Kruitfabriek verliest dik vijf miljoen Nedlloyds droom: een schip zonder luiken 'T IS WEER DUIDELUK Introductiekoers DSM-aandelen was niet te laag' Colafabriek in Soest moet produktie staken j[ Door Iran-affaire Vakbond prijst Menken voor behoud van werkgelegenheid Hypotheek met gemeentegarantie wordt per 1 april fors verlaagd 'Schnabbelgat' in nieuw belastingstelsel HAAL HET B9 DE GOEDKOOPSTE! Grote vernieuwing en uitbreiding van de vloot ci£ ZATERDAG 25 FEBRUARI 1989 PAGINA 7 MUIDEN (GPD) De kruitfabriek Muiden Chemie lijdt over 1988 ruim vijf miljoen gulden verlies. Dat geven de voorlopige jaarcijfers te zien. Directie en raad van commis sarissen van het bedrijf verwachten dit jaar echter met een bescheiden positief resultaat af te sluiten, wat het gevolg is van de vorig jaar uitgevoerde 35 procent inkrimping van het personeelsbestand. Het zware verlies over 1988 vindt in belangrijke mate zijn oorzaak in de produktiestop in het voorjaar, als gevolg van het justitieel ingrijpen. De Amsterdamse officier van justi tie verbood de leverantie van een reeds geproduceerde partij basis- toffen voor chemische wapens aan Portugal op verdenking van (ver boden) doorvoer naar Iran. Vol Door afzetproblemen raakten de magazijnen vol en moest het werk noodgedwongen gestaakt worden. De inkomsten waren in die periode nihil, terwijl veel vaste kosten ge woon doorliepen. Ook later in 1988 verliep de afzet van kruit en aan verwante produkten mondjes maat, zo verklaarde directeur W. de Vries eind vorig jaar nog tijdens de rechtszitting inzake de leveranties van springstof aan Iran via andere landen, als Engeland, Portugal, Joegoslavië en Oostenrijk. Ook de boete van drie miljoen gulden, die de Amsterdamse recht bank het bedrij f oplegde voor de il legale leveranties, is debet aan het verlies over 1988. Muiden Chemie hoefde niet het hele bedrag te beta len; 2.1 miljoen gulden is voor waardelijk opgelegd. Volgens de Koninklijke Neder landse Springstoffen Fabrieken (KNSF), vijftig-procent aandeel houder van de kruitfabriek, zijn al le nog te verwachten lasten als ge volg van de reorganisatie en als ge volg van de commerciële en straf rechtelijke afwikkeling van proble men, die de afslanking nodig maakten, in het miljoenenverlies vervat. KNSF en de andere aandeelhou der Dynamite Nobel AG in Duits land hebben besloten het garantie- vermogen van Muiden Chemie te versterken. Dat is nu gebracht op 15 r in de toekomst voldoende kansen op voortbestaan moet verschaffen. De KNSF, die zelf geen produktie- middelen bezit, lijdt door de affaire ruim 2,3 miljoen verlies, die uit de te dekken valt. - ROTTERDAM Het grootste kraanschip ter wereld, de Italiaanse 'Micoperi 7000', is voor i Ijoen gulden, wat het bedrijf bij de werfVerolme Botlek in het Rotterdamse havengebied. Het schip heeft een lengte 1 x j-i._ breed, en ruim 43 meter hoog. De reparatiewerkzaamheden zullen ongeveer twee maanden in beslag nemen. Daarna zal de Micoperi worden ingezet bij werkzaamheden op de Noordzee. Kraanschepen van dit type worden vooral gebruikt bij werkzaamhe den aan offshore-platforms. De Micoperi is nog een stuk groter dan de werkschepen Balder en Hermod van het Leidse bedrijf Heerema. Op het schip is accommodatie voor 800 personen. De twee kranen hebben elk een draag vermogen van 7.000 ton. «foto an P) DEN HAAG (ANP) - De uitgifte- koers van de aandelen DSM op 23 januari is niet te laag geweest. Bij een hogere uitgiftekoers zou een onaanvaardbaar risico zijn gelo pen. Van benadeling van de schat kist was dan ook geen sprake. De ministers De Korte (economi sche zaken) en Ruding (financiën) hebben dit gisteren geschreven in antwoord op vragen van het Twee de-Kamerlid Wöltgens (PvdA). Wöltgens had gesteld dat de ont wikkelingen van de DSM-koers, die op 8 februari een niveau van 124,50 gulden per aandeel bereikte, aantonen dat de introductiekoers van 108 gulden veel te laag was. De schatkist zou daardoor voor meer dan 100 miljoen zijn benadeeld. De Korte en Ruding laten weten dat bij de uitgiftekoers van 108 gul den rekening is gehouden met een premie na introductie van 5 tot 10 procent ten opzichte van de uitgif teprijs. Die premie is volgens hen beduidend lager dan bij soortgelij ke privatiseringsoperaties in het buitenland. Voorts bleek op 4 janu ari bij de bekendmaking van de prijsindicatie van 105 tot 118 gul den dat deze door de markt aan de hoge kant werd geacht. SOEST (GPD) - De Bottelmaat schappij 't Gooi in Soest gaat uiter lijk 1 oktober dicht. Dan stopt de produktie. Later volgt sluiting van de verkoop- en distributie-afde ling. Eigenaar Menken Landbouw in Wassenaar heeft het bedrijf over? gedaan aan de Nederlandse Coca Cola Bottelaars (NCCB) in Rotter dam. Er vallen geen gedwongen ontslagen onder de 63 werkne mers. Het is de bedoeling dat de personeelsleden gaan werken in Schiedam, Dongen of Amsterdam. De vakbonden wachten met hun oordeel tot de directies een sociaal plan op tafel hebben gelegd, maar C. Bisschops van de Unie BHLP prees A.C.M Menken wel voor het behoud van de werkgelegenheid. "Hij heeft er forse strijd voor moe ten leveren om de belangen van de Soester werknemers zo veilig mo gelijk te stellen". In januari zei Menken nog dat hij bij het hoofdkantoor van Coca Cola in Atlanta een sterk pleidooi had gehouden voor handhaving van de Soester fabriek. Soest had een li centie om tot 1991 Coca Cola te bot telen. Het bedrijf heeft een uitste kende naam en wint elk jaar de eer ste prijs bij een internationale kwa liteitswedstrijd van het frisdrank- Desondanks hebben de Ameri kanen vastgehouden aan hun plan om in alle Europese landen één li centiehouder te hebben. Tot voor kort waren er in Nederland vier. De maatschappijen in Schiedam en Dongen fuseerden vorig jaar tot de Nederlandse Coca Cola Bottelaars en daar komt Soest nu bij. Volgens Bisschops van de Unie BHLP reageerde het personeel ge laten op de mededelingen. "Men wist dat het stond te gebeuren, al is het onbegrijpelijk. Hetr bedrijf heeft zo'n goede naam. Als je al die prijzen ziet, schieten de tranen in je ogen". ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Na 1 april, wordt de maximale hypotheek voor koopwoningen die verstrekt wordt met gemeentegarantie, fors verlaagd. Bij een inkomen van 40.000 gulden zal men ongeveer 3,6 procent minder kunnen lenen, bij 60.000 gulden 9,1 procent en bij 70.000 gulden 10,5 procent. Dat heeft een woordvoerder van de Westland/Utrecht Hypotheek bank gisteren meegedeeld. De nor men voor een maximale hypotheek worden jaarlijks opgesteld door vijf zogeheten Bemiddelende Or-* ganen, de Vereniging van Neder landse Gemeenten en het ministe rie van vrom. De normen zijn de afgelopen ja ren al enkele malen aangepast, om dat veel gemeenten van oordeel DEN HAAG (ANP) - Schnabbe- laars die hun neveninkomsten in een bv onderbrengen kunnen de belastingen fors omzeilen. In schriftelijke vragen vraagt het ka merlid Engwirda (D66) staatssecre taris Koning van financiën om daar in het herziene belastingstelsel (Oort) een stokje voor te steken. Vanaf 1990 wordt fors het mes gezet in de aftrekposten, maar door die schnabbels onder te brengen in een bv kan dat worden vermeden, zo signaleert Engwirda. Belasting adviseurs raden die bv-omzetting al aan, constateert Engwirda met verwijzingen naar de vakliteratuur. Thans kan voor die nevenwerk zaamheden in het voorbeeld'dat Engwirda hanteert dertig mille aan neveninkomsten twaalf mil le als aftrekpost worden opge voerd. Na de invoering van het her ziene belastingstelsel (1 januari 1990) wordt dat gereduceerd tot en kele duizenden guldens. Maar bij oprichting van een Schnabbel-bv blijft ruim tien mille over aan af trekposten. Te denken valt aan bijvoorbeeld een bedrijfsaccountant, die op een zolderkamer in een eensgezinshuis (koopwoning) zijn werkkamer heeft ingericht. In de bv levert af schrijving en energiekosten vanaf 1990 nog 4.500 gulden aan aftrek op. De personal computer die wordt gehuurd levert 1.500 gulden aan af trek op in de bv en niets in andere constructies. Bovendien kunnen restaurantbonnen van 'zakendi- ners' bij de bv worden afgetrok ken, en niet langer als het gaat om persoonlyk^ieveninkomsten^^^ zijn dat ze te soepel zijn. Bij ge meentegarantie staan gemeente en rijk garant voor de koper van een woning, waardoor banken bereid zijn de hele koopsom plus bijko mende kosten te financieren. Hier door wordt het eigen woningbezit bevorderd. Vooral minder draag- krachtigen profiteren van de rege ling. De keerzijde van de medaille is dat de overheid voor eventuele stroppen moet opdraaien. Volgens de huidige normen kan iemand met een inkomen van 40.000 gulden per jaar bij een rente van 7 procent met gemeentegaran tie een maximale hypotheek krij gen van 123.200 gulden. Dat wordt na 1 april 118.700 gulden. Bij een in komen van 60.000 gaat de maxima le hypotheek met gemeentegaran tie bij 7 procent rente van 197.600 naar 179.600 gulden. Bij een inko men van 70.000 wordt dat per 1 april 218.300 gulden, tegen r teel 243.700 gulden. 2 Hoogvliet 3 Konmw EDMi uelln 5 (übert Heilo 6 COOP 2 GRUMA oagoiarltl Jacques Hermans 17 V&O Prijsmeting werd uitgevoerd in te week januari door 450 leden van het prijzenpanet van Konsumenten Kontakt. Op grond van de metingen is weer een totaal samengesteld waarin de I prijsverschillen lussen verschillende i supermarktketens tot uitdrukking komen. iMfA ROTTERDAM - "Onze huidige schepen maken zelfs onder de meest bizarre omstandigheden geen water, en daarom willen we de luiken op de vijftien nieuwe containerschepen maar helemaal weglaten", zegt ir. R.K. Hansen (52), hoofd van het scheepsont- werpbureau van Nedlloyd. "Laden en lossen gaat sneller en het varen wordt zelfs veiliger. Door het open dek kunnen de speciale 'cells' waarin de containers afglijden doorlopen tot boven het dekni- veau. Vastsjorren wordt overbodig en dekcontainers kunnen er niet meer afvallen". door Orino Buiter Varen zonder luiken is het nieuw tje dat Nedlloyd op de wereldzeeën introduceert met drie nieuwe types grote containerschepen, variërend in capaciteit van 3000 tot 4600 con tainers. Nedlloyd vervangt met de ze ontwerpen in de komende vijf jaar vijftien oudere schepen, maar door hun omvang en grootte is er tegelijk sprake van een forse uit breiding van de capaciteit. Nooit eerder heeft Nedlloyd in één keer zo'n groot nieuwbouw- plan gepresenteerd. Tien scheeps werven zijn uitgenodigd om offer- - tes in te dienen, waaronder Van der Giessen-de Noord in Krimpen aan den IJssel als enige Nederlandse werf. Die kan de schepen bouwen, al zal de werf voor de langste ver sies van 294 meter speciale maatre gelen moeten nemen in haar over dekte nieuwbouwhal. De veiligheid van schip en lading is met de open dekken voor 100 percent gewaarborgd, zegt ontwer per Hansen. "Door de hoge romp en hun grootte maken ook de hui- dige containerschepen flyojy *=3= Nedlloyds droom: een schip zonder luiken, afgeladen met bijna onafzienbare rijen en stapels containers. als zij met open luiken zouden va ren. Bij zeldzame reuzegolven komt er slechts een minimale hoe veelheid water over", beweert hij. Proeven "Met bestaande schepen hebben we proeven gedaan die dat bevesti gen. De veiligheid van een schip groeit naarmate het groter is. Dat geldt nog sterker voor container schepen, vanwege hun noodzake lijke hoge vrij boorden (het deel van de romp boven water) die de constructie versterken. Luiken dragen niet aan de sterkte bij en dat is tegelijk een tweede reden om ze maar helemaal weg te laten. Waar we echter wel rekening mee moe ten houden zijn tropische regen buien. Als je het lenspompensys- teem daarop aanpast, ben je echter klaar. Voor de containers maakt het niets uit. Die zijn wind- en wa terdicht". "Het idee de luiken weg te laten leeft al zes jaar, maar daar is pas veel later vorm aan gegeven", zegt Hansen. "We kregen vorig jaar ok tober pas de opdracht om te gaan ontwerpen, terwijl we nog niet wis ten om hoeveel schepen het ging en of en wanneer ze gebouwd zou den worden. De eerste wens van Nedlloyd was één type schip dat eventueel kon worden verlengd naar aanleiding van de capaciteits behoefte. Maar dan moet je zulke enorme concessies doen, dat de schepen te duur worden. Er moet dan een grotere motor in dan direct noodzakelijk is en dat leidt tot een te hoog brandstofverbruik voor de ze snelle schepen, die 45 kilometer per uur moeten kunnen varen". "Om dat probleem op te lossen kwamen we op drie types. De on derdelen zijn vrijwel identiek, maar aangepast aan de grootte. Het eerste type is net zo breed als het tweede, dat langer is en een grotere motor heeft. Het derde type is net zo lang als het tweede, maar is bre der. De bemanningsverblijven zijn identiek en zal op het grootste ^chi^alleen^vaU^rederworden^^e^ systemen zijn gelijk en de motoren variëren alleen in grootte". Het grootste schip is zo breed (37,75 meter) dat het niet meer door het Panama-kanaal kan varen. Daarmee is Nedlloyd niet de eer ste. Ook American President Line heeft bredere schepen. "Maar wij zijn één containerrij smaller geble ven, vijftien breed, om meer ha vens aan te kunnen doen. Want de schepen moeten universeel inzet baar zijn en moeten zich niet tot één handelsrichting beperken". Handomdraai Een ander nieuwtje is dat de sche pen in een handomdraai geschikt zijn te maken voor het massaver- voer van containers met een lengte van 49 voet (15 meter), die Hansen binnen enkele jaren in forse aantal len verwacht. Nedlloyd is een van de laatste transportconcerns met een eigen scheepsontwerpbureau. De mees te hebben hun bureau's verzelf- De NCCB is ook weer onderhan delingen begonnen met Fresh-co Fris in Ede voor toetreding. De NC CB is eigendom van Artois Pied- boeuf, Interbrew, Allied Breweries Nederland en Coca Cola Company. De gezamenlijke omzet komt met Soest erbij op 330 miljoen gulden. Er werken bij de drie be drijven bijna zeshonderd j Op basis van beschikbare gege vens op het ogenblik van de prijs vaststelling werd geconcludeerd dat een uitgiftekoers van 110 gul den of meer een succesvolle plaat sing in 'reëel gevaar' zou brengen. "Een dergelijk risico mocht niet worden gelopen tegenover een meeropbrengst van enkele tiental len miljoenen bij een hogere uitgif te koers dan 108 gulden", schrijven de bewindslieden. Nadat de prijs was vastgesteld bleek de vraag bij binnen- en bui tenlandse beleggers groter dan was voorzien, aldus De Korte en Ru ding. Dat leidde tot een ruime over- tekening. De ervaring leert volgens de beide ministers dat een ruime overtekening kenmerkend is voor een succesvolle emissie. De beperkte toewijzing leidde niet tot het direct weer afstoten van de aandelen. Er ontstond, mede door aankoop van particulieren, vanaf het begin van de notering een opwaartse koersbeweging. Ru ding en De Korte hebben 'indica ties' dat deze beweging kortston dig extra impulsen heeft gekregen door aankopen van de beroepshan- del. Die zag zich, toen de koers te gen verwachting opliep, genood zaakt zich in te dekken om aan de verplichting tot levering te kunnen voldoen. De huidige koers van 118 a 119 ligt volgens de bewindslieden op een "bevredigende afstand van cir ca 10 procent van de introductie koers". De financiële wereld on derschrijft dit standpunt alge meen, zo laten zij Wöltgens weten. De komende introductie op de op- tiebeurs kan tijdelijk nieuwe koersschommelingen ken, zo voegen ze er aa Disconto VS half procent verhoogd WASHINGTON (KRF) - De Fede ral Reserve Board (Fed), het be stuur van de twaalf centrale ban ken in de VS, heeft gisteren het dis conto verhoogd met een half pro cent tot zeven procent. De voor laatste verhoging van het disconto dateert van negen augustus vorig jaar toen het tarief werd verhoogd van zes tot 6,5 procent. Macintosh Het detailhandelsconcern Macin tosh (Superconfex, Kwantum, Halfords en Piet Klerkx) heeft vo rig jaar bij een met 13,3 procent tot f 1,1 miljard gestegen omzet een nettowinst behaald van f 10,2 mil joen. Dat is 62,5 procent minder dan in 1987. Bouw-cao De leden van de bouwbonden van FNV en CNV hebben "gematigd positief' gereageerd op het tegen verwachting in bereikte princip akkoord over de nieuwe a mengde gevoelens zijn er o' op het nippertje afblazen van de grootscheepse stakingsactie in de bouw. Vooral de afspraak over de roostervrije dagen vergt veel uit leg, zo hebben woordvoerders van beide bonden meegedeeld. Nieuwe stoptrein Een deel van de nieuwe stoptrei nen waar de NS vanaf 1991 mee gaat proefrijden, krijgt in de twee de klas geen vier, maar vijf stoelen (foto GPD). altijd gepropageerd dat het ontwer pen hecht is gekoppeld aan de scheepvaart", zegt Hansen. "Je kunt alleen een goed schip bouwen met een voortdurende terugkoppe ling naar de praktijk. We hebben in de afgelopen jaren weinig schepen gebouwd, en het voordeel was dat onze ingenieurs veel konden stude ren en de nieuwste schepen op lo- katie konden bekijken. Dat kun je je niet permitteren als je geen on derdeel van een rederij bent". Futuristische ideeen heeft Han sen misschien wel, hij houdt er met het ontwerpen echter nauwelijks rekening mee. De Japanners expe rimenteren met een super-draag vleugelboot met supermagneti- sche voortstuwing, waarbij water door elektromagneten door straal- pijpen wordt gestuwd. Hansen: "Absurde ideeën houden we altijd in de gaten, ook als ze geen aan dacht verdienen. De supermagne- tische voortstuwing is bekend, maar of het wat wordt is de vraag. Dat moet nofi rijpen". op een ry. Het nieuwe model, de SM'90, leent zich daarvoor omdat de treinstellen iets breder zijn dan de huidige stoptreinen. Per trein stel komen er zo 19 extra zitplaat sen bij. De SM '90, die geleverd gaat worden door de Franse fa briek Talbot, wordt de opvolger van de huidige stoptreinen. Schone boeren WD-landbouwspecialist Piet Blauw vindt dat het kabinet een beloning moet geven aan boeren die zich uit milieu-oogpunt goed gedragen. Dat werkt beter dan al lerlei verboden en geboden, aldus de liberaal. Blauw verwees voor zijn idee naar het belastingvoor deel, dat bezitters van een 'schone' auto krijgen. IJsselmeervisserij Minister Braks heeft de maatrege len die hij voor de IJsselmeervisse- ry had genomen voorlopig opge schort in afwachting van nader overleg met het Produktschap voor Vis en Visprodukten. De mi nister heeft dit gisteren besloten na overleg met het schap. Februarinota Het financieringstekort van de overheid over 1988 zal waarschijn lijk uitkomen op 6,5 procent, een half procent minder dan in het re geerakkoord is afgesproken, pe sterke daling van het financierings tekort is een gevolg van een mee valler van 600 miljoen gulden. Mi nister van financiën Ruding schrijft dat in de Februari-nota, waarin hij de balans opmaakt van de inkomsten en uitgaven over

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7