TAD LEIDEN Parkeerpolitie dreigt te stoppen met bekeuren LEIPSCH m PAGBLAI Concordia 'swingend' Proef met bewaren chemisch afval in drie Leidse wijken Geen nieuwe nekkramp- gevallen in Leidse regio Recordaantal cursisten bij Studiehuis actief in vtije lijd GELUIDSWAL9 BIJ VERDUBBELING SPOOR s MAANDAG 27 FEBRUARI 19 LEIDEN - Concordia opende za terdagavond zijn jaarlijks con cert met een vurig Spaans num mer "El gato montes", uitge voerd door de Senioren onder leiding van hun nieuwe dirigent Guus Geuzenbroek. Een volle rumoerige bak luisterde na dit feestelijk begin in de eerste plaats naar de Junioren en de Drumband. De jeugd was van de senioren te onderscheiden door hun lengte, de kleur van hun kle dij en natuurlijk nog door hun muzikale gehalte. In "gave" blauwe glimmende minipakjes presenteerden de Minirettes zich parmantig, inclusief batons en tulen hoofddeksels. Ook de keu rige donkerblauw geklede bla zers en slagwerkers presteerden op hun instrument al héél wat onder de goede en sympathieke leiding van Karei Boeff, die niet alleen de jeugd voor zijn reke ning nam maar ook alle slagwer kers. Deze werden ook vóór de pau ze ruim bedeeld in het zeer uitge breide programma. Tot de leuk ste nummers behoorden wel "Stick to stick" van het jeugd- blok en "Drums a gogo". Het eer ste om zijn geroffel op twee ma nieren, het slaan op de trommels en het getik tegen de stokken, het tweede om het uitstekende samenspel van de scherpe en doffe trom. Maar het hoogtepunt lag toch wel na pauze. Een swingende Combo, onderafdeling van de Marinierskapel, lardeerde het pittige programma. De dirigent zelf, lid van het combo, verwis selde steeds van plaats. Dan weer stond hij zwaaiend voor het orkest, dan weer vloog hij naar zijn combo, om óf de elektrische gitaar óf de trompet te bespelen. In het nummer "Memory", een der mooiste uit de musical "Cats", toonde hij zich een zeer bekwaam trompettist. Wat mij vooral opviel in dit he le concert, met name na de pau ze, was de uitstekende organisa tie. Alle nummers liepen als een trein; een prima lady speaker, die met een prettige stem voort varend steeds drie of vier num mers tegelijk aan elkaar reeg; en de dirigent die de vaart er in hield, nergens vertraging of stil stand toeliet. Ook het feit dat Geusenbroek bijna in elk stuk een of meer solisten liet zegevie ren werd zeer gewaardeerd door het publiek. In "Saxorella" 5 trombones, in "Three jolly trum pets", 3 trompetten en in "High society" kwamen alle instrumen ten bij toerbeurt aan bod. Voor mij was de topper "Yambou- laya". Een muzikaal en gedegen orkest op de achtergrond en een flitsend combo, met als eerste (zwoele) stem de saxofonist en als tweede stem de dirigent, die letterlijk en figuurlijk met han den en voeten de hele santen kraam in bedwang hield. LIDY VAN DER SPEK. Korte kraakactie aan Nieuwe Rijn LEIDEN Het voormalig pand van boekhandel Kooyker aan de Nieuwe Rijn 16 is zondag voor een korte tijd gekraakt geweest, 's Och tends waren 10 tot 15 jongeren het pand binnengedrongen. De winkel stond reeds acht maanden leeg, maar was volgens de makelaar in middels weer in gebruik genomen. De krakers werden hiervan met de koopovereenkomst en huurcon tracten overtuigd. Ze verlieten hierna vrijwillig het pand. LEIDEN - In drie Leidse wijken (Stevenshof, een deel van'de For tuinwij k en een deel van Pancras- oost) wordt binnenkort een proef gedaan met verschillende bewaar- mogelijkheden voor klein che misch afval als batterijen, verfres- ten, spuitbussen, geneesmiddelen en accuzuur. De bewaarmiddelen variëren van een speciale plastic zak tot'een speciaal hiervoor ont worpen chemobox. Gehoopt wordt dat mensen met zo'n plastic zak of chemobox meer klein chemisch af val apart zullen bewaren en eens per zes weken, wanneer de chemo- car door de proefwijk rijdt, zullen inleveren. De proef van de gemeente Lei den, de provincie Zuid-Holland en het Erasmus Studiecentrum voor Milieukunde zal een jaar gaan du- ren. Daarna worden de bewoners van de proefwijken door het Eras mus studiecentrum geinterviewd over hun ervaringen. Getracht wordt de verschillende bewaarmo- gelijkheden met elkaar te vergelij ken. Bovendien zal worden nage gaan wat de beweegredenen zijn van mensen om hun klein che misch afval al dan niet in te leveren bij de chemocar. Aanstaande vrijdag zullen wet houder Kuijers, de directeur ..van de gemeentereiniging, M.A. Log- tenberg, gedeputeerde Van der Vlist en de directeur Water en Milieu van de provincie Zuid-Hol land, H. Beltman, het officiële startsein geven voor de proef. Aan de Uiterstegracht zullen en kele Leidenaren dan de eerste af valzakken en chemoboxen aange boden krijgen. De kosten van de proef bedragen ongeveer 100.000 gulden en worden betaald door de provincie en de gemeente. Geheel los van de proef zal, vanaf 2 maart, door heel Leiden een che mocar gaan rijden die één donder dag per maand gedurende een uur verschillende standplaatsen in de Leidse buurten aandoet. De stand plaatsen en de tijden kunnen men sen vinden in een brief die binnen kort door heel Leiden huis aan huis wordt verspreid. Zowel de proef als het rijden van de chemocar door Leiden maken deel uit van het beleid van de ge meente en de provincie om de zorg voor het milieu, in de eigen woon omgeving, onder de aandacht van de burgers te brengen. Per huisge zin gaat het bij klein chemisch af val om kleine hoeveelheden, maar gerekend over heel Nederland gaat het om duizenden kilo's die het milieu in de woonomgeving scha de toebrengen. Tweede debattoemooi tussen studentenverenigingen in Leiden LEIDEN - Naar voorbeeld van het Amerikaanse Academie Debate zal op 7 maart het Leids Studenten De battoemooi worden gehouden. Het is het tweede toernooi in dit kader en leden van een aantal studenten verenigingen uit Leiden, Rotter dam, Utrecht en Delft zullen in to taal zeven debatten houden. Die worden beoordeeld door een vijf leden tellende jury, bestaande uit de radio- en tv-presentator Koos Postema, WD-kamerlid Frank de Grave, hoofdredacteur van de Groene Amsterdammer Martin van Amerongen, de neer- Actie tegen nieuw dienstrooster landicus Rinke Berkenbosch Francis van Soest, ex-voorzitt van de universiteitsraad van L< den. Van belang bij deze debatvorm het goed aanvoeren van argume ten in een samenhangend betoo Onderwerpen waarover in c kwartfinales wordt gedebatteei zijn: - Om de schriftelijke taalvaardi, heid van universitaire studenten verbeteren, moet in het eerste ja: het vak taalverzorging voor al eerstejaars verplicht worden gi steld; - Universiteiten moeten om c kwaliteit van het onderwijs 1 waarborgen in zeer sterke mal particuliere subsdiebronnen aai boren; - Om vervuiling van de bodei door kunstmest terug te dringe moet de overheid de kleinschalig biologisch-dynamische landbou1 sterk bevorderen; - Om de positie van vrouwen i de verzorgende beroepen veilig 1 stellen, moet de overheid doe middel van regelgeving een flink rem zetten op het aannemen va mannen, vooral in de hogere fun< ties; LEIDEN - De Leidse parkeer politie dreigt geen parkeerbon nen meer uit te zullen schrijven als de gemeente geen verande ring brengt in het nieuwe dienstrooster dat deze week is ingegaan. Volgens de parkeer politie gaan zij in de nieuwe si tuatie op veel onregelmatiger tijden werken en er in inkomen op achteruit. Wethouder Bor- dewijk houdt vooralsnog vast aan het nieuwe dienstrooster. De AbvaKabo heeft B en W intus sen een ultimatum gesteld. Als het college voor aanstaande woensdag niet laat weten te willen onderhan delen over een dienstrooster dat wel de instemming van het perso neel heeft komen er acties, voor spelt Abvakabo-bestuurder Kees Voormeulen. Gedacht wordt aan gratis parkeren voor iedereen. De parkeerpolitie zal in dat geval van af woensdag, op tevoren aangekon digde dagen, geen parkeerbonnen uitschrijven en geen controle uit oefenen op parkeermeters of fout parkeren. Het belangrijkste bezwaar van het personeel tegen het nieuwe dienstrooster is volgens Voormeu len de invoering van gebroken of wisselende diensten. "Een voor oorlogse situatie", noemt de vak bondsbestuurder één en ander. "Het betekent dat mensen eerst 's morgens moeten werken, 's mid dags vrij hebben en dan weer 's avonds moeten beginnen. Dan is wel mensen hun hele dag naar de knoppen. Bovendien hebben de gebroken diensten ook inkomens consequenties omdat er minder overwerkuren betaald worden". Een ander bezwaar tegen het nieuwe dienstrooster is de uitbrei ding van de werktijd van mensen die in deeltijd werken. "In de mees te gevallen gaat het om vrouwen", aldus Voormeulen. "Zij kunnen in de huidige situatie werk en gezin combineren. Het nieuwe dienst- Vinger gebroken bij vechtpartij LEIDEN - Een 14-jarige Leidse jongen brak zaterdagmiddag een vinger tijdens een schermutseling met twee andere jongens. Samen met twee vriendjes liep de jongen op de Korevaarstraat, toen vanuit de parkeergarage een hand snoep naar beneden werd gegooid. Het drietal ging de garage in om te kij ken wie dat had gedaan. Op het dak werden zij opge wacht door twee jongens die on middellijk op hen af kwamen stui ven. Het drietal vluchtte weg, maar de 14-jarige jongen viel toch in de handen van de andere twee.^Eén van hen pakte zijn rechterwijsvin ger beet en draaide die zodanig om dat die brak. De twee knapen van ongeveer 15 jaar zijn daarop weg gelopen. Cafébezoekers met mes bedreigd LEIDEN - Op de Nieuwe Beesten markt moest de politie zaterdag nacht bij een vechtpartij ingrijpen. Een 19-jarige Hagenaar had twee cafébezoekers en een caféhouder met een mes bedreigd. De man, die stevig gedronken had, verklaarde het mes te hebben getrokken, om dat hij door de hond van de café houder was gebeten en stompen in het gelaat had gekregen. De caféhouder deed aangifte van bedreiging, maar werd zelf ook aangehouden op verdenking van mishandeling. Volgens de 46-jarige man had hij de man pas op zijn ge zicht geslagen, nadat hij met het mes stond te zwaaien. De vechters bazen zijn na verhoor vrij gelaten. De Hagenaar had een wond aan zijn gezicht en is daarvoor in het AZL behandeld. De stellingen voor de halve e hele finales betreffen de privatist ring van musea, de undercovei journalistiek en invoering va; maatschappelijke dienstplicht. Het debattoemooi is in het Groc Auditorium van het Academiege bouw, Rapenburg 73. Het begin om kwart voor zeven 's avonds e: is gratis toegankelijk. Na afloop i iedereen welkom voor een borre op studentenvereniging August! Thema-avond over koffie LEIDEN - De Wereldwinkel Le den houdt dinsdag 28 februari ee thema-avond over koffie en de pc sitie van kleine koffieboeren in mc name Zuid-Amerika. De bijeer komst wordt gehouden in de Leic se Studenten Ekklesia aan het R: penburg 100. De aanvang is 20.0 Tijdens de bijeenkomst wore onder meer de videofilm 'Ee schrale troost' vertoond, die in ga: op de wereldhandel in koffie en d slechte economische positie va koffieboeren in Bolivia laat zier Vervolgens spreekt Bert Beekma van de Stichting Max Havela: over de jongste ontwikkelingen o op het gebied van de solidariteit: koffie. De toegang is gratis. Informatica opleidingbij Rhijnwijck LEIDEN - Wethouder Van Dongei (onderwijs) zal op donderdag maart een speciaal voor het prak tijkdiploma informatica ingerich lokaal in Rhijnwijck openen. Voo leerlingen die aan Rhijnwijck, eer opleiding vhbo of havo/mbo wilier volgen, bestaat met ingang van he komend schooljaar de mogelijk heid te kiezen voor het examenval informatica. Rhjnwijck verwach hiermee te voorzien in de behoefte aan vakmanschap en brede inzet baarheid in de informatica en auto matisering. De examens zullen worden afge nomen door de stichting Exin, die ook de examinering op hbo-niveai verzorgt. Fietser breekt been op Nieuwe Beestenmarkt LEIDEN - Een 17-jarige jongen uil Hazerswoude brak zaterdagavond zijn been na een aanrijding met een auto op de Nieuwe Beestenmarkt. De auto, bestuurd door een 22-jari- ge Leidse, reed op de Nieuwe Bees tenmarkt in de richting van de Steenstraat. De jongen stak de kruising met de Beestenmarkt zon der voorrang te verlenen over. Daarbij reed hij ook nog eens in de verkeerde richting. De fiets werd bij de aanrijding die volgde totaal vernield. De jon gen is naar het AZL overgebracht. Symposium over 'Kanker en Chemie' LEIDEN - Ter gelegenheid van hel 25-jarig bestaan organiseert de Leidse hogeschool voor beroepsp- onderwijs een symposium ovei 'Kanker en Chemie'. Dit in het ka der van de actieweek van 3 tot er met 7 april ten bate van het Konin gin Wilhelmina Fonds. Ook hou den studenten een ludieke actie op het Stadhuisplein voor het kanker- fonds. LEIDEN Het Studiehuis Leiden en regio verwacht dit cursusjaar nog de 700ste cursist in te schrij ven. Komende woensdag huldigt het Studiehuis de 600ste leerling bij de stichting voor basiseducatie. Het Studiehuis heeft met het in schrijven van de 600ste cursist het aantal van vorig jaar overtroffen. De stichting is twee jaar gelden tot stand gekomen na een fusie tussen de verschillende instellingen op het gebied van basiseducatie. Koffieochtend In buurtcentrum Dijk 33 wordt elke vrij dagochtend een koffie-ochtend gehou den voor vrouwen uit de binnenstad. Tij dens die ochtend kunnen vrouwen met elkaar praten over uiteenlopende onder werpen; onderwerpen die toevallig ter sprake komen of naar aanleiding van een video of een thema. Kinderen tot vier jaar kunnen worden meegenomen. De koffie-ochtend begint om half tien en duurt tot ongeveer half twaalf. Het adres is Apothekersdijk 33 en de entree be draagt één gulden. Veiling De Leidsche Vereeniging van Postzegel Verzamelelaars houdt morgenavond in het restaurant van zwembad De Zijl aan de Paramaribostraat 66 haar maande lijkse contactavond. Op die avond wordt ook een verenigingsveiling gehouden. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De zaal gaat open om 19.00 uur. Oud-Leiden De Vereniging Oud-Leiden houdt mor genavond in het gemeentelijk museum De Lakenhal een lezing over 'De buiten plaatsen aan de Rijn'. De lezing wordt gehouden door mevrouw drs. M. Molt- hof. De aanvang is 20.15 uur. Pink Puppies De Pinp Puppies, de jongerengroep van de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, houdt zondag 5 maart haar lentefeest in gebouw 'De Kroon', Langegracht 65. Tij dens het feest speelt de Leidse pop groep The Black Outs. De aanvang is 19.30 uur en de toegang is gratis. LEIDEN - Bij de basisgezond heidsdienst in Leiden zijn geen nieuwe gevallen van nekkramp ge meld. Eind vorige week had de dienst acht van dergelijke meldin gen binnengekregen. "Bij dat aan tal is het gelukkig gebleven", ver klaart BaGD-medewerker Van der Grijp. De dienst heeft de afgelopen da gen wel een groot aantal telefoon tjes te verwerken gekregen met verzoeken om inlichtingen. Eind vorige week heeft de BaGD op de Leidse scholen een informatiebul letin verspreid over de ziekte. On der meer naar aanleiding daarvan heeft de dienst donderdag en vrij dag tussen de 200 en 250 telefoon tjes gekregen. Van der Grijp verwacht dat de te lefoon bij de BaGD voorlopig nog wel even 'roodgloeiend' zal blijven staan. "Het informatie-bulletin wordt de komende dagen ver spreid op de scholen in de regio. Uit de regio hebben we de afgelo pen dagen overigens al meer en meer verzoeken om inlichtingen gehad". rooster is veel ongunstiger en dus komen zij privé in de problemen". Wethouder Bordewijk laat desge vraagd weten dat in de brief die de Abvakabo over één en ander heeft geschreven een aantal zaken staan, zoals de financiële consequenties, waarvan hij niet wist dat daarover problemen bestaan. Toch wil de wethouder niet op voorhand ver klaren dat met het college opnieuw te praten valt over de kwestie. Vol- gens Bordewijk is over het nieuwe dienstrooster op correcte wijze overleg gevoerd en overeenstem ming bereikt met de dienstcom missie Politie, die bestaat uit een vertegenwoordiging uit het perso- heel. Voormeulen verklaart dat de parkeerpolitie juist niet in de dienstcommissie vertegenwoor digd is en dat het nieuwe dienst rooster dus dwingend wordt opge legd. "In de commissie zitten enkel gewone politie-agenten. Zij heb ben in dit geval beslist over de par keerpolitie. Uit het verslag blijkt bovendien dat zij met tegenzin ak koord zijn gegaan". Wethouder Bordewijk wijst er op dat de parkeerpolitie aan de verkie zing van de dienstcommissie heeft deelgenomen. "Ik vind dat de be sluitvorming in deze medezeggen schapscommissie op een goede manier heeft plaatsgevonden. Als de Abvakabo daar anders over denkt moet zij eerst maar aangeven op welke wijze de medezeggen schap dan moet functioneren. Ik heb weinig aan een dienstcommis sie als telkens met een deel van het personeel, dat het niet eens is met de eigen vertegenwoordiging, op nieuw onderhandeld moet wor den". De kwestie zal morgen door Bor dewijk aan de orde worden gesteld in een vergadering van het college van B en W. Duidelijk is, volgens Abvakabo-bestuurder Voormeu len, dat als het college niet positief reageert op het verzoek over de ontstane problemen bij de parkeer politie te verleggen Tiet personeel wordt opgeroepen actie te voeren. "In het uiterste geval zal men tot een werkstaking overgaan". Aanstaande woensdagmiddag houdt de Abvakabo een bijeen komst met het personeel van de parkeerpolitie om zich te beraden over de ontstane situatie en de eventuele acties die men denkt te gaan voeren. LEIDEN - De loodsen van jachtwerf Bakker aan de Maredijk worden vermoedelijk nog dit jaar gesloopt om plaats te maken voor woningen voor studenten. De loodsen - tot voor kort in gebruik als opslagplaats voor boten - zijn inmiddels aangekocht door de stichting Studentenhuisvesting. Op het terrein worden 31 drie-kamerwoningen gebouwd. Een paar jaar geleden werden op het terrein van was serij Nijssen naast de jachtwerf al veertig woningen voor studenten en werkende jongeren gebouwd. (foto Wim Dijkman) LEIDEN De NS zijn druk bezig met het verdubbelen van de spoorlijn tussen Den Haag en Leiden. Door de werkzaamheden bij station De Vink is tijdelijk een enorme wal gecreëerd. Het lijkt daarbij alsof er een geluids muur tot stand is gekomen. (foto wim Dijkman) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7