De jager voelt zich aangeschoten 'De mens is vergeten dat het vlees bij de slager ooit in het weiland hep' BOM VAN AGT DEURMAT BOER ZATERDAG 25 FEBRUARI 1989 EXTRA PAGINA 31 Instructeur Van Eijk (links) geeft een cursus schietonderricht. "Maar daar blijft het niet bij, de mens leert hier ook weer enige voeling te krijgen met de na tuur". De mens is ver afgedwaald van z'n oorsprong. De jager die op jacht gaat naar voedsel wordt in deze omgeving nog zelden aangetroffen. In de winkels ligt immers een overvloed De Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging probeert het menselijk jachtinstinct niettemin weer tot leven te brengen met een cursus Een mannenwereld overigens, die wereld van jagers. Waar ze zich onmiddellijk 'aangeschoten' voelen als de jacht wordt aangeklaagd. "Wie tegen jagen is geeft er blijk van niet gehinderd te worden door kennis van de natuur". door Theo Haerkens "Stedelingen hebben geen voeling met de natuur. Ze zijn er niet mee opgegroeid. Daarom zijn deze cur sussen nodig". Instructeur M. van Eijk van de Koninklijke Nederland se Jagersvereniging signaleert dat de jager van nu een andere is dan die van vroeger. Wie toen op jacht ging, leerde van vader wat er zoal te koop was in het veld. Veelal heeft men daarvan niet het flauwste be nul, is de ervaring die Van Eijk bij herha ling heeft opgedaan. "De mensen zijn ook vergeten dat het stukje vlees dat ze bij de slager kopen ooit heeft geloeid en op vier poten door het weiland liep". De instructeur vindt het jammer dat de mo derne mens zo ver van de natuur is afge dwaald. Zijn vereniging spant zich dan ook in om de nieuwe jagers op dit vlak flink bij te scholen. Veiligheid Maar het allereerste dat de aspirant-jager moet leren is dat veiligheid vóór alles gaat. De jager gaat om met buitenge woon gevaarlijk gereedschap, en dat mag geen moment uit het oog worden verloren. Op het jacht- en schietsport centrum in Biddinghuizen waar de cur sisten trainen met het geweer, heerst tucht, orde en discipline. "In militaire dienst is het zo dat de sergeant altijd ge lijk heeft, ook al heeft hij geen gelijk", houdt Van Eijk enkele jonge cursisten voor als de aandacht wat verslapt. "Hier is dat precies eender". Flauwekul is taboe, een geweer dat met hagel geladen is, is een levensge vaarlijk ding, zal hij later verklaren. "Als je een kogel in je been schiet is dat verve lend. Een schot hagel in je been betekent dat je je been kwijt bent". Voor de aspi rant-jager die zich de vereiste discipline niet eigen maakt, is de cursus voortijdig afgelopen. Dat prent Van Eijk zijn cursis ten goed in. De jager moet zijn geweer altijd in een 'veilige richting' laten wijzen. Zelfs als het dan per ongeluk afgaat is het risico van schade uitgesloten. Toch brengen ja gers elkaar telkens weer de vreselijkste verwondingen toe. Van Eijk heeft er geen idee van hoe dat kan. Zodra een ja ger op hobbelig terrein komt of over een hek moet klimmen, dient het geweer ont laden te worden. Zelf houdt hij zich altijd aan die regel. En als Van Eijk op z'n woord mag worden geloofd tikken de ja gers elkaar onderling ook op de vingers, mocht dat nodig zijn. Ook op de sportieve beleving van de jacht, de 'weilijkheid' ervan, wordt streng toezicht gehouden. De sociale controle is groot. "Het dier moet altijd een eerlijke kans hebben. Wie steeds pro beert een eend te schieten die eigenlijk te ver weg is, wordt ook gecorrigeerd". Het zelfde geldt voor de jager die in juli zo'n beest schiet, terwijl het niet weg kan om dat het in de rui is. Eenden die dichtbij in de sloot zwemmen, behoren ongemoeid gelaten te worden. Hond Ook behoort het tot de ethiek.van de jacht dat ieder gezelschap jagers min stens één hond bij zich heeft om aange schoten wild op te sporen. "Fazanten die ergens in de bosjes vallen, hebben een perfecte schutkleur. Zelf vind je die ab soluut niet, al loop je er rakelings langs". Voor de meeste cursisten vertelt Van Eijk daarmee niets nieuws, opmerkelijk genoeg heeft iedereen op de een of ande re manier al ervaring met de jacht. De één, omdat bij hem in de familie van oudsher gejaagd werd. De ander, omdat hij als drijver heeft meegedaan aan een jachtpartij in de buurt. Eén man bekent zo verzot te zijn op het buitenleven dat hij het in al zijn aspecten al geproefd heeft, van hengelsport tot stroperij. Met het jagersdiploma, dat sinds 1978 ver plicht is, kan hij straks op een legale ma nier voort. De cursus die een kleine 600 gulden kost, omvat theorie die in het algemeen als 'pittig' wordt omschreven en praktijk waarin de cursist schietvaardigheid wordt bijgebracht. Het schieten wordt geoefend op een baan in Biddinghuizen in de Noordoostpolder. Het schieten op een metalen konijntje dat zich over een rails voortbeweegt, het eerste onderdeel van het praktische on derricht, levert de jagers in spe de minste moeite op. Vrijwel iedereen weet dit doel te raken. Een stuk ingewikkelder wordt het bij het kleiduiven schieten. Kleidui ven zijn schijven van geperst aardewerk met een doorsnede van elf centimeter. Ze worden omhoog geslingerd en moe ten in de vlucht stukgeschoten worden. De schijven zeilen als frisby's met gro te snelheid in een boog door de lucht. Wie na de eerste oefening de illusie heeft dat het allemaal wel meevalt, komt zich zelf bij de volgende wel tegen. Want als de oranje-zwarte schijven de schutter vanuit een andere hoek tegemoet suizen is er geen tijd meer om rustig te mikken. Cadeautje Aan de derde oefening, waarbij in één keer twee kleiduiven de lucht in worden geslingerd, komen de beginners niet eens toe. "Je moetje op één kleiduif con centreren, en de tweede maar zien als een cadeautje", houdt de instructeur zijn pu pillen voor. In het echt vliegen vogels, waarop jagers het hebben voorzien, ook niet altijd alleen. Ook dan moet de jager het hoofd koel houden om er een te ver schalken. Wie te veel ineens wil komt met niets thuis. Zijn theoretische kennis ontleent de aspirant-jager grotendeels aan een schriftelijke cursus. Daarin komen wa penleer, wetskennis en ecologie aan de orde. Globaal loopt het jachtseizoen van 15 oktober tot en met 31 december, maar voor watervogels en reeën verschilt dat Stuitend. Schandalig. Schandalig. De Consumentenbus zal niet meer rij den, de Konsumentenman heeft een bom geplaatst onder de Vara door z'n ontslag aan te kondigen. Is er nog een leven denkbaar na Frits Bom? Reken maar dat we hem zullen mis sen, die ouwe trouwe hondekop die tour operators geregeld paranoia maakte met z'n aanklacht tegen overboekingsprak tijken. Telkens weer stuitte onze Frits op misstanden. Kwam bij hem niet met leni ge verkooppraatjes aanBom liet zich geen knollen voor citroenen verkopen. Frits Bom uit beeld, dat betekent dat we nooit meer het programma zullen zien dat onbedoeld uitgegroeide tot het tv-ver- maak dat Comedy Capers definitief in het archief van de amusementsfabriek stopte. Die diepmenselijke interesse op dat gezicht als hij aan de een of andere Playa een rijk bedeelde schone de micro foon voorhield om te vragen of er bij haar in de badkamer soms' kakkerlakken rondliepen. Waar Bom verscheen ver dween elk probleem. Hij en niemand anders wist het voor el kaar te krijgen dat een moeilijk lopende man schadeloos werd gesteld toen die kwam met de klacht zoveel treden te moe ten oplopen om van het strand zijn va kantiehuis te bereiken. Toen Frits de cen ten bij de reisorganisatie had losgepraat, hoefde de man geen ander vakantiehuis meer, het traplopen viel hem heel wat lichter dan daarvoor het geval was. Frits zal voortaan geen consument manden verbergen ergens in het land, om de kijkcijfers omhoog te brengen. Nooit zal hij meer op de vuist gaan met zeuren de vakantiegangers die hem in zijn pri- vétijd lastig vielen met een klacht. En de man die zich onlangs onsterfelijk maakte met de vraag tot wie hij zich diende te wenden omdat hem was gebleken dat hij voor tiueeduizend gulden een auto zon der motor had gekocht, ook die zal de tele foniste van de Vara niet meer kunnen verzoeken om te mogen uithuilen bij Frits. De Konsumentenman is met in gang van 1 mei alleen nog maar aan spreekbaar als directeur van de Stich ting Konsumenten Informatie. Frits kent nu eindelijk zijn eigen prijs. Bom zou evenwel Bom niet zijn als hij niet voor een knallend einde van zijn dienstver band zorgde. Hij laat een onderzoek in stellen naar het drankprobleem van Var a-voorzitter Marcel van Dam. Een vraag tot slot: zou Frits Bom dat ook stuitend, schandalig en schunnig hebben gevonden als hij die benoeming niet op zak had gehad? GERARD VAN PUTTEN per soort. En de jager behoort precies te weten waarop wel en waarop niet mag worden geschoten. En wanneer wel en wanneer niet. Ecologische kennis is onontbeerlijk voor de jager die zelf een jachtterrein be heert. Wie overdreven veel schiet, loopt de kans het wild op zijn terrein uit te roei en. Een goede jager weet dat te voorko men. "Ach, kan iemand die net zijn rijbe wijs heeft gehaald autorijden?", is de re actie van Van Eijk op de vraag of zoiets te leren is in een schriftelijke cursus van amper een half jaar. De EG-ambassadeur in Japan, Van Agt, vond de Nederlandse afvaardiging naar de begrafenis van Hirohito beneden de maat en stak dat oordeel niet onder stoe len of banken. De WD maakte zich daar ontzettend boos over. "Hij is gewoon een ambtenaar en moet zijn mond houden". Er zijn tijden geweest dat de WD wegliep met Van Agt. Wie herinnert zich niet de intieme eetpartijtjes in sfeervolle bistro's tussen WD-chef Wiegel en Van Agt? Geen betere man dan Dries, die de WD tenslotte op het regeringspluche hielp. Nu dient hij zijn bek te houden. Zo gaat het. In de politiek behoort men er geen behoorlijk geheugen op na te hou den. Dat is maar lastig. Het gaat er niet om of Van Agts opmer kingen in deze kwestie de moeite waard waren of van fijngevoeligheid getuigden. In zijn Nederlandse tijd had zijn inhou delijke bijdrage ook zelden iets om de hakken. In de herinnering leeft hij voor namelijk voort als de premier die bij markante gebeurtenissen met vaardige hand soep uitdeelde en zo aardig op de racefiets uit de weg kon. Maar om hem nu, als EG-ambassadeur, louter als loop jongen af te schilderen, gaat toch te ver. Van liberalen verwacht je wat anders. Een enkele vuistregel kan hij wel ge ven: nooit méér schieten dan dertig pro cent van de populatie die er in het voor jaar is. Voor 'trekwild', zoals eenden en ganzen, is het veel lastiger een norm vast te stellen. Maar de Koninklijke Neder landse Jagersvereniging constateert dat er elk jaar meer komen. De jager wordt geacht ook zonder ge weer geregeld naar het jachtterrein te trekken. Om het wild te observeren, 's Avonds tegen de schemering hazen tel len, het behoort tot de normale activitei ten. In tijden van schaarste moet er bijge- Zelf tob ik al jaren over de vraag: wat doet Van Agt precies in Tokio? Je hoort er nooit wat over. Hier liep hij al niet over van werkkracht (ooit zei de secretaris-ge neraal van justitie tegen hem: "U bent wel intelligent, maar er komt zo weinig uit uw poten"), maar toen konden we hem met z'n allen nog in de gaten houden. In dat verre Japan houd je je hart vast. Enfin, als Van Agt ooit terugkeert naar het Westen kennen de Japanners vast één Hollands woord. Sapristi. RUUD PAAUW Ziezo, daar kunnen die door godsdienst waanzin opgefokte boekverbranders het voorlopig mee doen. De twaalf EG-lan- den hebben hun jongens van het front te ruggeroepen en er komt nog meer, zijn ze helemaal van Allah los? Persoonlijk is ondergetekende ook al in het verzet gegaan. Thuis hebben we van de nood een deugd gemaakt. De deurmat was tot op de draad versleten, en wat we anders nooit hadden gedaan doen we nu: voortaan gebruiken we de 'pers', die ons toch al niet aanstond maar die we in een vlaag van verstandsverbijstering ooit voerd worden en in overleg met de boer kan besloten worden tot de aanleg van bosschages en struikgewas om dieren een aantrekkelijke rustplaats te ver schaffen. Of een drinkplaats voor fazan ten. "Als je dit soort dingen niet goed doet kan het met het jagen op zich nooit iets worden", meent Van Eijk. Boos Hij kan zich oprecht boos maken over lieden die jagers van pure bloeddorst betichten en menen dat het hen alleen te doen is om het doodschieten van bees- kochteii in de uitverkoop, om ons elegante maatje 46 aan af te vegen. Mores leren zullen we ze. Desnoods moet er dan maar een pact met die Engel se krantenduivel worden gesloten, met die Maxwell. Wie weet levert dat nog wel wat lieve duiten op, uiteindelijk heeft de ze louche opkoper van dagbladen 22 mil joen uitgetrokken om degene te belonen die bereid is deze klus op zich te nemen. Te vrezen valt eerlijk gezegd dat er voor het bijbrengen van fatsoen meer no dig is dan de verspreiding van het legen darische boekje 'Hoe hoort het eigenlijk' van Amy Groskamp-Ten Have. Praten met mensen die niet voor rede vatbaar zijn is een heidens karwei, zeker als die zelfde mensen als gelovigen dan ook nog het berouw van iemand weigeren te er kennen na een gepleegde 'zonde'. De ministers van buitenlandse zaken van de EG-staten hebben vastgesteld dat een "oproep tot moord een onaanvaard bare inbreuk is op de meest elementaire principes en verplichtingen die de rela ties tussen soevereine staten bepalen". Eerlijk is eerlijk, zelfs Ons Hans begint nu moed te tonen. Ook hij heeft gesproken van een "abjecte oproep tot moord", na eerder al te hebben besloten het land waar de kleinen van geest groot in aan tal zijn toch maar niet te bezoeken. De diplomatieke betrekkingen staan ten. Hij verwijt tegenstanders van de jacht, zoals Kritisch Faunabeheer, on kunde. "De meeste kritiek komt van mensen die niet opgegroeid zijn met de natuur. Niet gehinderd door kennis van zaken doen ze allerlei uitspraken. Maar ja, dat mag, dat is democratie", stelt hij verongelijkt vast. De Koninklijke Nederlandse Jagers- vereniging wil geenszins verhelen dat er zich wel eens excessen voordoen. Tij dens de ganzenjacht bijvoorbeeld, 's Winters, als de 'trek' naar het zuiden is begonnen. Dat lokt jagers. Tot voor kort was het heel gewoon dat aan jagers gun stige plekjes voor veel geld werden ver huurd. Tot genoegen van de Jagersvere niging is daaraan een eind gemaakt. Nu mag er alleen nog op ganzen worden ge jaagd tussen een half uur voor zonsop gang en tien uur 's ochtends. De kritiek op de jacht lijkt de cursisten niet te raken. De jager moet voorkomen dat er van een bepaalde soort te veel exemplaren zijn, vinden zij. "Ach, de na tuur corrigeert zichzelf', brengt Van Eijk enige nuance aan in die mening. Hij her innert zich dat in het natuurgebied De Weerribben bij Kampen enkele honder den reeën omkwamen door gebrek aan voedsel nadat daar een aantal jaren niet was gejaagd. Voor jagers blijkt het minder eenvou dig om het geregeld geuite bezwaar te weerleggen dat de loden korreltjes die zij in de rondte schieten schadelijk zijn voor het milieu. Een bevredigend keramisch alternatief is er nog altijd niet gevonden. Lood heeft nu eenmaal een hoog soorte lijk gewicht, alleen goud is zwaarder. Blij Jaarlijks volgen zo'n duizend mensen de cursus. De Jagersvereniging is blij met deze belangstelling, maar ze is zich er te vens van bewust dat niet iedere diploma houder in de toekomst zijn eigen jacht terrein kan huren. Nederland is daar een voudig te klein voor. Er zijn nu al 32.000 jagers en er is geen vierkante meter meer die niet verpacht is. De net gediplomeerde jager ontmoet meer 'strikken' op zijn pad. Jagen blijft een dure aangelegenheid die niet voor ie dereen is weggelegd. Een blik op de par keerplaats van het jachtcentrum in Bid dinghuizen versterkt dat vermoeden: vooral luxe wagens van Duitse of Scan dinavische makelij. Een goed geweer is te koop vanaf duizend gulden, maar er zijn er ook die een veelvoud daarvan kos ten. Het recht om ergens te jagen lijkt de grootste kostenpost. Per hectare is daar mee een jaarbedrag gemoeid dat varieert van vijftig cent in de noordelijke provin cies tot vijftig gulden in de Randstad. En een jachtterrein moet minimaal veertig hectare meten, zo'n tachtig voetbalvel den. Van oudsher is de jacht een mannen- aangelegenheid. En al volgt ook een handjevol vrouwen de cursus, het ziet er niet naar uit dat daar snel verandering in komt. "Je drinkt een glas en je laat een scheet. Dat gaat nou eenmaal niet met vrouwen erbij". nu op het allerlaagste pitje, het handels verkeer gaat evenwel onverminderd door. Vooral de export van kippen en eie ren schijnt van betekenis te zijn. Welnu, de slagzin "breek de dag, tik een eitje" kan er wat mij betreft niet genoeg wor den verspreid. Als die lui dan maar wel duidelijk wordt gemaakt dat vooral En gelse eitjes erg lekker zijn. GERARD VAN PUTTEN Welke namen zullen de mensen in een NIPO-enquëte noemen als het gaat over Nederlandse schrijvers? Als het meezit: Wolkers, Reve, Hermans, Mulisch. Na de oorlog is er, voorzover zij weten, geen schrijver meer geboren. Wat zeggen de mensen als je vraagt of ze wel eens een boek kopen? Ze zeggen: 'Ik kijk wel uit, die boeken zijn mij tegen woordig te duur'. Tegenwoordig? Maar vroeger dan, kochten ze toen. wel literatuur? Welnee. Een knaak als je een boek aantreft in hun doorzonwoning. Met tassen vol bood schappen spoeden zij zich elke zaterdag huiswaarts, twee kratjes Heineken in de achterbak van hun auto en enkele flessen jenever in het handschoenenvak. En als het even wil een kilootje of drie van de slager op de achterbank, als om te bewij zen dat het woord inderdaad vlees is ge worden. Wat zeggen de mensen als een schrijver met de dood wordt bedreigd omdat hij een boek heeft geschreven dat een aantal moslims niet welgevallig is? Dan zeggen zij: 'Maar dat kan toch niet, dat is in fla grante strijd met de vrijheid van druk pers! De vrije meningsuiting is een Groot Goed'. Maar zouden die mensen dit boek ooit hebben gekocht als er niet de banvloek over was uitgesproken? Nee. Zij zouden van die 'vrije meningsuiting' nooit ken nis hebben genomen. Het boek was rustig in de boekhandel blijven liggen. Het zou een winkeldochter zijn geworden. Net als zovele boeken. De mensen, de tolerante mensen, zij zullen de schrijver nooit bedreigen met de dood, zoals die ayatollah dat nu doet. Daar is die schrijver veel te onbelangrijk voor. Maar zij hongeren hem wel lang zaam uit. Door nooit een boek van hem te kopen. Zij zien hem niet staan. En als sommigen die schrijver wel zien staan, politici bijvoorbeeld, bekijken ze hem zoals een koning zijn hofnar bekijkt. Welk boek kan in Nederland alleen maar een bestseller wordenDe belas tingalmanak. CEES VAN HOORE

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 31