LEIDSCH DAGBLAD Dees ziet niets in bloedtest op aids MIJN VASTE RELATIE Khomeini wil nauwere banden met Sovjetunie PREI EN VARKENSLEVER 'Genoeg gegevens uit huidige onderzoeken' Reus Igor Zjelezovski op Thialf-ijs ongenaakbaar Bonden dreigen grafische industrie met harde actie Directeur Heldring- stichting gearresteerd ^DRUKKERIJ DELTA BACH Veel slachtoffers door storm in zuid-Europa LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Maandag 27 februari 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38869 Prijs fl. 1,25 DEN HAAG/UTRECHT (ANP) - Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) vindt een groot, anoniem onderzoek zoals de Gezondheidsraad voorstelt naar de verspreiding van het aids- virus 'vooralsnog' niet nodig en niet wenselijk. Het advies om dat wel te doen heeft de be windsman 'op dit moment niet kunnen overtuigen'. Voorlopig zal de staatssecretaris dan ook geen wetsvoorstel indie nen om de anonime test bij wet vast te leggen. Dat zou nodig zijn omdat de Gezondheidsraad advi seert bloed te gaan testen zonder toestemming vooraf van de bloed gever. Het gaat om bloed dat voor een ander doel is afgegeven, bij voor beeld in een ziekenhuis. Dat is in strijd met de Grondwet waarin het recht op de onaantastbaarheid van het menselijk lichaam en de be scherming van de persoonlijke le venssfeer zijn vastgelegd. Dees zei dat voor een wetsvoor stel 'zeer zwaarwegende argumen ten' nodig zijn. "Dan moetje het in dividuele vrijheidsrecht uit de Grondwet afwegen tegen het alge mene belang van de volksgezond heid". De Gezondheidsraad sprak zich uit voor een dergelijk onderzoek om meer te weten te komen over de verspreiding van het virus en daar mee het aantal ermee besmette mensen beter in kaart te kunnen brengen. Volgens Dees levert zo'n onderzoek niet meer gegevens op dan hij nu al heeft om een voorlich- tings- en preventiebeleid te kun nen voeren. "Precieze cijfers heb ik daarvoor niet nodig. Aan globale icijfers heb ik genoeg". Bloeddonaties Uit de huidige - vrijwillige - onder zoeken komen voldoende gege vens naar voren. "We weten de risi cogroepen en we weten de wijze van overdracht", meent Dees. Vol gens hem is er ook voldoende in zicht in de verspreiding van het vi ms via de testen van de 700.000 bloeddonaties per jaar. De Aidscommissie van de Ge zondheidsraad hoopt bij een groot, anoniem onderzoek ook eventuele nieuwe risicogroepen op te kunnen sporen. Dees zei dat argument niet te kunnen plaatsen. Het bloedmon ster wordt voor de aidstest ontdaan Prof. dr. J. Huisman, secretaris van de commissie uit de Gezond heidsraad die het het advies over de aids-test uitbracht, toonde zich teleurgesteld over de uitlatingen van Dees. "Als infectiebestrijders willen we graag beter inzicht in het aantal geïnfecteerden. Met de hui dige gegevens kunnen we dat niet; die lopen ook sterk achter". Huisman voert aan dat ook ande re landen steeds meer bloedonderzoek op het voorkomen van het aids-virus gaan doen. In de Verenigde Staten is het al wettelijk geregeld dat alle baby's worden on derzocht. "De staatssecretaris zegt zo'n onderzoek niet nodig te heb ben voor het beleid. Maar wij vra gen ons af als je niet voldoende weet of aids toe- of afneemt wat voor beleid moetje dan voeren?" s van de WK-schaatssprintkampioenschappen: links de Rus Igor Zjelezovski en rechts de Amerikaanse Bonnie Blair. Niemand bleek het afgelopen weekeinde opgewassen tegen Igor Zjelezovski. de 25-jarige geweldenaar uit Minsk die heel Thialf aan zich ver plichtte. De Sovjet-schaat ser, terug uit de betrekkelijke anonimiteit, zette in een op nieuw fantastische schaats- ambiance het mondiale sprinttoernooi volledig naar zijn hand. Terwijl de per soonlijke en nationale re cords in de uitgelaten Friese ijshal sneuvelden bij bosjes (211 stuks), evenaarde de poti ge Zjelezovski in zijn jacht op het goud ook nog het wereld record op de 1000 meter. Dat stond, met een tijd van 1.12.58, al zeven jaar lang op naam van zijn landgenoot Pegov. Supersprinters als Dan Jan sen en Uwe-Jens Mey. toch de gedoodverfde favorieten in Heerenveen, konden Zjele zovski niet benaderen, laat staan verslaan. De Oostduit ser moest genoegen met het zilver, de Amerikaan viel zelfs buiten de prijzen. Wat dat betreft deed zijn landgenote Bonnie Blair het bij de vrouwen beduidend be ter. De specialiste op de over dekte piste duldde alleen de Oostduitse Luding in haar buurt. Haar winst boekte Blair vooral op de kortste af stand die ze ook tweemaal Een andere supersnelle Amerikaanse, atlete Florence Griffith, nam in New York (huilend) afscheid van de ac tieve wedstrijdsport. De drie voudige Olympische kam pioene en wereldrecordhoud ster op de 100 en 200 meter heeft besloten haar activitei ten naar andere, ongetwijfeld lucratievere, terreinen te ver leggen. 'Flo' gaat zich vooral wijden aan het maken van kinderprogramma's en het schrijven van boeken. van de naam en adres c teit te kunnen waarborgen. Blijven lover de regio, leeftijd en geslacht van de bloedgever. "Hoe je daar mee nieuwe risicogroepen kunt op sporen, is mij niet helemaal duide lijk". Opheldering CDA-kamerlid Janmaat-Abee heeft inmiddels laten weten de staatssecretaris om opheldering te zullen vragen over zijn afwijzende reactie. "De bewindsman had eerst de Kamer moeten informeren en niet zijn standpunt via de radio be kend moeten maken", aldus Jan maat. GRONINGEN Protesterende boeren uit Groningen, Friesland, Drenthe en Zeeland zijn vanmorgen begonnen aan een massaal driedaags protest tegen het EG- en nationale landbouwbeleid. In totaal trokken zo'n 2.000 land bouwtrekkers naar Drenthe. De estafette eindigt in Den Haag, waar een petitie wordt aangeboden aan de voor zitter van het Landbouwschap. De boeren vinden dat er een einde moet komen aan de prijsdaling die vanuit Brussel in gang is gezet. Ook is er protest tegen het milieubeleid van de ministers Braks en Nijpels. (foto anp> NICOSIA (AP) - De Russi sche minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze sloot van daag zijn 10-daagse reis door het Midden-Oosten af. Giste ren had hij in nog een onder- AMSTERDAM (GPD/ANP) - Na morgen dreigen er harde, georgani seerde acties in de grafische indus trie. Als gevolg van wilde acties verschenen het afgelopen week einde al enige kranten niet. Ook vandaag kwam een aantal dagbla den met vertraging uit als gevolg van kantinebijeenkomsten. De bonden eisen dat de werkge vers met andere voorstellen voor een nieuwe cao komen. Doen ze dat niet voor morgen twaalf uur, dan volgen (stakings)acties, zo heb ben zij de ondernemersorganisatie vanochtend in een brief laten we ten. Vakbondswoordvoerders heb ben al duidelijk gemaakt dat wordt gedacht aan stakingen waarbij beurtelings bedrijven worden plat- Aanhoudend buiig Half tot zwaar bewolkt met buien, soms met hagel of natte sneeuw, en zware windstoten. Minimumtempera tuur rond 3 graden. Middagtempcra- tuur ongeveer 6 graden. Zuidwestelij ke wind, vrij krachtig, aan de kust en- op het IJssclmecr hard of stormachtig. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: op woensdag nog buien en weinig verandering in tem peratuur. Daarna overgang naar een wat zachter weertype met van tijd tot tijd regen. Dinsdag 28 februari zon op: 07.28 uur, zon onder: 18.17 uur; maan op: 02.28 uur, maan onder: 09.35 Waterstanden te Katwijk hoog water: 07.29 en 19>58 uur; laag water: 03.21 en 15.35 uur. 24 PAGINA'S gelegd. De werkgevers beraden zich vanavond op hun standpunt. De Leeuwarder Courant (uitgave van de Friesche Pers Couranten- groep) werd vanmiddag met ver traging bezorgd. Het grafisch per soneel bij NDU in Rotterdam (Al gemeen Dagblad en NRC Handels blad) en bij Perscombinatie in Am sterdam (Parool, Volkskrant en Trouw) werkt normaal. Bij Wolters Noordhoff in Groningen hebben drukkers een uur het werk neerge legd, evenals bij de Winschoter Courant. Ongeveer driehonderd man gra fisch personeel bij Rotabest in Best (Helmonds Dagblad, Brabants Dagblad en Eindhovens Dagblad) vertrok vanmorgen om 10.00 uur naar de kantine en was daar rond het middaguur nog steeds. De bonden gaan ervan uit dat er zes procent "ruimte" is, maar de werkgevers noemen dat een slag in de lucht. Het eindbod van de werk gevers omvat een loonsverhoging van 2 procent per 1 april in plaats van per 1 juli. Ook willen ze de VUT-uitkering voor werknemers van 60 jaar en ouder vanaf 1 sep tember vijfjaar lang aanvullen tot 100 procent. Secretaris Dienske van het Ko ninklijk Verbond van Grafische Ondernemingen (KGVO) acht het uitgesloten dat de ledenraad de on derhandelingsdelegatie vanavond een ruimer mandaat zal geven. "De ledenraad is uitsluitend bijeenge roepen om zich uit te spreken over de voorstellen die al gedaan zijn. Die gingen al verder dan in feite was toegestaan. Nee, voor de vak bonden blijft maar één ding over: kiezen of delen", aldus Dienske. houd met de Iraanse geestelijk leider ayatollah Khomeini. De ontmoeting had plaats in het huis van de Khomeini in een buitenwijk van Teheran. De Iraanse radio en televisie be steedden uitgebreid aandacht aan het uitzonderlijke onderhoud. Vol gens het persbureau IRNA was het de eerste ontmoeting die Khomeini met een buitenlandse minister van buitenlandse zaken heeft gehad. De 88-jarige geestelijk leider is naar verluidt zeer ziek, en vertoont zich nog zelden in het openbaar. Tijdens het bezoek is duidelijk geworden dat Teheran veel prijs stelt op goede betrekkingen met de Sovjetunie. Khomeini zei tegen Sjevardnadze dat Iran graag sterke banden met Moskou wenst om te helpen bij de strijd tegen het 'dui velse' Westen. De opmerking was een verwij zing naar de diplomatieke crisis na de oproep van Khomeini om de Britse schrijver Salman Rushdie te vermoorden. De Britse regering vroeg aan Sjevardnadze om er bij Khomeini op aan te dringen de op roep de schrijver te vermoorden, in te trekken, maar volgens IRNA heeft de bewindsman het onder werp niet aangeroerd. Iraanse parlementsleden dien den gisteren een wetsvoorstel in om te stemmen over verbreking van de betrekkingen met Groot- Brittannië. Vorige week riep de Britse regering haar diplomaten uit Teheran terug uit protest tegen de oproep van Khomeini. Khomeini leverde in het verle den scherpe kritiek op Moskou, omdat de Sovjetunie officieel een atheïstische staat is, maar onlangs is er door Iraanse functionarissen op gewezen dat de 50 miljoen isla mitische inwoners van de Sovjetu nie de laatste tijd meer gelegenheid krijgen hun geloof uit te oefenen. Het Engelstalige blad Teheran Times schrijft dat door de Rushdie- crisis 'alle deuren' zijn opengezet voor verbetering van de betrekkin gen met Moskou. De twee grootste obstakels - de Russische wapenle veranties aan Iraq en de aanwezig heid van het Rode Leger in Afgha nistan - zijn volgens het blad nu verdwenen. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, kilo Varkenslever, 100 gram®»®® &s 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 'Pupillen seksueel misbruikt' ZETTEN (ANP/GPD) - De rijkspo litie in Nijmegen heeft vanochtend de 55-jarige directeur van de Heldringstichting en van de kli niek voor Jeugdpsychiatrie 'De Lingewal' in Zetten aangehouden op verdenking van seksueel mis bruik van pupillen. De man uit Ubbergen zou tussen 1971 en 1987 ontucht te hebben ge pleegd met pupillen. Inmiddels zijn 12 aangiften gedaan door vrou wen die ten tijde van het seksuele misbruik tussen de 13 en 18 jaar oud waren. Een aantal van hen was in het centrum opgenomen nadat ze het slachtoffer waren geworden van in cest of ander seksueel misbruik. De directeur misbruikte hen soms wekelijks in het centrum. Volgens de politie heeft hij ook enkele ke ren ex-pupillen thuis opgezocht en hen daar misbruikt. In december van het vorig jaar werd hij door het bestuur van de stichting met onmiddellijke in gang geschorst. Dat gebeurde na dat er klachten waren ingediend over zijn behandelingsmethode. In januari begon de rijkspolitie een onderzoek. Al in 1985 werd door pupillen een zwartboek tegen de directeur opgesteld omdat hij bij de behan deling lichamelijk en psychisch ge weld tegen de pupillen toepaste. De klachten werden door WVC en Justitie onderzocht maar de minis teries vonden geen aanleiding om maatregelen te nemen. Het bestuur heeft inmiddels be sloten om de directeur te ontslaan. De klachten waren vorig jaar voor de officier van justitie reden om de zaak niet door het medisch tucht college te laten afhandelen, maar om een justitieel onderzoek te la ten instellen. De pupillen die in het centrum worden opgenomen verkeren in grote psychische nood. Door de ge beurtenissen met de directeur is die nood alleen maar groter gewor den, aldus de politie. Sommige vrouwen die zeggen te zijn mis bruikt wilden geen aangifte doen omdat ze dat psychisch niet meer aankonden. 071-89 92 41 Energieweg 25, Zoeterwoude BARCELONA (GPD) - Het nood weer, dat het afgelopen weekeinde Spanje en Portugal trof, heeft aan tientallen mensen het leven gekost. Veel slachtoffers werden getroffen door hekken, bomen en grote re clameborden die niet bestand wa ren tegen de wind, die een snelheid van 150 kilometer per uur bereikte. Op de Spaanse wegen kwamen bij ongelukken door de storm bijna 40 mensen om het leven. Voor de kust van Portugal zon ken diverse vissersschepen en een Nigeriaanse tanker. De kustwacht borg 3 slachtoffers en 15 man wor den nog vermist. Zaterdagnacht verging in Golf van Biscaye het vrachtschip 'Anna Leonhardt' van een rederij uit Singapore. De 14 op varenden worden nog steeds ver mist. De storm trof het Iberisch schier eiland na twee maanden van uit zonderlijke droogte. Waren vorige week nog dagelijks beelden van duizenden stervende vissen, bos branden en uitgedroogde akkers te zien in de droogste winter van deze eeuw, vanaf vrijdag viel er een overvloed aan regen en sneeuw. In het weekeinde ging dat gepaard met een storm. In Valencia vielen 5 doden door het omwaaien van de reclamebor den, bouwsteigers, een takelwagen en een muur. Een 76-jange man overleed toen hij van het balkon van zijn woning op de vierde ver dieping werd geblazen. Een jongen werd in een grot verrast door het plotseling stijgende water en ver dronk. Zijn de meeste boeren dolblij met het water waarvoor ze weken lang hebben gebeden en complete processies hebben gehouden, de materiële schade die de storm aan richtte is enorm. In Madrid werden de daken van enkele huizenblok ken geblazen. Op Mallorca sloeg de opgezwiepte zee stukken strand weg en kwamen de straten van een dorpje onder water te staan. In het noordelijke Asturias bereikten de golven van de Atlantische Oceaan een hoogte van 14 meter. KNMI meet laagste luchtdruk in historie DEN HAAG (ANP) - De laagste luchtdruk die, sinds 1706, ooit in De Bilt werd gemeten was 963. Zaterdagavond werd dat record gebroken, de barometers wezen daar 957 millibar aan. Boven het Kanaal werd die avond zelfs 945 gemeten. In Vlissingen daalde het kwik tot 955. Conservator Bolle van het Ba rometermuseum in Maartens dijk meldde dat in het museum al drie barometers waren overge lopen. Een kwikbarometer is ge vuld met kwik en olie. Door de extreem lage luchtdruk, drukt de kwikkolom de vloeistof eruit. Het museum werd zaterdag avond constant gebeld door mensen in het land met eenzelf de probleem. Ook het KNMI kreeg veel telefoon van barome- terbezitters. De verklaring is volgens het KNMI gewoon een enorm diepe depressie. De barometer in De Bilt, een zeer professionele, kan dalen tot 870 millibar. Eén milli bar is de druk van 3/4 millimeter kwik. Gitaarduo uit Leiden wint Frans concours LEIDEN (ANP) - Het Leidse gitaarduo Juun Voorhoeve en Erik Otte heeft gisteren de eerste prijs behaald op het „Concours Interna tional de Guitares en Duo" in het Franse Montélimar. Zij speelden onder meer een stuk van Bach. De prijs bestaat uit een geldbe drag van 11.000 Franse frank (onge veer 3.650 gulden). Aan dit jaarlijks terugkerende gitaarevenement na men 18 duo's deel. Mr. Herstel kandidaat voorzitterschap NCRV HILVERSUM/ROTTERDAM (GPD) - Mr. A. Herstel, officier van justitie in Rotterdam, is kandidaat voor het voorzitterschap van de NCRV. De huidige voorzitter, drs. Th. D. Jansen, gaat in november met pensioen. De benoemingspro cedure wordt half maart afgerond. Mr. Herstel stond een paar jaar ge leden op de nominatie om procu reur generaal te worden in het ar rondissement Amsterdam. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! f~] per maand» 24,45 Fl per kwartaal 72,40 n per halfjaar 144,80 per jaar 275,70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.:(i v m bezorging) Opsturen naar: Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1