Voorschoten krijgt fonds voor minina 'De parochianen hebben hun eigen weg gevonden 071-161400 7 weken voor 26,50 ting 'Sociaal hulpfonds Voorscho ten'. Door de deelname van ver schillende levensbeschouwelijke groeperingen wil de gemeente zo veel mogelijk mensen bereiken en de regeling op een 'niet te kostbare' manier uitvoeren. In de notitie wordt benadrukt dat het fonds niet bedoeld is als een structurele aanvulling op het inko men van minima. Het gaat om een eenmalige bijdrage voor mensen met een minimum-inkomen, wan neer zij in ernstige financiële pro blemen dreigen te komen. Elke aanvraag wordt dan ook individu eel behandeld. De hulpverlening moet toereikend zijn; mensen met grote schulden kunnen niet wor den geholpen. Door zich te richten op individu ele hulpverlening wil de gemeente voorkomen dat een hele groep bij standsgerechtigden een extraatje krijgt. De opstellers van de notitie wijzen erop dat gemeenten die pro beerden voor een hele groep uitke ringsgerechtigden iets extra's te doen, te maken kregen met een vernietiging van raadsbesluiten, omdat zij zich bezighielden met in komenspolitiek, een taak van de rijksoverheid. "Er dient voor te worden ge waakt dat door een opeenstapeling van subsidies en afschrijvingen de betrokkenen in een dusdanige po sitie komen dat rechtsongelijkheid gaat optreden", zo is in de notitie te lezen. Omdat lokale overheden wel 'iets' extra's mogen doen, denkt de gemeente met de instelling van een hulpfonds het beleid van de rijks overheid niet te doorkruisen. Inbraak in Leiderdorp LEIDERDORP Bij een inbraak in een bedrijf op het industriege bied Elisabethhof in Leiderdorp is in de nacht van zaterdag op zondag voor 20.000 gulden aan computer apparatuur ontvreemd. Volgens de politie zijn de daders het gebouw binnengedrongen na het inslaan van een ruit. Van de dieven ont breekt elk spoor. Bulens voorzitter 'Hart in Beweging' LEIDERDORP Leiderdorper L.C. Bulens is benoemd tot voorzitter van de stichting Hart in Beweging (HIB), een samenwerkingsverband van plaatselijke spel-, sport- en zwemgroepen voor ex-hartpatiënten. De stichting is gevestigd in Bilthoven en werd op 11 mei 1977 opgericht. Bulens werd drie jaar later tot penningmeester benoemd. Het afgelo penjaar fungeerde hij als waarnemend-voorzitter en juist in dat jaar groei de het aantal aangesloten groepen sterk. Van de 140 verenigingen zijn er op dit moment 80 aangesloten bij de stichting. Bulens' HIB licht voor, doet aan ondersteuning, belangenbehartiging en coördinatie en organiseert cursussen voor groepsleiders en bestuur ders. Het werk van de stichting wordt mogelijk gemaakt door subsidies van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur en de Neder landse Hartstichting. Warenar in Wassenaar kent "eivol' weekeinde WASSENAAR De derde inter nationale Randstad Eierenbeurs in het Wassenaarse Warenar trok dit weekeinde 6000 bezoekers. Zij za gen 7600 eieren, afkomstig van de meest uiteenlopende vogels en be werkt door 76 schilders onder wie Nederlanders, Duitsers, Zwitsers, Engelsen, Amerikanen, Canadezen en Denen. Sommige deelnemers decoreerden de eieren met kleifi- guren of knoopwerk, anderen ge bruikten gekleurde was, naald en draad, sierstenen en verf. Een Nederlandse deelnemer had het paasverhaal met een diamant boortje in een struisvogelei gegra veerd en voorzag het daarna van 440 stras-steentjes. De man had 680 uur aan dat kunststukje gewerkt en vroeg 3500 gulden voor zijn ei. Collega's van hem transformeer den eieren tot doosjes of maakten er deurtjes met echte scharniertjes Bij de opening van de beurs, op zaterdagochtend, zette burgemees ter P.H. Schoute a). zijn twijfels op zij. Na het zien van de vele kunst werken, zag hij eierverzamelaars niet langer als 'typische mensen'. Nadeel van de eieren is hun natuur lijke breekbaarheid. Vooral de bewerkers kampen met die eigenschap: ze hoeven maar een klein foutje te maken en het ei is waardeloos. Een nieuwe start is met een nieuw kippe-, gan- ze-, eende-, struisvogel-, duive- of Nanduei is dan onvermijdelijk. In Limburg zijn twee bedrijven ge specialiseerd in het leveren van een groot aantal verschillende eie ren, in Groot Brittannië is zelfs een bedrijf dat de bijbehorende vogels fokt. Passie Volgens de organisatrice van de beurs, de Warmondse mevrouw C. Enige duizenden belangstellenden bezochten het afgelopen weekeinde de tentoonstelling van geschilderde eie ren in Wassenaar. (foto oick Hogewoning) Looman, kunnen de eieren "voor een redelijke prijs worden ge kocht". Haar passie voor eieren ontstond tijdens een zakenreis van haar man in Bulgarije. Terwijl manlief zijn werk deed, stuitte de Warmondse tijdens een verken ning op een klein museum - prop vol eieren. Kort daarop nam me vrouw Looman zelf een eitje ter hand en ontdekte zij de ene na de andere eierbewerker: "In Amerika is- de hobby zelfs uitgegroeid tot een commercieel gebeuren". "In Oostduitsland houdt in de week voor Pasen iedereen zich be zig met het beschilderen van de ei- Rijnsburger breekt been WASSENAAR Een 19-jarige Rijnsburger heeft gisteren bij een aanrijding in Wassenaar zijn been gebroken. De jongeman kwam met eren. De straten zijn in die periode dan ook bijna uitgestorven", zegt mevrouw Looman, die veel geleerd heeft van de Oostduitse eierkun- stenaars. Ook in andere landen blijkt genoeg expertise op het ge bied van het leegzuigen en bewer ken, tot borduren toe. "Je doet steeds weer nieuwe ideeën op", weet de Warmondse. Haar diepe interesse en groeien de kennissenkring brachten haar driejaar geleden op het idee een ei- erbeurs te organiseren. Het Wasse naarse cultureel centrum Warenar leek het meest geschikt en een tra ditie ontstond. Inmiddels beschikt zijn bromfiets op de Deylerweg in botsing met een 24-jarige automo bilist uit Leiden. Volgens de politie kwam de bromfietser ten val toen hij de auto wilde inhalen, terwijl de bestuurder juist linksaf wilde slaan om zijn wagen te parkeren. De Rijnsburger werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Looman over een lijst met 400 bin nen- en buitenlandse hobbyisten die dolgraag hun eieren willen to nen. Om de beurs zo interessant en veelzijdig mogelijk te maken, se lecteert ze 75 deelnemers uit de verschillende categorieën. Me vrouw Looman verdient er niets aan. De kosten worden betaald uit de opbrengsten en het geld dat overblijft gaat naar het weeshuis voor gehandicapte kinderen van Pater Smeets in Nuth. Munten De Numismatische kring Bloembollen streek houdt op zaterdag 4 maart de jaarlijkse 'open-muntendag' in gebouw 't Trefpunt aan de Schoolstraat in Lisse. Van 10.00 tot 12.00 uur kan iedereen gratis munten laten taxeren. Vanaf 14.00 uur is er een demonstratie-veiling. Speciaal voor deze gelegenheid heeft de kring een kleine expositie gemaakt. VOORSCHOTEN - Het ziet ernaar uit inwoners van Voorschoten met een mini mum-inkomen binnenkort in aanmerking kunnen ko men voor een bijdrage uit een speciaal hulpfonds dat de gemeente wil instellen. Het fonds zal worden be heerd door een nog op te richten stichting. De gemeenteraad van Voorschoten heeft voor de steun aan de minima in juni vorig jaar 30.000 gulden ge reserveerd. De notitie, waarin de richtlijnen voor de verdere steun zijn opgenomen volgt op een nota over steun aan de minima die de plaatselijke afdeling van de PvdA, gesteund door de PPR, in oktober 1987 heeft samengesteld. In die nota werd een aantal ex traatjes genoemd die de gemeente aan mensen met een minimum-in komen zou kunnen schenken. In de nu verschenen notitie worden verschillende aanbevelingen uit het schrijven van de PvdA/PPR overgenomen. Zo kunnen mensen met een minimum-inkomen, als het aan de gemeente ligt, voortaan in aanmerking komen voor kwijt schelding van rioolbelasting en rei nigingsrechten. Ook voor een bij drage in de kosten van contributies en een vergoeding voor bijkomen de studiekosten voelt de gemeente wel iets. Aanvulling Behalve de gemeente maken ook de diaconieën van de roomskatho- lieke kerk, de hervormde gemeen te en de gereformeerde kerk en de stichting Humanitas (afdeling Voorschoten) deel uit van de stich- Toezicht in handen van nog op te richten stichting Deken Bull van Zoeterwoude tien jaar lang 'oor en oog' van de bisschop ZOETERWOUDE - Tien jaar lang was hij, zoals hij het zelf uitdrukt, "het oor en het oog van de bis schop". Afgelopen zaterdag was echter de dag aange broken om zijn functie als deken van de regio Zoeter woude over te dragen aan zijn opvolger pastor H. van Zoelen. Dit gebeurde in aanwezigheid van bisschop Bar in de kerk 'Het Anker' in Hazerswoude. Voor pater F. Buil (67) betekende de overdracht een eerste stap op tde weg die hem zeker ver uit de buurt van Zoeterwoude zal lei den. Als hij per 1 augustus ook afscheid zal hebben genomen als pastoor van de St. Jansparochie, is voor hem immers de kous af in Zoeterwoude.. "De afgelopen ja ren heb ik bewust toegewerkt naar een bepaald punt. De paro chie is voldoende op poten gezet en kan zichzelf goed redden. Als kinderen zelfstandig zijn gewor den, moet je ze ook niet meer overal achterna lopen. Dat zal ik dus ook niet doen. Bovendien zal er elders nog wel weer een func tie voor mij zijn". door Conny Smits Pater Buil benadrukt dat hij het altijd goed naar zijn zin heeft ge had in Zoeterwoude. Zijn wor tels liggen er echter niet. "Mijn kinderjaren heb ik doorgebracht in het land van Maas en Waal, ter wijl ik het gymnasium volgde in Uden. Deze school, waaraan een internaat was verboden, werd ge leid door de Paters Kruisheren. Zij hebben in grote mate de rest van mijn leven beïnvloed". Volgens Buil wordt er vaak nogal negatief gedacht over de situatie in dergelijke internaten. "Bij ons was de sfeer heel open. Er was altijd ruimte voor de ei gen hobby's en om je eigen talen ten te ontdekken. Je werd er op een harmonieuze manier ontwik keld tot een persoonlijkheid. Dat heb ik altijd hoog gewaardeerd, vooral toen ik later in aanraking kwam met mensen die door een minder beschermde jeugd in grote moeilijkheden waren ge raakt". Eenmaal zelf toegetreden tot de orde van de Kruisheren, bracht Buil enkele jaren in het klooster door, waaronder dat in Zoeterwoude. Een enerverende én moeilijke tijd, aangezien de oorlog was uitgebroken. Buil was daardoor van zijn familie, die beneden de grote rivieren woonde, afgesloten en in het klooster raakte hij betrokken bij het ondergrondse werk. "Kloos ters waren immers zekere schuil en bewaarplaatsen tijdens de oorlogsjaren". Kunst Na 1945 volgde hij zijn studie theologie, die zo vlak na de oor log juist een hele ontwikkeling doormaakte. Daarna werd hij 'bestemd' voor een functie op een middelbare school. "De kunst had altijd mijn belangstel ling, dus werd mij gevraagd een opleiding te volgen om les te kunnen geven in tekenen en kunstgeschiedenis. Als theoloog kwam ik zo op de kunstacademie met veel jongere leerlingen van heel verschillende pluimage. Dat heb ik altijd heel leuk gevonden, de wereld is nu eenmaal zeer bont. Het was goed daarmee in aanraking te komen na het kloos terleven". Een groot deel van zijn leven heeft Buil gedacht 65 te worden in zijn baan als leraar aan een Amersfoortse middelbare school. "Ik had er zelf nooit aan gedacht leraar te worden, maar toen ik eenmaal in het onderwijs zat, deed ik het met groot plezier. Op veel scholen zijn de tekenles sen een ramp, een uurtje dat de leerlingen waarnemen. Maar bij mij ging het wél leuk, ik had een heel goed contact met de leerlin gen. En dat is ontzettend belang rijk". De vernieuwingen in het on derwijs bleken echter een kink in de kabel. "Sinds de Mammoet wet heb ik medelijden met het onderwijzend personeel", zegt Buil grappend. De serieuze on dertoon is echter onmiskenbaar. "Sindsdien is het aantal lesuren van een leraar afhankelijk van het keuzepakket van de leerlin gen. Elk jaar opnieuw heerst er van Kerstmis tot Pasen een grote onzekerheid op school. Boven dien kwam er een nieuwe lich ting leraren die het allemaal veel beter dacht te weten. Kortom, echt happy voelde ik me niet Pastoor Verbonden als hij was aan de or de van de Kruisheren, was hij niet voor één gat te vangen. "Ik ben toen gevraagd als deken voor de regio Zoeterwoude. Er werd aan mij gedacht omdat ik immers al een paar jaar in het klooster hier had gewoond. De eerste jaren was ik alleen deken, daarna volgde ik pater Lambot ook op als pastoor. Zo kwam het dat ik de laatste jaren toch nog als pastor werkzaam ben ge weest". Het dekenaat Zoeterwoude omvat naast Zoeterwoude-dorp ook Hazerswoude-dorp, Hazers- woude-Rijndijk en Stompwijk. Als deken ben je de schakel tus sen de bisschop en de parochies, vertelt Buil. "Namens de bis schop voer je het beleid uit. Maar je adviseert hem ook waar het gaat om pastoorsbenoemingen. Je onderhoudt de contacten met de parochiebesturen en zorgt voor de onderlinge samenwer king. In de tijd dat ik deken was, is er overigens wel het een en ander in de functie veranderd. Vroeger was een deken iemand die in zijn eentje het toezicht hield; nu is er sprake van een vereniging met een bestuur dat uit alle vier de parochies wordt gekozen". Deze structuur kornt de samenwer king ten goede, meent Buil. "Er zijn nu werkgroepen waarin de mensen zelf dingen bespreken als de vorm van de liturgie, de ca techese en welke acties voor de Derde Wereld gevoerd zullen worden". Eens per maand komen alle dekens bij de bisschop om te be spreken wat er zoal leeft in de pa rochies. "Wat in de landelijke kerk leeft, is immers niet altijd te vertalen naar alle plaatselijke pa rochies. De gemeenten van de re gio Zoeterwoude hebben bij voorbeeld een geheel eigen plat telandskarakter. Er zijn veel minder inwoners dan in de stad en, al wonen ze verspreid, ze ken nen elkaar veel beter. Ze zijn op elkaar aangewezen en hebben een heel andere mentaliteit. Er spelen dus ook heel andere pro blemen dan in bijvoorbeeld een stad als Leiden". Kader De grootste taak die Buil de afge lopen jaren in het dekenaat Zoe terwoude had te verrichten was "de parochianen te doen besef fen dat ze zélf de kerkgemeen schap zijn en niet afhankelijk van de pastoor. De laatste jaren is' eraan gewerkt dat de leek zelf in staat is om de kerk te dragen. De mensen zelf moeten het kader vormen dat de kerk in de toe komst verder bestiert". "Vroeger", zo vergelijkt Buil, "hing de hele parochie af van de plaatselijke pastoor. Er was spra ke van een consumptief geloofs leven. Nu wordt van de gelovi gen zelf veel meer actie ge vraagd. En dat is goed, want een parochie van pakweg 4.000 men sen is voor één man alleen moei lijk te hanteren. We hebben nu bijvoorbeeld een wijkcontact- groep van een aantal mensen die de contacten namens de paro chie onderhoudt. Het persoon lijk contact lééft daardoor op. Op die manier kun je echt het leven van de mensen mee helpen dra gen". De grotere inbreng van paro chianen is volgens Buil te dan ken aan een ontwikkeling van de hele maatschappij. "Vroeger hadden de meeste mensen niet meer dan de lagere school en moesten ze zo hard werken dat er weinig tijd voor andere dingen was. Tegenwoordig heeft bijna iedereen wel een zekere oplei ding en wat meer vrije tijd. Er kan dus beter worden samenge werkt en eigen ideeën krijgen een kans. Door die eigen inbreng gaat de kerk ook veel meer leven voor de mensen'. Terugkijkend op zijn dubbel functie van deken en pastoor, zegt Buil dat het een "zware job" is geweest. "Maar er is wel iets bereikt. De parochianen hebben hun eigen weg gevonden en kun nen straks verder met mijn op volger. Ik vind het dan ook niet erg om te vertrekken. Ik heb er immers de leeftijd voor. En wie weet wat er straks nog op mijn weg komt". De krant voor uw eigen stuk van Nederland houdt U van dag tot dag op de hoogte. Neem nu een proefabonnement: Pastor F. Bull met op de achtergrond de St. Janskerk in Zoeterwoude: "Er spelen hier heel andere problemen dan neen stad als Leiden". «oto wtm oukman»

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9