'Geluk' bij loting werd jachtvliegers noodlottig Reddingsplan Co-op-concern aangenomen Bouterse voorstander van top over drugsprobleem FEBRUARISTAKING HERDACHT Wrak Dakota na 44 jaar gevonden DEN BOSCH (ANP) - Het raden van een getal om uit te maken wie met een versleten jachtvliegtuig zelf naar Australië zou moeten vliegen en wie geriefelijk als pas sagier met de luchtmacht-Dakota D-941 kon reizen, heeft uiteindelijk op 6 september 1944 het lot bepaald van de zeven jachtvliegers van het 120-squadron dat in die tijd op Merauke (Nieuw-Guinea) was gestationeerd. De Dakota vertrok die dag naar Australië, heeft nog radiocontact gehad met een grondstation bij Cairns, om daarna voor tientallen jaren in het niets te verdwijnen. Totdat enkele weken geleden een expeditie in de ruige en nauwelijke betreden wildernis van noordoost- Australië op het wrak van het toe stel stootte. Daarin bevonden zich de stoffelijke overschotten van de zeven jachtvliegers, enkele andere passagiers en de vierkoppige Ne derlandse bemanning. Ook moet in het wrak het stoffelijk overschot zijn te vinden van de herdershond Wodan, het lievelingsdier van Henk Levy, ëén van de zeven jacht vliegers. door Frans van der Waals/ANP Op 6 september zouden tien jachtvliegers na een operationele periode van ruim een half jaar op de basis Merauke op Nederlands Nieuw-Guinea voor een rustperio de naar Australië vertrekken. Vlak voor vertrek kregen zij te horen dat' drie van hen met drie Curtiss P-40 jachtvliegtuigen naar Australië moesten vliegen. Kapitein Simons was in ieder geval één van hen, de twee andere vliegers zouden door het lot worden aangewezen. Dat werden uiteindelijk de luitenants Booby Haye en Dick Gottschalk. Gottschalk (71), nu woonachtig in Den Bosch, weet het zich nog maar al te goed te herinneren. "De squadron-commandant zei die ochtend plotseling dat hij twee vrijwilligers nodig had voor twee versleten P-40's. In Australië zou den ze in Canberra een grote op knapbeurt krijgen. Niemand had er trek in om in die kisten daar naar toe te vliegen. Natuurlijk was het veel aantrekkelijker om je als pas sagier te laten vervoeren". De klos Besloten werd te loten. In de opera tions kamer werden aan de achter kant van een bord met krijt twee getallen onder de 20 opgeschreven. Wie het zou raden was de klos. "Booby Haye noemde 18 en ik riep 17. Na de eerste ronde bleek nie mand de getallen geraden te heb ben. De commandant had geen zin in een nieuwe ronde en beslQot dat degenen zouden gaan die er het De omgeko men Henk Levy met zijn herder Wodan, die-onge bruikelijk - het rampvliegtuig niet in wilde. (foto ANP) dichtst bij zaten. En dat waren wij, want op de achterkant van het bord stonden de getallen 19 en 20 ge schreven". Diezelfde middag vertrok de Dakota voor de wekelijkse vlucht van Merauke naar Cairns. Aan boord gingen de zeven jachtvlie gers, die 'gelukkig' niet met een P- 40 de overtocht van ongeveer vier uur hoefden te maken. Dolf Braac- kensiek, Jan Zwart, Abe Scholte, Ben van Aken, Otto Leyding, Bob Salm en Henk Levy, allen rond de twintig, stapten omstreeks half vier 's middags aan boord. Alleen de herder Wodan wilde, heel onge bruikelijk, niet de kist in. "We hebben hem uiteindelijk ge vangen en in het vliegtuig gezet. Naderhand ga je denken: zou dat al wat betekend hebben?" Braacken- siek zei voor vertrek nog tegen de twee onfortuinlijke overblijvers: "Dick, als we jullie niet meer zien, maak je dan geen zorgen. We drin ken wel een ijskoud biertje op jul lie gezondheid in Sydney", doe lend op de slechte staat van de kis ten waarmee zij de tocht moesten maken. De tocht naar Cairns bedroeg on geveer 1.000 kilometer en zou vier uur duren. Een kwartier voor de landing in Cairns, rond halfacht 's avonds, liet de bemanning, Harry Daanen, Willem Thorn, Eugene Kerdijk en Jan Dam wijk, nog we ten dat zij op tijd zouden landen en dat er geen bijzonderheden waren. Dat laatste werd binnen enkele mi nuten door de feiten achterhaald. Vermist Simons, Haye en Gottschalk kre gen de volgende dag op Merauke te horen dat de Dakota werd vermist. Zij kregen opdracht om op hun tocht vooral goed uit te kijken naar een spoor van de Dakota. Maar tij dens die tocht op 7 september was het weer zo erbarmelijk dat daar geen mogelijkheid voor was. „We mochten blij zijn dat we uiteinde; lijk heelhuids in Cairns landden. Zeker twee keer onderweg sloeg mijn motor af en evenzo veel keren had ik me al voorbereid op een buiklanding of een plons in het wa ter." Toen ze bij aankomst hun naam opgaven, wilde een Australische officier dat eeist niet geloven. „Hij (.72: "Het maakt echt i schudde zijn hoofd en zei dat die namen op de lijst van de passagiers van de Dakota stonden. Ik vertelde hem toen dat ik via het getal 17 niet in die kist terecht was gekomen". Op 8 september kwam een B-25 met overste Zomers op Cairns aan om een zoekactie naar de vermiste Dakota te organiseren. Twee we ken lang hebben Nederlanders en Australiërs onder leiding van Zo mers met kleine en grote vliegtui gen naar de Dakota gespeurd, zon der enige resultaat. Zomers besloot dat Haye en Gottschalk met hun hopeloze kisten waar ook geen ra dio in zat, moesten doorvliegen naar Canberra. Daar kwamen ze op 8 september 's avonds aan. Toen de Dakota vanaf Merauke vertrok, zaten Gottschalk en Haye daar dus niet in, maar hun 1 was wel ingeladen. "Veel van mijn persoonlijke eigendommen had ik in twee koffers gedaan. Die zouden ze misschien wel bij de bergings werkzaamheden kunnen tegenko men. Kleren en foto-albums zullen wel vergaan zijn, maar misschien zijn mijn jachtgeweren nog te iden tificeren. Ik herinner me die nog precies: een Springfield 30.06 en een Le.e Enfield 3.03." Toen Gottschalk de afgelopen we ken in de media met de berichten en beelden van de Dakota werd ge confronteerd, was zijn reactie vaak "eindeljk" en "gelukkig". "Ik ben nog steeds heel nauw bij die jon gens betrokken. Ik bid nog steeds voor ze, speciaal voor mijn vrien den Willem Thorn en Eugene Ker dijk. Het maakt echt wel wat los als je op de televisie persoonlijke ei gendommen herkent die ze laten zien. Dat horloge met de tijd van even voor half acht, dat herkende ik. Dat was van monteur Damwijk. Drastische sanering op komst BONN (GPD) - De ongeveer 140 banken die miljarden te goed hebben van het Westduitse Co-op-concern (omzet 14 miljard, 50.000 werknemers) zijn gisteravond akkoord ge gaan met een saneringsvoorstel van de vier buitenlandse eigenaren, waaronder de AMRO-bank, en twee nauw bij het bedrijf betrokken Duitse banken. PARAMARIBO De toespraak van de Surinaamse legerleider Bouterse tijdens de viering van 'Negen jaar Revolutie' werd bijge woond door circa 20.000 toehoor ders. Ook tot verrassing van de or ganisatoren vulde zich zaterdag het hele Onafhankelijksheidsplein en door Marie Annet van Grunsven de aangrenzende straten met men sen. Vergelijkingen werden ge trokken met de eerste verkiezings bijeenkomsten van het nu regeren de Front voor Democratie en Ont wikkeling wat gelijke aantallen op de been bracht. Surinamers weten zo langzamer hand wel wat de revolutie heeft ge bracht, maar beginnen nu toch te leurgesteld te raken in Het Front, dat indertijd veel heeft beloofd. Bouterse speelde daar handig op in door gespierde taal achterwege te laten. Hij begon met geruststellen de mededelingen over de bereid heid van de militairen om mee te werken aan het regeringsbeleid voor een dialoog met het jungle commando. De door de legerleider aangekon digde 'sociaal economische oplos singsmodellen' voor de crisis waar in Suriname verkeert bleven uit. De volle verantwoordelijkheid voor de economische stagnatie werd bij de Nederlandse regering gelegd. Hij kondigde "een nog veel grotere manifestatie aan" als de Nederlandse regering aandringt op devaluatie van de Surinaamse gul den. Bouterse: "Nederland heeft ons een ongedekte cheque gegeven. Voor de verkiezingen zijn er veel beloftes gedaan en die worden nu niet nagekomen. Het buitenland houdt de regering en het volk voor de gek. Nu er na vijftien maanden Front-regering nog vele problemen zijn raken we teleurgesteld en ge ven elkaar de schuld. Maar het is onze gezamenlijke schuld. Wij ge loofden Nederland en legden ons lot in handen van de voormalige koloniale machthebber". In de aanhoudende geruchten stroom over zijn vermeende be trokkenheid bij de produktie en smokkel van cocaïne deed de le gerleider een poging om 'de dag van de revolutie' te isoleren en in diskrediet te brengen. Bouterse heeft de regering voorgesteld hem een militaire top te laten organise ren tussen Suriname, de beide Deze banken hebben voor 260 mil joen gulden ook de Co-op Industrie AG overgenomen, waardoor de acute liquiditeitsproblemen voor lopig zijn opgelost. De banken schrijven vorderin gen ter grootte van ongeveer 1,5 miljard mark af. De rest van de enorme schuld, meer dan twee mil jard, wordt omgezet in participatie- bewijzen, die naar keuze later kun nen worden omgezet in aandelen of worden uitbetaald als Co-op weer winst zou maken. Verder heb ben de kredietverzekeraars zich bereid verklaard risico's over te ne men en hogere leverancierskredie ten te garanderen, waardoor ge waarborgd is dat de leveranties niet stagneren. Takeshita erkent agressie Japan TOKYO (AFP/UPI) - De premier van Japan, Takeshita, heeft van daag erkend dat zijn land in de Tweede Wereldoorlog "veel schade heeft berokkend aan zijn Aziati sche buurlanden". Een week eer der had hij tot grote woede van Chi na en Noord-en Zuidkorea ver klaard dat de vraag of Japan wel of niet een agressor was tijdens de oorlog maar beter kon worden overgelaten aan geschiedschrij- In antwoord op een vraag van een socialistisch parlementslid tij dens een vergadering van het be grotingscomité van het parlement zei Takeshita dat de "agressieve aard van onze acties niet kan wor den ontkend". De premier gaf toe dat hij zich ongelukkig had uitge drukt. China, de Sovjetunie en de beide Korea's hadden hem een ver draaiing van de feiten verweten. De bankiers gingen gisteravond akkoord met het voorstel van de zes banken, die het bij Co-op voor het zeggen hebben. De Schweizer Bankverein, AMRO, de Security Pacific en de Svenska Handelsban ken beschikken over 72 procent van de aandelen van dit concern, waarin naar schatting 500 bedrij ven in alle mogelijke branches zijn verenigd. De vergadering van gisteren was nodig geworden, omdat de ban kiers vrijdag niet uit de problemen waren gekomen. Volgens 28 ban ken, die meer dan een miljard te vorderen hebben, zouden de vier buitenlandse bankiers en de twee Duitse banken meer moeten bij dragen voor de redding van Co-op dan ze tot dan toe hadden gedaan. Vooral de rol van de grootste aandeelhouder, de Schweizer Bankverein, werd scherp bekriti seerd. De Zwitsers zouden 180 mil joen mark extra moeten afschrij ven, omdat de bank in het verleden preferente kredieten ter waarde van dat bedrag van Co-op had ge kregen. Uiteindelijk gingen de 28 banken akkoord met het voorstel de helft of een derde van de vorde ringen kwijt te schelden in ruil voor participatiebewijzen. Het was voor Co-op letterlijk vijf voor twaalf. De leveranciers wilden vandaag alleen waren afleveren aan de duizenden winkels indien zondagavond een akkoord was be reikt. Een tweede probleem was dat de schulden zo hoog waren op gelopen, dat zonder oplossing-het bedrijf woensdag surseance van betaling had moeten aanvragen. Vandaag vergaderen de directie en de raad van toezicht over het in Frankfurt aanvaarde sanerings plan. Gisteravond werd duidelijk dat er drastisch gesnoeid zal gaan worden in de onoverzichtelijke Co- op-kolos. Guyana's, Venezuela en Brazilië om de smokkel van cocaïne via de Caraibische kust te bespreken. Het spreekgestoelte van Bouter se werd geflankeerd door een grote tribune voor genodigden. De Suri naamse regering ontbrak, evenals de ambassadeurs van Nederland en de Verenigde Staten. De rest van het corps diplomatiek was wel present, inclusief de Franse zaak gelastigde. Bouterse greep die ge legenheid aan om de Fransen voor te stellen gezamenlijk te gaan pa trouilleren op de Marowijnerivier. Eerder op de dag waren kransen gelegd bij het monument voor de revolutie en werden postuum de gevallenen in de strijd tegen Brunswijk gedecoreerd. Ook de di recteur van het ministerie van bin nenlandse zaken werd benoemd tot Dragen van de Gouden Ster van de Revolutie, omdat hij de "de eer lijkste verkiezingen in de geschie denis van Suriname heeft georga niseerd". Defect slot ruim oorzaak van gat in romp Boeing HONOLULU (AP) - Het ongeluk met een Boeing 747 van United Air lines afgelopen vrijdag, is mogelijk veroorzaakt door een defect aan een slot van het laadruim. Het ruim is waarschijnlijk tijdens de vlucht opengegaan. Daarna werd een groot gat in de rechterromp van het toestel geslagen. Dit verklaarden Amerikaanse federale onderzoe kers. Negen passagiers werden door het gat in de romp naar buiten ge zogen. De piloot slaagde erin met het gehavende toestel een noodlan ding uit te voeren. Er raakten 27 passagiers gewond van wie er gis teren nog drie in het ziekenhuis la gen. Zaterdagavond kwamen de on derzoekers aan de hand van de aard van de schade aan de Boeing tot de conclusie dat het luik van het laadruim opengeslagen moet zijn op het moment dat het toestel hoogte begon te maken. Het was vanaf de luchthaven van Honolulu opgestegen voor een vlucht naar Nieuwzeeland. Het onderzoek concentreert zich op dit moment op het sluitingsme chanisme van de laadruimte. Dit mechanisme is gisteren verwijderd om te worden vergeleken met de sluitingsmechanismes van andere Boeings 747. Aanwijzingen voor een bomaan slag ontbreken, maar de FBI wil de mogelijkheid van een explosië nog niet uitsluiten. Legerstafchef Israël: als eerste aanvallen JERUZALEM (Rtr/DPA) - De staf chef van het Israëlische leger Dan Shomron heeft gezegd dat, nu de Arabische landen hun legers steeds meer versterken, Israël in geval van oorlog als eerste moet aanvallen. „Een preventieve aan val is moreël aanvaardbaar en legi tiem als duidelijk blijkt dat een oorlog op het punt staat uit te bre ken. We moeten het initiatief niet uit handen geven", zo zei Shomron gisteravond in eën lezing aan de universiteit van Tel Aviv. Israël kan zich geen lange verde digingsoorlog tegen de grote Ara bische legers permitteren en moet de optie van een -beslissende- verrassingsaanval openhouden, al dus de stafchef. Hij wees erop dat Syrië, ondanks de economische problemen van het land, zijn troe pen versterkt. „In het licht van de voortduren de onzekerheid in de regio is het niet ondenkbaar dat er opnieuw oorlog uitbreekt, zo waarschuwde Shomron. Daarbij is Iraq, nu de Golfoorlog is afgelopen, een be langrijke factor voor het ontstaan van een oostelijk front van Arabi sche staten tegen Israël. Israël lanceerde preventieve aan vallen tegen Egypte, Syrië en Jor danië tijdens de zesdaagse oorlog in 1967. In 1973 verwierp de rege ring een plan van het leger voor een preventieve aanval tegen Egypte. Prognose wijst verlies CDU uit HAMBURG (AP) De centrum rechtse coalitie van de Westduitse bondskanselier Kohl zou haar meerderheid verliezen, als er mo menteel verkiezingen worden ge houden. Dit is gebleken uit twee af zonderlijke opinieonderzoeken waarvan de resultaten zaterdag be kend zijn gemaakt. In beide onderzoeken, die wer den ondernomen door het week blad Der Spiegel en het zondags blad Bild am Sontag, deden Kohl's christendemocraten en hun Beier se verwanten van het CSU het slechter dan de oppositie voerende sociaaldemocraten. Als de verkiezingen dit weekein de waren georganiseerd, hadden CDU/CSU 38 procent van de stem men gekregen, tegen 41 procent door de SPD, 8 procent voor de Groenen en 9 procent voor de FDP, aldus Der Spiegel. in Australische wildernis MAANDAG 27 FEBRUARI 1989 AMSTERDAM Met kransen en bloemen hebben zaterdag naar schatting vier- a vijfdui zend mensen de Februaristaking bij het beeld van de Dokwerker op het Jonas Daniël Meyerplein in Amsterdam herdacht. Traditiegetrouw legden ver zetsmensen, comité's, hoogwaar digheidsbekleders, maar ook ge woon individuen kransen bij het symbool van de Februaristaking, de Dokwerker. Als eerste legde de Amsterdam se burgemeester Van Thijn sa men met wethouders en andere raadsleden een krans bij het mo nument. Op 25 februari 1941 kwam de bevolking van Amsterdam in ac tie tegen het wegvoeren van jo den uit de hoofdstad door de Duitse bezetter. De stakingen van toen worden ieder jaar op 25 fe bruari herdacht. Tegenwoordig wordt de her denking ook gezien als een mo ment van bezinning op racisme, discriminatie en vreemdelingen haat en waartoe die kunnen lei den. (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 12