5 Adegeest-nieuwestijl geen bedenksel van mijzelf Parkeerterrein op plek Zoeterwoudse boerderij Gevaarlijke lomsing in duinen van Wassenaar wordt veiliger WIE MET ADVERTEREN HOOG WIL SCORE KAN 'T BESTE Z'N KOPPIE GEBRUIKEN. ZATERDAG 25 FEBRUARI 1989 REGIO LEIDEN PAGINA 11 Progressieven voelen niets voor plan dorpskern ZOETERWOUDE - De kans is groot dat de karakte ristieke boerderij aan de Dorpsstraat van Zoeter- woude wordt gesloopt. Tot die conclusie althans komt de fractie van Progressief Zoeterwoude in een aantal vragen aan burgemeester en wethouders van deze ge meente. Het winkelbedrijf Spar zou interes se hebben in het pand omdat dit bedrijf in Zoeterwoude graag wil uitbreiden. Bedrijfsleider R. van Vliet acht uitbreiding noodzakelijk om meer klanten te trekken. Een betere bereikbaarheid van de win kel dan nu het geval is, blijkt een voorwaarde. Om die reden zouden er 30 parkeerplaatsen nodig zijn. Die extra parkeergelegenheid wil de Spar realiseren zijn op de plek van de oude boerderij. De be woner ervan, J. van der Kolk, is niet ongenegen het pand te verko pen. Hij zou zich dan kunnen vesti gen in het huis aan de Noordbuurt- seweg 1, dat nu ongeveer een jaar leegstaat en in eigendom is van de gemeente. Voor het pand waarin Spar nu is gevestigd zouden even eens belangstellenden te vinden zijn. Opknapbeurt PZ'er A. Kolff-Haantjes zou het zeer betreuren als de oude boerde rij op nummer 36 zal verdwijnen. Massale handtekeningenactie tegen rijksweg 11 komt op gang VOORSCHOTEN - In een oplage van 12.000 heeft het 'Platform te gen aanleg Rijksweg 11-west' handtekeningenformulieren ver spreid in de Leidse Stevenshof, Leiden Zuidwest en Voorschoten. Het platform wil de formulieren voor 15 maart - ondertekend - inza melen. Op elk formulier is ruimte voor vijf krabbels. Iedereen vanaf zestien jaar mag tekenen. De bedoeling is de hand tekeningen aan de Tweede Kamer aan te bieden. Het platform spoort tegenstanders van de weg aan het raamaffiche 'Rijksweg 11 - west NEE' op te hangen en stelt een gi ronummer open "want actievoeren kost geld". De handtekeningen komen on der de volgende zinsnede te staan: "Ondergetekenden zijn van me ning dat Rijksweg 11-west dient te worden geschrapt uit het Tweede Structuurschema Verkeer en Ver voer. Zij betuigen hun steun aan het Platform tegen aanleg Rijks weg 11-west". Het platform, een samenwer kingsverband van wijk- en buurt verenigingen uit Leiden en Voor schoten, acht de weg niet nodig omdat het internationale vracht verkeer uit de bollenstreek via Schiphol en Amstelveen kan rij den. "De meeste vrachtrijders doen dat al", stelt het platform vast. De verkeersonveiligheid op de Rijksstraatweg moet op de Rijks straatweg zélf worden aangepakt, meent het platform. Behalve de overbodigheid stelt het platform op de formulieren ook de "enorme gevolgen" van aanleg aan de kaak: tientallen woningen en bedrijven in Voorschoten zullen moeten wor den afgebroken en een hoge dijk zal Voorschoten in twee stukken 'scheuren. Verder krijgt de Ste venshof veel geluidsoverlast te ver werken, evenals Noord-Hofland. "Fraai polderlandschap, weidevo- gelgebied en het bospark Berbice worden onherstelbaar aangetast". Zij vindt het een historisch en beeldbepalend pand voor de dorpskern. Het is het laatste ge bouw dat nog op de oorspronkelij ke rooilijn staat. Volgens haar is het mogelijk dat ook andere dan za kelijk gegadigden voor de boerde rij te vinden zijn. Kopers die niet aan sloop, maar aan een algehele opknapbeurt denken. Kolff verwijt burgemeester Hou- dijk te solistisch te handelen in de ze kwestie, zonder daarover tijdig verantwoording te hebben afge legd tegenover de gemeenteraad. Bovendien vindt zij dat de burge meester te weinig moeite heeft ge daan om het historische pand voor Zoeterwoude te behouden. Houdijk houdt zich in zijn reac tie vooralsnog op de vlakte. Wel wil hij kwijt dat er onderhandelingen gaande zijn. Die onderhandelingen zouden zich in een vrij ver stadium bevinden. Hij beteurt het dat hij de raadsleden nog niet van de jongste stand van zaken op de hoogte heeft kunnen brengen. Nieuwe ontwik kelingen zouden echter meer tijd vergen dan aanvankelijk werd ver wacht. Beraad De burgemeester vermoedt dat na beraad binnen het college de kwes tie komende dinsdag kan worden behandeld in openbare commissie vergaderingen. Overigens is Hou dijk wel van mening dat een grote, goed goeorganiseerde supermarkt met gemakkelijk bereikbare par keerplaatsen veel meer consumen ten kan trekken dan nu het geval is. Hiervan zouden alle middenstan ders op het dorpsplein kunnen pro fiteren. Ook het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond hoopt dat de Spar spoedig kan uitbreiden. Een publiekstrekker in het hart van Zoeterwoude is voor de mid denstand hard nodig. Onlangs bleek uit de resultaten van een on derzoek van de KNOV dat veel in woners van Zoeterwoude hun in kopen in omliggende gemeenten, vooral in Leiden, doen. Dat zou een ernstig verlies van koopkracht be tekenen voor de plaatselijke mid denstanders. WASSENAAR - De provincie is de ze week begonnen met het veiliger maken van de gevaarlijkste krui sing in de Wassenaarse duinen: tussen het fietspad Katwijk-Sche- veningen en de autoweg naar de Wassenaarse Slag (bij hotel Duinoord). Als alles meezit zijn de werkzaamheden voor het zomer seizoen, op 1 april, afgerond. De kruising is om drie redenen gevaarlijk: fietsers hebben hoge snelheden omdat ze 'afdalen' naar de autoweg, zandduinen en groen belemmeren het uitzicht en de au toweg zelf is een rechte, snelle as- faltbaan. De provincie heeft aan al die punten gedacht. Fietsers uit de richting van Katwijk maken vlak voor ze de weg kruisen een scherpe bocht naar links en moeten vervol gens naar rechts. Ze eindigen de af daling 1.70 meter lager dan de weg en kunnen moeilijk 'doorschieten'. Voor de fietsers uit de richting Scheveningen wordt een nieuw, geasfalteerd fietspad aangelegd, evenwijdig aan de weg naar de Wassenaarse Slag. Het fietspad be gint in het verlengde van het fiets pad uit Scheveningen, niet ver van de bekende waterpomp. Het nieu we fietspad loopt langs de bestaan de parkeerplaats en ligt lager dan het bestaande fietspad; dat alleen gebruikt gaat worden voor het langzame verkeer naar 'De Slag'. In de huidige situatie komen ook de fietsers uit Scheveningen van een kleine, onoverzichtelijke hoog te en maken ook zij te veel snelheid bij het oversteken. In de nieuwe si tuatie wordt het 'groen' aangepast en krijgt de weg vertragende rib bels en middengeleiders. Aan weerszijden verschijnen hekjes. Had de provincie de kosten op 3 tot 3,5 ton geraamd, de inschrijving kwam uit op 200.000 gulden. De gemeente Wassenaar betaalt mee aan de voorziening en is ver heugd dat er, na jaren klagen, actie wordt ondernomen. Zo telde ze in de periode van 1981 tot en met 1985 in totaal 13 letselongelukken na botsingen tussen fiets en auto of bus. Tijdens de besprekingen kwa men vele plannen bovendrijven, totaan bruggen toe. Milieu-organi saties voelden weinig voor dergelij ke "uitzichtbedervende en natuur- aantastende opritten" en de kosten zouden hoog zijn. Vorig jaar zomer liet PvdA-statenlid J.W. J. Wolf bo vendien weten dat de beveiliging 'sober maar doeltreffend' moet worden uitgevoerd. Er zijn plan nen om fietspaden in de toekomst te verleggen. Culturele manifestatie in Oegstgeest OEGSTGEEST In de gemeente Oegstgeest wordt van 1 tot en met 17 maart een culturele manifestatie gehouden. Tot de activiteiten, die voornamelijk worden gehouden in 't Groot Proffijt, behoort een optre den van de Belgische theatergroep 'De Nieuwe Snaar' op 4 maart. Op dinsdag 7 maart komen diverse 'lightverse dichters' naar Oegst geest, zoals Drs. P, Jan Kal, Pierre Ra wie en Jan Boerstoel. Op vrijdag 17 maart is er een voorstelling van de Late Late Lienshow van Wiete- ke van Dort. Toegangskaarten zijn verkrijg baar in het multi-functionele cen trum 't Groot Proffijt en bij de afde ling welzijn van de gemeente. In het kader van de culturele week worden op vrijdag 10 maart voor de diverse scholen door de stichting Zapzarapp drie voorstellingen ge geven van het stuk 'De koffer en Houdini'. Computer De computer vereniging bollenstreek houdt op zaterdag 4 maart een bijeen komst in dorpshuis 't Eiland aan de Riet kraag in Beinsdorp. Er zijn deskundigen op het gebied van de programma's Pa gefox en Dpaint aanwezig. Om 12.00 uur wordt een cursus flight-simulator ge geven. De beheerder van de CVB-data- bank zal ook aanwezig zijn voor het be antwoorden van vragen. Geïnteresseer den kunnen zich verder opgeven voor de ms dos-cursus die in maart begint. De bijeenkomst duurt van 10.00 tot 16.00 uur. De toegang voor leden van de vereniging is gratis, niet-leden tot 16 jaar betalen drie gulden en ouderen vijf gulden. Tuin op zolder De Voorschoterfee Kunstkring zal het seizoen 1989 openen met een tentoon stelling rond het thema tuin onder het motto Tuin of Zolder' op de zolder van het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat. De tentoonstelling wordt ge houden van 3 tot en met 27 maart. Er zal een selectie van twee- en driedimensio naal werk van de leden worden getoond, waaronder aquarellen van Sierk Schö- der. Ook zal er grafiek te zien zijn van een nieuw lid, Yoka Voorbach De opening van de tentoonstelling is op 3 maart om 20.30 uur en wordt verricht door ir. R.A. Hulscher, voorzitter van de stichting Leefbaar Voorschoten. Voorzitter C.L. Stafleu van Voorschotens bejaardencentrum kondigt nieuw tijdperk aan door Wim Koevoet Met die woorden luidt de voorzitter van het Voorschoten- se bejaardenoord Huize Ade geest, C.L. Stafleu, een nieuw tijdperk in. Stafleu, tot augustus vorig jaar één der directeuren by een Alphense uitgeverij, ver wacht veel goeds van het renova tieplan dat aan veel van de toe komstige veranderingen ten grondslag ligt. Dat plan behoeft overigens goedkeuring van de provincie. "In het renovatieplan gaat het om veel meer dan de vraag of er dubbele ruiten moe ten komen. Er staat ook in dat we niet moeten navelstaren, we wil len naar buiten", licht hij een tip je van de sluier op. Stafleu praat liever over de toekomst, over Adegeest II, "dat we over 1,5 jaar kunnen heb ben", dan over de periode-A.L. Oskam, zijn voorganger, onder wiens voorzittersschap het be jaardenoord een zeer roerige pe riode doormaakte met conflicten als splijtzwammen. Directrice R. Ruitenbeek zit tenminste al sinds medio 1987 overspannen thuis. Twee koks moesten het veld ruimen. De een heeft inmid dels een andere baan, de ander is nog werkloos. Ook het feit dat veel personeelsleden van werk kring veranderden, kan niet he lemaal los worden gezien van de verwikkelingen. Fijn Niet dat de hervormde Stafleu de gereformeerde Oskam maar zo snel mogelijk wil doen vergeten. Integendeel, Stafleu vindt het al leen maar fijn dat Oskam, die hij VOORSCHOTEN - "Mag ik een lineaal en een zwarte viltstift. Dan zet ik er een streep onder en dan gaan we van nu af constructief te werk. Dat zeg ik niet om het be stuur van Adegeest eer aan te doen, maar dat zeg ik te gen de mensen die zich willen overgeven aan het nieuw ingezette beleid". veelvuldig prijst, de secretaris is geworden van het door de diaco nieën van de gereformeerde kerk en de hervormde gemeente be stuurde bejaardenoord. "Er is een nieuwe captain, de vorige is spil geworden, zou je kunnen zeggen. En we zitten er om te scoren, maar we willen er geen rotwedstrijd van maken". De nieuwe praeses heeft ge noemde viltstift evenwel nodig "omdat die renovatie op zichzelf al genoeg is om je nek over te breken, daar heb ik het voorge vallene niet voor nodig. Het moet nu afgelopen zijn met het gekib bel, al was het alleen maar omdat daardoor goed personeel zou. kunnen verdwijnen". Stafleu zegt niet in te kunnen gaan op de vraag of mevrouw Ruitenbeek kan terugkeren nu er een nieuwe voorzitter is. "Het zou niet fatsoenlijk zijn om daar nu verder op in te gaan". Desal niettemin laat hij doorscheme ren ernstig te twijfelen aan de be reidheid van Ruitenbeek zelf om terug te keren in een bejaarden huis dat een gedaantewisseling gaat doormaken. Hoewel Stafleu nog maar een paar maanden voorzitter is, filo sofeert hij ontspannen over Ade geest II dat in het volgende de cennium tot volle wasdom moet zijn gekomen. Niets is taboe en een visie kan hem niet worden ontzegd. Een visie waarvan hij bovendien zeker weet dat die door het hele bestuur wordt on dersteund. Voorzitter C.L. Stafleu van Adegeest: "Zakelijk hoeft niet onmenselijk te zijn". Lange weg Toch is de weg die naar Adegeest II leidt, een lange. Het grootste probleem omschrijft Stafleu als volgt: "Het bejaardencentrum van 1990 is iets anders dan dat van 25 jaar geleden. Alle veran deringen moeten zich echter wel voltrekken in een huis dat er des tijds is neergezet met middelen die zijn geënt op de situatie van toen". In het renovatieplan, waarin Stafleu "een integraal pakket ziet" en dat van Stafleu de naam 'Beleidsvisie voor de zorgen van morgen' heeft meegekregen, is een poging gewaagd. Alle gele dingen van Adegeest hebben hun wensen kenbaar gemaakt en met zo veel mogelijk wensen is rekening gehouden. Adegeest II staat ook voor meer dan bouw kundige veranderingen alleen. Er zal meer openheid zijn en de overlegstructuur wórdt gemo derniseerd. "Er komt een onder nemingsraad". belooft Stafleu. De glasnost van Adegeest, zou al merkbaar zijn. "Er wordt prettig gewerkt en er heerst een goede geest". Het toekomstige Adegeest, zo zegt Stafleu, zal veel meer sa menwerken met andere organi saties op het gebied van de oude renzorg. Daarbij wil Stafleu voorkomen "dat we bijvoorbeeld op de tenen van de wijkverple ging gaan staan". "Het is nog maar toekomstmu ziek maar toch moet je je er nu al mentaal op instellen dat de regio gedachte die het ministerie van wvc erop nahoudt er wel eens toe zou kunnen leiden dat de bejaar denoorden in Voorschoten zo nauw samen moeten werken dat er één inkoop ontstaat, ik noem maar wat. We zullen dan naar een (foto Holvast) heel ander management toe moe ten dat over drie, vier centra gaat. Dat moet wel een bloedgoeie manager zijn". Aanleunwoningen Wat minder ver in de toekomst ligt de uitbreiding van de keu kencapaciteit, waardoor het be jaardenoord "beter in Tafeltje Dek-je kan meedraaien". Met de aanleunwoningen die in de maak zijn, kunnen ouderen "die niet alles meer kunnen" worden ge holpen zonder dat ze hun zelf standigheid volledig de mist in zien gaan. Ze kunnen gebruik maken van alle faciliteiten die Adegeest aan de andere bewo ners biedt: "Van het laten knip pen van de teennagels en de fy siotherapeut tot de diëtist". In het renovatieplan wordt ook de mogelijkheid geopend om aan "tijdelijke opvang" te doen. "Je moet daarbij denken aan een ho telachtige functie. Er moet ook een goede ruimte zijn voor ster vensbegeleiding". Stafleu wil niet dat anderen mee moeten maken wat hij zelf heeft meege maakt toen een familielid op sterven lag en hij de nacht moest doorbrengen in een bed op een badkamer. In het plan wordt zelfs rekening gehouden met een "station" voor luxe elektroni sche rolstoelen die daar kunnen worden achtergelaten en opgela den. Stafleu wil geen gouden ber gen beloven en weet vrijwel ze ker dat er nog veel gepraat zal moeten worden. "Wij kunnen niet op de knop drukken en de provincie x-miljoen gulden ter beschikking laten stellen. We moeten bewijzen dat het nodig is en voorkomen dat we in discus sies over gekeutel met centen verzeild raken. Ik zal het er zeker niet bij laten zitten als de provin cie afwijzend beschikt". Drempel De nieuwe voorzitter maakt dui delijk dat Adegeest-nieuwe stijl geen bedenksel van hemzelf is. "Ik heb er geen patent op". Zijn voorganger Oskam was er al mee bezig "en ik moest het huis over de drempel helpen". Oskam is volgens Stafleu mede als secreta ris beschikbaar gebleven "omdat anders de indruk was ontstaan dat hy voor de gevolgen van zijn beslissingen op de vlucht was". "Voor het voorzitterschap heeft hij nu wat adem te kort en er speelt ook een stukje leeftijd mee. Men was al een tijd tegen hem aan het schoppen, niet in het bestuur maar daarbuiten. Hij heeft dingen moeten doen die niet prettig waren. Hij was te veel pispaaltje geworden". Stafleu geeft zonder meer toe dat Adegeest meer zal "verzake lijken". Veel van de kritiek van bijvoorbeeld enige Voorschoten- se huisartsen was juist op die verzakelijking gericht. Zij signa leerden kilte en waren in de tien jaar directeursschap van de op een dwarsspoor gezette Ruiten beek juist gewend aan de warm te die Adegeest zou hebben uit gestraald. Het was er misschien soms wat rommelig maar de be woners leden daar niet onder en het was er in elk geval gezellig, is de strekking van enkele van die op bezorgde toon geschreven brieven. Stafleu ziet dat anders: "Iets zakelijks hoeft niet onmenselijk te zijn. Er was echt te veel een ou- de-jongens-krentenbrood- sfeer". Stafleu weet af van de ve le opwinding die ontstond over Osftams rekensommetje, in deze krant, over het aantal beschikba re aanleunwoningen in aanbouw die in eerste instantie onderdak moeten bieden aan de huidige Adegeesters die immers niet in hun woning kunnen blijven tij dens de renovatie. Oskam reken de voor dat er minder aanleun woningen zyn dan Adegeest-be- woners maar verwachtte toch niet veel problemen omdat er 'onderweg' ook bewoners zullen komen te overlijden of naar ver pleeghuizen verkassen. Stafleu vindt dat juist al die op winding over een dergelijke be redenering "taboevorming" in de hand werkt. "We hopen niet dat er mensen doodgaan. Men denkt zeker dat het netjes is om over nare dingen te zwijgen. Als er iets verkillend werkt, is dat het' wel". Op de vraag hoe de verzakelij king zich verhoudt tot de kerke lijke achtergrond van Adegeest antwoordt hy: "Zelf loop ik de kerkdeur niet plat, maar ik ben niet ongelovig en ik hecht ook aan de identiteit van Adegeest. Maar wat niemand mag verge ten, is dat ook zonder die identi teit er bejaardenoorden moeten zijn. Ik bedoel: zelfs de ruwste, zeebonk raakt vertederd van een nest jong honden en ook de over tuigd atheïst helpt het zielige ou de mannetje bij het oversteken". U wilt als ondernemer uw doelgroep zo effectief mogelijk bereiken. Dus stelt u ziph, als het om adverteren gaat zó op, dat u doelrijpe kansen meteen in pure winst kunt omzetten. Het LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD biedt u volop de gelegenheid te scoren. Met onder andere de pagina's AUTOMARKT - WATERSPORT - ONROEREND GOED - VAKATURES geven wij u zomaar een aantal voorzetten op maat die écht niet te missen zijn. En wat belangrijker is: uw klant mist ze niet. Want die staat daar, oog in oog met u, in het interesseveld. Als u ook op resultaat wilt adverteren, bel dan 071-161400 Dan geven wij graag de taktiek prijs. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in doeltreffend adverteren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11