Vander aer den intens blij met etappewinst Fortuna en VW ontslaan trainer SpoobPtTV Geslaagde rentree van Hiele in Kuip De Mos bijna rond met KV Belg krabbelt overeind in Italië Handballers weer onmachtig Weer tumult bij AZ-DS Van Doorneveld en Van Veen 'botsten' bij eredivisieclubs Loffeld (Elinkwijk) ldest voor carrière bij Utrecht Damkwartet verovert wereldbeker WOENSDAG 22 FEBRUARI 1989 SPORT PAGINA 17 ROTTERDAM (GPD) - Joop Hie le heeft gisteravond voor het eerst sinds hij op 13 november van het vorig jaar in de wedstrijd tegen Ajax een ernstige knieblessure op liep, weer onder de lat gestaan bij Feyenoord. De 30-jarige doelman speelde mee bij de reserves van de Stadionclub, die voor de competi tie tegen FC Den Haag 2 moesten aantreden. Feyenoord 2 verloor het duel met 1—2. Hiele had geen schuld aan de ne derlaag, want hij hield zijn doel ge durende de 45 minuten, dat hij in actie kwam schoon. Hoewel hij geen klachten had en zelfs zonder kniebeschermer speelde, had de medische staf hem geadviseerd nog geen hele wedstrijd af te wer ken. Hiele: „Mijn knie is deze week opnieuw getest en er bleek geen re actie te zijn gekomen. Ook na van avond voel ik niets. Maar de dokter (Dirk Stellinga, red.) heeft gecon stateerd dat mijn spieren, die ik door de vele trainingsarbeid van de laatste dagen zwaar belast heb, even rust nodig hebben. Vandaar die voorzichtigheid". Dat Joop Hiele na ruim drie maanden zijn come-back zou ma ken, was gisteravond op het terrein van de Sportclub Feyenoord dui delijk te merken. Radio, televisie en een deel van de landelijke sport pers had naast de enkele honder den toeschouwers plaatsgenomen op de tribune. De grote aandacht voor Feyenoords doelman, die naar zijn zeggen negen jaar geleden voor het laatst met de reserves had meegedaan, is niet zo verwonder lijk. De hamvraag waarover ieder een zich schijnt te buigen is im mers of Joop Hiele de man wordt die bij de resterende kwalificatie wedstrijden voor het WK in Italië de plaats zal innemen van de even eens aan zijn knie geblesseerde Hans van Breukelen. Vanzelfsprekend staat een terug keer in de hoofdmacht van Feye noord bij Hiele voorop, maar ook hij beseft dat de datum 26 april (Ne derland—Westduitsland) op ieders lippen ligt. „Ik hoop en denk het te redden. Aan de interland tegen de Sovjetunie denk ik absoluut niet. Maar als ik bij de eerstvolgende kwalificatiewedstrijd het doel van Oranje verdedig, zou dat schitte rend zijn en tegelijkertijd een belo ning voor het kleine groepje men sen, dat zich sinds november zo enorm intensief met mij bezig is", aldus Hiele. Zich blind staren op de ontmoe ting met de Westduitsers in de Kuip doet de viervoudig interna tional zich echter niet. Joop Hiele legt zijn lot geheel in handen van de dokter, die hem behandelt. „Stellinga's wil is wet", klinkt het vastberaden. „Alleen hij bepaalt in welke hoedanigheid en met welke snelheid ik zal terugkeren in het eerste elftal van Feyenoord. Pas daarna kunnen we verder kijken. M'n eerste wedstrijdje na drie maanden is me niet tegengevallen, maar ik ben natuurlijk nog lang niet topfit. Ik zal nog een aantal wedstrijdjes moéten spelen. Ik doe er alles voor. Morgenavond speel ik in de Kuip met de beloftes mee te gen Standard Luik. Zodra ik op mijn oude niveau ben terugge keerd en blijkt dat alles in orde is, geeft Stellinga me een seintje". Hiele gaat ervan uit, dat trainer Rob Jacobs daarna de Pool Henryk MECHELEN (GPD) - Mechelen- voorzitter John Cordier en coach Aad de Mos hebben afgelopen week een positief gesprek gehad over een langdurig dienstverband van De Mos met KV. De Haagse oe- fenmeester had een verlanglijstje ingediend met vier punten. De hui dige spelersgroep moet over lange re periode in tact blijven. Met name Lei Clijsters en Michel Preud'hom- me mogen niet vertrekken. Daar naast diende De Mos een lijst nieu we namen in, voornamelijk aanval lers, die de huidige selectie komen de seizoenen dienen te versterken. De infrastructuur en de organisatie rond het stadion en de club dienen volgens de trainer te worden verbe terd. En zijn salaris moet worden Bolesta meteen naar de bank zal halen en de plaats onder de lat voor hem zal vrijmaken. „Ik heb een uit stekend contact met Jacobs. Tot op het moment dat ik moest afhaken was de relatie trainer-speler/ aan voerder ook heel goed. Jacobs heeft steeds tegen mij gezegd: neem de tijd, Joop. Als je fit bent, sta je er gewoon weer in". Spitsenduo Feyenoord-directeur Hans Kraay heeft zijn oog laten vallen op het Groningse spitsenduo Eykelkamp/ Meijer. De beide aanvallers, samen dit seizoen al goed voor zeventien competitie-treffers, zouden de op volgers moeten worden van Peter Houtman en René Hofman, die net als Kenneth Monkou van Kraay naar een nieuwe club moeten uit kijken. Omdat FC Groningen een schuldenlast van enkele miljoenen guldens heeft, zou de nieuwe lei ding van de club niet onwelwillend staan tegen de verkoop van Eykel kamp en Meijer. De laatste is for meel nog eigendom van Ajax, dat aanspraak mag maken op maxi maal zeven ton aan transfergeld. René Eykelkamp staat ook hoog op het verlanglijstje van trainer Rob Jacobs, die voor elke linie mi nimaal één versterking wenst. Ja cobs heeft zijn nieuwe eenjarige verbintenis met de Stadion-club overigens nog steeds niet gete kend. De Rotterdamse oefenmees- ter wil van het bestuur meer duide lijkheid over de specifieke eindver antwoording bij de komst van een technisch directeur en heeft ook zijn twijfels over het nieuwe p.r.- beleid dat Kraay voorstaat, waarin hij aanzienlijk minder contacten met de pers zou mogen onderhou den. Bovendien zijn enkele finan ciële wensen van Jacobs (nog) niet gehonoreerd. Morgen praten Ja cobs en de clubleiding opnieuw met elkaar. Russin loopt in Westlandmarathon MAASSLUIS (ANP) - De West- landmarathon, die zaterdag 8 april voor de twintigste maal wordt ge houden, heeft een Nederlandse pri meur. Voor de eerste maal in de ge schiedenis van het nationale mara- thongebeuren zullen Russische deelnemers aan de start staan. Gis termiddag konden de organisato ren de komst van Sirje Ei- chelmann, een loopster die in 1988 een tijd van 2.37.46 achter haar naam heeft staan, bekend maken. AVOLA (ANP) - Een kleine overwinning kan een groot renner soms intens gelukkig ma ken. Dit was gisteren in de vierde etappe van de Siciliaanse Wielerweek het geval met Eric Vanderaerden. In Avola won het troetelkind van Peter Post de massasprint tegen Baffi en Bontempi. Patrick van Olpen onderneemt een schietpoging. De Bulgaarse verdedi ging ligt dwars. (foto anp> „Iedereen mag van mij deze over winning kleineren zo veel hij wil", sprak de stralende winnaar, „voor mij is deze van enorme betekenis. Wat telt is de kwaliteit van de te genstanders. Baffi is de snelste man van Italië dit moment. Hij werd onklopbaar geacht." Voor Eric Vanderaerden was dit het tweede teken van zijn herrijze nis als topcoureur in het nog zo korte seizoen. Op 12 februari won hij in Granada de slotetappe van de Ronde van Andalusië. Vorig jaar stuurde Peter Post de moreel geknakte Belg uit de Tour de France naar huis. De voorjaars klassiekers waren, mede door valpartijen, op mislukkingen uit gedraaid. In de Giro d'Italia en de Tour de France leed hij nederlaag op nederlaag. Tijdens de Tour liep hij een ontsteking in het scheen been op. De doktoren schreven vijf weken volledige rust voor en advi seerden Vanderaerden het na- i te gebruiken vuldige opbouw van jaar. „Zes maanden lang heb ik alle stress van me afgeschud." In de winter ontdekte de tand arts gebroken wortels in Van- deraerdens onderkaak. „Het was een gevolg van een ongelukje bij het motocrossen. Of die loskomen de sappen kwalijk voor mijn vorm waren weet ik niet, maar voor een toprenner zijn de kleinste dingetjes belangrijk." De topcoureur Eric Vanderaer den, winnaar van klassiekers, tijd ritten en massasprints, krabbelt langzaam overeind. De altijd koele vedette straalde in Avola een warmte uit als de Siciliaanse zon. „Zo'n sprint doet me goed. De klas siekers zijn mijn doel. Milaan-San- remo, Vlaanderen en Parijs-Rou- baix. Daar wil ik op het hoogste ni veau meespelen. Die daarna ko men zijn voor Van Poppel." STRAATSBURG (ANP) - Het Ne derlands zaalhandbalteam heeft ook de tweede wedstrijd in de hoofdronde van het WK-kwalifica- tietoernooi in Frankrijk verloren. In Straatsburg ging de ploeg van Ton van Linder gisteravond met ruim verschil ten onder tegen Bul garije: 26-33. Bij rust stonden de Bulgaren al op een comfortabele voorsprong (18-13). Door deze ne derlaag speelt Nederland hoogst waarschijnlijk zaterdag in Parijs om de elfde en twaalfde plaats te gen Israël. Nederland stelde tegen Bulga rije, de zwakste handbalnatie on der de Oostbloklanden, hevig te leur. Aanvankelijk leken de zaken zich positief voor de nationale ploeg te ontwikkelen. Onder aan voering van Paul van Noesel, met afstand de beste Nederlandse spe ler en voor de pauze alleen al goed voor zes treffers, nam Nederland na bijna een kwartier een voor sprong van 8-5. Henk Groener ver speelde in een kansrijke break-out op knullige wijze de bal en liep in een poging zijn fout te herstellen tegen een tijdstraf op. Kolaylukov benutte de uit deze situatie voort vloeiende strafworp. Achteraf bleek dit het breekpunt in de wed strijd. Bulgarije kwam vlot op gelijke hoogte (9-9) en kwam daarna niet meer in de problemen. Defensief maakte Nederland, dat ongeïnspi reerd oogde en in niets deed herin neren aan het gretige zevental dat eerder deze week Noorwegen klop te, een onthutsend zwakke indruk. De fysiek niet al te sterke maar technisch begaafde Bulgaren pro fiteerden keer op keer van de chaos in de Nederlandse dekking, en brachten de wedstrijd via de tus senstanden 20-13, 23-16 en 30-21 freewheelend tot een goed einde: 33-26. Zaterdagtweedeklasser Kat wijk heeft gisteravond een vriend schappelijke wedstrijd bij RCL met 2-1 gewonnen. Piet van Duyn scoorde de Katwijkse treffers te gen de een klasse lager spelende Leiderdorpers. ALKMAAR (GPD) - De ge schiedenis leek zich gisteravond in de Alkmaarse Hout even te herhalen. Met de beruchte wed strijd AZ-DS'79 van december vorig jaar nog vers in het geheu gen traden de reserveteams van beide clubs tegen elkaar aan. De balans van de wedstrijd: drie ro de kaarten en een fel bekritiseer de scheidsrechter. Volgens het arbitrale trio, dat onder leiding stond van arbiter Mulder, had het tumultueuze verloop van het duel tussen bei de eerste teams duidelijk met de acties van gisteren te maken. Eén van de grensrechters: „We konden het echt merken. De spe lers maakten constant opmer kingen tegen elkaar". In december ontaardde het du el tussen AZ en DS in een totale I chaos door een afgekeurd Alk- I maars doelpunt, een twijfelachti- I ge goal voor DS direct daarna en I de woedende reacties van het pu- I bliek. Scheidsrechter Jan van I Mierlo werd toen door een aantal I AZ-fans gemolesteerd. Bij de ontmoeting tussen de r tweede teams ontstond gister- I avond rumoer rond de derde aan 3 AZ toegekende strafschop. Na- 8 dat DS-speler De Wort de arbiter g voor de tweede keer een forse I duw had gegeven, kon deze ver- H trekken. Theo Kulsdom (DS'79) I na een elleboogstoot en Rini de I Meijer (AZ) na een duw jegens Kulsdom konden eveneens het I veld verlaten. Even dreigde er een opstootje. I Ook het publiek op de staantri- j bune begon zich ermee te be- I moeien. Maar in deze aflevering g van AZ-DS bedaarden de verhit- f te gemoederen weer snel. De wedstrijd eindigde in een S ruime 6-0 zege voor de Alkmaar- ders. VENLO (GPD) Hans van Doorneveld en Leo van Veen zijn gisteren met onmmiddellijke ingang ontslagen als trai ner van respectievelijk Fortuna en VW. In beide gevallen werd een vertroebelde werksituatie met de spelersgroep als reden opgevoerd. Van Doorneveld was aan zijn twee de seizoen bij Fortuna bezig, Leo van Veen werkte nog slechts enke le maanden bij het in degrada tienood verkerende VW. Beide trainers konden gisteren na de middagtraining direct hun biezen pakken. Bij Fortuna zullen de ta ken van Van Doorneveld, volgend seizoen in dienst van AZ, tot aan het einde van dit seizoen worden overgenomen door assistent-coach Coockie Voorn. VW wil vanaf nu een beroep doen op Sef Vergoos- sen. De jeugd-coördinator, die voor komend seizoen al voor MW heeft getekend, twijfelt echter nog of hij op de aanbieding in zal gaan. Gistermiddag om half zes - meteen na afloop van de eerste-elf- taltraining - ontbood VW-voorzit- ter Jeu Sprengers de oefenmeester bij zich om hem het voortijdige ontslag mee te delen. De stich- tingsraad van de club had het ont slag de avond daarvoor gefiatteerd. Leo van Veen tekende voor aan vang van dit seizoen een tweejarig UTRECHT (GPD) - Cees Lof feld (42) wordt de opvolger van Han Berger bij FC Utrecht. De oefenmeester van amateur- hoofdklasser Elinkwijk heeft een twee-jarig contract getekend bij de eredivisie-club. Loffeld: „Twaalf jaar liet ik mijn maat schappelijke positie zwaarder wegen dan een carrière in de voetballerij. Maar nu heb ik nog de mogelijkheid om een keuze te maken, over een paar jaar zou dat misschien niet meer kunnen". Volgens Hans Ooft, per 1 maart de nieuwe directeur bij FC Utrecht, heeft Loffeld de voor keur gekregen* boven de andere kandidaten Ab Fafié en Ton Pronk omdat hij een 'Utrechtse voorsprong' heeft. „Loffeld is be kend met de lokale verhoudin gen, zijn contacten met de ama teurclubs zijn prima, hij is ambi tieus en wil graag iets bewijzen in het betaald voetbal". Loffeld is de afgelopen twaalf jaar in dienst van hoofdklasser Elinkwijk, de club die hij een aantal keren naar de amateur landstitel leidde. De spelers groep van FC Utrecht reageerde positief op de komst van Loffeld. Vleugelverdediger Erik van der Meer: „Hij heeft een prima repu tatie, ik denk dat de club een goe de keuze heeft gemaakt". En Han Berger, over zijn opvolger: „Het belangrijkste, is dat er ie mand komt die het speciale ka rakter van FC Utrecht goed kan inschatten. Ik denk dat Cees Lof feld daar toe in staat is". contract bij VW. Sprengers, die ontkent dat de benarde positie op de ranglijst een rol heeft gespeeld bij het ontslag: „Er heerste al maandenlang een conflictsituatie tussen een deel van de groep en de trainer. Het dagelijks bestuur was de mening toegedaan dat de club hier op de lange duur blijvende schade van zou ondervinden. Ik leg de schuld absoluut niet alleen bij Van Veen. Wel is het zo dat Leo van Veen en VW botsten, twee ver schillende culturen. Dat was de ko mende maanden niet meer te lij men geweest". Wat nu exact de druppel is ge weest die de emmer deed overlo pen, wilde Sprengers niet zeggen: „Gisteren (maandag, red.) is het balletje pas gaan rollen. Er zou hier zeer veel verloren gaan, als dit con flict zou voortduren. Mensen in de club raakten gedemotiveerd en pi laren dreigden weg te vallen. Dat bracht het voortbestaan van de 1 club in gevaar, VW is namelijk voor een groot deel afhankelijk van de talrijke vrijwilligers. Wij zijn ervoor om het voortbe staan te garanderen, vandaar dat er ingegrepen moest worden. Dit VW gaat niet ontredderd ten on der, ook al zouden we degraderen. Maar een nieuwe start in de eerste divisie mèt Leo van Veen zagen wij absoluut niet zitten". Het was in Venlo al langer een publiek geheim dat het niet boter de tussen een groot gedeelte van het eerste elftal en Leo van Veen. Al in de voorbereiding op de com petitie botste zijn trainingsaanpak met de inzichten van Reynierse c.s. Een meningsverschil dat bleef voortsudderen en af en toe esca leerde als weer een speler (o.a. Reynierse, Roox) van de training werd weggestuurd. Ook het ver schil van mening over de taktiek dreef een wig tussen spelers en trainer. Van Veen wilde - mede op verzoek van het bestuur - de spel stijl een aanvallender tintje geven. Dat mislukte falikant, hetgeen overduidelijk tot uiting kwam in de stand op de ranglijst. Geen basis Hans van Doorneveld deed gister middag na ruim anderhalfjaar For tuna Sittard voor de laatste keer de prima trainer' deur van De Baandert achter zich dicht. Enkele uren eerder had de trainer van bestuurslid Pierre Schmeitz te horen gekregen, dat zijn aflopende dienstverband abrupt was verbroken. Volgens de officiële lezing, wegens „het ont breken van een basis tussen spe lersgroep en trainer om verder sa men te werken". Na de laatste plichtpleging, de middagtraining gisteren, drukte Hans van Doorneveld de selectie de hand en wenste de ploeg succes voor zaterdag en de toekomst. Ook de spelers, die tegen het eventueel aanblijven van Van Doorneveld waren en al geruime tijd voor de winterstop tégen Van Doorneveld en vöör Han Berger hadden ge stemd, kregen een hand. De onderlinge frictie vond wel zijn weerslag op het veld. Na de winterstop verzamelde de ploeg, die in de eerste competitiehelft furore maakte, welgeteld één punt. Er moest een zondebok worden ge vonden. „De beslissing om met on middellijke ingang te stoppen is niet genomen vanuit een conflictsi tuatie", aldus Hans van Doorne veld. „Het besluit is met weder zijds goedvinden en in het belang van de groep genomen. Als ik op mijn strepen was gaan staan, dan had ik zaterdag tijdens de derby Fortuna-MW gewoon op de bank gezeten. Maar het was beter hier een einde aan te maken. Ik hoop dat mijn voortijdige vertrek een positieve uitwerking heeft op de spelers". Alvorens Vanderaerden temid den van de sinaasappelboomgaar den in de vierde etappe van de Sici liaanse Wielerweek een einde maakte aan de Italiaanse heer schappij, waren de Nederlanders actief. Niet Johan van der Velde. De Brabander vertrok voor de start ziek naar huis. Zijn ploeggenoot Rob Kleinsman zat twee keer in een vluchtgroep. In de twaalf omlopen door Avola op een vlak en breed parkoers was ontsnappen schier onmogelijk. Teun van Vliet ondervond dit ook. Hij kwam voorop met de Italiaan Canzonieri, maar hield vrij snel in. De ploeg van leider Leali kon in de ze omstandigheden gemakkelijk controleren. Van Poppel, Lubber- ding en De Rooy assisteerden de Italianen met het oog op de aange scherpte sprint van Vanderaerden. Frans Maassen was met de ze vende plaats de beste Nederlander in de eerste etappe van de Ronde van Valencia (Spa). De rit, met start en finish in Altea, ging over 187 ki lometer. Winnaar werd de West duitser Andreas Kappes. De ploeg van Jan Raas is de enige Neder landse formatie die deelneemt. In de eerste etappe werden veel renners op grote achterstand gere den. De kopgroep, bestaande uit 34 coureurs, had een voorsprong van ruim drie minuten op de eerste achtervolgers. Het peloton arri veerde versnipperd aan de streep. CANNES (ANP) - Het Nederlandse damkwartet heeft in de Zuidfranse badplaats Cannes de wereldbeker veroverd. In de finale versloeg het nationale viertal de Sovjetunie met de verrassend hoge cijfers van 6-2. Europa A werd derde door de Vere nigde Staten met 5-3 terug te wij- De slotronde begon licht chao tisch. Nauwelijks zaten de groot meesters achter de borden of in het Palais des Festivals, waar ook het jaarlijkse filmfestival plaats vindt, begonnen werklieden hun werk zaamheden wat gepaard ging met veel lawaai. De door de FYanse hoofdarbiter Faugier voorgestelde onderbreking vonden de spelers niet noodzakelijk. Wel werd door het arbitrale trio een succesvolle speurtocht ingezet naar de „orde verstoorders". Het begin liet zich voor het Ne derlandse kwartet niet goed aan zien. Op drie van de vier borden speelden de Sovjet-grootmeesters een afwachtend soort omsingel- spel. Vooral het vierde bord, Wes- selink-Valneris, baarde de Neder landse equipe zorgen. Zeker toen Wesselink een afwikkeling moest toestaan die Valneris uitstekende kansen bood. Maar Wesselink deed zijn naam als verdediger eer aan. Hij dwong uit nadelige positie als nog remise af. Intussen was de situatie op de andere borden gewijzigd. Gant- warg wees eerst een remise verzoek van Van der Wal af, maar kwam uit eindelijk niet tot een winstpoging. die in het middenspel zijn kans rook. De Sovjet, die al 27 maanden geen partij had verloren, werd zo onder druk gezet dat hij een dubbe le damdreiging niet kon ontzenu wen en tenslotte de strijd staakte. Dat was voor Baljakin ook het mo- pioen speelde een subliem toer nooi en behaalde als enige speler een 100-procent score. Doelman Ryud Hesp, door Van Doorneveld uit Haarlem meegeno men naar De Baandert, had moeite met de gang van zaken. „Je zag het aankomen. De situatie werd on houdbaar. En dan is het makkelij ker de trainer te ontslaan dan veer tien spelers. Maar ik denk dat we meer bij ons zelf te rade moeten gaan waar de fouten liggen. Van Doorneveld is in mijn ogen een pri ma trainer". Waar het precies fout is gegaan, kon de komende AZ-coach niet omschrijven. „Ook het bestuur heeft zich nooit duidelijk uitgela ten waarom mijn contract niet werd verlengd. Ik hoorde altijd maar zeer vage zaken. Kwaad maak ik me er echter niet meer om. Die tiid heb ik gehad". WOENSDAG 16.25-18.58 Old 2: WK Skiën Noordse Combrnatie vanuit Lathi (Fin): 15 km he ren en schansspringen voor teams. 17.30-18.00 BBC 2: Tennis Legends: ve teranen-toernooi aan de Costa Brava. 17 50-18.35 Ned 2 F.trace: zevendelige serie sportieve programma's gekoppeld aan een verzameling sporten. 18.00-??.?? SKY: Eurosport: nadere de tails hierover zijn niet bekend. 20.00-22 00 BRT 2: Sportavond. 21.45-22.00 Super: World News: met o.a. sport 22.07-22.30 Ned 3: Studio Sport 22 35-23 20 Ned 2: Sportgala: verkiezing van de voetballer van het jaar. 22 55-23 40 Ned 3 Studio Sport: verslag van indoor atletiek in Den Haag. 23.05-00.30 BBC 1Sportsmght: met o.a. de returnwedstrijden van het F.A. Cup voetbal. DONDERDAG 09.55-12.55 Did 1ARD-Sport extra: WK Skiën Noordse Combinatie in Lathi (schansspringen voor teams). 12.55-14 15 Did 1: WK Skiën Noordse Combinatie in Lathi: 4 x 5 km estafette voor dames.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17