Nieuwbouw akkoord Pieter Groen College Nieuwe boswachter in Wassenaarse parken Werk aan S-4 op schema ZATERDAG 25 FEBRUARI 1989 REGIO PAGINA 13 ZATERDAG 25 FEBRUARI Leiden rommelmarkt in de Pieterskerk, van 10.00 tot 17.00 uur. vlooienmarkt in de Groenoord- hallen, van 10.00 tot 17.00 uur. coopertest en prestatieloop AV De Bataven, start vanaf 14.00 uur op de kunststofbaan van het Leid- se Hou». bingo-avond Op Eigen Wieken, Valkenpad. aanvang 20.15 uur, zaal open om 19.00 uur. bingo-avond Speeltuinvereni ging Westerkwartier, zaal open voorstelling door Art Pro met: 'De laatste der onverstandigen', 20.30 uur in het Lak-Theater. optreden 'Gerard Ammerlaan Tentet', aanvang 21.30 uur bij Jazzclub Hot House, Waagge bouw. uitvoering Muziekvereniging Concordia, aanvang 20.00 uur, Stadsgehoorzaal. optreden Gospelkoor met het project Job, aanvang 20.00 uur in de Petrakerk, Surinamestraat. met 'Nacht van de Balkan', mmv Andrei Serban en Nicolai Pirvu, aanvang 20.15 uur in de Muzen- hof. Noordwijkertiout bos- en duinwandeling over 5, 10 of 15 km, start van 9.00 tot 14.00 uur bij De Duinpoort, Lan- gevelderlaan. Wassenaar internationale Paaseieren- markt, van 10.00 tot 17.00 uur in Cultureel Centrum Warenar, Kerkstraat. optreden The New Orleans Second Line Jazzband', 21.00 uur Dorpscentrum, Schoolstraat. weg. ZONDAG 26 FEBRUARI Leiden Paranormaalbeurs met astrolO' gen, handlijnkundigen en helder zienden, aanvang 11.00 Antonius Clubhuis. het bosloop AV Holland over af standen van 2.1 tot 14,4 km, start om 11.00 uur op de atletiekbaan Leidse Hout. kindervoorstelling: 'Het verhaal het Lak-Theater. schrijfster Ina Bouman vertelt en leest voor uit eigen werk, aan- Letderdorp zondagmiddagconcert 'Kallos Trio', Monique Visser (vleugel), i de Muzenhof. Cantatedienst mmv C.O.V. Ex celsior met uitvoering van 'Deut- Noordwijk Happy Hours met Pia Beek, van 16.00 tot 19.00 uur in hotel- rest. Hof van Holland, Voorstraat. Noordwijkertiout bos- en duinwandeling over 5, 10 of 15 km, start van 9.00 tot Wassenaar internationale Paaseieren- markt. van 10.00 tot 17.00 uur in Cultureel Centrum Warenar. Kerkstraat. concert Leids Vocaal Ensem ble mmv blokfluitduo Arie Hordijk en Saskia Kruysse, dirigent: Theo Goedhart. 19.00 uur. Dorpskerk. MAANDAG 27 FEBRUARI Lekten hofjeswandeling met activitei- tengroep Dienstencentrum Me- 212737. concert in de Trio-serie', met Trio Dante, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest. Leiderdorp thema-avond Vrouwenoverleg Leiderdorp met videofilm over zelfverdediging: 'Hoe bepalend is onze houding', aanvang 20.00 uur in de Muzenhof. Oegstgeest postzegelruilavond van de Postzegelver. Oegstgeest, van 19.00-22.00 uur in 't Groot Profijt. Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12,30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp): Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Zwijnenburg, tel: 412166, Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: R. van Leeuwen, tel: 218661, Rosmolen 2. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaasseri, Rus, Kruis, Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: J. van Gent. tel: 122538, Zoeterwoudsesingel 28. zo 8 uur tot 24 uur: J. Rus. tel: 132500, Middel stegracht 129. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne. J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyne, tel: 125245, Kernstraat 11. zo 8 uur tot 24 uur: J. Stolk, tel: 125820, Burg- gravenlaan 102. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nrt, Nieuwenhuis, Hom, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E, Zaayer, de Kanter en Lodder: za 6 uur tot zo 8 uur: J.S. de Kanter, tel: 311414, Petr. Moensweg 52. zo 8 uur tot 24 uur: G.J.P. Benit, tel: 720404. Kennedylaan 24. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot^o 8 uur: J. Reinders, tel: 760947. Gerard Brandtstraat 29. zo 8 uur tot 24 uur: R. van Verirooij, tel: 144356. Waarnemingsregeling Homeopatische art sen: I. Cowan, Levendaal 87, tel: 146337; C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za en zo: dr. Rens, tel: 226568, beide dagen spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur op Vlaskamp 16, tel: 891100. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: D.L.P. van Over- vest, Terweeweg 152, tel: 173994. Voorschoten za: C. Meijer, J.W. Frisolaan 13, tel:3032; zo: W. van Dam. Palestinalaan 29. tel: 3960. Warmond L. Lempers, Churchilllaan 13, Voorhout, tel: 02522-10140. Wassenaar za: B.R. Dinger van Kruiningen, tel: 76418, Hofcampweg 65; zo: E. Op 't Land, tel: 13056, Middelweg 21 Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend dienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 24/2 tot vr. 3/3 door: Apotheek Kok, Diamantlaan 5a, Leiden, tel: 071-763439; Apotheek Boehmer, Florijn 21Leiderdorp, tel: 071-894400; Apotheek Schoolstraat, Schoolstraat 83, Voorschoten, tel: 01717-7957 Wassenaarse Apotheek, Stadhoudersplein 35. tel: 12404. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest (Leiden en omstreken): G. Roest, Ockenrode 14, Leiderdorp, tel: 071-890405. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Lei den, tel: 071-764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: A.A.M. Thijssen, Saffierstraat 3, Leiden, tel: 071-313748 spreekuur om 13.00 Voor patiënten van tandartsenpraktijk 'Haas- wijk' heeft tandarts R.S. van Mierlo spreekuur van 11-12 uur. Simon Vestdijklaan 28, 2343 KV Oegstgeest. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2. Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. De gemeente Wassenaar heeft sinds enkele maanden weer een echte boswachter. Getooid in het bekende groene kostuum, compleet met hoed en veer, trekt de 27-jarige Jos Orleans per fiets of te voet door de uitge strekte buitenplaatsen die de gemeente Wassenaar rijk is. Drie dagen per week werkt hij als 'echte' boswachter in het 85 hectare grote terrein, de resterende tijd houdt hij zich samen met twee bosmedewerkers bezig met het onderhoud van het bos. De landgoederen De Horsten en Meijendel in Wassenaar zijn tot ver over de gemeentegrenzen be kend als prachtige natuurgebie den waar het goed toeven is. Vol gens Orleans weten veel minder mensen dat er aan de andere kant van de Rijksstraatweg ook fraaie buitenplaatsen liggen. "De uitgestrekte bosparken met glooiende hellingen en hun rijk dom aan zangvogels, paddestoe len en flora zijn een bezoek meer dan waard". De boswachter heeft het hele gebied van Witten- burg langs de Rijksstraatweg,tot aan de Paauw onder zijn beheer. Een van de belangrijkste taken van een boswachter is volgens Orleans het toezicht houden. Wandelaars moeten op de daar voor bestemde paden blijven en fietsen op het voetpad xpag niet. "De meest gemaakte overtreding is dat mensen hun honden laten loslopen. Dat kunnen we echt niet toestaan". Loslopende honden richten veel schade aan, zo blijkt uit de woorden van Orleans. De hon- ,den verjagen de zangvogels en verstoren met hun gegraaf in de bodem het natuurlijk evenwicht. In de herfst veranderen de bos parken in één grote paddestoe lenzee. De zure grond is een ge schikte voedingsbodem voor bij zondere soorten zoals de zwarte knoopjeszwam en de paarse korstzwam. De laatste groeit op esdoorns die minder gezond zijn en put deze struik langzaam maar zeker uit. De esdoorn sterft daardoor. Op de dode stam krij gen andere paddestoelsoorten weer een kans. "En zo is de na tuurlijke kringloop weer rond. Honden halen sporen van padde stoelen weg waardoor er in de herfstmaanden minder zwam men boven de grond zullen ko- Ook de bescherming van de vogels is voor de boswachter een reden om loslopende honden in de parken te verbieden. Hoewel Orleans druk doende is in sa menwerking met de Haagse vo gelbescherming de vogelstand te inventariseren, is nu al wel dui delijk dat het gebied uitzonder lijk rijk is aan zangvogels. "De komende maanden broeden de diertjes weer en juist dan is het van groot belang dat de rust in het bos gewaarborgd blijft". Overigens is het handhaven van de rust door loslopende hon den te verbieden, niet het enige wat de boswachter doet om de vogels een goed leefmilieu te ver schaffen. "Sinds kort laten we ook het snoeimateriaal in het bos achter. Van afgezaagde takken worden nette stapels gemaakt. Voor winterkoninkjes is dit een ideale broedplaats". De Wassenaarse buitenplaat sen bestaan voornamelijk uit qi- ken- en beukenbossen. Er is rela tief weinig begroeiing laag bij de grond. Vogelsoorten die hun nest laag bij de grond bouwen zoals het winterkoninkje, de pimpel- en de koolmees hebben daardoor moeite met het vinden van een geschikte broedplaats. Takkenbossen voor de winterko ninkjes en voor de mezen wor den nestkastjes neergehangen. De rol van een boswachter is echter veelomvattender dan uit sluitend 'politieagentje spelen'. Orleans: "Vroeger was een bos wachter iemand met twee grote handen en een grote mond. Daar is in de loop van de jaren de voor lichtende taak bijgekomen. Een boswachter moet nu de bezoe kers van zijn terrein voorlichten over alles wat groeit en bloeit. Een dankbare taak, zeker in een tijd waarin natuur en milieu zo sterk worden bedreigd". Orleans werkt pas een paar maanden in Wassenaar en is daardoor nog met de voorberei ding van veel activitieitèn bezig. Hij wil onder meer wandelingen door het gebied organiseren. Ook is hij druk doende zogehe ten natuurpaden op schrift uit te zetten. "De beschrijving van de natuur die te zien is tijdens een wandeling in het najaar, is klaar. Met dit boekje met allerlei we tenswaardigheden over de na tuur in de herfstmaanden in de hand, kunnen geïnteresseerden zonder begeleiding een wande ling maken. Lopend door het bos steken ze er heel wat van op". Orleans wil voor alle jaargetij den een beschrijving van de na tuur maken. Ook voorlichting aan schoolkinderen sluit de bos wachter op termijn niet uit. "Kennis van en aandacht voor de natuur en het milieu kan niet vroeg genoeg worden bijge bracht. Kinderen die op jeugdige leeftijd leren van de natuur te houden, zullen later minder be wuste of onbewuste vernielin gen aanrichten". Orleans stelt zich voor de kin deren een keer mee te nemen op excursie door het bos, al dan niet in combinatie met een voorlich tend praatje vooraf op de scho len. "Op een van de scholen wordt gewerkt aan een project over water. Een excursie langs de slootjes ligt dan voor de hand". Hoewel er alom verontrusten de geluiden hoorbaar zijn over de gezondheidstoestand van de laatste restjes natuur die Neder land nog rijk is, vindt Orleans dat het bos er goed bijstaat. "Ik heb in al die maanden nog geen nega tieve gevolgen van de zure regen kunnen ontdekken. De parken liggen er goed bij. Het gaat er nu om dit zo te houden". Verwildering Niet alle bollen en knollen hoe ven na de bloei te worden opge graven en buiten de grond be waard. Een groot aantal soorten is geschikt om te laten verwilde ren. De gewassen blijven in de grond achter en vermenigvuldi gen zich er. Verwildering is niet alleen makkelijk, maar geeft ook een extra decoratief effect omdat er in de loop van de tijd een na tuurlijke samenhang zal ont staan tussen de bollen en knollen en de gewassen in de directe om geving daarvan. Geschikt voor verwildering zijn onder meer de bosanemoon- tjes, sneeuwklokjes, winteraco- niet, lelietjes van dalen, scillia's, lelies en vogelmelk. Ook de bota nische tulpen kunnen hiervoor worden gebruikt. Favoriet voor verwildering zijn evenwel de narcis en krokus. Veelal worden narcissen tussen bodembedekkende vaste plan ten, zoals bijvoorbeeld de vrou wenmantel, gepoot. Als de nar cissen zyn uitgebloeid begint de vrouwenmantel uit te lopen. De verdroogde narcisbladeren wor den al snel overwoekerd door het jonge gewas van de bodembe dekker, zodat opruimen ervan niet nodig is. Het kiezen van een juist kleu- renmengsel bij de krokus is erg belangrijk als de bollen in de grond worden achtergelaten. Een fraai mengsel is bijvoor beeld Pickwick bestaande uit 40 procent blauw/paars, 35 procent geel, 15 procent wit en 10 procent gestreept. Dia's Het Bloemenbureau Holland heeft twee nieuwe diaseries uit gebracht over kamerplanten. De serie 'Omgang met kamerplan ten' geeft informatie over aan koop, vervoer van winkel naar huis, de ideale standplaats, ver zorging en bestrijding van ziek ten bij kamerplanten. Ook op technische zaken zoals verpotten en marcoteren wordt ingegaan. 'Kamerplanten en interieur' belicht de mogelijkheden van planten als sfeermaker in huis en op kantoor. De dia-series zijn gratis te le nen bij de openbare bibliotheken of aan te vragen bij de landelijke bibliotheek centrale via telefoon- r (03240-90611). MONICA WESSELING Het talud van de oprit naar de toekomstige brug over de Oude Rijn. In de loop van dit jaar wordt met de bouw van deze brug begonnen. (foto Wim Dijkman) VALKENBURG - De werkzaam heden aan de S-4 - de nieuwe Pro- vincialeweg tussen Katwijk en Lei den verlopen voorspoedig: Dank zij de zachte winter is er geen ach terstand bij het werk ontstaan. Het is de bedoeling dat het'eerste ge deelte van de weg, dat loopt tot aan de Voorschoterweg in Valkenburg, aan het eind van dit jaar voor het verkeer wordt opengesteld. Dat betekent dat het verkeer van en naar Katwijk niet meer door het smalle centrum van Valkenburg hoeft te rijden. Vooral in de spitsuren ondervindt het Rijndorp veel overlast van het doorgaande verkeer. Er is een kleine kans dat het fietspad langs de S-4 al eerder in gebruik kan worden genomen. Dat hangt echter af van de voort gang van de grondwerkzaamhe den. Het is echter niet waarschijn lijk dat fietsers al deze zomer op het pad terecht kunnen. In de löop van dit jaar wordt ook begonnen met de tweede fase van het werk, aan de Leidse kant van de verbinding. Daaronder valt ook de bouw van een brug over de Ou de Rijn. Afhankelijk van de weers omstandigheden wordt dit gedeel te dat loopt vanaf de Rijnoever naar de Plesmanlaan in Leiden opgeleverd aan het eind van 1990 of begin 1991. Ministerie van onderwijs geeft groene licht Actie van Valkenburgers voor café KATWIJK - De eerste paal voor het nieuw te bouwen Pieter Groen College aan de Helm bergweg gaat op 17 maart de grond in. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft inmiddels de formele toestemming gegeven om met de bouw te beginnen. Ook de laatste bezwarenprocedure wordt een dezer dagen afgerond. Hierdoor is de weg vrij om de nieuwe school te bouwen. Aannemer Heddes Bouw uit Berkhout is inmiddels met de voorbereidende werkzaamheden begonnen. In het nieuwe onderkomen voor het Pieter Groen College worden 850 leerlingen gehuisvest. Het schoolgebouw zal 31 lokalen tellen, een gymzaal, een grote aula en kan toorruimte voor het niet-onderwij- zend personeel. De vloeropper vlakte van het gebouw bedraagt zo 5600 vierkante meter. Bij het schoolcomplex behoort ook nog een verhard sportveld. De totale kosten van de nieuwbouw bedra gen zo'n 12 miljoen gulden. De schoolleiding hoopt het gebouw over een jaar in gebruik te kunnen school wordt ge bouwd aan de Helm bergweg in de wijk Rijnsoever-oost, waar ook al de Bestevaer Mavo en de scholen gemeenschap Rhijnwijck zijn ge vestigd. Volgens rector J. Lugten- burg is dit bevorderlijk-voor een eventuele toekomstige samenwer king. "Het ministerie van onder wijs en wetenschappen stuurt aan op schaalvergroting, waarbij wordt gestreefd naar een schoolomvang tussen de 1200 en 2500 leerlingen. Het ligt dus voor de hand om te ver onderstellen dat we in de toekomst moeten gaan samenwerken. Wan neer die andere school vlak naast je staat, is het makkelijker om met el- kaar tot samenwerking te komen", vertelt de rector. Een ander belangrijk voordeel van de locatie voor het Pieter Groen College is dat de school makkelijk en veilig bereikbaar is voor leerlingen uit Noord wijk en Rijnsburg. Ook nu al heeft de Kat- wijkse scholengemeenschap voor HAVO en VWO een streekfunctie. Groen Nu het sein voor de nieuwbouw op groen gaat is er een eind gekomen aan een lange wachtperiode voor het Pieter Groen College. Al in 1985 gaf de minister tbestemming aan het schoolbestuur om een architect opdracht te geven een nieuw schoolgebouw te ontwerpen. Deze school mocht plaats bieden aan slechts 730 leerlingen. Het school bestuur maakte bezwaar tegen de ze omvang, omdat het Pieter Groen College op dat moment 870 leerlin gen telde en alle prognoses erop wezen dat het leerlingenaantal van de school in de toekomst niet on der de 850 zou dalen. Een vorig jaar gehouden missie van de schoolleiding en de toenma lige burgemeester C.A. Bos naar staatssecretaris Ginjaar-Maas le verde het gewenste resultaat op. Kort daarop kwam het nieuws dat de nieuwbouw in de gewenste om vang door het ministerie was goed gekeurd. VALKENBURG - Een handteke ningenactie in Valkenburg voor de vestiging van een café aan het Marktveld in het Rijndorp heeft een aardig succes opgeleverd. Tij dens de vergadering van de ge meentelijke beroepscommissie gisteravond in het Valkenburgse gemeentehuis, werden 120 handte keningen aangeboden van inwo ners die voorstander zijn van de vestiging van een café in het cen trum van het dorp. De commissie boog zich over het bezwaarschrift van Valkenburger A. Oosterlee, die op het Marktveld in een voormalige snoep- en ta bakswinkel een eethuis annex café wil beginnen. In het bezwaar schrift protesteert Oosterlee tegen de weigering van het college om daarvoor toestemming te geven. Volgens B en W laat het bestem mingsplan een plan dat aangeeft wat wel of niet is toegestaan in een bepaald gebied de vestiging van een horecabedrijf op die plek niet toe. De gemeente kwam tot dat be-! sluit nadat buurtbewoners te ken nen hadden gegeven dat zij over last vrezen van het horecabedrijf. Met name maken de bewoners be zwaar tegen de te verwachten par keer- en geluidoverlast. Oosterleei betoogde tijdens de zitting dat het wel mee zou vallen met de parkeer overlast, met het Castellumpleinj en het Dorpshuisplein binnen, handbereik. Van 26 bezwaarmakers had hij de parkeersituatie onderzocht. Daarbij bleek dat 15 van hen over een carport of oprit beschikten en dat de bewoners van vier adressen niet over een auto beschikken. Inmiddels was een spontane J handtekeningenactie op touw ge zet van mensen die voorstander zijn van een dergelijk bedrijf in het Rijndorp. uiteindelijk bleken 120 personen bereid hun handtekening te zetten. ALPHEN AAN DEN RIJN - 'Oh, wat een leuk schilderijtje', of 'Oh, dat is een Van Gogh'. Volgens de Amsterdamse kunstschilder Cornel Bierens zijn dat de reacties van het Alpheuse publiek op zijn levensech te, nagebouwde slaapkamer naar een olieverfschilderij van de we reldberoemde Vincent van Gogh. Bierens bouwde in opdracht van een reclamebureau het kunstwerk van de overleden schilder op slaap kamergrootte in een loods in Al phen. Het 'kunstwerk' verhuist zon dag naar West-Berlijn voor het Ne derlands Bureau voor Toerisme (NBT). Het NBT wil Nederland promoten en maakt daarbij ge bruik van het Van-Gogh-jaar in 1990 als wordt herdacht dat de kun stenaar honderd jaar dood is. De nagebouwde slaapkamer is daar toe een aanzet. Het werk van Bierens is inder daad niet van het veel kleinere ori gineel te onderscheiden. De kunste naar blijkt dan ook bijzonder veel van zijn beroemde voorganger te weten. "Van Gogh schilderde het werk in 1888, twee jaar voor zijn dood, in het Franse Arles. Het was inderdaad zijn slaapkamer. Ik heb het nu driedimensionaal gemaakt, maar als je ervoor staat moet het vlak lijken, net als het schilderij". Bierens wil daartoe in Berlijn bijvoorbeeld een lampje onder het bed plaatsen, waardoor de schadu wen wegvallen. De slaapkamer is ongeveer negen keer zo groot als het schilderij. Het ging Bierens er om een levensechte kamer te maken. Bezoekers mogen er ook in lopen en kunnen zichzelf dan zien door mid del van de videocamera en de tele- Alphenaren moeten naar Berlijn om het werk te zien. Zondag wordt het ingepakt en naar Duitsland ge bracht. De Holland-stand is op de Berlijn-beurs te bezichtigen vanaf 4 maart. (foto Ben de Bruyn)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13