Verbod treft kartel van installateurs Energie moet weer sympathiek worden V D wil uitspraak rechter over personeelskoopavonden Hongkong barst van de mensen, maar kampt met personeelstekort Meerderheid SER is tegen lagere bijstand voor jongeren WOENSDAG 22 FEBRUARI 1989 ECONOMIE PAGINA 7 Aanbesteding verwarmingsprojecten DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Evenhuis (economi sche zaken) heeft twee kartelafspraken van verwarmings installateurs onverbindend verklaard. Het betreft een ver bod van de Vereniging van Nederlandse Installatiebedrij ven (VNI) en het Centraal Bureau voor de Verwarmingsin dustrie (CBVI) aan hun leden om op openbare aanbeste dingen in te schrijven. Evenhuis acht deze uitspraken in strijd met het algemeen belang, zo heeft zijn ministerie gisteren be kendgemaakt. Zijn maatregel past in het streven het mededingingsbe leid in Nederland te verscherpen. De VNI en het CBVI, waarbij vrijwel alle grote installatiebedrij ven zijn aangesloten, kennen al ve le jaren een boycot van openbare aanbestedingen. Omdat opdracht gevers tot voor kort maar zelden op die manier verwarmingsinstalla ties aanbesteedden, hadden zij wei nig hinder hiervan. Sinds kort proberen enkele op drachtgevers echter openbare aan bestedingen uit. Omdat zij daar weinig succes mee boekten, dien den zij een klacht bij het ministerie - van economische zaken in. Evenhuis heeft nu laten weten dat hij een boycot van een wettige aanbestedingsmethode onaan vaardbaar acht. Daardoor wordt het opdrachtgevers immers onmo gelijk gemaakt aan te besteden zoals ze dat willen. Bovendien is openbare aanbesteding in een aan tal gevallen voor overheidsop- Postorderbedrijf verhaalt kosten girokaart bij klant SCHEVENINGEN (ANP) - Post orderbedrijven zullen kosten die de bank hen berekent voor het ge bruik van de acceptgirokaart in re kening brengen bij de consument. Zij zullen op de kaart tevens ver melden welke bank deze extra kos ten veroorzaakt. Dit zei voorzitter drs. L.Th. Middendorp van de Ne derlandse Postorderbond gisteren op een bijeenkomst van zijn orga nisatie in Scheveningen. Volgens Middendorp worden de geruchten over invoering van een kostenvergoeding voor de blauwe, machinaal afleesbare girobetaal kaart steeds sterker. In gesprekken tussen postorderbedrijven en een aantal banken is al een bedrag ge noemd van één gulden per kaart dat door de bedrijven moet worden vergoed. Hij wilde niet zeggen om welke banken het gaat. De postorderbedrijven sturen hun klanten per jaar zo'n 25 mil joen overschrijvingskaarten, zodat zij de banken 25 miljoen gulden aan kosten zouden moeten betalen. Dit bedrag is bijna gelijk aan hun gezamenlijke winst, "ofwel de ban ken in het zwart en wij in het rood", zo zei Middendorp. Middendorp zei dat de postor derbond werkt aan een aanscherp ing van het eigen reglement om het wekken van overdreven winstver wachtingen bij prijzenfestivals te gen te gaan. Dit gebeurt onder in vloed van uitspraken van de recla me code commissie en sluït aan bij recente stappen van postorderbe drijven als Neckermann, om hun sweepstakes kritisch te zullen be zien, aldus Middendorp. drachtgevers verplicht. De bewus te boycot is ook in strijd met EG- bepalingen, aldus Evenhuis. HONGKONG - De straten van Hongkong zijn stampvol. Overal hoge flatgebouwen waarin het krioelt van het leven. In deze kleine Britse kolonie verwacht niemand een gebrek aan mensen. Maar werkgevers denken daar anders over: ze zeggen vele tienduizenden vacatures te hebben, maar geen personeel. door Dan Biers/AP De werkgevers vinden dat de re gering de strikte immigratiewetten moet versoepelen, zodat gastarbei ders kunnen worden binnenge haald. Zij moeten de duizenden nieuwe banen invullen die door de krachtige economje van de kolonie worden geschapen. Bijna elke bedrijfstak kampt met personeelstekorten. Op bouw plaatsen maar ook in de pluche foyers van de vijfsterren-hotels. De ondernemers wringen zich in aller lei bochten om hun problemen op te vangen. Zo kwam de Hongkong and Shanghai Bank tegen het hec tische Chinese nieuwjaar in februa ri zwaar in de problemen door een tekort aan kassiers. Om de druk op het overwerkte personeel te ver minderen verlootte de bank twee Porsches onder de klanten die ge bruik maakten van de geldautoma ten. Het nieuwe Marriott Hotel kreeg boze reacties van de concurrentie toen bekend werd dat het perso neel een vijfdaagse werkweek kreeg van 48 uur. In die branche is een zes-daagse werkweek gebrui kelijk. Maar het Mariott had suc ces: op de 1100 vacatures kwamen 3800 sollicitanten. Vooral in de bouw heerst er een groot tekort aan gekwalificeerd personeel. De meeste projecten worden te laat opgeleverd, zegt G. de Nys, directeur van het bouwbe drijf Shui On. Volgens De Nys wordt de situatie steeds erger. De bouwvakkers werken minder hard omdat ze weten hoe onmisbaar ze zijn. "Ze lopen gewoon van de bouwplaats weg om ergens anders aan de slag te gaan", verzucht De Nys. De schadeclaims van de parti culiere opdrachtgevers liepen voor Shui On hoog op. Nu werkt het bouwbedrijf vooral aan overheids projecten, de regering claimt min der snel als een gebouw te laat af is. De economie van de kolonie groei de in 1987 met 13,5 procent en vorig jaar met 8 procent. De werkloos heid onder de 5,7 miljoen inwoners ligt op slechts 1,3 procent van de beroepsbevolking. Jimmy McGre gor, die het zakenleven vertegen woordigt in het bestuur van de ko lonie, schat dat er minstens 100.000 arbeidskrachten extra nodig zijn. Mensen uit het zakenleven bewe ren dat het tekort aan arbeids krachten de toekomstige groei van de economie in gevaar brengt. De lonen zullen stijgen en dit zal de in flatie (vorig jaar bijna 8 procent) aanwakkeren. Maar de regering voelt er weinig voor ongeschoolde buitenlanders zonder speciale kwaliteiten in het land toe te laten. Volgens de regering zouden deze goedkope arbeidskrachten de in woners van Hongkong beroven van hun aandeel in de economi sche groei. De personeelstekorten werden volgens vertegenwoordigers uit de zakenwereld voor het eerst voel baar in 1987. Intussen hebben hon- Staatslening De staat heeft met de 7 pro cents-staatslening 2,75 miljard gul den uit de markt gehaald. De uitgif- tekoers is vastgesteld op 100 pro cent. Inschrijvers tegen 100 pro- cent krijgen 80 procent toegewe- zen, daarboven alles. Timmerfabrieken De Nederlandse Bond van Tim- merfabrikanten en de bouw- en houtbonden van FNV en CNV heb ben deze week een principe-ak koord gesloten over een nieuwe cao voor de 8000 werknemers in de timmerfabrieken. Het eenjarige contract omvat onder meer een loonsverhoging van 2 procent en een verhoging van de garantielo nen tussen de 0,5 tot 2 procent. Verpleging De actiegroep Verplegenden en Verzorgenden in Opstand (WIO) gaat staatssecretaris Dees van volksgezondheid 15 maart op het Binnenhof brieven aanbieden. Te gelijk worden in het hele land meest ludieke acties gevoerd wegens de onvrede over de salarië ring en de te hoge werkdruk. Luchtverkeer De Europese luchtvaartmaat schappijen zijn een campagne be gonnen tegen de versnippering van de luchtverkeersleiding in Europa. Zij willen dat er één systeem komt om een eind te maken aan de talrij ke opstoppingen en vertragingen. derden bedrijven fabrieken net over de grens, in de Chinese pro vincie Guangdong, opgezet. Daar is voldoende grond en personeel en zijn de lonen nog laag. Een ander probleem waar het za kenleven mee kampt is de emigra tie van duizenden goed opgeleide arbeidskrachten. Hongkong zal in 1997 worden overgedragen aan China. In de kolonie vreest men aan de zeer strikte Chinese regels te worden gebonden. Negen grote concerns hebben hun krachten gebundeld en maken een rapport over de behoefte aan personeel. Parlementslid Jimmy MacGregor, die is betrokken bij dit project, vindt dat de regering de re- crutering van contractarbeiders voor de bouw op het Chinese vaste land moet toestaan. Voor banen in de dienstensector is beheersing van het Engels noodzakelijk. Dat personeel moet volgens McGregor in de Filipijnen, Malaysia en even tueel Thailand worden geworven. Maar tot nu toe heeft de regering geen krimp gegeven en is de immi- gratiewet nog altijd even streng. Afgelopen november zei minister van arbeid en onderwijs Ron Brid ge in een toespraak dat het binnen halen van immigranten zonder spe ciale vakopleiding 'uiterst schade lijk zou zijn voor onze arbeidsver houdingen'. De bereidheid van de werkgevers om te investeren in een verbetering van technologie, management en produktiviteit zou verminderen. Bovendien, zo zei Bridge, 'zouden onze voorzienin gen op het gebied van huisvesting, sociale en medische zorg en trans port nog verder onder druk komen te staan. Hongkong kan ervan wor den beschuldigd misbruik te ma ken Vein goedkope arbeidskrach ten'. Tam Yui-chung, vice-voorzitter van de Federatie van Vakbonden van Hongkong, denkt ook dat de werkgevers in de bouw en in ande re arbeids-intensieve sectoren te weinig gedaan hebben. Zij hadden de inkomens en de arbeidsomstan digheden kunnen verbeteren om meer jonge mensen aan te trekken. Maar volgens McGregor is het personeelstekort het grootste pro bleem voor de economie van de ko lonie en is snel handelen van de re gering noodzakelijk. "Indien de groei zich op de huidige voet voort zet, zullen we nog een hele tijd met dit probleem te kampen krijgen", besluit hij. Prins Bernhard heeft gistermiddag de opening verricht van de beurs 'Supercomputing Europe 89'. Supercom puters zijn de snelste computers en grootste computers die op de markt zijn. In de weerkunde maken zij bijvoor beeld weersvoorspellingen mogelijk, een klusje waar Bernhard zich gisteren aan zette. (foto anp) DEN HAAG (GPD) - V D wil een uitspraak van de rechter over de koopavonden die de warenhuis keten in december voor het perso neel. Het bedrijf gaan niet in op een schikkingsvoorstel van de Amster damse officier van justitie om vermoedelijk een miljoenenbe drag te betalen en aldus aan vervol ging wegens overtreding van de winkelsluitingswet te ontkomen. De directie van Vroom Drees- mann wil een principiële uitspraak van de rechter over wat 'besloten' personeelsavonden zijn. Elk perso neelslid mocht tijdens de drie be sloten koopavonden echter drie in troducés meenemen, zonder aan te hoeven tonen dat het om naaste fa milieleden van de V D-werkne- mer ging. De V D-directie hult zich in groot stilzwijgèn over de komende rechtszaak, blijkbaar om haar kruit niet tevoren te verschieten. Juist maandag demonstreerden duizen den winkeliers tegen de nieuwe po gingen van staatssecretaris Even huis (economische zaken) de win kelsluitingswet te veranderen. Ook tegen de 'besloten' winkelavonden voor V D-personeel hebben de organisaties in het midden- en kleinbedrijf eind vorig jaar heftig geprotesteerd. Van de mogelijkheid die de wa renhuisdirectie haar werknemers en hun introducés bood om tegen forse kortingen (tot 25 procent) in de eigen winkel inkopen te doen, is ruim gebruikgemaakt. Officieren van justitie in diverse arrondisse menten (niet in deze streek) met V D-filialen hebben destijds pro cessen-verbaal opgemaakt, getui gen gehoord en uiteindelijk vorige week overleg gevoerd met de di rectie van de warenhuizen. Naar verluidt zou het schikkingsbedrag dat justitie daar voorstelde in de miljoenen lopen. Gegevens over omzet en winst (in dit geval verlies) van de waren huizen worden door het moeder concern Vendex nooit verstrekt. Wel bekend is geworden dat de wa renhuisketen over 1987 een verlies leed van 36 miljoen gulden dat bo vendien aanleiding was tot een uit slaande brand binnen de hoofddi rectie van Vendex over een reorga nisatieplan. DEN HAAG (GPD) Het uitge versconcern Wolters Kluwer nv gaat de stafafdelingen in Amster dam en Deventer verder inkrim pen. Van de ongeveer 200 staffunc ties van de in 1987 gefuseerde be drijven- Wolters Samsom en Klu wer zullen er volgens directie- woordvoerder Van der Wal 'enkele tientallen' verdwijnen. De onder nemingsraden zijn vandaag inge licht en de betrokken vakbonden worden uitgenodigd te komen pra ten over een sociaal begeleidings plan, aldus het concern. Het voornemen om het aantal stafafdelingen in te krimpen da teert al van de fusie in 1987. "Er zal zo veel mogelijk worden getracht voor vervangende werkgelegen heid te zorgen", aldus de medede ling van het concern. "Maar dat is geen garantie dat uitslagen zullen uitblijven", zo bevestigt Van der Wolters Kluwer krimpt aantal staffuncties in Wal. Over details van de plannen wil het bedrijf eerst personeel en vakorganisaties inlichten. Sinds de fusie is het concernkan toor, met de Raad van Bestuur en de concernstafdiensten, in Amster dam gevestigd. Ondersteunende functies voor de Nederlandse acti viteiten zijn ondergebracht in De venter. Van de ongeveer 7500 per soneelsleden werken er ongeveer 5000 in Nederland. Overigens zal ook de Raad van Bestuur worden ingekrompen van 6 naar 4 leden. stuur, mr. J. Alberdingk Thijm, zal per 1 september als zodanig aftre den en worden opgevolgd door ir. M. Ververs. Mr. J. Kist zal per 1 ja nuari 1990 als bestuurslid aftreden. Tegelijk met de aankondiging van de inkrimping van de stafafde lingen meldt de Nederlandse uitge ver een stijging van de omzet over 1988 met 5 procent tot 1739 miljoen gulden. De netto winst steeg met 26 procent tot 112 miljoen gulden. De definitieve cijfers en het divi- dendvoorstel zullen op 24 maart aanstaande bekend worden ge maakt en vastgesteld op de alge mene aandeelhoudersvergadering van 3 mei. Daar zal ook worden voorgesteld de aandelen van nomi naal 4 gulden in vier aandelen van 1 gulden te splitsen. Een dergelijke splitsing heeft doorgaans als doel de verhandelbaarheid De voorzitter van de raad van be- delen te vergemakkelijken. DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Sociaal-Economische Raad (SER) adviseert het kabinet de bijstand voor jongeren zonder werk niet te verlagen tot het niveau van de studiebeurs, omdat ze daarvan niet kunnen rondkomen. Het kabinet wil zo jongeren aanzetten tot het zoeken van werk. De SER-meerderheid vindt het verschil tussen de inkomens van werkloze jongeren en studenten met een beurs mag blijven bestaan. Ze stemmen wel in met een hogere uitkering voor jongeren die al hebben gewerkt. Staatssecretaris De Graaf wil de bijstand voor jongeren onder de 27 jaar met honderden guldens verlagen. Eenoudergezinnen en gehuwden hou den hun uitkering. Jongeren die in de afgelopen twee jaar een jaar hebben gewerkt krijgen ook een hogere uitkering. Naar schatting 80.000 jongeren zullen hun uitkering omlaag zien gaan, terwijl ruim 30.000 jongeren met een arbeidsverleden er wat minder op achteruitgaan. Het kabinet hoopt hiermee 340 miljoen gulden te besparen. Werknemers en onafhankelijke leden in de SER-commissie vinden dat bijstand de voorziening in de noodzakelijke kosten van het bestaan dient te blijven, ook voor deze jongeren. ECN-directeur Van den Kroonenberg wil af van milieudreigend imago PETTEN - Energie heeft voor ve len iets bedreigends, vanwege de milieu-invloeden of vanwege de gevaren. Er bestaan nogal wat mis vattingen over de opwekking en het gebruik van energie en de ge volgen daarvan voor de veiligheid en het milieu. Energie krijgt te veel de schuld van alles. door Carel Wiemers/ANP Met deze gedachte in het achter hoofd heeft prof.dr.ir. H. van den Kroonenberg, de nieuwe directeur van het Energieonderzoekcentrum Nederland (ECN) in Petten, zich voorgenomen energie bij het pu bliek weer 'sympathiek' te maken. Ook de overheid en het bedrijfsle ven wil hij benaderen, omdat zij het onderzoek en de vernieuwin gen op dit terrein op de achter grond hebben geschoven. Een open en eerlijke discussie met zowel voor- als tegenstanders van vormen van energie-opwek king wil de algemeen directeur niet uit de weg gaan. Integendeel, hij wil deze zelfs stimuleren door het aanreiken van de 'juiste' informatie over de verschillende technologie ën en de gevolgen daarvan voor de maatschappij, de volksgezondheid en het milieu. "Gedwongen door de eisen die het milieu stelt, moet opnieuw en. op geheel andere wijze naar ener gie worden gekeken", zegt Van den Kroonenberg, tot voor kort rector- magnificus van de Technische Uni versiteit Twente. Daarom zullen de gevolgen voor het milieu zeer zwaar meewegen bij alles wat het ECN de komende jaren gaat doen. Mogelijkheden tot vernieuwing in de energiesector zijn er genoeg, meent de ÊCN-directeur. Hij denkt onder meer aan schonere en meer doelmatige verbrandingsmetho den van steenkool en olie, de ont wikkeling van brandstofcellen en technieken om op het gebruik van energie te besparen. Ook versterkt onderzoek naar het gebruik van de wind en de zon kan uiteindelijk leiden tot een be langrijke bijdrage van déze bron nen aan een milieuvriendelijke op wekking van energie. "Voorlopig zijn deze energiebronnen nog te kostbaar en technisch niet ver ge noeg. Maar nader onderzoek geeft de basis voor groei en doorbraak. Daardoor zullen ze uiteindelijk goedkoper worden". Weggezakt De aandacht van de overheid, we tenschap en het bedrijfsleven is de laatste jaren sterk gericht geweest op nieuwe technologieën zoals in formatica, biotechnologie en nieu we materialen. "Het gevolg daar van is dat de ontwikkelingen op het gebied van energie achter zijn gebleven", constateert Van den Kroonenberg. "De industrie is weggezakt en blijft achter bij die in het buitenland. Veel kansen zijn blijven liggen". De directeur wil de onderzoekers van het instituut ertoe aanzetten hun werk meer te etaleren. De con tacten met het bedrijfsleven moe ten worden uitgebreid. "We moe ten komen tot een snelle over dracht van kennis. Daar ontbreekt het aan. Er is kennis genoeg, maar de doorstroming naar plaatsen waar die kennis gebruikt kan wor den gaat te langzaam", aldus Van den Kroonenberg, die als bestuur der van de Twentse universiteit op dit terrein naam maakte. De deskundigheid die het onder zoekcentrum op bepaalde terrei nen in huis heeft, moet ten opzich te van het buitenland worden uit gebuit. Andere activiteiten, waarin het ECN veel minder sterk is, moe ten desnoods maar worden afge stoten. In het onderzoek naar brandstofcellen kan het instituut in de wereld goed meekomen. De algemeen directeur beschouwt in dit opzicht alleen de Verenigde Staten en Japan als concurrenten. Ook op het gebied van keramische materialen en supergeleiding heeft ECN een uitstekende positie. Of de regering besluit tot uitbrei ding van kernenergie of niet, de kennis waarover men op dit gebied in Petten beschikt, mag niet ver dwijnen. Deze is hard nodig voor de veiligheid van de bestaande centrales. Ook de bescherming van de bevolking tegen ongelukken van buitenaf - de ECN-directeur verwijst naar de kernramp in Tsjer- nobyl is daarmee gediend. "Bij stralingsgevaar kunnen dan ten minste adequate maatregelen wor den genomen". Van den Kroonenberg streeft er naar zijn instituut onafhankelijker van de overheid te maken. "We moeten eigen speelruimte creëren, zodat we ook zelf voorwaarden kunnen stellen aan de subsidies. Dat plan, over de 'herpositione ring van de warenhuizen' leidde er onder meer toe dat prof. Anton Dreesmann de voorzittershamer overdroeg aan oud-directeur en commissaris Verhoef. Hoewel de tegenspeler in het conflict, prof. Van der Zwan, de tweede plaats in de top van het concern behield, maakte deze juist vorige week be kend zijn functie komende zomer ter beschikking te zullen stellen. Aangenomen wordt dat de om streden koopavonden voor het per soneel de omzet van de warenhui zen in 1988 flink omhoog hebben geholpen, hoewel de winst daar mee nauwelijks is gediend. Voor de warenhuis-directie, formeel nog altijd onder leiding van neef drs. Ton Dreesmann, is dat echter ook nooit de bedoeling geweest. Bij de aankondiging van de speciale win kelavonden - waar de ene helft van het personeel de andere helft bediende en omgekeerd werd als reden gegeven dat het bedrijf na de verhitte discussie over reorgani saties en ontslagen iets extra's wil de doen voor het personeel. Secretaresses willen op stoel van hun baas DEN HAAG (ANP) - Bijna de helft van de (directiesecreta resses in Nederland wil uitein delijk doorstromen naar een functie als manager. De manne lijke managers denken heel an ders over hun assistenten. Drie kwart weet niets van hun ambi ties. Dit blijkt uit een onder zoek van het Instituut voor So ciale Kommunikatie, dat giste ren gepubliceerd is op de mani festatie 'Secretaresse '89'. Ruim een derde van alle se cretaresses vindt dat zij nu al werk verricht op management niveau. Eén op de vier denkt binnen vijf jaar daadwerkelijk een baan te hebben als manager of directeur. De bazen weten ondertussen van niets. Van ie dere tien directeuren zijn er twee die vinden dat hun secre taresse werk doet op manage mentniveau. Driekwart van de directeuren weet niet dat de ei gen secretaresse de ambitie heeft om een baan -van zijn ni veau te vervullen. Een conclusie uit het onder zoek is dan ook dat directeuren een geheel ander beeld van hun secretaresse hebben dan de vrouwen van zichzelf. Ruim de helft van de secretaresses weet niet of de baas wel tevreden over haar is. Dan kunnen we de nieuwe dingen doen met energie die we zelf wen sen". Hij is er zich van bewust dat overheidsdienaren zullen tegen stribbelen, maar heeft het volste vertrouwen in de top van de over heid. Het ECN krijgt nu 30 miljoen gulden per jaar aan basissubsidie, welk bedrag de directeur in vrije mate wil gaan besteden. Daarnaast ontvangt het instituut 25 miljoen van de overheid aan steun voor be paalde projecten (doelsubsisdies). De rest van de 140 miljoen gulden omzet moet komen uit particuliere en overheidsopdrachten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7