Enquête: geen bezwaar tegen aidstest bloed Geklungel met korting op kleine scholen ergert Kamer Mannen bezorgd over lot van hun naar Syrië uitgewezen vrouwen Omstreden wethouder eist schadevergoeding tom westen kapsalon Inspectie waarschuwt voor exploitant bejaardentehuis ZATERDAG 25 FEBRUARI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 Bliksemonderzoek onder bevolking DEN HAAG (GPD) - Een ruime meerderheid van de Ne derlandse bevolking (80.5 procent) heeft er geen enkel pro bleem mee als het bloed van donoren en ziekenhuispatiën ten ongevraagd en anoniem wordt getest op de aanwezig heid van het aidsvirus. Slechts 16,4 procent maakt bezwaar tegen de test, die de Gezondheidsraad graag wil houden om een beter inzicht te krijgen in de verspreiding van het virus onder de bevolking. Dat blijkt uit een representatief on- derzoek van het bureau Intomart. De bliksemenquète vond plaats in opdracht van de Gemeenschappe lijke Pers Dienst (GPD), het sa menwerkingsverband van vijftien regionale dagbladen waarbij deze krant is aangesloten. Voor de en quête werden 402 Nederlanders van 15 jaar en ouder ondervraagd. De voorlopige uitslag van een on derzoek van de NOS gaf eerder de ze week aan dat 64 procent geen be zwaar had tegen de anonieme aids test. Het aantal voorstanders van de test is bij mannen opvallend groter (85,1 procent) dan bij vrouwen (76,6 procent). Ook de leeftijd is van in vloed op de mening over de voor gestelde bloedtest. Van de jonge ren in de leeftijd van 15 tot 29 jaar heeft 88 procent geen bezwaar. Dat percentage loopt af naarmate de ondervraagden ouder zijn. Maar zelfs in de hoogste leeftijdscatego rie (55 tot 70 jaar) heeft nog altijd 74,7 procent geen moeite met de aidstest. De Nederlanders zijn niet alleen zeer goed op de hoogte van het de ze week gepresenteerde voorstel Gratie voor besmette gevangene DEN HAAG (ANP) - De Nederlander Johannes Schwartzman (34), die in Noorwegen gevangen zit, heeft gratie gekregen van de Noorse koning Olav V, omdat Schwartzman is besmet is met het aidsvirus. Schwartz man, die indertijd tot een gevangenisstraf van zeven jaar werd veroor deeld en daarvan al drie jaar heeft uitgezeten, had geen leven meer in de landsgevangenis Ila nadat was uitgelekt dat hij besmet was met het aids- Medegevangenen vroegen het ministerie van justitie hem niet langer als koster te laten fungeren in de kerk van de gevangenis, omdat zij bang waren dat hij het virus zou kunnen verspreiden via het brood en wijn voor de communie. Vervolgens werd de Nederlander geïsoleerd. Het ministerie wees eind 1988 een verzoek van Schartzman om ver vroegd ontslag uit de gevangenis af, maar dit besluit is nu nietig verklaard door de gratie van de Noorse koning. Binnenland kort Autogordels Nieuwe personenauto's moeten vanaf 1 juli 1989 uitgerust zijn met autogordels op de achterbank. Maar men wordt voorlopig niet verplicht de gordel op de achter bank ook daadwerkelijk te dragen. Het gebruik van de gordels en van kinderzitjes op de achterbank zal wel worden gestimuleerd. Het ka binet heeft dat gisteren beslist. Militairen Verscheidene eenheden van de Koninklijke Landrriacht gaan van af volgend jaar, vier weken per jaar oefenen in Denemarken. Door ge brek aan geschikte oefenterreinen in ons land is de landmachtstaf ge dwongen uit te wijken naar andere gebieden in West-Europa. De hui dige jaarlijkse oefeningen in West- duitsland en Frankrijk zullen blij- Tanker Rederij Nedlloyd houdt volgen de week woensdagmiddag in de Rotterdamse Laurenskerk een her denkingsbijeenkomst voor de op varenden van de chemicaliëntan- ker Maassluis. Bij het vergaan van de Maassluis voor de kust van Al gerije zijn 27 opvarenden om het le ven gekomen. Slechts twee beman ningsleden brachten het er levend van af. Tot nu toe zijn vijf stoffelij ke overschotten gevonden. Bij Nedlloyd is er vrijwel geen hoop meer dat er nog meer stoffelijke overschotten zullen worden gevon den. Vrouwenhandel Het kabinet-Lubbers heeft giste ren op voorstel van minister De Koning (sociale zaken) het initia tief genomen tot een internationale bijeenkomst over vrouwenhandel in het kader van de Raad van Euro pa. De bedoeling is de bijeenkomst in 1992 te houden. Doel is te komen tot een definitie van het probleem, nader bespreken van aard en om vang, en het maken van internatio nale afspraken over bestrijding van vrouwenhandel. Nekkramp Bij het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur zijn dit jaar tot en met vrijdag 131 geval len van meningitis-(nekkramp) ge meld. Het aantal is daarmee sinds vorige week vrijdag 'gestegen met 21. De dood van een eenjarig jonge tje in Zundert was nog niet bij WVC gemeld en is niet meegere kend. In totaal zijn dit jaar nu 15 nekkramp overleden. Bom en VARA ruziën verder HILVERSUM (ANP) - VARA- voorzitter en tv-directeur Mar cel van Dam heeft gisteren bij de officier van justitie een straf klacht wegens laster ingediend tegen Frits Bom. Konsumen- tenman Bom en de VARA gin gen donderdag met een knal lende ruzie uiteen. Bom nam ontslag naar aanleiding van wat hij noemde het "drankpro bleem" van zijn baas. De advocaat van Frits Bom heeft op zijn beurt een schade vergoedingsprocedure tegen de VARA in voorbereiding. Ook overweegt zijn advocaat een strafklacht tegen Van Dam naar aanleiding van "beledi gende en lasterlijke publieke uitlatingen" aan Boms adres. De VARA verklaarde op haar beurt Bom toch al nadrukkelijk de wacht te hebben aangezegd vanwege ontoelaatbare neven activiteiten. GRONINGEN (GPD) - Een lach en een traan tekenen de gezichten van de Sytiërs Somi (39) en Said (23), als ze voor het eerst sinds bijna twee maanden rechtstreeks een te ken van leven krijgen van hun echtgenotes. Ze hebben de vrou wen niet meer gezien, sinds die 4 ja nuari bij een routinecontrole op het politiebureau van Enschede werden aangehouden om slechts enkele dagen later op het vliegtuig naar Syrië te worden gezet. John van Tilborg, voorzitter van de stichting Inlia die zich inzet voor asielzoekers, heeft beide vrou wen in het gevreesde land bezocht en briefjes voor de twee mannen meegekregen. De boodschap maakt het tweetal stil. Van Tilborg: "De toestand van de vrouwen is zorgelijk." De beide mannen behoren tot de ongeveer 60 tot 80 Syrisch-ortho- doxe christenen die zich in Neder land met de hulp van kerkgemeen schappen schuil houden om een gedwongen terugkeer naar hun va derland te voorkomen. De twee verblijven door bemiddeling van Inlia al zeven weken in de provin cie Groningen, op een plaats die strikt geheim moet blijven. Met een grote groep geloofsgeno ten woonden Somi en Said sinds 1985 in Enschede. Tevergeefs trachtten ze een verblijfsvergun ning te krijgen, om definitief te worden bevrijd van het geweld waaraan ze in hun eigen land bloot stonden. De gezinnen van de twee waren al 'uitgeprocedeerd', toen hun echtgenotes en een vijfjarig dochtertje van Somi onverwacht werden aangehouden. De twee mannen waren op dat moment in hun directe nabijheid. Ze zochten ogenblikkelijk een schuilplaats. Somi: "Toen mijn vrouw en dochter werden vastgepakt, dacht ik: snel wegrennen en naar huis gaan. Dat heb ik gedaan. Vervol gens heb ik de kinderen gebeld en gezegd dat ze niet thuis mochten komen maar ergens anders heen moesten gaan. Niemand geloofde dat de vrouwen zonder gezin over de grens zouden worden gezet". Dat gebeurde toch. Somi bleef met vijf kinderen al schuilend ach ter. Net als Said, die wordt verge zeld door zijn driejarige dochter maar de zorg voor zijn zes maanden oude baby aan een gastgezin elders over moet laten. twee bevreesd. Somi vertelt - in ge brekkig Nederlands - over het ge weld dat de Syrisch-orthodoxe christenen in zijn vaderland teis tert. President Assad heeft in de Bedoeïnen en de Kurden bondge noten gevonden in de strijd tegen het vijandige Irak en Turkije. Die twee bevolkinggroepen hebben feitelijk een vrijbrief om de christe nen te dreigen en af te persen. So mi: "Ze komen gewoon bij je langs en zeggen bijvoorbeeld: geef ons 2000 gulden, anders vermoorden we je dochter". Christelijke geloofsgroepen in Syrië hebben zich verenigd in de Assyrian Democratie Association (ADO genoemd), die zich verzet te gen het totalitaire bewind van As sad. Al in 1972 sloot Somi zich bij deze beweging aan. De leden zijn volgens hem nergens veilig voor de terreur van de Syrische veilig heidsdienst. Somi vreest voor zijn leven na terugkeer in Syrië. Niet minder precair lijkt de zaak voor Said. Hij heeft weliswaar een Syrisch paspoort, maar is niet meer dan twee maanden van zijn leven in dat land geweest. Hij is geboren en heeft altijd gewoond in Liba non, waar hij deel uitmaakte van de christelijke milities die strijden te gen Assads strijdkrachten. Een ge dwongen reis naar Syrië is, meent hij, welhaast zeker fataal. Na de korte periode op een En- schedees schuiladres, zijn de twee nu al zo'n zeven weken in de pro vincie Groningen. Said: "We zitten, praten wat met mensen die langs komen, kijken televisie en bellen". Vier van de zes kinderen heeft de leeftijd dat ze op school horen te zitten. De kerkelijke gemeenschap die hen schuil houdt, heeft ervoor gezorgd dat zij dagelijks onderwijs krijgen van vrijwilligers. van de Gezondheidsraad, maar hebben dêar ook een duidelijke mening over gevormd. Slechts 2,7 procent van de ondervraagden zegt geen mening te hebben. Bij de ou deren komt dat antwoord vaker Voor, daar heeft acht procent geen mening. Het voorstel van de Gezondheis- raad is afgelopen donderdag aan geboden aan het kabinet. De ver antwoordelijke bewindsman, staatssecretaris Dees van volksge zondheid, zal zijn voorlopige stand punt volgende week bekend ma ken. Om die reden wilde premier Lubbers gisteren na afloop van de ministerraad niet reageren op de uitkomst van de GPD-enquête. "We zullen het voorstel van de Gezondheidsraad politiek moeten wikken en wegen", zei Lubbers. Hij verwees naar de eerdere 'duide lijke' standpunten, waarin het ka binet stelde dat deelname aan der gelijke bloedonderzoeken niet af gedwongen kan worden. "Conces sies kunnen alleen verantwoord zijn in het licht van de ernst van de aids-epidemie en de doeltreffend heid van de maatregelen", aldus Lubbers. DEN HAAG (ANP) - Bij het Indisch Monument in Den Haag hebben gisteren honderden mensen bloemen ge legd op het moment dat in Tokyo de Japanse keizer Hirohito werd begraven. In een nabijgelegen hotel bood de Stichting Pelita, die zich om slachtoffers van de oorlog met Japan bekommerteen eenvoudige lunch aan. Daarvan is volgens de directeur van Pelita, J. Don, door 300 tot 400 mensen gebruik gemaakt. (foto anp). Advocaat: Rushdie's boek kan verboden worden MAASTRICHT (ANP) - Mr. M. Moskowicz sr. vindt dat er vol doende juridische aanknopings punten zijn om de rechter te vragen de Nederlandse vertaling van The Satanic Verses van Salman Rush die of bepaalde passages uit het omstreden boek te verbieden. De advocaat uit Maastricht conclu deert dit na bestudering van Rush dies boek. Moskowicz is door de stichting World Islamic Mission Nederland, die de belangen behartigt van de moslims uit Suriname, Pakistan en India, gevraagd te onderzoeken of het boek volgens het Nederlands recht geoorloofd is. Moskowicz zal zijn cliënt aanraden pas een kort geding aan te spannen, als de uit komst bekend is van het onder zoek dat premier Lubbers en mi nister Korthals Altes (justitie) in het vooruitzicht zijn gesteld. Het onderzoek staat onder lei ding van mr. J. Kuyper, chef van de hoofdafdeling staats- en strafrecht op het 'departement van justitie. Kuyper zal woensdag op het depar tement een gesprek voeren over het boek van Rushdie met een de legatie van islamitische organisa ties. Het doel van het onderzoek is volgens het ministerie om na te gaan of de wet, met inachtneming van de vrijheid van drukpers, be perkingen oplegt aan de verschij ning van De Duivelsverzen. Het is aan de rechter daarover te beslis- Zou Korthals Altes op basis van het onderzoek tot de conclusie ko men, dat de zaak aan de rechter moet worden voorgelegd, dan kan hij het openbaar ministerie verzoe ken de mogelijkheden na te gaan om de uitgever te dagvaarden. BERGEN OP ZOOM (ANP) - Wet houder Stuart van Bergen op Zoom, die door een artikel in Nieu we Revu in opspraak raakte, eist 5,5 ton schadevergoeding van Nieuwe Revu, de journalisten Storms en Ruigrok, Nijgh en Van Ditmar (uitgever van het boek 'Za ken zijn Zaken') en de Veronica Omroeporganisatie. Het weekblad, de uitgeverij en VOO moeten bovendien een recti ficatie plaatsen respectievelijk in beeld brengen, op de beschuldi ging dat de wethouder ontvanke lijk is geweest voor corruptie. Stuart zegt er in de dagvaarding belang bij te hebben dat de recht bank de publikaties en/of handel wijze van de gedaagden ten opzich te van hem als lasterlijk en beledi gend beoordeelt. Hij eist 300.000 gulden schadevergoeding van door hem te lijden inkomensschade, omdat hij moet vrezen niet meer voor benoeming in een overheids- Onderzoek: ziekten geen gevolg van gif DEN HAAG (ANP) - Medisch on- derzoek onder ernstig zieke bewo ners van de Claude Debussystraat in Den Haag heeft geen verband aangetoond tussen de ziekten en eventuele bodemverontreiniging. De gemeente, die twee weken gele den na klachten van bewoners be sloot de straat te laten onderzoeken op verontreiniging, schrijft dit in een brief aan de bewoners. De bewoners waren ernstig ver ontrust over tien ziektegevallen die zich kort na elkaar in de straat openbaarden. Het gaat om twee in fectieziekten - een relatie met gif is uitgesloten, aldus de gemeente -, om 4 mensen met kanker - te ver schillend van aard en plaats om op gif terug te leiden - en om een per soon die al ziek was voordat hij in de Claude Debussystraat ging wo- functie in aanmerking te zullen ko men. Namens zijn cliënt vraagt hij eveneens 200.000 gulden immate riële schadevergoeding. Stuart wil bovendien van de gedaagden 50.000 gulden gemaakte juridische kosten. Donderdagavond oordeelde de gemeenteraad van Bergen op Zoom dat de wethouder mag blij ven, al moet hij zijn portefeuille economische zaken en grondbe drijf inruilen voor een andere. Veronica en Nieuwe Revu zijn niet van plan aan de eis tot schade vergoeding tegemoet te komen en een rectificatie te plaatsen, zo heb ben zij verklaard. Veronica heeft in een brief aan de advocaat van wet houder Stuart onder meer geschre ven dat er geen sprake is van on juiste publikatie en dat er wel dege lijk zorgvuldig is gehandeld. Hoofdredacteur D. Sauer van Nieuwe Revu: "We staan achter el ke regel die we hebben geschre ven". Hij vindt het bovendien "on zin" dat de schade op personen wordt verhaald (de journalisten en de hoofdredacteur). Dat is zeer on gebruikelijk, zegt hij. Hij heeft er vertrouwen in dat de zaak voor Nieuwe Revu positief zal uitvallen. Uitgeverij Nijgh en Van Ditmar was niet voor commentaar bereik baar. Actie opgeschort ROTTERDAM (ANP) - De onge veer 400 rechercheurs van de Rot terdamse politie hebben gistermid dag besloten hun voornemen om vanaf maandag geen overwerk meer te verrichten op te schorten. Dit gebeurde na overleg met verte genwoordigers van de dienstcom missie en de politiebonden. De re chercheurs zijn ontevreden over het feit dat de korpsleiding om budgettaire redenen het overwerk nog slechts voor 20 procent uitbe taalt in geld en voor de rest in vrije tijd. ADVERTENTIE Kinderknipfeest: iedere eerste woensdag van de maand. Elke eerste woensdagmiddag van de maand reserveren we voor onze jongste klanten. Dan is het kinderknip feest voor jongens en meisjes t/m 10 jaar. We maken het extra gezellig met spelletjes, ballonnen en vrolijke muziek. En als u ze thuis even de haren wast, geldt het speciale lage tarief. Wel even van tevoren 'n afspraak maken. oegstgeest: wilhelm alphen a/d rijn: raadhui I 071 13294 7 1 lel 071 174270 156 lel 0172073848 ook open op maandag en koopavond ARNHEM (ANP) - De inspectie verzorgingshuizen in Gelderland gaat haar collega's in andere pro vincies waarschuwen voor de ex ploitant van een illegaal bejaarden tehuis in Harderwijk. Het betreft de Veenendaler H.F. Dijk die de bejaarden eind vorig jaar in Har derwijk onderbracht, nadat ze van de gemeente Noordwijkerhout een pension voor Indische bejaarden moesten verlaten. Volgens die ge meente voldeed het pension niet aan de eisen. Aanleiding voor de waarschu wing is de huisvesting van de ze ventien Nederlands-Indische be jaarden in het voormalige Boer- haave-ziekenhuis in Harderwijk. DEN HAAG - Weer is het de minis ter van onderwijs en wetenschap pen, Deetman, die de politiek in grote beroering brengt. Er is bijna geen onderdeel van zijn beleid te bedenken of er is er wel ruzie over geweest. Na studiefinanciering en harmonisatiewet, zijn dit keer de kleine scholen aan de beurt. door Henri Kruithof Het merkwaardige is echter dat de politiek nu niet valt over een be zuiniging van Deetman, maar juist over het achterwege laten daarvan. De fel omstreden korting van vijf tig miljoen gulden op de kleine scholen wil Deetman, onder druk van stakingen, terugnemen. En dat is de regeringspartijen in het ver keerde keelgat geschoten. Vooral de WD is woedend. Deze partij is altijd al voorstander ge weest van vermindering van de riante positie, waarin deze scholen verkeren. De liberalen wijzen er te recht op dat de Tweede Kamer tweemaal akkoord is gegaan met de voorstellen van Deetman. Met veel moeite en tegenzin heeft ook het CDA Deetman gesteund in de ze bezuiniging, nadat deze eerst ge halveerd was. De minister wilde aanvankelijk honderd miljoen gul den op de kleine scholen bezuini gen. Dat vond naast de oppositie, ook het CDA te gek. Maar het is nu eenmaal goed ge bruik in de Kamer datje alternatie ven aandraagt voor bezuinigingen die je niet bevallen. De regerings partijen kwamen, in overleg met de minister, niet verder dan vijftig miljoen en dus gingen zij morrend akkoord met de overige vijftig mil joen bezuiniging op de kleine scho len. Tijdens spreekbeurten in het land hebben de kamerleden, maar ook Deetmans staatssecretaris Ginjaar-Maas (WD), de maatregel verdedigd als onontkoombaar. Ginjaar heeft zelfs nog afgelopen zaterdag voor de NOS-televisie ver klaard, dat deze bezuiniging niet alleen onontkoombaar, maar ook juist en rechtvaardig was. Twee maal gefiatteerd door de Tweede Kamer, daar was geen ontkomen meer aan, aldus de staatssecretaris. Wat mevrouw Ginjaar-Maas niet wist was dat haar minister inmid dels op andere gedachten was ge komen. Onder druk van de acties in het onderwijs is hij op zoek ge gaan naar alternatieven voor de be zuiniging. Wonderlijk snel kwam hij met de aap uit de mouw: er was nog een potje voor vervanging van zieke leerkrachten, dat niet werd opgemaakt. Daar kon de benodig de vijftig miljoen wel worden uit gehaald. Tekenend voor de weinig solide wijze, waarop Deetman zijn finan ciën beheert, is het feit dat in de zo geheten 'februaribrief van minis ter Ruding (waarin de uitkomsten van de begroting van vorig jaar staan) wordt vermeld dat de cijfers niet compleet zijn, omdat de gege vens van onderwijs niet beschik baar zijn. Het is dan ook geen wonder dat Ruding er weinig voor voelt Deet man opnieuw ter wille te zijn. Ten slotte moet de minister ook nog een oplossing zoeken voor de fi nanciële problemen bij studiefi nanciering. Deetmans plan om de studieleningen voortaan via de banken te laten lopen, gaat niet door. Dat kost Deetman zo'n slor dige twee- tot driehonderd miljoen. Een van de oorzaken van de pro blemen is dat minister Deetman ei genlijk tegen zijn zin minister van onderwijs is. Tijdens de laatste ka binetsformatie heeft hij uitdrukke lijk de wens te kennen gegeven, naar binnenlandse zaken te willen. Lubbers wilde destijds liever zo veel mogelijk bewindslieden op dezelfde plaats laten zitten. WD-woordvoerder Franssen had al eerder laten blijken niet erg geporteerd te zijn voor een verdere voortzetting van Deetmans minis terschap. Zijn ernstige twijfels daarover herhaalde hij deze week nog eens. Franssen heeft zelfs al aangedrongen op een gesprek met Lubbers, Deetman en de fractie voorzitters De Vries en Voorhoeve. Wat de WD daarmee wil is wel duidelijk. Deetman roept om het hardst dat hij het bezuinigen beu is, en dat verder inkrimpen van zijn budget tot zijn aftreden zal leiden. Maar Deetman blijkt niet eens in staat al afgesproken bezuinigen be hoorlijk uit te voeren. Wat de mi nister met de ene hand bezuinigt, glipt hem in de andere hand door de vingers, zo wordt op het minis terie van Algemene Zaken al ge zegd. Ook daar meent men dat het gezeur van de minister van onder wijs afgelopen moet zijn. Lubbers zelf heeft zijn bescher meling Deetman tot nu toe de hand boven het hoofd gehouden. Deet man heeft drastische bezuinigin gen doorgevoerd, aanvankelijk zonder morren, later met steeds meer tegenzin. Dat heeft hem bij Lubbers een goede naam gegeven. Of de premier dat nu weer kan vol houden is maar de vraag. Minister Deetman: dreigement nog nooit waar gemaakt. (fotoGPD). Het is overigens niet te verwach ten dat Deetman zijn dreigement om af te treden waar zal maken. In de laatste paar jaar heeft hij al zo vaak met zijn portefeuille ge zwaaid, dat er alleen maar meewa rig wordt geglimlacht, als de minis ter van onderwijs zijn voorgeno men vertrek aankondigt. Tot uit voering van dat dreigement is Deetman, tot verdriet van velen in het onderwijs en in de Tweede Ka mer, nog nooit gekomen. De bejaarden zijn daar zonder ver gunning en uiterst gebrekkig ge huisvest. De meeste bewoners zijn ouder dan tachtig jaar. De gemeente Harderwijk waar schuwde vervolgens de provincie Gelderland die constateerde dat de huisvesting van de hoogbejaarde mensen beneden alle peil was. De provincie droeg de eigenaar op de exploitatie onmiddellijk stop te zetten. Inmiddels had de officier van justitie een onderzoek gelast naar eventuele strafbare feiten. Dat onderzoek werd gestaakt toen Dijk zich bereid verklaarde de exploita tie te staken en nadat de provincie vervangende huisvesting voor de bejaarden had gevonden. Er is inmiddels een akkoord be reikt over de huisvesting van de be jaarden in het tehuis voor gerepa trieerde Nederlanders Sint Jan Baptist in Den Bosch. Maandag heeft een laatste gesprek plaats tussen de bejaarden, hun familie en Sint Jan over de aanstaande ver huizing. Volgens de inspectie is er sprake geweest van een onaanvaardbaar gesol met de bejaarden. "Meneer Dijk weet volstrekt niet met wat voor soort mensen hij in zee is ge gaan", aldus mr. Janssen, het hoofd van de inspectie. Nitraat en fosfaat uit afvalwater WAGENINGEN (ANP) - Onder zoekers van de Landbouwuniversi teit (LU) in Wageningen hebben een methode ontwikkeld om nitraat en fosfaat gelijktijdig uit het afvalwater te verwijderen. De ver wijdering gebeurt met behulp van bacterieën. Met behulp van een speciale bac terie (acinetobacter) wordt nitraat in het afvalwater omgezet in het onschuldige stikstofgas terwijl het fosfaat wordt geconcentreerd in bacterieslib. Dat slib kan worden vergist om er energie uit te winnen of het kan worden gebruikt voor de bemesting van landbouwgronden. Bij grote installaties kan fosfaat eventueel worden teruggewonnen voor hergebruik in de chemische industrie.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3