Zwemcoach springt in diepe Prestaties Leidse zwemmers vallen tegen Blomdahl op Becker: 21ste overwinning tijd naar huis (NIET) VAN GISTEREN Wie zei dat eigenlijk? MAANDAG 27 FEBRUARI 1989 SPORT PAGINA 2 DORDRECHT (GPD) - De va derlandse zwemtop heeft Ton van Klooster in één weekend duidelijk gemaakt, dat de nieu we bondscoach van de KNZB een bijna onmogelijke taak wacht. De opvolger van Bert Sitters weet dat zelf ook, maar kon het zich amper zes dagen na zijn benoeming niet veroor loven nu al de knuppel in het hoenderhok te gooien. Van Klooster hield zich na het ope ningsweekend van de winter kampioenschappen in Dordrecht dus zoveel mogelijk op de vlakte, maar liet tussen de regels door wel al fijntjes weten dat er van hem geen wonderen verwacht mogen worden: „Ik wil niet direct zeg gen dat ik geschrokken ben van het niveau. Maar dat ik me het heel anders had voorge steld, mag duidelijk zijn. Waar ik nu aan begonnen ben, is echt een sprong in het diepe...". Ton van Klooster (35) is sinds de Australiër Carlisle in de zestiger ja ren weer de eerste fulltime bonds coach, die de KNZB in dienst heeft genomen. Onder druk van een morrende achterban werd met suc ces een beroep gedaan op WVC, dat nu zestig procent van de salaris kosten van Van Klooster voor haar rekening neemt. Wanneer na de Spelen van '92 niet voor verlenging van het contract wordt gekozen, kan de leraar lichamelijke opvoe ding overigens terugkeren bij zijn voormalige werkgevers, twee scho len in 's-Graveland en Eemnes. „Getekend is er weliswaar nog niets", aldus de voormalige jeugd- bondscoach van de bond (sinds '83), „maar mondeling is alles al wel doorgesproken. Ik verwacht dat het hele pakket binnen enkele weken op papier zal staan". Wat de persoonlijke omstandig heden betreft is er dus geen vuiltje aan de lucht, maar anders ligt het met zijn opdracht voor de komen de jaren. Van Klooster dient er voor te zorgen dat de olympische staat van dienst van de KNZB in '92 op z'n minst wordt gecontinu eerd. Er zullen, met andere woor den, medailles behaald moeten worden in Barcelona. „In estafette- verband moet dat zeker mogelijk zijn", schroefde Van Klooster de verwachtingen na dit weekend voor zichzelf terug. „We hebben nog drie jaar voor de boeg, dat moet zeker lukken". De terughoudendhoud was lo gisch. Van Klooster was er zelf ge tuige van dat de onontkoombare lamlendigheid in dit na-olympi- sche jaar wel erg drastisch heeft toegeslagen. Nog nooit eerder moesten de winterkampioen- schappen het zonder een Neder lands record stellen. De (olympi sche) routine overheerste. Frank Drost, kilo's aangekomen, Conny van Bentum, de NK benuttend om af te trainen, de gezusters Muis en Ron Dekker sloegen alle vertwijfel de grepen naar hun kroon bijna hautain af. Aansluiting met de ver grijsde top is er nauwelijks. De lichting die deelnam aan de Eu ropese jeugdkampioenschappen van '85 en '86 heeft inmiddels zelfs massaal afgehaakt, met als meest schrijnend voorbeeld Onno Jous- tra. De jonge Zandvoorter greep tij dens de EJK van 1986 in West-Ber- lijn nog brons op de 100 school en de 200 wissel, maar verblijft mo menteel liever in zijn stamkroeg. „Ik ben nog maar enkele dagen in dienst", verontschuldigde Ton van Klooster zich voor die dramati sche ontwikkeling. „We zitten er zelf ook mee in onze maag. Uit een enquete die onder de lichting 1971 is gehouden, is geen gemeenschap pelijke oorzaak naar voren geko men. We kunnen dus slechts gis sen. Persoonlijk zoek ik het in het magere pakket dat de KNZB de jongeren biedt. Sinds '83 is dat elk jaar weer de EJK, maar met wat in terlands blijft dat te weinig om de jeugd te inspireren. Daar zal dus wat in moeten veranderen". Wensenpakket Het is een van de punten, die Van Klooster in zijn wensenpakket voor de toekomst heeft opgeno men. Na het vertrek van Ruud Bee- le anderhalfjaar geleden viel er nog niet over die verlangens te praten - reden waarom Van Klooster des tijds afhaakte en Sitters werd aan gesteld - dit keer ging de KNZB tot ieders verrassing met nagenoeg het hele plan akkoord. Om die re den zal er binnenkort een regionale training worden opgestart, en zal de medische begeleiding van de top worden geïntensiveerd. Een keer per maand, tegen in het verle den twee keer per jaar, zal iedereen nu worden getest en kunnen de trainingen aan de uitslagen worden aangepast. Bovendien zal dit jaar, ondanks een begrotingstekort van ruim honderdduizend gulden, ex tra geld worden vrijgemaakt waar door zwemmers vaker naar het bui tenland kunnen afreizen. In de cember wordt zodoende kamp op geslagen in Australië, waar in 1991 de WK wordt gehouden. Van Klooster: „Ik hoop dat hier mee voor iedereen duidelijk wordt dat de KNZB wel degelijk bereid is aan de weg te timmeren. We moe ten af van het negativisme dat de laatste jaren"binnen is geslopen. Ik weet dat ik in een log apparaat kom te werken, maar het is beter in de stuurhut te zitten, dan aan de voor kant tegen de tanker te schoppen. Dat wordt misschien nog wel mijn voornaamste taak, ervoor te zorgen dat alle neuzen dezelfde kant op- wijzen. Richting Barcelona '92. Want dat is en blijft ons doel. Het is triest te constateren dat de oude garde hier op z'n sloffen alle prijzen weghaalt, maar wat dat betreft ben ik heel eigenwijs. Ik ben aange trokken om het zwemmen weer in de lift te krijgen. En daar ga ik dus ook aan werken". KAREL JANSEN PHILADELPHIA (DPA/SID) - De 21-jarige Boris Becker heeft giste ren zijn 21e toernooizege behaald. LEIDEN De Leidse mers hebben afgelopen weekein de matig gepresteerd op de Ne derlandse winterzwemkam- pioenschappen. De hoge ver wachtingen, die er op grond van plaatsing waren, zijn niet gereali seerd. Slechts een aantal zwem mers benaderde of verbeterde hun persoonlijk record. De me- dailleoogst: slechts vier stuks. Wel meer dan vorig jaar, maar er was op meer gerekend. Antoine van Weerde zwom" twee maal in de prijzen op de 200m schoolslag. In de series haalde hij het zilver in 2,24.16. Hij plaatste zich met deze tijd als vijfde voor de finale. Tijdens de finale zwom hij een tactische ra ce. Op de laatste vijftig meter klopte hij de concurrenten voor de derde plaats met 0.1 seconde. Zijn tijd was nu 2,24.30. Grote kanshebster op medail les en favoriet op de rugslag was Bianca Hoeks. Zij voldeed afge lopen vrijdag volledig aan de ver wachtingen op de 800m vrije slag, door als zesde te eindigen in de prima tijd van 9,52.47. Zater dag en gisteren ging het minder voorspoedig. De niet geheel fitte Hoeks kwam op beide dagen niet aan haar beste tijden. Op de rug slag werd zij slechts vijfde in 2,39.18. De gebroeders Schouten kwa men ook niet toe tot het leveren van topprestaties. De tweeling kwam ook niet geheel fit aan de start. Zij hebben echter wel va ker last van ziektes voor een be langrijk kampioenschap maar kwamen altijd toch goed voor de dag. Dennis zwom twee maal naar brons op de 100m vrijeslag in 57.73 en op de 200m schoolslag in 2,41.34. Op de 200m vrije slag leverde hij zijn beste prestatie door 2,06.48 te zwemmen. Alleen was dit slechts een vijfde plek. Mark kwam eveneens tot deze notering op de 200m vlinderslag in 2,29.25. Robin Sprinkhuizen behaalde twee maal een vijfde plaats en een maal een vierde plaats op. De 200m rug zwom hij in 2,23.55. De 100m en 200m vrije slag in res pectievelijk 57.07 en 2,05.90. An drea Hoenselaar, die zich verras send geplaatst had voor deze kampioenschappen, zwom nu ook weer zeer sterk. Haar eerste grote wedstrijd zwom zij in haar tweede beste tijd van 2,58.53. Hiermee is zij achste van Neder land. Maaike Parrel en Karin Stastra kwamen uit op de 100m vrije slag. Beiden zwommen een frac tie boven hun persoonlijk re cord. Parrel finishte in 1,01.64 als zesde en Stastra eindigde in 1,03.87 als veertiende. Vielen de prestaties in Dordrecht tegen, bij de Speedo- wedstrijden in Leiden werd uitstekend gepresteerd door de Leidse jeugd. Natasja Sierag fi nishte op de 100m schoolslag in 1,35.0 en op de 50m vlinderslag in 37.5. Beide malen als eerste. Op de schoolslag voor haar LZ club genoten Rosan Bakker, 1,38.0, en Michelle van Deursen, 1,39.0. Bij de vlinder was Fatma Memis- oglu, van De Zijl/LGB, tweede in 42.2. Al deze meisjes hebben zich met deze tijden waarschijnlijk geplaatst voor de landelijke fina le. Bij de jongens geboren ip 1979 won Tom Onderwater beide nummers. Op de 100m school slag in 1,37.4 en op de 50m vlin der in 42.4. Patrick Kraan eindig de hier op de schoolslag als der de in 1,42.0. Bij de vlinderslag zwom Stephan van Iterson naar een tweede plaats in 44.4. kend op de 100m rugslag in 1,15.4 en op de 100m vrijeslag in 1,06.4. Saskia de Keijzer werd beide ma len derde in respectievelijk 1,19.3 en 1,10.8. Richard van Duyven- bode zwom verrassend sterk bij de jongens op de vrije slag. Hij werd tweede in 1,08.6. Remco Singeling is weer terug van weggeweest. Hij zwom ein delijk weer op zijn oude niveau, die hij had voor zijn operatie. Hij won twee maal zijn nummer in goede tijden. Op de 100m rugslag 1,22.2 en op de 200m wisselslag in 2,52.6. Micha Prins eindigde op de rug als tweede in 1,25.6 en op de wisselslag als derde in 2,56.2. De Columbiaan had ook twee prijswinnaars. Marlies Vink werd derde op de 100m rugslag voor meisjes 1978 in 1,30.9. Club genote Annelies Kortekaas be reikte eveneens deze notering op de 200m wisselslag in 3,16.0. ROBERT VAN ZIJP De Westduitser versloeg in de fina le van het met 602.500 dollar gedo teerde evenement in Philadelphia voor 15.000 toeschouwers de Ame rikaan Tim Mayotte in drie sets: 7- 6,6-1,6-3. De partij vergde twee uur( en 28 minuten. In het gehele toernooi verspeel de Becker slechts één set, in de kwartfinales tegen de Zuidafri kaan Van Rensburg. In de halve fi nales had hij geen enkele moeite met de Zweed Pernfors (6-3, 6-2). Mayotte rekende toen verrassend af met zijn jonge, talentvolle land genoot Agassi (6-4, 4-6, 6-4). Mayotte was in Philadelphia ti telverdediger. John Mcenroe is op weg naar de top-vijf van de wereldranglijst. De 30-jarige Amerikaan, die mo menteel negende staat, won giste ren in Lyon zijn eerste Grand Prix- toernooi van het jaar door in de fi nale de Zwitser Jakob Hlasek in twee sets te verslaan. WICHITA (AFP) - Manon Bollegraf heeft met haar Amerikaanse gele genheidspartner Lisa Gregory het dubbelspel in het 100.000 dollar tennistoernooi van Wichita, Kansas, op haar naam gebracht. De combinatie versloeg in de eindstrijd de Amerikaanse Sandy Collins en Russin Leila Meskhi met 6-2, 7-5. ROTTERDAM (ANP) - Niet tegen stander Raymond Steylaerts, maar de biljartlampen boven het blauwe laken die het begaven, hebben de Zweed Torbjörn Blomdahl bijna in verlegenheid gebracht tijdens de finale van de Grand Prix drieban den in Rotterdam. Even was Blom dahl bang dat hij door het onver wachte oponthoud het vliegtuig naar Kopenhagen zou missen. Toen na een uur vertraging alsnog werd afgestoten, zorgde de Zweed voor een demonstratie, door zijn te genstander in iets meer dan een uur te verslaan. Het World Trade Center in hartje Rotterdam kostte 250 miljoen gul den. De organisatie van de Grand Prix in de havenstad betaalde 35.000 gulden aan huur om Euro pa's topbiljarters drie dagen hun geliefde spelsoort te laten beoefe nen. Vlak voor de ontknoping van een verder vlekkeloos verlopen evenement, weigerden de drie bil jartlampen dienst. Stroomstoring. Het publiek werd terug gestuurd naar het bargedeelte, terwijl Blom dahl gespannen plaats nam op een achterafje. „Vervelend, Steylaerts weet dat ik mijn vliegtuig moet ha len. Misschien gaat hij straks extra langzaam spelen, om mij te irrite ren", vertelde Blomdahl. Dat bleek te pessimistisch gedacht. Ruim een uur later dan bedoeld begon het duo aan de eindstrijd, waarin al leen de soms verbluffende staaltjes van Blomdahl de moeite waard wa ren. Hij gunde Steylaerts slechts zeven caramboles: 15-0, 15-5, 15-2. Het gemiddelde van Blomdahl was 1,957, dat van de Belgisch kunst stoter 0,333. Het schijnsel op het la ken bleef overigens belabberd tot het begin van de derde set. De Zweed, die bijna 9000 gulden met de winst verdiende en nu alle prijzen in het driebanden heeft ge wonnen, hield de eer van de ge plaatste profspelers uit de BWA groep hoog, hoewel ook Van Bracht met de vierde plaats goed presteerde. Ceulemans, Lieber- kind en Müller werden echter al in de groep uitgeschakeld, waardoor de organisatie voor hen extra in de buidel moest tasten. De profs had den een minimum prijzengeld van 2200 gulden bedongen, terwijl ze gezien hun prestatie slechts recht hadden op zo'n 800 gulden. Beste Nederlander werd Louis Havermans uit Zundert. Christian Fischer van uit Kat wijk deed het prima op de win terkampioenschappen. De zwemmer van HPC behaalde twee eerste en twee tweede plaatsen. Hij boekte tevens een persoonlijk record op de 400 me ter wisselslag in 5.13.49. Zijn winst greep hij op de 200 meter rugslag (2.29.63) en op de 200 me ter vlinderslag (2.31.1). Erica Terpstra was in de begin jaren zestig een zwemster van wereldklasse. Als 16-jarige zwom ze in 1960 al tijdens de Olympi sche Spelen in Rome. Hoewel ze toen alleen nog maar naar me dailles mocht kijken, werd ze daar overtuigd van de eigen kwaliteiten. Twee jaar later be haalde ze goiLd op het EK in Leip zig (4 x 100 meter wisselslag) om in 1964 tijdens de Spelen in Tokio twee medailles weg te kapen: zil ver op de 4 x 100 meter wisselslag en brons op de 4 x 100 meter vrije slag. De basis van haar olympi sche successen legde ze in Leiden, waar ze in 1962 Chinees ging stu deren. Daar trok ze dagelijks haar baantjes in De Overdekte aan de Haarlemmerstraat. De inmiddels 45-jarige Terpstra zou zó 26 jaar terug in de tijd willen. "Leiden was een openbaring voor mij. Er ging een nieuwe wereld voor me open toen ik daar in '62 belandde. Ik zat ook in allerlei bewegingen zoals de WSL, de club van studentes. De geweldige gezelligheid en sfeer die er hing onder mijn vrienden en vriendinnen was misschien niet al te bevorderlijk voor mijn loopbaan als zwem ster, maar gezien de medailles die ik haalde is dat wel meege vallen. Man, wat heb ik genoten van mijn Leidse studententijd". "Het was in een soort tot zwem bad omgetoverde oude kerk, waar ik 's ochtends trainde. Ik was lid van de Haagse Zwem- en Poloclub, maar op doordeweekse dagen kon ik natuurlijk niet steeds naar Den Haag vanuit Leiden. Wel als het echt serieus werd, bij voorbeeld in de aanloop naar Tokio. Dan werd de trai ningsintensiteit opgevoerd en moest ik in Den Haag drie keer op één dag aan de bak". "Ik kon ook nooit continu met zwemmen bezig zijn. Mijn ouders hielden me gelukkig altijd voor dat er naast het zwemmen nog le ven was. Daarbij had ik zelf ook een beetje de amateuristische in stelling. Het gevolg was dat ik me voor belangrijke toernooien vanuit een belabberde toestand weer helemaal moest opwerken naar topniveau. Dat lukte steeds weer net. Misschien heeft het ook wel met mijn talenten te maken, ik was een natuurtalent. Dat ge luk moet je hebben". "Als je me nu ziet, geloof je het niet, maar vroeger was ik een fragiel meisje. Eén duwtje en mijn arm schoot uit de kom, bij wijze van spreken. Een huisarts stuurde me daardoor naar het zwembad. En yerdomd: ik bleek nog goed te kunnen zwemmen óók". In de top bewoog Erica Terpstra zich als 'bon vivant' en Erica Terpstra. 'enfant terrible'. "Ik had nogal eens een grote mond natuurlijk. Noem het maar grillig. Dat had misschien te maken met het fèit dat ik aardig kon relativeren in' dat wereldje. Toen het na 1964 opeens was afgelopen, viel ik ook helemaal niet in een gat zoals ve le toppers dat wél voelden. Gek, maar toen ik dertien jaar later nog eens in Tokio kwam, wilde ik wél per se naar het bad waar ik de medailles had gehaald. Er wa ren alleen schoonmaaksters. Toen begon ik toch wel even te zweten zeg. Ik zag alles weer ge beuren". "Onlangs heb ik trouwens nog een reünie gehad met Ada Kok, Ria van Velzen en Bettie Heukéls. Want ik was in die periode na tuurlijk niet de enige die presta ties leverde. We vormden een ijzersterk team. Goh, wat hebben we samen weer zitten giechelen". Het afscheid van de zwemwe- reld betekende niet dat haar stu die opeens vlotte. Integendeel: ze studeerde niet af maar ging journalistiek werk doen. Ze schreef een boekje ('Zwemmen om te watertanden') en werkte bij Sijthoff. Haar nationale en inter nationale bekendheid schonk haar aanbiedingen van omroe pen om te figureren in tv-panels en dergelijke. Inmiddels zit ze al weer twaalf jaar in de Tweede Kamer. "Het zwemmen volg ik nog zijdelings. Ik weet wel dat er bij voorbeeld een NK is dit week einde, maar echt veel doet me dat niet meer. Echte toppers zijn er ook niet op dit moment. Conny van Benthum is niettemin ie mand waarin ik iets van mezelf terugzie. Ook een natuurtalent. Ze zwemt met het koppiet net als ik. Want zolang de zwems)pGYt al lesbehalve professioneel is, is het toch wachten op dit soort mensen denk lkRQB VAN DER ZANDEN Lekker tikken (1) Voetballers van boven de 30 jaar krijgen straks een extraatje boven op de normale competitie. Tenmin ste als ze dat willen. Liefhebbers kunnen zich namelijk inschrijven voor een avondreeks van wed strijdjes op halve velden, een serie die doordeweeks in de maanden april en mei wordt afgewerkt. Vijf tegen vijf, twee wissels, kleine doeltjes, tweemaal een half uur speeltijd, een spelleider en verder geen gezanik, dat is in het kort zo'n beetje de opzet van dit gebeuren. Een en ander is ontsproten uit het brein van Albert Klunder, be stuurslid van de Afdeling Leiden van de KNVB die namens West II ook in de landelijke commissie voor voetbalontwikkeling zit. Die commissie houdt zich voorname lijk bezig met jeugdzaken, maar de man die in het afgelopen jaar nog tevergeefs campagne voerde voor het voorzitterschap van de Afde ling vindt dat er ook best wel wat mag worden gedaan voor de 'oud jes'. Ongedwongenheid is straks, wanneer de dagen gaan lengen en het gras weer wat groener lijkt, troef bij de uitvoering van zijn plannetje. Geen ranglijsten, geen echte competitie, geen formulie ren, een laag inschrijfgeld en een flinke dosis eigen verantwoorde lijkheid zijn daar kenmerken van. Ook buitenstaanders, zij dus die geen lid zijn van de KNVB, zijn welkom. Klunder denkt in dit ver band aan voetballers die al een tijd je zijn gestopt, maar bijvoorbeeld ook aan bedrijven die met een team op de proppen komen. 'Lekker een Albert Klunder wil wat extra's doen voor de 'dertig-plussers': lekker een balletje tikken op een klein veldje. (foto Jan Holvast) is het uitgangspunt en andere trefwoorden die in aan merking komen zijn gezelligheid en verbondenheid. Lekker tikken (2) Omtrent het hoe en waarom van zijn plannetje zegt Klunder: "Ik denk dat het voetbal in het alge meen best een oppepper kan ge bruiken. Oudere spelers haken vaak af omdat zij geen zin hebben in een lange reeks competitiewed strijden of omdat ze het voetbal te prestatiegericht vinden. Ik geloof dat je ze hiermee kunt terughalen naar de clubs of in elk géval voor de toekomst kunt vasthouden. Acht wedstrijdjes dicht bij huis op een klein veldje en met mensen die je zelf kunt uitkiezen zijn per slot van rekening leuke voorwaarden. Pret tige bijkomstigheid voor de vereni gingen zijn misschien de extra in komsten van de kantine. Een neve neffect zou kunnen zijn dat oud- spelers op deze manier wellicht weer trek krijgen om wat andere aktiviteiten binnen de club te ont plooien". Is Albert Klunder niet bang dat het spelen zonder scheidsrechter het risico met zich meebrengt dat het hier en daar mogelijkerwijs uit de hand loopt? En hoe zit het bo vendien met de verzekering? Een ongeluk zit per slot van rekening in een klein hoekje. Klunder, werk zaam bij het GAK, wijst die eerste veronderstelling resoluut van de hand. "Ik geloof op de voorhand niet in narigheid. Ik ga er van uit dat de mensen die het leuk vinden om hier aan mee te doen de uit gangspunten ook onderschrijven. Pure recreatie dus en verder geen moeilijke toestanden. Ten aanzien van de individuele verzekering geldt dat spelers die al bij de KN VB zijn aangesloten natuurlijk au tomatisch verzekerd zijn. Niet-le- den betalen daarom drie gulden in schrijfgeld meer en zijn dan ook verzekerd". Lekker tikken (3) De inschrijving start deze week en staat open tot 10 maart. Het in schrijfgeld bedraagt per team (vijf spelers en twee wissels) vijftien gulden en per persoon drie gulden. Voor niet-leden van de KNVB is dat laatste dus bepaald op zes gul den. Uitsluitend spelers van dertig jaar en ouder mogen meedoen aan de reeks van acht wedstrijdjes. De speelavonden zijn overigens nog niet bekend. Klunder: "We moeten dat nog afstemmen op de beker competitie van de KNVB en uiter aard óok rekening houden met het zaalvoetbal. Ik kan me voorstellen dat het dinsdagen en donderdagen worden, maar daar pin ik me nog niet op vast". Leiden fungeert met deze opzet in elk geval binnen de grote KNVB als een speerpunt. Als het hier slaagt, hoopt Albert Klunder na tuurlijk wel dat zijn plan door de andere Afdelingen te zijner tijd zal worden overgenomen. "Ik heb de papieren opgestuurd naar de lan delijke commissie. Of ik enig idee heb omtrent het aantal teams dat zal inschrijven? Nee, totaal niet. Het kan storm lopen, dat is heel goed mogelijk. En ook geen punt, want in organisatorisch opzicht zit ten er niet zo gek veel haken en ogen aan. Er komt één speelsche ma en de clubs moeten het verder zelf regelen. Natuurlijk hoop ik dat het een succes zal worden. Vooral voor de verenigingen, want die hebben er baat bij". Ad van Kaam John van Dijk, verzamelaar, ei genaar van een Rotterdams au toimperium en voorzitter/geld schieter van SW, in Voetbal: „Met postzegels is het allemaal begonnen. Tot mijn 19de stond ik el ke woensdagmiddag en zaterdag op de markt. Ik had inmiddels een heel kostbare collectie opgebouwd. Ik heb een klein deel verkocht om in mijn zaak te steken. De rest bracht later een goede miljoen op". Profcoureur Claude Criquie- lion in Vrij Nederland: „Ik hoor tot degenen die niet van de Tour houden. Drie weken lang hetzelfde patroon, eten drinken, koersen, slapen, dat is om gek van te worden. Vooral als je voor een goede klassering rijdt. Altijd meerijden, vaak risico's nemen, ge vaar van valpartijen, wringen, du wen, en trekken in het peloton om naar voren te komen. In de tijdrit ten alles geven om zo min mogelijk tijd te verliezen en in de bergen idem dito". Claude Criquielion in Vrij Ne derland: „Net als een aantal andere En gelstalige renners is Greg LeMond een geldwolf. Hij is alleen maar voor het geld hierheen gekomen. Het is natuurlijk heel erg wat hem is overkomen, maar eh....je bent toch niet goed bij je hoofd als je drie dagen voor een belangrijke klassie ker als de Amstel Gold Race nog in Amerika aan het jagen bent? Ge tuigt niet van professionalisme, hè". Henk Terlingen, voormalig ver slaggever en eindredacteur van Studio Sport in Nieuwe Revu: „Indertijd mocht ik bij Studio Sport de voetbalwedstrijden ver slaan. Ik vond dat ik het niet kon. Maar ja, je zit eenmaal in het cir cuit en je bent heel blij dat je voet balverslaggever bent. Dat was nog eens wat anders dan een motor wedstrijd. Maar goed, ik begon eens op een vergadering. Ge vraagd: wat vinden jullie er nu van. Er viel een stilte van een kwar tier. En er was d'r een, dat was Her man Kuiphof een keurige pro testant en die zei: Ja, als ik een cijfer zou moeten geven, dan een ze- ventje. Waarop ik zei: Nou, dat is dus niet goedgenoeg als je 2,5 mil joen kijkers hebt. Ik moet het maar niet meer doen. Ongehoord! Bela chelijk, dat iemand dat werk niet wilde doen om die reden. Nou, zo werkt dat dus bij de omroep". Bokser Jan Lefeber in Sport In ternational: „Ik ben op bruine bonen kam pioen geworden en vond het nog lekker ook". Henk Terlingen in Nieuwe Revu: „André van der Louw. Voetbal bestuurder! Met die lurkpijp van hem en die 'prachtige' uitspraak toen hij tonnen tekort kwam na die voetbalkampioenschappen. Hij zei: we hebben een verschil aange troffen tussen wat we theoretisch hadden moeten ontvangen en wat uiteindelijk in kas zat. Vreemd taalgebruik, niet? Zeg toch gewoon: we hebben een paar ton wegge maakt en we hopen nog zo met de boeken te klooien dat het wat min der lijkt. Ik zie hem daar nog staan, in zo'n rare koltrui bij Nieuw Links, dansend, toen ze gewonnen hadden". De Amerikaanse boksmanager Bill Bikoff tegen 'zijn pupil' Re- gillio Tuur, in Nieuwe Revu: „Je kunt hier rijk worden, jon gen. En je kunt mij helpen nog rij ker te worden. Weet je wat de Canadees Don Lalonde kreeg na dat Sugar Ray Leonard hem in Las Vegas in de negende ronde eruit sloeg? Zes miljoen dollar! Voor één rottig gevecht, zes miljoen dollar. En dat zal ons doel zijn, Regillio. We gaan driejaar investeren, jij en ik. Drie jaren van hard trainen en werken, om dat ene rottige gevecht binnen te slepen, het gevecht om de titel". Claude Criquielion in Vrij Ne derland: Freddy Maertens is de grootste gek die er is". Rinus de Jong, voorzitter van basketbalclub Nashua Den Bosch, in het Algemeen Dagblad: „Ik keur het niet goed, maar in mijn hart zou ik wel eens een scheidsrechter voor rotte vis willen uitmaken." De Belgische doelman Jean-Ma- rie Pfaff in Voetbal: „Iedereen mag weten dat ik een orgel en een zwembad heb. Ook al kan ik niet orgelspelen en zwem- Dammer Ton Sijbrands in Sport International: „Ik ben nog van de generatie die zijn tegenstander een kop koffie aanbiedt." Wielrenner Sean Kelly in De Tijd: „Ik wil nu veel geld verdienen, omdat ik later niet naar de bakker kan gaan en zeggen: geef mij maar brood, want ik ben Johan Cruijff'. De Rotterdamse boksmanager Aad Westerlaken in Panorama: „Een beetje bokser loopt bij Soci ale Zaken, hoe zouden ze anders moeten trainen?"

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21