China niet gediend van V S-bemoeienis John Tower belooft de fles voortaan te laten staan Bush krijgt de wind van voren Hongaarse intellectuelen richten vrije vakbond op Poolse leider Rakowski ziet eenakters van Havel Zuidafrikaanse 'Stompie' begraven Uitgevers Rushdie zoeken compromis met moslim-leiders «CHippl BUITENLAND PAGINA 5 PEKING (GPD/Rtr/DPA/AFP/UPI/AP) De Chinese politie heeft gisteren Fang Lizhi, een van de bekendste dissidenten van China, tegengehouden toen hij op weg was naar het afscheidsdiner van de Amerikaanse president Bush. Eerder had Zhao Ziyang, leider van de communistische partij, in scherpe bewoordingen duidelijk gemaakt dat de Verenigde Staten zich niet met de binnenlandse aangelegenheden van China dienen te bemoeien. Zhao Ziyang waarschuwde Bush dat Washington zich niet moet mengen in interne Chinese zaken. Hij wees erop dat de VS zich moe iten onthouden van steun voor per sonen die tegen de Chinese rege ring zijn. Zhao zinspeelde daarmee op het afscheidsbanket van Bush waarvoor de Amerikaanse presi dent drie vooraanstaande dissiden ten had uitgenodigd, onder wie Li zhi. Een Amerikaanse functionaris verklaarde dat de uitnodiging was bedoeld om het belang te onder strepen dat de regering Bush grote waarde hecht aan de mensenrech ten. De drie intellectuelen onderte kenden onlangs een petitie i Geen verzet van Filipijnen tegen asiel van Sison MANILA (AP) - De Filipijnse mi nister van buitenlandse zaken heeft vandaag gezegd dat zijn rege ring niets zal ondernemen om te voorkomen dat Nederland politiek asiel verleent aan José Maria Sison, de oprichter van de Filipijnse Com munistische Partij Sison zei vorige week op een persconferentie in Utrecht dat hij politiek asiel in Nederland had ge vraagd. Sison en zijn gezin verblij ven sinds vorig najaar in Neder land. De Filipijnse minister Man- glapus zei vandaag dat het al dan niet verlenen van asiel een kwestie was voor het gastland. Manglapus woonde zelf van 1971 tot 1986 in ballingschap in de Verenigde Sta ten. "Wij hebben geen uitleverings verdrag met de Nederlandse rege ring", zei hij. "En omdat ik er zelf ervaring mee heb, zou ik ervoor willen pleiten de rechten van de Nederlandse regering in deze niet te verstoren". Tijdens zijn balling schap vroeg de regering Marcos de Amerikanen meerdere keren tever geefs om uitlevering van Mangla pus. Op 14 september diende het Fili pijnse leger een aanklacht in tegen Sison, omdat de vroegere hoogle raar het voorzitterschap van de Communistische Partij weer op zich zou hebben genomen. In okto ber werd een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd. Sison was de leider van een groep die zich in 1968 losmaakte van de Filipijnse Communistische Partij. Een jaar daarop vormden hij en zijn aanhangers het Nieuwe Volksleger en bonden de gewapen de strijd aan tegen het regime van Marcos. Die volksoorlog duurt nu al 21 jaar. Sison werd in de jaren zeventig gearresteerd, maar werd in maart 1986 door de nieuwe president Aquino met honderden andere po litieke gevangenen vrijgelaten. Hij werd een van de oprichters van de legale linkse Volkspartij, de Par- tido ng Bayan. Tijdens een toernee in 1986 verliet hij de Filipijnen en sindsdien zou hij in het buitenland verdwenen. Binnenland kort Taba Israël en Egypte hebben gisteren een historische overeenkomst ge sloten waardoor een klein hoekje in het noorden van de Sinaï-woes- tijn onder Egyptisch gezag komt en een zeven jaar durend grensge schil is beëindigd. Duarte De Salvadoraanse president Duarte heeft gisteren voorgesteld van 28 februari tot 1 juni een staakt- het-vuren met het verzet in acht te nemen, en vredesonderhandelin gen te beginnen. Duarte wil de kie zers laten beslissen over een voor stel van het verzet om de verkiezin gen uit te stellen. Warschaupact Generaal Lobov is benoemd tot chef-generale staf van de legers van het Warschaupact. Generaal Lobov volgt generaal Gribkov op, die deze functie sinds 1976 be kleedde. Sinds 1987 was Lobov eerste plaatsvervangend stafchef van het Sovjetleger. Evacuatie Van een door Shell en Esso geëx ploiteerd olieplatform in de Noord zee zijn zaterdag 96 mensen met he likopters geëvacueerd, nadat in een van de bronnen een fout was ontdekt. Dat heeft de Britse kust wacht bekendgemaakt. Ariane Als gevolg van een staking in het vluchtleidingscentrum van de Eu ropese ruimtevaartdienst ESA in Kourou, in Frans Guyana, is de voorgenomen lancering van een Ariane-raket, die morgen zou plaatsvinden, uitgesteld. de Chinese regering werd opgeroe pen alle politieke gevangenen vrij te laten. Intussen vormden de gevolgen van de komende Sino-Sovjet top voor de Amerikaans-Chinese be trekkingen gisteren het belangrijk ste onderwerp van gesprek tussen president Bush en de Chinese lei ders Deng Xiaoping in Peking. De top tussen Deng en Gorbatsjov, de eerste sinds dertig jaar, wordt van 15 tot 18 mei in Peking gehouden. Een woordvoerder van het Witte Huis verklaarde, dat Deng tegen Bush had gezegd dat normalisatie van de betrekkingen met Moskou erg moeilijk zal zijn door de vele verschillen en de problemen. Deng zei ook, dat een "stabiel klimaat erg belangrijk is voor de hervormingen China". Bush voerde tevens besprekin gen met de leider van de Kam- pucheaanse verzetscoalitie, prins Sihanouk. De Amerikaanse presi dent gaf zijn steun aan Sihanouk als leider van een toekomstige re gering in Kampuchea. Hij bepleitte de snelle terugtrekking van de Vietnamese troepen. Hij vindt ook dat een.terugkeer van de Rode Kh mers, die verantwoordelijk wordt gesteld voor de moord op tenmin ste een miljoen landgenoten, moet worden voorkomen. Bush reisde na zijn verblijf in Pe king naar de Zuidkoreaanse hoofd stad Seoul. Daar zei hij vandaag dat hij niet van plan is het aantal Ame rikaanse soldaten in dit land te ver hinderen. "De troepen zullen in de Koreaanse Republiek blijven zo lang ze er nodig zijn en zolang ze het doel van de vrede dienen," al dus Bush in een toespraak voor de Algemene Vergadering van Zuid- korea. Verder drong hij er bij zijn gastheren op aan de handelsbarriè res voor de import van Amerikaan se produkten naar Zuidkorea te verlagen. Enkele minuten na zijn aan komst op een militair vliegveld in Seoul werd een aantal dissidenten, die voor de Amerikaanse ambassa de in de Zuidkoreaanse hoofdstad hadden geprotesteerd, door de po litie weggesleept. De dissidenten hadden bij de ambassade een brief willen afgeven waarin zij de VS er van beschuldigden het Koreaanse schiereiland te hebben verdeeld. De Amerikaanse troepen zouden alleen in Zuidkorea zijn gestatio neerd om ervoor te zorgen dat her eniging met Noordkorea een on mogelijke zaak blijft. Ook veroor deelden ze Washington voor de po gingen een groter deel van de Zuid koreaanse markt te veroveren. Ra dicalen in Zuidkorea beweren dat de Zuidkoreaanse overheid onder leiding van president Roh'Tae-woo een militaire dictatuur is die door de Verenigde Staten wordt geleid. Bush keert vandaag weer terug naar de Verenigde Staten. BUDAPEST In Hongarije is za terdag 'min of meer spontaan' een vrije onafhankelijke vakbeweging opgericht onder de naam Szolidari- tas. Dat gebeurde tijdens de eerste van een serie discussiebijeenkom sten over het thema 'Arbeiderssoli- dariteit', opgezet door een drietal oppositionele groeperingen, waar van de Federatie van Jonge Demo craten (Fidesz) de grootste is. door Hans Geleijnse Het is de bedoeling dat Szolidari- tas gaat functioneren als vakcen trale voor nog op te richten aparte onafhankelijke bedrijfstakbonden. Het initiatief verraste de organisa toren van de bijeenkomst volledig, aldus desgevraagd Fidesz-woord- voerder Bartok. "Wij wilden een werkgroep die de zaak zou voorbe reiden, maar de zeshonderd men sen in de zaal besloten meteen tot oprichting van Szolidaritas over te gaan". Bartok gaf volmondig toe dat er in het Jurta-theater in Budapest voornamelijk (jonge) intellectue len aanwezig waren. "Maar giste ren al kwamen er geïnteresseerde vragen van mensen uit bedrijven die het nieuws via de radio hadden vernomen. Onze eerste taak is nu het zoeken van arbeiders die de zaak willen gaan coördineren en een congres voorbereiden", aldus Bartok. Reacties van de autoriteiten wa ren er gisteravond nog niet op dit prille initiatief. Er bestaan in Hongarije al langere tijd onafhan kelijke bonden, maar daarbij gaat het vooral om intellectuele beroe pen. Die bonden hebben pas na lange discussies met de autoritei ten en de officiële vakbonden be wegingsvrijheid gekregen, maar tot officiële registratie in het kader van de nieuwe wet op de vereni- gings- en vakbondsvrijheid is het nog niet gekomen. De oppositionele groeperingen die in Hongarije actief zijn, hebben nog geen massa-aanhang en pogen verwoed aansluiting te vinden bij 'de arbeidersklasse'. De enige be weging van redelijke omvang, het Democratisch Forum (een cen trum-rechtse groepering die claimt meer dan tienduizend leden te heb ben) recruteerde zijn aanhang vooral op basis van zeer nationale emoties, zoals de behandeling van de grote Hongaarse minderheid in Roemenië. Ook het Democratisch Forum, dat zegt geen politieke partij te wil len worden zolang niet honderd procent vaststaat dat de parle mentsverkiezingen in 1990 volle dig vrij zullen zijn, probeert nu ech ter aansluiting te vinden bij de in dustrie-arbeiders. Afgelopen zater dag bijvoorbeeld werd in Dunauj- varos, ongeveer zestig kilometer ten zuiden van Budapest, voor het eerst uitdrukkelijk een 'bijeen komst voor arbeiders' geprocla meerd. Daar waren zo'n vierhon derd mensen op af gekomen, onder wie veel werknemers van de plaat selijke metaalindustrie. Op deze bijeenkomst werd het initiatief genomen tot het stichten van onafhankelijke arbeidersraden in de bedrijven. Daarbij werden voortdurend vergelijkingen wer den getrokken met de oktober-op- stand in 1956, toen dergelijke raden van arbeiderszelfbeheer als padde stoelen uit de grond schoten. Het DF ziet meer in arbeidersraden dan nieuwe vakbonden, omdat, zoals bestuurslid Csengei het formuleer de "arbeidersraden zowel op lokaal als nationaal niveau veel meer be trokken zijn bij het bepalen van het politiek beleid". Onder grote belangstelling werd afgelopen zaterdag 'Stompie' Mokhetsi i TUMAHOLE (GPD) - De 14-jarige Zuidafrikaanse activist 'Stompie' Mokhetsi Seipei, die eind vorig jaar in het huis van Winnie Mandela te Soweto werd vermoord, is zaterdag onder grote belangstelling in zijn geboorteplaats Tumahole begra ven. De begrafenis, die werd bijge woond door een 2000 personen, werd nauwlettend gevolgd door een grote politiemacht. De begrafenis vond plaats in de zwarte woonwijk Tumahole bij het plaatsje Parys op 120 kilometer van Johannesburg. Behalve vertegen woordigers van de blanke anti- apartheidsorganisatie Black Sash, de advocate Priscilla Jana en talrij ke geestelijke leiders, waaronder bisschop Storey van de methodis- tenkerk, waren vele jongeren uit Tumahole en Soweto naar de be grafenis gekomen. 'Stompie' Mokhetsi was driejaar geleden de jongste politieke gevan gene in Zuidafrika. Hij stond aan het hoofd van een jongeren-leger in Tumahole, dat uit zo'n 1500 kinde ren bestond en dat enige tijd een ef fectieve controle in de woonwijk uitoefende. Zijn charismatische leiderschap leverde hem de bijn aam 'de generaal' op. de wijk waren in de de begrafenis slogans geklad met teksten als een moordenaar'. Hier- de be- Overal ir nacht voor op de mure 'Mandela is mee werd schuldigingen, dat de ANC-leider Nelson Mandela en haar lijfwacht verantwoordelijk waren voor de moord op 'Stompie'. Tijdens de begafenis werd echter door niemand de naam van Winnie Mandela genoemd. Wel werd er in de liederen die werden gezongen en gedanst, het leiderschap van Nelson Mandela en dat van de pre sident van het ANC-in-balling- schap, Oliver Tambo benadrukt. In zijn rede noemde bisschop Pe ter Storey 'Stompie' 'een jonge leeuw': "In een ander land zou jij een koorknaap zijn geweest, maar de Zuidafrikaanse realiteit maakte van jou een generaal. God, wat heb ben wij met dit land gedaan, dat een kind, dat op school had moeten zitten, een 14-jarige generaal werd met de vermoeide ogen van een ou de man?" aldus Storey. De controverse rond de persoon van Winnie Mandela nam vrijdag een nieuwe wending, toen de poli tie ook haar chauffeur, de 61-jarige John Morgan, officieel in staat van beschuldiging stelde voor de moord op 'Stompie'. Eerder was dat al gebeurd met de 41-jarige lei der van haar lijfwacht, Jerry Ri chardson en het 17-jarige lid Jabu Sithole. Winnie Mandela zelf bracht gis terochtend een bezoek aan haar man Nelson in de Victor Verster- gevangenis te Paarl. Goedingelich- te bronnen menen dat Mandela nu volledig op de hoogte is van de be schuldigingen tegen zijn echtgeno te en haar lijfwacht en dat hij over weegt zich van haar te laten schei den of op een andere manier van haar verlost te raken. Volgens een familie-vriend, mr. Essa Moosa, die Winnie Mandela naar de gevange nis vergezelde, heeft Nelson Man dela haar opnieuw opgedragen niet meer met de media te praten. BUDAPEST (GPD/ANP) - Enke le dagen na de veroordeling van de Tsjechische schrijver Vaclav Havel in Praag zijn in de Poolse hoofd stad Warschau twee van zijn to neelstukken in première gegaan. De eerste voorstelling werd bijge woond door de Poolse premier Rakowski. Havel werd vorige week in Praag veroordeeld tot negen maanden ge vangenisstraf wegens zijn aandeel in demonstraties in Praag midden januari. In geen enkel land in het Oostblok is zo duidelijk op de ver oordeling van Havel gereageerd als in Polen. De aanwezigheid van Rakowski bij de première van Ha- vels eenakters 'Protest' en 'Audiën tie' wordt in Warschau uitgelegd als een indirect maar toch zicht baar protest tegen de manier waar op de Praagse machthebbers met hun dissidenten omspringen. Rakowski, zo zeggen welinge lichte kringen in de Poolse hoofd stad, was ongetwijfeld op de hoog te van oppositieplannen om een so lidariteitsverklaring met Havel voor te lezen. Rakowski's echtge note is als actrice aan dit theater verbonden en het is in Warschau geen geheim dat zij goede contac ten heeft met oppositionele kun stenaars en artiesten. Toen Solidariteits-adviseur Michnik tijdens de slotakkoorden van de begeleidende muziek het to neel opkwam om de verklaring voor te lezen, ontstond er tumult in de zaal. Een deel van het publiek vond het ongepast dat Solidariteit de première 'misbruikte' voor een politieke demonstratie. Rakowski bleef in de zaal, maar verliet het theater toen Michnik in de foyer de gelegenheid kreeg de verklaring alsnog voor te lezen. Eind 1981 ging er voor het laatst een stuk van Havel in Polen in pre mière. Toen viel al na twaalf voor stellingen definitief het doek, om dat de staat van beleg werd uitge roepen. Het werk van Havel was sindsdien alleen ondergronds ver krijgbaar. Reacties uit Praag waren er gis teravond nog niet op het gebeuren in Warschau. Steeds meer wordt ook van officiële kant in de buur landen Polen en Hongarije kritiek LONDEN (GPD) - De uitgevers van Salman Rushdie's controver siële boek „The Satanic Verses" (De Duivelsverzen) willen probe ren in ieder geval in eigen omge ving een einde te maken aan de cri sis rond de publikatie. Informeel is er al contact geweest met leiders van de bijna anderhalf miljoen Britse moslims en de bedoeling is nu ook om te komen tot recht streekse onderhandelingen over een afspraak, die in Groot-Brittan- nië zelf een einde maakt aan de niet aflatende demonstraties tegen het boek. Duidelijk is geworden dat de ba sis voor een overeenkomst kan worden gelegd als de uitgever Vi- king-Penguin afziet van de voorge nomen pocketboek-versie van het boek in het najaar. Aanvankelijk wilden zij daar niets van weten. Maar nu de internationale druk op hun omstreden pubiikatie zo sterk is toegenomen en er bij betogingen van woedende moslims elders al zeventien doden en vele tientallen gewonden zijn gevallen, overwe gen zij toch om het drukschema van de nieuwe uitgave te schrap pen. Wat betreft de bestaande versie neigt men naar het compromis van een duidelijke afgedrukte waar schuwing. Die zou aangeven dat het boek als produkt van Rushdie's rijke fantasie uitsluitend fictief is en dus niets met de realiteit van het moslim-geloof te maken heeft. In kringen van Britse moslim-lei ders is er eerder op gewezen dat een dergelijke op elk boek afge drukte waarschuwing al een heel goede stap zou zijn om de spanning te verminderen. Dat zou ook gel den voor het besluit van de uitge vers en de schrijver om van de tot nu toe gemaakte winst uit de ver koop van hun boek een nader over een te komen bedrag beschikbaar1 te .stellen voor een liefdadig doel. Vanuit zijn schuiladres heeft Sal man Rushdie wel telefonisch con tact gehad met het zondagsblad The Observer, waarvoor hij een re censie heeft geschreven over de nieuwe autobiografie „The Facts", van de bekende joodse schrijver Philip Roth. Volgens The Observer houdt de schrijver zich onder de omstandigheden redelijk goed. Maar het lijdt geen twijfel dat hij naarmate de tijd verstrijkt, onder grote psychologische druk komt te staan. Dag en nacht is hij onder permanente bewaking van gewa pende agenten van de binnenland se veiligheidsdienst, in een zoge naamd „veilig huis", dat speciaal voor dit doel is geselecteerd. matieke betrekkingen met Groot- Brittannië te verbreken. Het voor stel werd gisteren ingediend door meer dan 100 van de 270 afgevaar digden. Het is een protest tegen de reactie van Londen op het door ayatollah Khomeini gevelde dood vonnis over de schrijver Salman Rushdie. De Congrespartij van de Indi sche premier Rajiv Gandhi heeft zaterdag het doodvonnis van Kho meini veroordeeld. De secretaris generaal van de partij, K.N. Singh, zei dat de Congrespartij „altijd alle soorten geweld en terrorisme af wijst, of dat nu van individuen of van staten komt". geuit op de Tsjechoslowaakse rege ring. De Polen en de Hongaren zijn vooral boos over het politie-optre- den en de processen tegen de Praagse demonstranten. De Tsjechoslowaakse partijleider Jakes en de dogmatici in zijn partij top raken in een isolement ten op zichte van andere Oostbloklanden. Mijnwerkers in Kosovo zetten staking voort PRISTINA (AP) - De staking van zeker 1.300 mijnwerkers in de Joe goslavische provincie Kosovo is vandaag de tweede week ingegaan. Serviërs, Montenegrijnen en ande re Joegoslaven dreigden gisteren het werk ook neer te leggen als er vandaag nog geen oplossing voor de politieke crisis zou zijn gevon den, zo meldde het staatspersbu- reau Tanjug. De etnisch Albanese mijnwer kers van de Trebca-zinkmijn gin gen vorige week maandag in sta king om zo hun eis voor verande ringen in het regionale leiderschap kracht bij te zetten. Bovendien wil den ze protesteren tegen de ver meende plannen van de Servische leider, Milosevic, om zijn invloed op Kosovo uit te breiden. Volgens artsen hebben al zeker 550 stakers om medische hulp ge vraagd, omdat zij de uitputting na bij zijn. Eén staker zou al in kritie ke toestand verkeren. Nadat zij dit weekeinde intensieve onderhande lingen hadden gevoerd, besloten de mijnwerkers het werk voorlopig niet te hervatten. Eerst willen zij de schriftelijke garantie krijgen dat de communistische partijleider van Kosovo, Morina, en twee andere functionarissen uit de provincie, Azemi en Sukrija, hun ontslag zul len indienen, zo meldde het staats- persbureau Tanjug. Volgens de mijnwerkers zijn de ze drie leiders pro-Servisch en dat zou hun eis tot behoud van hun au tonomie geen goed doen. De partij leiding van Kroatië besloot de sta kers een handje te helpen en drong er bij de overheid op aan de drie functionarissen te ontslaan. De economische problemen die Joegoslavië al ruim tien jaar teiste ren, worden de laatste tijd begeleid door de toenemende etnische spanningen in verscheidene deel republieken en provincies. Deze problemen concentreren zich voor al in de provincie Kosovo waar 90 procent van de bevolking uit etni sche Albanezen bestaat. Om de onrust enigszins in de hand te houden heeft de federale overheid ruim 400 soldaten naar Kosovo gestuurd, zo meldden nieuwsberichten. In de provinciale hoofdstad Pristina maakten dui zenden studenten gisteren bekend de sporthal te zullen bezetten om zo hun solidariteit met de stakende mijnwerkers te tonen. WASHINGTON - Op de Ameri kaanse tv was gisteren rond het middaguur een bizarre vertoning te zien: een potentiële minister van defensie die plechtig beloofde tij dens zijn ambtsperiode nooit meer één druppel alcohol te zullen drin ken. door Henk Dam "Ik zweer dat ik geen enkele al coholische drank zal nuttigen, geen bier, wijn of gedistilleerd", zei John Tower in het nieuwsprogram ma 'This week with David Brink- ley' van de omroep ABC, daarmee een curieus stukje politieke ge schiedenis schrijvend. "En als u het nou toch doet?", vroeg verslaggever Sam Donald son. "Dan zou dat betekenen dat ik mijn ontslag zou moeten indienen. Maar het zal niet gebeuren, want ik heb nog nooit een belofte gebro ken", antwoordde Tower. "Geeft u met uw belofte eigenlijk niet toe, een alcoholist te zijn?", wilde Do naldson terecht ook nog weten. "Nee", antwoordde Tower met de meest geruststellende glimlach die hij in huis had, "ik ben geen alco holist. Ik wil alleen maar angst daarover nu bij iedereen wegne- En nog weer wat later zei de niet van zijn stuk te krijgen Tower: "Met mijn belofte heb ik de voor naamste bron van zorg over mijn benoeming afdoende behandeld. Daarom kunnen alle senatoren, ook de Democratische, met een ge rust hart mij nu steunen". Maar zo simpel ligt het natuurlijk allemaal niet. Wat Tower gisteren aan p.r.- werk voor zichzelf deed - hij las ook nog voor uit een rapport van zijn dokter die schrijft dat hij geen alco holist is en een normale lever heeft - was niet meer dan een hoofdstuk je toevoegen aan de klucht die zijn benoeming is geworden. Of de klucht een voor hem blij einde heeft, moet nog maar worden afgewacht. Deze week zal de Se naat definitief moeten beslissen of zij de benoeming van Bush wil on derschrijven. Maar vooralsnog is het niet erg waarschijnlijk dat de nieuwe Amerikaanse minister van defensie John Tower gaat heten. Al in november, direct na zijn overwinning, was het duidelijk dat Bush Tower zou vragen minister van defensie te worden. Tower was voorzitter van de Senaatscommis sie voor defensie geweest, en had dus de juiste achtergrond. Hij had zich bovendien tijdens de campag- John Tower: geen druppel alcohol ne het vuur uit de sloffen voor Bush gelopen. De dankbare Bush wilde Tower met het ministerschap belonen. Toen al voorspelde minister Brady van financiën dat dat problemen zou gaan opleveren. Towers drank misbruik, omgang met vrouwen en banden met de wapenindustrie gaan bij de Senaat slecht vallen, voorspelde hij feilloos. Het antwoord van Bush was, een uitgebreid antecedentenonder zoek door de FBI te laten verrich ten. Dat leverde, in de ogen van Bush, niets bijzonders op, en op 16 december verkondigde hij de na tie, m^t de kort uitgevallen Tower naast zich, dat hij zijn eerste man voor het Pentagon had gevonden. Maar juist omdat het FBI-onder- zoek zo lang geduurd had, waren er al wat vragen over Tower in de pu bliciteit gekomen. Dat werd er niet beter op, toen de Senaatscommis sie voor defensie begon aan een reeks hoorzittingen over Tower. Bij een van die hoorzittingen zei de conservatieve lobbyist Weyrich dat Tower zijns inziens niet ge schikt was voor de topbaan bij de fensie, omdat hij zo vaak dronken was. Dat zette de beerput open, en ook anderen kwamen - vaak ano niem - naar voren met beschuldi gingen over de ex-senator. Drie nieuwe onderzoeken van de FBI werden gelast. Begin vorige week was het laatste onderzoek afge rond. Toen maakte het Witte Huis fou ten. Het geheime FBI-rapport werd in het Witte Hujs doorgenomen met alleen de Republikeinse leden van de Senaatscommissie voor de fensie. De Democraten, onder wie de machtige commissievoorzitter Sam Nunn, werden niet uitgeno digd. In een latere fase ging het rap port ook naar de Democraten, maar het kwaad was toen al ge schied. Nog een fout: tijdens een persconferentie zei Bush dat het FBI-rapport alle beschuldigingen over Tower had 'weggeschoten'. Dat was tegen de afspraken, want het rapport had geheim zul len blijven. Bovendien, zei onder andere Nunn, gaf Bush een eenzij dige voorstelling van zaken. Je zou het rapport ook heel anders kun nen lezen. Derde fout: medewer kers van het Witte Huis vertelden journalisten, dat de staf van Nunn kwalijke geruchten over Tower openbaar had gemaakt. Dat was niet waar: Nunn heeft niet ten on rechte de reputatie onkreukbaar te zijn. Maar het maakte de sfeer er niet beter op. Vorige week donderdag was het Uur U aangebroken. De Senaats commissie stemde over de benoe ming. Alle elf Democraten stem den tegen Tower, vooral omdat ze twijfels hadden over diens alcohol gebruik, alle negen Republikeinen voor. Netto eindresultaat: een ne gatief advies aan de voltallige Se naat. De hoop van Bush is vooral ge vestigd op conservatieve Democra tische senatoren uit het zuiden van het land. Hij zal hen erop wijzen dat Tower ook eer* zuiderling is, dat de beschuldigingen over hem unfair zijn, en dat de grondwettelijke po sitie van de president in het geding Dat laatste is in ieder geval juist. Als de Senaat Tower zou verwer pen, dan heeft dat vérstrekkende gevolgen voor de relatie tussen Bush en het Congres. Het zou een teken zijn dat het door de Demo craten geleide Congres bereid en in staat is een deel van de macht van de president af te pakken. Het zou het toch al wankele evenwicht tus sen de uitvoerende en de wetge vende macht verder verstoren. Je kunt het zelfs zo zeggen: als Bush de slag om Tower verliest, dan is de toon van zijn relatie met het Congres gezet. Het zal dan ook het buitenland niet ontgaan, dat de nieuwe president niet zoveel te ver tellen heeft. Bush zou nu al, terwijl hij nog niet eens alle verhuisdozen heeft uitgepakt, zijn voorbestemd als een zwakke president de ge schiedenis in te gaan.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5