Bliksemstart AZC beslist derby Heibel bij Grasshoppers na staken basketbalduel België geen partij voor korfbalploeg Leiden kruipt door het oog van de naald De Zijl hobbelt achter de feiten aan: 6-9 Ruime winst rugbyploeg MAANDAG 27 FEBRUARI 1989 PAGINA 19 Oranje naar ruime winst: 19-10 DEN HAAG Het Nederlands zaalkorfbalteam had zaterdag avond bijzonder weinig van aartsrivaal België te duchten. Op zich was de zege voor Oranje in de venieuwde Houtrusthal niet op merkelijk, de 22ste in een serie van dertig ontmoetingen. Er moet echter lang in de tot 1960 teruggaande zaalinterland geschiedenis worden teruggegaan om een uitslag als de 19-10 van zaterdag avond te vinden. „Wij hebben zelf ook een terugval gekend", verklaarde bondscoach Ben Crum na afloop. „Rond 1974 raakten Harry Nolthuis en Loek van den Boog gebleseerd en toen stond er ook bij ons geen opvolging klaar. Er is een golfbeweging in de prestaties en bij de Belgen had ik de terugval al na Oosterwolde ver wacht". Doet Crum het grote verschil nog als een incident af, tenslotte was het vorig jaar in Gent nog 12-10 voor België, aan Belgische zijde is men beduidend pessimistischer over de toekomst. Kritiek is er al lereerst op de selectieprocedure, routinier Frank Hardies kon on danks vormproblemen rekenen op een basisplaats, maar in de woor den van de Belgische bondcoach Daniël de Rudder klinkt ook dui delijk zorg over de overlevingskan sen van het Belgische korfbal. Enthousiast „In Nederland is een ontwikkeling Cabestany wint koers in Valencia door rukwinden VALENCIA (ANP) - De Span jaard Pello Ruiz Cabestany is giste ren uitgeroepen tot winnaar van de Ronde van Valencia. De ronde werd een rit voor het einde ge staakt wegens het slechte weer in Valencia. Het slotcriterium over 60 kilometer in de binnenstad werd door het stadsbestuur geschrapt. In de nacht van zaterdag op zon dag werden in Valencia windstoten geregistreerd met een snelheid van 120 kilometer per uur. De rukwin den eisten vijf slachtoffers en het stadsbestuur weigerde daarop de organisatie het groene licht te ge ven voor het slotcriterium. Er werd een compromis gevonden waarbij de karavaan vijf rondjes door de stad zou rijden. De rijders gingen van start, maar weigerden te sprin ten voor de etappezege. Cabestany had zaterdagavond het tweede deel van de vijfde etap pe op zijn naam gebracht. Hij won de rit tegen de klok over 14 kilome ter en veroverde daarmee de lei derstrui. Neo-prof Harmeling was de beste renner uit de ploeg van Raas met de zevende plaats. In de ochtenduren had Rolf Gölz zijn tweede etappezege behaald in de rit over 114 kilometer van Puebla de Farnas naar Nules. De Westduit- se kopman had ruim een minuut voorsprong. Met zijn overwinning kwam het aantal dagzeges voor de ploeg van Raas op vier. Ook Cordes en Solle- veld fietsten winnend over de eindstreep. Daartegenover stond de uitsluiting van Edwig van Hooy- donck. De Belg werd vrijdagavond uit de ronde genomen wegens spu gen naar een wedstrijdcommissa ris. Hoewel de Belg hardnekkig ontkende, werd zijn diskwalificatie gehandhaafd. Ook na tussenkomst van Jan Raas en bemiddeling van UCI-voorzitter Verbruggen. Teun van Vliet is zaterdag als tweede geëindigd in de eendaagse wedstrijd in Syracuse'om de trofee Pantalica. De kopman uit de ploeg van Peter Post had na 183 kilome ter 18 seconden achterstand op de Deense winnaar Rolf Sörensen. Van Vliet versloeg in de sprint de Italiaan Galleschi. Sean Kelly, de aanwinst van de ploeg van Gisbers, werd achtste op een minuut dertig. Gerard Rué heeft zaterdag na een ontsnapping in de laatste der tig kilometer de 21e Ronde van de Haut-Var gewonnen. Rué sprong na ruim honderd kilometer met zijn landgenoten Bruno Cornillet en Roland le Clerc uit het eerste pe loton dat toen nog ongeveer dertig renners telde. Cornillet moest als eerste zijn po ging staken, Le Clerc werd op het heuvelachtige parkoers door Rué uit de wielen gereden in een duivel se afdaling van de Cote de Mons. Rué kwam over de streep met ruim drie minuten voorsprong op Le Clerc, die nog een paar honderd meter winst had weten vast te hou den ten opzichte van de eerste volggroep, waarin Luc Roosen, de winnaar van vorig jaar, zich de snelste sprinter toonde. De Italiaan Mario Schirea en de Belg Michel Vaarten hebben in de Ronde van de Amerika's een ritze- ge behaald. Schirea won in West Palm Beach een etappe over 80 ki lometer in een uur, 40 minuten en 9 seconden. Hij bleef de Amerikaan Tom Craven en de Belg Marnix La- miere in de sprint voor. In Fort Lauderdale was Vaarten, na 80 kilometer, de snelste peloton. SCHERMEN - Indra Angad Gaur is zaterdag bij de strijd om de Europese titels schermen voor ka- detten in Budapest als twaalfde ge ëindigd. De titel op floret ging naar de Westduitse Michaela Müller voor de Italiaanse Valentina Ver- zaille en een tweede Westduitse, Melena Kura. merkbaar naar professionalisering. Bij ons wil men dat ook, maar de basis ontbreekt. Er is geen kwanti teit (België kent slecht 6000 korf ballers tegen 90.000 in Nederland) en ook geen kwaliteit. Ik roep het al tien jaar: er zal hard en enthousiast gewerkt moeten worden aan de op leiding van de jeugd. Dat is de gro te opdracht voor de clubbestuur ders", hield hij de nog onbekende opvolger van de dit jaar vertrek kende Belgische bondsvoorzitter VandenBreede voor. Lukte het de Belgen in het verle den regelmatig met een tomeloze inzet het technisch superieur Oran je in problemen te brengen, zater dagavond ontbrak dat enthousias me. Ook conditioneel lieten de Bel gen, die gemiddeld niet verder ko men dan een wekelijkse trainings inspanning van tweemaal een uur, het erg snel afweten. Was de ope ning voor België (0-1 en 1-2), na tien minuten was de rolverdeling voor iedereen in het met 3600 toeschou wers redelijk bezette Houtrust dui delijk. Oranje heerste onder de kor ven en de topschutters Hans Heemskerk (vijf goals), Oscar Mul ders en Bram van der Zee (beiden driemaal) kwamen makkelijk tot Gedreven „De fout was altijd dat we teveel gas terugnamen", vertelde Van der Zee.na afloop. „Komen de Belgen tot 9-7 terug, dan wordt het 11-11 of daar in de buurt". Een gedreven spelend Oranje hield echter ook na de rust (9-3) de druk op de ketel. Hoewel bij de Belgen routinier Mare Matthijsses viermaal kon sco- Winst voor McEnroe LYON (AFP) - John McEnroe heeft gisteren het tennistoernooi van Lyon gewonnen. De Ameri kaan, als tweede geplaatst, ver sloeg in de finale favoriet Jakob Hlasek uit Zwitserland in twee sets: 6-3, 7-6 (7-3). Bewusteloze speelster genegeerd door arbiters AMSTERDAM De basketbalwedstrijd tussen de vrouwen van Grasshoppers en Sportlife Canadi ans is zaterdag drie minuten voor tijd bij een 74-64 stand in het voordeel van Canadians gestaakt. Twee ernstige blessures aan Katwijkse zijde waren de oorzaak van de nodige consternatie, die uit eindelijk leidde tot het staken van het duel. GrasShoppers-coach Han Wallaart weigerde vlak voor tijd verder te spelen omdat één van zijn speelsters bewusteloos langs het veld lag. De arbiters wilden verder met de wedstrijd en staakten het duel toen de coach zijn poot stijf hield. De Belg Frank Hardies (links) wint je-speler Oscar Mulders. ren en Jerry Aerts driemaal liep het landse jeugd tot 21 jaar, terwijl ook verschil nog verder op tot 19-10. de Nederlandse junioren hun Bel- In de naaste toekomst lijkt een gische leeftijdsgenoten ruim de kentering zeker niet ophanden. De baas (15-9) bleven. Belgische 'beloften' verloren gis termiddag met 9-17 van de Neder- BRAM VAN GENT Fiks verspeelt promotiekansen door gelijkspel tegen DKV IJMUIDEN Fiks heeft door een 11-11 gelijkspel tegen hekke- sluiter DKV de titelkansen vrij wel zeker verspeeld. Met nog twee wedstrijden te gaan in de zaalkorfbalcompetitie bedraagt de achterstand op koploper De Meervogels nu drie punten. Schotkracht en snelheid, daar ontbrak het Fiks zaterdagavond aan. De anders zo produktieve Oegstgeester acht had maar liefst achttien minuten nodig om op 1- 3 te komen. Twee treffers (Diede- rick van Veen en Nico van Wei zen) daarvan kwamen bovendien nog vanaf de strafworpstip tot stand. Na deze uiterst moeizame start nam DKV het initiatief over en had halverwege een 5-4 voor sprong. Een donderspeech van gele- genheidscoach Marieke van der Kraan leek na rust vruchten af te werpen. Halverwege de tweede helft was Fiks door goals van topscorer Nico van Weizen (3), Marleen Boomgaard en Diede- rick van Veen uitgelopen naar 6- 10. De voorsprong, en daarmee de kans op promotie naar de overgangsklasse, werd echter in de slotfase alsnog verspeeld: 11- 11. Drie minuten voor het einde van de wedstrijd was het allereerst Anja Kuyt die op een voet stapte en haar enkel blesseerde. Omdèt het aan vankelijk vrij ernstig leek nam de behandeling (door de Amsterdam se verzorger) in het veld enige mi nuten in beslag. Toen de scheids rechters het spel wilden hervatten bleek dat aan de andere kant van het veld bij de bank van Grasshop pers Yvonne Plug van haar stokje was gegaan. Zij had enige minuten daarvoor een elleboog gehad en was door coach Han Wallaart uit het veld gehaald. Toen ze even later net na de blessure van Kuyt volko men bewusteloos voor de bank lag was de consternatie bij de Katwij- kers compleet. Bewusteloos Wallaart liet de GGD bellen en was niet van plan verder te spelen zo lang zijn speelster bewusteloos op de grond tussen de bank en het veld lag (een. ruimte die circa an derhalve meter besloeg). De scheidsrechters dachten daar an ders over en toen Wallaart weiger de, staakten zij de wedstrijd. Aan de bond is nu de beslissing of de resterende drie minuten overge speeld worden of dat de wedstrijd voor Grasshoppers verloren ver klaard wordt. Yvonne Plug die sa men met Anja Kuyt door de GGD naar het ziekenhuis werd gebracht kwam vlak voor aankomst bij het ziekenhuis weer bij bewustzijn en bleek later een flinke hersenschud ding opgelopen te hebben. Foto's wezen uit dat de enkel van Kuyt weliswaar flink was opgerekt, maar gelukkig niet gescheurd. Ongelukkig In de vrouwen promotiedivisie maakte Lisse geen schijn van kans tegen koploper Tonego: 44-64. De wedstrijd begon al direct uiterst ongelukkig en dat kwam de ploeg van coach Martin Feitsma niet meer te boven. Erna Bruines had vooraf al last van een slepende knieblessure en bij het inlopen ging Mariëlle Ruigrok door haar knie. Zij zal zeer waarschijnlijk stoppen met basketbal. Tot over maat van ramp ging ook Marieke Strobbe bij de allereerste aanval door haar enkel en voor Lisse het wist stond het met 4-20 achter. Na de rust (14-43) speelde Lisse nog wel een goede tweede helft, waar door het verschil uiteindelijk nog tot twintig punten werd terugge bracht. MSV kon de hoge verwachtin gen, na de goede prestaties van de afgelopen weken, tegen het lager geklasseerde Akrides totaal niet waarmaken: 70-92 (ruststand: 28- 45). Een rommelige aanvalsopzet met veel balverlies aan Noordwijk- se zijde en een goed schietend Akrides (onder andere vier drie punters van Helen Zwanenburg) leidden tot de forse nederlaag. In de eerste divisie verkeert Leider dorp met een voorlaatste plaats in middels in ernstig degradatiege vaar. Tegen het eveneens laag ge- klasserde Arnhemia Eagles ging de ploeg van coach Gerard van Schaik met 55-44 onderuit. ANNEKE VAN BRAKEL Minimale winst (71-72) bij Ahoy ROTTERDAM Luba Leiden voert voorlopig weer de ranglijst van de eerste divisie A aan. De Leidse basketballers wonnen, weliswaar moeizaam, van Ahoy RZ (71-72), terwijl medekoploper AS- VU afgelopen weekeinde twee be langrijke punten liet liggen tegen Racing Beverwijk (73-82). Leider dorp lijkt het schot weer terugge vonden te hebben, gezien de 117-57 winst tegen Rowic. Luba speelde een moeizame wed strijd tegen het Rotterdamse Ahoy RZ. Na een 10-12 voorsprong in de vijfde minuut stond de ploeg van coach Paul Rosdorff voortdurend achter. Met de rust was de stand 38-32 en het verschil bleef tot tweeëneenhalve minuut voor tijd rond die zes punten schommelen. Op dat moment zorg de de Leidse press voor de omme keer in de wedstrijd. Luba pakte een paar intercepties en won zo net de wedstrijd: 71-72. Oscar Taal (9 LEIDEN - AZC en De Zijl/LGB speelden zaterdagavond een wat tamme editie uit de serie streekderby's die in het verleden nog al eens vuurwerk opleverden. AZC had aan een goed gespeeld eerste part voldoende om de 6-9 over winning voor zich op te eisen. De belangen waren zaterdag natuurlijk geheel verschillend. De Zijl/LGB is momenteel bezig met een verjongingskuur en is zeker van een plaats in de kampioens-play offs. De Leidse formatie kan dus vrij uit spelen. AZC is met Polar Bears in een nek-aan-nek-race gewikkeld met als inzet het kampioenschap van Neder land. AZC coach Gijs van der Leden zei na afloop dan ook: "In feite zijn al leen de punten belangrijk en in die zin hebben we het hier goed ge daan. Vooral over het eerste spel- deel waarin we een 1-4 voorsprong namen ben ik tevreden. Daarna werd het wat minder maar echt in gevaar zijn we toch niet geweest. Vooral de tweede periode was niet onze beste, het goede aanvalsspel uit de eerste periode zag ik niet meer terug. Ik moet toch ook op merken dat scheidsrechter Andy Hoepelman met wat merkwaardi ge beslissingen hier voor een deel debet aan was. Zonder overigens één van beide partijen te bevoorde len haalde hij wel het ritme uit de wedstrijd. Maar zoals ik al zei het resultaat stemt tot tevredenheid. Jeroen Goudt veertiende man voor NK VELP (ANP) - Het bestuur van de Koninlijke Nederlandse Damn- bond heeft Jeroen Goudt als veer tiende deelnemer aan het toernooi om het Nederlands kampioen schap aangewezen. De Enschedeër vervangt nationaal kampioen Ton Sijbrands, die in Leeuwarden niet aan de start verschijnt. De oud-we reldkampioen vindt het prijzen geld in de titelstrijd, dat 25 maart begint, te laag. Bovendien past een optreden in het Nederlands kam pioenschap minder goed in zijn voorbereiding op de wedstrijd te gen Gantwarg, die in mei in Neder land wordt gehouden. Wereldkampioen Alexei Tsjisjov heeft het internationale damtoernooi van Cannes gewon nen. In de laatste ronde versloeg hij zijn landgenoot Baljakin, die als vijfde eindigde. Tsjizjov, die eerder Als we kampioen willen worden mogen we in het restant van de re guliere competitie eigenlijk geen punten meer laten liggen". Kanttekeningen Zijl/LGB coach Frits Welling had hier nog wel enige kanttekeningen bij te plaatsen. "Ook in de beginfa se hebben we wel degelijk kansen gehad. Tot twee maal toe konden we niet scoren uit een strafworp en ook de overtal-situatie liet in die fa se te wensen over. Als we toen koelbloediger waren geweest had er zeker een punt ingezeten. Zon der onze keeper Harm de Jager te kort te doen denk ik dat het ver schil tussen ons en AZC Ruud Mis- dorp was. Jammer natuurlijk dat we niet verder dan 6-9 kwamen maar over ons spel ben ik zeker niet ontevreden. De inzet voor el kaar was prima en dat is deze com petitie wel eens anders geweest. Een positieve ontwikkeling dus". De wedstrijd werd dus in de eerste zeven minuten beslist. Onder aan voering van de goed spelende John Janssen. Liep AZC naar 1-4. De Zijl/LGB schoot wel veel maar het was allemaal te gehaast en te on zorgvuldig om een klasse keeper als Ruud Misdorp in verlegenheid te brengen. Gevaar Dat de Zijl/LGB in het tweede spel- deel slechts tot 4-2 terug kwam was vooral aan zijn goede werk te dan ken. AZC onderkende op tijd het gevaar. De geroutineerde AZC voorwaartsen zochten de lichte Leidse verdedigers op en konden zo vanaf de midvoor positie de voorsprong consolideren (Ver boom en Janssen). In de laatste pe riode na de 5-7 van Gabor Kiss leek De Zijl/LGB nog één keer te willen aanzetten tot een slotoffensief. Een snel uitgevoerde AZC counter, be sloten met een mooie boogbal van Arco Verboom, deed echter alle goede Leidse bedoelingen in de prullenbak belanden en AZC had, de zege op zak. Dat Arco Verboom in de laatste minuut nog tegen zijn derde persoonlijke fout op liep ver anderde hier niets meer aan. Perio de-standen: 1-4, 2-4, 4-6 en 6-9. Doelpunten AZC: John Janssen 4x, Arco Verboom 3x en Remco Pielstroom 2x. Doelpunten De Zijl- /LGB: Mark van Belkum 3x, Edwin Redegeld lx, Gabor Kiss lx en Marco Kerkvliet lx. LZ 1886 heeft zich knap hersteld van het debacle vrijdagavond te gen DZV. De 17-15 nederlaag toen na een 4-10 voorsprong deed het ergste vrezen voor de belangrijke confrontatie met Rotterdam. De mannen van Hans Parrel slaagden er in het (recente) verleden naar de achtergrond te schuiven en in een uiterst spannend duel een 13-13 ge lijkspel te behalen. Bij verlies was de kloof met Rot terdam op vijf punten gekomen en zou behoud van het hoofdklasser schap een moeizame zaak zijn ge worden. Ook nu zal het geen ge makkelijke zaak zijn degradatie te ontlopen maar met nog twee con frontaties tegen Rotterdam in de play offs voor de boeg is alles nog mogelijk. Blijdschap bij de Leidse formatie dus na de kater van vrij dagavond. Of zoals aanvoerder I^e- né van der Zeeuw zei: "Een over winning op ons zelf'. Achteraf had er misschien zelfs nog meer ingeze ten voor LZ 1886. In de laatste pe riode waarin de marge nooit groter was dan één doelpunt was het elke keer LZ dat de leiding nam en Rot terdam dat in de achtervolging moest. De Rotterdammers slaag den er in een zenuwslopende slot fase in de 13-13 eindstand veilig te stellen, een uitslag waar de neutra le toeschouwer wel vrede mee kon hebben. Alleen in de tweede perio de moest LZ 1886 de tegenstander een ruimere voorsprong toestaan. AZC'er John Jansen (met balbelaagt het Leidse doel waarin Harm de Jager geconcentreerd de bal volgt. De Alphenaren Arco Verboom (geheel links) en Ewoud van Winsen (rechts) wachten af, net als De Zijl-spelers Mark van Belkum (voorgrond, witte cap) en Paul Belt (met snor). (foto Henk Snaterse) Men was na 2-3 overgeschakeld van een pressing naar een zone verdediging en Rotterdam profi teerde dankbaar van het feit dat de zone niet sloot. Bij 8-5 in Rotter dams voordeel schakelde Hans Parrel weer terug naar de pressing en nog voor het verstrijken van de derde periode had LZ 1886 de plooien weer glad gestreken en stond met 9-10 weer aan de goede kant van de score. Dat Rotterdam in de laatste periode tot 13-13 terug kwam was jammer maar kon de vreugde binnen de Leidse formatie toch niet verminderen. Volgende week kan LZ zich al revancheren als in het eigen Vijf Meibad DZV opnieuw de tegenstander is. Perio destanden: 2-3, 8-5, 9-10 en 13-13. Doelpunten: Wilco van der Zeeuw 5x, Bob Brebde 2x, Hans van Hees 2x, Ruud Muusse 2x, Michel van der Zeeuw lx en Rene van der Zeeuw lx. DIRK KLOOS punten) was de onbetwiste match winnaar. Hij pakte in de laatste mi nuten een paar intercepties en re bounds en scoorde in die periode acht punten. Topscorer was Erik Paul van Weeren met 20 punten. De aan de rug geblesseerde Tom Gussen scoorde toch nog 17 pun ten (tegen een scotpercentage van 63%). De mannen van Leiderdorp wa ren eindelijk weer eens goed op dreef. Het Dordtse Rowic zag gis termiddag alle hoeken van het veld: 117-57. De ploeg van coach Bert Samson speelde de hele wed strijd een zone-press en daar wist de tegenstander absoluut geen raad mee. De vorige confrontatie tussen de beide ploegen in Dordrecht had Leiderdorp nog met één punt verloren, dus de thuis ploeg was er erg op gebrand de te genstander een lesje te leren. On der aanvoering van een fanatiek ja gende Rene Paulides sloeg de thuisploeg met aantrekkelijk bas ketbal al snel een gat: 35-6. De be zoekers kwamen er totaal niet aan te pas en in de rust was de voor sprong van Leiderdorp al levens groot: 69-24. De tweede helft gaf hetzelfde beeld al werd er, mede door het inzetten van de gehele bank, door Leiderdorp wel minder gescoord dan in de eerste helft. Loet de Ruijter was topscorer met 23 punten. Ton Kallenberg (vier 3- punters) en Erik Huybens scoor den beide 21 punten. In de eerste divisie B leed Lisse. een pijnlijke nederlaag tegen Springfield: 86-85. De ploeg kwam pas een half uur voor aanvang aan in de sporthal, waardoor er nauwe lijks ingelopen kon worden. Als ge volg daarvan liep de ploeg van coach Erik Zwiers gelijk tegen een achterstand aan (18-9). Na de rust (44-36) krabbelde Lisse wel weer terug, maar maakte in de spannen de slotfase geen gebruik van de ge boden kansen, die de thuisploeg op een presenteerblaadje aanbood. Bij de laatste (vrije) schotkans, een paar seconden voor tijd, werd van vier meter afstand zelfs de ring niet geraakt. In de rayon eerste klasse won Leiderdorp 2 met ruime cij fers van Zoebas: 112-74. Florettitel voor Hans Rijsenbrij ARNHEM (ANP) Hans Rijsen brij heeft dit weekeinde zijn natio nale titel op floret geprolongeerd. De schermer van Zaal Visser in Amsterdam won in sporthal Val kenhuizen in Arnhem de finale met 10-8 van Peter Sorber van Zaal Van Oeveren, eveneens uit Amsterdam. Bij de vrouwen moest Yvette Kardolus uit Zoetermeer haar titel afstaan aan haar clubgenote Per- nette Osinga, die ook al het kam pioenschap op degen bezit. Osinga won de finale met 8-5. UTRECHT (ANP) Een op vele plaatsen gewijzigde nationale rug byploeg heeft in Utrecht een oefen wedstrijd tegen een team van in de Bondsrepubliek Duitsland gele gerde militairen van de Royal Air- force gewonnen met 33-19 (11-6). Gedwongen door bedankjes en blessures, terwijl ook de geselec teerden voor het internationale Se- venstoernooi in Hongkong niet in aanmerking kwamen, hadden de coaches Paul en Snijders op maar liefst negen plaatsen nieuwe spe lers ingezet. Daarbij vijf spelers (Bos, Kummer, Kamp, Vermeulen en Van Loon) van DIOK. De ploeg speelde agressief en en thousiast ondanks het feit dat het direct na het begin op een 0-6 ach terstand werd gezet. Na deze ont groeningsperiode nam de bonds- ploeg het heft in handen en won onbedreigd (33-19). De punten wer den gescoord door Johan Vermeu len, Bos, Kummer, Kamp en Voets.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19