Voorkom verslaving, speel 'Verslingerd' 'Parfum moet iemand staan' Budgetwijzers over kleedgeld en oppasvergoeding iSs: IachtergrqndI Nieuw spel voor tieners Inwendige van mens in beeld Moslims in rep en roer PAGINA 23 Eindredactie Paul de Tombe- telef. 071 - 161442/161412 PAGINA VOOR JONGEREN Leerlingen van de Pacelli School in Leiden vermaken zich prima met het nieuwe spel 'Verslingerd'. (foto Wim Dijkman) slaafd. Iedereen weet wel wat de ern stige gevolgen kunnen zijn als je verslaafd raakt. Het kan zowel voor jezelf als voor je omgeving een hoop problemen geven. Hoe je verslaving moet voorkomen is minder bekend. Het is natuurlijk makkelijker om niet verslaafd te raken als je in de gaten krijgt hoe dat gebeurt. Met behulp van Ver slingerd wordt dat in vereenvou digde vorm duidelijk gemaakt. Computeren Het spel moet met minimaal drie personen worden gespeeld. Alle spelers krijgen een overzichts kaart, een soort bingokaart, met daarop tekeningen die zes ver schillende verslavingen uitbeel den: computeren, televisie kij ken, eten of snoepen, merkkle ding kopen, roken en drinken. Op het spelbord staan drie cir kels, een grote, een middelgrote en een kleine. Je begint in de kleine cirkel en je moet er voor zorgen in die cirkel te blijven. Dan is de kans groot dat je het spel wint. Net als in je leven kom je in dit spel ook in situaties terecht die je tot verslavend gedrag kunnen verleiden (bijvoorbeeld als je je onrustig voelt of je herinnert de sfeer van iets). Deze situaties op tijd herkennen is het begin van het tegengaan van verslaving. parfum. Het is ooit begonnen als eau de cologne en heeft zich met allemaal andere grondstoffen ontwikkeld tot parfum. We leren ook over de ontwikkeling van beroemde merken als Dior en Yves Saint Laurent. Hoe zo'n merk zo bekend i Neus "Elk groot merk heeft tenminste één neus in dienst. Dat is iemand die het parfum ontwikkelt", al dus Hurkmans. Hij legt uit: "een neus is een genie dat geuren kan combineren. Die mensen wor den ontzettend goed betaald. Stel je wil een bepaald soort geur; zacht, bloemig, voor de avond. Met die gegevens stap je r de fabriek en de 'neus' gaat ,n zit ge- de hele dag aan allerlei dan aan de slag. Zo'n r flesjes te ruiken rechts te mengen". Als je de parfumerieopleiding gaat doen hoef je geen 'neus' te zijn. In de cursus gaat het erom dat je een bij iemand passend parfum kan vinden. Als een klant aan een verkoopster vraagt om een houtachtige geur, voor overdag en 's avonds, moet zij na tuurlijk wel met zo'n geurtje op de proppen kunnen komen. "De kreet is altijd: een parfum staat iemand. Een geur werkt bij iedereen anders uit, en bij een bepaald type moetje dan ook een bepaalde geur zoeken", legt Hurkmans uit. De parfumerie-opleiding is geen cursus voor schoonheids specialiste of kapster. "Maar je moet wel veel van haarproduk- ten en make-up afweten om de mensen ook op die terreinen ad vies te kunnen geven", aldus Ma- tret. "Als iemand een gevoelige huid heeft, of allergisch is voor bepaalde produkten moet je na tuurlijk wel kunnen helpen". In de les wordt v tisch gewerkt. Af en toe n de leerlingen (in de klas va tret zitten 3 mannen en 5 wen) zelf wat make-up en jes mee waarmee dan wor Geld en jongeren, hoeveel betaal je ze voor een avondje oppassen en wat is een rede lijk bedrag aan kleedgeld? Voor veel ou ders en andere volwassenen is het een voortdurend terugkerend probleem. Je moet kinderen leren financieel op eigen benen te staan maar waar liggen de gren zen. Om die volwassenen een aantal richt lijnen te geven, heeft het Nibud, het natio naal instituut voor budgetvoorlichting, twee budgetwijzers uitgegeven; één over kleedgeld en één over oppasvergoeding. De beide brochures zijn bedoeld als richtlijn. Dat het Nibud daarbij af en toe de realiteit een beetje uit het oog verliest, blijkt uit het voorbeeld dat wordt gegeven in de budgëtwijzer voor kleedgeld. Spij kerbroeken voor zestig gulden trof je mis schien een aantal jaren geleden nog overal aan, tegenwoordig zijn ze schaars. Voor een beetje spijkerbroek ben je toch al gauw het dubbele kwijt. Hetzelfde geldt voor winterjacks van tachtig gulden. Als het Ni bud daarbij een adres had vermeld, was de winkel waar ze die jassen verkopen waar schijnlijk binnen de kortste keren door de voorraad heen. Natuurlijk gaat het hier maar om voorbeelden maar toch was het niet vreemd geweest als deze wat meer wa ren aangepast aan de moderne normen en waarden. De brochure over oppasvergoeding is wat dat betreft wat realistischer. Er wordt een duidelijk onderscheid gemaakt in de leeftijd van de oppasser en de kinderen op wie wordt gepast. Iemand van 18 betaal je nu eenmaal wat meer dan iemand van 13 en een kind van drie vraagt meer aandacht dan een kind van acht dat de hele dag bui ten speelt. Bovendien is het éne kind het andere niet, de één heeft meer aandacht nodig dan de ander. Tevens worden aparte avond- en dagprij zen vermeld. Een avondoppas die lekker de hele avond met een zak chips voor de te levisie hangt terwijl de kinderen liggen te slapen, krijgt natuurlijk minder dan ie mand die overdag oppast en voortdurend met de kinderen in de weer is. Een apart hoofdstukje is in de brochure opgenomen over schoonmaakvergoedin- gen (als je tijdens het oppassen ook huis houdelijke klusjes verricht), kinderen die bij de oppas thuis worden gebracht en eet- vergoedingen (als de kinderen ook bij de oppas eten). Wat het eerste betreft, gaat het Nibud uit van het uurloon van een huis houdelijke hulp. Dit ligt ergens tussen de tien en vijftien gulden per uur en deze prij zen kunnen doorberekend worden in de oppasvergoeding. Wat redelijk is hangt dus af van een hoop factoren. Wat betreft het kleedgeld wordt ouders en hun kinderen aangeraden een lijst samen te stellen van alles wat zoon- of dochterlief in een jaar zoal moet kopen. Daarbij moet rekening worden gehouden met de geschatte gebruiksduur. Een win terjas gaat bijvoorbeeld wel twee jaar mee, terwijl schoenen soms na een half jaar al zijn versleten. Al die bedragen worden bij elkaar opgeteld en gedeeld door twaalf, waarna het kleedgeld per maand overblijft. De budgetwijzers kosten ƒ1,50 per stuk (inclusief verzendkosten) en zijn te bestel len door het bedrag over te maken op giro rekening 368700, ten name van het Nibud in Den Haag, onder vermelding van de titel van de gewenste budgetwyzer. WÊmmmmmmmm i het spel door middel van i op situatiekaartjes vormgegeven. De spelleider leest die kaartjes langzaam voor en de bedoeling is dan om zo snel mogelijk te zeggen over welk soort verslaving het gaat. Wie het eerst reageert mag antwoord ge ven. Heb je het antwoord goed, dan mag je een plaats vooruit. Is het antwoord fout dan levert het verslavingsrisico's op en kan je verslingerd raken en vertraag je het spel door in een grotere cir kel terecht te komen. De bedoe ken voor je verslingering. De an dere spelers bepalen of die ma nier goed of fout is. Ingewikkelder Als je in het spel verslaafd raakt, kan je daar, soms met hulp van anderen nog vanaf komen. Daar naast zijn er ook nog kaartjes met andere opdrachten waarmee het spel, afhankelijk van de deelne mers, ingewikkelder kan worden gemaakt. Bovendien is het mo gelijk om het spel bijvoorbeeld buiten met een grote groep te spelen. Deze variatiemogelijkheden staan allemaal in een boekje dat bij het spel is gevoegd. Ook staan daar de spelregels en achter grondinformatie in en bevat het een adressen-e 'Janzeuven geeft plaatsen in Zuid troductie-avonden over het nieuwe spel 'Verslingerd'. De bijeenkomsten zijn bedoeld voor iedereen die met tieners te maken heeft. Dat kunnen jeugdsoosbegeleiders of lera ren zijn, maar ook mensen van sportverenigingen. In Leiden wordt deze avond op 6 maart gehouden. Mensen die interes se hebben moeten zich min stens tien dagen van te voren opgeven bij Janzeuven. tele foon 070-469231. MARIJN VAN GELDER I ue enurme cuiu- zijn boek hele- Een schrijver schrijft een boek. Hij is zelf moslim geweest en in zijn boek komt een passage voor waarin enkele dames die in een bordeel werken voor de grap de de profeet Mohammed aanne men. Het boek wordt in Groot- Brittannië uitgegeven en opeens spreekt iedereen over die paar alinea's. Salman Rushdie is met zijn boek The Satanic Verses (De Duivelsverzen) in een klap be roemd èn berucht geworden. Zelf vindt hij motie rondom maal niet leuk. vrouw ergens dergedoken uit angst aanslag. De Iraanse leider, aya tollah Khomeini, heeft immers de moslims opgeroepen de schrijver van het voor hen zo be ledigende boek van het leven te beroven. Daarvoor is een specia le girorekening in Iran geopend. Degene die Salman Rushdie om het leven brengt, kan rekenen op een leuk bedrag: 11 miljoen gul den. Mocht de moordenaar bij deze 'heilige' aanslag om het le ven komen, dan is hem het voor land van het martelaarschap be loofd. Salman Rushdie reageerde eerst door te zeggen dat iedereen recht heeft op vrijheid van me ningsuiting. Vele voorgangers namen ook andere geloven op de korrel. Maar in het afgelopen weekeinde krabbelde hij terug. Hij bood zijn excuses aan en be tuigde spijt aan de moslims voor de pijn en het verdriet die zijn boek in de islamitische wereld teweeg had gebracht. Dat was nooit zijn bedoeling geweest. De ayatollah was echter niet tevreden. Hij nam geen genoe gen met de excuses en vond nog steeds dat Rushdie naar 'de ver doemenis' moest worden ge stuurd. Andere moslims - de ge matigden - vonden het wel ge noeg zo. Dat Irans geestelijk lei der er behoorlijk de wind onder had, bleek wel uit de in het begin wat voorzichtige reacties van verschillende landen. Tenslotte hakten de EG-lan- den de knoop door. Ze hebben hun ambassadeurs voor nader overleg uit Teheran teruggeroe pen. Zweden en Noorwegen wil len het Europese voorbeeld vol gen. Vandaag verscheen er in de landelijke dagbladen een adver tentie van Nederlandse schrij vers, journalisten, uitgevers, in tellectuelen en kunstenaars, waarin zij om de bescherming van Rushdie vragen. Zweden en Noorwegen volgden het Europe se voorbeeld. In Groot-Brittannië en in heel de wereld is het boek van Rush die nog steeds hèt gesprek van de dag. Ondanks zijn excuses houdt de schrijver zich schuil en staat 24 uur onder politiebewa king. De Britten weten echter ook weer een beetje humor in het hele gebeuren te brengen door een oproep van het Britse blad People, een van de kranten van de uitgeversgigant Robert Max well. Het blad wil 22 miljoen gul den uitloven aan degene die aya tollah Khomeini 'enige bescha ving zou kunnen bijbrengen'. Ondanks alle grappen en grol len die er de laatste dagen over deze kwestie de ronde doen, is de hamvraag of een land zich moet onderwerpen aan de 'terreur' van een man die zegt dat in een boek het geloof van minder dan een kwart van de wereldbevolking belachelijk wordt gemaakt. Daarbij stellen velen zich de vraag of avatollah Khomeini zélf wel het boek heeft gelezen. Het boek van Salman Rushdie is na- Ayatollah Khomeini (archieffoto) melijk in geen enkel land gepu bliceerd, waar de moslims boos de straat op gingen. Niet in Iran, niet in Pakistan en niet in India. Politieke experts zeggen dat de 88-jarige Khomeini de laatste tijd moeite heeft om de wat mo dernere stroming binnen de re gering in toom te houden. Hij zou het incident Salman Rushdie misschien wel met beide handen hebben aangegrepen om deze groep mensen de stuipen op het lijf te jagen. MARJOLIJN IN 'T HOUT - "Je loopt de kantine in. Voor de bar staan veel mensen". -"Stop!, Drinken". -"Nee, fout. Ik zal de zin afma ken. Ze staan hard te juichen, dus jij gaat ook tv kijken. Het antwoord is dus televisie kijken, je moet een fiche op roken zet ten". (Eventjes later.) -"Blauw, je moet een anti-verslingerkaart pakken en voorlezen". -"Soms kun je je verslingering voor een andere, gezondere in ruilen. Bijvoorbeeld hardlopen voor tv kijken. Waarvoor kun jij jouw verslingering inruilen"? -"Eh. Meer gaan lezen in plaats van op de computer spelen". -"Ja, dat is goed. Je mag weer terug naar een kleinere cirkel". Dit zou je kunnen horen als je met een aantal vrienden of vrien dinnen het spel 'Verslingerd' speelt. Een nieuw spel dat, zoals de naam al zegt, over verslinge ring gaat. Dat is wat er met je ge beurt voordat je ergens aan ver slaafd raakt. Medewerkers van Janzeuven, centrum voor jeugdwerk in Zuid-Holland, willen met behulp van dit spel laten zien dat je ook aan andere dingen dan aan ro ken, drinken en drugs verslaafd kan raken. Zoals aan het kopen van merkkleding, eten, televisie kijken en het spelen op een com puter. Met dit in het achterhoofd heeft Janzeuven het nieuwe spel ontwikkeld. Bingo Op zich is Verslingerd een dood gewoon spel voor jongeren van 10 tot en met 14 jaar. Het heeft wat weg van bingo en mens erger je niet. Maar als je het vergelijkt met andere spelen dan zit er toch een duidelijk verschil in. De be doeling is om met behulp van dit spel spelenderwijs tieners te la ten zien wat verslaving uitlokt en hoe je het kan voorkomen. Verslingering is in tegenstel ling tot verslaving een leuke af- wisseling van de dagelijkse din gen, maar je kunt nog heel mak kelijk zonder. Neem nou bijvoor beeld roken. In het begin is ro ken spannend en misschien wel prettig, maar op een gegeven mo ment is de lol er van af en rook je alleen maar uit gewoonte. De si tuatie is dan omgedraaid. Span nend of prettig is roken niet meer. Je gebruikt je sigaretje als steun bij spanning of problemen en na verloop van tijd ben je ver- LEIDEN/BODEGRAVEN - Ben je het oriëntale type, met wat citrus en topnoot? Heb je een uitgesproken karakter? Of voel je meer voor een houtcomplex, met peper en specerijen voor de moderne man? Wat dacht je van een melange van viooltjes en se ring, met op de achtergrond een vleugje muskus? Nee, dit is geen stukje over een oplei ding voor tuinman of kok. Het gaat om de parfumerie- vakopleiding die je op 25 plaatsen in Nederland kunt volgen. door Wytzia Soetenhorst Matret 't Hart (18) volgt deze drie jarige opleiding aan het Instituut voor Middenstands Ontwikke ling (IMO) in Bodegraven. Ze is nu een half jaar bezig en wil graag een eigen parfumeriezaak beginnen. Daarvoor moet ze zich eerst door allerlei droge theorie- vakken heen worstelen. Manage ment en vakkennis over de de tailhandel zijn onderdelen van de cursus. "Daar ben ik niet zo enthousiast over. We hebben net de eerste lessen vakkennis ach ter de rug, en die vond ik erg saai. Management hebben we nog niet gehad, dat komt helemaal aan het eind". Matret heeft haar leao-diploma op zak, maar vond dat ze daaraan niets had. Parfums interesseer den haar en ze besloot naar het IMO te stappen. Doordat ze tijd genoeg heeft, doet ze de oplei ding wat sneller. In twee jaar hoopt ze het vakdiploma op zak te hebben. "Ik ga nu vijf uur in de week naar school. Parfumerie beslaat twee uur in de week, de andere drie uur staan voor eco- Leerlinge Matret 't hart en organisator Rob Hurkmans: "Bij i nomische en administratieve vaardigheden". Rob Hurkmans is de 44-jarige organisator van de cursussen. Hij vertelt dat je vroeger voor ie der vak een apart diploma moest halen. Sinds een paar jaar is een enkel ondernemersdiploma gel dig voor de hele detailhandel. Stel je voor dat je bijvoorbeeld een ijzerwinkel wil beginnen. En de opleiding voor dat diploma is alleen in Groningen, terwijl jij in Maastricht woont. Nu is in Maastricht wel een opleiding parfumerie. Die doe je dan en je haalt na een paar jaar het diplo ma. Daarna begin je lekker een ijzerhandel. "Dat klinkt misschien wel raar", zegt Hurkmans, "maar er staat wel ergens op het inschrijf formulier dat je 'gericht' moet studeren. Daarmee bedoelen ze datje toch wel kiest voor een on dernemersdiploma waarmee je later verder wil. Je kunt de men sen natuurlijk niet dwingen, dus er zullen genoeg mensen niet ge richt aan zo'n studie beginnen" Na de droge theorievakken leert Matret nu meer over par-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23