'Babbellijnen sluipende dief Riemen van de Geest waren toen mannel Evangelische Idaeht tegen reclame GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 25 FEBRUARI 1989 DORDRECHT Het evangelisch centrum voor verslaafden 'De Hoop' in Dordrecht heeft bij de Re clame-codecommissie een klacht in gediend tegen reclame voor de 06- praatlijnen. Deze praatlijnen, zegt het centrum, zijn een grote bedrei ging. Daarom dient reclamenet als voor tabakvan tv en radio te worden geweerd. De lijnen werken verslavend en kosten op den duur veel geld. Teun Stortenbeker, direc teur van 'De Hoop': "De hoogste praatlijn-telefoonrékening die be kend is, bedraagt zo'n 82.000 gul den over vier maanden". Stortenbeker noemt het nieuwe contactmiddel een 'sluipende dief. "Een dief die je niet alleen berooft van je geld. maar ook van je geeste lijke vrijheid. Het blijkt dat velen erin tuimelen. De omvang van het probleem is nog niet bekend, maar dat het sterk groeit is wel zeker. De heren die dit op de markt brachten werken genadeloos door. Koud en kil. Grof geld verdienen is hun be langrijkste doel. Of dit ten koste gaat van een ander, is niet him pro bleem". "In het begin lijkt het allemaal aardig. Ook betaalbaar. De kosten zijn nog te overzien, totdat....Het gaat bijna precies als met drugs. Een keertje....nog een keertje. Het was zo aardig, gezellig en leuk. Maar de pijn komt achteraf'. Ook ouderen Volgens Stortenbeker worden ook veel ouderen de dupe van de rage. "Jong en oud raken in de greep van deze macht. Een macht die inspeelt op het grote probleem van deze tijd: eenzaamheid. Het is goed daar een oplossing voor te zoeken. Maar de oplossing die hier wordt gebo den is wel erg goedkoop. En het heeft een hoog prijskaartje. Je kunt met z'n tienen tegelijk babbelen. Even alles van je afschuiven. Je hoeft er niets voor te doen. Gewoon maar opbellen. Van dat moment af tikt de teller. Vijftig cent per mi nuut". Als directeur van 'De Hoop' heeft Stortenbeker gemerkt dat de rage velen 'volkomen in de greep' heeft. "Ze krijgen er een kick van, kunnen er niet meer buiten. Er worden door gewone mensen be dragen van f. 5000 per maand ver beid. Ook bedrijven hebben met dit probleem te maken. Steeds meer mensen bellen op kosten van hun baas naar de babbellijnen. Ook TEUN STORTENBEKER ..."aanval op ons welzijn"... Totdat de telefoonrekening komt. Omdat die maar eenmaal in de twee manden wordt aangeboden, kan er al heel wat zijn afgebeld en kan de gewoonte een feit zijn". Stortenbeker is realist genoeg om te erkennen dat drugs niet meer uit te bannen zijn. "Als dit zou kunnen, komen er wel weer an dere verslavingen. We worden overspoeld door verleidingen waarmee de boze zijn slag probeert te slaan om mensen totaal uit hun evenwicht te brengen. Een aanval op ons lichamelijk en geestelijk welzijn". Buis Voor de Ster-reclame heeft de di recteur van het evangelisch cen trum voor verslaafden in dit op zicht geen goed woord over. "Re gelmatig worden we uitgenodigd om de babbellijn te bellen. Recla me voor roken van sigaretten mag niet meer. Reclame voor drank moet verminderd worden en zo mogelijk ook geweerd. Maar de babbellijnen, waar mensen net zo aan te gronde gaan als aan drank, roken en drugs, mogen wel". Dat was voor 'De Hoop' reden om de Reclameraad dringend te verzoeken dit van de buis te laten verdwijnen. Het centrum heeft ook al zijn relaties in den lande ge vraagd het verzoek persoonlijk te ondersteunen. "Als wij dit met z'n allen geen halt toeroepen, hebben we naast ^oken, spuiten, drinken, gokken en medicijnen er nog een nieuwe verslaving bij: de telefoon. Ik zou willen zeggen: grijp niet naar de middelen van de verleider. Beter is echt contact te zoeken met mensen". De leider van het evange lisch centrum denkt dan geheel in eigen stijl in de eerste plaats aan mensen "die zelf hebben erva ren dat God een helper is in nood". In zijn brief aan de Reclame-co decommissie verwijst Stortenbe ker naar artikel 1 van de voorschrif ten voor de etherreclame. Daar staat dat een reclameboodschap onlosmakelijk ver.bonden is met het desbetreffende produkt. "Als de 06-praatlijnen als een bedrei ging voor de geestelijke volksge zondheid worden gezien, moet de reclameboodschap derhalve ook als zodanig worden aangemerkt". 'De Hoop' heeft de reclamecom missie gevraagd, de bezwaren mondeling te mogen toelichten als de klacht in behandeling komt. De christelijke gereformeerde kerk in Ede moet in haar kerk blad een gebed van de plaatselij ke predikant J. van Amstel recti ficeren. In dat gebed (van vorig jaar Eerste Kerstdag) werd ge zegd dat een vroeger kerklid zich niets meer van God en gebod aan trekt. Dat vroegere kerklid, R. van Riessen uit Amsterdam, voelde zich daardoor zo gekrenkt dat hij een kort geding tegen deze de kerk aanspande. President mr. L. R. van der Weij van de Arnhemse rechtbank beslis te gisteren tot een rectificatie. In het kerkblad moet worden ver meld dat Van Riessen zich als dooplid heeft laten uitschrijven, maar dat dit nog niet betekent dat hij zich niets meer van God en ge bod aantrekt. Een rectificatie in een kerkdienst vond de président minder passend wegens het versto rende effect. De kerk moet Van Riessen ook een schadevergoeding van f. 1500 betalen voor geleden 'immateriële schade'. Van der Weij legde de Edese kerk een dwang som van f. 10.000 op als ze de recti ficatie zou weigeren. Toen de christelijke gerefor meerde kerk in Ede haar dooplid Van Riessen op verzoek had uitge schreven, maakte ds. Van Amstel daarvan melding in de bewuste kerkdienst. Van Riessen had, zo liet de dominee in zijn gebed uitko men, God de rug toegekeerd. Het vroegere dooplid zelf verklaarde evenwel dat zijn kerkelijke uit schrijving niet mocht worden uit gelegd als een breuk met God en gebod. De kerk beriep zich op de vrij heid van belijden van godsdienst. De rechter erkende dat grondrecht, maar, zei hij, dat kan in botsing ko men met de rechten van anderen. En dat is in dit geval gebeurd. "Om dat het gebed werd uitgesproken ten overstaan van honderden kerk gangers, is ernstig inbreuk ge maakt. op de persoonlijke levenss feer van Van Riessen. En door te verzwijgen dat Van Riessen geen breuk met God wilde, heeft de kerk ook een verkeerd licht op hem ge worpen". Jongeren. Het hervormd Jon- geren-synodeberaad wil graag sa menwerken met zijn gereformeér- de evenknie. De jongeren vinden j het 'na drie jaar proberen' niet zin vol, op hun eentje door te gaan. Ze bespreken vandaag met het gere formeerd Jongeren-synodeberaad plannen voor een federatie. Het grotendeels ontbreken van jongeren in de zichtbare kerkelij ke gemeente heeft niet geringe ge volgen. J. Happee, luthers predi kant in Amsterdam, voorheen in Leiden, beschrijft in Evange lisch Luthers Kerkblad hoe dat inwerkt op oudere gemeentele den. "Zij hebben het geloof meestal doorgekregen van hun ouders. Nu de continuïteit op die manier niet doorgaat, worden oudere ge meenteleden op zichzelf terugge worpen". Happee voelt daarin een stuk verdriet "omdat de meesten van die na ons komen niet op dezelfde manier de weg in de kerk vinden zoals wij". "Niet omdat hun geloof anders is, is er verdriet, maar omdat het geen uitingsvorm krijgt in de ge meente". "Tegelijk worden we gedron gen na te gaan wat voor óns, los van voorouders, van doorslagge vende kracht is in het geloof. Wat is alleen maar traditie en wat is voor ons de vaste grond? Waarin is God voor ons sterker dan de mensen? Hoe kun je tegelijk loy aal zijn aan de gemeente van vroeger én loyaal aan de kinde ren die er zoveel meer afstand van nemen? Heb je zoveel ge duld dat je jongeren in de kerk die er toch wel zijn niet over vraagt of inkapselt in oude patro- Happee denkt om het kort te zeggen "dat het geloof in onze moderne westerse wereld zich moet terugtrekken, zoals een rups zich inspint in een cocon om een nieuwe gestalte te kun nen aannemen. Een gestalte voor de toekomst". Boekdelen Kosters hebben geen machts middelen om hun doel te berei ken. "Ons rest alleen de dialoog", erkent de Leidse oud-koster P. van Diggelen in het blad 'De Kos ter'. "Een niet te onderschatten steun in de rug is de verankering van onze rechtspositie in de kerkorden. Iedere plaatselijke gemeente binnen de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Ker ken is wettelijk en moreel ver plicht onze rechtspositieregeling onverkort toe te passen. Bij onze vereniging bestaat de indruk dat het merendeel hieraan wel vol doet, hoewel ons bestuur nog re gelmatig wordt geconfronteerd met gevallen die helaas op het te gendeel wijzen. Onze rechtskun dig adviseur zou hierover boek delen kunnen schrijven". Persoonlijk vindt Van Digge len dat de kosters in zeer extre me gevallen er niet voor moeten terugdeinzen eengerechtelijke procedure aan te spannen. "In ie der geval ontstaat er dan een stukje jurisprudentie, dat ons in voorkomende gevallen meer houvast biedt". 'Staken' komt in het woorden boek van kosters niet voor. "Af gezien van het feit dat kerkelijke medewerkers om ethische rede nen nooit zullen staken, zijn er pok praktische redenen die dit 'onmogelijk maken. Iedere kos ter werkt als eenling in een 'be drijf, en een eventuele staking zou geen enkel effect hebben. Geen kerkbestuur zou erdoor in ernstige problemen raken. De vereniging, die jarenlang moei zaam met de kerken heeft moe ten onderhandelen om te komen tot een redelijke arbeidsvoor waardenregeling, heeft alleen de dialoog". Riemen Komen vrouwen er in de bijbel, vooral in het Oude Testament, niet bekaaid af? Er is alleen maar over hen te lezen als ze een groot man ter wereld brengen of juist ten val brengen. "Nou", rea geert Nienke Dijkstra, pastoraal werkster in Houten, op deze vraag van Sigrid Huisman van het christelijk maandblad voor jongeren 'AKTIE', "vrouwen zijn wel degelijk ook sleutelfiguren in de bijbel". "Kijk, we moeten niet doen alsof de bijbel een modern-femi nistisch boek is. Dat is onzin. Hij werd geschreven in een patriar chale tijd, waarin mannen een bepaalde rol vervulden, en dat vind je daarin terug. Maar vaak zijn dingen in de bijbel ook be schrijvend. Dat Abraham meor vrouwen had, daar doen we toch ook niets mee? De bijbel draagt wel degelijk het stempel van de schrijvers. De Geest moest roei en met de riemen die hij had, zoals de gereformeerde theoloog Ridderbos zei. En de riemen waar de Geest toen mee moest roeien, waren mannelijk". Hetzelfde doet zich voor bij het beeld van God. Marianne Suur- mond, die enige tijd voorgang ster was in een pinkstergemeen te in Californië, introduceerde in ons land het begrip 'evangelisch feminisme'. Zij in gesprek met 'AKTIE': "God is het allerhoog ste ep allermachtigste. Dan geef je daar de hoogste naam aan die je hebt, en dat was in de toenma lige joodse cultuur de man". "Wij hebben dat verabsolu teerd en zijn vergeten dat God de naam is voor een onkenbaar mysterie. Hij heeft een naam die niet eens mag worden uitgespro ken. God wilde met de mens in relatie treden en dat moest Hij doen op een voor de mens begrij pelijke manier. Maar elk beeld van God kan slechts een deel waarheid zijn omdat Hij meer is dan onze wereld. Hij is niet een man omdat Hij zich vader noemt. Dat vaderschap zegt iets over het ®söan "e0mWdA« I is ingesteld; 0érr Ivoldoende gemeente-ervaring heeft.L ^0/^ voorkeur niet ouder is dan 40 jaar! "3Sen^Zssme'1*'^ re' ipfMikant(e),dlerMds -l ni« ouder la dan 45 J?" ^'WDIKANT(E) ïmk«— ...niet ouder dan 45 jaar... wezen van Zijn relatie met men- Nienke Dijkstra denkt dat de kerk er heel anders zou uitzien als vrouwen meer ruimte kregen. Persoonlijker. En Marianne Suurmond: "Dan zou er ook meer aandacht zijn voor onder linge relaties, nabijheid, warmte, emoties, vrije beweging en intuï tie. Opvallend is dat liefde, blijd schap, vrede, lankmoedigheid en zo meer echt van die vrouwelijke eigenschappen zijn. De bijbel noemt ze vruchten van de Geest. Het wordt hoog tijd dat we gaan ontdekken dat die vruchten voor Leeftijd De apostel Paulus zou waar schijnlijk niet in aanmerking ko men voor een predikantsplaats in de Nederlandse Hervormde Kerk, vermoedt de Enschedese predikant A. Bekkenkamp (58) in het blad 'Woord en Dienst'. "De apostel was enigszins ge handicapt en in aanraking ge weest met de justitie allemaal nog tot daaraan toe maar zijn grootste handicap zou zijn leef tijd zijn. Als men afgaat op de ad vertenties in 'Woord en Dienst', dan is in toenemende mate de door de gemeenten gezochte pre dikant niet ouder dan 45 jaar". Op ketfcelijk erf een betrekkelijk nieuw fenomeen. Volgens de kerkorde is een predikant beroepbaar/benoem baar van de dag af dat hij/zij de bevoegdheid verwerft, tot aan het 65ste levensjaar. "Maar in de praktijk eindigt de geschiktheid veel eerder, wel zo'n 20 jaar. Vol gen wij deze ontwikkeling, dan zal op den duur de pensioenge rechtigde leeftijd moeten dalen. Zouden kerkeraden met naar leeftijd discriminerende maat staven komen met het oog op de jeugd? Zo van: we zien zo weinig jeugd in de kerk; met een jong predikant gaat het vast wel beter. Of zouden' ze zich laten meevoe ren op de stroom van de geronto- fobie, de vrees voor het ouder worden?" Ds. Bekkenkamp heeft de re dactie van 'Woord en Dienst' ge vraagd leeftijd-discriminerende advertenties niet meer op te ne men. De redactie is het daarmee niet eens en verwees hem voor het overige naar de uitgever, want redactie- en advertentiebe leid is gescheiden. Maar de uitge ver ziet dit niet als een primaire taak. Bekkenkamp. ten slotte: "De kortste weg zou zijn dat kerkera den en besturen eigener bewe ging kerkwaardige normen op stellen, opdat pastores niet voor tijdig gediskwalificeerd en gede motiveerd worden". Onkunde Het gevaar van de 'onkunde' in geloofszaken benauwt de predi kant A. Moerkerken van de gere formeerde gemeente in Gouda zeer. In "De Saambinder' (kerke lijk weekblad der Gereformeerde Gemeenten in Nederland en Noord-Amerika) 'De onkunde is een gevaar dat onze gemeenten tot in hun diepste kern bedreigt. Wie de Schrift niet kent, ligt bloot voor alle mogelijke dwalingen. Wie de geloofsleer niet kent, heeft geen weerwoord tegen de sekten. Wie de kerkgeschiedenis niet kent, kan haar les nooit verstaan en vervalt onherroepelijk in de dwa lingen van het verleden". Moerkerken betreurt het dat velen voor de onkunde nog een lans breken ook. "Ouders bellen een predikant of ouderling rustig op om te protesteren tegen het feit dat zoon of dochter 'zoveel le ren moet' op catechisatie. Eist de kerk niet te veel? 'k Zou willen zeggen: we moesten ons scha men! Natuurlijk moet een ca techeet er rekening mee houden dat niet al zijn catechisanten vijf talenten hebben op dit gebied. Hij moet geduldig en vriendelijk zijn jegens hen die wel hun best doen, maar niet goed kunnen le- "Maar ik zou ieder die catechi satie geeft in onze gemeenten wel op het hart willen binden: prent toch onze geloofsleer en de elementaire stukken van het Woord in de harten van de kinde ren. Laat u niet van de wijs bren gen door hen die beweren dat on ze kinderen door het veranderde onderwijs het uit het hoofd leren totaal zijn ontwend. Laat u even min verwarren door hen die ons toeroepen dat de hedendaagse jongeren wars zijn van het leer stellige, en dat ze slechts willen horen naar wat in hun leefwereld past". Op dat spoor ziet ds. Moerker ken het catechisatie-uur ver zanden in "oeverloze discussies waar iedereen het zijne zegt en niemand wat leert". "Een ca techeet mag gerust eens iets uit zijn leven vertellen. Dat kan die pe indruk maken als de Heere het geeft. Maar hij moet bovenal onderwijs geven". Er zijn weinig mensen meer die dit onderwijs op aanspreken de wijze kunnen geven, vreest de Goudse predikant. "Sommigen ménen het te kunnen, maar nie mand kan er jaloers op worden. Soms zat ik bij mensen aan wie was te merken dat de Heilige Schrift voor hen doorleefde wer kelijkheid was. Alles tintelde van geest en leven". S. J. de Groot LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk zie Mare- kerk en Oude Vést-kerk; Marekerk 9.45 dr. Meijers, 12 studentenekklesia. 5 ds. Post, Er- melo; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra mer; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Alblas en pastoor v. Well, 11.15 ds. Alblas; Bethlehem- kerk (Driftstr.) 10ds. Hortensius; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Horlen- sius; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schou ten; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; 'Stevenshof' (rk kerk Haagse Schouw) 11 kand. J. Henzen jr., Leiderdorp. Acad. Zieken huis 9 rk dienst, 10.15 kand. A. H. Drost. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10.30 hr. C. Terpstra, dovendienst; Oude Vest 10 ds. Koolstra; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrij dingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groen hoven 10 ds. Verdoorn; Merenwijk zie herv. derkerk 10 ds. Moll, 6.30 drs. A. Brombacher, opendeurdienst; De Bron 9.15 ds. Taselaar, 10.30 ds. Mulder, 6.30 geen dienst; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Nieuwenhuis; Oudshoorn- se kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoor laan) 9.30 ds. v. Campen, Woerden, 6.30 ds. 10 ds. Boer. 6.30 dr. Fernhout. Geref. K. Vrijg. (school Bospark, Beatrixl. 4) 9.30 ds. Room, 5 ds. E. A. de Boer. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. Janssens. 4.30 br. J. K. Knol. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molen- werf str. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt .gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. C. de Jong, 6.30 hr. G. Goessens. Volle-evang- itstr. 1) 10. Christengemeeni i' (geb. 'Bethel', hoek Emma- laan) 10 hr. F. Veldhuis. Bodegraven. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 5. Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) geen dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Boer, ha. Geref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoek steen'. Schweitzerstr.-Bernhardstr.) 10 hr. J. Bonnes. Geref. Gem. 9.30 (ha) en 6 ds. v. kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pie- terskerkstr.) 10.30 ds. Brüsewitz. Baptisten- (Bethlehemskerk Lammermarkt) zo. 10 evang. J. Zijlstra. wo. 8 gebedsdienst, vr. 8 jeugdavond. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. E. v.d. Molen. Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 5. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4. wo. 8. Zevende dag-adventisten ('De Ontmoeting', Noordhof land V.schoten)elke zat. 10 tot 11 bijbelstu die. 11 tot 12 predikatie. Christelijke Weten schap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Leidse Soefi-stichting (geb. Steenschuur 6) 11 mr. C. A. Baron Bentinck weg zat. 7, zo. 10.30; Herensingel zat. 7, zo. 11Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 10.30 en 12.15; Meren wijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwou- BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10.30 mevr. ds. Terlouw-Sterk, 6.30 ds. W. Vroegindewey. Voorthuizen; Salv.kerk 10 ds. De Reuver. Delft, 6.30 ds. Goossen. Wad- dinxveen; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 10 ds. Terlouw, 6.30 dr. Balke, 's Graveland. Geref. Kerk 9 in Dorpskerk ds. Elderman, 6.30 in rk kerk ds. v.d. Veen-Schenkeveld, jeugddienst. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.)9.30ds. Simpelaar, 4.30 leesdienst. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. H. de Leede. Amersfoort, 6.30 ds. W. v. Laar, Vlaardingen; De Stek 9.30 ds. S. Janse, Woerden. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 5 ds. Wilschut, Alphen. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Steenbergen, Den Haag. Geref. Gem. 9.30 en 6.30 ds. A. Hofman, 1 maart 3 en 7.30 lyDiauia, na, i us. nui- v.d. Bergh-stichting 11 i' 9 ds. Ruitenburg, ha. O.Zeew.) 10.30 drs. F. ABBENES: Herv. Gem. 9.30 hr. J. W. Hoffe- HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. J. naaf. Mulderij, Bergschenhoek, 6.30 ds. 't Hooft, Al phen. Geref. Kerk 10 ds. Huisman, 5 ds. v.d. Woude, Wassenaar. Rk Kerk: dorp zat. 7. zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 10.30; Rijndijk AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel. 7 ds: Wegerif. Geref. Kerk 10 ds. Wil schut, 6.30 ds. Boer. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. Nieuwenhuijze, Mijdrecht, 4 ds. Bos, Urk. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 10 ds. 't Hooft, 6.30 ds. Jonkman; Kruiskerk 10 ds. Ommerfng; Opstandingskerk iMSSM HILLEGOM: Herv. Gem. 10ds. Verbeek, 7 ds. Rothfusz, jeugddienst. Geref. Kerk ('Hoek steen') 10 kand. J. Jonk, Rijswijk. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Langevelde. Rk Kerk: Mart. zat. 7. zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en KATWIJK AAN DEN RIJN Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Sloof, 6 ds. De Graaf, jeugd dienst; Ontm.kerk 10 dr. v.d. Bank, Ede. 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 10 ds. Boswijk, Lisse, 5 ds. v.d. Horst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. Marinevliegkamp 10 eu charistieviering, aalm. A. Walters. KATWIJK AAN ZEE: Herv.'Gem. N. Kerk 10 ds. Bogaard. 6 ds. Hovius, belijdenis; O. Kerk 10 ds. Vroegindewey, 6 ds. Christ, belijdenis; Ichthusk. 10 ds. v.d. Berg, 6 ds. Schuurman; Pniëlk. 9.30 ds. Schuurman, 6 ds. v.d. Berg; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 Visser. 6 dr. Vermeulen, Valkenburg. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. M. Driessen, Leiden. Geref. Kerk Vr.kerk 10 hr. P. C. Noordam, Soest, 5 ds. Kersten (medita- tie-zangdienst); Triumfatork. 10 ds. Kersten. 5 zie Vredeskerk. Geref. K. Vrijg. 9.30 lees dienst. 4 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 ds. W. v.d. Veer, 7 ds. Zwarts. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. P. Beek huis. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. On af h. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser, ma. 8.15 bijbelstudie. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Scheppingsk. thenrode 10 10 rector Vijftigschild. Geref. Gemeente Lei den eo (kerkgeb. Hoofdstr. 73) 10 en 4.30 ds. Boogaard, wo. 1 maart 2.30 en 7.30 ds. Boog aard, biddag. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt, ge- zinsdienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Gesink. Noordwijk, 7 dr. Bade, Alphen. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v. Win terswijk, 1 Harde, 7 ds. Langhout, Putten; Pauluskerk 10 ds. v.d. Meij, Noordwijkerhout. Geref. Kerk 10 ds. Koster, Katwijk. Geref. K. Vrijg. (Prinsessestr. 1) 9.30 leesdienst, 3 ds. i o|agS| Brandsma, A.dam. 7 ds. v. Dijken. Gerat. Het gebouw van de Nieuw-Aposto- lische Kerk aan de Hoge Rijndijk in Leiden (Heereweg 52a) 9.45 hr. J. Vermey. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7. zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7. zo. 10.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.15; Engelbew. zat. 7, zo. 10.30. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif. gezinsdienst, 6.30 ds. Schilt. Geref. Kerk 9.30 mevr. ds.'v.d. Weg, 5 avondgebed. Chr. Ge ref. Kerk 9.30 en 2.15 ds. Den Butter, Urk. Re monstr. Gem. 10 drs. S. Bouman. Evang. gem. (ver.gebouw 'De Rank', Regthuysplein) 12 nam. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Dene- kamp, Hilversum, 6.30 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 ds. Baane, 7 hr. G. Kal. Rk Kerk zal. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wür- sten, IJmuiden, 7 hr. J. W. v.d. Kamp, Bever wijk. Geref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden. 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 prof. dr. Velema, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze, ha. NOORDWUK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 dr. P. Dirksen. Leiden, 5 ds. C. v.d. Bergh; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Roth- fusz, Hillegom, 5 ds. Elgersma; De Rank (Golfbaan) 10 ds. K. Visser, Gouda. Geref. ds. Slofstra. 'Sole Mio' i Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) H. Sachs, Noordw.hout. Rk Kerk Zee zat. zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Met ering. Voorschoten; De Zilk geen dienst. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- .kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Veg- ter; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. J. v. Rossum, Voorburg. 7 hr. W. Schot, vesper. Geref. Kerk 10 ds. Plomp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 kand. A. de Graaf, 3 ds. E. A. de Boer. A.dam. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. Brink, Haarl- .meer, 4 ds. J. Smelik. Nieuwegein. Van Wijc- kerslooth 4 nam. ds. Plomp. Endegeest 10 pa ter Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem .centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff. Nieuwveen. Geref. K. 9.30 en 5 ds. Wolthuis, Heemstede. Remonstr. Gem. geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 10.30; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. Wagter. 5 ds. A. J. de Jong. Leiden; Bethelkerk 9.30 ds. v. Niet. Geref. Kerk Petra- kerk 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Cziria; Immanu- elkerk 9 en 10.30 ds. Cziria. 5 ds. Terpstra; Maranathakerk 9.30 ds. Terpstra. 5 ds. Ribbe rink. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 hr. W. de Vink, Rockanje. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Vollebregt, 7 ds. Bras. Geref. Kerk 10 ds. Bie- winga, 7 zie herv. gemeente. Chr. Geref. K. 9. 10.30 en 5 ds. Hogenbirk. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Stam. Geref. Kerk 9.30 dr. Wigmans. Alphen. 6.30 ds. Wattel, Hoofddorp. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Vermeu- ref. Kerk 10 ds. Oegema. 6.30 ds. v.d. Velden. Leiden. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Hei- da. Vliegkamp Valkenburg zie Katwijk aan den Rijn. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkgemeen- schap 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 prol. dr. v.d. Beek, Valkenburg, 7 zangdienst met oude liederen; De Ontmoeting (Noordhof land) 10 ds. v.d. Schoot. Herv. evang. op ge ref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth'. A. van :ade) 9.30 e) 9.30 ds. J. Poort, Oister- wijk, 4.30 ds. Muilwijk. Monster. Hulp en Heil- kerk ('Schakenbos', Leidschendam) 10 ds. Verheule. Geref. Kerk 10 ds. De Zwart. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 8.30 ds. A. Geelhoed, 4.30 ds. Hoogendoorn, Wadd.veen. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7. zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 an glicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Visser, Aalburg, 5 ds. Kunz; Hoeksteen 9.30 ds. Boom, Kamerik, 6.30 ds. Schipaanboord; Bethelk. 9.30 ds. Verboom, Hierden, 5 ds. Luitjes. Woudenberg; Rehoboth-school 9.30 ds. Kunz; Imm.kerk 10 en 5 ds. v. Houwelin- i. Geref. Kerk Kruisk. 10.15 ds. v. Dalen, i Haag, 5 ds. Bongers; Ontm.kerk 9.30 ds. f. K. Vrijg. (I (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30 leesdienst. Re- WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra. 4.30 ds. Wieman, Zwijndrecht, 7 muziekdienst; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. Janse de Jonge; Messiask. 10 ds. v. Selms, Haarlem; Dorpscentrum 9.30 kand. v. Dis. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. v.d. Woude, 7 ds. Huisman, H.woude. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 prof. dr. Spema Weiland. R.dam. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. 1 Hof, 6.30 ds. Stelwagen, Rijswijk, jeugddienst. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Buikema. Ned. Prot. Bond (De Wijk, Schoolstr. 20) geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 ds. J. Végh, Den Haag, 7 hr. J. de Haan. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 oecum. dienst, pater Buil en ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zo. 9.30; Chr. Dienaark. zet. 7. zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16