Boek Rushdie kwam voor radicalen als godsgeschenk Kerk moet in kerkblad gebed rectificeren Achtergrond Verstrengeling van belangen werd Konsumentenman fataal PAGINA 2 MAANDAG 27 FEBRUARI l! 'Nieuwlichters' Iran voorlopig weer in het defensief gedrongen DEN HAAG - In 1978 zond een Amerikaanse diplomaat in Teheran een opmerkelijk rapport aan zijn superieuren in Washington. In Iran gistte het; de straten van Teheran wa ren vrijwel dagelijks het toneel van massale demonstraties tegen de sjah en de VS en een bejaarde geestelijke, Kho meini, speelde bij deze agitatie een in het oog springende rol. Het woord revolutie lag op ieders lip, maar, zo schreef de diplomaat, dat was een overdreven zwartgalli ge voorstelling van de stand van za ken. De bejaarde geestelijke ver bleef immers in ballingschap in een Parijse voorstad. De bood schappen die hij vandaar de wereld in zond, waren inderdaad bloeds tollend, maar moesten, nog steeds volgens de diplomatieke waarne mer, niet letterlijk genomen wor den. Ze pasten in een Iraanse tradi tie, waar men wel hield van rethori- sche overdrijving. door Peter van Nuijsenburg Khomeini was trouwens niet de revolutionaire Izegrim die hij voorgaf te zijn. De toenmalige am bassadeur van de VS, Sullivan, voorzag bij Khomeini's terugkeer een 'Ghandi-achtige situatie'. Voor 'Libische toestanden' hoefde niet gevreesd te worden: Khomeini was absoluut geen Gaddafi. Hij was een asceet, niet geneigd tot excessen. Het revolutionaire tij zou verlopen; gematigde politici zouden het heft in handen nemen en met hen zou den de VS wel kunnen samenwer ken. Uitgaande van de veronder stelling dat de sjah de situatie niet meester zou blijven. En dat was, volgens de catechismus van de Amerikaanse Iran-spieders, on denkbaar. De heerser was immers van bovenmenselijke statuur: su persjah. Als schets van een land in de greep van een revolutie, had het rapport van de ambassadeur toen al curiositeitswaarde. Toch was zijn analyse slechts het bizarre hoogtepunt van een infor matievoorziening, die uitblonk door kortzichtigheid en, het hoge woord moet er maar uit, onbenul. De Verenigde Staten waren totaal onvoorbereid op de revolutie die ruim 10 jaar geleden in Iran los barstte. De diplomatieke top was niet op de hoogte van wat er dage-, lijks bij wijze van spreken voor haar voordeur gebeurde. Dat een groep grijze ayatollah's een revolu tie kon organiseren ging het inzicht en voorstellingsvermogen van vrij wel iedereen te boven. De enkeling die wel begreep met welk merk waardig fenomeen hij te maken had, hield deze wijsheid voor zich zelf. Afwijken van de gebaande pa den was slecht vooi jaar terugkeerde in Iran, gold zijn eerste bezoek een begraafplaats. De lokatie inspireerde de imam niet tot een stemmig herdenken van de vele slachtoffers van de man die hij zojuist had verdreven. Zijn toon was grimmig; zijn boodschap onverzoenlijk. Op de Behesti-e-Zahra begraaf plaats, waar later een bloedrood water spuitende fontein voor het eerbetoon aan de gevallen helden in de oorlog met Iraq zou zorgen, predikte Khomeini de opstand. Hij riep de moslims aller landen op hun ketenen te verbreken. Het tijd perk van de martelaren was aange broken. De wereld zou voor hen buigen. Dit bezoek aan de dodenakker die in de loop van de oorlog met Iraq zou uitdijen tot een ware spookstad, kan achteraf worden gezien als een voorteken van de wending die zijn revolutie heeft ge nomen. Na het verjagen van de sjah zou de 'gesel der tirannen' zijn ei gen bevolking te grazen nemen. Ten noorden van Teheran ligt een van de mooiste ski-gebieden van de wereld. Prachtige hellingen, sneeuw verzekerd tot ver na het Europese seizoen. Tot de revolutie de regels van vooral de après-ski veranderde, ging daar de Iraanse beau monde op de lange latten. In 1986 ontdekte een jong paar dat de revolutie ook bepaalde hoe men naar beneden mocht suizen. Om ongewenste intimiteiten tij dens de afdaling te voorkomen wa ren de hellingen in aparte banen voor mannen en vrouwen geschei den. De immer alerte 'hoeders van de revolutie', de pasdaran, hielden een oogje in het zeil voor het geval iemand toch nog over de schreef dreigde te gaan. Halverwege hun afdaling werd het duo betrapt. Ze waren beiden keurig aan hun kant van de afschei ding gestopt, - dat staat vast -, had den naar elkaar gelachen, - niet on waarschijnlijk -, en zouden elkaar hebben gekust, - uiterst twijfelach tig. De Pasdaran die deze ontmoe ting gadesloeg greep onmiddellijk in. Hij glibberde met een paar ka meraden naar de plaats des on- heils. Het verbouwereerde paar maakte toen voor het eerst kennis met de revolutionaire rechtspraak: ze konden kiezen tussen het huwe lijk of geseling. Gelegenheid tot hoger beroep was er niet. Hoewel ze elkaar nauwelijks kenden, wa ren ze wel gedwongen het huwelijk te kiezen. Deze gebeurtenis vond plaats toen er sprake was van enige libe- ralistatie van het bewind. De scher pe kantjes waren er wat af. De be volking mocht iets vrijer ademha len, want de ayatollah's beseften dat de revolutie na zes jaar mate rieel bitter weinig geboden had. De oorlog tegen Iraq is de meest in het oog springende beproeving die de Iraanse bevolking de afgelo pen jaren heeft ondergaan. De an dere plagen zijn eveneens van een kaliber die een 'normaal' bewind niet had overleefd. De staat van de economie is nog altijd de beste graadmeter van de vitaliteit van een land. De prestaties van de revo lutionaire economen worden met het predikaat mager nog royaal be loond. De Iraanse economie is als Heimwee Wie zich een ogenblik bezint op de gebeurtenissen van de afgelopen weken rond de roman De Duivels verzen van de Brits/Indische schrijver Rushdie, zal met heimwee terugdenken aan het regi me van Reza Pahlavi. Diens be wind kan met de beste wil van de wereld geen toonbeeld van verlich ting en tolerantie worden ge noemd, maar het werven van huur moordenaars voor een hem onwel gevallige buitenlandse schrijver zou zelfs hij te grijs hebben gevon den. Van een dergelijke opdracht is in elk geval niets bekend. De oproep Salman Rushdie te vermoorden is de logische conse quentie van een revolutie die een respectabele plaats inneemt op de totalitaire ranglijst van bloeddorst en terreur. Toen Khomeini op 1 februari 1979 na een ballingschap van 16 'We zijn bereid Rushdie te doden', staat te lezen op het biljet dat deze vrouw meedraagt tijdens één van de vele moslim-demonstraties die de af gelopen weken tegen het omstreden boek 'Duivelsverzen' zijn gehouden. (foto EPA) gevolg van de oorlog, maar ook door allerhande halfbakken expe rimenten, herschapen in een puin hoop. Als handboek voor staat huishoudkunde blijkt de Koran verouderd. Inflatie, massale werkloosheid, teruglopende olie-inkomsten zijn de trefwoorden om de malaise te beschrijven. De steden worden re gelmatig geteisterd door het uitval len van de elektriciteit. In een land dat drijft op de olie, is brandstof op de bon. De huisvrouw wier porte monnee niet dik genoeg is voor een regelmatig bezoek aan de zwarte markt, zal haar gezin niet vaak een uitgebalanceerd maal kunnen voorzetten. Was de corruptie onder de sjah spreekwoordelijk, onder de ayatollah's is zij legendarisch. Wie deze conduite-staat beziet, begrijpt waarom het ondanks het voorbeeldige incasseringsvermo gen van de bevolking politiek toch niet botertje bij de boom is. Hier ra ken we aan het fundamentele con flict dat de regerende ayatollah's verdeelt. Het bewind kent twee kampen die elkaar krachtig het leven zuur ma ken. De gematigde, pragmatische vleugel, onder leiding van parle mentsvoorzitter Rafsanjani, wilde om economische redenen het isole ment van Iran doorbreken. Om elk misverstand te voorkomen: de par lementsvoorzitter heeft zich niet bekeerd tot de democratische be ginselen. Zijn tegenstrevers, onder wie premier Musavi, moeten niets hebben van zijn nieuwlichterij, maar hebben weinig meer te bie den dan hun zuiverheid in de leer. De gebeurtenissen van het afge lopen jaar hebben aangetoond dat de pragmatici aan de winnende hand waren. Rafsanjani wist Kho meini over te halen het staakt-het- vuren met Iraq te accepteren. De banden met een aantal westerse landen werden aangehaald: achter de schermen werd zelfs onderhan deld over een herstel van de diplo matieke betrekkingen met de VS, Khomeini's Grote Satan. Ook het economen-debat werd door Rafs anjani c.s. gewonnen: sinds kort kent ook Iran het begrip 'terugtre dende overheid'. Deze ontwikkelingen werden met argusogen gevolgd door de ra- dikalinski's. Ze zaten in het defen sief en konden alleen hopen op het wonder Gods dat de rollen zou om draaien. Salman Rushdie heeft met zijn Duivelsverzen dat wonder teweeg gebracht. Uit het feit dat het sinds de publicatie van het boek maan den heeft geduurd voordat de imam zijn doodvonnis uitsprak, mag worden geconcludeerd dat beide kampen fel gestreden heb ben om zijn gunsten. De radicalen wisten zich daarbij in het voordeel, omdat Khomeini qua tempera ment het meest aan hen verwant is. De imam kon als zelf opgewor pen leider van de moslims aller lan den na de protesten in India en Pakistan tegen de aanstootgeven de roman, die niemand overigens had kunnen lezen, niet volstaan met zwijgen. De gematigde vleugel moest zich toen wel achter Kho meini scharen. Het is verleidelijk de strijd rond Rushdies boek te zien als de inlei dende schermutselingen van de machtsstrijd die onherroepelijk zal oplaaien als de imam overlijdt. Ge zien het vluchtige karakter van de Iraanse politiek is elke voorspel ling over het verloop van die machtsstrijd voorbarig. Vast staat dat het Iran van na Khomeini in tern niet wezenlijk zal verschillen van de huidige islamitische repu bliek. Zeker is ook dat niemand het zal wagen Salman Rushdie te le- OcH.Ntó/^JÉNTAARTtf.. HILVERSUM - Frits Bom, die als Konsumentenman van niemand een misstap duldde, lijkt zelf geen rechte koers te hebben gevaren. Hij is niet ontkomen aan dezelfde verstrengeling van belangen, waar tegen hij in 1984 in een weekblad interview zo tegen te keer ging. door Weert Schenk „Die reisorganisaties, dat is het beste voorbeeld van verstrengeling der belangen", riep de rechtzinnige Bom toen uit, „die zitten er alle maal met huid en haar in. De ANWB, de grootste consumenten organisatie, is daarvan weer het sterkste voorbeeld: die verkoopt zelf reizen, is èn belangenbeharti ger èn heeft een eigen rechtspre kend orgaan èn pretendeert voor lichting te geven, nota bene over het eigen produkt. Een grote war boel". Juist in dit reiswereldje ging de Konsumentenman zelf onderuit, ook al doet hij nu voorkomen alsof het drankgebruik van VARA-voor- zitter Marcel van Dam hem zo te gen de borst stuitte. Samen met 36 touroperators liet de Konsumen tenman vorig jaar onderzoek doen naar de waardering voor reisorga nisaties. De kosten werden betaald door de 36 touroperators (150.000 gulden) en de VARA (50.000 gul den). Doordat de reisorganisaties mee betaalden, was het al geen onaf hankelijk onderzoek meer. Maar Bom bleek er ook geen moeite mee te hebben dat de Stichting Konsu- menten Informatie (SKI) het on derzoek uitvoerde. Deze stichting werd in 1984 door Bom als privé- persoon opgericht. Tot afgelopen dinsdag staat hij in het handelre- gister vermeld als voorzitter. Zijn echtgenote is penningmeester en directeur. Bom wordt per 1 mei di recteur van de SKI. De Konsumentenman presen teerde de resultaten van het onder zoek in zijn eigen televisiepro gramma. Hij koppelde daaraan vast een feestelijke prijsuitreiking. De Konsumentenman overhandig de vertegenwoordigers van de bes te reisorganisaties een bokaal. In de branche werd wat zuur op gemerkt dat alleen touroperators die het onderzoek hadden gefinan cierd, voor een prijs in aanmerking kwamen. Fundamentelere kritiek was er ook, zelfs afkomstig van de meebetalende organisaties. De SKI zou bij het onderzoek onder 23.000 Nederlanders een verkeerde methode hebben gebruikt. De re sultaten waren niet representatief. Het VARA-bestuur trok de Kon sumentenman aan de mouw, toen de omroep van de SKI een reke ning van- 50.000 gulden ontving. Het bestuur wilde meer weten over de banden van VARA's Konsu mentenman met zijn eigen SKI. Bekend was dat Bom de stichting in 1984 had opgericht en dat die wel eens was ingezet bij de beantwoor ding van brieven aan de Konsu mentenman en de VARA-gids. Meer wist men niet. De SKI weigerde inzage in de boekhouding. Het stichtingsbe stuur wilde niet zwichten voor de grote druk die de VARA op Bom uitoefende. Om die reden wenste de stichting evenmin mee te wer ken aan een onderzoek door een externe accountant. De VARA be sloot daarop begin deze week het televisieprogramma stop te zetten, totdat er duidelijkheid was. Verandering De Stichting Konsumenten Infor matie werd op 9 oktober 1984 opge richt. Het onderzoek voor de reis organisaties vorig jaar was de eer ste grote opdracht voor de SKI. Het paste kennelijk binnen de doelstel ling van de stichting: 'het centraal coördineren en verspreiden van al le voor producenten ten van belang zijnde informatii inzake consumenten-aangelegeii heden, alsmede het verstrekkei van adviezen, het arbitreren in ge schillen tussen consumenten ei producenten, alsmede het houdej van onderzoeken, zowel zelfstan dig als in opdracht van derden'. Sedert afgelopen dinsdag is ot ganisatie-deskundige Henk vai Luyken, die vorig najaar in het bt stuur kwam, de nieuwe voorzitte van de stichting. Hij wil niet zeg gen of de verandering juist op di eenentwintigste februari in grot haast is genomen. Wel wil hij kwij dat er al 'langere tijd' sprake vai was dat Bom zich uit het bestuu zou terugtrekken om directeur t worden. Van Luyken zegt niet t weten of Bom ook al zo lang val plan was met het werk als Konsu mentenman op te houden. D VARA-medewerker zelf is onbe reikbaar voor een toelichting. SKI-voorzitter Van Luyken zeg weinig te weten van het onderzoel in opdracht van de reisorganisi ties. Hoe het zit met die rekeninl van 50.000 gulden voor de VARA i hem 'absoluut niet' bekend. D SKI heeft geen personeel in dienst Het onderzoek is uitgevoerd dool free-lancers, aldus Van Luyken. Hij onderstreept dat de stichtin| nauwelijks inkomsten heeft gehac „Het was kostendekkend". Vat Luyken stelt dat Bom als bestuur der geen recht had op een salaris Boms vrouw Annemiek werkte al|' directeur „tegen een minimale vei goeding". Over de onafhankelijk heid van- zijn stichting wil Vat Luyken geen uitspraken doen. Hi verwijst daarbij naar Bom. Di voorzitter vindt wel dat de projeó. ten dié op stapel staan op „een an dere manier" moeten worden aan. gepakt. Volgens Van Luyken heeft hel SKI-bestuur nog steeds het volsti vertrouwen in Frits Bom. Dat w meer dan wat de Consumenten bond en de stichting Konsumenten. Kontakt melden. Zij distanciëren- zich volledig van Boms organisa tie. Directeur Bert Donia van Kon. sumenten Kontakt noemt de hanj delwijze van Bom voor wat betreft het reisonderzoek 'uiterst gevaar, lijk'. „Als consumentenorganisa.. ties zitten we in een glazen huis. Je moet alle schijn vermijden". Beide- instellingen onderstrepen dat alle. onderzoeken zelf worden bekos tigd. ARNHEM (GPD/ANP) - Ds. J. van Amstel van de Christelijk Gereformeerde Kerk in Ede heeft een ernstige inbreuk ge pleegd op de persoonlijke le venssfeer van oud-lidmaat Rob van Riessen. In een gebed is deze door de predikant afgeschilderd als iemand die God heeft afge zworen. Op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden moet de Kerk van de Arnhemse rechtbankpresident mr. L. van der Weij in een rectificatie in het kerkblad de gemeente duidelijk maken dat Van Riessen ook na zijn uitschrijven als dooplid God en Zijn geboden nog steeds hoog acht. Bovendien moet de Kerk een schadevergoeding van 1500 gulden aan de Amsterdammer betalen. Het conflict tussen de uit Lun- teren afkomstige Van Riessen en de Edese kerk begon toen Van Riessen zich wilde laten uit schrijven als dooplid. In eerste instantie verbond de Kerk daar aan de voorwaarde dat Van Ries sen schriftelijk diende te verkla ren zich niets meer van God aan te trekken. Van Riessen weiger de dat. Nadat hij de hulp van de Leeuwarder advocaat mr. H.A. Stein had ingeroepen, werd hem het doopbewijs zonder meer toe gezonden. In een kerkdienst Deed ds. Van Amstel het even wel voorkomen alsof Van Ries sen zich van God had afgewend. Hij ging daarbij volgens Van der Weij voorbij aan de uitdrukkelij ke stelling van Van Riessen on danks zijn uitschrijving nog steeds in God te geloven. Volgens Van der Weij kan een burgerlijk rechter in principe geen uitspraak doen over de in houd van een kerkelijk gebed omdat het uiten van godsdiensti ge overtuigingen een grondwet telijk recht is. "Het is echter geen absoluut recht", aldus Van der Weij in zijn vonnis. "Het kan worden beperkt als het botst met rechten van anderen. Daarvan is in dit geval sprake. Het gebed is uitgesproken in het bijzijn van honderden toehoorders. Omdat verzuimd is het standpunt van Van Riessen bij de gemeente be kend te maken, is op zijn persoon een vertekend licht geworpen". Verzet tegen Vreemdelin genbeleid. Kerkgemeenschap pen hebben de taak zich over vluchtelingen en emigranten te ontfermen als overheden tegen deze mensen steeds harder gaan optreden. De eenwording van Europa zal gepaard gaan met verminderde gastvrijheid van Europese landen. Het Schengen- verdrag, dat al voor 1990 is vast gesteld door de Beneluxlanden, de Bondsrepubliek en Frankrijk, is een duidelijke aanzet tot restrictiever beleid en staat mo del voor de ontwikkelingen in het verenigd Europa van 1992. Dit waren de belangrijkste conclusies van een internatio naal congres van kerkgemeen schappen dat dit weekeinde in Groningen werd gehouden. Het congres werd door enkele hon derden vertegenwoordigers uit binnen- en buitenland bezocht. De (voornamelijk locale) kerkge meenschappen stellen zich una niem op het standpunt dat naast de opvang van vluchtelingen in Europa, ook vaak mogelijkhe den aanwezig zijn tot terugkeer naar het land van herkomst. John van Tilborg van INLIA (International Network of Local Initiatives working with Asylum-seekers), dat haar bu reau in Groningen heeft, zegt hierover: "Terugkeer kan soms heel goed. We hebben voorstel len klaarliggen om dit beter te re gelen, gemakkelijker te maken. Het is aan de overheden om daar op te reageren. Het helpt alle- maal echter niets als de overheid mensen die terug willen keren, behandelt als criminelen, ze met marechaussee omgeeft. Dat maakt alles kapot. Er kan een hu maner beleid worden gevoerd". Waarschuwing tegen conci liair proces. Hoewel evangeli sche christenen niet aan de pro blemen in de samenleving voor- by kunnen gaan, moeten zij het geestelijk klimaat achter het con ciliair proces voor gerechtigheid, vrede en het behoud van de schepping radicaal afwijzen. Tot deze conclusie kwamen drs. C.V. Stavleu, drs. R.H. Matz- ken en prof. dr. ir. E. Schuurman zaterdag in Amersfoort op een door de Evangelische Hoge school georganiseerde studie dag. De Baptistenpredikant Sta vleu uit Spijkenisse uitte met na me kritiek op de Westduitse hoogleraar C.F. von Weizacker, die de aanzet tot het conciliair proces heeft gegeven. Stavleu verweet Von Weisacker dat hij de evolutieleer aanhangt en niet genoeg afstand tot andere reli gies bewaart. Jan Gruiters, landelijk coördi nator van het conciliair proces voor gerechtigheid, vrede en be houd voor de schepping wees op de werkdag voor gerechtigheid in Utrecht deze kritiek van de hand. Het conciliair proces be reikt volgens hem het midden van de samenleving, omdat het groepen kerkleden bijeenbrengt die eerder langs elkaar heen werkten. Bovendien, zo zei hjj, leidt het niet tot polarisatie.Daar- om kunnen de kerken het ge sprek met de politiek met meer kracht voeren. Contacten bevroren. De in ternationale joodse gemeen schap heeft alle contacten met de RK-Kerk bevroren uit protest te gen de gang van zaken rond het klooster in Auschwitz. Het IJCIC in New York, het internationale joodse comité voor interreligieu ze betrekkingen, betreurt het ten zeerste dat de RK Kerk zich niet houdt aan afspraken die in febru ari 1987 zijn gemaakt over het verplaatsen van het Karmelietes senklooster buiten het terrein van het voormalige concentratie kamp. Een en ander had binnen twee jaar z'n beslag moeten krij gen. Hervormde Kerk. Benoemd tot vicaris te Den Haag (Samen op Weg wijkgemeente 6): mevr. M. R. Limburg-Klokke, kandi daat aldaar; beroepen te Tjerk- gaast-Sint Nicolaasga-Idsken- huizen-Doniaga-Legemeer (toe zegging): G. W. Smith te Rinsu- mageest-Sybrandahuis; aange nomen naar Hoevelaken (tweede predikantsplaats): C. J. P. van der Bas te Noordeloos; bedankt voor Amersfoort: P. van der Kraan te Bleskensgraaf; toegela ten tot de evangeliebediening: P. A. Bakker, Merelstraat 9, 2815 VS Haastrecht, 01820-1831; toe gelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar: mevr. M. R. Limburg-Klokke, Kazernestraat 49b, 2514 CS Den Haag, 070- 649436; H. Markus, De Wilg 36, 2912 RH Nieuwerkerk a/d IJssel, 01803-18901. Gereformeerde Kerken. Be roepen te Tzum: drs. G. Olde, kandidaat aldaar die dit beroep heeft aangenomen; aangenomen naar Zuid-Beijerland: drs. R. van Gorkum kandidaat aldaar. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt. Aangenomen naar Ommen: H. J. Siegers te Leek die bedankte voor Ten Boer en voor Giessendam en voor Neder-Har- dinxveld. Christelijke Gereformeerde Kerken. Beroepen te Bunscho ten: P.D.J. Buijs te Zwaagwest- einde; bedankt voor Leerdam: J. P. Boiten te Schiedam. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te Amsterdam-Noord in combinatie met Zaandam: A. Bac te Bodegraven; beroepen te Katwijk aan Zee: J. C. Weststra- te te 's-Gravenpolder; beroepen te Randburg (Zuidafrika): J. M. Kleppe te Rijssen; bedankt voor Hoofddorp: Th. van Stuijven- berg te Terwolde-De Vecht.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2