Fusie ziekenfondsen met particuliere verzekeraar DIT WORDT EEN WEEKEND OM NOOIT TE VERGETEN! :-sT4 %XUz?i %<t. UL^ 37973'000 kfr> SMAv, V&USHs V* r S/ON Ron Erkenning vaccin kan hepatitis B uitroeien jaap i»iiii:niiwji»Hiiiin=»iwgi.w=wansm! Nieuwe organisatie met 1,7 miljoen klanten UTRECHT (ANP) - De acht ziekenfondsen in Noord-Brabant en Limburg, het zieken fonds BRZ in Nijmegen en de particuliere maatschappij VGZ in Nijmegen gaan fuseren. Onder de naam VGZ (VolksGezondheidsZorg) ontstaat dan het voorlopig grootste zieken fonds van Nederland met 1,7 miljoen verzekerden, 1700 werknemers en een jaaromzet van 3 miljard gulden. Dat heeft algemeen directeur Van Vroenhoven van het ziekenfonds Mid den-Brabant gisteren meegedeeld. WOENSDAG 22 FEBRUARI 1989 De fusie is ingegeven door de nieu we financieringsstructuur van de gezondheidszorg, waarbij zieken fondsen en particuliere maat schappijen in een open markt met elkaar moeten concurreren. De fu sie-overeenkomst moet uiterlijk 1 juli zijn ondertekend. Gedwongen ontslagen zijn niet aan de orde. De particuliere ziektekostenver zekeraar VGZ is bij de fusie betrok ken gezien de nauwe relatie met de acht fondsen. VGZ is veertig jaar geleden als bovenbouwmaat schappij van de fondsen opgericht. De nieuwe maatschappij voert een verzekering op sociale grondslag in het vaandel, waarbij de verzeker den een solidaire premie betalen, aldus Van Vroenhoven. Onder druk van de nieuwe struc tuur van de gezondheidszorg heb ben andere ziekenfondsen al beslo ten samen te werken of te fuseren. Naar verwachting zullen uiteinde lijk 25 van de veertig ziekenfond sen overblijven. Eind vorig jaar kondigden de zie kenfondsen Anoz, Apeldoorn, het Gooi, Gorinchem en Goud a/Woerden een fusie aan die in 1990 haar beslag moet krijgen. Deze nieuwe combinatie telt 720.000 ver zekerden. Eveneens in decmeber onderte kenden de directies van de zieken fondsen Leiden-Alphen en Rijn land e.o. een fusie-overeenkomst, waardoor één ziekenfonds met zo'n 400.000 verzekerden ontstaat. In fe bruari besloten de ziekenfondsen in Oost-Nederland (Ogzo in Goor en het regionaal ziekenfonds Twente) tot samenwerking. Ogzo heeft 110.000 verzekerden en het RZT 358.000. GENÈVE - De Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) zou - met steun van hulporganisaties en na tionale regeringen - over meer geld en materialen moeten beschikken. Dan is de uitroeiing van de besmet telijke en jaarlijks in ruim twee mil joen gevallen dodelijke ziekte he patitis B nog slechts een kwestie van tijd. Het WHO heeft nu zes belangrij ke infectieziekten (bof, polio, dyf- door Piet Koster terie, tyfus, pokken en mazelen) in een vaccinatiepakket. De organisa tie wil tegen het jaar 2000 alle kin deren van de wereld tegen deze zes ziekten hebben ingeënt. Wanneer een vaccin tegen hepatitis B als ze vende zou worden opgenomen in dit Expanded Program of Immuni zation zou de ziekte binnen enkele generaties radicaal kunnen zijn verdwenen. Dit gegeven vormt 'de rode draad' van de 'International Confe rence on Prospects for the Eradica tion of hepatitis B Virus'; een twee dagen durende bijeenkomst in Ge- nève die gisteren is begonnen. Daar pogen tientallen gezagheb bende wetenschappers en gezond heidspolitici uit alle werelddelen een effectieve strategie voor de uit roeiing van de ziekte te ontwikke len. De erkenning van het virus door de WHO vormt daarbij het belang rijkste doel. Sinds kort is de uit roeiing van hepatitis B technisch geen enkel probleem meer. Er moeten alleen nog wat politieke en sociale hindernissen worden geno men. Binnen bijna tien jaar is de far maceutische industrie erin ge slaagd via de zogenoemde recom- binant-DNA techniek een vaccin te ontwikkelen. Met dit vaccin kan ie dere pasgeborene tegen besmet ting met deze ongeneeslijke ziekte worden ingeënt. Het vaccin is door genetische manipulatie tot stand gekomen. Het is inmiddels in zo'n tachtig lan den geregistreerd en in Nederland onder de merknaam Engerix-B op de markt gebracht. Het wordt als een 'zuiver geneesmiddel' aange merkt. In tegenstelling tot eerdere vaccins tegen hepatitis B wordt voor de technologische bereiding van Engerix-B geen gebruik meer gemaakt van bloedplasma, dat al tijd zeer schaars is. De grootschali ge, fabrieksmatige produktie ligt in het verschiet. Maar naast het ontwikkelen van een succesvolle uitroeiingsstrate gie heeft de conferentie in Genève nog een doel. Er wordt aandacht gevraagd voor een ziekte die 'per dag meer dodelijke slachtoffers maakt dan aids in een jaar'. Hepati tis B wordt, net als aids, door (on beschermd) seksueel contact of via besmet bloed overgebracht. Het is de oorzaak van ongeveer tachtig procent van alle gevallen van lever kanker. Door het hoge aantal ge vallen wordt hepatitis B besmette lijker dan aids genoemd. Het aantal dragers stijgt jaarlijks met twee a drie procent. Net als bij aids is iede re drager ten dode opgeschreven. Maar het hepatitis B virus kan veel gemakkelijker worden voorko- Toch is de ziekte nog nauwelijks bekend bij 'de gewone man' Vreemd genoeg komt die onwe tendheid vooral voor in de zoge noemde ontwikkelde landen, zodat het aantal ziektegevallen daar nog steeds gestaag toeneemt. Het publiek in Europa en in an dere ontwikkelde gebieden moet worden voorgelicht over de geva ren van hepatitis B en het nut van vaccinatie ertegen. Deze stelling kan nauwelijks worden afgedaan als een handig marktscheppend praatje van farmaceutische fabri kanten. Het is eerder een ernstige waarschuwing. Want zelfs in gebie den waar de ziekte relatief weinig voorkomt, blijkt vier tot zes pro cent van de bevolking drager van het virus te zijn. Over de hele wereld zijn onge veer 300 miljoen - gemiddeld één op de twintig - mensen drager van het hepatitis B-virus. Zij vormen een mogelijke bron van infectie voor anderen. Op de conferentie in Genève moet nu alleen nog geopperd wor den wanneer met de vaccinatie te gen het virus kan worden begon nen. En welke organisaties voor de kosten opdraaien. CDA wil aanpak van verveling onder militairen DEN HAAG (ANP) - De CDA-frac- tie in de Tweede Kamer wil iets doen aan de verveling onder dienstplichtigen. Dat kan door de dienstplichtigen meer in te schake len bij bewaking en hen de moge lijkheid te bieden in diensttijd cur sussen te laten volgen, aldus de CDA'er Mateman gisteren bij de behandeling van de begroting van defensie. De CD A-fractie is er verbaasd en geïrriteerd over dat nogal wat mili- atire bases kennelijk gemakkelijk te betreden zijn. Mateman vindt dat des te merkwaardiger omdat er regelmatig wordt geklaagd over de verveling onder militairen. Mate man noemde het daarnaast een slechte zaak dat de huidige voor schriften het dienstplichtigen be letten in diensttijd cursussen te volgen. Als voorbeeld noemde hij cursussen die de algemene ontwik keling vergroten en ook de moge lijkheid van kort middelbaar be roepsonderwijs. WD-woordvoerster Van Heemskerck zei zich zorgen te ma ken over de investeringen van De fensie. Zij wees erop dat een aantal plannen uit 1984 nog lang niet is verwezenlijkt en in sommige geval len zelfs geen keuze is gemaakt. Volgens haar is de financiële plan ning van het totale defensie-appa raat in feite te optimistisch. Engwirda (D'66) toonde zich kri tisch over de plannen van staatsse cretaris Van Houwelingen om het aantal vrouwen in de krijgsmacht te verdubbelen en op hogere func ties te krijgen. Die plannen zijn vaag en onvoldoende voor actie uitgewerkt, laat staan voor positie ve actie, aldus de democraat. Minister Bolkestein en staatsse cretaris Van Houwelingen zullen de Kamer vandaag antwoorden. Zuidafrika laat opnieuw vijftig gevangenen vrij JOHANNESBURG (GPD) - De Zuidafrikaanse minister van wet en orde, Vlok, heeft gisteren de vrijlatingspapieren van 50 politie ke gevangenen ondertekend. Daar mee komt het aantal vrijgelaten ge vangenen sinds vorige week don derdag, toen door hen een honger staking voor twee weken werd op geschort, op ongeveer honderd. Vlok maakte de vrijlating van de 50 gevangenen bekend tijdens een interpellatie in het blanke parle ment. Het debat was aangevraagd door Helen Suzman van de Pro gressieve Federale Partij, die de minister zwaar bekritiseerde, om dat het zolang had geduurd voor dat hij bereid was het lot van deze onder de noodtoestand gevangen gezette mensen in heroverweging te nemen. Volgens Suzman hadden velen van hen langer dan twee jaar vast gezeten zonder proces en zonder dat er een aanklacht tegen hen is ingediend. "Zij gebruikten alle mo gelijkheden om hun vrijlating te verkrijgen en toen deze waren uit geput, grepen ze naar het middel van de hongerstaking", aldus Suz- Minister Vlok legde Suzmans kritiek echter naast zich neer onder verwijzing naar de onrust in Zuid afrika van de afgelopen jaren. "Wij kunnen ons niet veroorloven dat de veiligheid van onze gemeen schap wordt bedreigd", aldus Vlok, die wel aankondigde dat er de komende dagen nog meer ge vangenen zullen worden vrijgela ten. Inmiddels is bevestigd dat in de gevangenissen van Durban en Oost-Londen de hongerstaking ge woon doorgaat. Volgens familiele den en advocaten van een groep ge vangenen in Oost-Londen zijn maandag 6 van hen sterk verzwakt in een ziekenhuis opgenomen. Vlok heeft toegezegd een delegatie van advocaten en familieleden van deze gevangenen te zullen ontvan gen om een beter inzicht te krijgen in hun omstandigheden. Ik heb weer eens geprobeerd een auto te kopen. Zomaar handje-contantje, op straat Natuurlijk zijn ze niet allemaal van een bedlegerige oudtante geweest en hebben ze ook niet allemaal binnen gestaan, maar je kunt nooit weten. Toen ik in de desbetreffende straat aankwam, stond er inderdaad een blinkende auto die geheel aan de beschrijving voldeed. Op mijn aanbellen werd de deur geopend door een ongeschoren manspersoon met een nors uiterlijk.Nadatik had uitgelegd waar voor ik kwam,gromde hij iets vaags en stapte langs mij heen. De auto kwestie bleek om de hoek te staan. Het blin kende exemplaar in de straat was van de buur man... Ik had het kunnen weten. De auto glansde hier en daar wel iets, maar die van de buurman zag er toch stukken beter uit. Het linkerpoRTiERzat muurvast.'U kan toch beter aan de andere kant instappen', klonk het boos, 'dat is veel veiliger'. Eenmaal in de auto gezeten bleek de bekleding wat te zijn aangevreten. t Is een schat van een Pitbull, hoor', sprak de man vertederd, 'maar hij kan absoluut niet lang alleen zijn'. Een stukje rijden was teveel gevraagd, op het omdraai en van de contactsleutel volgde geen enkele reac tie. Ik voelde dat ik een diepe depressie nabij was. Ondanks de waas voor mijn ogen zag ik dat er enige vitale onderdelen ontbraken. Waar was de handrem? 'Oooh, inhet dashboardkastje' sprak de man vanzelfsprekend, 'maar dat is een kleinigheid'. In het dashboardkastje... hoezo in het dashboardkastje?! En sinds wanneer was dat een kleinigheid?! TERWljLiKde straat uitrende,riep demanmij nog iets na over de auto van zijn neef. Thuisgekomen wist ik het zeker: nooit meer een auto van de straat! Zie tK vanmorgen toevallig die advertentie van Renault Kijk, dat is stukken beter: 12maanden garantie, en nog een prima financieringsaanbod ook! Dat is toch uniek? Die jongens zijn tenminste zeker van hun zaak. Daar ga ik dus naar toe. Wordt het toch nog een leuk weekend! *K rS»>*// e ÜX5, *V *7/ S Leiden; Elam BV, Haarlemmerweg 2-4, Tel. 071-224131/213341. Katwijk; Auto Bierman, Valkenburgseweg 2 Tel. 01718 - 71704. Noordwijk; Roskam, Quarles van Uffordstraat 33 - 37, Tel. 01719 -12472. S3&

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 6