'Milieu is in Westeuropa te lang sluitpost geweest' Gi Rijke Zweden hebben liever een schilderij dan een vette bankrekening Brinkhorst (EG) vraagt Nederland om geduld CHAUFFEUR ZOEKT SNELLE LENING 9Ook God van de Bijbel wordt vrij regelmatig beledigd9 PAGINA 2 V WOENSDAG 22 FEBRUARI 19f Interview STOCKHOLM (AP) - In Zweden is een schilderij aan de muur heel wat voordeliger dan een dikke bankrekening: het is belasting vrij. Maar daar gaat mogelijk iets aan veranderen. Er staat een nieuwe belastingwet op stapel die waarschijnlijk gaat tornen aan het voordeel dat de vermo gende Zweden hebben bij hun belastingvrije handel in peper dure Monets of Manets. De Zweedse welvaartstaat is gebaseerd op gelijkheid en dat heeft een hoge belastingdruk op geleverd, bijna de hoogste ter wereld. De gemiddelde Zweed betaalt de helft van zijn loon aan de staat, in ruil voor zaken als gratis onderwijs erf gezondheids zorg. door Eva Janzon/AP Hoe rijker de Zweed, hoe meer belasting hij betaalt. Toch heeft het de rijke Zweden de laatste tien jaar aan niets ontbroken en is heel wat geld in oude en mo derne kunst gestoken. Grote be drijven poetsten hun prestige op door in hun hoofdkantoren werk van de bekendste Zweedse kun stenaars op te hangen. Onder de huidige wetgeving hoeft over kunst die meer dan vijf jaar in bezit is geen belasting meer te worden betaald over het groeiend vermogen dat het kunstwerk vertegenwoordigt. Voor aandelen of onroerend goed geldt dat niet. De Zweedse kunstmarkt bloeit als nooit tevoren en de prijzen voor kunstwerken zijn omhooggeschoten. Directeur Hans Dyhlen van de Zweedse vestiging van het Britse veiling huis Sotheby zegt: "De Zweden hebben op het moment veel koopkracht. Kunst wordt gezien als een interessante en relatief veilige belegging. De mensen ko pen het als een vorm van verze kering voor de toekomst". Vol gens Dyhlen zijn Zweden en- thousiaste maar weinig selectie ve kunstkopers. Het Stockholmse veilinghuis Bukowski zei vorig jaar voor 368 miljoen kronen (ongeveer 120 miljoen gulden) aan kunst te hebben.verkocht, ongeveer vier maal zoveel als in 1983. Volgens woordvoerder Goran Hellstrom van Bukowski zijn de' prijzen voor top-kunst dramatisch geste gen. Hij heeft een positiever oor deel over de kunstkopers: "De mensen zijn nu kwaliteitsbewus ter dan vijf jaar geleden". Medewerker van de Zweedse belastingdienst Sven Karldstedt gelooft niet zo in de Zweedse lief de voor de kunst. "Ik denk dat er vooral in kunst wordt geïnves teerd om de belasting te omzei len", zegt hij. Maar hij durft geen antwoord te geven op de politiek gevoelige vraag vraag of de be lastingvoordelen in de nieuwe wetgeving zullen worden aange tast. Afgelopen november zorgde de vrij onbekende onroerend- goedmagnaat Hans Thulin voor opschudding in Amerikaanse kunstwereld: binnen een week legde hij 13,3 miljoen dollar op tafel voor de doeken 'White Flag' van Jasper Johns en 'Rebus' van Robert Rauschenbert. Een week later betaalde hij bijna 2 miljoen dollar voor Nils Dardels 'Dying Dandy'. Maar hoewel Thulins familie bij de tien rijkste van Zweden ge rekend wordt, gaf hij volgens de Zweedse roddelpers in 1986 op ADVERTENTIE geen vermogen te hebben en be taalde hij in 1986 en 1987 geen in komstenbelasting. De hoge belastingdruk heeft in Zweden de zogenoemde 'belas tingplanning' doen ontstaan: het zoeken naar legale en illegale we gen om onder het betalen ervan uit te komen. Zo zijn er bedrijven die kleine spaarders lokken door aandelen aan te bieden in kunst werken om zo een deel van het belastingvoordeel mee te pik ken. Juist dat soort bedrijven heeft de aandacht van de rege ring op de kunsthandel geves tigd. Volgens Hellstrom van het vei linghuis Bukowski zou belas tingheffing op het kunstbezit de bonafide kunsthandel, die elke transactie vastlegt, treffen, ter wijl de minder serieuze verko pers er voordeel bij zouden heb ben. Bovendien zei hij te vrezen dat de Zweedse kunstkopers na een belastinghervorming zou den gaan investeren in het bui tenland, ondanks de 25 procent importbelasting op kunst die aan de Zweedse grenzen wordt gehe- Geen windeieren De toegenomen belangstelling voor kunst heeft de Zweedse ar tiesten geen windeieren gelegd. In Zweden, dat 8,4 miljoen inwo ners telt, staan 3.200 officieel ge registreerd als kunstenaar, en in Stockholm zijn bijna 200 kunst handels. Geregistreerde schil ders en beeldhouwers kunnen, of ze nu verkopen of niet, een beurs van 40.000 kronen, zo'n 13.000 gulden, aanvragen uit een speciaal fonds, al kunnen ze dat niet twee jaar achter elkaar doen. Van de 2.300 aanvragen vorig jaar werden er 548 toegekend. Dyhlen van Sotheby zegt dat de kunsthandel vijf jaar geleden opbloeide toen een derde vei linghuis van naam, Beijers, zich in Zweden vestigde. "Er gebeurt een hele hoop inde Zweedse kunstwereld. Heel veel jonge kunstenaars hebben exposities en hun werk wordt ook ver kocht". f BRUSSEL - "Ik heb alle begrip voor de wens van Neder land om verder te gaan dan de Europese normen. Maar ik schaam me absoluut niet voor het compromis dat nu op tafel ligt. Natuurlijk had ook ik graag gezien dat de normen scherper waren gesteld, maar het betere wordt al gauw de vijand van het goede". door Hans de Bruijn In het conflict tussen de Neder landse milieuminister Ed Nijpels en de Europese Commissie over het belastingvoordeeltje dat de eer ste wil geven aan kopers van 'scho ne' auto's, speelt mr. Laurens-Jan Brinkhorst als directeur-generaal voor het milieubeleid van de Com missie een centrale rol. Het is een rel geworden die vol gende maand voor het Europese Hof van Justitie zal worden uitge vochten. Met de visie achter Nij pels' plan heeft Brinkhorst eigen lijk niet eens zoveel moeite. "Het Nederlandse milieubeleid ken merkt zich door een grote mate van bevlogenheid", zegt hij zelfs. Maar als topambtenaar van de Europese Commissie moet hij ook rekening houden met de harde Eu ropese politieke werkelijkheid. Hoe nobel de bedoelingen van Nij pels ook zijn, hij zou er immers wel eens het tegenovergestelde mee kunnen bereiken, zo waarschuwt Brinkhorst. Toen in 1985 de Europese nor men voor de uitstoot van schadelij ke stoffen door auto's werden aan vaard, liet Frankrijk ondubbelzin nig weten alleen in te stemmen als "de eenheid van de markt zou wor den bewaard". Dat betekent dat lidstaten geen eigen normen zou den gaan aanleggen. Daarmee zou immers de auto-in dustrie geconfronteerd kunnen worden met overal verschillende eisen. De kwetsbare Franse autoin dustrie voelde de bui al hangen. Het besluit moest toen nog bij una nimiteit moest genomen, en om het Franse fiat te krijgen gingen de an dere landen door de bocht. "Als we toen al de (in 1986 vast gestelde) Europese Akte hadden gehad, waarbij meerderheidsbe sluiten mogelijk werden, dan had den we nu waarschijnlijk in een heel andere situatie gezeten". Nu hebben de lidstaten zich erbij moe ten neerleggen dat de normen voor de uitstoot vyf jaar onveranderd zullen blijven. Veel slechter Daarom stelt Brinkhorst dat het eenzijdig openbreken van het ak koord door Nederland de hele af spraak op de helling kan zetten. "Dat zou uit milieu-oogpunt veel slechter zijn dan wat we nu heb ben". De (Franse) auto-industrie zou dan wellicht nog minder ernst maken met de produktie van scho ne auto's. Brinkhorst erkent dat de Eu ropese autoindustrie te laks is ge weest bij het omschakelen op de produktie van schone auto's. Nu anderen (Japan, de VS en ook Duitsland) het voorbeeld geven moet men wel. Dat is duur. "Maar ik ben ervan overtuigd dat de situa tie over drie jaar anders is. Dan le vert de hele autoindustrie schone auto's". Minister Nijpels wil in Neder land liever de strengere Améri- kaanse normen toegepast zien. Voor kleine auto's die daar aan vol doen wil hij zijn belastingvoordeel tje van 850 of 1700 gulden toeken nen. Maar volgens Brinkhorst zijn die Amerikaanse normen helemaal niet zoveel beter. "De Europese komen daar dicht bij in de buurt. Het is niet waar dat Europese auto's viezer zijn voor het milieu dan de Amerikaanse. Maar ons uitgangspunt was dat het effect van de maatregelen voor het Europese milieu hetzelfde moest zijn als de Amerikaanse maatrege len voor het milieu daar. En dat is gelukt". De oud-staatssecretaris voor buitenlandse zaken, oud- D'66-leider en oud-EG-ambassa- deur in Japan vindt dat de auto zaak geen symbool van het Eu ropese milieubeleid mag worden. "Dat zou een ontzettende versmal ling betekenen. Er zijn belangrij ker zaken, zoals de afvalproblema- tiek", aldus Brinkhorst. Japan Critici van het EG-beleid zeggen dat andermaal bewezen is dat eco nomische belangen (nu van de au toindustrie) het steeds weer win nen van het milieubelang. De EG- commissaris voor concurrentie Leon Brittan zei onlangs zelfs dat alles in de EG ondergeschikt moet worden gemaakt aan de vrije han del. Brinkhorst bestrijdt dat, maar vindt ook niet dat industrie en milieu per definitie vijanden zijn. "De beste bedrijven voeren vaak ook het beste milieubeleid. Dat is immers ook kosteneffectief. Kijk maar eens naar wat Nissan en Toyota in Japan hebben gedaan. Die zijn daar veel eerder mee be gonnen dan wij hier in Europa. We hebben hier in de industrie veel te lang alleen maar naar factoren als arbeid en kapitaal gekeken. Het milieu was een sluitpost. Vandaar dat we in Europa opgescheept zit ten met de afvalbergen en de Lek- kerkerken. Dat begint men nu pas goed in te zien". Het milieubeleid begint inder daad eindelijk de plaats in het EG- beleid te krijgen die het verdient. Nu het Europese integratie- proces ('1992') goed op gang is, heeft de nieuwe Europese Commissie het milieubeleid zelfs bovenaan haar prioriteitenlijstje voor de komende vier jaar gezet. Er moet meer geld beschikbaar komen om het Europese milieu schoner te maken. Nu besteden de lidstaten samen 1,5 procent van hun gezamenlijke bruto-produkt aan milieumaatregelen, dat is zo'n 100 tot 125 miljard gulden per jaar. Maar de vervuiling kost ons onge veer drie maal zoveel. "Ik vind dat we op Europees vlak duidelijk vooruitgang hebben geboekt", zegt Brinkhorst desondanks, "vooral op het punt van de bewustwording en de milieu-wetgeving. Het gaat er nu om het milieubeleid in andere beleidsterreinen te integreren". De landbouw is daarvan een goed voorbeeld. Die is altijd alleen maar Brinkhorst: "Je kan nu eenmaal niet vergeten dat milieubeleid in be langrijke mate internationaal beleid is". (foto gpd) als produktie-sector beschouwd. Bij de beheersing van de land- bouwproduktie werd alleen maar gekeken naar de nadelen van de boterbergen, melkplassen en vleesvoorraden. Maar nu begint men langzamerhand te beseffen dat de landbouw ook een grote rol speelt in het milieubeleid. Neem het voor Nederland acute mestproblemen. "Dat is bijna on oplosbaar geworden", geeft Brink horst toe. "In geen enkel EG-land wordt momenteel tegelijk zoveel kunstmest als natuurlijke mest ge produceerd. Zo'n probleem moet daardoor breed aangepakt wor den". Nederland zal dat zelf moeten doen. Van de EG heeft het voor zo'n nationaal probleem weinig te verwachten. Die stelt alleen de nor men vast waaraan ook ons land moet voldoen. Behalve verminde ring van het aantal dieren in de landbouw ziet Brinkhorst alleen een 'oplossing' in het spreiden van de mest. Bijvoorbeeld door de mest uit Brabant, het grootste probleemge bied, 'uit te rijden' in het noorden van Belgie. Dat is dus het verplaat sen van het probleem naar andere landen. Maar gezien de omvang van het probleem vindt Brinkhorst dat geen verkeerde uitweg. Een structurele oplossing is het natuur lijk niet. Brinkhorst somt een aantal prio riteiten voor het Europese milieu beleid van de komende jaren. Het milieu in de derde wereld, de pro blemen van de tropische regen wouden, het broeikaseffect en de aantasting van de ozonlaag staan bovenaan zijn lijstje. Ook zullen de EG-landen meer gegevens over het milieu met el kaar moeten gaan uitwisselen. Nu werkt men langs elkaar heen. En veel van de gegevens zijn boven dien afkomstig van Amerikaanse satellieten. Brinkhorst zou graag zien dat de EG een eigen milieu-sa telliet zou krijgen. Dat zou sneller optreden mogelijk maken. Zuid-Europa Een andere prioriteit noemt hij het milieu in de landen rond de Mid dellandse Zee. Die zijn de laatste jaren economisch sterk in ontwik keling. "We moeten ervoor waken dat het zuiden niet de weg van Noord-Europa in de jaren '60 op gaat, waarbij de ongebreidelde groei ten koste is gegaan van het milieu". Toch wil Brinkhorst er rekening mee houden dat Zuid-Europa veel minder heeft bijgedragen aan de huidige milieuproblemen op ons continent. De zure regen is een vooral Noordeuropees probleem. Daarom kan de EG wat hem betreft ook wat soepeler zijn tegenover de zuidelijke EG-landen. Zo kreeg Spapje tien jaar langer de tijd om zich aan te passen aan de normen voor de uitstoot door grote stookinstallaties dan de rest van de EG. Hier gebeurde hetzelfde als bij de discussie over de schone auto's in 1985: alleen onder die voorwaar de wilde Spanje akkoord gaan met de strenge uitstoot-normen. "Een aanvaardbare concessie", aldus Brinkhorst. "Je kan nu een maal niet vergeten dat milieube leid in belangrijke mate internatio naal beleid is. Je hebt eerst interna tionale afspraken nodig. Dat is ver velend voor landen met acute pro blemen, maar het is nu eenmaal niet anders". Hij naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Die biedt de beste oplossing voor persoonlijke leningen tot fl. 30.000,-. Vlot in orde gemaakt en geheel op de persoonlijke situatie afgestemd. Bovendien is de rente laag en zijn de aflossingsvoorwaarden GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 soepel. Bent u ook op zoek naar zo'n plezierige lening? Kom gewoon even praten. Op werkdagen van 9.00-12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Bellen voor nadere informatie kan natuurlijk ook. aiiussinysvuui Nu de minister van justitie een onderzoek laat instellen naar mogelijke godslastering in het boek 'The Satanic Verses' van de Britse schrijver Salman Rushdie, is de Bond tegen het Vloeken erg benieuwd of dit ook invloed heeft op het beleid ten aanzien van godslasterlijke publikaties en uitzendingen in eigen land. "Het bestuur", zo staat in een brief van de bond aan de minis ter van justitie, "kan geen oor deel geven over de inhoud van dit boek, dat volgens de pers he vige commotie onder gelovige moslims veroorzaakt". Wel vraagt het de minister, bij het on derzoek te betrekken "dat ook de God van de Bijbel helaas vrij re gelmatig in allerlei publikaties en radio- en tv-uitzendingen wordt beledigd". De bond wil graag van de minister horen of hij van plan is het beleid en de wet zo by te stellen dat ernstige vormen van godslastering doel treffend kunnen worden tegen gegaan. Druk op Riaggs Van kerkelijke kant wordt druk op de Riaggs (regionale in stellingen voor ambulante geeste lijke gezondheidszorg) uitgeoe fend. om meer 'geestelijke zorg in bijbelse zin' te verrichten. Zo wil men dat alle Riaggs een pastor aanstellen, een geestelijke met speciale scholing voor hulpverle ning. Binnen de gereformeerde gezindte zou men een eigen Riagg willen oprichten. Dat meldt het maanblad voor de ambulante geestelijke ge zondheidszorg 'Gazet' in het fe- bruari-nummer, gewijd aan het thema 'Riaggs en religie'. In correspondentie met de lan delijke vereniging van Riaggs wordt er van kerkelijke kant op gewezen dat in de ziekenhuizen in ons land ongeveer 500 pasto res werken en bij de Riaggs op dit ogenblik 3. Feit is echter dat de overheid de kosten van pasto res bij ziekenhuizen voor haar re kening neemt en bij de Riaggs niet. De landelijke vereniging vindt dat de cliënten van een Riagg, in tegenstelling tot zie kenhuispatiënten, mobiel ge noeg zijn om zelf naar een geeste lijk verzorger te gaan. En die zijn buiten de Riaggs voldoende be schikbaar. De weinige pastores die bij een Riagg in dienst zijn noemen hun collega-ftulpverleners vaak' 'godsdienst-onkundig'. Hoewel de problemen van godsdienstige cliënten dezelfde zijn als van de anderen, wijzen de pastores erop dat een bepaalde groep mensen (actief gelovig) problemen slechts wil bespreken in een 'pastoraal kader'. Gevolg is bij voorbeeld dat de pastor bij een Amsterdams Riagg cliënten krijgt uit het hele land, die voor hun gevoel niet terecht kunnen bij deze instelling in de eigen woonplaats. Op dit ogenblik kent ons land één Riagg waar religie een be langrijke rol speelt, namelijk de landelijk werkende Joods Am bulante Geestelijke Gezond heidszorg. Bij deze instelling is voor vragen van religieuze en geestelijke aard en voor bijscho ling van hulpverleners op dit ge bied een rabbijn aanwezig die zelf niet aan hulpverlening doet. De directeur van deze Riagg, J. Elzas, acht dit model bruikbaar voor andere Riaggs in een ver zorgingsgebied met sterk reli gieuze inslag. Onder het motto 'Wij willen bij de Riaggs gem zijkamertje voor de gereformeerde gezindte' is een aantal kerken van plan een eigen, officieel erkende Riagg op te richten. De aanvraag daartoe moet nog bij de overheid worden ingediend. 'De Poort' Nu is er al een niet-erkende in stelling voor hulpverlening, 'De Poort' in Schiedam. Directeur J. van der Wal maakte in een ge sprek met 'Gazet' duidelijk dat zijn achterban die hij schat op 600.000 mensen - alleen gehol pen wil worden door actief gelo vige hulpverleners van dezelfde gezindte. Uit gesprekken met betrokke nen blijkt ook, dat voor actief ge lovigen de psychiatrie en haar methoden strijdig kunnen zijn met hun opvattingen. De pasto rale hulpverleners zeggen daar over, dat de psychiatrische me thoden, die toch nodig zijn voor behandeling van deze mensen, dan in bewoordingen van hun geloof moeten worden vertaald. In een redactioneel commen taar vraagt het blad van de Riaggs zich af of er nu sprake is van 'herzuiling' in Nederland en van een trend tot 'ontsecularise- ring'. Maar een Riagg-pastor stelt: "Tien jaar geleden is er een scheiding ontstaan tussen hulp verlening en godsdienst. Tegen woordig merk ik dat godsdienst vanzelfsprekend van invloed kan zijn op achterliggende pro blemen". (Wie het februari-nummer van de 'Gazet' wil ontvangen, kan zich wenden tot de redactie, postbus 8400, 3503 RK Utrecht, 030-885959). Open dag zersgracht 105) houdt op zater dag 4 maart van half 11 tot 3 uur open dag "voor al degenen die eens een blik willen werpen in de theologische keuken". Docenten en studenten geven een aantal, speciaal voor deze dag opgezette colleges over alle mogelijke onderwerpen, zoals de relatie jodendom-christendom, vrouwenstudies en theologie, de Acht Mei-beweging, liturgie, theologie en massamedia, filoso fie, kerkgeschiedenis en spiritu aliteit. De bibliotheek is de hele dag open. In het pauze-program ma is er een optreden van de ko ren van de universiteit. Leiden. Dr. W. J. Ouweneel spreekt vrydag 24 februari om 8 uur in de Streekschool aan het Lammenschanspark 1 in Leiden over 'Gezalfd met de Heilige Geest'. Dit is de tweede lezing in een serie van vier over 'De Heili ge Geest'. (Contactadres voor de ze lezingen: E. B. de Jong, Fal- jerilstraat 2, 2334 CM Leiden, 071-175383). Wilde Ganzen. Vorig jaar ontvingen de 'Wilde Ganzen' voor hun oecumenisch hulp werk in totaal bijna f. 4,5 miljoen. In 1987 was dat iets meer dan f. 5 miljoen. De zondagse vluchten brachten vorig jaar meer op, maar de giften ter vrije beschik king waren iets minder en de na latenschappen beduidend min der. Kwam in 1987 uit nalaten schappen een bedrag binnen van bijna f. 1,5 miljoen, vorig jaar was dat ongeveer f. 800.000. Op alle inkomsten werd slechts 6 procent ingehouden om alle kosten te dekken. Ook dit jaar wordt dit percentage aange houden. Hervormde Kerk: beroepen te Amsterdam kandidaat me vrouw D. Tapje aldaar, te Nieuw- poort kandidaat J. Flikweert Reeuwijk. Evangelisch-Lutherse Kerk: aangenomen naar Den Helder (voor deelwerk) proponent (kan didaat) mevrouw C. Verwaal- Hübner Amsterdam. Baptistengemeenten: beroe pen te Almelo kandidaat G. J. Goessens Meppel, pastoraal me dewerker te Hoogeveen. Zuidafrika. Een delegatie van de blanke Nederduits Gere formeerde Kerk in Zuidafrika heeft er by minister Adriaan Vlok van wet en orde voor ge pleit dat mensen niet langer zon der vorm van proces worden vastgehouden. Klooster. Ongeveer 100 jon ge joden bezetten gisteren een rk kerk in het centrum van het oude Brussel uit protest tegen het klooster van de Karmelietessen in Auschwitz. Zij verwijten de Rooms-Ka- tholieke Kerk dat ze zich niet houdt aan het Akkoord van Ge- nève van 1987 tussen het Joods Wereldcongres en vier kardina len. Volgens dit akkoord zou het klooster vóór 22 februari dit jaar van het terrein van het voormalig concentratiekamp zijn verdwe-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2