VAN TUENMMPn we alcoholisten zijn 'Ze denken zeker dat DE TIJ Pi 'kroniek BRAND STADHUIS BEKENDER DAN Z'N BOUWGESCHIEDENIS Ambulancepost van Alphen naar Leiden PAGINA 8 REGIO MAANDAG 27 FEBRUARI 1989 Wijkvereni gingen functioneren niet KATWIJK - Het onderzoek dat studenten van de Haagse Hogeschool gehouden hebben naar het functioneren van de Katwijkse wijkverenigingen heeft geleid tot een negatief oordeel over de besturen van die verenigingen. De resultaten van het onderzoek hebben voorzitter A. Glasbergen en penningmeester P. Glasbergen van de wijkvereniging Molen wijk er inmiddels toe bewogen hun functie neer te leggen. De Katwijkse wijkverenigin gen zien zich de laatste jaren ge confronteerd met een teruglo pend ledenaantal en een gerin ge bereidheid onder de wijkbe woners om vrijwilligerswerk voor de vereniging te verrich ten. In een gemeentelijke con cept-nota werd vorig jaar ge constateerd dat de wijkvereni gingen hun basis moeten ver breden door het ontwikkelen van nieuwe initiatieven. Behal ve aan meer aandacht voor al gemeen tienerwerk, wordt on der meer ook gedacht aan een toename van de activiteiten voor ouderen vanaf 55 jaar. De gemeentelijke bevindin gen waren voor de wijkvereni gingen aanleiding om ook zelf een onderzoek te starten. Ku bus '85, het overkoepelend or gaan van de Katwijkse wijkver enigingen, gaf daarop opdracht aan studenten van de afdeling cultureel werk van de Haagse Hoogeschool om een onder zoek uit te voeren naar het functioneren van de verenigin gen. De bedoeling van de wijk verenigingen was het Katwijk se gemeentebestuur met de on derzoeksresultaten ertoe te be wegen het werk van de wijkver enigingen te subsidiëren. Er is deze maand weer veel ge schreven over de brand die op 12 februari 1929 het fraaie stadhuis aan de Breestraat heeft verwoest. Veel mensen weten ook meer van de brand dan van het stad huis zelf. Daarom zal ik in plaats van de brand, iets over de lange en ingewikkelde bouwgeschie denis schrijven die door de brand zo abrupt een ingrijpende wending nam. Het is niet zo dat het stadhuis er van het begin af aan heeft uit gezien zoals het er in 1929 uitzag. Achter de lange monumentale voorgevel ging in werkelijkheid een weinig samenhangend ge heel van verbouwingen en uit breidingen schuil. Een monu mentale achtergevel ontbrak vol ledig omdat het stadhuis aan die kant was ingeklemd in de be staande bebouwing. Vanaf de Korenbeurs keek men aan tegen een rij winkelpuien aan de Vis markt en niet zoals nu op een groot stadhuisplein. Afwijkend De oudst bekende vermelding van het toen nog kleine stadhuis dateert van 1350. In 1413 werd het uitgebreid door de aankoop en sloop van ernaast gelegen wo ningen. In de nieuwbouw wer den op de begane grond de vlees hal en op de verdieping het want huis (lakenhal) gevestigd. De ge vel ervan bezat een opengewerk te gotische borstwering die was voorzien van uitkijktorentjes. In 1455 werd aan de linkerzijde een woonhuis aangekocht waarvan de gevel in 1662 werd verbouwd naar een ontwerp van de toenma lige stadsarchitect Willem van der Helm, dat totaal afweek van de renaissancegevel die in 1597 was opgetrokken. Deze was voor het oude stadhuis geplaatst, dat tijdens het beleg van 1574 nogal was beschadigd. De geleerden zijn het er niet over eens of de ontwerper ervan de bekende bouwmeester Lie ven de Key uit Haarlem of de stadsbouwmeester Claes Corne- lisz is geweest. (In het Leidse jaarboekje van dit jaar zal een ar tikel over dit probleem van de hand van professor R. Meischke verschijnen). De verticale opzet van de goti sche gevel moest plaatsmaken voor een horizontale opzet. Daar toe werd de borstwering met spietorens vervangen door een passende balustrade. Bovendien kwam er een monumentale ing- nangspartij en werd het beeld houwwerk uitgevoerd door de beroemde steenhouwer Luder van Benthem uit Bremen. Strekken In 1604 werd het stadhuis weer uitgebreid, nu twintig meter naar de rechterzijde met een gevel in de trant van de zojuist gereedge komen hoofdgevel. In plaats van lateien werden boven de ven sters zware strekken aange bracht. In 1635 werd aan de rech terkant, naast de uitbreiding van 1455, nog een woonhuis bijge trokken waarvan de gevel pas in 1735 in de stijl van de hoofdgevel werd verbouwd. Ook in latere eeuwen werd nog veel aan het stadhuis vertimmerd. De onderbouw van de toren dateerde van het einde van de veertiende eeuw. In 1573 stortte de bovenbouw in en in 1599 werd die in achthoekige vorm her steld. Na de brand van 1929 had men de keus tussen de bouw van een geheel nieuw stadhuis, desnoods op een andere plaats, of herbouw ter plaatse met behoud van de oude gevel. Helaas was het ge meentebestuur volkomen onno dig nogal bruut omgegaan met Na de brand zijn in de gevel de lotgevallen van het stadhuis tijdens en na de brand weergegeven. Hier ziet men het omtrekken van de topgevels in de strekken boven het derdê venster van links op de begane grond, (foto Dijkman) Storm van kritiek Dudok, gemeentearchitect van Hilversum en voordien adjunct directeur van gemeentewerken in Leiden, kreeg opdracht het nieuwe stadhuis te ontwerpen. Zijn ontwerp, dat lijkt op zijn raadhuis te Hilversum, oogstte een storm van kritiek van de zij de van de Leidse burgerij. Men bleef bij het plan om nieuwbouw achter de oude gevel te realise ren, maar nodigde nu vijf archi tecten uit een ontwerp in te die nen. Dudok maakte bezwaar te gen een vergelijkende beoorde ling en trok zich terug. De vijf archticten waren C.J. Blaauw, A.J. Kropholler, H.F. Mertens en de Leidenaars B. Buurman en J.A. van der Laan (ontwerper van het V&D-complex aan de Aalmarkt). Op 1 mei 1933 werden de vijf plannen ingediend bij een com missie van deskundigen. Alle plannen werden gepubliceerd in het Bouwkundig Weekblad van 19 augustus 1933 en de tekenin gen werden tentoongesteld in de Lakenhal. De commissie en B &W waren unaniem van oordeel dat het plan Blaauw het beste was, maar ook dit oogstte veel kritiek, terwijl vooral het ont werp van Kropholler nogal wat aanhangers had onder de burge rij. De burgers wendden zich zelfs tot de Kroon om het besluit te laten vernietigen, maar dat is niet gelukt. Het ministerie van onderwijs, kunsten en weten schappen vond het een beslis sing voor het gemeentebestuur en niet voor de regering. In juli 1934 kreeg Blaauw de defi nitieve opdracht en hij bouwde achter de gevel het huidige stad huis, waarover de meningen nog altijd zeer zijn verdeeld. Het moet worden gezegd dat in elk geval de sculpturen aan de ach terzijde de moeite waard zijn. De toren kon niet meer worden her steld, maar Blaauw heeft de vor men van de oude spits nog enigszins in het ontwerp nage volgd. Ook dient te worden ver meld dat aan de linkerzijde van de voorgevel het poortje is ge plaatst dat voorheen aan de Vis markt stond. Op 17 december 1940 werd het nieuwe stadhuis in gebruik genomen en in 1947 wer den de werkzaamheden van de nieuwbouw afgerond. de ruïne: de topgevels werden in de dagen na de brand omgetrok ken terwijl men ze had kunnen stutten om ze vervolgens te de monteren. Ook werd met het om trekken van de middelste gevel geen rekening gehouden met de monumentale trappen waardoor het beeldhouwwerk hiervan on der puin van de top werd bedol ven en schade opliep. Geharrewar Er volgde een hoop geharrewar over hoe men de kwestie moest aanpakken. Men had zoveel mo gelijk fragmenten bij elkaar ge zocht en in de Hooglandse Kerk uitgespreid. Helaas heeft de rijkscommissie voor de monu mentenzorg, die toch nauw bij de zaak was betrokken, nagelaten de oude middeleeuwse vleeshal te documenteren. Foto's laten zien dat dit toch heel wel moge lijk moet zijn geweest. Uiteindelijk besloten de intern verdeelde rijkscommissie en B &W tot behoud van de gevel en het geven van een opdracht voor de bouw van een nieuw stadhuis daarachter. Ook over de recon structie van de nodeloos verniel de geveltoppen bestond nog veel onenigheid. Sommigen wilden eigentijdse geveltoppen laten maken of, erger nog, de toppen aanduiden met bij voorbeeld ge le driehoeken. Het is aan profes sor Odé te danken dat de toppen mochten worden herbouwd. He laas waren de gevels van de uit breidingen van 1455 en 1635 aan de linkerzijde niet meer te red den. In plaats hiervan werd een nieuwe gevel in de trant van de oorspronkelijke neergezet, maar met beeldhouwwerk dat de stad huisbrand weergeeft. Odé en Van Heeswijk kregen de leiding over het herstel van de gevel, met als dagelijks uitvoerder de heer Blom, hoofdopzichter bij de res tauratie van de Grote Kerk in Dordrecht. Wapenvondst in huis Hillegommer HILLEGOM De Hillegomse po litie heeft vrijdag bij een huiszoe king een grote hoeveelheid wapens aangetroffen in een woning van een 35-jarige Hillegommer. In de woning vond de politie drie vuur wapens, een kruisboog, een zoge naamde elektrische wapenstok, een busje met gevaarlijk gas en een aantal hand- en steekwapens. Het onderzoek in de woning werd ingesteld na aanleiding van een bedreiging eerder die dag in Hillegom.De Hillegommer is in verzekering gesteld. Lens oorzaak van aanrijding- HAZERSWOUDE - Doordat haar contactlens niet goed zat, is een 26- jarige vrouw uit Hazerswoude in de nacht van zaterdag op zondag tegen eèn geparkeerde auto ge botst aan de Potgieterlaan in haar woonplaats. Tegenover de politie verklaarde de vrouw dat ze wegens lensproblemen met haar ogen moest knipperen. Daardoor zag ze de auto niet staan. Het voertuig behoort toe aan een 45-jarige inwoner van Groesbeek die in Hazerswoude logeerde. Twee getuigen hadden het kente ken genoteerd van de auto van de dader. Die zei tegen de politie dat ze na de aanrijding was doorgere den omdat ze vreselijk was ge schrokken. Veel belangstelling voor Eurodag in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - De centrale post ambulancevervoer (cpa) in Alphen wordt vrijwel zeker met ingang van 1 janu ari 1990 ondergebracht bij de alarmcentra le van de brandweer in Leiden. Besprekin gen daarover tussen vertegenwoordigers van de brandweer van Alphen en Leiden, de alarmcentrale in Leiden en het IGOR (het samenwerkingsverband van gemeen ten in de Rijnstreek) verlopen volgens de betrokkenen 'voorspoedig'. Met hun initiatief lopen de vier partijen vooruit op de uitvoering van het spreidingsplan van de provincie Zuid-Holland. Dat plan houdt in dat voor een centrale post ambulancevervoer een gebied is vereist van 400.000 inwoners. De pro vincie wil volstaan met twee a drie cpa's. In de tien gemeenten van het IGOR wonen in totaal slechts 110.000 inwoners. Leiden komt mét de plaatsen in de omgeving (waaronder de ge meenten in de Bollen/Duinstreek) niet verder dan 370.000 inwoners. "Om een nóg grotere concentratie te voorko men, willen Leiden en Alphen vrijwillig tot sa menwerking komen. Doen ze dat niet, dan lo pen ze het risico dat ze straks worden gedwon gen om bij voorbeeld samen te gaan met Den Haag. En dat zou grote consequenties hebben voor de snelheid waarmee brandweer én ambu lance kunnen uitrukken. Het is belangrijk dat de taken van brandweer en ambulance goed óp elkaar zijn afgestemd. Stel dat er een auto in brand vliegt en dat iemand er niet uit kan, dan is het noodzakelijk dat brandweer en ambulance zo snel mogelijk ter plekke zijn", zo licht A. van Diggele, secretaris van het IGOR, de gang van zaken toe. De cpa in Alphen is nu nog ondergebracht bij de centrale meldkamer, waarop onder meer ook de brandweer, de bejaardenalarmering en de milieutelefoon zijn aangesloten. Toen de plan nen van de provincie vorig jaar bekend werden gemaakt, zag het er nog naar uit dat met het ver dwijnen van de ambulancepost de gehele meld kamer op losse schroeven zou komen te staan. "Die vrees bestaat nu niet meer. Dat komt omdat er inmiddels veel meer poten onder de meldkamer staan. De afgelopen maanden is bij voorbeeld de inbraakbeveiliging van de scho len erbij gekomen en is de wijkverpleging uit gebreid. Daardoor kan de meldkamer ook zon der cpa blijven functioneren. Het is ook beslist niet zo dat het allemaal onoverzichtelijker en tijdrovender wordt als de cpa straks in Leiden is ondergebracht. Het maakt niet veel uit of je nu in Alphen of in Leiden op een knopje drukt. De centralisten in Leiden moeten wél snel weten hoe alles in Alphen en omgeving geografisch in elkaar zit, zodat de mensen in de juiste plaats op de hoogte worden gesteld. Moet je zoiets bij voorbeeld vanuit Den Haag regelen, dan wordt het wél onoverzichtelijk", aldus ondercomman dant A. Siereveld van de Alphense brandweer. Op de inkrimping van het aantal posten is aangedrongen door de ziektekostenverzeke raars, die evenals de gemeenten meebetalen aan de kosten van het ambulancevervoer. Door de samenwerking mét Leiden worden de perso neelskosten automatisch verminderd. ALPHEN AAN DEN RIJN - Evenals de meeste anderen aan boord weet Henk de Jong al lang op welke partij hij op 15 juni bij de Europese verkiezingen gaat stemmen. Toch duikt ook hij op deze zaterdag op de 'Euroboot' aan de Alphense Rijnkade nieuwsgierig in de enorme lading folders uit twaalf verschillende landen. "Er is een hoop leuke informatie, maar de indruk wordt wel gewekt dat we hier alcoholisten zijn en in elk geval erg zijn geïn teresseerd in drank. In elke stand vind je het nodige over wijnen", zo laat het Alphense raadslid voor het CDA blijken dat de informatie niet helemaal tot tevredenheid stemt. HAZERSWOUDE - Bisschop Ph. Bar van Rotterdam heeft zaterdag middag in Het Anker in Hazers woude H. van Zoelen geïnstalleerd als deken van Zoeterwoude. De in Woubrugge wonende Van Zoelen stond al aan het hoofd van het deke naat Alkemade en heeft daar nu Zoeterwoude bij gekregen, zonder dat beide dekenaten worden sa mengevoegd. De scheidende deken F. Buil bood Van Zoelen als symbool van de vier parochies in Zoeterwoude, Hazers woude en Stompwijk die onder het dekenaat Zoeterwoude vallen, een klavertje vier aan. Na de dienst was er een receptie waar afscheid werd genomen van deken Buil en kennis kon worden gemaakt met Van Zoelen. Op de foto van links naar rechts op het altaar: oud-deken F. Buil, bisschop Ph. Bar, de nieuwe deken H. van Zoelen en T. de Rooy. Dronken bestuurder na achtervolging gepalet in Alphen LEIMUIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 30-jarige auto mobilist die te veel had gedronken is zaterdagnacht door de rijkspoli tie Nieuwkoop/Alkemade aange houden in Alphen. De politie had de man, een Hazerswoudenaar, achtervolgd vanaf Leimuiden op de provinciale weg naar Alphen. Kinderen (maar ook ouderen) werden op de boot aan de Rijnkade rijkelijk voorzien van ballonnen. invoeren van een Ecologische Ge meenschap om de 'schrikbarende milieuvervuiling' tegen te gaan. Nel van Dijk van de Regenboog fractie van PSP, PPR, CPN en Groene Partij Nederland ("De mensen hebben geen zicht op wat er gebeurt"), D66, RPF/SGP/GPV en IDE. Deze partij debuteert in Al phen met een 'politiek initiatief zonder nationaal niveau dat met een uniek Europees netwerk iede re burger de gelegenheid wil geven zijn/haar stem in het Europees par lement te laten horen'. "Ik had eerder het een ander over allerlei taleninstituten verwacht. Talen worden erg slecht gespro ken. Dat geldt zeker voor Frans dat iedereen al snel laat vallen. Daar om zou het wel goed zijn geweest als hier ook de nodige aandacht was besteed aan de verschillende talen". door Jan Preenen Met die opmerking duidt De Jong onbewust op het grootste probleem in de Europese Gemeen schap: het feit dat ondanks alle mooie woorden over eenwording in 1992 niet naar elkaar wordt ge luisterd, laat staan dat men elkaar verstaat. Zoals dat voor goede wij nen geldt, zo zouden ook de Eu ropese verkiezingen geen krans be hoeven. In werkelijkheid voelt de massa er zich echter niet door aan gesproken. Bij de vorige verkiezin gen voor het Europees parlement liet slechts 52,5 procent van de Ne derlanders zijn stem horen. Europawijs Om dat percentage in elk geval in Alphen op te schroeven, hebben de plaatselijke partijen zich vorig jaar al verenigd in de Stichting Samen werkende Politieke Partijen Al phen aan den Rijn. Het doel van de stichting is, om met burgemeester Martin Paats te spreken, 'Alphen Europawijs' te maken. Dat gebeurt met een informatiemarkt op een zogeheten Euroboot aan de Rijnka de, die duizend bezoekers trekt, en tijdens een forum voor vierhon derd mensen 's avonds in het ge meenschapscentrum De Bron on der leiding van Dick Dolman, voor zitter van de Tweede Kamer. "Een uniek initiatief. Alphen is hiermee de eerste gemeente in Ne derland. Het is goed dat mensen zo iets uit zichzelf opzetten. Daaar hebben wij graag 1.500 gulden voor over. Europa '92 is helaas nog een beetje een elitaire zaak. Het is moeilijk uit te leggen wat er precies gaat veranderen. Het vraagt van de mensen een geestelijke investering om te ontdekken hoe Europa in el kaar zit. Ze moeten beseffen dat bij voorbeeld negentig procent van de zaken, waaraan de boeren zich heb ben te houden, voortkomt uit Eu ropese regelgeving". De eigenaar van dit citaat, Eppo Jansen, hoofd van het voorlich tingsbureau in Nederland van het Europees parlement, voegt er evenwel aan toe dat de mogelijkhe den om 'echt invloed uit te oefenen op dit moment gering zijn'. Alles wordt beslist door de Europese raad van ministers. Het Europees parlement brengt slechts advies uit en kan niet echt controle uitoefe nen op de besluitvorming. Jansen: "Daarom moet de druk op de mi nisterraad worden vergroot. Wel licht gebeurt dat als straks sprake is van een grote ookom^t". Daarop wordt 's avonds tijdens het forum ook constant gehamerd door Europarlementariërs, Joris Voorhoeve, fractievoorzitter van de WD in de Tweede Kamer en anderen die op deze avond op weg naar Straatsburg alvast wat stem men proberen te vergaren. Arie Oostlander (CDA): "Het zou vreemd zijn als er in de Tweede Ka mer geen publieke tribune zou zijn. Op Europees niveau ontbreekt die echter. Veel wordt beslist in beslo ten vergaderingen van vakminis ters. Dat moet veranderen". Hij zit daarmee op dezelfde lijn als PvdA'er Piet Dankert ("Van de mocratie is geen sprake"), Voor hoeve, die en passant pleit voor het gespreksavond Belangenvere niging Zwammerdam mei burge meester en wethouders van Al phen, aanvang 20.00 uur in het Verenigingsgebouw, Kerkplein. Leiden concert in de Trio-serie', met Trio Dante, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O. Oude Vest. Leiderdorp thema-avond Vrouwenoverleg Leiderdorp met videofilm over zelfverdediging: 'Hoe bepalend is onze houding', aanvang 20.00 uur in de Muzenhof. Oogstgerei postzegelruilavond van de Postzegelvereniging Oegstgeest, van 19.00 tot 22.00 uur in 't Groot Profijt. het Recht', Voorschotense Vrou wenraad, derde lezing 'Huwelijk en echtscheidingsproblematiek', door mr. A. Drayers-Udo aan- DINSDAG 28 FEBRUARI Alkemade eerste paal nieuwbouw veiling EMM aan de Sotaweg, om 10.30 Alphen informatie-/ voorlichtingsbij eenkomst patiëntenvereniging Ai- phen over pijnbestrijding, aan vang 20.30 uur in De Bron, Trou- badourweg. thema-avond 'De economie Boskoop concerl Zangvereniging Hosanna, Nederlands Hervormde Kerk, aanvang 20.00 uur. Katwijk sportactiviteiten voor mensen met CARA, onder leiding van een fysiotherapeut, van 15.30 tot PPR 19.30 u ledenvergaderir gastspreker over het gedeelte 'De vloer in de zorg' uit het discussie stuk 'Groen licht', aanvang 20.00 uur, Rapenburg 100. Leiderdorp informatie-avond Regionale Vogelwerkgroep: 'Vogels, hun nesten en nestelplaatsen, Milieu Educatief Centrum De Houtkamp, aanvang 19.30 uur. Noordwijk schrijversavond met Margriet de Moor, 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Weteringkade. WOENSDAG 1 MAART Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. voorstelling: 'Waschtag' (Duitstalig), door het Wolfgang Borchert Theater uit Münster, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Fox en Coyote in de goot', door FACT, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater, Cle- veringaplaats. Voorschoten kindervoorstelling (4 tot 10 jaar): *Wie niet blauw is, is gezien', door Poppentheater Wellus Nie- tus. Marijkelaan, tel: 01717-8361. DONDERDAG 2 MAART Alphen concert Debussy Trio in de Oudshoornse Kerk, aanvang (viool) er van 12.45 tot 13.30 uur in de Ka pelzaal K&O, Oude Vest. voorstelling: 'Het Naaikamer- tje', comedie van Feydeau, door het Vlaams Gezelschap, 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Fox en coyote in de goot, door Fact, 20.30 uur, Lak- Theater, Cleveringaplaats. voorstelling: 'Mama, kijk zon der handen', door Toneelgroep Litteris Sacrum, 20.30 uur in het Microtheater, Oude Vest.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8