Spanning loopt nu snel op in Kosovo Iran waarschuwt voor 'massale strijd' KAPITAAL NIEUWS VOOR 65-PLUSSERS Stakers sturen aan op confrontatie Indianen vormen front in strijd tegen stuwmeer Richmond zwakke plek in conservatief bastion Nieuw proces geëist tegen Union Carbide VRAAG DE STANDAARDPAKKETPOLIS TIJDIG AAN BIJ UW ZIEKTEKOSTENVERZEKERAAR! KLOZ ZATERDAG 25 FEBRUARI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 BUDAPEST - Persoonlijk ingrijpen van de Joegoslavische partijleider Stipe Suvar heeft gisteren geen einde kunnen maken aan de stakingen en explosieve spanning in de autono me Servische provincie Kosovo. door mevrouw Thatcher als Euro pees commissaris naar Brussel is gestuurd, waardoor de tussentijdse verkiezing van een opvolger in het Lagerhuis noodzakelijk werd. Aanvankelijk maakte niemand van de Tories zich enige zorgen. Maar naarmate de verkiezingscam pagne vorderde, bleek al gauw dat de Conservatieve symphatieën in het kiesdistrict zwaar geleden heb ben onder 's lands onveranderd ho ge rentevoet, de voorgestelde structurele wijzigingen van d tionale gezondheidsdienst ei stormen van kritiek over de plan nen van de regering-Thatcher orr nu ook de watervoorziening te pri vatiseren. De groeiende publieke onvrede daarover manifesteerde zich in Richmond met een opvallende toe name in het stemmentotaal van dr. David Owen's SDP, de sociaal-de- Het Afghaanse verzet presenteerde gisteren in het Pakistaanse Rawalpindi de regering-in-ballingschap. Links de beoogde president mr. Mojaddidi; naast hem premier Sayyaf. <f0to epa). NICOSIA (AP/Rtr.) - De in Iran gestationeerde leiders van het shi'itische verzet in Afghanistan hebben de door het sunnitische verzet gevormde voorlopige re gering gisteren afgewezen, om dat zij niet bij de beraadslagin gen daarover in Pakistan verte genwoordigd waren. Dat heeft woordvoerder Mo hammad Karim Khaliii voor ra dio Teheran gezegd. „Wij be schouwen de vorming van de voorlopige regering als eenzijdig en kunnen haar niet erkennen", zei hij. Het moslim-verzet in Afgha nistan is verdeeld in twee groe pen, waarvan de in Pakistan ge vestigde sunnitische factie de grootste is. De sunnitische factie koos donderdag een voorlopige regering die geheel uit haar lei ders bestond. De shi'ieten had den de 'shura' geboycot omdat zij vonden dat zij onvoldoende vertegenwoordigers in de raad hadden gekregen. De voorlopige regering is ge- Shi'iten steunen verzetsregering Afghanistan niet vormd in de hoop dat de huidige, door de Sovjetunie gesteunde re gering spoedig zal vallen nu de Sovjetunie haar troepen uit Af ghanistan heeft teruggetrokken. De nieuwe regering-in-balling schap heeft er op aangedrongen dat de Afghaanse zetel in de Ver enigde Naties bezet wordt door iemand uit zijn midden. De gematigde Sibghatulah Mojaddidi, die donderdag geko zen was tot hoofd van de rege ring van de Mujaheddin, stelde amnestie in het vooruitzicht aan de meeste functionarissen van de regering in Kabul. "Onze broeders die nog samenwerken met het marionettenbewind (van de communistische leider Naji- bullah) roepen wij er toe op de kant van de Mujaheddin te kie zen", zei Mojaddidi. De woordvoerder van het Sov jetministerie van buitenlandse zaken, Gennadi Gerasimov, heeft vandaag in Nicosia gezegd te vrezen dat Afghanistan een tweede Libanon wordt. "Nie mand kan de uitkomst voorspel len, maar het gevaar is groot dat wij weldra opgescheept zitten met een tweede Libanon", zei hij. De enige uitweg vormt naar zijn mening een nationale ver zoening, zoals de door Moskou gesteunde regering in Kabul heeft voorgesteld. Het islamitische verzet heeft dat van de hand gewezen en ver wacht binnenkort de val van Ka bul. Maar volgens Gerasimov be schikt de regering van Najibul lah over een heel goede defensie "Zij kan gebruik maken van een goed geoefend leger, dat behoor lijk uitgerust en moeilijk te be strijden is". Bovendien hebben de opstandelingen het druk met het bestrijden van elkaar, aldus de Sovjet-woordvoerder. mocraten die niet wensten mee te doen aan de samenvoeging met de liberalen. De fusiepartij, de SDLP, roept onder leiding van de nieuw geko zen aanvoerder Paddy Ashdown hoog van de daken dat zij het enige reële alternatief is voor de Tories onder mevrouw Thatcher. En wil de daarom ook niets weten van eni ge samenwerking met de vroegere geloofsgenoten van de Alliantie. Een kostbaar standpunt. Want was er wel met dr. Owen's SDP sa mengewerkt, dan had dat in deze en in eerdere tussentijdse verkie zingen zeker tot grote verrassingen geleid en de Conservatieven twee zetels gekost. Nu werden dr. Owens SDP en de SDLP tweede en derde met een totaal aan stemmen dat het resultaat de Tories in Rich mond gemakkelijk overtrof. Intus sen is de jonge William Hague de opvolger van Sir Leon Brittan. door Hans Geleijnse Suvar arriveerde gisteren geheel onverwacht met een van zijn felste politieke tegenstanders, de Servi sche partijleider Slobodan Milose vic, in de hoofdstad Pristina. Hij sprak een paar uur lang onder gronds bij de stakende mijnwer kers in Trcar. Maar deze dramati sche bemiddelingspoging leverde niets op: de 1300 stakers weigerden hun actie op te geven. De mijnwerkers zijn de harde kern van de stakingen die sinds donderdag bijna algemeen zijn ge worden. Maandag begonnen zij hun actie als protest tegen de ver wijdering, onder Servische druk, van Albanese politici uit het Cen traal Comité en tegen de wijziging van de Servische grondwet, die volgens de Albanesê meerderheid in Kosovo niets meer overlaat van de autonomie van deze provincie. Volgens welingelichte kringen in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado dreigt de noodtoestand in Kosovo te worden afgekondigd als er niet snel verbetering in de si tuatie komt. De toetand is explo sief na de waarschuwingen van staatspresident en opperbevelheb ber Raif Dizdarevic dat "alle legale middelen zouden worden aange wend om de stakingen te beëindi- Verwacht werd dat oproerpolitie en leger tegen de mijnwerkers zou den worden ingezet wanneer deze ALTAMIRA (AP/DPA) - De leiders van indianenstammen in het Brazi liaanse Amazonegebied hebben gisteren een vereend front ge vormd tegen de plannen van de re gering om een grote waterkracht centrale te bouwen waardoor grote delen van hun stamgebieden ver dwijnen in een stuwmeer. Aan het einde van de historische bijeenkomst in het stadje Altamira van de leiders van de 220.000 au tochtone indianen die er inhet Amazonegebied nog over zijn las Buitenland kort i Koerier North Robert Owen, de koerier van Oli ver North, heeft gisteren verklaard dat hij regelmatig landkaarten en travellevers cheques naar de Nica raguaanse contra's overbracht, hoewel het Amerikaans Congres alle militaire steun aan de contra's had verboden. Owen zei dit gezegd in zijn getuigenverklaring tijdens het proces over de Iran-Contra-af- faire. Politieman Het plaatsvervangend hoofd van politie van de stad Mexico heeft zijn functie neergelegd. Nassar Haro, de voormalige chef van de nationale veiligheidsdienst, wordt er door mensenrechtenorganisa ties van beschuldigd politieke ge vangenen te hebben gemarteld. Als chef van de veiligheidsdienst zou hij tijdens een gevangenisopstand de executie van 13 gedetineerden bevolen hebben. Haro was pas drie maanden adjuncthoofd van de Mexicaanse politie. Zuidafrika In Evander. een stad in Zuidafri ka, zijn zwarten als bloeddonoren geweigerd, nadat blanke donoren hadden gezegd geen gebruik te wil len maken van de bedden waarop ook zwarten voor bloedafname hadden gelegen. In totaal is twintig zwarten te kennen gegeven de bloedbank te verlaten en hun bloed te geven in een buiten het do norcentrum geparkeerd busje. Vliegtuigkaper Het federale gerechtshof in Lausanne in Zwitserland hëeft de Libanees Hussein Mohammed Ha riri (23) veroordeeld tot levenslan ge gevangenisstraf. Hij had op 24 juli 1987 een DC-10 van Air Afri- que, die op weg was van Brazzavil le in Congo naar Parijs, gekaapt en naar Génève laten vliegen, waar hij een 28-jarige Franse passagier doodschoot. PLO-leden Een Israëlische militaire recht bank heeft drie Palestijnen veroor deeld tot elk 30 jaar gevangenis straf wegens het voorbereiden van een buskaping. De drie Palestij nen, die behoren tot al-Fatah - een onderdeel van de Palestijnse Be- vrijdings Organisatie PLO - waren in februari 1988 door Israëlische grenstroepen gevangen genomen toen zij probeerden illegaal de grens tussen Egypte en Israël te passeren. hun actie niet zouden opgeven. De vrees in Belgrado is dat een derge lijk ingrijpen slachtoffers zou kun nen eisen. "Als we naar buiten ko men, is het in doodskisten", zo had den de mijnwerkers het manage ment al eerder laten weten. Het openbare leven in Kosovo ligt vrijwel geheel lam nadat vanaf donderdag het openbaar vervoer, de staatsondernemingen en de winkeliers zich bij de stakingen aansloten. Ook de scholen en uni versiteiten zijn dicht. Drieduizend studenten van de universiteit in Pristina hebben zich solidair ver klaard met de stakers. Milosevic werd gisteren bij zijn vertrek uit Pristina uitgejouwd, Suvar toegejuicht. De stakers wil den absoluut niet met de Servische partijleider praten, terwijl alleen de eigen tv-ploegen en die uit Kroatië werden toegelaten bij het gesprek met Suvar. De eerste eis van de stakers is dat de huidige partijleider (en tevens minister van binnenlandse zaken en politiechef) Rahman Morina wordt ontslagen. Morina werd en kele weken terug in deze functie benoemd, nadat onder Servische druk de populaire Albanese politi ci Yashari en Vlasi uit het Centraal Comité werden gezet. De Serven beschuldigen de Al banese meerderheid in Kosovo er van de Servische en andere min derheden te terroristeren. De cam pagne tegen het zgn. Albanese na tionalisme en extremisme in de Servische pers heeft nu enorme af- stamhoofd Ailton Krenac een ver klaring voor waarin erop werd ge wezen dat de indianen geen be hoefte hebben aan waterkracht. De indianenstammen stellen er veel meer prijs op om hun traditionele leefwijze te behouden. Het was de eerste keer dat de in dianen hun stamvetes terzijde schoven en zich eensgezind te weer stelden tegen de regeringspolitiek vanuit Brasilia. De geplande cen trale zou een vermogen moeten krijgen van 11.000 megawatt en een van de grootste ter wereld worden. In het bijbehorende stuwmeer zou 1.300 vierkante km tropisch regen woud verloren gaan. "De blanke man heeft lang onze denkwijze en de geest van onze voorouders met voeten getreden. Daar moet nu een einde aan ko men. Ons stamgebied is voor ons heilig en dat mag niet langer wor den geschonden," aldus de verkla ring van Krenac. Bosbranden In Brazilië hebben al drie weken aanhoudende bosbranden tot nu toe rond 300 vierkante kilometer oerwoud aan de Atlantische kust verwoest. Bij gebrek aan man kracht en materieel wordt het vuur nauwelijks bestreden, zo heeft de Braziliaanse pers gisteren gemeld. De branden grijpen met een enorme snelheid om zich heen om dat het twee maanden niet gere gend heeft in het gebied. De stad Eunopolis en dorpen in de omge- .ving van de stad waren gisteren in een dichte rooknevel gehuld. metingen aangenomen. Gisteren publiceerde het veelgelezen blad Borba een pamflet, ondertekend door een onbekende groep die zich 'Communisten van Kosovo 1989' noemt. De tekst: "Deze leiding is niet te vertrouwen, onze macht moet uit de loop van een geweer komen". AMSTERDAM (AP) - De Iraanse parlementsvoorzitter Rafsanjani heeft ervoor gewaarschuwd dat het geschil rond het boek The Satanic Verses van de Brits-Indiase schrij ver Salman Rushdie kan leiden tot een "massale strijd" tussen Iran en het Westen. LONDEN - Is er een kentering ge komen in de politieke voorspoed van premier Margaret Thatcher? Na bijna tien jaar onaantastbare heerschappij in de parlementaire arena van Westminster, zoeken 's lands politieke analisten met op vallende gretigheid naar een moge lijk zwakke plek in het Conserva tieve bastion. door Haye Thomas Voorlopig lijken ze die te hebben gevonden in de uitslag van de tus sentijdse verkiezingen voor de La gerhuiszetel van het kiesdistrict Richmond in Yorkshire. Weliswaar is die voor de Conservatieve Partij behouden gebleven, maar met een dusdanig gereduceerde meerder heid, dat nu al gesproken wordt van een ongunstig teken aan de wand voor de Britse premier en haar aspiraties om de natie ook in de jaren negentig te leiden. Bijna 20.000 stemmen bedroeg de Conservatieve meerderheid van oud-minister Leon Brittan, die Rafsanjani riep de Westerse rege ringen, die diplomatieke stappen hebben genomen, op om duidelijk kenbaar te maken of zij het nu wel of niet eens zijn met wat Rushdie in zijn roman over de Islam schrijft. "Ik stel u deze vraag officieel als voorzitter van de Majlis: Steunt u ADVERTENTIE dit boek of niet?" Rafsanjani zei dat de moslims in de wereld ant woord op deze vraag willen "zodat wij weten wat onze plicht is tegen over degenen die deel hebben aan het beledigen van de profeet". Hoge Iraanse geestelijken heb ben een beloning van meer dan 10 NEW DELHI/WASHINGTON (IPS) - Actiegroepen in India en de Verenigde Staten ondernemen stappen om het proces tegen de Amerikaanse chemiegigant Union Carbide te heropenen. In beide lan den is verontwaardigd gereageerd op de schikking die het chemie concern en de Indische regering twee weken geleden troffen. Indi sche juristen noemen de schikking "onzinnig en catastrofaal", Ameri kaanse advocaten spreken van een "uitverkoop". De voorzitter van de Indische as sociatie van de vrouwelijke slacht offers van de giframp, Abdul Jab- bar Khan, zal volgende week een petitie indienen om het vonnis te herroepen. Advocaten van de Ame rikaanse steungroep voor de slachtoffers van Bhopal hebben aangekondigd in hoger beroep te gaan tegen de weigering van het gerechtshof in Texas de zaak in de Verenigde Staten te laten voorko- De zich voortslepende procedu res rond de giframp in Bhopal, nu ruim vier jaar geleden, kwamen twee weken terug tot een eind toen de Indische regering en Union Car bide op voorstel van het Indische hooggerechtshof een regeling trof fen. Afgesproken werd dat Union Carbide voor 31 maart 470 miljoen dollar (bijna een miljard gulden) schadevergoeding overmaakt aan de Indische staat. Er was 3 miljard dollar geëist. Bij de ramp in Bhopal in de cen trale deelstaat Madhya Pradesh kwamen volgens officele cijfers ruim drieduizend mensen om toen door een gaslek het uiterst giftige methyl-isocyanide ontsnapte. On officiële schattingen komen uit op een dodental van ruim 10.000, daar naast zouden zo'n 100.000 mensen ernstig zijn aangetast door het gas. Honderden vrouwen en kinde ren uit Bhopal trokken deze week naar de hoofdstad New Delhi om te protesteren tegen de schikking. De vrouwen zeggen dat ze door de re gering "verraden" zijn. Volgens schattingen van Bhopal-actiegroe- pen kunnen de slachtoffers op niet meer dan 4.900 rupees (670 gulden) schadevergoeding rekenen. Veel slachtoffers zeggen dat dat bedrag miljoen gulden uitgeloofd voor wie Rushdie doodt. Maar volgens Rafs anjani draagt Iran geen verant woordelijkheid als Rushdie iets door een moslim wordt aangedaan. "Als een moslim zijn plicht doet, kan dit op geen enkele wijze met de islamitische republiek Iran in ver- Labour kwam er in deze tussen tijdse verkiezing niet aan te pas en zijn afgevaardigde Robson verloor zelfs zijn verkiezingsdeposit. Maar op enig succes was hier tevoren ook niet gerekend. Wel in de tus sentijdse verkiezing om de Lager huiszetel van Pontypridd in Zuid- Wales. En daarom heerst er ook in de grootste oppositiepartij voldoe ning over het feit dat die behouden is gebleven. Zij het dan ook met ge reduceerde meerderheid. Labour echter houdt opgetogen vast aan de opiniepeilingen, die de partij nu bijna langszij de Conser vatieven heeft gebracht. En over het nieuwe élan en zelfvertrouwen, dat niet alleen leider Neil Kinnock stimuleert, maar ook zijn naaste medewerkers in de politieke front linie het gevoel geeft dat een socia listische overwinning in de volgen de algemene verkiezingen wel de gelijk tot de mogelijkheden be hoort. Het is nog maar kort geleden dat dit gevoel er helemaal niet was. En er voortdurend over gesproken en geschreven werd of Labour nog wel ooit in staat zou zijn om op ei gen kracht een landelijke verkie zingsoverwinning te behalen. niet eens genoeg is om de schulden die ze tot nu hebben gemaakt om medicijnen te kopen af te betalen. De Amerikaanse advocaat Rob Hager stelt dat het bedrag dat Union Carbide nu moet betalen een schijntje' is vergeleken met de bedragen die een Amerikaanse rechtbank toegewezen zou heb ben. "Van deze schikking gaat een signaal uit dat Amerikaanse bedrij ven niets hoeven te vrezen als bui tenlanders worden gedood in on veilige Amerikaanse bedrijven overzee", aldus Hager, die pogin gen blijft doen om de zaak door een Amerikaanse rechtbank te laten behandelen. Volgens Jabbar Khan had het ge- val-Bhopal een afschrikwekkend voorbeeld kunnen worden voor al le multinationale bedrijven in de Derde Wereld, die onzorgvuldig omspringen met veiligheid. "Maar nu kunnen ze hun gang blijven gaan en achterhaalde en onveilige produktiewijzen blijven hanteren in arme landen". De demonstratie van slachtof fers deze week bood een deernis wekkende aanblik. Tientallen vrouwen en kinderen stortten op weg van het station naar het hoog gerechtshof in elkaar en moesten onmiddellijk opgenomen worden. Een van de demonstranten, Hasee- na Bee, zegt dat haar familie zich diep in de schulden heeft gestoken om haar medische behandeling te kunnen betalen. Haar man nam een lening van 5000 rupees (700 gulden) op. De schadevergoeding die de slachtoffers nu in het voor uitzicht is gesteld, is nog niet eens genoeg om de lening af te betalen, aldus Haseena. "Laat staan het geld dat we uit eigen zak al hebben uitgegeven". Wat dat betreft heeft Union Car bide, dat deze week een record winst bekend maakte, zijn zaakjes beter voor elkaar. Van de schade vergoeding komt 200 miljoen dol lar van de verzekering, 250 miljoen dollar wordt betaald uit een fonds dat al gereserveerd is. Het bedrijf hoeft nog maar 20 miljoen dollar bij te springen, en dan kunnen de ac countants de boeken over Bhopal sluiten. band worden gebracht", zei hij. Als de Westerse landen niet aan geven of en zo ja, in hoeverre zij achter de inhoud van het boek staan, dan is een '.'massale strijd" onvermijdelijk. Als de VS het recht hebben om terroristen te berech ten die misdrijven hebben begaan buiten de VS, kan Iran een schrij ver in Groot-Brittannie* veroorde len, aldus de parlementsvoorzitter. De Britse regering heeft Sovjet minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze gevraagd er bij Iran op aan te dringen de oproep om de ondergedoken schrijver te doden in te trekken. Sjevardnadze brengt vandaag een bezoek aan Iran en heeft dan ook een persoonlijk ge sprek met geestelijk leider Kho- De Britse minister van buiten landse zaken, sir Geoffrey Howe, is tijdens zijn bezoek aan Japan tele fonisch met de dood bedreigd om dat hij Rushdie en diens boek openlijk zou hebben gesteund. Terwijl Howe de begrafenis van de Japanse keizer Hirohito bij woonde ontving de corresponden te van het Britse dagblad The Gu ardian in Tokyo een telefoontje waarin een man, die zich "een vriend van Iran" noemde, zei dat Howe in Japan zou worden ge dood. In Bombay in het westen van In dia, de geboorteplaats van de au teur, werden gisteren zeker acht mensen doodgeschoten en ruim vijftig anderen gewond toen de po litie het vuur opende op een menig te van duizenden moslims die met een demonstratieve mars protes teerden tegen het boek. Verscheidene autobussen wer den in brand gesloken en politie mensen werden aangevallen. Ook in New Delhi, Calcutta en vier an dere grote steden in India trokken moslims massaal de straat op. Als u 6 5 jaar of ouder bent, en een particu liere ziektekostenverzekering hebt, kunt u uw huidige polis desgewenst omzetten in een stan daardpakketpolis. Uw verzekeraar is verplicht u op die polis te verzekeren als u daarom vraagt Deze polis kent een ruim vergoedingen pakket De premie bedraagt f 181,— per volwas sene per maand. Als u de standaardpakketpolis wenst af te sluiten, dient u daarom te vragen bij uw ver zekeraar of uw assurantie-tussenpersoon: vóór 1 mei 1989 als u 1 januari jongsdeden al 65 jaar of ouder was, of uiterlijk binnen 4 maanden nadat u 65 jaar geworden bent Voor nadere schriftelijke en mondelinge informatie over de standaardpakketpolis en de daaraan verbonden regelingen kunt u terecht bij uw verzekeringsmaatschappij, uw assurantie tussenpersoon, of het KLOZ. (Veel verzekerings maatschappijen hebben overigens besloten al hun verzekerden van 65 jaar en ouder recht streeks te benaderen over dit onderwerp). Dit is een publikatie van het Kontaktorgaan Landelijke Organisaties van Ziektekostenverzekeraars te Houten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5