TAD LEIDEN ANBO wil na roerige periode een andere koers gaan varen LEIDSCH DAGBLAD Nieuwsteegbrug nabij Steenschuur vernieuwd Geen invloed lamplicht op de biologische ldok Beeld vernield Subsidie voor eigen bedrijf minderheden Inhalen van achterstand op 'welzijn' kost 70 mille s LEIDEN - De Nieuwsteegbrug over het Steenschuur, tussen de Doezastraat en Nieuwsteeg, wordt vernieuwd. Volgens de gemeente is de brug er zo slecht aan toe dat al gehele vervanging niet langer kan wachten. De Nieuwsteegbrug is één van de oudste bruggen van Leiden. Na de stadsuitbreiding van 1389 werd tussen de St. Pieters Nuwesteech (de huidige Nieuwsteeg) en de Koepoortsgracht (Doezastraat) voor het eerst een brug gebouwd. Hierover trok het verkeer in de richting Zoeterwoude. Spoedig daarna werd de brug geheel ver nieuwd en van steen gemaakt, met ijzeren leuningen. Op de toenmali ge borstwering van de boogbrug stond nog een stalletje met heili genbeelden. Dat is na de reforma tie verdwenen. In 1648 werd de brug afgebroken en vervangen door een nieuwe brug met twee bogen. Na de ramp met het kruitschip onderging deze brug in 1808 een ingrijpende ver nieuwingsoperatie. De vervanging door een ijzeren brug dateert uit 1864. Deze brug heeft tot op de dag van vandaag weerstand geboden aan de knagende tand des tijds. Volgens de het hoofd van de afde ling nieuwbouw bruggen van de gemeente is de Nieuwsteegbrug er thans slecht aan toe en nauwelijks in staat om nog alle verkeer te dra gen. "Eén van de dwarsverbindin gen van de brug is helemaal door geroest", aldus Roeloefs: "De alge hele vernieuwing van de brug wordt om die reden eerder ter hand genomen dan aanvankelijk de be doeling was". De brug, bestaande uit ijzeren liggers met troggewelfjes, wordt eerst afgebroken, opnieuw onder heid en vervolgens in oude stijl herbouwd. Op de ijzeren leuning van de vernieuwde brug komen straks weer twee lantaarns de staan die er in vroeger jaren ook stonden. De bedoeling van de gemeente is nog voor de bouwvakvakantie met de sloop en herbouw te beginnen. Het karwei zal ongeveer een half jaar in beslag nemen, maar Roelofs houdt nog een slag om de arm: er liggen erg veel kabels en leidingen in het brugdek, dat kan nog tram melant geven en tot enige vertra ging leiden". Verloopt alles naar wens dan is de Nieuwsteegbrug nog voor het einde van dit jaar als De Nieuwsteegbrug die dit jaar geheel wordt vervangen. LEIDEN - De lichtsterkte van bin nenhuisverlichting is te laag om ef fect te hebben op de biologische klok van de mens. Die biologische klok, die het levensritme regelt, wordt beïnvloed door daglicht. Lamplicht blijkt nu onvoldoende strek te zijn om het effect van dat daglicht na te bootsen. Dat is een van de conclusies in het proef schrift waarmee .mevrouw J.H. Meijer gisteren aan de Leidse uni versiteit is gepromoveerd. LEIDEN De stichting Studen tenhuisvesting Leiden heeft giste ren aangifte gedaan van vernieling van een zandstenen beeld aan de Hoge Woerd op 7 februari. De scha de bedraagt ruim 7500 gulden. Het beeld, voorstellende 'bescherm vrouwe Barbara', stond op een pla teau op dè eerste verdieping van een pand aan de Hoge Woerd en was bevestigd met. een staalkabel. Het beeld is losgerukt en in stuk ken gevallen. Mevrouw Meijer besteedde in haar onderzoek grote aandacht aan de hersenkern waarin de biolo gische klok zetelt. Deze hersen kern staat in directe verbinding met zenuwcellen in het netvlies, en registreert de duur van de belich ting. Langs die weg stelt het de bio logische klok in staat gelijk te lo pen met het ritme van dag en nacht. Lamplicht, zo is mevrouw Meijer gebleken, is zo zwak dat het die biologische klok niet beïn vloedt. Zij heeft, in een ander deel van haar onderzoek, ook het effect ge meten van verschillende stoffen op de biologische klok. Gebleken is dat dat het anti-depressieve middel imipramine de gevoeligheid voor de neurotransmitter serotine - een stof die zenuwen helpt prikkels over te dragen - duidelijk verhoogt. Bij depressieve mensen is het bio logisch ritme vaak ontregeld. Me vrouw Meijer komt nu tot de con clusie dat imipramine misschien kan helpen het levensritme bij de pressieven te herstellen. Voorzitter Zonderop van Leidse afdeling: LEIDEN Met de vorming van een nieuw bestuur heeft de Leidse afdeling van de Alge meen Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) een roerige tijd afgesloten. In die periode door Willem Spierdijk beschuldigde de kascommissie van de ouderenbond het zitten de bestuur van onrechtmatig heden met de financiën. Er moest zelfs een 'commissie van goede diensten' aan te pas ko men om de gemoederen in de bond te bedaren. Deze commissie heeft overigens geen onrechtmatigheden in de boekhouding kunnen ontdekken. "Een 'registeraccountant heeft de Gemeente wil kwijtschelding belastingen vereenvoudigen LEIDEN - Leidenaars die in aan merking komen voor kwijtschel ding van plaatselijke belastingen krijgen het waarschijnlijk een stuk gemakkelijker. Ze hoeven in de toekomst niet meer voor elke aan slag apart kwijtschelding te vra gen. Dat kan straks op een verza- melformulier. Het gemeentebe stuur moet met die maatregel ove rigens nog akkoord gaan Wie vanwege zijn inkomen niet in staat wordt geacht hondenbelas ting, onroerend-goedbelasting en lozingsrecht te kunnen betalen, kan bij de belastingdienst kwijt schelding vragen. Dat betekent nu drie keer per jaar formulieren in vullen, opsturen en wachten op het besluit van de belastingdienst. Dat kan straks mogelijk op een formu lier. Praktische probleem voor de ge meente is dat de plaatselijke hef fingen op verschillende tijdstippen in het jaar worden opgelegd. De ge meente overweegt zelf de admin- stratie bij te houden van de verzoe ken om kwijtschelding. Dat kost de gemeente extra mankracht en dus geld. B en W moeten nog een besluit nemen. Nieuwe regeling voor amateuristische kunst LEIDEN - B en W hebben gis- terochtend een nieuwe subsidiere geling voor de amateuristische kunstbeoefening vastgesteld. In de regeling zijn de hoogtes van de subsidies aan Leidse verenigingen vastgelegd. In het totaal is voor 1989 een bedrag van ruim 166.000 gulden beschikbaar. Een dergelijke regeling is nieuw en komt tegemoet aan het verlan gen van de verenigingen om meer rechtszekerheid over hun financië le rechten. De subsidieregeling moet binnenkort door de gemeen teraad worden vastgesteld. boeken gecontroleerd en alles in orde bevonden", zegt de penning meester van het landelijk bestuur van de ANBO. Hij denkt wel dat er op 'onhandige' wijze een boekhou ding is gevoerd, maar van fraude is niets gebleken. De nieuwe voorzitter van de Leidse afdeling, H.H. ('Ben') Zon derop, wil met de ANBO een nieu we koers gaan varen. Zonderop is een door de wol geverfde bestuur der, die ervaring opdeed als secre taris van de landelijke Vereniging voor Ambulante Handel en was voorzitter van de Leidse afdeling. "De ANBO in Leiden was voor heen een gezelligheidsclubje en dan nog voor een beperkte groep. Toen ik er als lid de eerste keer bin nen stapte, werd me gevraagd: wat kom je doen. Ik vond dat nogal een merkwaardige vraag aan die ie mand die lid was", zegt Zonderop. Hijskraan De nieuwe voorzitter wijst erop dat gezelligheid (kaart-, bingo- en sjoelmiddagen) overigens een be langrijke rol blijft spelen bij de AN BO. De gemeente moet de ANBO naar de mening van Zonderop ech ter wel een andere zaal toewijzen. "De mensen moeten een trap op om in onze ruimte aan het Rapen burg te komen. Ouderen die slecht ter been zijn kunnen daarom niet aan onze activiteiten deelnemen. We zitten daarom dringend om an dere ruimte verlegen of de gemeen te moet er in het vervolg een hijs kraan neerzetten", zegt Zonderop. Voorlichtingsactiviteiten moe ten ook een belangrijke plaats gaan innemen bij de ANBO. "Ik weet dat ouderen daarin geïnteresseerd zijn. Ik denk daarbij aan voorlich ting over de ziektewet, de verple ging en huisvesting". Zonderop is er bepaald niet tevreden over hoe dat laatste binnen de gemeente Leiden is geregeld. "Ik begrijp niet waarom ouderenwoningen per de finitie aan de oudsten worden toe gewezen. Ik ben er voorstander van dat de woningen worden toe gewezen aan degenen die hem het hardst nodig heeft". Naast gezelligheid en voorlich ting wil de ANBO zich meer gaan inzetten voor het algemene welzijn van ouderen. "Het idee bestaat dat ouderen alleen maar zijn geïnteres seerd in sjoelen en bingo en niet in cultuur. Dat is niet juist; ouderen kunnen het meedoen aan culturele activiteiten alleen vaak niet beta len", meent de voorzitter, van de plaatselijke afdeling. Beschaving Volgens Zonderop is het met de ouderenzorg in Nederland slecht gesteld. "Andere landen zoals Spanje en Suriname zouden zich schamen voor de manier waarop wij met oude mensen omgaan. Het is asociaal dat volgens het nieuwe belastingstelsel alleenstaanden worden gekort. Daar zijn veel ou deren de dupe van. De beschaving van een samenleving laat zich afle zen aan de wijze waarop voor zie ken, bejaarden en gehandicapten wordt gezorgd. Het is met die be schaving slecht gesteld", meent Zonderop. De Leidse afdeling van de ANBO moet bij de verzorging van oude ren ook een rol gaan vervullen. "Wij willen vooral iets doen aan de eenzaamheid van ouderen. Bij voorbeeld door op zoekenbezoek te gaan. De ANBO Leiden wil op komen voor het totale welzijn van haar leden". Voorzitter Zonderop: "Andere landen zoals Spanje en Suriname zouden zich schamen voor de manier waarop wij met oude mensen omgaan". spreekt over het onderwerp. Plaats van handeling is de aula van gebouw 50 van het Academisch Ziekenhuis (eerste etage oude poortgebouw), Wassenaarseweg 6, aanvang 20.00 uur. Dagopvang Dienstencentrum De Kooi zoekt vrijwilli- Het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie organiseert komend voor jaar een weidevogelcursus. Deze bestaat uit twee bijeenkomsten op donderdag avond (13 en 20 april) in de Lagere Agrari sche School in Oegstgeest en twee excur sies door het weidegebied nabij Leiden op zaterdagochtend (15 en 22 april). Geïnte resseerden die geen tijd hebben voor de cursus, kunnen op 23 april mee op een pu- blieksexcursies. Inlichtingen en aanmel den bij Johan Kieft, Duyvendakstraat 23, 2313 PZ, Leiden, telefoon 125887 of Annie Willemsen, telefoon 01712-8794. Diabetes De Diabetes Vereniging Nederland afde ling Leiden en omstreken houdt maandag 6 maart een voorlichtingsavond over diabe tes en sport. Lichaamsbeweging is voor diabeten belangrijk om de insuline opti maal zijn werk te laten doen. Erik Prinxter LEIDEN Door een geluidsregistratieband door te knippen heeft wethouder Kuijers van cultuur gisteren de nieuwe behuizing van de Leidse Vereniging van Popmuzikanten aan de Middelstegracht 123 officieel geopend. Een naam heeft het pand ook, afgeleid van het adres: Muziekhuis M123. In het voormalige PTT-gebouw zetelen ook boekingsburo GIGZ, het tijdschift van de LVP Aux Magazine en de geluidsstudio van de stichting A.C.E. Behalve qua huisvesting ziet de toekomst er voor de vereniging ook op financieel gebied zonnig uit. Wethouder Kuijers wees er in zijn toespraakje op dat de LVP, voor het eerst sinds de oprichting, kan rekenen op een structure le instandhoudingssubsidie van 7000 gulden per jaar. De vereniging heeft zo'n subsidie al met terugwerkende kracht over de afgelopen twee jaar gekregen. Als ook het muziekverzamelgebouw gereed is, is Leiden volgens de wethouder de komende jaren van de problemen met veel geluid producerende instellingen af. Muziekhuis M123 is voorzien van drie goed geïsoleerde oefenkabines en twee geluiddichte opnamekabines, ge construeerd door aannemingsbedrijf Oostveen. Het gebouw en de kabines worden beheerd door de voor dit doel in het leven geroepen stichting Muziekhuis M123. Behalve voor popmuziek staan de deuren van het gebouw nadruk kelijk ook open voor andere muziekvormen, zoals klassiek. Er zijn contacten met directie en leraren van de Streek- muziekschool over de mogelijkheid om samen te werken op het gebied van de lichte muziek. Voorts worden in het gebouw curusussen en workshops gegeven en kunnen complete schoolklassen er voor muziekprojecten terecht. De opening werd gevolgd door een receptie die muzikaal werd opgeluisterd door deformatie Divaz. 's Avonds waren er optredens van bij de LVP aangesloten bands. (foto Jan Holvast) Burgerlijke Stand LEIDEN Geboren: Bartolomeus Adrianus, zv. P.C.J. van der Weijden en M.A.M. Steen- voorden; Eóin Sebastian George, zv. R.R. De- eleman en M.Y. Lowndes; Barbera, dv. R. Leeuwenburg en C. de Jong; Peter. zv. P. Kooien en J.M.C. Kersbulck; Hendrik Johan nes, zv. E.J. Zeijpveld en J.M. Bijleveld; Nicky, zv. C. Tegelaar en W.M.G. van Leeuwen; Sanne-Maria, dv. N. Schaap en C. Fischer; Patricia Gertrud Willem, dv. J.C. Romijn en M.F.M. Haagmans; Cornelia Catharina, dv. B. ter Haar en M.E. Vink; Melissa Angelle, dv. C.J. Rodenburg en M.E.J. Verheul; Amber, dv. L.P.M. Geerlings en M.D. de Ridder; Elisa beth Antoinetta, dv. B.D. van Rijn en E.A. van der Plas; Sena, dv. M.A.M. Abdelrazig en S. Abdelbagi; Jilali, zv. J.A.J, van den Berg; Mau rice Bernard Alphons, zv. J.G.M. Meertens en C.C.M. van de Ven; Martijn Willem, zv. J. van der Bent en J.M. van Huijgevoort; Robert, zv. Hendrika Clasina, dv. A.J. Wijnands ouderen om in groeps verband en met behulp van vrijwilligers de dag door te brengen. Gevraagd worden mensen die enkele keren per maand op vrijdag van 9.00 tot 14.00 uur beschikbaar zijn. Inlichtingen en aanmelden bij Conny de Waal, telefoon 221742 (bij voorkeur 's morgens). Wandelen De Leidse wandelvereniging Willen is Kun nen houdt zaterdag 4 en zondag 5 maart 'Sleutelstad Wandeltochten'. Deelnemers kunnen kiezen uit afstanden van 5,10,15, 25 en 40 kilometer. Starttijden: 40 kilome ter van 9.00 tot 10.00 uur, overige afstan den van 9.00 tot 14.00 uur. Startplaats is het restaurant van de IJshal aan de Von dellaan. Inschrijven bij Wout Breedevelt, Hackfortstraat 140, Den Haag, telefoon 070-948402, of Jan Woordes, Eikenlaan 53, Alphen aan den Rijn, telefoon 01720- 75724. C.G.H. van den Nouland; Raymond, zv. J.C. van Hese en B.A.M. Heemskerk; Nathalie Jo hanna, dv. G. Mink en L.M. Massaar; Marcel, zv. G. Zee en W. Stokkel; Shanna, dv. C.M.M. Pont en A.M. Griffioen; Petrus Johannes Hen- ricus, zv. P.M.M. Alkemade en M.G.J. Wel- sink; Danielle Catharina, dv. H.H.P. in Tellingen en C.M. Hildebrand; Veerle Ma* 3 Cecile, dv. V.M.M. Crijns en C.M.J.C. de ol; Robert, zv. D. van der Plas en P.W.C. andbergen; Hasan, zv. E. özyürek en G. J.Q. van der Harst; Sharif Mohsen, zv. M. Said en N.W. Dillingh; Francine Willemijn, dv. F.C- .M.A. van Oosterhout en W. Kuijper; Laura Sophia Elise, dv. P.J. Heemskerk en S.M.J. van Paridon; Hendrika Wllhelmina, dv. H.L. Lammers en M.A. Captein; Saphira, dv. D. Barnhoorn en G. Remmelzwaal; Aiso Francis- cus Adrianus, zv. F. J.M. van Kouwen en S. de Graaff; Sybren Jacobus Antonius, zv. F.J.M. van Kouwen en S. de Graaff; Werkzaamheden in tal van straten LEIDEN - De gemeente begint maandag in een aantal straten met werkzaamheden. In de Ketelboe- tersteeg, een deel van de Zuidsin gel - tussen de Kijfhoek en de Min nebroersgracht - en een deel van de Damloperswerf wordt die dag be gonnen met herbestrating. Dat werk in deze drie straten duurt een week tot drie weken duren. Aan de Zoeterwoudseweg wordt maandag begonnen met de ver nieuwing van het riool. In verband zal het kruispunt Zoeterwoudse- weg/Tomatenstraat vanaf die dag tot 10 maart worden opgebroken. Auto's zullen gedurende die tijd worden omgeleid via een met oran je borden aangegeven route. Voet gangers en fietsers zullen wel ge bruik kunnen blijven maken van het kruispunt. Evenhuis in Leiden: LEIDEN - Het rijk trekt dit jaar ruim drie miljoen gulden uit om et nische minderheden de kans te ge ven zelfstandig ondernemer te worden. Staatssecretaris Evenhuis van economische zaken heeft dit gisteren aangekondigd tijdens een bijeenkomst in Leiden over dit on derwerp. Hij vindt dat mensen uit etnische minderheidsgroeperin gen dezelfde kansen moeten heb ben om een zaak te beginnen als oorspronkelijke Nederlanders. Van het geld kunnen cursussen voor beginnende ondernemers met een andere moedertaal worden op gezet. De staatssecretaris over weegt om de examens in het kader van de Vestigingswet voor mid denstanders alleen mondeling af te nemen bij anderstaligen. Voor de eerste generatie minderheden wil hij ontheffingsmogelijkheden van de Vestigingswet invoeren. Even huis heeft zijn plan nog niet aan de ministerraad voorgelegd. LEIDEN - De directie welzijn van de gemeente Leiden kampt nog al tijd met een aanzienlijke achter stand bij de afrekening van subsi dies aan welzijnsinsteüingen. Om aan die achterstand een einde te maken, wil de gemeente nu het Ve- rifïcatiebureau inschakelen. Deze extra hulp kost de gemeente onge veer 70.000 gulden. De directie welzijn kampt al sinds haar oprichting, in 1985, met achterstanden in de afrekening. Tot dusver is ze er in geslaagd die achterstanden niet groter te laten worden. Door personeelsgebrek is het de directie niet gelukt werke lijk 'bij' te komen. In totaal wach ten nu nog ongeveer 100 welzijns- instellingen op de definitieve afre kening van hun subsidie, waarbij sommige rekeningen teruggaan tot voor 1985. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9