacrum, 20.30 uur in het Microtheater, Oude Vest.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14